JUBILEUM AANBIEDING BEURSOVERZICHT VAKCENTRALES DRINGEN AAN OP MAATREGELEN TEGEN WERKLOOSHEID BOERENLEENBANK WORDT „RAIFFEISENBANK" De broederschap van de bronzen draak WERELBGRAAN0VEREENK0MST DREIGT TE MISLUKKEN Geen motief Woningbouw Disconto verlaging Groei van 5 miljard Verzekering - AGENDA - K.L.M. legt 300 gulden per persoon bij Verontrusting Restricties srv— Vrijdag 12 mei 1967. DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 6 Kleurrijke huishoudpockets Toor de nourr in luxueuze cassette voor 2.95 De serie bestaat uit: bloemen en planten in buis en tutu netten der etiquette - - j apart en lekker *j|Sf praktisch wonen slank en charmant handig huishouden Verkrijgbaar bS elke kruidenier VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Rio Corrientes" Australië: m.s. „Regenstein" Brazilië: m.s. „Graveland" Canada: m.s. „Polydora" Indonesië: m.s. „Essen" Kenya, Oeganda en Tanganjika: m.s. „La Bourdonnais" Ned. Antillen: m.s. „Ulysses" Nieuw-Zeeland: m.s. „Mystic" Suriname: m.s. „Oranje Nassau" Verenigde Staten van Amerika: m.s. „Gorredijk" m.s. „American Rover" Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuidwest-Afrika: m.s. „Annenkerk" 17-5 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. 19-5 15-5 17-5 16-5 20-5 19-5 16-5 15-5 17-5 17-5 19-5 HERDENKING OP EREBEGRAAFPLAATS IN OVERVEEN Overveen: Op de erebegraaf plaats in de duinen van Over veen is woensdag de jaarlijkse herdenking van de Nederlandse vereniging van ex-politieke ge vangenen in oorlogstijd gehou den. Met de afdelingsvaandels voorop trok de lange stoet door het duinlandschap naar het ere- veld. Gevangenisstraf voor schipper en roerganger van Vl-153 De ondergang van de Deense kotter „Nina Mona", die aan twee Deense vissersmannen het leven kostte, is veroorzaakt door de Vlaardingse trawler „Liesje en Rutger" (V1.-153), zo meent de rechtbank te Rotterdam. Deze veroordeelde de schipper van de V1.-153, de 47-jarige Willem R., tot een gevangenisstraf van drie maanden en de roerganger, de 20-jarige Albert M., tot 2 maan den gevangenis. De rechtbank achtte hen schuldig aan het zo danig varen dat een schip zinkt en levensgevaar voor de opva renden ontstaat. De officier van justitie eiste 14 dagen geleden tegen beide vissersmannen zes maanden ge vangenisstraf. Hij achtte de ka pitein schuldig aan het opzette lijk geen hulp verlenen aan een schip in nood en de roerganger aan dood door schuld. De „Nina Mona" is op 19 janu ari 1967 nabij Esbjerg na een aanvaring gezonken. Deense vis sers hebben verklaard dat zij de roepletters van de V1.-153 dui delijk hebben waargenomen. De opvarenden van de Vlaardingse trawler zijn steeds bij hun ver klaringen gebleven dat zij niets van een aanvaring hebben ge merkt. De raadsman van ver dachten bepleitte vrijspraak. HOGER BEROEP IN GIESSENBURGSE MOORDZAAK De 29-jarige veehouder G. A. de G. uit Groot-Ammers die door de Dordtse rechtbank is veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling aan de regering wegens gekwalifi ceerde doodslag(roofmoord) op de 46-jarige fouragehandelaar A. Blokland uit Giessenburg, zal woensdag 31 mei in hoger beroep voor het Haagse hof terechtstaan. Ef zijn twee dagen voor de be handeling van deze zaak uitge trokken. Vermoedelijk zullen en kele nieuwe getuigen worden gehoord. it UNILEVER WEDEROM HOGER Unilever heeft donderdag de opwaartse tendentie van de voorgaande beursdagen kunnen voortzetten, dit door lokale vraag, terwijl ook de beroeps- handel deze stukken uit de markt nam. De beurs is optimis tisch t.a.v. de binnenkort te publiceren eerste kwartaal cijfers 1967 van het Unilever- concern. Bij de opening deed Unilever 98,60 tegen woensdag als slotprijs 96,50. Later liep de koers op tot 98,90. Ook Kon. Olie lag gunstig in de markt op 137,40, waarna 137,70 werd gedaan. Dit bete kende een koerswinst voor het oliefonds van een gulden ver geleken met de voorgaande slot prijs. Philips was prijshoudend op 94. AKU noteerde bjj de ope ning 51,70, ex 2,49 slotdividend, tegen woensdag 54,50 cum divi dend. De mogelijkheid dat A.K.U. over 1967 een iets lager dividend zal uitkeren, had geen verdere nadelige gevolgen voor de koers. Dit blijkt uit het verdere verloop, waardoor de koers op liep tot 52,50. Voor Hoogovens werd 397 (onv.) als advieskoers opgegeven. Woensdag daalde Hoogovens 10 punten. Van de Newyorkse beurs ging in Amsterdam geen enkele sti mulans uit omdat Wallstreet woensdag lager sloot. De Neder landse fondsen waren er ver deeld met Unilever en KLM aan de vaste kant. Mede hierdoor werd KLM in Amsterdam hoger geadviseerd. De scheepvaartsector stelde teleur, vooral voor Van Nievelt. Aanvankelijk gaf dit fonds 1% punt prijs tot 103% doch kon zich herstellen tot 104. Ook Scheepvaartunie en H.A.L. waren lager. Kon. Boot echter kon zich handhaven. Van de cul tures reageerde HVA met een koerswinst van 1 punt tot 133% op het gepubliceerde jaarver slag. De staatsfondsenmarkt was verder in herstel door de 7 pet. leningen. Aandelen Centrale Suiker waren vast en werden oplopend verhandeld van 397 tot 405. Hoogovens gaf later een her stel te zien van 4 punten tot 401, erwijl KLM 4,80 omhoog ging. tan de cultures trok HVA ver- :er aan tot 135 terwijl Amster- lam Rubber zich herstelde tot 62. Verder steeg Kon. Olie tot 138,40 en Unilever tot 99. In de eerste periode waren lü punten hoger Leidse Wol en Nutricia. Vijf punten verbetei- Wessanen. Verder steeg Calvé met 9, Van der Grinten 7, Kloos 11, d' Oranjeboom 8 en Chemi sche Fabriek Naarden met 7 punten. Aniem verbeterde 5 punten. De Spaarnestad was 13 punten hoger niet aan te komen. Lager waren Simon de Wit en Bijenkorf. Ned. Springstoffen gaf 7 pun ten prijs evenals de Ned. Aann. Maatschappij. Nederhorst was 23 punten lager op het dividend voorstel. Kon. Zout daalde 7 punten. Beursindices (1953 100) 9/5 10/5 11/5 Int. conc. 414.6 410.9 Industrie 321.2 319.4 Scheepv. 114.1 112.9 172.0 157.4 316.5 Bank en verz. 171.1 Handel enz. 157.4 Algemeen 318.7 415.2 318.5 112.5 171.2 157.7 317.9 Nabeurskoersen A.K.U.52.45) Hoogovens: (404.00) Kon. Olie: 138.20—139.10 (138.20) Philips: 93.70) Unilever: 98.80— 99.40 98.75) K.L.M.: (379.00) Het overlegorgaan van de drie vakcentrales meent dat de werk loosheid in Nederland de laatste maanden een zorgwekkende om vang heeft aangenomen. Het noemt de cijfers van eind april verontrustend. Wel is de totale werkloosheid in deze maanden gedaald van 85.000 tot 75.000 man, maar dit is vooral een. ge volg van normale seizoeninvloe den. In feite is er volgens de vak beweging sprake van een stijging van de werkloosheid met 9000. Het overlegorgaan meent, dat het totale cijfer daardoor, de tijd van het jaar in aanmerking ge nomen, op een onaanvaardbaar hoog peil is gekomen. Het vreest dat de werkloosheid, als de lijn niet op korte termijn wordt om gebogen, in de loop van dit jaar een ontoelaatbare omvang zal aannemen. Het overlegorgaan is van oor deel, dat het langer uitblijven van ingrijpende maatregelen door de overheid niet meer ver antwoord is. De regering dient met spoed de toezeggingen ge stand te doen die zij in de rege ringsverklaring heeft gedaan. Het kabinet heeft bij zijn pre sentatie gezegd: „Indien in het verloop van de werkloosheid geen keer ten goede optreedt, zullen verdere maatregelen ter bestrijding van conjuncturele werkloosheid worden getroffen. De aard en omvang van die maatregelen zullen afhangen van de ontwikkeling van de be talingsbalans, van de particuliere investeringen en van de budget taire mogelijkheden. Reeds eerder heeft het over legorgaan erop gewezen, dat de werkloosheidsbestrijding aan te veel beperkende voorwaarden werd gekoppeld. Temeer nu de situatie zich zo ongunstig ontwik kelt vindt het het handhaven van deze beperkingen onverant woord. Volgens de vakcentrales mogen met name budgettaire be zwaren bij deze omvang van de werkloosheid geen motief zijn om dringend noodzakelijke maat regelen nog langer achterwege te laten. Gezien de spreiding van de werkloosheid over de bedrijfs takken en delen van het land acht het overlegorgaan gerichte stimuleringsmaatregelen op kor te termijn noodzakelijk, in het noorden, oosten en ziden zal het bouwbedrijf een sterke impuls moeten krijgen door overheids opdrachten voor woningbouw en werken tot verbetering van de infrastruktuur. Bovendien zul len onderhanden zijnde werken zoveel mogelijk in versneld tem po moeten worden uitgevoerd. Verhoging van de bouwactivi teit zal gunstige gevolgen heb ben voor de algemene bedrijvig heid, met name voor de toeleve ringsbedrijven. De zorgelijke ontwikkeling in de textielindustrie vereist naar het oordeel van de drie vakcen trales het nemen van bijzondere maatregelen die een geleidelijke aanpassing aan veranderende omstandigheden mogelijk maken. Volgens het overlegorgaan dient de regering na te gaan door welke oorzaken de tot nu toe getroffen stimuleringsmaatrege len zo weinig zichtbaar effect hebben gesorteerd. Als algemene maatregel tot het stimuleren van investerin gen dringt het overlegorgaan aan op een discontoverlaging die zal leiden tot een verlaging van de bankrente. De verwachting van het centraal planbureau een stagnatie in de groei van de investeringen dreigt im mers door de feiten te worden bevestigd. Mede daarom zijn ook andere (belasting) maatregelen ter stimulering van de investe ringen noodzakelijk, aldus het overlegorgaan. De algemene vergadering van de coöperatieve centrale Raiffeisen- bank te Utrecht heeft besloten tot de volgende winstverdeling: voor winstbestemming (winstsaldo 1966 plus saldo vorig jaar) is beschik baar 6.960.560. Hiervan gaat naar de algemene reserve f 4.500.000, naar de bouwreserve 2.000.000, zodat als onverdeeld winstsaldo resteert 460.560. De algemene reserve is nu gestegen tot 33.500.000, de bouwreserve tot 7.200.000. De totale open reserve van de centrale bank is gestegen tot 50,7 miljoen gulden. Aanbevelingen van de struktuur- commissie leidden tot de aanvaar ding van een aantal statutenwijzi gingen. De beperking van het werkgebied van de centrale bank tot Nederland vervalt. Dat wil niet zeggen dat men nu in het buiten land een belangrijk bedrijf gaat op zetten. Wel denkt men aan de con sequenties van onder meer emigra tie- en ontwikkelingshulp. Er zul len voortan ook leningen kunnen worden gegeven aan banken die ook het aan- en verkoopbedrijf uit oefenen. De mogelijkheden voor op richting van andere ondernemingen en voor deelnemingen worden ver ruimd. JONGEN ONDER MELKWAGEN Langs de Maas in Borgharen is om half één donderdagmiddag de zesjarige Jos Peerenboom uit Borgharen onder het achterwiel van een melkwagen terechtgeko men, nadat hij van de wagen was gevallen, waar hij even tevoren op was geklommen. De jongen was op slag dood. De naam „boerenleenbank" zal worden vervangen door „Raiffei- senbank" en de directeur van de plaatselijke banken zal voortaan ook directeur heten en niet langer kassier. Het aandelenkapitaal van de centrale bank zal voortaan niet in vijf jaar, maar in drie jaar worden aangepast aan het balanstotaal der aangesloten banken, dit om de solvabiliteit zo gunstig mogelijk te houden. De laatste vijf jaar was er bij die aangesloten banken een groei van vijf miljard gulden. Het vergrote kapitaal der centrale bank zal voor de helft bestaan uit volle dig volgestorte aandelen, voor de helft uit voor tien procent ver plicht volgestorte aandelen. Niet verplichte stortingen zullen worden bevorderd door het geven van een hogere rente. Besloten werd tot oprichting van een N.V. „Gemeenschappelijk be lang de twaalf gewesten". Deze maatschappij zal niet zelf het ver zekeringsbedrijf uitoefenen, maar heeft ten doel een betere samen werking mogelijk te maken tussen de onderlinge verzekeringsinstellin gen der centrale Raiffeisenbank en andere agrarische onderlinge ver zekeringsinstellingen. De nieuwe maatschappij krijgt een maatschap pelijk kapitaal van vijf miljoen gulden. De coöperatieve centrale Raiffeisenbank neemt voor 1.930.000 gulden aandelen en stort hiervan 1.165.000. ZATERDAG 13 MEI Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Het pronkstuk van de familie". Patronaat, 8 uurFerre Grignard en Flarth. ZONDAG 14 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur „Het pronkstuk van de familie"; 5 uur: „De amou reuze avonturen van Moll Flanders". MAANDAG 13 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 u. „De amoureuze avon turen van Moll Flanders"; 5 uur: „Het pronkstuk van de familie". DINSDAG 16 MEI TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur„De amoureuze avon turen van Moll Flanders". Belangrijke Zweedse order voor de DAF-fabriek Voor de bouw van 1000 be stelwagens voor de Zweedse posterijen zal Van Doorne's auto mobielfabriek te Eindhoven de motor, de variomatic en alle mechanische coponenten zoals die in de DAF-44 zijn toegepast, leveren aan de Zweedse fabriek van spoorweg- en transportma teriaal Kalmar Verkstads te Kal- mar, die begin 1968 met de serieproduktie van deze wagens start. Aan de opdracht tot de bouw van deze 1000 wagens is een nroefneming gedurende twee jaren voorafgegaan met 10 pro totypen die in alle delen van Zweden onder de meest uiteen lopende weersomstandigheden waarbij temperaturen van 30 graden onder nul voorkwamen, in totaal circa 200.000 kilometer aflegden. De Zweedse posterijen die een studie maken van de volledige motorisering van de huis-aan-huisbezorging der post en het daarvoor meest geschikte voertuig, zijn tot de conclusie gekomen dat een postwagen met variomatic hiertoe de beste op lossing biedt. CONSTANTE KWALITEIT -25 STUKS f 1M Schooltandverzorging neemt gestadig toe Het aantal kinderen, dat in ons land deelneemt aan enigerlei vórm van georganiseerde tand heelkundige verzorging van da jeugd, neemt de laatste jaren ge stadig toe en bedraagt nu ruim 786.000 of ongeveer 53 procent van het totaal aantal kinderen dat de lagere scholen, inclusief de b.l.o.-scholen, bevolkt. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1966 van de centrale raad en Nederlandse vereniging voor sociale tandheelkunde. De tand heelkundige verzorging van de schooljeugd wordt voor het over grote deel uitgevoerd volgens het systeem van de volledige schoolbehandeling en voor de rest volgens het z.g. „verwij zingssysteem". In het jaarverslag wordt gesteld, dat niet alle kin deren, die aan een of andere vorm van tandheelkundige ver zorging via de school deelnemen, als gesaneerd kunnen worden beschouwd, omdat een deel van de aan de verwijzingsdienst deel nemende kinderen de verwijzing door de onderzoekende school- tandarts naar de tandarts niet opvolgt. In het verslagjaar werd ook in een aantal plaatsen de „kleuter- tandzorg" ter hand genomen, waarbij verzorging van het melk- gebit van de kleuter werd toe gepast. In een aantal van deze plaatsen zijn de aktiviteiten ech ter nog van beperkte omvang en is er slechts sprake van een proefneming op bescheiden schaal. De K.L.M.-persdienst stelt er prijs op mede te delen, dat er in de kantines koffie voor een dub beltje en belegde broodjes voor een kwartje worden verkocht, prijzen die deze kantines uiter aard verliesgevend maken. Per eigen personeelslid zo heeft de K.L.M. uitgerekend legt zjj 300 gulden per jaar toe. Daarom wordt dit thans eveneens geëist van personeel van andere maatschappijen, indien het van deze kantines wil profiteren. 8 Met enkele sprongen is Aram de stenen trtap opgesneld. „Halt, edele prinsen," klinkt zijn krachtige stem, terwijl hij zijn hand bezwerend opheft, „laat uw zwaarden zakken. Als gij niet de zonen mijns konings waart, zou ik het u bevelen, nu kan ik u slechts met klem ver zoeken, de vrede van mijn huis dia* Mtlfc-HM Ned. Ford ga te respecteren. Bij de plotselinge verschijning van hun gastheer laten de twee lingbroers besluiteloos hun wapens zakken. Balthazar steekt met een driftig gebaar zijn zwaard weer in de schede en hult zich, zoals gewoonlijk, in somber zwijgen. „W« zijn u een uitleg schuldig voor deze twist," zegt Angelo met een verontschuldigend glim lachje. „Wij hadden een klein meningsverschil overeh over een zekere zaak. mijn broeder beweerde dat hij zijn zwaard sneller kon trekken dan ik. wij maakten er een wed denschap over trokken toen gelijktijdig onze wapens „Leugens smoesjes barst Balthazar plotseling woe dend uit. „Jij probeert weer eens met je rappe tong de zaak te sussen. Maar ik zal u de reden van onze twist vertellen, heer Aram Ik ben er achter ge komen, dat Angelo langs wette loze weg de troon van Napels tracht te bestijgen. „Tot voor kort hebben we in de hoop geleefd dat een wereld wijde overeenkomst voor graan mogelijk zou zijn. Op het ogen blik acht ik de kans zeer klein dat zo'n overeenkomst nog tot stand komt." Dit zei donderdag de heer ir. S. L. Mansholt, vice- voorzitter van de E.E.G.-com- missie, in het Europees parle ment in Straatsburg. Op de vraag bij wie de schuld voor het mis lukken van de onderhandelin gen ligt wil ik op het ogenblik nog niet ingaan. De landbouwers hebben er echter recht op dat te weten en we zullen dan ook niet nalaten te zijner tijd ruime opening van zaken te geven, zo zei hij. Het lijkt er. op, aldus de heer Mansholt, dat datgene dat als Kennedyronde begon, die naam niet meer verdient. Wat in Ge- nève aan de gang is, is niet an ders dan keihard onderhandelen tussen rijke landen. Het zijn koude, harde handelsonderhan delingen geworden. De heer Mansholt liet ook dui delijk blijken dat hij eraan twij- feit of het orgaan in Genève nog wel het geëigende orgaan is om tot oplossingen te komen. Wel licht kunnen er oplossingen komen op de tweede Unctad- conferentie, zo zei hij, „en als we het zo bezien hebben we wel een slag, maar niet de oorlog verloren". In het landbouwdebat dat het Europees parlement donderdag voerde, kwam vooral verontrus ting naar voren over wat ge noemd werd de ontdemocratise- ring. De Nederlandse socialisti sche afgevaardigde ir. H. Vrede- ling zei van mening te zijn dat de door de executive in vele landbouwverordeningen voorge stelde „stemprocedure ingevolge artikel 43" duidelijk de bedoe ling heeft het parlement over deze verordeningen niet te raad plegen. Hij meende dat de com missie deze stemprocedure voor stelt omdat de ministerraad dat wil. In zijn antwoord liet de heer Mansholt er geen twijfel over be staan dat genoemde stemproce dure inderdaad wordt voorge steld om het parlement niet in de verordeningen te kennen. De veronderstelling dat de raad dit wil is echter onjuist. Een en ander komt volledig voor ver antwoording van de commissie, aldus de heer Mansholt. Hij be toogde verder dat, indien het parlement wil meepraten over werkelijke politieke zaken, het zich restricties zal moeten opleg gen bij de behandeling van de technische zaken. De heer Mansholt zei verder dat het vraagstuk welke rol het parlement, kan spelen, niet kan worden afgedaan met het vast leggen van een consultatieplicht in de verordeningen. Na de in werkingtreding van het gemeen schappelijk landbouwbeleid en ook al in de komende jaren kan het niet meer zonder een par lement met werkelijke macht. Het zal vaker bijeen moeten komen. Op een meer frequent vergaderen was ook al door en kele parlementsleden aange drongen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3