Eervol ontslag voor burgemeester van Amsterdam Bombardementen werden stopgezet, maar Hanoi wees onderhandelingen af RADIO DE KOCK BESPREKINGEN GVER MENNEDYRONDE ZIJN moederdaggeschenlc VASTGELOPEN HET WEER Mr. Van Hall was nog niet bereid ontslag te vragen si Ja echt WOENSDAG 10 MEI 1967 23e Jaargang No. 6933 Verklaring van de burgemeester Vergadering en W. Bankier, burgemeester en Kamerlid Verklaring van drs. Den Uyl V.V.D. over burgemeester schap Amsterdam NIEUWE STAATS SECRETARISSEN BENOEMD Mr. Schlingemann als kamerlid geïnstalleerd PROF. DE QUAY BENOEMD TOT LID EERSTE KAMER C.A.O. GRAFISCHE BEDRIJVEN GOEDGEKEURD Poolse vredespoging Amerika beschuldigt Noord-Vietnam Vietcong-opgaven zijn overdreven Ontploffing Vliegtuigen boven Laos neergeschoten Eten voor India ACHTTIEN DODEN BIJ VERKEERSONGELUK Papandreoe ontkent Van Hasselt uit Griekenland gezet Weerbericht Hoogwater Zou- en Maanstanden frank, bi] abonnement: TERKEUZEN DIreeteur-Hoofdredaeteur: van de Sarde Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct Losse nrs 13 ct DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum rei advprtentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géê.; handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. (ADVERTENTIE) het kabinet blijkt, dat de heer Van Hall zich op het standpunt heeft gesteld dat hij zijn functie ter beschikking diende te stel len. Ik heb daar begrip voor en waardeer dat. Onder deze om- Het kabinet heeft besloten burgemeester mr. G. van Hall voor te dragen voor eervol ont slag als burgemeester van de gemeente Amsterdam. Naar aanleiding van dit offi ciële bericht heeft de rijksvoor lichtingsdienst het volgende communiqué verstrekt: „Dinsdagmorgen heeft op het kabinet van de minister-presi dent, mede naar aanleiding van het eerste interim-rapport van de commissie onderzoek Amster dam, een gesprek plaats gevon den tussen de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, en de ministers De Jong, Beernink en Polak. De burgemeester heeft zich daarbij op het standpunt gesteld dat hij zijn functie ter beschik king dient te stellen. Hij meent echter een verzoek tot ontslag eerst te kunnen doen na publi catie van het eerste en tweede i"ter>m-rapport van de commis sie. waarvan het laatste naar verwacht mag worden spoe dig aan bet kabinet zal worden aangeboden. Zijn bereidverklaring om ont slag te vragen baseert de heer Van Hall op het feit, dat de rondom hem ontstane situatie éen goede uitoefening van zijn functie dusdanig verzwaart, dat deze op de duur beter door een ander kan worden vervuld. De ministers echter hebben de heer Van Hall medegedeeld, dat een beslissing over het ont slag niet langer mocht worden uitgesteld. Onder deze omstan digheden heeft het kabinet be sloten de heer Van Hall voor te dragen voor eervol ontslag. De burgemeester van Amster dam heeft daarna de volgende mededeling aan de minister van binnenlandse zaken doen toe komen: „Gesteld voor de vraag die mij namens het kabinet werd voor gelegd of ik bereid was aan de koningin mijn ontslag als bur gemeester van Amsterdam op korte termijn te vragen, waarbij mij te verstaan werd gegeven dat, indien ik hiertoe niet bereid was, het kabinet zelf mij voor ontslag zou voordragen, deel ik u mede dat ik hiertoe niet be reid ben. Ik heb hiervoor twee redenen, ten eerste een niet-persoonliike en ten tweede een persoonlijke reden. De eerste is dat het col lege van wethouders de minis ter duidelijk te verstaan heeft gegeven dat het college het niet in het belang van de stad acht indien mij zo rauwelijks ontslag zou worden verleend. Gezien dit standpunt wil ik op geen en kele wijze aan het tot stand komen van een zodanig ontslag medewerken. De tweede reden is zoals ge zegd een persoonlijke. Reeds sedert juli 1966 is de door de regering ingestelde commissie- Enschede doende een onderzoek in te stellen naar de gebeurte nissen resp. verhoudingen in Am sterdam, een onderzoek waarbij uiteraard het door mij gevoer de beleid een hoofdrol speelde. In december 1966 is door deze commissie een interimrapport ingediend over de gebeurtenis sen op 13 en 14 juni van dat jaar. Dit rapport, nu vier en een halve maand oud, is nog niet openbaar gemaakt. De volgende week zal, naar ik uit goede bron heb vernomen, het tweede min of meer afsluitende rapport wor den uitgebracht. Het feit, dat over dit eerste rapport allerlei geruchten zijn ontstaan, hebben de uitoefening van mijn taak bijzonder verzwaard. Het is het kabinet bekend, dat ik van plan was mijn taak in het najaar neer te leggen, aangezien ik meende dat dan een ander deze taak zou overnemen. Ik meen, dat ik er recht op heb, dat ik dit besluit zou nemen, wanneer in de openbaarheid zou zijn ge bracht op welke wijze ik mijn ambt als burgemeester heb ver vuld. Het kabinet wil mij dit recht niet laten, hetgeen ik on rechtvaardig acht", aldus de let terlijke tekst van de mededeling van de burgemeester. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Burgemeester Van Hall was op bot ft&dhuia .toen hö zijn verklaring bekend liet maken. Aan het uitgeven van deze ver klaring was een vergadering van burgemeester en wethouders voorafgegaan, zodat mag wor den aangenomen dat de wethou ders, die 's morgens een gesprek met minister Beernink hadden, op de hoogte waren van het be sluit van burgemeester Van Hall. Wat de ontslagprocedure be treft werd van de zijde van het ministerie van binnenlandse zaken medegedeeld, dat de bur gemeester in functie blijft tot de datum, waarop het ontslag ingaat. Welke datum dit is, kon den de woordvoerders niet mee delen. Mr. G. van Hall, die vorige maand 63 jaar werd, heeft het burgemeesterschap van Amster dam vervuld sinds 1 febr. 1957. Hij volgde toen burgemeester d'Ailly op. Zijn ambtstermijn zou op 1 febr. 1969 verstreken zijn en op 1 mei van dat jaar zou hij de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt. Gijsbert van Hall werd op 21 april 1904 te Amsterdam geboren. Hij studeerde rechten aan de rijksuniversiteit te Leiden. Van 1928 tot 1931 was hij werkzaam in New York. Daarna aanvaardde hij de benoeming tot directeur van het Amsterdamse trustees kantoor N.V. en de Nederlandse trustmaatschappij. In 1948 werd mr. Van Hall directeur van het bankierskantoor Labouchère en Co. Hij is president-commissaris van de Northwestern and Pacific Hypotheekbank in Amsterdam en hij vervult commissariaten van de Verenigde Touwfabrieken en Van Berkei's Patent in Rotter dam, de N.V. Luchthaven Schip hol, Numan's blikfabrieken, de Hoogovens en enkele administra tiekantoren. Mr. Van Hall is president-cura tor van de universiteit van Am sterdam en voorzitter van de stichting tot instandhouding van het centrale laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. Sedert juni 1956 heeft de heer Van Hall voor de Partij van de Arbeid zitting in de Eerste Ka mer. De heer Van Hall is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, grootofficier in de orde van de kroon van Thailand, dra ger van het groot zilveren erete ken met de ster voor verdiensten jegens de bondsrepubliek Oosten rijk, grootofficier in de orde van de Azteekse adelaar van Mexico, commandeur met ster in de orde van St. Olav van Noorwegen en grootofficier in de orde van de republiek Tunesië. Drs J. M. den Uyl, voorzitter van de tweede-kamerfractie van de P.v.d.A., heeft de volgende verklaring uitgegeven „Het besluit van het kabinet om de heer Van Hall voor te dragen voor ontslag heeft mij gesclrök Mtó mssisistaiyw standigheden is het mij onbegrij pelijk, dat het kabinet niet eer procedure heeft gekozen, die recht doet wedervaren aan de bereidverklaring van. de heer Van Hall en zijn betekenis voor Amsterdam. Amsterdam verliest in de heer Van Hall een burge meester, die zich met grote toe wijding en kwaliteiten geduren de een reeks van jaren voor de stad heeft ingezet." In een communiqué deelt he bestuur van de afdeling Amster dam van de V.V.D. het volgende mee „Naar aanleiding van berich ten in de pers, volgens welke br een eventueel aftreden van de burgemeester van Amsterdam als opvolger uitsluitend een lic' van de Partij van de Arbeid ir aanmerking zal komen, spreekt het bestuur van de afdeling Am sterdam der Volkspartij voor Vrijheid en Democratie als zijn mening uit dat, wanneer deze vacature ontstaat, bij de keuze van een opvolger in de eerste plaats moet worden gelet op be- stuurscapaciteiten, zeker in de toestand, waarin de hoofdstad thans is geraakt". MrC. van der Veen, gemeente secretaris te Groningen, en dr F. H. M. Grapperhaus, belastingcon sulent te Amsterdam, zijn be noemd tot resp. staatssecretaris van binnenlandse zaken en staatssecretaris van financiën, aldus heeft de rijksvoorlichtings dienst meegedeeld. Als nieuw lid van de tweede kamer is dinsdagmiddag be ëdigd de heer mr. J. F. Schlinge mann (Goes), die deel uitmaakt van de vvd-fractie. Hij neemt daarin de plaats in vn de heer De Keyzer, die benoemd werd tot staatssecretaris op het depar tement van verkeer en water staat. Oud-premier prof. J. 'E. de Quay is benoemd verklaard tot lid van de eerste kamer in de .plaats van mr Ph. C. M. va' Campen, aldus heeft het centraai stembureau meegedeeld. Mr Van Campen heeft ontslag genomen als lid van de eerste ka mer in verband met zijn benoe ming tot curator van de techni sche- hogeschool in Eindhoven. Volgens gezaghebbende kringen In Washington hebben de Ver. Staten zich van half december J.I. tot 25 april onthouden van bombar dementen op het gebied van Hanoi om te zien of Noord-Vietnam be reid zou zijn tot vredesonderhan delingen of tot een vermindering van de gevechtsactiviteit. Toen Hanoi hier niet op inging, waren de Amerikanen overgegaan tot bombardementen binnen 15 km van de Noordvietnamese hoofdstad, terwijl zij ook doelen nabij de ha venstad Haiphong gingen bestoken, aldus genoemde kringen. Het centraal bureau voor de grafische bedrijven in Nederland maakt bekend, dat het college van rijksbemiddelaars de drie collectieve arbeidsovereenkom sten, de voorstellen, zoals deze door de werkgevers- en werkne mersorganisatie aan het college waren voorgelegd, heeft goedge keurd. De beperking vart de luchtaan vallen bij Hanoi en Haiphong zou een gevolg zijn geweest van de be schuldiging, dat de Amerikanen door him bombardementen op 13 en 14 december op het gebied van Hanoi een Poolse vredespoging zou den hebben doen mislukken. Daar- - op had Washington via verscheide ne particuliere kanalen aan Noord- Vietnam laten weten dat het niet alleen geïnteresseerd was in vre desbesprekingen, maar ook in maatregelen om de gevechtsactivi teit te verminderen. De V.S. hebben via het interna tionale comité van het rode kruis in Genève een protest gezonden aan Noord-Vietnam waarin dat land ervan wordt beschuldigd, de Geneefse conventie inzake krijgs gevangenen te hebben geschonden door zaterdag een aantal krijgsge vangen Amerikaanse piloten door de straten van Hanoi te hebben laten lopen en later op een pers conferentie „tentoongesteld" te hebben. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gezegd dat de V.S. zich vooral bezorgd maken om het incident „in het licht van aan- wijzigingen, dat een of meer pilo ten waren gewond". Op de vraag of Noord-Vietnam de weg schijnt te effenen voor een proces tegen Amerikaanse piloten, zei de woordvoerder, dat hiervoor vooralsnog geen aanwijzigingen zijn. (Hanoi heeft vorig jaar wel gedreigd processen wegens oorlogs misdaden te zullen voeren tegen Amerikaanse krijgsgevangenen maar tot dusver is dit niet gebeurd). De opgaven van de vietcong van de Amerikaanse verliezen in Viet nam zijn buiten alle proporties overdreven, aldus welingelichte militaire autoriteiten in Washing ton. In een rapport van de vietcong" aan de Noordvietnamese regering, dat in Amerikaanse handen is ge vallen, wordt het aantal gesneu velde Amerikaanse militairen in de eerste negen maanden van 1966 op 88.000 gesteld, terwijl het vol gens het Amerikaanse ministerie van defensie 3.558 bedroeg (tegen 41.000 aan de zijde van de rebel len). Ook wordt in het rapport gesteld dat in het eerste halfjaar van 1966 ruim 48.500 Amerikanen buiten ge vecht werden gesteld. Volgens opgave van het Ameri kaanse opperbevel bedroeg het aantal uitgeschakelde Amerikanen in de periode niet meer dan 2500. Voor het hoofdkwartier van de geallieerde strijdkrachten te Sai gon is gisteren een claymore-mijn tot ontploffing gebracht. Niemand werd gewond, maar de gevel van het gebouw werd door honderden stalen kogeltjes, die door de ontploffing verspreid wer den, getroffen. In het gebouw zijn de staven gevestigd van de Australische. Zuidkoreaanse, Nieuwzeelandse en Thaise troepen en van de Filippijn se civiele hulporganisatie in Zuid- Vietnam. Boven de Laotiaanse provincie Sam Neua zijn op 7 mei twee Ame rikaanse vliegtuigen neergeschoten, aldus een bericht van de (commu nistische) „Stem van de Pathet Lao", dat door het Noordvietname se persbureau is verspreid. Volgens de radio waren de toe stellen neergeschoten toen talloze formaties Amerikaanse vliegtuigen Laotiaanse dorpen langs verkeers weg 6 aanvielen. (ADVERTENTIE) NIEUW FOKKER-VLIEGTUIG Schiphol: Een luchtfoto tijdens de eerste proefvlucht van Fok kers nieuwste tweemotorige straalvliegtuig de F-28 „Fellow ship", welke dinsdagochtend heeft plaatsgevonden. Een nachtelijk gesprek tussen vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten en de Euromarkt- landen voor tariefsverlagingen in het kader van de Kennedy- ronde heeft geen resultaat op geleverd. Beide partijen konden het niet eens worden over afspraken be treffende chemische produkten en granen, die de belangrijkste hinderpaal vormen voor het suc cesvol afsluiten van de Kennedy- ronde. Het overleg dat van maandag avond 21.30 uur tot 03.40 uur 's nachts duurde, vond plaats tussen de Amerikaanse onder handelaars William Roth en Mi chael Blumenthal en de vice- voorzitter van de Europese com missie, de Belg Jean Rey, en werd geleid door Eric Wyndham White, voorzitter van de organi satie voor gemeenschappelijke tariefs- en handelsafspraken (Gatt). Wyndham White ver klaarde na afloop van het ge sprek dat men niet tot „een be vredigende aanpasing van de po sities" had kunnen komen. „Als wij dinsdagavond geen overeenstemming hebben be reikt, lijken mij de kansen niet groot om dat voor het eind van deze week te bereiken", aldus Wyndham White. De besprekingen voor de Ken- nedyronde, die oorspronkelijk ten doel hadden de tarieven voor industrie- en landbouwproduk- ten met 50 procent te verlagen, moeten op 15 mei afgesloten zijn. Vandaag zou de ministerraad van de E.E.G. bijeenkomen om de situatie te bespreken. Als onderdeel van de reeks hulpacties door allerlei landen en instellingen verscheept 't Neder landse Roode Kruis volgende week maandag 26.500 blikken speciale babyvoeding en 40 ton melkpoeder naar India. Gisteren zond het Nederlandse. Roode Kruis een zending van 6.700 blikken kleuter- en baby voeding naar Noord-Syrië, dat eind april door overstromingen wérd getroffen. Zondag zijn bij een verkeers ongeluk in de Mexicaanse staat Guerrero achttien mensen om het leven gekomen en 26 gewond. Een autobus, die boeren vervoer de, stortte in een 200 meter diep ravijn. Het ongeluk gebeurde in een bocht en het schijnt, dat de chauffeur van de bus de breedte van de weg verkeerd heeft ge schat. De voormalige Griekse minis ter-president en voorzitter van de centrumpartij, George Papan- dreoe, heeft de beschuldiging van de hand gewezen, die 'n Atheens blad tegen hem had ingebracht in verband met de „Aspida-af- faire". Dit blad had zaterdag een foto-kopie afgedrukt van een brief die Papandreoe zou hebben geschreven en die een bewijs was voor het betrokken zijn van Papandreoe bij de militaire samenzwering. Papandreoe heeft deze brief in een schrijven aan de minister van de staatskanselarij, overste Papadopoelos, een vervalsing ge noemd. De Nederlandse journalist F. van Hasselt, die zaterdag door de Griekse politie was gearres teerd, is dinsdag het land uitge zet. Hij is per vliegtuig uit Athe ne naar Schiphol vertrokken. ZONNIG Nederland bevond zich dinsdag aan de westflank van een hoge- drukgebied, dat zich van Scan dinavië tot boven Frankrijk uit strekte. Met zuidelijke winden werd lucht aangevoerd, waarin zonnige perioden voorkwamen en de temperaturen op de meeste plaatsen opliepen tot waarden tussen 18 en 21 graden. Aan de kust evenwel werd het in de middag bij een zwakke wind van zee iets koeler. Doordat boven zuidwest-Europa de lucht druk nog langzaam iets daalt wordt vandaag de wind bij on* zwak tot matig uit oostelijke richting. Er wordt dan nog wat drogere lucht aangevoerd, zodat zonnig weer wordt verwacht. De middagtemperaturen zullen daar- bij nog iets hoger kunnen worden dan dinsdag het geval was. Aan de kust kan evenwel in de middag bij wind van zee weer enige afkoeling optreden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnig Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en noord. In het algemeen iets hogere tem peraturen, maar in de middag aan de kust enige afkoeling bij wind van zee. WOENSDAG 10 MEI v.m. n.rrs Breskens 2.09 2.34 Terneuzen 2.45 3.10 Hansweert 3.19 3.44 Walsoorden 3.18 3.43 DONDERDAG 11 MEI v.m. n.m. Breskens 2.42 3.04 Terneuzen 3.18 3.40 Hansweert 3.52 4.14 Walsoordei 3.51 4.13 ZON MAAN op onder op onder 10 4.55 20.18 5.05 21.44 11 4.54 20.20 5.28 22.58 12 4.52 20.22 5.59 13 4.50 20.23 6.44 0.05 14 4.49 2-25 7.44 L0J

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1