die nur De broederschap ran de bronzen draak IN 1363: VERHOGING VAN HET KMKGELD EN MEER TELEVISIE-RECLAME Klopjacht op twee Oostenrijkse inbrekers: één arrestatie GEEN A.W.W.-PREMIE BETALEN Explosie ces Deense kustvaarder De aardappelen worden duurder HET BUITENLAND WERKENDE NEDERLANDERS KUNNEN En let eens op de nieuwe kwaliteit. Misverstand Nederlandse kustvaarder gestrand bij De Panne Voorzieningen voor 1968 Brug in aanbouw ingestort Belgisch prinselijk paar bezocht Nederlands paviljoen Ongehuwden Bier van de Brouwerij,,De Drie Hoefijzers" Sinds 1628 - uit de Bierstad Breda Donderdag 11 mei 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Niet vergeten! Morgen NUR DIE nylons halen bij uw kruidenier. U komt er toch. U zult enthousiast zijn. NUR DIE kwaliteitsnylons voor De cijfers, die werden gehan teerd in het op 14 april j.I. uit gezonden Vara-nrogramma „Ach ter het Nieuws" en betrekking hadden on de. financiële moei lijkheden bij de televisie in het jaar 1967 zijn. zo deelt mej. Klompé, minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk mede in antwoord op schriftelijke vragen van de twee de-kamerleden Visser en De Goede (beiden D '66), zij het hier en daar wat ongenuanceerd samengevoegd, in het algemeen juist. Dit is in mindere mate het ge val met de conclusie van de spre ker, de heer Wigbold, dat er op de programma's bezuinigd moet worden. Door de N.T.S. en de omroeporganisaties is een ver hoging van het uurbedrag voor directe programmakosten van ƒ8500 in 1966 naar ƒ9250 (nor maal bedraagt dit accrès 500) voorgesteld. Hoewel de begro ting voor 1967 nog niet is goed gekeurd, heeft de regeringscom missaris het voorgestelde bedrag ongewijzigd aanvaard, omdat het programmabudget bij voor keur onaangetast dient te blij ven. De mededeling van de heer Wigbold, dat de studiobouw in 1966 zou zijn afgeremd wegens gebrek aan geld, moet op een misverstand berusten, zo gaat mej. Klompé verder. De oorzaak is veeleer te zoeken in het feit, dat in uitvoering zijnde gebou wen meermalen aan ingrijpende wijzigingen onderhevig zijn, ten einde zoveel mogelijk te kun nen worden aangepast aan de nieuwste ontwikkelingen en in zichten op het gebied van de televisiestudiobouw. Intussen is het duidelijk dat de televisie voor hoge uitgaven staat. Niet alleen de aankoop van grond en de bouw en inrichting van de nieuwe studiogebouwen op het omroepkwartier in Hil versum zullen grote investerin gen vereisen, ook voor de ver vangingsinvesteringen en voor de aanschaffing van apparatuur voor kleurentelevisie zullen gro te bedragen nodig zijn. Voor 1967 zal dat voor wat de kleu rentelevisie betreft niet beperkt blijven tot het door de heer Wigbold genoemde bedrag van ƒ3,5 miljoen, maar er zal in dit jaar dus afgezien van het geen in volgende jaren nodig is bovendien nog 5,6 miljoen nodig zijn voor de aankoop van beeldregistratie-apparatuur, filmweergave-apparatuur en voor de adaptatie van de in aanbouw zijnde televisiestudio's 3 en 4. De Nederlandse 328 ton meten de kustvaarder „Raket" uit Gro ningen is woensdagochtend vroeg in de mist bij De Panne aan de Belgische kust gestrand. Het schip dat heel wat bekijks trok van kampeerders, slaagde er later op de dag in op eigen kracht weer vlot te komen. De „Raket" was op weg van Londen naar Antwerpen. „De door de heer Wigbold ge geven voorstelling van zaken, dat uitsluitend de belangen van Philips tot de invoering van kleurentelevisie per 1 januari 1968 heben geleid, is een te enge omschrijving van de facto ren, die bij dit besluit een rol hebben gespeeld". Bij deze kosten zijn ten slotte ook de sterk stijgende perso neelslasten in het arbeidsinten sieve bedrijf van de televisie van invloed op het accrès van uitgaven. Hoewel de situatie ook voor 1967 zorgwekkend kan worden genoemd, is minister Klompé van mening, dat er dit jaar nog geen acute noodsituatie is. Wel zullen voor het jaar 1968 ter be strijding van het tekort voor zieningen dienen te worden ge troffen. Daartoe staan haar de volgende, middelen ten dienste: a. De verhoging van het kijk geld van 36,tot het hij de wet vastgestelde maximum van 40,per jaar. b. Het aangaan van leningen t.b.v. de aankoop van gron den en stichting, uitbreiding en inrichting van gebouwen. c. Uitbreiding van de zendtijd voor televisiereclame. d. Temporisering van de inves teringen. Welke van deze maatregelen nodig zijn of de voorkeur ver dienen, is nog in overweging. TROS HEEFT 150.000 LEDEN Woensdag heeft de omroepor ganisatie T.R.O.S. haar 150.000e lid ingeschreven. Op 17 maart j.I. schreef de T.R.O.S. haar 100.000ste lid in. Brand in opslagplaats honderdduizend gulden schade Een opslagplaats van stalen meubelen in Schalkwijk is dins dagavond in korte tijd totaal uit gebrand. De schade wordt geschat op ruim honderdduizend gulden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een monteur was in het ge bouw bezig een auto te repareren. Het voertuig schoot op een ge geven moment van de krik af en stootte tegen een in de buurt staande tafel waarop een bus met benzine stond. De bus viel op de grond en raakte een brandend gasstel. Een steekvlam zette het gebouw in lichte laaie. De mon teur wist zich in veiligheid te brengen. De vrijwillige brandweer uit Schalkwijk, later geassisteerd door die uit Houten, kon niet voorkomen dat de gehele opslag plaats verloren ging. Vooral de sterke rookontwikkeling bemoei lijkte het blussingswerk. Twee personenauto's en twee vracht auto's werden een prooi van de vlammen. De opslagplaats behoorde toe aan de meubelfabriek Sedes in Culemborg. Het gebouw was ver zekerd. 350 km ten noorden van de Chileense hoofdstad Santiago is dinsdag een brug in aanbouw in gestort. Volgens de eerste berich ten kwamen hierbij vijf arbeiders om het leven en werden vijf ge wond. Gevreesd wordt echter dat het dodental zal stijgen. ERNSTIGE AUTOBOTSING Op de rijksweg 1 tussen Diemen en Muiden heeft zich een ern stige autobotsing voorgedaan. Twee personen werden hierbij gedood. De beide auto's werden volkomen vernield. Hier de gro te Amerikaanse auto, die de an dere auto, een Volkswagen, bo ven op zich kreeg. Prins Albert van Luik en prin ses Paola hebben dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan het Nederlands paviljoen op de wereldtentoonstelling in Mon-' treal. Zij werden rondgeleid door ir. S. H. Visser, commissaris- generaal van de stichting Neder lands paviljoen Expo '67. Het prinselijk paar bevond zich op de expositie in verband met de Bel gische dag, die in het paviljoen naast dat van Nederland werd gevierd. Tijdens de rondgang toonden prins Albert en zijn echtgenote speciaal belangstelling voor de maquette van de deltawerken, een werkstuk van Joop Geesink dat de werking van het gigan tische projekt duidelijk weer geeft. Na afloop bood de heer Visser het echtpaar een oud- Hollands (begin 17de eeuws) tegeltableau aan. In Doorn en Leersum is dinsdag een verwoede klopjacht gehouden op twee Oostenrijkers. De mannen hadden ingebroken in een huis aan de Bergweg in Doorn. Behalve een bandrecorder, een radio en een postzegelverzameling namen zij ook de auto van de bewoners mee. Toen zij om half zeven in de och tend in het bos tussen Doorn en Leersum bezig waren met het ver wisselen van de kentekenplaten voor gestolen Duitse exem plaren, werden zij gesnapt door een tweemanspatrouille van de rijkspolitie. De mannen lieten hun papieren en paspoorten zien, maar namen, zonder dat de agenten daarop verdacht waren, plotseling de benen. Een van hen rukte zelfs zijn paspoort uit de handen van de politiemannen, die achterbleven met de auto, waarin behalve de ge stolen voorwerpen ook 77 patronen lagen. Er werd groot alarm geslagen, waarna een speurtocht door de bossen volgde. Daaraan namen ook 25 leden van rijkspolitiegroepen uit andere gemeenten deel. Zij wa ren toevallig in de buurt, omdat in Driebergen een schietdag was ge organiseerd. Na een achtervolging die bijna een etmaal had geduurd is de rijks politie er woensdagmorgen in ge slaagd één van de twee Oostenrij kers te arresteren. Het is de 36- jarige G. S. K. uit Wenen. Hij werd aangehouden toen hij rustig liep te winkelen in Doorn. De nacht had hij in de bossen door gebracht. De politie vermoedt dat zijn vriend zich daar nog schuil houdt. De politie heeft nog niet kunnen vaststellen of de beide ver dachten of één van hen zich schul dig heeft gemaakt aan het in brand steken van een auto in Amerongen. Ook deze auto bleek te zijn gesto len. Hij was het eigendom van de vrouw van een arts uit De Bilt. Het zoeken naar de tweede ver dachte wordt voortgezet. Woensdagmorgen omstreeks half twaalf is de 65-jarige mevr. D. C. H. Kemper-v. d. Beek tij dens het ramen wassen ten huize van haar dochter aan de Eras- musweg in Den Haag van het balkon van de eerste etage ge vallen. Met ernstig letsel aan het hoofd werd de vrouw naar de Ursula-kliniek te Wassenaar overgebracht, waar zij korte tijd later overleed. Hooibergbrand Door onbekende oorzaak ge raakte gisteren een hooiberg van een landbouwbedrijf aan het turfspoor in Abbenes in brand. De vlammen sloegen over op de bedrijfsgebouwen. Van de schu ren en de veestal bleef niet an ders dan een hoop as over. Het woonhuis, dat op een meter af stand van een brandende schuur stond, bleef gespaard. Grote landbouwmachines en vee kon den in veiligheid worden ge bracht. De schade wordt op ruim 100.000 gulden geschat. Nederlanders, die in het bui tenland werkzaam zijn, kunnen wel a.o.w.-premie doch geen a.w.w.-premie betalen. Even tuele weduwen en wezen van de Nederlanders komen derhalve niet in aanmerking voor een weduwen- en wezenpensioen krachtens de a.w.w., maar zijn aangewezen op eventuele uit keringen krachtens de bijstands wet. Minister Roolvink van sociale zaken deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Tria nus (c.h.u.). Hij geeft de volgen de toelichting: Het belang van een vrijwillige voortzetting van de algemene ouderdomsverzekering, welke een opbouwverzekering inhoudt, GORILLA-TWEELING Frankfort: De 10-jarige gorilla Makula heeft in de dierentuin van Frankfort het leven ge schonken aan een tweeling. Vol gens direkteur prof. dr. Bern- hard Grzimek zou dit nog nooit eerder in een dierentuin zijn voorgekomen. De baby's zijn on dergebracht bij de oppasser, om dat de gorilla-moeder niet voor haar kinderen zorgt. 7 „Zojuist kwam ik langs de kamers der gasten," gaat Presto opgewonden verder, „en daar zag ik, hoe de sombere ridder zijn broeder vastgegrepen had en zijn vuist balde om hem een slag te geven." „Heb je hen nog iets horen zeggen vraagt Aram veront rust. „Jawel heer. de sombere rid der schreeuwde, dat hij genoeg had van de gladde maniertjes van de ander, en dat zijn broer alle edelen voor zich gewonnen had door z'n handig gepraat.." „Kom mee," zegt Aram vast besloten, „we zullen eens gaan zien of hun twist werkelijk zo ernstig is. Het zijn wel de zonen van mijn koning, maar ik mag toch niet toestaan dat de vrede in mijn burcht verstoord wordt." De jonge ridder is uit zijn zetel opgestaan en loopt resoluut de hoofdgang door in de richting, waar de vertrekken der gasten liggen. Bij de zijgang houden Aram en Presto hun schreden in en luisteren aandachtig Doodse stilteVoorzichtig kijkt Aram om de hoekde gang is leeg, maar nu dringen van achter een gordijn vaag twee opgewonden stemmen tot hen door... Aram wenkt zijn schildknaap, hem te volgen en sluipt geruisloos de zijgang in, tot bij het gordijnVoorzich tig trekt Au-am het gordijn op zijen daar, boven aan een kleine, stenen trap staan de beide prinsen, Angelo en Baltha zar met het zwaard in de vuist. Even na vijf uur woensdag middag heeft zich een explosie voorgedaan op de Deense coaster „Ano", die toen op 14 mijl van Scheveningen voer. Bij de explo sie zijn twee mensen zwaar ge wond. Een helikopter van de marinevliegdienst zijn van Val kenburg opgestegen om de ge wonden van boord te halen. De „Ano" van de rederij Lindinger in Havneby meet 351 ton. Behalve de helikopters is ook de reddingboot van Schevenin gen, de „Bernhard van Leer", uitgevaren ter assistentie. De helikopters van de marine vliegdienst hebben de twee ge wonden om kwart vóór zeven af gezet bij het academisch zieken huis in Leiden. De „Ano" heeft inmiddels koers gezet naar de haven van Scheveningen. De explosie is waarschijnlijk veroorzaakt doordat een soort mijn voortijdig ontplofte. De „Ano" voert seismografische on derzoekingen uit voor een olie maatschappij. Met explosieven worden trillingen opgewekt. Aan de hand van teruggekaatste en opgevangen trillingen kunnen gegevens over de zeebodem wor den ingewonnen. De „Ano" blijft voor de Sche- veningse kust voor anker liggen, omdat het schip nog veel explo sieve stoffen aan boord heeft. Ook de geringe diepte van de Scheveningse haven speelt hier bij een rol. In elk geval blijft de „Ano" daar ook vandaag nog lig gen, omdat een onderzoek moet worden ingesteld. De grootte van de schade is nog niet bekend. is geheel onafhankelijk van de burgerlijke status van de betrok kenen. Dit maakt het mogelijk de premie voor de vrijwillige verzekering in beginsel gelijk £e doen zijn aan die voor de ver plichte verzekering. Ten aanzien van de algemene weduwen- en wezenwet, die het karakter van een risicoverzeke ring heeft, is de situatie anders. Het ligt voor de hand, dat het verschijnsel van risico-selectie zich hier in sterke mate zou voor doen. Zo zouden ongehuwden uiteraard geen gebruik maken van de mogelijkheid om de ver zekering ingevolge de algemene weduwen- en wezenwet vrijwil lig voort te zetten. Dit zou ertoe kunnen leiden, dat bij de vast stelling van de premie voor de vrijwillige verzekering rekening zou moeten worden gehouden met verschillende factoren, wel ke ook in het particuliere ver zekeringsbedrijf met betrekking tot overlevingsverzekeringen van belang zijn. Deze bezwaren hebben ertoe geleid, dat tot dusver van de mo gelijkheid, welke de algemene weduwen- en wezenwet biedt, om bij algemene maatregel van bestuur regelen te stellen inzake de vrijwillige voortzetting van de premiebetaling bij beëindiging van de verplichte verzekering, geen gebruik is gemaakt. De minister is bereid te onder zoeken of ondanks deze bezwa ren het mogelijk is een redelijke oplossing voor een vrijwillige voortzetting van de premiebeta ling te vinden. De Bintjes zijn tussen 6 maart en 8 mei meer dan twee keer zo duur geworden, dat wil zeggen: op de aardappelbeurs in Rotter dam. Voor de consument zijn de prijzen ook omhoog gegaan, maar niet zo erg. In Amsterdam kostten de Bint jes dinsdag 9 mei 35 tot 46 cent per kilo tegen 32 tot 42 cent op 27 april en 25 tot 35 cent half januari. In die hoger geworden con sumentenprijs heeft de jongste verhoging van de beursnotering nog niet doorgewerkt. De prijs op de Rotterdamse aardappelbeurs maakte in één week tijds een heel wat hogere sprong dan de Amsterdamse con sumentenprijs in twee weken. Bintjes in de maatsortering 35/50 deden op de beurs op 2 mei 26,50, op 8 mei 33,50 per 100 kg. Bintjes in de maatsortering 40/opwaarts op 2 mei ƒ28,50 op 8 mei 37, Er worden nu ook oude aard appelen uit Polen geïmporteerd, tot nu toe drie a vierduizend ton. Slecht zijn ze niet, zo werd in de produktschapsvergadering mee gedeeld, maar ze zijn wel anders dan we in Nederland gewend zijn, zodat de afzet nog niet erg groot is. De Poolse aardappelen deden op de Rotterdamse beurs maandag j.I. ƒ24,— per 100 kg, Zwitserse Bintjes 31,per 100 kg. Tot 1 mei had Nederland in totaal ongeveer drieduizend ton oude aardappelen ingevoerd, waarvan bijna de helft uit Polen en ongeveer duizend ton uit West-Duitsland. Zelf had Nederland tot 1 mei 403.000 ton consumptie- en in dustrie-aardappelen van oogst 1966 uitgevoerd, waarvan 167.000 ton naar West-Duitsland en 75.000 ton naar Spanje. Vorig jaar was tot 1 mei nog maar 278.000 ton geëxporteerd. De ex port was in april wel veel klei ner dan in de maand daarvoor: in maart 72.000 ton, in april 30.000 ton. De invoer van nieuwe aard appelen in Nederland bedroeg tot 1 mei nog geen duizend ton. Dodelijk ongeluk in de Rotterdamse haven De 64-jarige wachtman N. Rebel uit Rotterdam is woens dag na een ongeluk aan boord van de „Randfontein", liggende in de Margriethaven in Rotter dam, om het leven gekomen. De wachtman kwam op een tussen dek op een laagje maismeel te glijden en stortte vier meter naar beneden. Hij werd met hersenletsel in het havenziekenhuis opgenomen en overleed kort daarna. VROUW VAN BALKON GEVALLEN EN GEDOOD per flesie 39 ct.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3