Superieur Hongarije klopte Nederland met 2-1 ShriS touring ORDINAIRE VECHTPARTIJ BESLOOT DE WEDSTRIJD Vbor uw Russells tribunaal in Stockholm oordeelt V.S. schuldig aan „oorlogsmisdaden" „HEIL HITLER" IN DUITS CAFE TE JOHANNESBURG VOORZITTER GHR. WERKGEVERS OVER HET L00NBELEID IN 1968 Pagina 5 Strafschop Rusland won met 2—0 van Schotland Real Madrid versloeg Penarol Wielrennen Ernstige agressie Traangas en honden Geen anti semitisme Brand in Westduitse caravan-fabriek Ondergrondse kernproef in de V.S. - AGENDA - Aanslagen in Milaan Beledigde zestienjarige wurgt 11-jarige belediger Donderdag 11 mei 1967 DE VRIJE ZEEUW Het Nederlands elftal is ten onder gegaan in het Boedapester Nep- stadion. De superieure techniek van de Magyaren had in de eerste helft in feite de strijd beslist. Door een doelpunt van Meszöly uit een strafschop in de zevende minuut en een doeltreffende afwerking door Farkas van een afgemeten diago naal schot van Goeroecz in de veertigste minuut was het over wicht der Hongaren na de eerste drie kwartier in de juiste verhou dingen uitgedrukt (20). Na de rust, toen onze landgenoten waren geprikkeld door de achterstand en eerst goed hun tanden lieten zien, kwam Nederland wel weer in de aanval en ook tot enig tegenspel, waardoor de Hongaren hun cadans verloren, maar Oranje kon er niet meer in slagen de achterstand weg te werken. Daarvoor was het enige tegen- punt, dat de ver naar voren opge rukte Suurbier scoorde, onvoldoen de. De strijd, die wel hard, maar niet bijzonder unfair was, al keken de Hongaren en Nederlanders el kaar nogal eens onvriendelijk in de ogen, ontaardde in de laatste minu ten in een ordinaire knokpartij, waartegen de Weense scheidsrech ter Franz Mayer niet was opge wassen. Er vielen slagen over en weer, coaches trachtten de gemoe deren te kalmeren en de vechtenden te scheiden. Toen het laatste fluit signaal van de Weense referee klonk, verlieten de Nederlanders als ongeorganiseerde formatie het veld, nagefloten door de tiendui zenden Hongaren op de tribunes, die daarentegen hun spelers als hel den toejuichten. Het was een trieste aftocht voor het Oranje team, dat zich zo moedig had ge weerd, maar eenvoudigweg in Hon garije een superieure tegenstander had getroffen. En daarvan te verlie zen is geen schande. Wie had ove rigens tevoren in een Nederlandse overwinning geloofd? In de eerste helft heeft het Ne derlandse doel veel druk moeten weerstaan. Het begon al in de eer ste minuten. Uit een magnifiek op gezette Hongaarnse aanval bracht de gevaarlijke rechtbuiten Molnar de bal hoog voor het Nederlandse doel, waar op dat moment geen van zijn medespelers was om dit mees terstuk af te ronden. Vlak daarop een rush van Albert, het meester brein van het elftal. Zonder echter tot een schot te kunnen komen, liep rij dood in niemandsland. Het wapen de eerste aanvalsstoten van de superieure Hongaren, die echter nog konden worden geweerd. In de zevende minuut bracht Ejikenbroek Molnar ten val. De scheidsrechter zag hierin een der mate ernstige overtreding, dat hij resoluut naar de witte stip in het strafschopgebied wees. Meszoely kwam van achteren om feilloos het vonnis te voltrekken 10. Nederland scheen zich snel te herstellen van deze tegenslag, maar het miste de capaciteiten om door te kunnen drukken. De in deze wedstrijd zeer actieve Piet Keizer, die in de Nederlandse ploeg de hoofdrol vertolkte kwam in de zestiende minuut zo dreigend op het Hongaarse doel af, maar werd ten val gebracht. De Nederlandse aanvallen waren goed van opzet en er zat wel vaart in de acties, maar Nederland miste spelers van de klasse Albert (een uitzonderlijke klasse bovendien), MODERNE KUNST Stockholm: Een expositie van werkelijk levende beelden in het museum, voor moderne kunst. De personen hebben niet alleen plaatsgenomen op sokkels, maar ook in schilderijlijsten (tweede van linies e« tweede van rechts). Farkas, Molnar, Goeroecz en Bene, met wie slechts Keizer op gelijke voet kon wedijveren. Moest Hongarije het geruime tijd met tien man stellen, ook Nederland zou een speler mis sen en eigenlijk voor de gehele wedstrijd, al bleef hij dan ook in het veld. Het was Jan Mulder, die in de 21ste minuut hinkend naar de kant ging. Een ernstige dijbeenblessure noopte hem daarna op een zó lage versnelling verder te spelen, dat hij zich geen moment meer als een volwaar dige kracht kon doen gelden. Zijn rol was voortijdig uitgespeeld en dit verzwakte de Nederlandse aanvalskracht aanzienlijk. Door ver naar voren op te ruk ken. trachtten vooral Henk Groot en Wim Suurbier deze lancune in de aanval aan te vullen, maar doordat hun aanwezigheid ook in de verdediging steeds weer een dringende noodzaak was, moes ten hun krachten te veel verdeeld- wórden om er het volle profijt van te kunnen trekken. De eerste plaagstootjes waren uitgedeeld. Rakosi werd er zo door geprikkeld, dat hij Suurbier natrapte, hetgeen deze twee in bokshouding tegenover elkaar bracht. Suurbier kreeg ook een boze Albert tegenover zich, toen de Ajacied op weinig eerbiedige wijze de Hongaar in een rush stuitte. Vanuit het centrum dirigeerde Florian Albert zijn aanval en hij schroomde niet ook zelf naar vo ren te trekken. De Nederlanders waren maar al te goed doordron gen van het gevaar, dat in zijn acties school. Dank zij Van Leeu wen bleef één van die rushes, die Albert met een venijnig schot be sloot, zonder succes. Aan de andere kant moest Ta- mas, die zich als een uitstekend doelverdediger deed kennen, handelend optreden bij een vrije trap van Suurbier. Rakosi kreeg een schietkans, maar faalde op het beslissende moment. Eijken- broek versperde Albert weer eens de weg en zo hield Neder land, zij het krampachtig, stand onder de Hongaarse druk. Tot in de 38ste minuut toen on voldoende ingrijpen van Van Leeuwen onze landgenoten fa taal werd. Met een diagonaal schot stichtte Goeroecz verwar ring in de Nederlandse defensie. Van Leeuwen dook in de baan van het schot, maar miste. Toen Farkas het leer voor de voeten kreeg, kende hij geen pardon: 2—0. De eerste drie kwartier werden dus afgesloten met een Hongaar se voorsprong van 20, die de verhouding in alle opzichten goed weergaf. Met Pim Doesburg voor de aan de knie geblesseerd geraakte Van Leeuwen in het doel, begonnen de Nederlanders aan de tweede helft met slechts één doel voor ogen: op gelijke hoogte met hun tegenstanders te komen, of zelfs om hen voorbij te streven. In samenwerking met zijn clubgenoot Nuninga trok Suur bier naar voren. Slechts de Hon gaarse doelman vond hij tenslot te nog vóór zich. Met een wel gericht schot versloeg hij echter ook deze kansloos: 21. Het harde werken en het offen sieve spel hadden toch hun vrucht afgeworpen. Er scheen voor onze landgenoten nog meer in te zitten. Nuninga waagde een kans, maar zijn juist onder de lat gerichte schot werd door de Hongaarse doelman tot corner verwerkt. Ofschoon minder talrijk dan in de eerste helft rolden zo nu en dan toch ook Hongaarse aanval len op het Nederlandse doel aan. De bal kwam op een gegeven ogenblik zelfs achter Doesburg, maar de scheidsrechter keurde het doelpunt af wegens buiten spel. Ofschoon de Hongaren m de verdediging onzekerder waren geworden konden de Nederlan ders dit niet ten volle uitbuiten. Terwijl Bergholtz met een pijn lijk been aan de kant lag tenge volge van een trap van Ihasz, stegen in de eindfase de gemoede ren in het veld tot het kookpunt. Men bad geen enkel ontzag meer voor eikaars ledematen in de strijd, die voor Nederland nog slechts gericht was op een gelijk spel en voor de Hongaren op het behouden van de verkregen winst. Het was een onwaardig slot van een wedstrijd, waarin Hon garije de betere ploeg was ge weest en daardoor ook de over winning verdiende, maar waarin Nederland in de tweede helft zich zodanig had geweerd dat het een betere aftocht verdiende dan on- ter de schrille tonen van het fluitende publiek. De stand in groep 5 luidt nu: Hongarije 3 2 1 0 5 103 Nederland 4 1 1 2 3 8—8 Oost-Duitsland 1 1 0 0 2 43 Denemarken 2 0 0 2 0 08 Rusland heeft woensdag in Glas gow een vriendschappelijke voet balwedstrijd tegen Schotland met 20 gewonnen. Beide doelpunten in deze door 53.000 toeschouwers bijgewoonte ontmoeting werden in de eerste helft gescoord. De ope ningstreffer viel in de 14e minuut, toen Gemmel in eigen doel schoot. Het tweede doelpunt werd in de 41e minuut door Madvid gescoord. Real Madrid heeft dinsdag avond in het Santiago Bernabeu- stadion te Madrid met 31 ge wonnen van het Zuidamerikaan- se Penarol, de houder van de wereldbeker. Kermiskoers te Hulst voor amateurs en nieuwelingen Om half twee dinsdagmiddag gingen de 50 nieuwelingen van start voor de traditionele ker miskoers te Hulst. Na 20 km koers wist T. Stroo- snijder te ontsnappen. Hij kreeg na vijf km gezelschap van T. Schrauwen. Halfweg de koers kwam Hezeman bij de twee vluchters, maar daarna vormde zich weer een voltallig peloton. Tien km later ontsnapten K. Blok en A. Coppens. Zij namen 200 meter voorsprong, die zij bleven behouden. In de eind sprint toonde Coppens zich de sterkste. Hij won zijn derde koers van dit seizoen. De uitslag luidde: 1. A. Coppens te Moerstraten; 2. K. Blok te Kruiningen; 3. (op 6 sec.) T. Schauwenaar te Krui ningen; 4. K. Priem te Ovezande; 5. L. Schrauwen te Axel. DE AMATEURS. Ook bij de amateurs werd er op het kleine parcours binnen de wallen hard gefietst. Reeds in het begin waren er ontsnappin gen, o.a. van Frijters, De Wilde en Velthuizen, maar onder aan voering van Kisner en Solaro 1 werden de ontsnappingen in de kiem gesmoord. Na 60 km leek het of de be slissing zou vallen. Koeken, De Wilde, Kroonen en Deelen ont snapten. Zij bouwden een voor sprong op van 20 sec. Vijftien km vóór het einde kwam Solaro erbij, maar tien km vóór het ein de volgde weer een hergroepe ring. In de eindsprint toonde P. Kisner zich onbetwist de sterk ste. Hij won met twee lengten voorsprong. De uitslag luidde: 1. P. Kisner te Heikant; 2. T. Barten te Klundert 3. L. Bogers te Ossendrecht; 4. A. Wouters te Zundert; 5. W. Bravenboer te Rotterdam. GRATIS Alstublieft, opnieuwreenneefu^ra\nvraagkaart voor een 9rat.s voordelig vakantie-artikel Belg veroordeeld wegens smokkel en wapenbezit Het gerechtshof in Den Haag heeft bij vervroegd arrest de 35- jarige taxi-ondernemer G. A. van der V. uit Eksaarde in België wegens invoer van 94.000 onge- banderolleerde sigaretten ver oordeeld tot vier maanden met aftrek van voorarrest. Dit laatste heeft vier maanden geduurd, maar de Belg komt pas over twee weken op vrije voeten, om dat hem ook twee weken hechte nis zijn opgelegd wegens over treding van de vuurwapenwet. De rechtbank in Rotterdam had Van der V. resp. zes maan den, waarvan drie voorwaarde lijk, en twee weken toebedacht, naar de officier van justitie was tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. In de buurt van Ridderkerk was op 29 december van het vorig jaar een auto aangetroffen, be laden met sigaretten. Ook wer den 108 kraaiepoten en wolfs- klemmen ontdekt, een hoeveel heid munitie en vier rookbom men, alles attributen voor smok kelaars. De politie die een wacht bij de onbeheerde auto had in gesteld, arresteerde verdachte toen deze naar de auto kwam en deze opende. Hij bleek in het be zit te zijn van een pistool met scherpe patronen. Volgens ver dachte heeft hij die als taxichauf feur in het grensgebied altijd bij zich en hij ontkende iets met de smokkelauto te maken te heb ben. Enkele personen hadden hem gevraagd mee te gaan om een auto te herstellen, doch hij zou niet hebben geweten dat het de auto met sigaretten was. Evenwel hadden enkele getuigen verdachte 's morgens reeds in Ridderkerk gezien. De verdediger, mr. S. Ivans uit Rotterdam, constateerde dat niet is bewezen dat verdachte met de auto heeft gereden en verzocht verdachte ter zitting in vrijheid te stellen, hetgeen het hof wei gerde, doch wel stemde het hof toe om onmiddellijk vonnis te wijzen. V Het „oorlogsmisdadentribunaal" van de Britse filosoof Bertrand Russel heeft woensdag de Ver enigde Staten op twee punten „schuldig bevonden aan het be drijven van oorlogsmisdaden". Volgens het tribunaal, dat geen enkele legale status bezit, is be wezen dat de Verenigde Staten volgens de internationale wetten agressie hebben gepleegd en dat zij de burgerbevolking stelsel matig bombarderen. Het tribu naal baseert zijn conclusie op het Briand-Kellogg-pact van 1928 waarbij de Verenigde Sta ten en Frankrijk oorlog afwe zen als middel om internationale geschillen te regelen, op het handvest van de verenigde na ties, op de statuten van Neuren berg en op de Geneefse over eenkomsten over Vietnam. Het hof zal geen strafmaat be palen en zich later beraden over kampen voor dwangarbeid en marteling van gevangenen, zo werd van bevoegde zijde gezegd. De Franse schrijver en filosoof Jean-Paul Sartre, die het oor deel voorlas, zei: „Het tribunaal is ervan overtuigd dat er bom bardementen op burgerlijke doe len in Noord-Vietnam uit de lucht en uit zee hebben plaats gevonden van massale en stel selmatige aard. Het tribunaal is van mening dat Amerikaanse strijdkrachten en de strijdkrach ten van de aan hen onderge schikte regeringen voortdurende en ernstige agressie hebben ge pleegd tegen de Cambodjaanse neutraliteit. Dit zijn ernstige be dreigingen tegen de wereldvrede. „De Verenigde Staten hebben De Zuidafrikaanse minister van binnenlandse zaken, P. Ie Roux, heeft in het parlement een wets ontwerp ingediend, waarbij de ambtstermijn van vier blanke par lementsleden, die de kiezers van gemengd bloed in de Kaapprovin cie vertegenwoordigen, tot 30 ok tober 1969 wordt verlengd. De minister heeft hiermee een omstreden wetsontwerp, dat in september werd ingediend, vlak voordat verkiezingen zouden wor den gehouden voor deze zetels, op de lange baan geschoven. De be doeling van dit laatste wetsont- werk was, een einde te maken aan partijen waarvan blanken en niet- blanken deel uitmaken. Tegen dit wetsontwerp was oppositie gerezen van de zijde van de oppositionele verenigde partij en naar verluidt waren zelfs de meningen in de regerende nationalistische partij verdeeld. Premier Vorster heeft dinsdag avond in het parlement verklaard, dat de „heil-Hitler"-kreten die on langs in een Duitse café in Johan nesburg werden geslaakt, slechts schertsenderwijs waren geuit en niet omdat er een of andere nazis tische organisatie op de achter grond zou staan. Volgens de Zuidafrikaanse pre mier waren de botsingen tussen Joodse en Duitse immigranten in het café na het incident veroor zaakt door gestook van sommige kranten. Een lid van de oppositie, beho rend tot de verenigde partij, heeft gezegd, dat tijdens het handge meen tussen Joden en Duitsers een 200-tal politiemannen met knup pels, traangas en honden zowel vechtenden als toeschouwers ver dreven. Vorster zei dat niemand in Zuid- Afrika anti-semitisme wenst. Hij wenste te verklaren, dat de oude twisten en veten van Europa niet naar Zuid-Afrika dienden te wor den overgebracht. Ongebreidelde actie van groepen jongeren zou niet worden geduld. „Ik zal niet dulden, dat jongeren of het nu Duitsers, Joden, Grieken, Afrikaan- ders of Fransen ziin, het recht in eieen hand nemen", zei hij. De Zuidafrikaanse premier zei ook, dat hij een beroep gedaan had op de Joodse raad van afgevaar digden, zijn invloed aan te wenden bij kranten en journalisten, niet tot incidenten als de onderhavige aan te zetten. een misdaad begaan tegen de fundamentele réchten van het volk van Vietnam. De Ver. Sta ten zijn verantwoordelijk voor het gebruik van geweld in Viet nam en zijn schuldig aan oor logsmisdaden in Vietnam", al dus Sartre. Voorts wordt gezegd dat „Ame rikaanse statistieken dikwijls tegenstrijdig en twijfelachtig zijn en pp geen enkele wijze de ge wettigdheid van gewapende aan vallen kunnen rechtvaardigen". Een brand in de caravan-fa briek Wilk te Bad Kreuznach, die de grootste van Europa wordt genoemd, heeft dinsdag volgens een voorlopige schatting een schade van drie miljoen gulden aangericht. De werkplaatsen, kostbare houtbewerkingsmachi nes en lakvoorraden gingen in vlammen op. Verscheidene brandweerlieden liepen een rookvergiftiging op. Eerder op de dag had in dezelf de plaats een brand gewoed in het proefstation voor de tuin bouw. In dit geval werd een man aangehouden die ervan wordt verdacht het vuur te hebben aan gestoken. Het bestuur van 't verhond van protestants-christelijke werk gevers in Nederland heeft de in druk dat de nieuwe minister van sociale zaken, de heer B. Rool- vink, prijs stelt op overleg met het bedrijfsleven. Dit heeft de heer H. H. Wem- mers, voorzitter van voornoemd verbond, medegedeeld op een persconferentie naar aanleiding van het jaarverslag over 1966 van zijn verbond. De heer Wemmers zei over tuigd te zijn van de redelijkheid van het standpunt van het kabi net-De Jong, neergelegd in zijn verklaring voor de Tweede Ka mer, dat de loonstijging zo dicht mogelijk zal moeten blijven bij de produktiviteitsstijgipg. Uit die verklaring en uit het jaarverslag van de president van de Nederlandse Bank die beide in het verbondsbestgur zijn be sproken, zijn twee dingen duide lijk: de schaarste aan kapitaal en het achterblijven van de inves teringen. Die kapitaalscjiaarste werkt heel sterk in de richting van beperking van de bouwnij verheid. Ook de jongste cijfers van de arbeidsmarkt laten zien dat de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders nog niet tot staan is gekomerp Wat de achterblijvende inves teringen aangaat moet er alles aan worden gedaan om de ruim te op peil te brengen teneinde de investeringen te kunnen effek- tueren. AUTOMOBILISTE VERDRONKEN Dinsdag is een personenauto in de sloot langs de Bosscheweg te Beek en Donk geraakt, waar bij een van de drie inzittenden is verdronken. Het slachtoffer is de 55-jarige r. k. zuster W. H. Niehüs uit Aarle-Rixtel, die de auto be stuurde. De twee andere inzitten den, ook r.k. zusters, kwèmen met de schrik vrij. Roofoverval in Heilo Woensdagmorgen om half tien is in de Cojstérlaan te Hëilo de 50-jarige heer P. Ursem (een hartpatiënt) door een jongeman overvallen en de hals dichtge knepen en beroofd van 400 gul den plus een spaarbankboekje. De dader nam de vlucht op een damesfiets. De politie is nog steeds zoékendè. De heer UrSem is met een taxi naar huis ge bracht, waar hij een spuitje heeft gekregen. Hij was naar de bank geweest om geld te halen. Daar na ging hij een boswandeling maken, waarbij hij is overvallen. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft woensdag weer een ondergrondse kernproef geno men op het proefterrein in de staat Nevada. De kracht vèn de ontplof fing was gelijk aan die van een hoeveelheid t.n.t., liggend tussen de 20.000 en 200.000 ton. Hét was de tiende ondergrondse proef dit jaar in Nevada genoraèn. Een vergelijking van de kosten van levensonderhoud in de eer ste kwartalen van 1965, 1966 en 1967 laat zien dat deze stijgingen van resp. 3 punten, 3 punten en 2 "punten vertonen. Dat laatste cijfer is voor de heer Wemmers het bewijs dat het in de goede richting gaat. DONDERDAG II MEI Terneuzen: Café De Vrieze, Markt, 2 uur: Openbare ver koping van een woonhuis d%pi notaris Hoving. In Milaan zijn dinsdag twee bomaanslagen gepleegd. Een bom ontplofte voor de woning van Enrico Remondina, verbonden aan de persdienst van een chemi sche maatschappij. Enkele rui ten werden verbrijzeld. Niemand werd gewond. De tweede bom ontplofte voor het kantoor van de zakenman Giuseppe Aliotta. Een muur scheurde. Op beide mannen, die veel op elkaar lij ken, zijn al eerder aanslagen ge pleegd. Zij hebben elkaar vóóï de aanslagen nooit ontmoet. Voor de kinderrechter in Cam bridge heeft een vrouwelijke in- spekteur van politie woensdag gezegd, dat een 16-jarig meisje de 11-jarige Barry Robin David son vorige maand heeft gewurgd omdat hij haar uitschold en zij niet kon uitstaan, dat kleine jon getjes haar te na kwamen. De politie-inspectrice, Chris tine Willis, heeft verklaard, dat hét bewuste meisje haar uitvoe rig verslag had gedaan van wat er op de avond van de 24ste april gebeurde, nadat zij Barry op een voetbalveld had ontmoet en de jongen het meisje op de manier van kleine jongens had „uitge scholden". Hij had haar o.m. „bruine koe" genoemd. Het meis je had vervolgens, naar haar zeg gen, de jongen vastgepakt en in een rivier geduwd. De jongen trachtte eruit te komen, hetgeen hem tenslotte gelukte. Het meis je had hem toen met een koord gewurgd. Toen het meisje het koord aantrok en zei, dat zij hem dood ging maken, begon het jon getje te bidden, aldus het meisje. Zij zou later tegen de inspectrice gezegd hebben, niet te kunnen begrijpen waarom er zo'n drukte van de zaak gemaakt werd. „Toen ik hem verliet lag hij met zijn hoofd in het water. Daarvóór leefde hij nog". Op de vraag hoe zij dat wist, antwoordde zij: „Ik had mij over hem heen gebogen. Zijn hart klopte nog". Waarom zij hem dan met zijn hoofd in het water had achtergelaten zou zjj geantwoord hebben: „Nou, ik kon hem tooh niet levend achterlaten, is het wel? Daarom duwde ik zfm gezicht in het water", aldus het meisje volgens de inspectrice.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5