I yJ* v PLAATS ONDER DE ZON PRUSSIAG HET EUROPARLEMENT OVER GEBEURTENISSEN IN GRIEKENLAND KWAUTEITS POCKETS Belgisch „veilig verkeer-weekeinde" viel tegen ERVARIN6 Pagina 2 ^Provlncia.a.1 nieuw Terneuzen Aardenburg Axel Breskens Goes Nieuwvliet Oostburg Sluis Boekhandel VAN DE SANDE Terneuzen Antwoord onvoldoende Democratie aangetast Arabische prins in Aden gedood Schilderijen diefstal in Verenigde Staten Zweedse zeelui boycotten Griekse schepen Strijd tegen armoede in V.S. wordt voortgezet - AGENDA - (hoe voordel ig ook) zo/v 20 eoED ■2UA/ZDBEST Omdccc. OAC.HERMANS Z)acttorns. GZe/VAVONTUUR HOs%tvpSfcenJ&g& /corr/G CSO ]0PK^ SPECU-tAAS i D'oaAMsewS ^oémm ]Wetïï m V6RM0UTH mSr fcOS-BEGF joenjooncf S0EP-VL& pevf/2pc>h< potje mosfepcf»23 fles slasaus 5btast*epeti TQ beker op/xlsfKep..óQ> poncf pokAiJ'P.bokmeeL4Q 2joakb/^fcm'e^^S2> 55 40+404$ 'Zïucmt- GAOOfCMAAR DE VRIJE ZEEUW Woensdag 10 mei 1967 Verkeersslachtoffer overleden Tengevolge van de frontale autobotsing die zondagavond omstreeks half tien plaats had nabij Driewegen, is maandag avond in het Juliana-ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden de 58-jarige heer A. J. de Guchteneire, wonende te Koe wacht. Zoals bekend werd de auto, waarmee de wagen van de heer De G. in botsing kwam, bestuurd door A. de P. uit Hoek. Inlichtingen gevraagd De inspecteur-korpschef van de gemeentepolitie te Terneuzen verzoekt een ieder die inlichtin gen kan geven of getuige is ge weest van het verkeersongeval van zondag 7 mei 1967 te om streeks 21.30 uur op de Oudeland- seweg ter hoogte van het Ferle- manstraatje, zich in verbinding te stellen met het bureau van po litie te Terneuzen. Telef. 01150 2100—2200. Examen pedagogiek M.O. Bij de deze week te Culem- borg gehouden examens voor de akte pedagogiek M.O.-A slaagde o.m. de heer L. A. C. Soeters, onderwijzer aan de openbare school voor u. 1. o. te Terneuzen. Onclerwijsbenoeming Tot onderwijzeres in vaste dienst aan de hervormde school Tamarindestraat is met ingang van 1 juli a.s. benoemd mej. C. Catsman, alhier. P.v.d.A. vierde jubileum De afdeling Terneuzen van de Partij van de Arbeid herdacht maandag de dag waarop vóór 50 jaar de socialistische beweging in Terneuzen werd gesticht. Er was hiervoor een bijeenkomst in ,,'t Kotje" belegd waar de partijge noten boven de 65 jaar waren uitgenodigd. Onder de velen die waren gekomen, bevond zich iemand die de volle 50 jaar lid is geweest, zo deelde de voorzitter mee. Er was een ontspanningspro- gramma met zang en muziek, af gerond met een koffiemaaltijd. De heren P. J. Eijke en Joh. de Vries memoreerden, elk op eigen wijze, de oude tijd. De vrouwenbond van de- Partij van de Arbeid verzorgde het pro gramma. Vrijwilligers brachten per auto de bejaarden heen en terug. Voorzitter H. Kole dankte aan het eind van de bijeenkomst alle medewerkenden. Protestzanger Ferre Grignard in het patronaat Zaterdag 13 mei a.s. treedt in het patronaat alhier voor de Image- klup op de bekende Belgische pro testzanger Ferre Grignard met zijn R B-group. Deze protestzanger was reeds via de Belgische, Franse en Nederlandse televisie te zien en te beluisteren. Een van zijn suc cesnummers is Drunken Sailor. Hij maakte drie EP-plaatjes en een langspeelplaat. Verder treedt er de bekende R B-group Flarth op, welke groep zijn sporen in Zeeland reeds heeft verdiend. Het is dit maal een geheel nieuwe formatie, die zeer „in" is bij de tieners. Ook de dansgroup Spalsh zal die avond enkele keren optreden. Bejaarden sloten het seizoen af Dinsdagmiddag kwamen de be jaarden voor de laatste maal in dit seizoen bijeen. Zij begonnen deze afscheidsdag met een reis naar Hulst. De drie volle bussen konden daar wegens de kermis en een wielerkoers geen plaats vinden in de stad. De reizigers verlieten daarom de bussen en velen van hen maakten een wandeling over de wallen. .Anderen bezochten het oudheidkundig museum. De tocht ging verder langs St. Jansteen, Koewacht en Sluiskil. In Terneuzen teruggekeerd stonden in „De Schakel" de ver sierde tafels gereed, waaraan de koffiemaaltijd zich uitstekend liet smaken. Mevr. De Vos dankte allen die ook tijdens dit afgelopen seizoen weer hadden geholpen de bejaar den hun gezellige bijeenkomsten te bieden. Namens de bejaarden dankte de heer N. F. Dieleman voor alle goe de zorgen. Kikkerrit De jaarlijkse kikkerrit wordt dit jaar georganiseerd door de Zevac in samenwerking met de plaatselijke V.V.V. De start van deze rit op 20 mei a.s. vindt plaats op het stationsplein in Sas van Gent. De lengte bedraagt '05 km en de gemiddelde snel- >ei'd is vastgesteld op 36 km. Het vste gedeelte van Sas van Gent r. Hoek is een oriëntatierit en veede gedeelte van een rust- it in Hoek naar Aardenburg ordt een kaartleesrit. Roode Kruis-rally Te Aardenburg startte de jaar lijkse Rode Kruis-rally en hier voor bestond een overweldigen de belangstelling die alle ver wachtingen overtrof. De rit werd verreden onder auspiciën van de W.Z.A. en liep over het grond gebied van de gemeente Aarden burg over een lengte van bijna 50 km. Na afloop werden de prijzen uitgereikt in het sportpaviljoen door de heer J. Paridaen, be stuurslid van het Rode Kruis. Hij bracht deelnemers en mede werkende organisaties dank voor deze voor het Rode Kruis finan cieel geslaagde dag. Winnaar werd de heer J. RisseeuwRoo sendaal uit Zuidzande; tweede werd J. Duste uit Oostburg en derde A. Avot uit Oostburg. Grote Volkswagenshow Vrijdag en zaterdag heeft de Axelse vestiging van het auto bedrijf Jos. Voet een grote Volks wagenshow gehouden die een druk bezoek kreeg en tot flinke verkopen aanleiding gaf. Naast een ruim aantal nieuwe Volkswagens in de verschillende klassen waren er ook veel ge bruikte auto's te zien. Aan deze show was voor de bezoekers bovendien een attrak- tie verbonden. Aan drie Volkswagens ontbra ken een achttal onderdelen, die door de bezoekers moesten wor den opgespoord en op een wed strijdformulier ingevuld. Er wa ren verscheidene prijzen beschik baar. De eerste prijs was een autoradio. In het Axelse bedrijf dat nu ruim een jaar bestaat, werd reeds veel service verleend aan Volks- wagénbezitters uit de omgeving, die voorheen op Terneuzen of Kloosterzande waren aange wezen. Auto's botsten Op de splitsing nabij het Mo lenwater kwamen twee personen auto's met elkaar in botsing. Bei de kwamen uit de richting Grote Kade. Toen de auto, bestuurd door M, de R. uit Schoondijke, links wilde afslaan, ging de an dere auto, bestuurd door M. B. uit Papendrecht, inhalen. Voor hem was echter de doorgang niet vrij. Fusie Zeeuwse gas- en elektriciteitsbedrijven De Zeeuwse gasmaatschappij de „Zegam" te Goes gaat de mogelijkheden bestuderen van fusie c.q. nauwere samenwer king met de provinciale Zeeuwse elektriciteitsmaatschappij te Mid delburg. De vergadering van aandeelhouders nam maandag middag dit besluit met 314 tegen 267 stemmen. Dit besluit hield tevens in dat het hoofdkantoor van de Zegam te Goes naar Mid delburg wordt overgeplaatst in 't gebouw van de provinciale Zeeuwse elektriciteitsmaatschap pij. Gemeenteraad Donderdagavond komt de ge meenteraad van Nieuwvliet in openbare vergadering bijeen. Het college stelt voor de subsidie verzoeken van de militaire te huizen af te wijzen, evenals een verzoek van de Nederlandse stichting consultatiebureaus voor huwelijks- en geslachtsleven. De voorlopige uitkomst van de gemeenterekening 1964 vermeldt een batig saldo van 11.589,89. Het college stelt voor een bedrag van ƒ3315 op de kapitaaldienst 1967 te plaatsen voor verbete ring van de bestaande straatver lichting. Vogelbescherming De vogelbeschermingswacht „Het Duumpje" uit West Zeeuws Vlaanderen maakte in de vroege ochtenduren een uitstapje naar de natuurgebieden in de voor malige Braakman onder leiding van de heer C. Riemslag uit Biervliet. De belangstelling van de zijde der leden was groot. Eerst werd een bezoek gebracht aan de broedkolonies van de meeuwen soorten, die daar thans in gro ten getale broeden. Daarna trok ken de deelnemers naar de bos- aanplantingen aan de zijde van de Westerschelde. Daar werd 'speciaal aandacht besteed aan de verschillende vogelgeluiden, een uitstekend onderscheidingsmid del als men tot visuele waarne ming, niet in staat is. Burgemeester J. L. van Leeu wen uit Oostburg, voorzitter van de vogelbeschermingswacht, bracht de heer Riemslag dank voor zijn deskundige rondlei ding. Vergadering gemeenteraad Donderdagavond komt de ge meenteraad van Sluis in open bare zitting bijeen. Binnenge komen is een verzoek van de stichting „Speeltuin Sluis" om voor het dienstjaar 1966 alsnog een subsidie te geven van 4000 en voor het jaar 1967 een bedrag van ƒ6000. De gymnastiekver eniging W.I.K. heeft gevraagd het gymnastieklokaal van het parochiehuis te mogen gebrui ken voor de wekelijkse oefen avonden. Ook de plaatselijke voetbalclub heeft een dergelijk verzoek ingediend. Op het laat ste wenst het college afwijzend te beschikken. Behandeld moet worden een verzoek van P. Dermui uit Oost ende namens de eigenaar M. Lasoen, om het voormalig fe*brieksterrein van de firma Quataert te mogen bestemmen als bouwgrond. Ook hier staat het college afwijzend tegenover. Het terrein is gunstig gelegen voor een toekomstig parkeerter rein. Aan Leenhouts' aannemings bedrijf wil men grond verkopen in het uitbreidingsplan voor de bouw van 28 premiewoningen en 12 garages. De uitgifteprijs van de grond zal 35 per c.a. bedra- gen en voor de garages ƒ1200 per kavel. De nieuw te bouwen openbare school wil men weer de naam „Johan Hendrik van Daleschool" geven. De bestaande school in de Hoogstraat draagt reeds deze Vijf reuzenbokken volbrachten moeilijk karwei Dinsdagmorgen vroeg, toen de morgennevel nog boven het kanaal hing, waren de mannen van N.V. Visser en Smit en. v. d. Tak reeds aan het werk om het belangrijke eerste deel van het zinkwerk be noorden Sluiskil aan te pakken. Het betrof het doen zinken van de op de foto zichtbare buizen, ten gerieve van de waterleiding. De veelzeggende namen van de vijf bij het werk betrokken bokken, de „Heracles", „Kolossus", „Con dor", „Atlas" en „Simson", demon streerden de importantie van het karwei. De gehele breedte van het ka naal was erdoor Overspannen en de spanning bij de velen die naüw bij het werk waren betrokken, was voelbaar. In de namiddag was het karwei geklaard en kon "de scheepvaart die van 7 uur af volkomen was ge stremd geweest, weer doorgang vinden, ruim 4 uur later dan oor spronkelijk voorzien was. Vandaag wordt het werk voort gezet met het doen zinken van twee pijpleidingen van de afval waterleiding. Men hoopt morgen het gehele werk te hebben vol tooid. Uiteraard trok een en ander mede door het fraaie zomerweer op de wal veel belangstelling. De E.E.G.-commissie volgt de ontwikkelingen in Griekenland nauwkeurig. Zij spreekt haar grote sympathie uit voor het Griekse volk en hoopt dat de democrati sche en vrije levenswijze in dat land binnenkort zal zijn hersteld. Daar kwam het antwoord op neer dat de vice-yporzjtter van de É.E.G.-Commïssie* de heer Levi Sandri, maandag in het Europees parlement gaf op mondelinge vra gen, die door woordvoerders van de politieke commissie en van de commissie voor de associatie met Griekenland waren gesteld. Gevraagd was of de commissie een standpunt had bepaald ten aanzien van de gebeurtenissen in Griekenland en of ze niet van me ning was dat de huidige situatie in dat land een belemmering vormt voor de voortzetting van iedere actie tot toepassing van de asso ciatie-overeenkomst. Het jaarlijkse „veilig-verkeer- weekeinde" in België van j.l. vrijdag tot zondagavond is bitter tegengevallen. Men telde in deze drie dagen 584 auto-ongelukken tegen.547 in hetzelfde weekeinde van vorig jaar. Er vielen welis waar „slechts" vijf doden tegen zeven in het overeenkomstige weekeinde van 1966, maar het aantal zwaar gewonden beliep 1.09 tegen 86 in 1966. 28) Ze liepen dicht bij elkaar. Er waaide een gure wind. Van tijd tot tijd legde zij even een hand op zijn arm, alsof hij te hard liep en ze hem wilde beduiden, dat ze zich niet hoefden te haasten. Hij verbeeldde zich dan de warmte van haar handje door de mouw van zijn jas heen te kunnen voe len. Opeens zei ze, dat Frouwk bij haar was geweest. Haar stem kionk wat gedempt. „Frouwk Er brandden weinig lantaarns langs de weg, die onder de dijk langs liep. Bij het kantoortje van de sluiswachter flikkerde een rood licht, een waarschuwing voor een naderende storm. De zee in het noordwesten bruiste onheilspellend. „Frouwk, ja. Frouwk van Piebe Lap." „Is die bij jou geweest of was jij bjj haar?" vroeg hjj. In zijn binnenste wroetten vage maar daarom niet minder heftige ge voelens. Hij zou willen, dat ze bleef staan en ze deed het ook bfjna-; ze liep tenminste heel langzaam. Maar hij zou vooral willen, dat ze niet weer over Frouwk was begonnen. „Nee, zij was bij mij. Ze zeiHaar woorden schenen iets ander uit te drukken dan ze eigenlijk wel bedoelde. „Wat zei ze vroeg hij. Een meeuw, die in het donker vlak langs hen heen scheerde, krijste. „Piebe is weer bij haar ge weest thuis. En hoe ze er achter gekomen is, weet ik niet. Dat vertelde ze niet." „Ina," dacht hij. Een paar maal sprak hij heel zacht haar naam uit. „Luister je Natuurlijk luisterde hij. ..Zeg het maar." „Piebe schijnt van zins te zijn om een vracht alcohol naar Noor wegen te brengen. Kan dat „Noorwegen Tjeerd was er van ziin leven een paar maal ge- Generaal-majoor Lorge, de bevelhebber van de Belgische rijkswacht, weet het slechte resultaat van de aktie aan het feit, dat wegens het inhalen van vrije dagen van de "voorafgaande week (1 mei en Hemelvaarts dag) dit weekeinde minder rijks wachters op de weg konden zijn dan andere jaren. Voorts laakte hij de onverbeterlijke roekeloos heid van een deel der automobi listen. weest. In Oslo. In Bergen. In Drontheim. „Nee, dat kan niet." „Waarom niet „Niet met een. bottertje. En zeker niet om deze tijd van het jaar. Vraag het maar aan wie je wilt. Iedereen ?al het je kunnen vertellen. Het zou gewoon een soort poging tot zelfmoord zijn." „Piebe Lab is niet bang." „Dat ben ik ook niet. Maar ik heb myn verstand en dat heeft Piebe ook. Hij weet wat hij kan wagen." Toen bleef ze werkelijk staan en pakte hem bij de revers van zijn jas. „Dus jij zou bat niet doen vroeg ze. Het was donker, zó donker, dat hij haar gezichtje nauwelijks kon zien, maar hij voelde, dat ze naar hem opkeek. „Ik Hij scheen er werkelijk nog even ernstig over na te den ken, hoewel dat natuurlijk niet nódig was. Hij voelde zich niet op zijn gemak, maar zou onmogelijk kunnen zeggen waarom niet. Zelfs door zijn kleren heen meende hij de warmte van haar lichaam te voelen. „Of ik het zou durven, is iets anders. Met iemand als Piebe bij me aan boord misschien wel. En als het weer dan niet te slecht leek. Maar je bent een week onderweg. Min stens. En hoe hóger je naar het noorden komt, hoe meer kans op siecht weer je hebt in de winter, Nee, ik geloof, dgt ik het niet zou doen. En met iemand als Jakob Een standpunt bepalen is moei lijk, want we weten nog te weinig van de situatie af, aldus de heer Levi Sandri. De woordvoerder van de socialistische fractie in het par lement, de Duitser Walter Faller, vond dit antwoord zo onvoldoende dat hij aankondigde dat zijn fractie op de kwéstie zal terugkomen als het parlement een resolutie over Griekenland behandelt, die nog in voorbereiding is. De Italiaanse christen-democraat Edoardo Martino, die namens de politieke commissie sprak, vroeg zich af, of de gebeurtenissen in Griekenland de associatie niet in gevaar brengen, omdat het Griekse parlement is ontbonden. Hoe kan de gemeenschap thans nog bewe ren dat ze Griekenland eens als volledig lid hoopt te begroeten, hetgeen toch het doel van de asso ciatie-overeenkomst is, zo vroeg hit zich af. De Nederlandse chr.-democraat dr. W. J. Schuijt, die namens de gemengde parlementaire commis sie het woord voerde, zei dat de vraag is, of de E.E.G. de sinds 21 april ingestelde Griekse regering de facto kan erkennen. De Nederlander mr. C. Berkhouwer, die namens de liberale fractie sprak, zei dat, als het parlement zich bezighoudt met wat in Grie kenland gebeurt, het zeker niet de binnenlandse aangelegenheid van Thomsen bij me zeker niet." De lucht was zwaar bewolkt, tussen de donkere wolken door schitterde hier en daar een ster. Een vlucht kokmeeuwen, die van het wad kwamen en binnendijks, op de lage weilanden, beschut ting zochten, vlogen nog even onrustig rond, eer ze ergens neer streken. Hij zei „Kom, ik zal naar boord moe ten. En jij moet ook naar huisjuffrouw." „Dus je denkt, dat Piebe ook niet zal gaan „Ik denk, dat Piebe wat te veel gedronken had, toen hij thuis kwam en Frouwk wat wijs maakte. Ik begrijp trouwens niet, waarom hij nog steeds weer bij haar komt," zei hij. In werkelijkheid wist hij het wel. Hij vermoedde het tenmin ste, een vermoeden dat bijna zekerheid was. Toen ze elk een kant uitgingen, zij naar huis en hij naar de bin nenhaven, waar zijn bootje lag, ueek hij nog een paar maal om. ziij keek ook een paar maal naar „e stomp van zijn arm, waaraan de hand ontbrak. Aan Piebe Lap dacht hij niet. Hij dacht aan een klein handje, een mooi gevormd handje, dat op zijn arm had ge legen, aan een paar bruine ogen met een warme gloed, die naar hem opgekeken hadden en aan haar stem. Hij dacht „Wat een vrouw (Wordt vervolgd.) een geassocieerd land behandelt. „Als West-Europeanen kunnen we niet onberoerd blijven bij hetgeen in Griekenland gebeurt, omdat onze Europese democratie erdoor wordt aangetast". In het parlement deed zich ook nog een incidentje voor, toen de Italiaanse liberaal Lando Ferretti de Duitsers verweet dat in hun land „de z.g. democraten weigeren de communistische activiteit te erken nen". Van verschillende kanten volgden luide protesten. In de Arabische wijk Sjeik Otman te Aden is maandag de Arabische prins Mohammel Sa- leh Jafa gedood. De 25-jarige prins bestuurde in naam van zijn vader het sul tanaat Jafa, dat dicht bij de grens met Jemen ligt. Hij was voorstander van opneming van het sultanaat in een Zuidarabi- sche federatie. Maandagavond zijn bij een terroristenaanslag in Aden zes Arabieren gewond. Uit het Kannert-museum van de universiteit van Illinois zijn zondagnacht zes schilderijen ge stolen, waaronder een Renoir en een Murillo. Een woordvoerder van de uni versiteit wilde zich niet wagen aan een schatting van de waarde der doeken. De bond van Zweedse zeelie den heeft besloten het Finse voorbeeld te volgen door Griek se schepen te boycotten die Scandinavische havens willen aandoen. De bond heeft de transport arbeiders opgeroepen zich bij de boycot aan te sluiten. President Johnson heeft op een receptie in het Witte Huis verklaard dat de strijd tegen de armoede en ellende in eigen land zal worden voortgezet ondanks de stijgende kosten voor de oor log in Vietnam. Voor dè bestrijding van de ar moede is voor dit belastingjaar 22 miljard dollar uitgetrokken, voor volgend jaar 25 miljard. DONDERDAG 11 MEI Terneuzen: Café De Vrieze, f Markt, 2 uur: Openbare ver- I koping van een woonhuis door notaris Hoving. Alle ciri+ikslen by OAC.HERMANS peeds japen l.ang in Amsret°aam met-gfjooTsucces deze anti kei en verkoopt! is onze kwalireiT* gnoot blik. KB A heel blik. mh heel pond, Ood-Hbllandsei met mm en vruchten WNr Italiaans recept* vgiES-VERS-viees hefgrate succes in de #FRUS-SLAg' MALSE MASER. 2BISFSTUKI TARTAAR op schaaltie ntvorigtelke klarrt bu a anRoop var» eenz. dat-slaat alles 1 dat is lOrdS-sTag: blik-^OOgram SBjfti o at komt uitop ÉfF^hJg I0cent pèrons *3» PRUS-SLAa. I voor/de huisb 3 ki lobaa ifwat'i matig schuimen vo fa mil ie-tu be. jhA I TAAV&~ ffS) 0A&TA 2&4Q.6Ov'5-t00W0tfflTRwr I Wil vbon de hortd voor de conneeht4J Os? I dubbelpal C poe als duizenden pnysbewusf-e consumenrtrein 3AC.HERMANS Bergen op Zoo mi IVI fssi ngen -M idaelbung I lerneuzen -Made

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2