Prof. Hallsiein geen voorzitter van nieuwe Europese commissie Koningin en prins openden het „Zilveren schor" in Arnemuiden Metaalbond over de duikboten voor Zuid-Afrika Maandelijkse pensioenregeling vroeg veel voorbereidend werk HET WEER Maandag 8'Dinsdag 9 MEI 1967 23e Jaargang No. 6932 PRINSES BEATRIX EN ZOON NAAR DRAKENSTEYN NEDERLANDSE JOURNALIST IN ATHENE GEARRESTEERD SPOORWEGSTAKING IN NIEUW-ZEELAND BOSBRAND IN BELGISCHE HOGEVENEN Dr. Mansholt opvolger AUSTRALIË ZOEKT IMMIGRANTEN GIRI VICE-PRESIDENT VAN INDIA K.V. P. en A. R. tegen LIFTENDE ARTSEN IN RUSLAND Ontmoet elkaar' RusEmfe Gebarenspel VlootscSiouw BLIKSEM VEROORZAAKT AARDVERSCHUIVING REL IN JOHANNESBURG Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank, bü abonnement; TERNEUZEN DJrecteur-IToofdredaefeOT! I. van de Sanfle Redactie- en Administratie-adres: Smidswal I Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 12,70: per week 62 ct Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van da Sanda ta Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgee.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d:'nsdsg-nummer tot 10 uur voormiddag. Prof. W. Hallstein, die sedert het begin van de Europese eco nomische gemeenschap voorzit ter is van de E.E.G.-commissie, wenst geen voorzitter of lid te worden van de nieuwe Europese executieve, die binnenkort zal worden gevormd door fusie van de E.E.G.-commissie met de ho ge autoriteit der E.G.K.S. en de commissie van Euratom. Hallstein heeft zijn besluit aan bondskanselier Kiesinger mede gedeeld in een brief, die zater dag in Brussel is bekendge maakt. De rijksvoorlichtingsdienst heeft zaterdagavond meege deeld Prinses Beatrix is heden avond, samen met haar zoon, per ambulance teruggereden naar kasteel Drakensteyn. Daar de gezondheidstoestand van moeder en kind uitstekend is, achtte prof. Plate het medisch verantwoord gevolg te geven aan de wens van de prinses om zo spoedig mogelijk naar huis terug te mogen keren. Een Nederlandse journalist, P. van Hasselt, correspondent van het „Algemeen Handelsblad" en de „Haagse Post" in Athene, is zaterdag in de Griekse hoofdstad gearresteerd. Aangenomen wordt dat hij zal worden uitgewezen. De vreemdelingenpolitie in Athene wilde zondag geen com mentaar leveren. In Nieuw-Zeeland is zondag een landelijke spoorwegstaking begonnen nadat besprekingen tussen vakbondsleiders en de regering over regeling van een loongeschil waren mislukt. De spoorwegen zijn staatseigendom. De staking zal naar schatting tien miljoen gulden per week kosten. De Nieuw-Zeelanders die dagelijks per trein of met bussen van de spoorwegen naar hun werk gaan, zullen nu naar ander vervoer moeten uitzien. De mi nister voor de spoorwegen deed zaterdag een beroep op de auto mobilisten lifters op te nemen. In het natuurreservaat van de hoge venen in „Signal de Botrange" in oost-België is tach tig hectare heide en veenland door en brand in de as gelegd. In E.E.G.-kringen gelooft men, dat het voorzitterschap van de nieuwe executieve nu aan een „Beneluxer" zal toevallen en wel aan de Nederlander dr. S. L. Mansholt of de Belg Jean Rey, die beiden vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie zijn. Hallsteins besluit hangt samen met een afspraak van bondskan selier Kiesinger en president De Gaulle, dat Hallstein weliswaar per 1 juli a.s. tot voorzitter van de nieuwe executieve zou wor den benoemd, doch op voorwaar de dat hij op 31 december a.s. vrijwillig zou aftreden. Hallstein heeft in zijn brief aan Kiesinger uiteengezet, dat het half jaar dat hem als leider van de nieu we commissie is toegedacht, on voldoende is om de reorganisa tie die met de fusie gepaard zal gaan, te voltooien. Te Brussel verklaarde men za terdag, dat dr. S. L. Mansholt de officiële kandidaat van de Nederlandse regering was voor opvolging van Hallstein, als deze tot het einde van dit jaar voor zitter van de nieuwe executieve zou zijn geweest. De Belg Jean Rey zou eveneens kandidaat zijn en mogelijk meer kans maken, gezien de voorkeuren van de Franse president. Men geloofde in Brussel niet, dat een „misluk king" van dr. Mansholts kandi datuur voor het voorzitterschap van de nieuwe executieve zijn uittreden tot gevolg zou hebben. Men merkte in E.E.G.-kringen naar aanleiding van Hallsteins 1 besluit op, dat diens beslissing waarschijnlijk niet zijn afscheid uit het Duitse of Europese poli tieke leven zal betekenen. De Australische minister van immigratie, Snedden, heeft mee gedeeld dat hij aan het eind van deze maand naar Europa gaat om immigranten te werven Hij zal vermoedelijk Spanje, Ita lië, Duitsland, Oostenrijk, Neder land en Engeland bezoeken. De gouverneur van de staat Mysore, Giri, is zaterdag ge kozen als vice-president van India. Giri is tweeënzeventig jaar, voormalig vakbondsleider en lid van de congrespartij. Onder de kop „duikboten weer boven water" besteedt het orgaan van de algemene Nederlandse bedrijfsbond voor de metaalnij verheid en de elektrotechnische industrie (A.N.M.B.) aandacht aan de duikboten die Zuid-Afri ka nodig heeft. Met zekerheid weten we nu, aldus „De Metaalkoerier" van deze grootste bij het N.V.V. aan gesloten bedrijfsbond, dat het gaat om een grote opdracht. Of er één of twee miljard mee ge moeid zal zijn, laten we maar even in het midden. Zeker is dat niet alleen de scheepsbouw, maar ook de elektrotechnische indus trie aan de duikbootopdracht en wat daar nog aan vast zit zal kun nen werken, wat voor de werk gelegenheid op korte termijn een verbetering zou betekenen. We hebben onze bezwaren tegen deze duikbootleverantie al eerder uiteengezet, aldus het blad. Zij zijn deels van princi piële aard, maar daarnaast zien we ook gevaren voor de werkge- Naar aanleiding van een aan tal gevallen, waarin aan gepen sioneerde overheidsdienaren in de afgelopen maand een onjuiste pensioenbetaling werd gedaan, wordt van de zijde van het mi nisterie van binnenlandse zaken het volgende medegedeeld Tot voor kort werden de over- heidspensioenen per kwartaal uitbetaald. De laatste kwartaal betaling vond plaats midden februari. De volgende had dus moeten plaatsvinden half mei aanstaande. Nagenoeg alle ge pensioneerden hebben eind april voor het eerst hun pensioen per maand ontvangen. Zij ontvingen dus hun pensioen een halve maand te vroeg. Dit pensioen was vanzelfsprekend niet het oude kwartaalbedrag, maar on geveer een derde deel daarvan. De volgende betaling komt eind VERREKENING VOLGT De omzetting van kwartaalbe talingen in maandbetalingen van 186.000 personen was een enorm karwei, dat zonder computer niet uitvoerbaar zou zijn ge weest. Er is dan ook veel voor bereidend werk aan voorafge gaan. Natuurlijk gebeurt zoiets Biet zonder conujgtfc Bij die con trole bleken de resultaten voor het overgrote deel juist te zijn. Van enkele duizenden gevallen kon om allerlei redenen de juist heid van het pensioenbedrag niet worden vastgesteld. Van vergis singen door de computer is tot nu toe niet gebleken. Het pen sioenfonds kent alle afwijkende gevallen. Het heeft deze categorie ge pensioneerden reeds vorige week per circulaire ingelicht dat hun pensioenbedrag nog moet wor den gecontroleerd en hun toege zegd dat zo spoedig mogelijk een verrekening volgt. De grootste afwijkingen worden met voor rang behandeld. De autoriteiten in het gebied van Oelianovsk in de Sow jet- Unie hebben ter regeling van het transportprobleem voor artsen bepaald, dat de bestuurders van particuliere auto's verplicht zijn doktoren een lift te geven naar hun patiënten. De artsen hebben een bordje met een rood kruis gekregqn, waarmee ejj auto's kunnen sanhoudgb legenheid op langere termijn, omdat andere landen door deze „Afrika-zaak" wel eens minder gemakkelijk in Nederland zouden kunnen hestellen. Sindsdien, zo schrijft „De Me taalkoerier" verder, zijn ook in DOlitieke kringen stemmen tegen het bouwen van de duikboten op gegaan. In de verkiezingsstrijd hebben niet alleen dé P.v.d.A. en de P.S.P. zich tegen verklaard, maar ook de K.V.P. en de A.R.P. „Misschien herinnert men zich nog het televisiedebat waarin mej. Klompé en de heer Bies heuvel verklaarden dat zij be zwaren hadden tegen het bouwen van duikboten voor Zuid-Afrika. Zij zullen nu mee moeten he slissen of de schepen wel of niet in Nederland worden gemaakt. We wachten de uitslag met be langstelling af", aldus het blad. PROTESTMARS VOOR GRIEKENLAND AMSTERDAM: Een beeld van de zaterdag in Amsterdam gehou den protestmars tegen de ge beurtenissen in Griekenland: op het Rokin zetten de demonstran ten zich neer voor het Griekse consulaat. Ongeregeldheden de den zich bij deze demonstratie, waarvoor vergunning was ver leend.i niet voor. Koningin Juliana en prins Bern- sthr hebben zaterdagmiddag in Arnemuiden „Het zilveren schor" in gebruik gesteld. „Het zilveren schor" is een van de zilveren jeugdcentra die de Nederlandse, Surinaamse en Antilliaanse jeugd van het koninklijk paar ten ge schenke hebben gekregen, nadat de koningin en de prins bij hun zilve ren huwelijksfeest een nationaal geschenk voor dit doei hadden be stemd. Twee jaar geleden is in Uddel het andere ontmoetingscen trum „De Hunneschans" geopend. De koningin en de prins landden tegen het middaguur per helikopter aan de rand van het Veerse meer. Zij werden daar begroet door mr. J. van Aartsen, commissaris der koningin in Zeeland; jhr W. A. M. Alting von Geusau, voorzitter van het bestuur van de stichting zilve ren ieuedcentra, en mr. M. B. van de Werk, voorzitter van de raad van advies. Binnen in het ontmoe tingscentrum wachtte een grote schare genodigden op de hoge gas ten. Onder hen waren de gevol machtigd minister van Suriname, dr. Einaar, de waarnemend gevol machtigd m'nister van de Neder landse Antillen, mr. De Haseth, en de minister van cultuur, recreatie en maatschanpelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Een paar jongens en meisjes die geen lege stoelen meer konden vinden, zaten op de traptreden aan de voeten van ko ningin en prins. Met applaus werd een telegram begroet met gelukwensen van prinses Beatrix, die lid is van de raad van advies van de stichting zilveren jeugdcentra. i Pater Alting von Geusau herin derde in zijn welkomstwoord aan de opdracht die koningin en prins in 1962 bij hun geschenk voegden: „Ontmoet elkaar, leer elkaar ken nen, leer met elkaar leven, bouw samen aan een leefbare wereld". Hij noemde de ontmoetingscentra van grote betekenis voor de jonge mensen. De ervaringen die de stichting tot nu toe heeft opgedaan, zijn hoopgevend. De serieuze ge sprekken die al op „De Hunne schans" en op „Het zilveren schor" zijn gevoerd, leveren daarvan het bewijs, evenals het enthousiasme waarmee de ontmoetingen tussen allerlei groepen jongeren werden beleefd. In onze steden, op onze scholen en universiteiten, in de be drijven en op de kantoren kunnen mensen elkaar ontwijken, zich voor elkaar maskeren, aan elkaar voor- bii leven, aldus jhr Alting von Geu sau, hier kan dat niet en hier doe je dat vanzelf niet. De architect, de heer Onno Greiner, gaf een uiteenzetting over het gebouw, die hij besloot met de wens: „Moge de gedachte waar mee het gebouw bezon, symbolisch ziin voor de vermenging, democra tisering en volwassenwording van het volk dat wij samen zijn en dat dan niet alleen binnen landsgren zen, kerken, sociaal gegroeide kas ten of andere magische begripoen, die hun kracht verliezen als de mens in ruimte denkt". De koningin en de prins maakten daarna omstuwd door vele andere belangstellenden een rondzang. Zij bekeken uitvoerig alle ruimten in het pyramidevormi°e gebouw, van de keukens en de bibliotheek tot de lithurgische ruimte, de televisie kamer en de eetzaal. Slaatjes en Zeeuwse bolussen vormden de hoofdbestanddelen van de koude lunch die de gasten lopend en zittend in de eetzaal nut tigden. De koningin en de prins spraken tussen de bedrijven door onder het genot van een kopje koffie en een sigaretje met zoveel mogelijk betrokkenen. Daarna ver zamelde iedereen zich weer in de „arena', de grote zaal, waar leer lingen van de kweekschoten uit Middelburg met een kort gebaren spel „de ontmoeting" uitbeeldden op het in groot formaat op de vloer geschilderde symbool van de stichting. De ingebruikneming van „Het zilveren schor" werd besloten met een kleurrijke manifestatie op het Veerse meer, die door de konink lijke gasten werd gadegeslagen van enkele houten klapstoeltjes die in het gras tussen de felgele kool zaadvelden waren neergezet. Bijna 200 zeilboten en motorjachten van de jachtclubs langs het Veerse meer zorgden op het zonovergoten water voor een gracieuze „vloot- schouw". Vlak voor „Het zilveren schor" lag een zolderschuit. De enorme stellage die er op was aan gebracht, werd volgehangen met grote letters die men van de passe rende bootjes aanreikte en die samen de wens „Het zilveren schor behouden vaart" vormden. Inmiddels speelde de harmonie uit Arnemuiden iiedies als' „Geen woorden, maar daden" en „Óveral waar de meisjes zijn". De manifes tatie liep uit op een défilé van druk toeterende bootjes vol wuivende mensen. Koningin en prins dronken na afloop binnen nog een kopje thee en vertrokken om half vier ver na het vastgestelde tijdstip met een helikopter weer Soestdijk- waarts. In de Thaise provincie Chum- porn zijn acht wegarbeiders om het leven gekomen en vier ande ren gewond bij een aardverschui ving, die was ontstaan door blik seminslag in een lading dyna miet. HET ZILVEREN SCHOR" IN GEBRUIK GESTELD ARNEMUIDENIn tegenwoor- digheid van o.a. H. M. de konin gin en Z. K. H. prins Bernhard is zaterdag het tweede jeugd ontmoetingscentrum „Het Zilve ren Schor" officieel in gebruik gesteld. Op de foto zien we de hoge gasten (op de achtergrond) tijdens het korte spel, dat opge voerd werd door leerlingen van de rijks- en christelijke kweek scholen te Middelburg. Joodse jongelui hebben in Johannesburg een café bestormd, waar Duitse immigranten volks liederen plegen te zingen. Het kwam tot een vechtpartij en er verzamelden zich zo'n 4000 nieuwsgierigen. 200 politieman nen hebben de menigte met traangas verspreid. De eigenaar van de gelegen heid staat als nazigezind bekend. IETS WARMER Het KNMI deelt mede Gedurende het weekeinde be vond zich ten westen van Ierland een depressie. Na de passage van een front van deze depressie stroomde zaterdag onstabiele lucht ons land binnen, zodat zaterdag en zondag de maximum» temperaturen variëerden tussen 13 en 16 graden, nadat vrijdag temperaturen van 18 a 22 graden waren bereikt. Gedurende het weekeinde viel op de meesta plaatsen enkele millimeters neer* slag in de vorm van buien. Doordat de depressie nabij Ier land opvult, en de luchtdruk boven Duitsland stijgt, zal da buiïgheid geleidelijk verder af nemen. Morgen zullen dan ook flinke zonnige perioden voor komen bij 'n overwegend matige zuidelijke wind, en de tempera turen zullen iets hoger worden dan vandaag. Een kleine depressie, die zich thans tussen de Azoren en de Golf van Biscaje bevindt, ver plaatst zich in noordoostelijke richting, maar zal dinsdag nog geen invloed uitoefenen op het weer in ons land. geldig tot morgenavond. Vrij zonnig Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige zuidelijke wind. In het algemeen iets hogere middagtemperaturen. DINSDAG 9 MEI v.m n.m. Breskens 1.40 2.05 Temeuzen 2.16 2.41 Hansweert 2.50 3.15 Walsoorden 2.49 3.14 WOENSDAG 10 MEI v.m. n.m. Breskens 2.09 2.34 Temeuzen 2.45 3.10 Hansweert 3.19 3.44 Walsoorden 3.18 3.43 MAAN 8 9 10 11 4.59 4.57 4.55 4.54 ZON op onder '0.15 20.17 20.18 20.20 op onder 4.36 19.15 4.49 20.29 5.05 21.44 5.28 22.58

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1