Amerikanen vielen krachtcentrale Haiphong aan van Mariniers contra zeekadetten in Djakarta Het ontslag van burgemeester Van Hall ÖSDC COMMISSIE VAN 20 TER VOORBEREIDING NIEUWE GRIEKSE GRONDWET HET WEER echt moederdaggeschenk matrassen DONDERDAG 11 MEI 1967 23e Jaargang No. 6934 Heuvel SS! Saboteurs „Tennisballen" Biologische wapens Moslem op de Molukken Amerikaanse films verbrand De aardbeving in Celebes School door storm ingestort Korporaal van Soekarno's lijfwacht ter dood veroordeeld Schoollokaal ingestort TWEEDE KAMER Staat van beleg De kerk Papandreoe beschuldigd Ongewenste toeristen 500 pagina's Onrust in Dominicaanse republiek Hoogwater Y^eerbsricht Zon- en Maanstanden NIEUW voor Nederland nu ook met Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150-- 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentiepriis per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géè.i handels, advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Amerikaanse vliegtuigen heb ben woensdag twee krachtcen trales van de belangrijkste K"ordVietnamese havenstad Hai- ni'ong en e«n vliegveld on 5'/2 b'lometer van het centrum van de stad aangevallen. Naar een Ame-ikan^e woordvoerder mee- zijn de centrales ook r"cfls on 20 aoril aangevallen, mvr was het de eerste aanval op het vliegveld Kien An. Eén Amerikaans toestel werd neortreecboten. uot vliegveld Kien An wordt gebruikt door „mig"-jagers. De Verenigde Staten hadden tot nog toe de twee vliegvelden voor miss bii Hanoi aangeval len, waarvan het ene, Hao Lae. niet langer operationeel wordt beschouwd. De Amerikaanse concertpia niste en journaliste Felita Scbuvler (35) is dinsdag omge komen bii een ongeluk met een befsehroefvliegtuig. Zij was de tiende journalist die door de oorlog in Vieln-*™ is omgekomen. Bii gevechten tussen Ameri kaanse en Noordvietnamese troe pen in de omgeving van ..heuvel f?81", dicht bij de grens met Laos en de gedemilitariseerde zone, zijn dinsdag 24 Ameri kaanse mariniers gesneuveld. Op het slagveld is het stoffelijk overschot van 31 Noordvietna mese militairen gevonden. In hetzelfde gebied heeft een compagnie Amerikaanse mari niers enige massagraven gevon den, waarin 203 lijken van Noordvietnamezen lagen. Hier mee is het aantal Noordvietna mezen, dat van 24 april tot 6 mei in de strijd om heuvel 881 is gesneuveld, op 764 gekomen, aldus een mededeling van het Amerikaanse militaire hoofd kwartier. Een sabotagenloeg van de viet- cong heeft dinsdagavond een overval' gepleegd op de luchtba sis Qui Nhon. Een Amerikaanse schildwacht en twee Vietnamese burgers kwamen om het leven, terwijl zeven Amerikanen en twee burgers gewond werden. Een van de overvallers wérd gedood. De saboteurs wisten dichtbij een brandstofopslagplaats een ontploffing teweeg te brengen en twee branden te stichten, die echter spoedig werden geblust. De aangerichte schade is volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder onbelangrijk. De voorlichtingsdienst van het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft mee gedeeld dat de Amerikanen al MINI-TELEVISIE UIT JAPAN Hannover: Gezien op de interna tionale beurs. Een mini-t.v. met een beeldschermpje van 6,5 x 5 cm. Ontvangst op alle kanalen is mogelijk. Werkt op batterijen of door aansluiting op het gewone lichtnet. Het apparaatje komt uit Japan, sinds twee jaar bommen gebrui ken ter grootte van een tennis bal, die zijn gevuld met metalen kogeltjes. Zij worden afgegooid in containers, die elk zo'n 600 van die bommetjes bevatten. Het is duidelijk, aldus de voor lichtingsdienst, dat deze dingen bedoeld zijn om mensen te doden, want materiële schade wordt er niet of nauwelijks door aangericht. Op 20 april hadden de Amerikanen bij hun aanval len op installaties en woonwij ken van Haiphong ongeveer 50 containers met tennisbalbommen laten vallen. De Amerikaanse onderminister van defensie, Cyrus Vance, heeft ontkend dat de Ver. Staten ooit in een oorlog gebruik hebben gemaakt van biologische wapens. In een op 7 februari afgelegde verklaring voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat, die dinsdag is gepubliceerd, zei de onderminister dat in Vietnam gebruik is gemaakt van midde len ter bestrijding van opstan den die ook elders in de wereld door de politie worden gebruikt, Van welingelichte zijde wordt in Djakarta vernomen dat mari niers dinsdagavond in Djakarta in de kazerne van de zeekadetten hebben omsingeld en de kadetten hebben ontwapend, omdat zij zich niet zouden houden aan de orders van de minister van koop vaardij, schout-bij-nacht Jatid- jan. De kadetten die hun kwartier niet mogen verlaten, hebben mi nister Jatidjan verweten dat hij een politiek voert die gebaseerd is op de oude orde van president Soekarno. Onlangs zijn al 24 kadetten ontslagen. Op de Molukken zijn verschei dene mensen gesneuveld in een gevecht, dat voortvloeide uit een geschil over een stuk land. Dor pelingen gingen elkaar te lijf. met messen en speren. Naar Antara meldt zijn twee dorpen verbrand. De Indonesische overheid heeft honderden Amerikaanse films verbrand, die volgens een mili- en van middelen ter vernieti ging van gebladerte en de oogst. Hoewel de Ver. Staten streven naar beperking van de biologi sche en chemische oorlogvoering moeten zij de ontwikkeling van dergelijke wapens voortzetten, zolang ook andere landen dat doen, aldus Vance. (ADVERTENTIE) Te Mymensingh in Oost-Paki- stan is tijdens een orkaan een school ingestort waardoor der tien mensen het leven verloren en 28 werden gewond. De slacht offers hadden in de school be schutting gezocht. PRINS BERNHARD IN ZURICH Zurich: Ter gelegenheid van de Nederlandse Week heeft prins Bernhard een bezoek aan Zurich gebracht. We zien hem hier met de Zwitserse minister van bui tenlandse zaken W. Spühler en de president van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Zür rich mr. G. van Riemsdijk. taire woordvoerder in Djakarta „de. geest van de jeugd hebben vergiftigd". Het zijn vermoede lijk films over misdaad en sex, die al vóór de staatsgreep van oktober 1965 in beslag zijn ge nomen. De woordvoerder zei dat tien tallen jongelui zijn aangehouden wegens de verkoop van porno grafie. Volgens Antara heeft een hoge justitiële autoriteit gezegd dat steeds meer jongeren stimu lerende middelen gebruiken. Een korporaal van Soekarno's lijfwacht is woensdag in Djakarta ter dood veroordeeld wegens moord op het 6-jarig dochtertje van gene raal Abdoel Nasoetion. Korporaal Hargijono behoorde tot de troep soldaten, die Nasoe- tions woning binnenstormde op de avond toen de communisten nu achttien maanden geleden de macht trachtten de grijpen. Nasoetion, die thans voorzitter is van het volkscongres wist over de schutting achter zijn huis te ontsnappen maar zijn dochtertje werd doorzeefd met kogels. Korporaal Hargijono zei de mili taire rechtbank dat hij waarnemend president Soeharto om gratie zal verzoeken. Twee andere korporaals kregen levenslang voor hun aan deel in de overval/Vijf soldaten kregen 17 jaar en een soldaat zes jaar gevangenisstraf. De negen zijn ook schuldig bevonden aan de moord op Nasoetions adjudant, luitenant Tendaen, die bij de schiet partij om het leven kwam. Dertien meisjes zijn zondag om het leven gekomen in Tadjoeng Poera op noord-Sumatra toen het schoollokaal, waar zij verbleven, instortte. Dit wordt gezegd in berichten, woensdag in Djakarta ontvangen. De c.p.n.-afgevaardlgde M. Bak ker heeft gisteren de kamer verlof gevraagd tot het houden van een interpellatie over het aan burge meester Van Hall te geven ontslag en over de wijze waarop dit voor nemen is kenbaar gemaakt. In het bijzonder zou hij bij die interpellatie willen ingaan op de gronden waarop dit ontslag is ge baseerd, op de methode van het ontslag en op de wijze van behan deling van de Amsterdamse wet houders. Er ontspon zich een uitvoerig debat. Fractievoorzitter Den Uyl (p.v.d.a.) zei verwonderd te zijn, dat de regeringsmededeling over het voorgenomen ontslag niet als brief aan de kamer werd toegezon den. Aan het debat namen voorts deel de heren Geertsema (v.v.d.), Mellema (c.h.u.), Van Mierlo (D '66), Schmelzer (k.v.p.), Aantjes (a.r.p.), Lankhorst (p.s.p.) en Aar den (k.v.p.). De heer Van Mierlo drong aan op het zo spoedig mogelijk ter be schikking stellen van het rapport van de commissie-Enschede. De nieuwe Griekse premier, Konstantin Kollias. beeft op een persconferentie inzicht verschaft in het beleid en de werkwijze van hef bewind. Tot de aanvaarding van een nieuwe grondwet zal de nieuwe wetgeving bestaan uit verorde ningen, waarvan de minister raad er reeds twee heeft uitge vaardigd. De eerste betreft de oprichting van een 20 man sterke commis sie ter voorbereiding van de nieuwe grondwet, die aan een volksstemming zal worden on derworpen. De belangrijkste pun ten van de huidige grondwet zullen gehandhaafd worden, al dus Kollias. De wetgevende macht berust tot de bijeenroeping van het parlement bij de koning, onder verantwoordelijkheid van de regering. In de tweede verorde ning wordt de staat van beleg afgekondigd met terugwerkende kracht tot 21 april, de datum van de militaire staatsgreep. De staat van beleg was reeds door de militairen afgekondigd, maai de regering heeft het nodig ge acht dit te bevestigen in een verordening, waarin tevens de grondwetsartikelen betreffende de verkiezing van gemeente raden en de onafzetbaarheid van ambtenaren worden opgeheven. De regering heeft voorts be sloten het aantal leden van de heilige synode van de Grieks orthodoxe kerk uit te breiden van negen tot twaalf. In de toekomst zal de keuze van nieuwe metropolieten ge schieden door de regering. Voor elke opengevallen, post mogen de kerkelijke leiders drie kandida ten voordragen, waarna de keu ze van de regering moet worden geratificeerd. Premier Kollias gaf de ver zekering dat geen andere poli tieke partijen het lot zullen delen van de uiterst linkse E.D.A., die door het nieuwe be wind is opgeheven. Andreas Papandreoe is giste ren beschuldigd van deelneming aan een komplot en hoogverraad. Dit is in Athene meegedeeld door een woordvoerder van het openbaar ministerie. Generaal Spandidakis, vice- premier en minister van defen sie van Griekenland, heeft in Parijs gezegd, dat geen van de politieke gevangenen zal wor den terechtgesteld, ook Andreas Papandreoe niet, al zou hij door een krijgsraad ter dood worden veroordeeld. Griekenland heeft beperkin gen gesteld aan de toelating van toeristen. Op grond hiervan mogen geen toeristen Grieken land binnenkomen, die niet kun nen aantonen dat zij een bedrag aan geld bij zich hebben gelijk aan de waarde van 80 Ameri kaanse dollars, voldoende voor een tiendaags verblijf in het land. „Onwelvoeglijk gebaarde" en langharige nozems zullen geen toestemming krijgen Grie kenland binnen te eaan. De kamer besloot op maandag 22 mei een openbaar debat te houden over het voorgenomen ontslag aan burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam, waarbij tevens aan de orde zal komen de interim-nota van de commissie-Enschede. Dit openbaar debat zal eventueel des avonds worden voortgezet. Kamervoorzitter Van Thiel heeft na overleg met minister Beernink (binnenlandse zaken) de kamer meegedeeld dat het rapport van de commissie-Enschede eerst op woensdag 17 mei ter beschikking kan worden gesteld. Hij deelde ver der mee dat het rapport waarschijn lijk meer dan 500 pagina's druks zal omvatten en vergezeld zal zijn van een uitvoerige begeleidende nota van het kabinet. Na een uitvoerig debat werden de verzoeken van de afgevaardig den Bakker (c.p.n.) en Den Uyl (p.v.d.a.) om het debat nog deze week te houden verworpen. De kamer besloot daarop het debat te houden op maandag 22 mei, waar bij tevens het raoport-Enschede aan de orde zal komen. De heren Van Mierlo en Geertse ma oefenden scheme kritiek uit op het nog niet in druk gereed zijn van het rapport. De heer Geertse ma wees erop dat dit rapport reeds vier maanden geleden tot stand kwam. Het verzoek van de heer Bakker om over deze kwestie een interpellatie te mogen houden, werd verworpen met 4071 stem men. (ADVERTENTIE) De aardbeving van vorige maand in Zuid-Celebes heeft aan 78 mensen het leven gekost, zo meldt Antara. De materiële schade bedraagt 235 miljoen gul den. President Balaguer heeft in een radio- en televisietoespraak de Dominicanen gewaarschuwd voor een communistisch komplot, dat omverwerping van zijn tien maanden oude bewind zou be ogen. Het staatshoofd zei dat de huidige golf van gewelddaden een onderdeel van dit komplot vormde. Volgens hem trachten honderden goed opgeleide com munistische agenten de bevol king tot opstand aan te zetten. De president zei dat de geweld daden samenhingen met een op roep van de Cubaanse radio om de Dominicaanse republiek te „bevrijden". Hij kondigde aan dat zijn regering en de strijd krachten met harde hand zullen reageren op nieuwe terreurda den. Balaguer deelde tenslotte mee, dat er in verband met een aan slag van vorige week donder dag waarbij een senator van de oppositie werd gewond, een Do minicaan is gearresteerd die als spion voor Cuba optrad. WEINIG VERANDERING In grote delen van West- en Midden-Europa werd het weer woensdag bepaald door 'n hoge- drukgebied boven de Oostzee en een depressie vóór de westkust van Portugal. Deze luchtdrukverdeling ver oorzaakte een noordoostelijke wind, waarmee droge lucht werd aangevoerd. Bij zonnig weer werden in onze omgeving, Frankrijk en Duitsland middag- temperaturen tussen 20 en 25 DONDERDAG 11 MEI v.m. n.m. Breskens 2.42 3.04 Temeuzen 3.18 3.40 Hansweert 3.52 4.14 Walsoorden 3.51 4.13 VRIJDAG 12 MEI v.m. n.m. Breskens 3.17 3.36 Temeuzen 3.53 4.12 Hansweert 3.27 4.46 Walsoorden 3.26 4.45 graden bereikt. Vandaag komt er in deze situatie niet veel ver andering. Bij aanhoudend zonnig weer zullen ongeveer dezelfde temperaturen worden bereikt. Boven Frankrijk kwamen woensdagmiddag zeer lokaal en kele onweerbuien tot ontwikke- Mng. Voor onze omgeving wordt de kans hierop nog klein geacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend zonnig Zonnig en vrij warm weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. ZON MAAN op onder op onder 11 4.54 20.20 5.23 22.58 12 4.52 20.22 5.59 13 4.50 20.23 6.44 0.05 14 4.49 2:25 7.44 10)1

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1