Aanvraag voor exportvergunning duikboten voor Zuid-Afrika MUL Zaterdag vóór Pinksteren tweede inzameling Eten voor India" Twee voor Wilton-Feyenoord en één voor „De Schelde" te Vlissingen ROG GEEN SPOOR IN DE MOORD AMSTERDAMSE PRINSENGRACHT Geen roofmoord RADIO DE K0CK MARINIERS LEVEREN REEDS TWAALF DAGEN GEVECHTEN BIJ GEDEMILITARISEERDE ZONE HET WEER de Ga sverwa rming Stappen van Engeland tegen eigenaars van ,Torrey Canlon' 100 man twee jaar werk Concurrentie Totaal 2 miljard gulden Johnson houdt vast aan belastingtoeslag Speciale uitzendingen Vorig laar 26 miljoen ZATERDAG 6 MEI 1967 23e Jaargang No. 6931 Onder controle Hanoi weer aangevallen Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Nederlandse scheepsbouwers hebben de regering om een ex portvergunning gevraagd voor drie duikboten, te bouwen in opdracht van Zuid-Afrika. De aanvraag is vorige week bij de minister van economische zaken, mr. De Block, ingediend door ir. C. 3. van der Vorm, namens de Nederlandse vereniging van scheepsbouwbureaus (Nevesbu). Ir. Van der Vorm is directeur van de scheepswerf Wilton-Fije noord te Schiedam, die als de opdracht doorgaat, twee schepen voor zijn rekening zal nemen. Het derde schip zal worden ge bouwd door de werf „De Schel de" te Vlissingen. Dit is in Schiedam medege deeld door ir. J. F,. Woltjer, lid van de raad van bestuur var Wilton-Feijenoord N.V. Op vragen van journalisten (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Viooswijkstraat 79 TERNEUZEN Engeland zal de twee zuster schepen van de in maart ge strande tankboot „Torrey Ca nyoo" in beslag nemen wanneer zij in de Britse territoriale wa teren verschijnen. Het zijn dt 38.000 ton metende „Sansinena en de Lake Palourde, die 61.00C ton meet. De tankers zijn even als de „Torrey Canyon" eigen dom van de „Barracuda Tanker Corporation". Olie uit de gestrande tankboot vervuilde de kusten van Enge land en Frankrijk. De koster die aan bestrijding en opruiming van de olie zijn gemaakt, wor den geraamd on twintig miljoen gulden. Autoriteiten ot> het ge bied van het internationale recht hebben gezegd, dat rege ringen niemand kunnen laten vervolgen voor het vervuilen van hun kusten door olie uit ver gane tankers. tijdens een persconferentie over de financiële resultaten gaf ir Woltjer tal van inlichtingen om- tfent de omstreden duikbootor der. Hij zei dat de Nevesbu-deel- nemers steeds contact hebber met het departement van mari ne als het gaat om opdrachten voor de bouw van oorlogssche pen. Op het eerste gezicht had ma rine destijds geen bezwaar, al dus ir. Woltjer, maar toen kwam die vervelende politieke rel". Het nieuwe kabinet heeft zich tot dusver niet uitgesnroken. Daf was in het begin ook niet mo gelijk omdat er toen nog geen regeringsverklaring was. „Wij laten het er niet bij zit ten", aldus de dircteur van Wil ton-Fijenoord. „Wij willen we ten of wij kunnen bouwen of niet". Voor de Nederlandse scheepsbouw en industrie gaat het om een order van 150 k 200 miljoen. Voor Wilton betekent het zeker 100 miljoen, meer dan de bouw van twee superschepen van 200.000 ton. 100 scheeusbouwarbeiders bij Wilton-Fijenoord zullen alleen aan dit project twee jaar werk hebben. Wilton-Fijenoord heeft gegron de hoop dat Zuid-Afrika on danks contacten met Frans' werven de opdracht aan de Ne vesbu zal geven. Ir. Woltjer ze dat Zuid-Afrika aan Nederlanc de voorkeur geeft. Hij noemd twee redenen, ten eerste de taa" ten tweede het type schip dr Nederland kan afleveren. E Zuidafrikaanse marine heeft gre tere belangstelling voor het drif cylinderschip van 1300 ton, zoa' er al vier in Nederland zijn ge bouwd, boven de 10(S)-tons Frar se duikboot. De autoriteiten i Zuid-Afrika zoeken niet naa een nieuw type. Ze willen schr pen van een produktielijn, di al in de praktijk is beproefd. H acht het mogelijk dat Zuid-Afri ka, ook als de order aan Frank rijk door zou gaan, drie andere schepen in Nederland zou wil len laten bouwen. Het gaat bij het contact tussen Zuid-Afrika en de Nederlandse in dustrie niet alleen om deze drie duikboten. In totaal zijn er contac ten over opdrachten tot een bedrag van twee miljard gulden, aldus Ir. Woltjer, o.m. electronlsche appa ratuur te leveren door Philips. Hij zei dat er cort*ct is geweest met le metaalbonden. Voor Nederland liggen er goede kansen op het terrein van de bouw •an oor1o"sschenen. omdat Neder land goede marineschepen bouwt n in de wereldpolitiek maar een Hein land is, aldus ir Woltier. "róór de oorlog leverden Neder- mdse scheepswerven onderzee boten aan Turkije en Polen. Na de irlog is tot dusver alleen Nigeria an de markt geweest. Het zou dus 'e eerste opdracht voor Zuidafri- kaanse rekening zijn. Ir. Woltjer is -!et bevreesd dat andere landen Tederlandse werven in dit opzicht -ouden boycotten. „Als we een goed schip krijgen tegen een goede prijs, dan vallen prineinië'e herwaren weg", zo be sloot ir. Woltjer. Op 13 mei, pinksterzaterdag, houdt de stichting „Eten voor India" de tweedei inzameling, waarvan de opbrengst in het bij zonder zal zijn bestemd voor noord-India waar dit jaar door onvoldoende regenval de graan oogst ver onder het streefcijfer is gebleven. De staat Bihar is het zwaarst getroffen. De oogst wordt hier geschat op 2,2 miljoen ton tegen 7,3 miljoen ton normaal. Dit be tekent een vermindering van 70 orocent. In sommige gedeel+en van Bihar is de oogst zelfs totaal mislukt terwijl door de slechta oogst van vorig jaar reserve- voorraden ontbreken. Het volk van Bihar, in welke staat de „staat van hongersnood" is afgekondigd, ziet zich ge plaatstvoor een ramp zoais in zijn geschiedenis nog niet is voorgekomen. Van de 78.000 dorpen in Bihar worden er 48.000 met in totaal ruim 30 miljoen inwoners door hon gersnood bedreigd en 18.000 dor- Ruim vierer/wintig uur na de ontdekking van de moord op de 37-jarige Jacoba van der Voort in haar woning op de Prinsengracht in Amsterdam was de politie nog niet veel verder gekomen met het vinden van de dader. Er zijn meer dan zestig mensen, onder wie vele familieleden van de verslagene, verhoord. Twintig rechercheurs hebben zich onder leiding van hoofdin specteur Schreur op deze taak ge worpen en de stroom van belang rijke en onbelangrijke aanwijzin gen en gegevens die uit deze ver horen zijn losgekomen, wordt zorgvuldig onderzocht. Eén ding is uit de verhoren ko men vast te staan en wel dat de moord zondagavond rond half acht al moet zijn gepleegd. Mevrouw Van der Voort was 'n verwoed bridgespeelster die zich altijd stipt aan haar bridge-afspra- ken hield. Zondagavond zou zij en kele kennissen voor een kaart avond ontvangen, maar deze kwa- menvvoor een gesloten deur. De politie neemt dan ook aan dat de vrouw toen al overleden was. Uit gectie heeft men gqgn nauwkeurig tijdstip kunnen vaststellen Over de aard van het misdrijf kon niet veel worden gezegd. Het idee van een ordinaire roofmoord is echter verworpen. Het onderzoek wordt met alle energie voortgezet over een zo breed mogelijk terrein. Er is nog geen sprake van dat de politie een dader op het oog heeft. Ook wil zij zoveel mogelijk te weten komen over wat mevrouw Van der Voort in de laatste week van haar leven heeft gedaan en met wie zij con tact heeft gehad. Dat is de reden waarom haar foto is verspreid met het verzoek aan een ieder die haar kent en met haar in contact is ge weest, zich te melden. President Johnson heeft woens dag op zijn persconferentie gezegd dat hij nog steeds wil dat het con gres instemt met zijn voorste! voor een toeslag van zes procent op de inkomstenbelasting van personen en ondernemingen om bij te dra gen in de kosten van de oorlog in Vietnam. De president sprak de hoop uit dat het congres de investerings aftrek van zeven procent in eer zal herstellen. Deze fiscale tege moetkoming werd verleden jaar afgeschaft toen de economie in een recessie dreigde te geraken. pen hebben in het geheel geen water meer. De voorzitter van de stichting „Eten voor India, drs. H. A. Korthals, deelde op een pers conferentie in Den Haag mee dat de stichting al 2200 ton rijst en 300 ton tarwe heeft gezonden, terwijl ook hulp wordt geboder uit de Verenigde Staten, Rusland. Australië, Canada en van de zij de van het rode kruis. Radio en televisie zullen in de week vóór Pinksteren in eer serie speciale uitzendingen aan dacht voor het vraagstuk var honger en dorst in India en voor de actie van 13 mei vragen. Bin- nenenkort zal de N.T.S. haar olannen bekendmaken betreffen de hat speciale programma var zaterdagochtend 13 mei, dat tus sen 11.00 en 13.00 uur zal wor den uitgezonden. Aan alle kerken is gevraagd hun medewerking te verlenen door het luiden van de klok om 11 uur die dag, door het open stellen van portalen waar ieder een zijn bijdrage zal kunnen brengen en voor het tellen van de giften en het doorgeven van het resultaat aan het gemeente huis. Praktisch alle kerken heb ben hiertoe hun medewerking toegezegd, aldus de heer Kort hals die voorts onthulde dat de minister van binnenlandse za ken heeft toegezegd evenals vo rig jaar aan de colleges van bur gemeester en wethouders te ver zoeken aan de actie op pinkster zaterdag hun :dewerking te verlenen. De stichting „Eten voor India" verzamelde bij haar actie van vorig jaar 26 miljoen gulden. Zij besteedde hiervan 11 miljoen gulden voor voedsel, 4'/, miljoen voor kunstmest, 2 miljoen voor waterboringen in Indore en 8 '/z miljoen voor projecten ter ver betering van de voedselproduk- tie. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 SPEELKWARTIER IN ADEN... ADEN: Voor de veiligheid van hun kinderen hebben de Britten in Aden de speelplaatsen rond de school met prikkeldraad afge zet, terwijl wacht wordt gelopen door gewapende Tommies. Advertentieprijs per mm 18 et: minimum nar advertentie ƒ2.40 Rubriek „Kleine Advertenties" (réf handels, advertenties) 5 regels f 1,10 Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/d:nsd&g-nummei tot 10 uur voormiddag. Frank, bjj abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van Se Sande Redactie- en Administratie-adres: Sraidswal Telefoon: 01150 - 207J Gironummer: 38150 DE VRIJE ZEEUW Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Amerikaanse mariniers maken zich gereed voor de bestorming van de laatste van drie strategi sche heuvels even ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Er zijn in dit gebied de afgelopen 12 dagen hevige gevechten geleverd. De verovering van de eerste twee heuvels is de mariniers op 157 doden en 738 gewonden komen te staan. De commandant van de mari niers generaal Walt, heeft mee gedeeld dat in het noorden van Zuid-Vietnam een nieuwe Noord- vietnamese divisie is gesigna leerd, de 325ste. Donderdag hebben Noordviet- namezen en vietcongstrijders in hetzelfde gebied een Zuidvietna- mees militair kamp onder de voet gelopen. 39 Zuidvietnamezen en twee Amerikaanse officieren zijn daarbij gesneuveld, 38 Zuidviet namezen worden vermist. Elders in Zuid-Vietnam zijn 3 Amerikaanse helikopters door de vietcong neergeschoten. In de meest noordelijke provin cie Kwang Tri is een compagnie Amerikaanse mariniers beschoten door eigen artillerie. Er vielen een dode en negen gewonden. Na een hevig gevecht hebben Amerikaanse mariniers vrijdag de controle gekregen over het netwerk van dalen, waardoor Noordvietnamese troepen Zuid- Vietnam binnenstroomden. Van Amerikaanse zijde is mee gedeeld, dat er bij de strijd om 'leze strategische heuvels 551 Noordvietnamezen zijn gesneu veld. Vrijdag hebben Amerikaanse vliegtuigen opnieuw aanvallen op de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi uitgevoerd en wel op de woonwijken van de stad, zo meldt de correspondent van het Russi sche persbureau „Tass" in Hanoi. Volgens een door Noord-Viet- nam gepubliceerd communiqué werden tijdens de aanvallen ze ven Amerikaanse toestellen neer geschoten. ZATERDAG 6 MEI Breskens 0.02 12.30 Terneuzen 0.38 1.06 Hansweert 1.12 1.40 Walsoorden 1.11 1.39 ZONDAG 7 MEI v.rv">. Breskens 0.38 Terneuzen 1.14 Hansweert 1.48 Walsoorden 1.47 MAANDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 8 MEI v.m 1.09 1.45 2.19 2.18 n.m. 1.06 1.42 2.16 2.15 n.m. 1.36 2.12 2.46 2.45 ONSTANDVASTIGER WEER Ten westen van Ierland hand haafde zich het afgelopen etmaal sen gebied van lage luchtdruk dat langzaam opvulde. Het ver oorzaakte bij ons een zuidooste lijke wind, die in het midden en het noorden van het land weer tijdelijk tot krachtig aanwakke- de. In de aangevoerde droge lucht liepen de temperaturen in een groot deel van Nederland op tot 20 a 22 graden, wat dit jaar nog niet eerder het geval i3 ge weest. Een frontensysteem van de de pressie bij Ierland strekt zich van Oost-Engeland naar midden- Frankrijk uit. Het werd gevolgd door een smalle regenzone. Beide verplaatsten zich naar ons land en in de avond was de koelere lucht, die zich aan de achterzijde van het front bevindt, al tot over een groot deel van Nederland doorgedrongen. Verwacht wordt dat het regengebied langzaam over ons land naar het noorden wegtrekt. Of het voor de avond ook Groningen geheel gepasseerd zal zijn, was nog onzeker. Het wordt gevolgd door op klaringen, die worden afgewis seld door stapelwolken, waarvan sommige het buienstadium be reiken. De middagtemperaturen zullen bjj waarden van 12 tot 10 graden blijven steken. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond Koeler Aanvankelijk nog bewolkt met plaatselijk wat regen, wegtrek kend naar het noordoosten, ge volgd door enkele opklaringen afgewisseld door stapelwolken, waarvan sommige met buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en zuid west. Middagtemperaturen van 12 tot 16 graden. ZON MAAN 6 5.02 20.12 4.15 16.53 7 5.01 20.14 4.25 18.G5 8 4.59 '0.15 4.33 19.15 9 4.57 20.17 4.49 20.29 10 4.55 20.18 5.05 21.44 11 4.54 20.20 5.28 22.58 DE ELLENDE IN VIETNAM KHE SANH (Zuid-Vietnam): Een teug water tijdens een korte pauze in de verbitterde strijd om (heuvel 881", een aangrijpende foto van Worldpress-winnaar Kyoichi Sawada, die de ellende van de tropische oorlog treffend uitbeeldt. t v

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1