Zeeuws-Vlamingen en industrie moeten elkaar beter leren kennen EEN VAN DE DUIZENDEN GELUKKIGEN IN DE ESSO TIJGERJACHT! DE TOEKOMST EIST EEN TECHNISCHE OPLEIDING NAAR EEN GELIJKE BELONING VOOR MANNEN EN VROUWEN Radiodebat over openbare orde VANG EN WIN! Zaterdag 6 mei 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Elkaar nodig Zelf doen Adviescommissie Instructief 12-jarig meisje aangerand POLITIE SCHOOT MAN IN HET BEEN Braud in natuurreservaat MOTORSLOEP MET VEEL MENSEN GEZONKEN Veroordelingen in Ghana Ongeluk hij bouw van kerncentrale Twee jongemannen op scooter verongelukt Automobilist na dodelijk ongeval doorgereden Kind verdronken BRANDKAST- KRAKERS AANGEHOUDEN Stagnatie op de autoweg Rotterdam-Breda TRAMLEIDING BREEKT Grote verkeerschaos CHAUFFEUR VAN NEDERLANDSE VRACHTAUTO OMGEKOMEN IN BELGIE f 1.000 voor de heer R.Dronkers, Fazantenstraat 65, Den Helder „Over het algemeen weten de Zeeuws-Vlamingen te weinig over de mogelijkheden die 'n technisch beroep biedt". Dit is unaniem de mening van de directies van de kanaalzone-industrieën. Dit is nog duidelijker geworden toen na de oorlog de bedrijven nieuwe en waar mogelijk vol ledig geautomatiseerde installaties aanschaften. Hierdoor is een grotere productiemogelijkheid met veel minder mensen ontstaan. Daar staat tegenover dat de automatisering de zaak niet vereenvoudigt. Een man die met de bediening daarvan wordt belast, moet een degelijke oplei ding hebben genoten. draaier, lasser en monteur. Vervol gens vertoonde ir. D. J. Dorrepaal, voorzitter van de adviescommissie voor Zeeuws-VIaanderen, de Dow- film, „Groei naar de toekomst". Vragen werden gesteld, en aan de Dowfabrieken te Terneuzen werd een bezoek gebracht. Op de scholen zullen de leerlin gen van de hoogste klasse deze diaserie te zien krijgen en ook de ouders zullen een uitnodiging ont vangen. Er staat voor de Zeeuws-Vlaam- se jeugd een belangrijke zaak op het spel; de toekomst die voor velen in de techniek zal moeten worden gezocht. Om het even populair te stellen: vroeger kon een man ook al had hij jarenlang in de landbouw ge werkt de bediening van een ap paraat of machine leren als hij een klein beetje gevoel voor techniek had. Nu gaat dat niet meer. De laatste jaren werd er bij allerlei gelegenheden op gewezen dat de Zeeuws-Vlaamse jongeren techniek zullen moeten studeren, willen zij in de in ons gewest gevestigde be drijven (of die nog gevestigd zul len worden) een plaats veroveren. Nu zien zowel de bevolking als de industrieën zich voor een vraag stuk geplaatst. Ook al zouden er nog zoveel fabrieken in Zeeuws- VIaanderen worden gebouwd, de directies zouden geen andere keuze hebben, dan geschoolde krachten van elders aan te trekken. De Zeeuws-Vlaamse jeugd zou „bui ten spel" komen te staan. Voor de bedrijven is dit een onmogelijke op gave. Bovendien beschouwen zij een dergelijke toestand sociaal er. economisch gezien volkomen onverantwoord. Gesteld kan worden dat alle be drijven in de kanaalzone zich de moeite en kosten getroosten om eigen werknemers een verdere opleiding te geven. Jongeren die een l.t.s.-diploma hebben, kunnen zich verder bekwamen via o.m. de leerlingstelsels (Bemetel) metaal- bewerken en meet- en regeltech niek), V. E. V. (electrotechniek) en Vapro (vakopleiding procestech niek). Wil men na het behalen van één dezer diploma's nog verder studeren, dan bestaat zowel voor de jongeren als voor de ouderen de mogelijkheid voor een financiële bijdrage in de studiekosten in aan merking te komen. Sommige bedrijven zijn ook be zig met het geven van een Vapro- cursus voor ouderen. Hiervoor worden werknemers aangezocht, die daarvoor de capaciteiten heb ben. Maar de „voorraad" van eigen mensen zal vrij spoedig zijn uitgeput. In de komende jaren zal 't (bijna) niet meer mogelijk zijn nog werk op een bedrijf te vinden als men niet in het bezit is van ten minste een l.t.s.-diploma. Daarom wordt gepoogd van het ministerie toestemming te verkrijgen om aan de l.t.s. (voorlopig alleen te Ter- neuzen) een volledige dagopleiding procestechniek te geven, wat nu in part-timeverband voor ouderen reeds gebeurt. Vertegenwoordigers van Dow Chemical (Nederland) N.V., de Ne derlandse Stikstof Maatschappij, Zuid-Chemie, Stijfsel- en Glucose- fabriek, het gewestelijk arbeids bureau en het regionaal Leerlin genstelsel hebben een adviescom missie gevormd om de bevolking voorlichting te geven over de mo gelijkheden die een technisch be roep biedt. Voor de eerste keer trad de commissie in de openbaar heid toen in het casino van de Ne derlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil een samenkomst werd ge houden met hoofden van lagere scholen en leerkrachten van de hoogste klassen, hoofden van ulo scholen, vertegenwoordigers van het arbeidsbureau, het leerlingstel sel en het nijverheidsonderwijs. De directeur, ir. V. Gena, trad op als gastheer voor de N. S. M. en de adviescommissie. Hij gaf een korte uiteenzetting over het doel van deze bijeenkomst, het geven van voorlichting aan dégenen, die met de opleiding van kinderen zijn be last. Een serie kleurendia's, vervaar digd door en op de N. S. M., illus treerde de tekst van de chef vak opleiding van dit bedrijf, de heer P. W. v. d. Velde, die alle beroe pen op een chemisch bedrijf e re pen op een chemisch bedrijf de re vue liet passeren. Die aandacht vraagt de man in de procestech niek, maar ook de bankwerker, Een 12-jarig Haags meisje is woensdagavond aangerand in een van de straten van het Zuider- parkkwartier te Den Haag. Het meisje was op bezoek geweest bij kennissen. Zij ging lopend naar huis. In de buurt van haar woning werd zij beetgepakt door twee jongens, die haar een por tiek binnentrokken. Het meisje kreeg geen kans te gillen want een van de jongens hield zijn hand op haar mond. Het meisje kende de knapen niet, maar wel wist zij dat een van hen een be paalde bijnaam had. De recher cheur van de zedenpolitie wist dat deze toebehoorde aan een 14-jarige scholier. Donderdag werd de jongen aangehouden, evenals de andere Aanrander, een 16-jarige monteur. Beiden zijn goede bekenden van de kinder politie. Het meisje is onder dok tersbehandeling gesteld. Woensdagnacht te ruim een uur is de 37-jarige C. W. uit Eindhoven, die zich bij zijn ar restatie verzette, door 'n hoofd agent van politie in het linker been geschoten. De man is in het ziekenhuis opgenomen. Hij was met een metgezel betrapt bij het stelen van rollen prikkeldraad op een terrein van de C.H.V. aan de Hastelweg. Na een aan vankelijke ontsnapping waarbij een waarschuwingsschot in de lucht werd genegeerd, werd W. op straat gegrepen. Bij zijn over brenging naar de politieauto pro beerde hij weer weg te komen. Een der agenten greep hem vast, waarop de man riep „ik steek je kapot". De andere agent zag hem een stekende beweging maken en daarbij zijn collega op de grond vallen, hetgeen voor hem aanleiding was een schot af te vuren, dat de man boven de knie in het been trof. Naar de tweede man wordt nog gezocht. INBREKERS KRAAKTEN 400 SAFELOKETTEN STOCKHOLM: Inbrekers hebben op 1 mei de dag van de af beid 400 safeloketten gekraakt in de „Skandinaviska Bank" in Tumba bij Stockholm. Voor de politie kwam het werk een dag later: moeizaam werden alle deurtjes gecontroleerd op vingerafdruk ken Vrijdagmorgen rond tien uu is door onbekende oorzaak brar uitgebroken in de Griendtsveen se Peel onder de gemeente Hors* Door de sterke noordoostenwind en de onbegaanbaarheid van het terrein werd het blussingswerb zeer bemoeilijkt. Een in dit ge bied gelegen houten kamp, dat direct gevaar liep, kon door he1 aanleggen van tegenvuur wor den behouden. Door dit tegen vuur raakten de Horster brand weerlieden zelf tweemaal door het vuur ingesloten, maar zij konden zich zonder letsel red den. In totaal zijn 175 hectare van het 1000 hectare grote na tuurreservaat verbrand. Grote schade werd aangericht aan de opstand en het in dit gebied levende wild. Broedende fazan ten werden dood op de nester aangetroffen. De nog in dit ge bied levende herten konden ziel- voor zover bekend in veiligheid stellen. Een overvolle motorsloep is donderdagavond in de rivier de Megha bij de havenstad Tj and- poer in Pakistan gezonken. Vol gens eerste berichten zijn van de 150 opvarenden er 90, hoofd zakelijk vrouwen en kinderen, verdronken. 60 mensen konden zwemmend de oever bereiken. De E.E.G.-commissie hoopt, dat in Nederland spoedig de moei lijkheden overwonnen zullen zijn die de regering ondervindt bij het prijsgeven van een beperkende interpretatie van het beginsel van gelijke beloning voor man nen en vrouwen. De vorderingen die in Nederland zijn gemaakt, geven aanleiding tot die hoop. De commissie heeft dit ver klaard in antwoord op een Euro pese parlementaire vraag van de Nederlandse afgevaardigde ir. Vredeling. Zij voegt eraan toe, dat zij nog steeds op het stand punt staat dat de geleidelijke toepassing van het beginsel van gelijke beloning volgende bepa lingen van het E.E.G.-verdrag er tot mort leiden, dat het ver plichte minimumloon niet slechts voor mannen geldt of dat 't voor man en vrouw verschillend zou kunnen zijn. De zes E.E.G.-lan- den hebben zich enige jaren ge leden reeds bij deze opvatting aangesloten, aldus de commissie. Ir. Vredeling had zijn vraag gesteld betreffende een advies van de Nederlandse sociaal eco nomische raad. Daarin had een minderheid van de S.E.R. ten aanzien van het minimuminko men voor volwaardige vrouwe lijke werknemers verklaard, dat ze het niet eens was met de op vatting dat dit minimum-inko men beperkt moest worden tot vrouwelijke werknemers die in een onderneming onder gelijke omstandigheden dezelfde arbeid Een militaire rechtbank in Ghana heeft vrijdag twee jonge legerofficieren, de 26-jarige Sam B. Arthur en diens vice-com- mandant Moses Yeboah, ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in de mislukte staatsgreep van vorige maand. Een derde offi cier, de 22-jarige tweede luite nant Ebenezer Osie Poku, werd tot levenslang veroordeeld. De vonnissen moeten nog door generaal Ankrah worden be krachtigd. Hij kan er wijziging in brengen. verrichten als mannen. Volgens hen waren er geen redelijke ar gumenten aan te voeren om on derscheid tussen een minimum inkomen voor mannen en vrou- wen te maken. ZIEKENHUIS VERNIETIGD BIRMINGHAM: Pas ingeente brandweerlieden kijken toe hoe het vuur een verlaten isolatie ziekenhuis vernielt: men heeft het gebouw in brand gestoken omdat men bevreesd was dat er zich nog levend koepok-virus in het gebouw aanwezig was, zo dat het gevaar voor besmetting nog aanwezig was. Door het instorten van een muur van een in aanbouw zijnde kerncentrale te Cordova bij Roek Island in de Amerikaanse staat Illinois hebben vrijdag twaalf arbeiders verwondingen opgelo- oen. Vijf van hen zijn in een zie kenhuis opgenomen. Aanvankelijk hadden de auto riteiten gesproken van 20 doden en verscheidene gewonden. De 23-jarige zoon van de fa- nilie Schols en de 20-jarige zoon van de familie Timmers, beide lit Sittard, zijn op de avond van lemelvaartsdag dodelijk gewond toen de scooter, waarop zij reden 'n de dorpsstraat in Overhoven sittard tegen het linkerachter wiel van een rechts van de weg geparkeerd staande en verlichte wagen van gemeentewerken reec' en vervolgens tegen de gevel var een woning botste. Zij overleder kort na het ongeval. Wie de scooter, die eigendom was van d? heer Schols, bestuurde op het tijdstip van het ongeval, is niet bekend. Donderdagavond omstreeks half tien werd in Alkmaar de 15-jarige D. Vogelpoel uit deze stad met zijn bromfiets door een auto aange reden. De jongen werd zwaar ge wónd en overleed kort na zijn op name in het ziekenhuis. De oor zaak van de aanrijding is nog niet be'-end. De bestuurder van de be trokken auto, vermoedelijk een Opel-Kapitan van blauwe kleur, reed zonder te stoppen door. Op de plaats van het ongeval werd een tweetal sierstrippen ge vonden, afkomstig van de linker zijkant van de auto. Te Emmen is gisteren de drie jarige Johan Otten in een regen put achter een woning in de na bijheid van het pension waar hjj met zijn ouders verbleef, ver dronken. Vermoedelijk is de kleine jongen, die na het mid daguur vermist werd, voorover in de put gegleden, toen hij zijn bal uit de put wilde pakken, daar de bal nog op het water dreef. Bij de put lag tevens ander speelgoed van de kleine. De va der vond de jongen zelf in de put. Met de arrestatie van drie Rot terdammers heeft de recherche in de Maasstad een serie van 40 in braken opgelost, die dit drietal de afgelopen acht maanden overal in Nederland heeft gepleegd. In die periode stalen de mannen, die over enige dagen voor de officier van justitie in Rotterdam zullen wor den geleid, een bedrag van ruim 100.000 bijeen. Van dit geld is niets meer over. In samenwerking met andere politiekorpsen in het land wordt het onderzoek naar de misdadige activiteiten van het drie tal voortgezet. Het moet niet uitge sloten worden geacht, dat de Rot terdammers, die zich toelegden op het opensnijden van brandkas ten, nog meer inbraken op hun ge weten hebben. De drie mannen, de 28-jarige schilder J. G., de 25-jarige gritstra- ler H. C. D. en de 30-jarige zand- straler R. G., werden op een haventerrein aan de Wilhelmina- kade in Rotterdam aangehouden. Dit gebeurde kort nadat 'n wachts- man van de Holland-Amerika-Lijn de politie telefonisch had meege deeld dat hij drie mannen over de schutting van het haventerrein had zien klimmen. Inderdaad vonden de politiemensen drie mannen, die zich onder een tankauto hadden verstopt. Een van de drie had een autosleutel in zijn zak, die later bleek te passen op een in de om geving geparkeerd staande auto. De drie mannen ontkenden, dat deze auto hun eigendom was. Nog niet vermoedend dat men drie belangrijke verdachten in han den had, zette de politie het onder zoek voort. Het bleek dat de in beslag genomen auto inderdaad niet van een van de verdachten was. De verkeerscentrale van de rijkspolitie maakte het volgende bekend: Op de weg Rotterdam-Dordrecht -Breda ter hoogte van de brug over de Oude Maas dient het verkeer in beide richtingen rekening te houden met filevorming en ver traging, die vooral in de spitsuren aanzienlijk kunnen zijn. Wie ver traging wil voorkomen, wordt ge adviseerd gebruik te maken van de route Ridderkerk-Gorinchem- Oosterhout-Breda vice versa. De werkzaamheden, waardoor deze vertraging wordt veroorzaakt, du ren tot eind mei. In de weekends wordt niet gewerkt. Het zaterdagavondprogramma van de VARA-radio zal vandaag drastisch worden gewijzigd. De aangekondigde programma's tus sen 20.05 en 22.30 uur komen te vervallen. In plaats daarvan wordt een debat uitgezonden over een zaak die door recente gebeurtenissen van grote actua liteit is. Ter discussie staat de vraag of er aan regels gebonden openbare orde moet zijn en zo ia welke en hoe deze dan ge handhaafd moet worden. Aan het debat nemen personen deel uit verschillende groepen, zoals pro vo, centraal-stationjeugd, socia listische jeugd, middenstand, in- gezonden-stukkenschrijvers, perr en lagere en middelbare politie functionarissen uit Groningen Maastricht, Utrecht en Nijme gen. De discussie staat onder wetenschappelijke supervisie van de socioloog prof. dr. Sj. Groen man, de pelemoloog drs. M. W. Tromp en de politiepsycholoog drs. W. Wijbenga en wordt ge leid door drs. J. Roelands. De opname van dit debat vond 4 mei plaats. Doordat vrijdagmiddag in de Parkstraat in Den Haag een. tramleiding knapte, ontstond op verschillende punten in de bin nenstad een enorme verkeers chaos. De Parkstraat, die een be langrijke schakel is in het oost west-verkeer, moest worden af gesloten. De leiding brak doordat een aan drie kabels opgehangen lamp plotseling naar beneden kwam. De lamp trof de elektrische draad, daarna de beugel van een juist passerende tram. De tram leiding raakte de rails en maak te daarmee kortsluiting. De draad kwam in zeer korte tijd rood gloeiend te staan. Op het Plein 1813, enkele honderden meters verder, knapte de leiding later ook, door de grote spanning dia zich een uitweg zocht. Het vervoer van reizigers door de Parkstraat geschiedde met bussen. De frequentie van en kele andere tram- en buslijnen was verhoogd. De chauffeur van een Neder landse vrachtwagen de 31-jari- ge I. N. uit Nieuwerkerk aan de I IJssel, is woensdagochtend vroeg om het leven gekomen bij een frontale botsing met een Belgi sche tegenligger te Brasschaat- Polygoon op de weg van Breda naar Antwerpen. De chauffeur van de Neder landse wagen moest met snij branders uit zijn cabine worden bevrijd. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De botsing veroorzaakte een enorme ravage midden in de ge meente. De vrachtwagen ver voerde een lading lampzwart, fie zich door de botsing ver spreidde, tegen de gevels van 'n tiental huizen sloeg en het weg dek over een grote afstand met een dikke laag bedekte. Ook de tegenligger, een vrachtwagen uit Brussel die negen nieuwe auto's vervoerde, verloor zijn lading en werd vernield. De brandweer is tot woensdag laat op de dag in de weer ge weest om het centrum van tsras- schaat-Polygoon schoon te spui ten. Duizenden hébben afgewonnen (zie de lange lijsten bij de Esso dealers). Duizenden kun nen nog winnenI Ook ül Maak jacht op duizend gulden of draagbare TV of auto radio. Haal een gratis kaartje bij Esso!

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3