Nieuwe Europroblemen ze kunnen INDONESISCHE REGERING GAAT S0EHART0 AANBEVELEN.... De broederschap ran de bronzen draak Sbeélma de veelzijdige voeding Woensdag 10 mei 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Engeland is er nog niet in, Hallstein moest er uit en De Gaulle trekt aan 't langste eind Overgangs regeling Samengaan hoognodig Wat zwaarder weegt Offers voor De Gaulle Wie wordt „president van Europa"? NEDERLANDSE ZEEMAN IN IERLAND GEARRESTEERD Nederland draagt bij aan school in Afrika Kijkers en luisteraars QUEEN ELIZABETH EN QUEEN MARY UIT DE VAART HET NIEUWE VISSEIZOEN EERDER OPEN, MAAR OP OUDE VISAKTEN EN -BEWIJZEN Drie jaar voor vrouw die vriend doodde Spaanse bisschop bij auto-ongeluk omgekomen Labour-rebellie tegen Wilsons plannen Doodstraf in Togo gewijzigd in 20 jaar dwangarbeid Mijnongeluk in Polen Liga-kindjes kunnen een stootje verdragen. Met Liga zijn ze verzekerd van een schat aan gezondheidsnutriënten. Liga! Voor ont wikkeling van beenderstelse! en tanden, weerstandskracht, groei en bloeit voor baby, kleuter en schoolgaand kind ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Publieke executies in Ghana Zoon van Soekarno gewond BIJ BOTSING GEDOOD HET BANDITISME OP SARDINIË Boliviaanse luchtmacht valt rebellen aan „Concentratie kampen" opgerold in Pakistan Nu de Britse regering officieel 't lidmaatschap van de E.E.G. gaat aanvragen, begint een enerveren de worstelmatch tussen de onder handelaars in Brussel, waar men al rekent een jaar of drie nodig te hebben voor alles in kannen en kruiken is. Dat geeft ongeveer aan hoe moeilijk het is de „zes" tot zeven uit te breiden. Nummer acht en negen, vermoedelijk Eire en Denemarken, beloven aanzienlijk vlotter te worden behandeld. Dat verschil zit er in dat de in zijn geheel behoorlijk florerende Euromarkt en het op dit moment economisch nogal sukkelende Engeland in de loop der tijden uit elkaar zijn gegroeid. Allerlei problemen die amper de aandacht vroegen toen de Britten hun eer ste door De Gaulle afgewim pelde poging deden om bij de Euroclub te komen, klemmen nu zeer sterk. Intussen hebben de Euromarkt- landen voor de industrie nage noeg alle barrières gesloopt en is er een gemeenschappelijke landbouwpolitiek gekomen. Lon den heeft na zijn afwijzing aller lei banden aangeknoopt binnen de E.F.T.A., die niet zonder in vloed zijn gebleven op zijn eco nomie en het is niet eenvoudig die ineens te kappen of in de E.E.G. in te metselen. Speciaal voor de landbouw is de zaak nog moeilijker en Wilson heeft a priori de eis moeten stellen, dat in de agrarische sector een over gangsregeling van ettelijke ja ren moet komen. Ook in Europa is er een en ander veranderd. Oprechte blijd schap over de Britse aanvraag is er wel, maar het wordt verduis terd door het feit dat Engeland er niet alleen economisch zwak voorstaat, maar ook zorgen heeft over het pond sterling dat nog al tijd ernstig leunt op de steun van anderen. Door Engeland binnen te halen zullen de andere leden in die Britse zorgen moeten gaan delen en dat is niet in alle op zicht een opwekend vooruitzicht. Dat neemt niet weg dat men in Europa net zo goed beseft als in Engeland dat samengaan hoog nodig is. De Britten hebben de grote Euromarkt niet alleen no dig, maar de E.E.G. zelf moet meer en meer beseffen dat ze als geheel nog altijd niet groot ge noeg is om een economische macht te worden die opgewassen is tegen de V. S. en de Sowj et- Unie. Het is dus niet zo dat Enge land als een bedelaar in Brus sel aankomt. Het heeft wat te vragen aan de E.E.G., maar het heeft evenzeer wat te bieden. Juist dat het wat te bieden heeft, kan voor de Franse presi dent nog het onaangenaamst zijn. Wilson heeft al gerept van een politiek samengaan in openheid en dat is nu net niet waarvoor De Gaulle op de bres staat. De Gaulle beseft ook dat zijn tot dus ver steeds vlot verlopen chan tages om de boventoon te voeren in de E.E.G. veel minder kans hebben, als ook de Britten daarin zijn toegelaten. Wat anderen juist als een voor deel zien, ziet hij als een nadeel dat door nog een grote en ook nog enige kleineren er bij allerlei verschillende meerderheden mo gelijk zullen zijn, waarbij een grote wel eens tot de minderheid kan gaan behoren. Dat is iets wat Frankrijk door zijn speciale band met de bondsrepubliek tot dus ver steeds heeft weten te vermij den. Door Engeland binnen te halen zal het Franse belang, zoals De Gaulle dat ziet, niet steeds wor den bevorderd. Of dat voor de Franse president zwaarder weegt dan het totale Europese belang, zal in Brussel blijken. Prof. Hallstein wenst geen deel uit te maken van de nieuwe Europese commissie, die de drie gefuseerde gemeenschappen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S.) ;al gaan leiden. Dat hij dit mee deelt juist nu in Genève de laat ste martelende worsteling in de Kennedy-ronde wordt gehouden, lijkt geen toeval. Het heeft er veel van weg dat Hallstein is geofferd om De Gaulle tot enige inachikkeliildMid te bewesec. De Gaulle heeft meermalen smalend gesproken over de Brus selse commissie, die volgens hem maar had uit te voeren wat de regeringen overeenkwamen en daarmee basta. Daarentegen had den deze heren allerlei idealen die ze zelfstandig probeerden te verwezenlijken. En dat waren nota bene idealen over supra- nationaliteit, een begrip dat voor de nationalistische generaal ver gif is. Dat hij zich niet meer tegen de Brusselse commissie als ge heel keert, komt waarschijnlijk meer doordat hij een methode heeft gevonden toch zijn zin te krijgen in de E.E.G. dan door een verandering van inzicht. Maar tegen Hallstein heeft hij dan nog een persoonlijke vete, omdat deze eens gezegd zou hebben dat naar mate de E.E.G. verder ging (op de supranationale weg natuur lijk) presidenten een stuk min der belangrijk werden. Dat heeft De Gaulle als een persoonlijke belediging ervaren die gewroken moest worden. Erhard was niet zonder meer bereid Hallstein te offeren, Kiesinger die het bijna afgestor ven Frans-Duits vriendschaps verdrag nieuw leven ging inbla zen, kennelijk wel. Er was een modus gevonden dat Hallstein geen volle ambts periode van twee jaar meer zou uitdienen, maar slechts een half jaar zijn grote ervaring en kennis in dienst van de drie gemeen schappen zou stellen om de nieuwe autoriteit van start te helpen. Maar kennelijk bedankt de heer Hallstein ervoor op die basis te werken. Een man die toch binnenkort verdwijnt heeft inderdaad ook niet de beschik king over het gezag dat nodig is om een dergelijk moeilijk werk te leiden. Het grote probleem in Ge nève is helemaal geen Franse kwestie. En de vraag is wie Hallsteins opvolger wordt. Er zijn enige mogelijkheden ge opperd als Mansholt en Rey, een Nederlander en een Belg die grote ervaring hebben en vrij zfjn van gaullistische in vloeden. Maar nu een nieuw touwtrekken zal ontstaan, is twijfelachtig of een van hen uiteindelijk de zegen krijgt van Parijs, dat wel weer halsstar rig kan eisen dat in Brussel een wat slappe dus gemakkelijk te overspelen figuur gaat optreden als „Europese presi dent". Twee bemanningsleden van het 499 ton metende in Rotter dam geregistreerde schip „Ing- kabir" zijn maandag in Dublin in Ierland in hechtenis genomen on der verdenking van moord op een Schotse zeeman. Het lijk van deze zeeman, de 29-jarige James Campbell, tweede stuurman op de Britse Polar Light, was in de rivier Liffey gevonden. De gearresteerden zijn de 39- jarige Nederlander Nicholas Pe ters en de 23-jarige Duitser Achim Hoffman. GERED UIT DE WOELIGE RIVIER North Creek: Senator Robert Kennedy grijpt zijn vrouw Ethel bij de arm als zij uit de Hudson- rivier is gered. Tijdens een kano tocht is de kajak van mevrouw Kennedy niet minder dan drie maal omgeslagen in het woelige water. Nederland zal 300.000 bijdra gen voor de uitbreiding van een middelbare kostschool in de Afri kaanse staat Botswana. Daartoe werd een overeenkomst onder tekend tussen de Nederlandse regering en de Botswana Chris tian Council, die de school inder tijd met steun van de regering van Botswana heeft opgericht. De Botswana Christian Council werd bij de ondertekening ver tegenwoordigd door de heer J. Bos, secretaris van de interker kelijke coördinatiecommissie ont wikkelingshulp. De bijdrage is bestemd voor de uitbreiding van het Moeding College te Lobatsi, leslokalen, woonruimte voor docenten en een laboratorium. De school voorziet thans in een driejarige middelbare opleiding voor 220 jongens en meisjes. Na de be oogde uitbreiding zal een vol ledige, vijfjarige middelbare op leiding kunnen worden gegeven aan 390 leerlingen. De wereldraad van kerken zal 100.000 schenken ten behoeve van dit projekt. Daarvan werd 50.000 bijeengebracht tijdens de aktie „schoolslag" die in het na jaar van 1966 in Nederland plaats vond. Op 1 mei j.l. waren bij de dienst luister- en kijkgelden 2.450.654 televisie-toestellen aan gegeven tegen 2.424.228 op 1 april. Het aantal geregistreerde radio-toestellen bedroeg op 1 mei 2.764.031 tegen 2.759.520 op 1 april il De Cunard-scheepvaartmaat- schappjj heeft bekendgemaakt dat het Britse passagiersschip Queen Mary aan het eind van de ze zomer uit de vaart wordt ge nomen en de Queen Elizabeth ongeveer een jaar later. De pres.- commissaris van de maatschappij heeft gezegd dat het besluit van de Cunard deel uitmaakt van een proces om de maatschappij een lonende basis te verschaffen. De uit de vaart te nemen schepen hebben volgens hem elk jaarlijks een verlies van 750.000 pond ster ling (7,5 min gulden) opgeleverd. In 1969 zal de Ounard een nieuw passagiersschip, de Q-4, in de vaart brengen. Zaterdag 27 mei wordt het vis- seizoen 1967/68 geopend en dus niet op donderdag 1 juni 1967. De minister van landbouw en visse rij wil hiermee veel hengelaars en andere beoefenaars van de visserij tegemoetkomen door ook dit jaar de opening te verschui ven naar de voorafgaande vrije zaterdag. Hengelaars en vissers hebben voor deze vijf dagen eer der vissen uiteraard de visakten en bjjdragebewijzen (voor het vissen met één gewone hengel) van het tot 1 juni 1967 lopende seizoen 1966/'67 nodig. Ze dienen akte of bewijs desgevraagd tij dens het vissen te tonen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het visseizoen voor de speciale hengels als gebruike lijk pas per 1 juli wordt geopend. Dit betekent, dat een snoek die aan een gewone hengel vóór 1 juli zou worden gevangen, on middellijk en in hetzelfde vis water moet worden teruggezet. De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdagmorgen de 22-jari- ge telefoniste Maaike van K. uit Rotterdam conform de eis van de officier van justitie veroordeeeld tot drie jaren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest we gens doodslag op haar drie jaar oudere vriend, de kelner J. van Dingen. Maaike van K. schoot in de nacht van 20 op 21 oktober van het vorige jaar in een zolder kamertje aan de Mathenesserdijk in de Maasstad een met scherpe patronen geladen revolver op de kelner leeg. De man overleed een week later aan de daarbij opge iopen schotwonden. Maaike van K. had geruime tijd met de kelner op het zolder kamertje samengewoond. De noodlottige ruzie tussen de twee ontstond, toen de kelner de be wuste nacht voor de zoveelste maal had geprobeerd de telefo niste over te halen 't rosse leven in te gaan. Dreigementen en agressie van de kant van de man hadden daarbij de vrouw tot het misdrijf gebracht. Bisschop Vicente Puchol van Santander, die beschouwd werd als een van de progressiefste leden van het over het algemeen conservatief geachte r.k. episco paat in Spanje, is maandag bij een verkeersongeluk in de buurt van Madrid overleden. Hij was 52 jaar. (ADVERTENTIE) SPECIALE AANBIEDING: LEUK WOLLEN BRETEL BROEKJE EN FLEURIG GESTREEPTE TINO. VOOR LEEFTIJD 1V2-4 JAAR. DEZE VOORDELIGE COMBINATIE REEDS v.a. ƒ9,75. Op de eerste dag van het debat j in het lagerhuis over de Britse aanvraag van het E.E.G.-lid- maatschap zijn 30 leden van de linkervleugel van labour in op stand gekomen tegen premier Wilsons plannen. De rebellen kondigden aan een amendement te zullen indienen op de regeringsmotie waarin goedkeuring wordt gevraagd voor aanvraag van het E.E.G.- lidmaatschap. In het amende ment zal het voornemen van de regering worden afgekeurd, om dat niet „de nodige garanties" zijn getroffen voor Engeland, de leden van het Britse gemenebest en de landen van de Europese vrijhandelsassociatie (E.V.A.). Het is nog niet bekend wan neer het amendement zal wor den behandeld, maar enkele on dertekenaars hebben te kennen gegeven dat zij desnoods de par tijdiscipline zullen overtreden en tegen de regeringsmotie zullen stemmen. Hoewel enige andere labour- leden zich vermoedelijk van stemming zullen onthouden de enige door Wilson geoorloofde uiting van protest in dit debat is de regering verzekerd van een grote meerderheid. Waarnemers menen dat 500 van de 630 lager huisleden de regeringsmotie zul len steunen. De president van Togo, kolonel Ejadema, heeft aangekondigd alle politieke partijen te zullen ontbinden. Tot de leiders van de vier politieke groeperingen die het land telt, zei het staatshoofd, dat een kleine staat als Togo niet meer dan twee partijen behoort te hebben. Hij kondigde aan dat er een constitutionele commissie zal worden gevormd, die deze kwestie zal regelen. Intussen heeft president Eja dema het vonnis tegen twee Togolezen, die wegens het ont vreemden van maandsoldij van een infanteriebataljon ter dood waren veroordeeld, gewijzigd in 20 jaar dwangarbeid. De twee veroordeelden, een sergeant majoor en een mohammedaanse leider, hadden zich een bedrag van 13 miljoen francs (ongeveer 160.000 gulden) toegeëigend. Sinds Togo in 1960 onafhanke lijk is geworden, hebben er geen terechtstellingen meer plaats ge had. In een kolenmijn in de Poolse plaats Katowice zijn dinsdag acht mijnwerkers bedolven door een instorting op 500 meter diepte. Twee mijnwerkers konden tot dusver worden gered en naar het ziekenhuis worden gebracht. (ADVERTENTIE) LIGA Een menigte van ongeveer 20.000 Ghanezen heeft dinsdag op een schietbaan in Accra het fusilleren bijgewoond van twee jonge legerofficieren, die schul dig waren bevonden aan mede plichtigheid aan een vorige maand gepleegde mislukte staats greep. Toen de schoten waren gevallen, brak de menigte door een militaire afzetting om de lijken van dichtbij te kunnen zien. De Indonesische regering heeft besloten naar midden- en oost- Java en verscheidene andere ge bieden voorlichtingsfunktiona- rissen te zenden, die de propa ganda voor herstel van Soekar no als president moeten tegen gaan. Volgens het Indonesische dag blad „Kompas" zouden de aan hangers van Soekarno gebruik willen maken van het feit dat president Soeharto in de afge legen gebieden enigszins aan po pulariteit heeft verloren. Totdat hij in 1965 de opstand van de communisten neersloeg, was Soeharto in Indonesië niet erg bekend. Ook na de machts overname heeft de generaal de openbaarheid zorgvuldig ge meden, in tegenstelling tot Soe karno, die systematisch aan zijn persoonsverheerlijking werkte. Dit verschil is vooral te merken om het leven. in midden- en oost-Java, waar nog hier en daar afbeeldingen van Soekarno aan de muren han gen. Deze gebieden zijn altijd bolwerken van de communisti sche partij en aanhangers van Soekarno geweest. Een zoon van ex-president Soekarno, Goeroe Soekarno Poe- tra, heeft maandag bij een ver keersongeluk zware verwondin gen opgelopen. Hij botste met zijn auto tegen een motorrijwiel, bestuurd door een zoon van de leider van de lijfwacht van de ex-president, Sealan, die na de mislukte staatsgreep als zodanig werd benoemd doch later in de gevangenis terechtkwam. De motorrijder kwam hierbij 6-12. Nieuwsgierig gluurt Pres to de zijgang in. De beide prin sen hebben hem nog niet opge merkt. „Ik heb nu genoeg van jouw gladde maniertjes, broeder", hoort hij de norse prins woedend snauwen. Balthazar's rechterhand grijpt het jak van de ander, zijn linker hand is tot een vuist gebald «AU» edelen die wij nu ai be zocht hebben, heb je met je mooie praatjes voor jouw zaak gewon nen Dat moet nu uit zijn, begre pen" „Zwijg, driftkop", bijt Angelo hem toe, „of ik zal je eens leren, hoe een prins zich te gedragen heeft...." Presto begrijpt, dat hij Aram snel moet gaan waarschuwen, vóór de toornige ridders slaags raken. Maar dan moet hij de zijgang passeren. Plotseling neemt de knaap een kloek besluit. Hij loopt even enkele passen terug in de hoofdgang en stapt dan, vrolijk fluitend naar de ridderzaal. Als hij de zijgang voorbijkomt, zwijgen de beide prinsen ver schrikt, de opgeheven vuist van Balthazar laat deze haastig zak ken. Maar Presto kijkt onschuldig voor zich uit en doet, alsof hij de edelen niet gezien heeft. Nauwe lijks is hij echter uit hun gezichts kring of haastig gooit de knaap zijn visgerei in een hoek en snelt naar de ridderzaal. „Heer Aram, heer Aram", roept hij opgewonden tot zijn meester, die verrast uit zijn stoel opkijkt. „Uw gasten, de beide edelen staan op het punt elkaar in de haren te vliegen", Maandagavond is op de rijks weg Ommen-Zwolle in de buurt schap Varssen de 54-jarige aan nemer G. Schuurman uit Ommen bij een inhaalmanoeuvre met zijn personenauto tegen een vracht auto gebotst. De heer Schuurman werd zo zwaar gewond dat hij een uur na aankomst in het ziekenhuis te Zwolle overleed. Uit Sardinië zijn maandag be richten binnengekomen van twee moorden, terwijl de Italiaanse president Saragat naar het eiland vloog om de begrafenis bij te wonen van een politieman die vorige week bij een vuurgevecht werd gedood. Het onverwachte besluit van Saragat, zich naar Sardinië te be geven, vergezeld door de Italiaan se minister van binnenlandse za ken, Paolo Tavani, is een bewijs van de vastbeslotenheid van de Italiaanse regering een nieuwe golf van overvallen, ontvoerin gen en moorden in Sardinië de kop in te drukken. Vorig jaar zijn op Sardinië 109 moorden met voorbedachte rade gepleegd. Dit aantal zal dit jaar wellicht worden overtroffen. De Boliviaanse luchtmacht heeft met vier bommenwerpers het bergachtige gebied in het zuidoosten van het land tussen Muyupampa en Nancahuazu ge bombardeerd in de strijd tegen de guerrillastrijders die daar opereren. President Barrientos sloeg uit een helikopter de aan val gade. Vorige week deed zich in Muyupampa een incident voor, waarbij de pastoor, de uit Ber lijn afkomstige pater Leo Schwarz, was betrokken. Van militaire zijde was op overplaat sing van de geestelijke aange drongen, omdat deze contact zou hebben onderhouden met de ver zetsbeweging. Zijn parochianen verzetten zich hier echter tegen en lieten weten, dat zij hem zouden volgen, als hij zich bij de guerrillastrijders zou voegen. De regionale militaire bevelheb ber wist de gemoederen te kal meren door te verklaren, dat de pastoor onschuldig was. De Pakistaanse politie heeft in de omgeving van Haiderabad en Moeiten 307 mensen bevrijd uit negen werkkampen, waar zij onvrijwillig en onder slechte om standigheden graafwerk moesten verrichten. 33 personen voor namelijk aannemers zijn aan gehouden. De gouverneur van West- Pakistan, Mohammed Moesa, heeft verklaard dat de regering heeft besloten de werkkampen op te heffen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3