Zenuwoorlog in Genève 9EZE WEEK MOET DE BESLISSING VALLEN.... Tweede Amerikaans-Russische aanvaring E.E.G.-MI NISTERRA AD IN BRUSSEL DOET „ALLERLAATSTE" AANBOD Voor alle £&•••- Halvering Geen fiets meer Amerikaans protest De Italiaanse ambassadeur in Washington Hoog spel Brand op treiler te I Jmuiden Tariefsverlaging Gemeente Terneuzen Westduits straalvliegtuig neergestort Moeilijkheden in Hongkong RUIMTEVAART Vrijdag 12 mei 1967. DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Schaatsen Negen rijders en zeven rijdsters voor conditietraining Voetbal DEZE MAAND DRIE CUPFINALES OP T.V. Wielrennen VAN DAG TOT DAG TOUR DE FRANCE OP SCHERM De onderhandelaars van de Kennedyronde in Genève zijn 'n korte adempauze ingegaan. Eerst hadden ze geprobeerd een resul taat te bereiken volgens de in Brussel veel gevolgde methode van een marathonzitting, een recept dat ditmaal niet tot over eenstemming leidde, maar wel de afgevaardigden heel moe maakte en ook een beetje knor rig. Dat past in de zenuwenstrijd die nu wordt gevoerd. De Amerikanen hebben niet veel tijd, dat weet Europa's onderhandelaar Jean Rey maar al te best. Hij probeert dus zijn concessies zo lang mogelijk uit te stellen in de hoop dat zijn Amerikaanse tegenspeler Wil liam Roth door de knieën gaat. En de Amerikaan van zijn kant doet hetzelfde, omdat hij weet dat de E.E.G. niet de schuld op zich wil laden de vierjarige onderhandelingen te hebben laten springen. Vooral de ont wikkelingslanden, die Ook enig voordeel mogen verwachten van een welslagen der ronde, zouden dat zeer bitter opvatten. Van daar dat Roth dreigde met zijn hele entourage, inclusief de mee gebrachte computer, terug te vliegen naar Washington. Uit eindelijk was de soep natuurlijk toch weer iets koeler dan ze werd opgediend en blijkt men nog tot dit weekend de tijd te hebben om tot overeenstemming te geraken, na overleg met het thuisfront. Vijf jaar geleden kreeg presi dent Kennedy de glorieuze idee om een wereldconferentie bijeen te roepen, waarop de landen die samen de grootste producenten van bepaalde produkten waren, zouden afspreken de invoerrech ten te halveren. Met andere woorden de eigen markten wat meer open te stellen als ruil voor een gemakkelijker toegang tot andermans markt. Het gevolg zou een opleving van de handel moeten zijn waarbij beide par tijen wèl voeren. En de ontwik kelingslanden zouden minder barrières vinden bij hun pogin gen wat te verdienen in de rijke industriestaten. In Kennedy's achterhoofd speelde mee dat Engeland t?en toch spoedig tot de E.E.G. Zou zijn toegelaten en hij zag weinig heil in twee industrieblokken, die zich elk verschansten achter de muren van hun douanerech ten. Sindsdien is er een en ander gebeurd. De Gaulle torpedeerde de eerste Britse aanvraag voor het lidmaatschap en de E.E.G. zelf had nogal wat interne moei lijkheden. Bovendien deed Frankrijk niet van harte mee daar heet de Kennedyronde dan ook anders, zonder de naam van de Amerikaanse president. Berucht werd bovendien het onderhandelen met de E.E.G. als geheel en toen eenmaal een pro cedure was gevonden, bleek om de haverklap weer ruggespraak met de zes leden nodig. Op die manier verstreken vier jaren. Tot we nu zo'n beetje aan het eind komen van de tijdsduur die het Amerikaanse parlement als volmacht aan de president had gegeven. Vandaar 't zenuw achtig gedoe op het nippertje met psychologische oorlogsvoe ring aan de groene tafel. GEORGE PAPANDREOU NAAR HUIS Athene: De voormalige Griekse premier George Papandreou heeft het ziekenhuis verlaten, waar hij in hechtenis werd ge houden. Een politieman van de veiligheidsdienst bracht hem naar huis. Dat liep zelfs zó hoog dat voor zitter Eric Wyndham White, die om zijn royale buikomvang wat in te tomen altijd per fiets 12 km heen en 12 km terug fietste tussen Genève en zijn Franse woonplaats (de enige fietser die aan de grenzen een diplomatiek paspoort toont), toch maar op de auto overstapte. By het onderhandelen bleek al snel dat halveren de oplossing niet was. In de E.E.G. liggen de invoerrechten ongeveer gelijk, in de Verenigde Staten zijn er pieken en dalen. Halvering zou betekenen dat kleintjes waar nie mand aanstoot aan nam, nog wat kleiner zouden worden, maar de hoge toch flink hoog zouden blij ven. En dan was er het merkwaar dige systeem van de American Selling Price: daarmee begonnen de Verenigde Staten na de eerste wereldoorlog hun chemische in dustrie te beschermen tegen de goedkopere Franse import, een klein voorbeeld hoe verhoudin gen kunnen veranderen. Het houdt in dat op chemicaliën geen invoerrecht wordt geheven op basis van de prijs die de impor teur moet betalen, maar op basis van de veel hogere prijs die hij bij een Amerikaanse fabrikant had moeten betalen. Dat moet nu maar eens ophouden, vindt de E.E.G., maar daarvoor heeft de Amerikaanse delegatie geen Het Amerikaanse departement van defensie deelt mee, dat de Amerikaanse torpedobootjager „Walker" gisteren weer in aan raking is geweest met een Russi sche soortgenoot. De schepen schampten langs elkaar en de schade was onbetekenend. Woensdag heeft zich in de Ja panse zee, waar de „Walker" op oefening is, een soortgelijk inci dent voorgedaan. De Russische oorlogsbodem slaat waarschijn lijk de oefening gade. De manoeuvres, waaraan nog andere Amerikaanse oorlogs schepen deelnemen, zijn gericht op de bestrijding van onderzee boten. Aan de Russische ambassade in Washington is donderdag een Amerikaans protest overhandigd naar aanleiding van de inciden ten in de Japanse zee tijdens Amerikaanse vlootoefeningen. Bij het tweede incident, dat De Italiaanse ambassadeur in Washington, Vergio Fenoaltea, heeft eind vorige maand ontslag gevraagd, nadat de minister van buitenlandse zaken, Fanfani, kritiek had geuit op de Ameri kaanse bombardementen op Noord-Vietnam en in overweging had gegeven deze opnieuw op te schorten, zo deelt het ministerie van buitenlandse zaken in Rome mee. Minister Fanfani heeft het advies van premier Aldo Moro gevraagd over het al of niet aan vaarden van de ontslagaanvraag. machtiging. Dat moet het con gres beslissen. Daarom is er een ingewikkelde procedure ontworpen waarbij de E.E.G. een deel volgens de Verenigde Staten een te klein deel van zijn tariefsverlagin gen afhankelijk stelt van het ver dwijnen van de A.S.P.-methode. En dan is er wat geharrewar over de graanimporten van Europa, die de E.E.G. wil ver minderen, maar de Verenigde Staten (en Canada en Auastralië bijvoorbeeld) liever gelijk wil len houden. Het zijn een paar gevoelige punten. Maar het zijn restposten. Voor de rest is vrijwel alles in der minne geschikt volgens een systeem waarbij ieders conces sies worden verguld met nieuwe voordelen elders. Het zou dus onzin zijn op deze twee punten de boel te laten springen. On danks alle dreigende woorden bij het hoog oplaaien der conflic ten beseft ieder dat ook wel. Het grote doel (een verruiming van de wereldhandel) is veel te belangrijk dan dat het verspeeld mag worden. Want het belang van deze grootste poging tot op voering van de handel met een kans op vergroting van ieders welvaart moet niet worden on derschat. Dat niet voor honderd procent wordt bereikt wat men bereiken wilde, is een menselijke gang van zaken en niemand mag er om treuren dat het doel iets hoger is gesteld dan te realiseren bleek.. Maar als een groot goed om een paar relatief kleine de tails zou afspringen, zou diep treurig zijn. donderdag is voorgevallen, is volgens de Amerikaanse lezing een niet-geïdentificeerd Rus sisch oorlogsschip met het Ame rikaanse oorlogsschip „Walker" in aanraking geweest. Woensdag zou de Russische torpedoboot jager „Besslednyi" de „Walker" hebben geschampt. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft verklaard, dat beide incidenten slechts tot lich te schade hebben geleid en geen slachtoffers hebben geëist. De Russische ambassadeur in Washington heeft geantwoord, dat de Russische regering zal antwoorden, nadat zij de Ameri kaanse beschuldigingen heeft bestudeerd. Op de in de haven van IJmuiden liggende Katwijkse motortreiler Katwijk 39, de Wilhelmina Johan na, die wordt gereed gemaakt voor het nieuwe haringseizoen, heeft donderdagavond tussen zeven en acht uur een felle brand gewoed. Tijdens laswerkzaamheden op het voorschip kwam een vonk terecht in het visruim van de treiler, waar door de isolatiebekleding van het ruim vlam vatte. De brandweer kwam met twee wagens ter plaatse en heeft het vuur met vier stralen bestreden. Als gevolg van de hitte die in het ruim ontstond, blakerde een groot deel van de huid van het schip. De brand ging met veel rookontwikkeling gepaard. Om streeks acht uur was het vuur be dwongen. Het visruim is groten deels uitgebrand. De KW 39 Wil helmina Johanna is een treiler van 319 ton, eigendom van de rederij Kennemerland te Katwijk aan Zee. De E.E.G.-ministerraad Is er donderdag in Brussel In geslaagd een onderling akkoord te berel ken over het grootste knelpunt van de Geneefse Kennedy-ronde, n.l. de tariefverlaging in de chemische sector. De E.E.G.-onderhandelaar Jean Rey is gemachtigd een bemidde lingsaanbod te aanvaarden dat de secretaris-generaal van het Gatt, Wyndham White, heeft ge daan als compromis tussen de huidige posities van de E.E.G. en de Verenigde Staten, en waarop de Kennedy-ronde dreigde vast te lopen. Het plan zou voorzien in ver laging van de douanetarieven in de chemische sector en voor chemische kleurstoffen in twee fasen, waarbij de tweede fase een aanpassing zou omvatten van het door de Europese landen ge wraakte „American Selling Price System". Dit stelsel belast de Europese chemische produkten bij invoer in de V. S. niet op hun invoerwaarde, doch op de veel hogere Amerikaanse marktwaar de. Het compromis van White zou voorzien in een eerste fase waar in de Verenigde Staten hun ta rieven voor chemische produk ten verlagen met 50 procent en voor chemische kleurstoffen met 30 procent. De E.E.G. zou begin nen met een tariefverlaging van HINDERWET Burgemeester en wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een tweetal verzoeken met bijlagen van de heer C. BOS te Sas van Gent, om vergunning ingevolge de Hinderwet tot a. het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een garagebedrijf, waarin 3 elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 6 pk gebezigd zullen worden; b. het uitbreiden van zijn gara gebedrijf met een benzine pompinstallatie, bestaande uit 1-12.000 litertank voor super- benzine en 1-6.000 litertank voor benzine, met een aftap- pomp en twee elektromoto ren met een gezamenlijk ver mogen van 2/3 pk; op het perceel plaatselijk bekend Burg. Geillstraat 7, kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sectie L, no. 1523 en andere. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen van de gevraagde vergunningen in te brengen bij het gemeentebe- stuur. Bovendien zal op maandag 29 mei a-s., des voormiddags 10.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehou den, waarin mondeling bezwa ren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrift uren. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoel de zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de oDenbare zit ting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, in dien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aan grenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Terneuzen, 11 mei 1967. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. C. ASCHOFF, burgemeester. A. J. VAN PAGEE. secretaris 20 procent in de chemische sek- tor en van 25 procent op de kleur stoffen. In de tweede fase zouden de Verenigde Staten hun „Ame rican Selling Price System" moe ten aanpassen en pas daarna zou de E.E.G. zijn tarieven in de chemische sektor verder verla gen tot 50 procent van het uit gangspunt, zo verluidt in goed- ingeliehte kringen in Brussel. Men wist hieraan toe te voe gen, dat dit werkelijk het aller laatste E.E.G.-aanbod is. Dit akkoord van de E.E.G.- ministers volgde op een akkoord van woensdagmiddag inzake de vrijheid van handelen voor E.E. G.-commissaris Jean Rey over een Amerikaans plan voor een akkoord inzake maximum- en minimumprijzen voor tarwe en een E.E.G.-aandeel in de wereld voedselhulp. Een Westduitse jachtbommen werper van het type Fia-G-91 is woensdag neergestort in de om geving van Oldenburg in Neder- saksen. De piloot wist met zijn schietstoel het toestel te verlaten, maar overleed later aan zijn ver wondingen. In Hongkong heeft de politie donderdag niet-dodelijke houten kogeltjes afgevuurd op Chinese demonstranten, die spreuken van Mao Tse-Toeng zongen en zich bij een fabriek van kunstbloemen in de wijk Kowloon ophielden.] De muren van deze fabriek wer den met aanplakbiljetten ge vuld. Een meisje werd door een schot aan de knie gewond. Van de 120 stakers en sympatisanten werden er 21 gearresteerd. Sinds het begin van de arbeidsonrust zaterdag zijn nu in totaal 42 ar beiders aangehouden. De moei lijkheden zijn begonnen met het ontslag van ongeveer 20 arbei-' ders. Sinds eind april zijn onge»1 veer duizend stakers uitgesloten uit de afdelingen van de bloem- fabriek op het eiland en in Kow loon. Ook bij de Britse cement- maatschappij Green Island in Kowloon is het onrustig. Sinds vrijdag zijn hier arbeiders bui tengesloten, nadat de leiding had bekendgemaakt de fabriek te zullen sluiten wegens herhaalde agitatie en onderbrekingen van de produktie door linkse arbei ders. Het bestuur van Hongkong heeft donderdagavond voor een deel van de kolonie een uitgaans verbod uitgevaardigd. Een deel van de hulppolitie is opgeroepen. De mannen moeten zich met gas maskers en stalen helmen mel den. W.v.S. Y. v.wA i •m- «r IgM^I -V C "IV PLUS ZONWERING INEEN iüi* Schep zélf het ideale klimaat in uw huis. Met Verosol: gor- j dijnen volgens een isolatie-principe uit de ruimtevaart. Geen zonwering meer nodig: de zilverkleurige reflectiekant van I uw Verosol-gordijnen houdt 's zomers hinderlijke hitte bui- ten. 's Winters houdt Verosol uw kachelwarmte vast. Dus: I besparing op stookkosten! j Zend vandaag nog de coupon in. U krijgt dan een uitvoerige brochure rpet alle inlichtingen. Plus een staaltje van deze revolutionaire gordijnen. Inzenden aan Verolme Internationaal N.V., Caret van Bytandtlaan 2, Oen Haag NAAM: ADRES:...-, PLAATS: wenst vrijblijvend alle inlichtingen over VEROSOL v z Zaterdag 20 mei zullen de schaatsenrijders en rijdsters voor de eerste maal na een rustperiode in het Cios te Overveen samen komen om een conditietraining te volgen. Deze trainingen zul len verder elke week plaatsvin den. Hiervoor zijn uitgenodigd: Cees Verkerk, Ard Schenk, Jorritsma, Peter Nottet, Frits Bartling, Rudie Liebrechts, Jan Bols, Karei te Winkel en Arie Ariks. De leden van de kernploeg zullen te zijner tijd worden geko zen uit de rijders, die de condi tietraining regelmatig hebben bezocht. Voor de damestraining werden uitgenodigd: Stien Kaiser, Ans Schut, Carry Geyssen, Willy Burgmeyer, Elly van der Brom, Nel Post en Truus Veldhof. De N.T.S. neemt in de tweede helft van mei rechtstreekse re portages over van drie cup finales, n.l. de Engelse cupfinal op 20 mei, de finale van de Europacup voor landskampioe nen op 25 mei en de finale van de Europacup voor bekerwin naars op 31 mei. De N..S. zal dit jaar de ronde van Frankrijk van dag tot dag in directe uitzendingen op het scherm brengen. Deze worden overgenomen van de Franse televisie. Een N.T.S.-team zal in Frankrijk zijn om de uitzendin gen van commentaar te voor zien. Ook zal ruime aandacht wor den besteed aan de wereldkam pioenschappen wielrennen, die in augustus en september in Amsterdam en Valkenburg wor den gehouden. Hiervoor zullen veertien camera's, waarvan één in een boven het wedstrijdter rein vliegende helikopter, wor den opgesteld. Reeds 23 landen hebben te kennen gegegven, dat zij deze reportages willen over nemen. BEMANNING VOOR EERSTE APOLLO-RUIMTEVLUCHT Downey (California): De be manning voor de eerste gepro jecteerde Apollo-vlucht voor een model van de ruimtecapsule. V.l.n.r.: Walter Cunningham, Donn F. Eisele en commandant Walter H. S chirr a Jr.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5