Martin Bormann opgespoord? MUL Een Mohammedaan leidt India De Chinese demonstraties in Hongkong en Macao RADIO DE KOOK de Gasverwarming GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN ENGELAND EN WALES HET WEER Aankomst militairen 1 dag later Nieuw vliegveld bij Londen De actie „Eten voor India" Pokken Museum-diefstal in Antwerpen Bij rei in Jackson neergeschoten student overleden Chef militaire huis van H.M. de Koningin Brand op tankschip bedwongen Politieke partijen in Togo verboden PRINSES BEATRIX EN HAAR ZOONTJE MAKEN HET GOED Vietcosig beschiet Amerikaanse basis Hoogwater Weerbericht Zon- en ZATERDAG 13 MEI 1967 23e Jaargang No. 6936 India heeft een nieuwe presi dent: dr. Zakir Husain. Eigenlijk mag het geen verwondering wekken dat na een reeks hindoes nu ook een islamiet het hoogste ambt in de staat bekleedt. India is tenslotte uitdrukkelijk geen hindoestaat, maar een land waar in ieder vrij is in zijn geloof, een keus die hem noch voor- noch nadelen mag bezorgen. Dit is echter voornamelijk theorie. Een groot man in de congrespartij, kamervoorzitter Kamaraj, heeft wel degelijk zijn misnoegen ge uit over Husains kandidatuur. Dat is ook niet onbegrijpelijk wanneer men de bloedbaden over en weer in de herinnering terugroept toen Brits-Indië ver deeld werd in Pakistan en India, waarvan de kwestie-Kasjmier nog altijd een bittere nasleep is. Tot dusver was het altijd zo dat de congrespartij een kandi daat stelde, die daarmee auto matisch gekozen was. Na de laatste verkiezingsdebacle is dat anders geworden: die overheer sende positie van de partij van premier mevrouw Gandhi is sterk afgebrokkeld. MET MOEITE Toch streed zij voor de kandi datuur van dr. Husain, hoewel die niet alleen de sterke opposi tie zou ondervinden van hindoe fanatici en vooral van de ver sterkte Jan Sangh partij, maar ook in de eigen verzwakte ge lederen. Zij heeft maar met moei te haar eigen funktie kunnen be houden, o.m. was Kamaraj een andere aspirant-premier, en haar inzet voor Husain had bij diens nederlaag ook haar eigen positie onmogelijk gemaakt. Wat mevrouw Gandhi inzag was dat India zich niet kon per mitteren Husain over te slaan. Het m.s. „Oranje Nassau" van de K.N.S.M., dat met een groot detachement militairen van de kon. landmacht onderweg is van Suriname naar Nederland, zal met een vertraging van een et maal in Amsterdam aankomen. De ontscheping is nu, onvoor ziene omstandigheden voorbe houden, op dinsdag 16 mei des morgens om negen uur aan de Surinamekade. De „Oranje Nassau" zou oor spronkelijk op maandag 15 mei aankomen, doch weersomstan digheden zijn de oorzaak van de vertraging. EXPLOSIE VAN SPUITBUSSEN Meru: Hoe gevaarlijk spuitbus sen hunnen zijn vooral in gro te hoeveelheden blijkt uit deze foto uit Frankrijk waar donder dag, zoals gemeld, een explosie in een fabriek van spuitbussen plaats vond. 49 personen werden gewond waarvan vijf ernstig. Van het fabrieksgebouw restte na de ontploffing slechts een ruïne. Juist zoals de goede vice-presi dent Radakrishnan in 1962 de door overlijden vakant geraakte presidentszetel besteeg, zo be hoorde nu de goede vice-presi dent Husain weer Radakrishnan op te volgen. Dat niet te doen zou een klap in het gezicht zijn geweest voor de vijftig miljoen moslims in In dia, die daaruit weinig anders hadden kunnen konkluderen dan dat ze tweederangsburgers zijn. Wellicht heeft mevrouw Gandhi niet alleen overwogen dat zo een aanleiding tot burgerlijke onlus ten voorkomen kon worden en bovendien in zekere zin ook de morele aanspraak op Kasjmier versterkt, maar wellicht ook dat wanneer de congrespartij hele maal de hindoe-kant opgaat, het op den duur moeilijk zal vallen het landsbestuur uit de handen te houden van de fanatieke groe nen die zich tegen alle moderne aspekten van de staat keren. Tuist in India zou dit voor de toekomst grote misère geven. GELUKKIGE KEUZE Dat ondanks sterke oppositie Husain toch gekozen is en wel doordat veel vaker tegen het ad vies van de partijbesturen stem men voor hem werden uitge bracht dan andersom is zon der meer te zien als een zege voor het democratisch systeem in In dia. Bovendien is de keuze van de man ook nog gelukkig. Hu sain is als zijn voorganger een geleerde. Maar terwijl Rada krishnan nog scheen te aarzelen of hij met zijn persoonlijk gezag wel mocht ingrijpen in de loop der politieke dingen of dat hij maar goedsmoeds moest aanzien dat chaos dreigde, heeft Husain de allure niet te zullen aarzelen en wel degelijk zijn stem te ver heffen als de zaken niet gaan zoals het zou moeten. Niet als sterke man, maar als een krachtig en overtuigend lei der, iets waaraan India sinds Nehroe bijna dagelijks de be hoefte heeft gevoeld. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 In de stad Guatemala wordt sen man vastgehoden, die er van wordt verdacht Martin Bormann, de voormalige plaatsvervanger van Hitier, te zijn. Hoofdcom missaris van politie Garcia Go mez verklaarde, dat de man niet zal worden getoond voordat zijn vingerafdrukken en andere iden- tificeringskenmerken zijn onder zocht. Als de aangehoudene Bormann zou blijken te zijn, zal hij wor den uitgeleverd aan welk land dan ook dat op wettige gronden zijn uitlevering vraagt. Een woordvoerder van de politie zei te verwachten, dat er uit West- Duitsland functionarissen zullen komen die de oud-nazileider kunnen herkennen. De bewuste man, die ongeveer 74 jaar oud is, werd donderdag in het dorp Mariscos aangehou den, nadat was gemeld dat daar enige maanden geleden 'n buiten lander was komen wonen die op Bormann leek. Een Westduitse rechtbank heeft in 1954 officieel verklaard dat, Bormann overleden is, maar er zijn hardnekkige geruchten ge weest dat hij na een behande ling door een plastisch chirurg zich schuil hield in Zuid-Ame- rika. Berichten als zouden Is raëlische agenten in Guatemala werkzaam zijn op dezelfde ma nier als destijds bij de ontvoe ring van Eichmann uit Argen tinië het geval was, zijn door het hoofd van de politie in Guate mala stad tegengesproken. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN In de buurt van Londen zal een vliegveld worden aangelegd om de zwaarbelaste luchthavens in Heathrow en Gatwick te ont lasten. Het nieuwe vliegveld komt in Stansted, ongeveer zes tig km van de hoofdstad. De bouwkosten worden begroot op 460 miljoen gulden. VRIENDSCHAP. München: Tijdens een bijeen komst hier in het raam van de week van de Duits-Amerikaanse vriendschap hebben zich enkele ongeregeldheden voorgedaan in de „Hofgarten". Verschillende mensen werden door de politie weggevoerd naar aanleiding van hun demonstreren tegen de Ame rikaanse politiek. De stichting „Eten voor India" heeft meegedeeld, dat de Joodse gemeente, de liberaal Joodse ge meente en de Portugees-Israëli tische gemeente, die wegens de sabbatviering niet in de gelegen heid zijn om daadwerkelijk aan de aktie „Eten voor India" die vandaag wordt gehouden, deel te nemen, verkla-"d hebben deze aktie van ganser harte te steu nen. Aan de gemeenteleden heb ben zij gevraagd op een daarvoor geëigend tijdstip aan „Eeten voor India" bij te dragen, bijv. via de giro. Het girokantoor te Amster dam heeft ten behoeve van zijn abonnees een speciale rekening, voor de aktie geopend. Het num mer is E4444 (E- viermaal vier). Ook het humanistisch verbond heeft de stichting „Eten voor In dia" meegedeeld, dat zij de aktie van ganser harte steunt. Het persbureau Associated Press of Pakistan meldt uit officiële bron dat in de eerste negen dagen van mei in Dacca en omgeving 256 mensen aan pokken zijn gestorven. In de Britse kroonkolonie Hong kong en in het Portugese gebieds deel Macao hebben zich vrijdag on geregeldheden voorgedaan, waarbij Chinese demonstranten uitspraken van de Chinese partijleider Mao tse-Toeng en anti-Britse leuzen schreeuwden. Wat Hongkong betreft was het de tweede achtereenvolgende dag van betogingen, die hun oorsprong hadden in een arbeidsconflict in een kunstbloemenfabriek in de in dustriewijk San Po Kong van het hoofdzakelijk door Chinezen be woonde Kowloon. Aan de protest demonstraties van vrijdag, georga niseerd door linkse vakbonden die geen genoegen nemen met het ont slag van overtollig geacht perso neel, namen ongeveer 5000 Chine zen deel, die op hun tocht door Kowloon een spoor van brandende autobussen, personenauto's, om gegooide vuilnisemmers en ver nielde verkeersborden achterlieten. De politie bestreed hen met traan- gasbommen, wapenstokken en met geweerpatronen die houten kogel tjes verspreidden. Tenminste 25 personen werden aangehouden. Vele deelnemers aan de betoging Bij de gemeenteraadsverkie zingen die donderdag in Enge land en Wales zijn gehouden, hebben de conservatieven op nieuw aanzienlijke winst ge boekt Er werd in 341 gemeenten gestemd. De conservatieven ver loren slechts 35 zetels en won nen er 604. Hiertegenover staat een labourverlies van 612 zetels en winst van 29. De conservatie ven veroverden de meerderheid in 31 steden op labour. Hiertoe Uit het museum MayerVan den Bergh te Antwerpen is een aantal kunstvoorwerpen ont vreemd (24 horloges uit de 18de eeuw en een aantal medaillons) waarvan de waarde op 75.000 wordt geschat. De diefstal werd donderdag avond na het sluitingsuur ont dekt, doch het nieuws is een halve dag opgehouden door de officiële instanties. Het museum MayerVan den Bergh bevat o.m. meesterwerken uit de oude Vlaamse school, pri mitieven, zeer oude ivoren reliëfs en beeldhouwwerk. De donderdag bij studentenbe togingen in Jackson (Mississippi) neergeschoten 22-jarige neger Ben jamin Brown is vrijdag overleden. Toen de politie waarschuwings schoten loste werd hij aan het hoofd en in de rug getroffen. behoren de voornaamste indus trie-agglomeraties in Groot-Brit- tannië. De liberale partij won 66 en verloor 47 zetels. Deze uitslagen gelden voor 340 gemeenten. Bij k. b. is luitenant-generaal b.d. C. F. Pahud de Mortanges met ingang van 1 mei eervol ont heven uit de waarneming van de funktie van chef van het mili taire huis van H. M. de Koningin, onder bijzondere dankzegging voor de belangrijke diensten op nieuw in deze funktie bewezen. Met ingang van dezelfde da tum is reserve-luitenant-generaal H. Schaper benoemd tot adju dant-generaal, tevens chef van hët militaire huis van H. M. de Koningin. Het Filippijnse tankschip „Ma- rieuka" is ernstig beschadigd door een brand, die vijf uur lang op het schip gewoed heeft, aldus een Amerikaanse woordvoerder in Saigon. De brand was ontstaan in de machinekamer, toen het schip zijn lading loste in de rivier de Nha Be, 11 km ten zuidoosten van Saigon. De brand kon na vijf uur bedwongen worden. Vijf Filipino's en 1 Amerikaan liepen bij de brand verwondin gen op. waren tieners, die met het rode boekje met citaten van Mao zwaai den. De politie werd met stenen bekogeld. Ondanks het uitgaans verbod dat om 6 uur 's avonds van kracht werd, bleven vele betogers de strijd voortzetten. Minstens vier politiemannen en een burger liepen verwondingen op. Intussen veroordeelde een recht bank in Noord-Kowloon negen mensen tot gevangenisstraffen va riërend van 3 tot 15 maanden we gens hun aandeel in de incidenten van donderdag. Op die dag waren 127 mensen gearresteerd en ten minste 14 gewond. Pro-communistische bladen schreven dat „de wreedheid van de regering in Hongkong gaat toe nemen". Zij oefenden felle kritiek op de gouverneur, sir Dav'd Trench. Een regeringswoordvoer der noemde het zeer ongelukkig, dat de handhaving van de orde in sommige kringen is uitgelegd als een optreden van de overheid tegen enige linkse organisaties. De regering van Togo heeft vrij dag een besluit goedgekeurd waar bij vier politieke partijen worden verboden. Het zijn juvento, de To- golese volkspartij (m.p.t.), de Togolese eenheidspartij (u.t.) en het democratisch volksverbond (u.d.p.t.). In het nabijgelegen Macao kwam het vrijdag tot solidariteitsacties, waarbij Chinese betogers het Britse consulaat binnendrongen en anti-Britse leuzen aanbrachten. Het particulier secretariaat van prinses Beatrix en prins Claus deelt mede: „De gezondheidstcesland v n Drinscs Beatrix en prins Willem- Alexander is volgens de verkla ringen van prof. Plate en dr Drukker uitstekend. On grcr 1 daarvan is er dan ook geen aan leiding meer tot bet'verder uit geven van speciale, berichten daarover." Vietcong-leden hebben vrijdag de Amerikaans'e luchtbasis Bien Hoa bij Saigon met granaten en raketten bestookt. Zes Amerikaanse militairen werden gedood, 29 gewond. Vol gens een Amerikaanse woord voerder wist de vietcong in een kwartier 100 schoten op de basis te lossen. De schade aan gebouwen, vliegtuigen en mate riaal werd matig genoemd. VRIJ WARM WEER Vrijdag werden in Nederland op vele plaatsen middagtempera- turen bereikt van omstreeks 25 graden. In Oost-Frankrijk wer den ongeveer dezelfde, tempera turen gemeten. In Duitsland wees de thermometer maxima aan van 26 en 27 graden. In West-Frank rijk was het met omstreeks 23 graden wat minder warm. Op nieuw kwamen als gevolg van deze verwarming lokale regen en onweersbuien tot ontwikkeling. ZATERDAG 13 MEI v.m. n.m. Cadzand 3.29 3.47 Breskens 3.54 4.12 Terneuzen 4.30 4.48 Hansweert 5.04 5.22 Walsoorden 5.03 5.21 ZONDAG 14 MEI v.m. n.m. Cadzand 4.10 4.26 Breskens 4.35 4.51 Terneuzen 5.11 5.27 Hansweert 5.45 6.01 Walsoorden 5.44 6.00 v.m. n.m. MAANDAG 15 MEI v.m. n.m. Cadzand 4.54 5.16 Breskens 5.19 5.41 Terneuzen 5.55 6.17 Hansweert 6.29 6.51 Walsoorden 6.28 6.50 DINSDAG 16 MEI v.m. n.m. Cadzand 5.47 6.17 Breskens 6.12 6.42 Terneuzen 6.48 7.18 Hansweert 7.22 7.52 Walsoorden 7.21 7.51 Boven de Britse eilanden was het koud en bewolkt met tempera turen op tal van plaatsen niet ho ger kwamen dan 8 tot 12 graden. Alleen in Zuidoost-Engeland werd het plaatselijk nog 21 gra den. De begrenzing tussen de koude lucht boven de Britse eilanden en de vrij warme lucht boven het Europese vasteland komt zo langzaam naderbij, dat het ook vandaag vrij warm weer zal zijn met maxima tussen 22 en 24 graden en enkele plaatselijke regen- of onweersbuien, terwijl de wind zwak tot matig blijft uit zuidelijke richtingen. Aan de kust wordt in de middag evenwel een daling van de temperatuur verwacht bij zwakke wind van zee. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Opnieuw kans op onweer Zonnige perioden maar ook enkele plaatselijke regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vrij dag of iets lagere. In de middag aan de kust daling van tempera tuur bij zwakke wind van zee. Maanstanden ZON MAAN op onder op onder 13 4.50 20.23 6.44 0.05 14 4.49 2-.25 7.44 1.01 15 4.47 20.26 8.58 1.42 16 4.46 20.28 10.20 2.12 17 4.44 20.29 11.46 2.34 13 4.43 20.31 13.13 2.51 Frank. bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres; SmidswaL Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 et. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de 'Sande te Terneuzen Adverfentfeprlfs per mm 16 ct; minimum frer advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géé_. handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d-'nsd&g-nummer tot 10 uur voormiddag. i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1