Een half miljard voor steunverlening aan de mijnen Officiële Britse en Ierse aanmelding in Brussel VENNOOTSCHAPSBELASTING TEN LASTE IER BEGROTING Nieuwe industriële bestemmingen in Zuid-Limburg ia IFI ITALIË PLANNEN VOOR MILITAIRE STAATSGREEP? S0EHART0 BEKNOT MACHT EN BEVOEGDHEDEN VAN S0EKARN0 GENERAAL WESTMORELAND HOOFD VAN BURGERLIJK-MILITAIRE ORGANISATIE IN VIETNAM Europees parlement verlangt terugkeer Griekse democratie HET WEER Werkgelegenheid en huishrandkoGen Overeenstemming Zware belasting van 's rijks financiën Soemitro uitgenodigd terug te keren Geen Chinezen meer naar West-Ja va Tegenspraak Nieuwe Britse hoge commissaris in Aden echt moeder&iggesctok Ontpioffing in Noordfranse fabriek Artilieriegevecht Verliescijfers Nieuwe politieke campagne in China Ouders zagen zoon op t.v. gewond raken Denemarken volgt Brand op Shell-tanker Levenslang wegens atheïstisch artikel Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater tank. bQ abonnement: TERNEUZEN Dlrecteur-Roofdredartenr: I. van <!e Sande Redactie- en Administ.ratie-adres: Smidswal Telefoon: 0U50 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 12 MEI 1967 23e Jaargang No. 6935 Uitgeefster N.V. v/h Rrma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gee.i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d!nsd&g-nummer tot 10 uur voormiddag ïle regering verwacht, dat de ui'g-ven voor objectieve en subjectieve steun aan de totale münindustrie in de periode van vijf jaar van 1966 tot en met 1970 ruim 500 miljoen gulden zullen bedragen, waarvan een kleine 400 miloen gulden ten behoeve van de particuliere mij nen. Zij zegt dit in een bij de twee de kamer ingediend wetsvoor stel tot wijziging van de begro ting van economische zaken voor 1967. Deze begrotingswijziging heeft betrekkin-' op de steun ten behoeve van de steenkolenmij nen. Voorgesteld wordt de be grotingspost voor uitgaven voor de steenkolenmijnindustrie te verhogen van 45 miljoen gulden tot 160 miljoen gulden. Van dit bedrag is 65 miljoen bestemd voor steun over het jaar 1966: 85 miljoen voor 1967. die 18 maanden na het verstrijken van het boekjaar worden uitbetaald. De minister van economische zaken wijst in de memorie van toelichting op de toezegging, ge daan in de nota inzake de mijn industrie en de industriële her- structering van Zuid-Limburg, dat aan de particuliere mijnen indien nodig per ton geprodu ceerde kolen een uitkering zal worden verstrekt (de z.g. sub jectieve steun). Dit teneinde hen 'in staat te stellen de produktie voort te zetten zolang de rege ring dat met het oog op de werk gelegenheid en de voorziening met huisbrandkolen gewenst acht. Deze subjectieve steun komt naast de z.g. objectieve steun die aan de mijnindustrie in haar ge heel ten goede komt. De objec tieve steun is bedoeld als een vergoeding van de kosten van de sociale zekerheid voor de mijnen, voor zover die hoger zijn dan die van de overige in dustrie (het z.g. demografisch excedent). Hiervoor is tot en met 1970 een jaarlijkse vergoeding van 40 miljoen gulden toegekend. Ten aanzien van de subjec tieve steun is overeenstemming bereikt met de drie particuliere mijnondernemingen, de Oranje- Nassaumijnen, de Willem-Sophia en Laura over de belangrijkste nunten van de overeenkomsten die tussen de staat en deze on dernemingen zullen worden ge sloten. Bij het berekenen van de sub jectieve steun spelen de volgen de factoren een rol: a. de loonsverhogingen ten op zichte van 1964; b. de vergoeding tot dekking van nieuwe investeringen; c. het verschil tussen de kosten (voor afschrijvingen) en de opbrengsten per ton in 1964. Om te voorkomen dat de mijn ondernemingen voor onoverko melijke liquiditeitsmoeilijkheden komen te staan, wordt niet vast gehouden aan het in de mijn- nota gestelde, dat de steunbe dragen 18 maanden na het ver strijken van het desbetreffende boekjaar zullen worden uitge keerd. Met ingang van 1968 zal het aan de mijnen over dat jaar en de daaropvolgende jaren toe komende bedrag zonder termijn stelling worden uitbetaald. Verder werd het volgende overeengekomen a. vennootschapsbelasting over eventuele winsten van het zuivere koolwinningsbedrijf zal ten laste van de begroting van economische zaken wor den gebracht; b. eventueel door de onderne mingen op te nemen lenin gen ter financiering van de kolenvoorraden zullen door de overheid worden gegaran deerd; c. de particuliere mijnen zul len aan het vrijkomende ver mogen in principe een nieuwe industriële bestemming geven in Nederland, bij voorkeur in Zuid-Limburg. De minister is er zich van be wust dat de thans getroffen regeling een zware belasting be tekent voor 's rijks financiën. Daarom zal maximale aandacht moeten worden besteed aan een actieve werkgelegenheidspolitiek in Zuid-Limburg. Volgens het Romeinse week blad „Espresso" hadden 14 gene raals en een half dozijn kolonels van de Italiaanse strijdkrachten een militaire staatsgreep voor bereid, die tijdens de politieke crisis van juni 1964 had moeten worden uitgevoerd. Het plan had de steun van politieke figu ren op de allerhoogste posten en zou zijn uitgevoerd, als Aldo Moro er niet in geslaagd zou zijn een regering te vormen. Slangeninvasie in Tanzania Slangenbezweerders in Tanza nia hebben aangeboden naar de hoofdstad te komen om zich in de strijd te werpen tegen grote aantallen slangen, waaronder de zeer gevaarlijke mamba's en co bra's, die de laatste weken Dar- es-Salaam binnendringen. Een vijftigtal mensen is al door deze reptielen gebeten, maar er heb ben zich nog geen sterfgevallen voorgedaan. OPENING CONFERENTIE DOOR PRINS BERNHARD Breukelen: In de Nederlands hervormde kerk heeft prins Bernhard woensdag de conferen tie van de „Stichting Nijenrode" officieel geopend. Geheel rechts dr. E. B. J. Postma, rector van Nijenrode. (ADVERTENTIE) Ex-presldent Soekarno van Indo nesië mag niet langer gebruik ma ken van het merdeka-paleis In Dja karta, zo heeft de A.N.P.-corres- pondent In Djakarta uit betrouw bare bron vernomen. Waarnemend president Soeharto had enige tijd geleden al te kennen gegeven, dat de presidentiële ambtswoning in de hoofdstad voor officiële ontvangsten bestemd is en niet voor Soekarno, aan wie de presidentiële volmachten door het volkscongres zijn ontnomen. Soeharto heeft Soekamo voorts verboden de titels staatshoofd, pre sident van de republiek, gevol machtigde van het volkscongres, grote leider van de revolutie en opperbevelhebber van de strijd krachten te voeren. Hij mag ook de presidentiële standaard niet meer gebruiken. De laatste tijd wordt Soekarno veelvuldig gezien in Bo- gor, waar hij winkelt en met voor bijgangers praat. Hij heeft geen lijfwachten bij zich, soms wel een aantal mooie vrouwen. Generaal Soeharto heeft de eco noom Soemitro verzocht naar zijn land terug te keren om zijn krach ten te wiiden aan het economisch herstel van Indonesië. Soemitro werd tien jaar geleden door de regering-Soekarno verbannen in verband met opstanden tegen Soe karno op Sumatra. Hij maakte on langs deel uit van de delegatie, die op vergaderingen met andere lan den een oplossing voor de Indone sische schulden aan het buitenland trachtte te vinden. Het dichtbevolkte West-Java is tot gesloten gebied verklaard voor alle Chinezen die zich er willen vestigen. Zo heeft de gou verneur van West-Java, gene- raal-majoor Masjoedi, donder dag in Bandoeng bekendge-, maakt. De gouverneur zei dat men met dit verbod nieuwe anti- Chinese onlusten wil voorkomen. In de afgelopen maand zijn er in Indonesië verscheidene Chinezen bij gewelddaden om het leven gekomen. Funktionarissen, die toezicht houden op de handel in Indo nesië, hebben volgens „Antara" verklaard dat communistisch- China goederen tegen dumping prijzen op de Indonesische markt ?ooit en de opbrengst gebruikt .er financiering van de verboden communistische beweging in In donesië. Het plan, genaamd „E.S." (de afkorting voor noodtoestand) was gericht op het voorkomen van reacties van het parlement en de bevolking en voorzag onder meer in de bezetting van de kantoren van de politieke partijen, de arrestatie van tegen stribbelende volksvertegenwoor digers, en de inrichting van in terneringskampen, aldus „Es presso". Uitvoering van de staatsgreep zou zijn voorkomen door de vor ming van een centraal-linkse coalitie van christen-democraten en sociaal-democraten met steun van de socialisten. Volgens het blad zou de ministerraad zich beraden hebben over het nemen van maatregelen tegen de lei ders van het komplot. Premier Moro heeft woens dagavond de beweringen van „Espresso" krachtig laten ont kennen. President Giuseppe Saragat heeft tegenover zijn voorganger Antonio Segni, wiens naam in het geding is ge bracht, blijk gegeven van zijn verontwaardiging over het arti kel. De directie van „Espresso" heeft hierop verklaard dat het artikel op volkomen serieuze en juiste getuigenverklaringen be rust en dat het verscheidene malen geverifieerd is alvorens gepubliceerd te zijn. Sir Humphrey Trevelyan, die Brits ambassadeur in Cairo, Bag dad en Moskou is geweest, zal sir Richard Turnbull opvolgen als Brits hoge commissaris in Aden. Dit is donderdag in het lagerhuis te Londen bekendgemaakt door minister van buitenlandse zaken Brown. Sir Humphrey Trevelyan zal over tien dagen in funktie treden. Een vijftigtal arbeiders is don derdagmorgen gewond geraakt bij een reeks ontploffingen, ge volgd door brand in een chemi sche fabriek in de Noordfranse plaats Meru. Tien gewonden zijn er ernstig aan tóe. De fabriek, die vooral spuitbussen met insekten- verdelgingsmiddelen maakte, is geheel verwoest. Men vreest dat er nog slachtoffers onder het puin liggen. Generaal William C. Westmo reland, de Amerikaanse bevel hebber in Vietnam, is donderdag aan het hoofd gesteld van een burgerlijk-militaire organisatie die het Zuidvietnamese platte land moet pacificeren door de steun te verwerven van de Zuid vietnamese bewoners in de viet- cong-gebieden. De organisatie vervangt de gescheiden systemen die tot nu toe werden gebruikt. Het stre ven heeft al verscheidene vor men gehad maar tot nu toe wei nig succes geoogst. Direct onder de generaal is Robert Komer benoemd als zijn assistent. Ko mer heeft zich voor de betrok ken zaak in Washington ingezet en is onlangs in Saigon aange komen. Generaal Westmoreland heeft de leiding van het programma gekregen omdat het Amerikaan se commando reeds een advise rende taak had bij de Zuidviet namese troepen inzake bescher ming van de mensen die het pacificatieprogramma uitvoer den en omdat het grootste deel van de Amerikaanse hulp aan dit programma door het com mando werd geleverd. Woensdagmiddag heeft vijftig kilometer ten zuiden van Da Nang een langdurig gevecht plaatsgevonden tussen een met artillerie versterkte compagnie Amerikaanse mariniers en enige Noordvietnamese eenheden. Vol gens het Amerikaanse hoofd kwartier is de voorlopige ver- liesbalans van de strijd 92 doden aan Noordvietnamese zijde, 19 mariniers gesneuveld en 72 ge wond. In dezelfde omgeving vonden drie mariniers van een compag nie van het vijfde regiment fu seliers de dood bij een verkeerd gerichte mortierbarrage. Zeven tien mariniers werden gewond. Vorige week-zijn in Zuld-Viet- nam 274 Amerikaanse militai ren gesneuveld en 1748 gewond, vechten ten zuiden van de gede- Het in Peking regerende revo lutionaire comité heeft donderdag opdracht gegeven tot een nieuwe politieke campagne tegen die machthebbers in Peking, die „de kapitalistische weg bewandelen". Het bevel is gepubliceerd in het Pekingse Volksdagblad. Waarne mers in de Chinese hoofdstad ach ten het mogelijk dat dit bevel een intensivering van de culturele revolutie in Peking inluidt, vechten ten zuiden van gedemi- I militariseerde zone tussen Noord vietnamese troepen en Ameri kaanse mariniers. De vietcong en de Noordvietnamezen verloren 1903 manschappen. Premier Ngoeyen Cao Ky heeft donderdag op een kabi netsvergadering gezegd dat hij zich kandidaat zal stellen voor de Zuidvietnamese pre sidentsverkiezingen die op 3 september worden gehouden, zo is uit hoge regeringskrin gen vernomen. De ouders van een Ameri kaanse soldaat in Vietnam zagen dezer dagen in het Amerikaanse televisiejournaal hun zoon bij gevechtshandelingen gewond ra ken. Ze herkenden hun zoon temidden van strijdende militai ren. Enkele seconden later volg de een exploisie waarna de camera een „close up" van de gevallen militair maakte. Na een nacht van angstig af wachten kregen de ouders be richt, dat hun zoon door een ont ploffende landmijn ernstig was gewond. Sir Marjoribanks, de Britse vertegenwoordiger bij de Euro pese gemeenschappen in Brussel, heeft donderdagochtend om negen uur de officiële Britse toe- tredingsaanvragen tot de E.E.G. en Euratom overhandigd aan de Belgische minister Van Elslande, die op het ogenblik voorzitter is van de ministerraad van deze gemeenschappen. Hij overhandigde de Belgische voorzitter twee brieven die on dertekend waren door de Britse premier Wilson. Sir Marjoribanks verklaarde Met algemene stemmen heeft het Europese parlement donderdag in Straatburg een resolutie aange nomen, waarin wordt vastgesteld dat de associatie-overeenkomst tussen de E.E.G. en Griekenland slechts kan worden uitgevoerd, als de democratie in Griekenland wordt hersteld. Het parlement meent dat het ontbreken van geko zen instellingen in Griekenland de mogelijkheid uitsluit dat de ge mengde parlementaire commissie E.E.G.-Griekenland haar werk zaamheden verricht. Het parle ment acht het dringend noodzake lijk dat de democratie en de rech ten van de mens, ook van de poli' tieke gevangenen, spoedig worden hersteld. Het parlement zegt diep onder de indruk te zijn van wat in Grieken land is gebeurd en verzoekt de exe cutieve van de E.E.G. het parle ment op de hoogte te houden van de ontwikkeling. Het parlement heeft donderdag ook kennis genomen van het offi ciële Britse verzoek om te mogen toetreden tot de drie gemeenschap pen. na de korte plechtigheid in de voorzitterskamer van het Brus selse congressenpaleis, waar de Europese raad zetelt, dat men wat Engeland betrof de volgen de maand reeds met de onder handelingen zou kunnen begin nen. De onderhandelingen zouden volgens hem ook niet lang be hoeven te duren en einde van dit jaar reeds afgesloten kunnen worden, aangezien de problemen van de Britse toetreding reeds duidelijk gedefinieerd op tafel liggen. Desgevraagd zei sir Marjori banks geen aanwijzingen te heb ben, dat het Britse' toetredings- verzoek op een veto van een der zes gemeenschapslanden zou af stuiten. Na sir Marjoribanks arriveer de de Ierse vertegenwoordiger bij de Europese gemeenschap pen, Morrisey, om aan Van Els- lande het toetredingsverzoek van zijn regering te overhandigen. Later op de ochtend dienden de Britse en Ierse vertegenwoor digers ook toetredingsverzoeken in bij de voorzitter van de mi nisterraad van de derde Euro pese gemeenschap van de zes, de E.G.K.S. Het voorzitterschap van die raad berust op het ogenblik bij de Luxemburger Wehenkel. Vandaag of morgen wordt ook een Deens toetredingsverzoek verwacht. De Deense vertegen woordiger wachtte alleen nog op het slot van het Europese debat dat in het Deense parlement gaande is en dat mogelijk don derdag zou worden afgesloten. Op de rivier de Nha Be, die Saigon met de Zuidchinese Zee verbindt, staat een middelgrote tankboot van de Shell in brand, zo wordt van Amerikaanse mili taire zijde meegedeeld. Het schip ligt aan een boei gemeerd, mid den op de rivier. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Een bijzondere militaire recht bank heeft in Damascus drie mi litairen tot levenslange dwang arbeid veroordeeld, omdat zij in een legerblad een artikel hebben geschreven dat het atheïsme zou propageren. Het zijn een kapi tein en twee kadetten. Het von nis moet nog door het Syrische staatshoofd worden bekrachtigd. Zowel van mohammedaanse als van christelijke zijde is kritiek op het artikel geleverd. Iets minder warm Donderdag handhaafde zich een oostelijke luchtstroming, die in stand werd gehouden door een hogedrukgebied, dat zich van Skandinavië naar West-Rusland uitstrekte, en een depressiege- bied boven zuidwest-Europa. De oostelijke winden voerden con tinentale lucht aan, waarin in onze omgeving en België zomer se temperaturen van 27 en 28 graden Celcius werden bereikt. In Duitsland werd plaatselijk 26 graden gemeten. In Frankrijk werd het met 20 tot 24 graden wat minder warm. Door de ster ke verwarming kwamen lokale regen- en onweersbuien tot ont wikkeling. Warm was het ook boven Engeland. Londen meld de donderdagmiddag 25 graden. Het depressiegebied boven zuidwest-Europa breidt zich in middels nog steeds verder noord- 12 13 14 ZON op onder 4.52 20.22 4.50 20.23 4.49 2-.25 MAAN op onder 5.59 6.44 0.05 7.44 1.01 oostwaarts uit. In verband hier mee worden ook vandaag plaat selijk enkele regen- of onweers buien verwacht. De temperatu ren zullen daarbij wat minder hoog worden dan donderdag. De wind blijft zwak tot matig uit oostelijke richtingen waaien. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Kans op onweer Vrij warm met plaatselijk een tot matige wind uit oostelijke richtingen. VRIJDAG Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden 12 MEI v.m. 3.17 3.53 3.27 3.26 n.m. 3.36 4.12 4.46 4.45 ZATERDAG 13 MEI Cadzand Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.29 3.47 3.54 4.12 4.30 4.48 5.04 5.22 5.03 5.21

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1