BLOEIEND IN ZOMER EN WINTER Lange ioeiiijd De bladbegonia Niet de oescMd Passend bi] de bruid Een compositie Zaterdag6mei 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 11 BEGONIA'S Twee begoniasoorten zijn er, die in de zomermaanden bloeien en daarna afgelost worden door de struikbegonia, die in de wintermaanden bloeit. Het zijn alle dankbare plantjes, met veel bloemen. Als we In mei knollen in de tuin uitzetten, is het aardig enkele hangbegonia's aan de vijver rand of in een tuinvaas te poten en er een paar als kamerplant in bloem potten te doen. De knolbegonia is een krachtige verschijning met haar grove blad en grote enkele of dubbele bloemen, die gekarteld kunnen zijn. Waar de andere begonia's hoofdzakelijk 's winters bloeien, valt de bloei van deze plant in de zomer. Ze kan tot ver in het najaar aanhouden en prach tig aansluiten bij de bloei van de struikbegonia. In het najaar zullen tenslotte de bladeren afsterven en begint de rusttijd. Gedurende de bloeitijd geven we bij voorkeur 's avonds van tijd tot tijd mest (vloei- of kunstmest). In de winter, als alle bladeren en stengels afgestorven zijn, moeten de potten geheel droog worden gehouden. We plaatsen ze op een vorst- vrije plaats; dit mag gerust een donker hoekje zijn. In april halen we de potten weer te voorschijn en verwijderen we de oude aarde. De knollen die niet de tuin ingaan, krijgen dan een plaatsje In kleinere potjes, die gevuld moeten worden met vette tuinaarde, turfmolm en oude mest. Hierna krijgen ze een warm plaatsje, b.v. op de schoorsteen of radiator en wachten we de groei af. Zodra de plantjes uitspruiten, krijgen ze een plaatsje op een venster bank op het noorden of noordoosten, want ze zijn niet goed bestand tegen de felle zon. In het begin geven we matig water. Zodra ze flink aan de groei zijn, geven we meer water en af en toe mest en vrij kort daarna een grotere pot. Deze plant houdt van frisse lucht en een lichte plaats; krijgt zij deze, dan zal ze tegen de zomer in volle bloei staan. De bladbegonia is een echte liefhebbersplant. Oorspronkelijk groen van blad, met zilveren rand, kan men haar thans verkrijgen in de fraaiste kleurencombinaties. 's Zomers groeit de plant snel en stelt dan natuurlijk prijs op veel vocht en eens in de veertien dagen kunstmest. Ook deze plant verkiest een licht plekje, maar is evenmin bestand tegen de felle zonnestralen, dus is ook voor haar een plaatsje op het noorden of noordoosten zeer aan te bevelen. In de wintermaanden is het wel een beetje een zorgenkindje, omdat de wijze van begieten van zeer groot belang is. Er dient gezorgd te worden voor niet uitdrogen der potkluit, waar tegenover staat, dat we de juiste hoeveelheid water blijven geven, maar vooral geen mest. Zij moet in het volle licht en in een verwarmde kamer staan. Deze plant kan vermenigvuldigd worden door het nemen van een blad- stek. We nemen hiervoor een volwassen blad, snijden de nerven hier van op verschillende plaatsen in. Dit „beschadigde" blad leggen we ver volgens op een pot of kistje, gevuld met turfmolm en zand, dat middels een verstuiver vochtig gehouden wordt. Het kistje of de pot wordt af- jadekt met glas. Jp de wonden zullen na korte tijd jonge plantjes ontstaan, die zodra zij geworteld zijn, opgepot kunnen worden in een mengsel van gelijke delen bladaarde. oude mest, turfmolm en zand. Het is een aardig werkje. „Wat is ze mooi!" Een oprecht gemeende uitroep van velen, die een bruiloft bijwonen of toevallig een bruidje uit de kerk of het gemeentehuis zien komen. Zo'n stralende lentebruid is ontroerd, geen wonder, want ze is gelukkig en geluk maakt mooi. In tule, broderie, kant of satijn is zij die dag een sprookjesprinses. Maar ook in een heel eenvoudig toiletje, dat juist door zijn eenvoud misschien zo aantrekkelijk staat, is zij stralend. Het traditionele geschenk van hem aan haar op die mooie dag in hun leven, de hulde van de bruidegom aan zijn stralende bruid, is het bruids boeket. Wist u dat de mode van bruidsboeketten uit Italië komt? En omdat de Italiaanse jonge vrouwen de voorkeur gaven aan een boeket van witte oranjebloesem, breidde zich in heel Europa het gebruik uit om alle bruidjes sneeuwwitte bruidsboeketten in de hand te drukken. Het liefst witte anjers of witte rozen. Wit is in bruidskleuren symboliek uitgedrukt immers de kleur van on schuld en reinheid. Dit slaat echter uitsluitend op de witte bruidsjapon. De Italiaanse maagden kozen de witte oranjebloesem helemaal niet om hun kleur, maar heel eenvoudig om de heerlijke geur. 't Was het parfum van de plant, dat ze zo waardeerden. Maar door dit misverstand is het gekomen, dat honderden jaren lang de Europese bruid geen kleurige boeket op haar trouwdag kreeg, terwijl een bruidsboeket in kleuren juist zo snoezig kan zijn. Bovendien is het leuk juist weer eens iets anders te hebben. De bruidegom bestelt het bruidsboeket en het bruidje verwacht, dat haar bruidegom feilloos kiest wat het beste bij haar past. Maar dat kan wel eens moeilijk'zijn, zélfs voor de man met smaak. De bruidegom kan daarom het beste overleggen met de bloemist als hij zijn keus gaat be palen. Er is ook zoveel waar hij aan denken moet Neem in de eerste plaats maar de stijl, de kleur en het materiaal van de bruidsjapon, waar rekening mee gehouden moet worden. Zijn bruid zal hem haar japon niet laten zien, maar misschien kan hij proberen een staaltje van de stof te bemachtigen? Verder zijn de kleur van haar en ogen van de bruid erg belangrijk en niet te vergeten haar smaak en voor keur voor bepaalde bloemen. En de bloemist wil, vóór hij raad geeft, zeker graag weten of zij lang is of juist klein van stuk. Veel bruidjes zullen verrukt zijn van een samenspel van lila fresia's en roze anjers. En een ander zal juist weer blij zijn met tulpen of zo'n romantisch boeket van lelietjes der dalen. Al die boeketten zijn juweeltjes van bloemsierkunst, elk boeket weer opnieuw is een compositie. Met uiterste zorg worden ze samengesteld, vaak moeten de vele, tere bloempjes, die met elkaar die prachtige boe ket vormen, stuk voor stuk op ijzerdraad worden gezet. Een werkje dat uren vergt en dat zeer zorgvuldig moet worden uitgevoerd. De bruidegom bestelt tegelijkertijd de boeketjes van de bruidsmeisjes, de corsages voor zijn bruid en alle andere aanwezige dames en dan voor zichzelf en de genodigde heren de boutonnières. De boeketjes van de bruidsmeisjes in harmonie met het boeket van de bruid, als bouton- nière meestal een witte anjer. Maar de hoofdzaak is het bruidsboeket, symbool van alles wat pril en lieflijk is. Vier werelden in 14 dagen Er zijn mensen, voor wie de vakantie alleen maar zon, zand en zee betekent. Een unieke kans krijgen ze dit jaar. Vier werelden in veertien dagen...... Egypte, Jordanië, Israël en Cyprus. Het is een unieke reis, die een Nederlands reisbureau dit jaar voor het eerst organiseert. Uniek vooral, omdat de toerist voor de eerste maal in de gelegenheid komt, het Heilige Land in z'n geheel te bekijken. Hij kan zowel deelnemen aan een processie langs de kruisstaties op de Via Do lorosa, als langs het meer van Tiberias en de oude stad Kaperneum zwerven. Hij kan in een enkele reis het Jordaanse Bethlehem zien en het in Israël gelegen Nazareth. Als toegift krijgt hij dan nog de piramiden van Egypte en de Griekse (of Turkse atmosfeer van het omstreden eiland Cyprus). De toeristische wereld was met 6tomheid geslagen, toen de heer A. P. F. van Gennip van het Nederlandse FIT zijn „rondreis" aankondigde en nog wel voor een prijs, waarvoor geen enkel reisbureau, waar ook ter wereld, zelfs maar een trip naar Israël alleen kon aanbieden. Toch is de oplossing van dit raadsel eigenlijk vrij eenvoudig. FIT organiseert sinds enkele jaren reizen naar Egypte en maakt daarvoor gebruik van Egypti sche chartervluchten. Dit jaar voor het eerst maakt de United Arab. Air lines een tussenstop op Cyprus om de Nederlandse passagiers op te pikken, die met lijntoestellen van Cairo naar Jerusalem en van Tel Aviv naar Cyprus zijn gevlogen. De deelnemers aan de rondreis maken dus gebruik van dezelfde toestellen als de Egypte-reizigers. Het ei van Co lumbus. Een ontdekkingsreis als die naar Jordanië en Israël is niet iets voor degenen, die alleen maar rust zoeken. Het is eigenlijk een tamelijk vermoeiende aangelegenheid. Niet zozeer door het enkele malen ver huizen in die veertien dagen als wel door de onvoorstelbaar grote hoe veelheid indrukken, die de toerist opdoet Het begint al op de eerste dag, als in bliksemtempo de rijke historie van de oude Egyptenaren aan een beschouwing wordt onderworpen. De pira miden en de sfynx worden uiteraard niet overgeslagen en dan is er nog precies voldoende tijd voor een bezoek aan de El Azra moskee, centrum van de Mohammedaanse wereld, en aan het oude en nieuwe Cairo met zijn bazaars en nachtclubs. Het kleine Jordanië van de dappere koning Hoessein is de volgende pleisterplaats. Vijf dagen rondzwerven in comfortabele taxi's (want Hoes sein doet alles om het toerisme te bevorderen) langs allerlei heilige plaatsen. De veertien kruisstaties, de Via Dolorosa, het huis van Pilatus, niet te vergeten de romantische oude stad Jeruzalem staan op het pro gramma, de lijfberg, de Grot van Gethsemanee, het paleis van Caiphas, de Klaagmuur, de geboorteplaats van Jezus in Bethlehem en het graf van Abraham. Hier gaat de Bijbel leven voor de moderne mens. De natuur is niet veranderd in twintig eeuwen, maar de mens ook nauwelijks. Een gesluierde vrouw haalt water uit de put, die zich bevindt in de ruïnes van de herberg van de Barmhartige Samaritaan. De herdersjongen gooit steentjes naar zijn kudde, die graast op de hellingen van het heuvelland schap rond het betoverende Jeruzalem. Wit is de aarde, waar de Jordaan uitmondt in de Dode Zeehet diepste punt van de aarde, drie honderd meter onder het zeeniveaubloedheet. De meeste heilige plaatsen vindt de bijbelkenner in het oude Jordaanse landschap, dat imponeert door zijn kaalheid, die het een mysterieuze schoonheid geeft. Maar dan Israëleen modern, bijna Westers land, door prikkeldraad en muren afgesloten van het oude Jeruzalem. Een andere wereld. Een wereld van vooruitgang, van energie en idealisme. Een wereld ook van zon en zee om op verhaal te komen. Het bijbelse Nazareth, de ruïnes van de stad Ka-pernaum, Tiberias met zijn meer, waar de Jordaanse geschutsstellingen de Joodse kiboetsiem iedere minuut van de dag bedreigen. De Israëlische bevolking heeft ge leerd te leven met deze bedreiging. Het vreemde is trouwens, dat de toerist, die thuis minstens eenmaal in de maand leest over incidenten, in de betrokken landen zelf nauwelijks hoort spreken over politieke pro blemen. De rust is er weldadig. Aan beide kanten van de muur is men vriendelijk tegen de toerist. Men weet wat hem toekomtmen heeft hem nodig. Egypte, Jordanië, IsraëlHet is maar een uurtje vliegen daarna naar Cyprus, het omstreden eiland in de Middellandse Zee, waar de Griekse bevolking de Nederlandse vakantieganger enthousiast begroet en hem met klem aanraadt, de Turkse wijk te mijden. Hij, de avontuurzoeker, zal echtar de verleiding niet kunnen weerstaan, het checkpoint even te pas serenOpnieuw felle contrasten. Opnieuw problemen. MaarWie wij meepraten over wat er in de wereld te koop is, moet met eigen ogen in diezelfde wereld rondgekeken hebben. Hij kan het nu. Jn veertien dagen vier werelden, 't Is ongelooflijk. Het mooie bruidje

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 11