Overleg tussen Zweedse en Britse autofabrieken Ernstig ongeluk treft N. D. S. N. AUTOMOBILIST IN VLAMMEN OMGEKOMEN Vijf auto's uitgebrand Marathon ïlMIIii Cadeau voor 35 o<> zelfde dag ais prins geboren A'damse kinderen Politieke figuren in Peking esaea plaatsen weer in menko Tëkknktv Vrijdag 5 mei 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Remmen van vrachtauto weigerden Ongeluk met de reuzentanker ,Torrev Canion' schuld van de gezagvoerder De sterks stof is en creëerde het model. ZUIVERING IN BINNEN-MONGOLIE Russische spoorwegwerker onderscheiden - AGENDA - RUIMTEVAART Hef atoomseSiêp Savannah SNEEUWVAL IN FRANKRIJK Na dodelijke aanrijding doorgereden ONGELUK OP VLIEGVELD VAN SOUTHEND Rapport over Apollo- ruimteschepen HAAGS ZEELEIDINGPROJEKT NADERT VOLTOOIING De» Haag'. Met deze, speciaal voor het projekt geconstrueerde bak, uitgerust met een lier met een vermogen van 600 ton, zal dezer dagen de 2,5 km lange hoofdleiding voor het afvalwa ter van Den Haag en omringende gemeenten in zee worden ge trokken. Daarmee nadert het Haagse zeeleidingprojekt zijn voltooiing. Midden juni zal een 10 km lange slibleiding in zee worden uitgebracht. Op de rijksweg 16 bij Dordrecht Is woensdagmiddag omstreeks vier unr een ernstig verkeersongeluk gebeurd waarbij een dode was te betreuren en vijf auto's uitbrand den. Er ontstond op de baan waarop het van de Moerdijk komende ver keer in de richting Rotterdam rijdt, een kettingbotsing. Een vrachtauto reed in op de vijf daarbij betrok ken auto's. Tengevolge hiervan raakte een kleine auto die letter lijk door de vrachtauto werd over reden, in brand. In weinig tijd stonden hierna alle auto's in brand De bestuurder van de kleine wagen moet onmiddellijk om het leven zijn gekomen. Zijn verkoolde res ten zijn geborgen. De ravage op de rijksweg was bijzonder groot. Het verkeer werd geruime tijd gestag neerd. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de remmen van een vracht auto van een Delfts aannemers bedrijf weigerden. De bestuurder van deze wagen, de 57-jarige chauffeur L. F. van der L. uit Den Hoorn, moest remmen voor een file auto's die zich tengevtlge van werkzaamheden aan de weg had gevormd. De wagen kwam echter li. et tot stilstand, maar botste in veile vaart tegen een kleine auto op. De vrachtwagen schoof op deze auto en botste vervolgens te gen de wagens van de 73-jarige J. Dikkenboom uit Utrecht, en de 45- jarige vertegenwoordiger C. P. J. Lardinois uit Rotterdam. Bij de botsing kwam uit de kleine auto een steekvlam, die alle vier bij het ongeluk betrokken wagens in vlam zette. Zij brandden totaal uit. De bestuurder van de kleine wagen kwam om het leven. De anderen wisten zich in veiligheid te stel len. Het kostte veel moeite om het stoffelijk overschot te bergen. De Dordtse politie heeft er lange tijd over gedaan de identiteit van het slachtoffer vast te stellen. Men moest dit doen aan de hand van de verkoolde resten van papieren die op het lichaam werden gevonden. Het slachtoffer is geïdentificeerd als de 45-jarige vertegenwoordiger H. Mulder uit Stamproy (L.). Een commissie van onderzoek van de Liberiaanse regering heeft dinsdag de volledige schuld voor het ongeluk met de reuzentanker „Torrey Canyon" geworpen op de Italiaanse gezagvoerder, Pastrengo Rugiati. In haar rapport beveelt de com missie aan dt machtiging van de ïapitein in te trekken wegens zijn „verregaande achteloosheid en de ernst van het gebeurde". De ruim 61.000 ton metende tan ker liep op 18 maart aan de zuid kust van Engeland op het Seven Stonesrif. De uit het schip ge stroomde olie bevuilde stranden in Engeland en Frankrijk. Het wrak ligt nog steeds op de rotsen. Het rapport zegt, dat de stran ding uitsluitend aan menselijk falen 'e wijten was en dat er geen defec ten aan het schip waren. Er was ook geen sprake van onderbezet ting of onervarenheid van de be- Woensdag hebben in Londen besprekingen plaatsgevonden tussen vertegenwoordigers van de Zweedse en de Britse auto industrie, zo blijkt uit een com muniqué van de Society of Mo tor Manufacturers and Traders Ltd in Londen. Het gesprek ging over zaken van gemeenschap pelijk belang, zoals de Europese economische gemeenschap, de Europese vrijhandels associatie, de Kennedyronde en dergelijke. Na afloop van de vergadering werd de volgende gezamenlijke verklaring uitgegeven De Zweedse afgevaardigden betuigden hun instemming met de steun die de auto-industrie in Engeland aan de Britse rege ring geeft bij het aanvragen van het lidmaatschap der E.E.G. en zouden een soortgelijke stap van hun eigen regering te gelegener tijd op prijs stellen. De Zweedse en de Britse industrie voelen het als een noodzaak in positie van gelijkheid te worden gesteld met de autofabrikanten in de E.E.G. wat betreft fiscale lasten en an dere handelsvoorwaarden. Op die manier hoopt men in staat te zijn de grotere concurrentie het hoofd te bieden die een toetre den tot de E.E.G. met zich mee zal brengen. Hoewel de deelnemers aan het overleg het eens waren over de aanzienlijke voordelen die de E.V.A.-overeenkomst heeft be werkstelligd spraken zij hun be zorgdheid uit over het feit dat sommige E.V.A.-partners hun in voerrechten als omzetbelasting hebben gehandhaafd. Zij hebben hiermee ongetwijfeld de handel binnen de E.V.A. beperkt en dit wordt in tegenspraak geacht met de geest van de conventie van Stockholm. De Britse en Zweedse auto fabrikanten verklaarden bezorgd te zijn over het gebrek aan uni formiteit over de hele wereld in de voorschriften voor con structie en gebruik van voertui gen, in het bijzonder op het ge bied van de veiligheid. Het wordt daar om wenselijk geacht dat er een internationale overeenkomst komt om gelijke normen vast te stellen, aldus het communiqué. HEVIGE SNEEUWSTORMEN IN NORTH EN SOUTH DAKOTA Dickinson (V.S.): De staten North en South Dakota in de V. S. zijn geteisterd door hevige sneeuwstormen, die zó hebben huisgehouden, dat de gouverneur van North Dakota aanleiding heeft gezien de noodtoestand af te kondigen. Op deze foto trach ten zes mannen een gestrande auto weer op gang te krijgen. In Amsterdam hebben op don derdag 27 april, de geboorte dag van prins Willem-Alexan- der, 35 kinderen het levens licht aanschouwd. Het waren 19 jongens en 16 meisjes. Daar bij zijn er twee zogenaamde toevallige geboortes, een offi ciële term voor kinderen die in Amsterdam zijn geboren maar van wie de ouders niet in de hoofdstad woonachtig zijn maar er toevallig op de dag van de geboorte verbleven. De ouders van deze 35 baby's zullen zeer binnenkort van het oranje-comité Amsterdam een cadeau krijgen, als blijvende herinnering aan deze ook voor hen zo heuglijke dag. Dit ge schenk zal bestaan uit een etui voor de baby, waarin een lepeltje en een vorkje, met de geboortedatum ingegraveerd. De moeder zal een fruitmand krijgen en ook de vader zal niet worden vergeten. Dit her inneringspakket gaat verge zeld van een soort oorkonde. Het oranje-comité had zich een opgave laten verstrekken van het aantal baby's, die in 1966 gemiddeld per dag in Amster dam zijn geboren. Het percen tage lag iets hoger dan 34. Voor alle zekerheid had het comité 40 etui's met bestek besteld. Aangezien het graveren nog enige tijd kost zullen de ge lukkige ouders aan het eind van deze week of iets later het pakket tegemoet kunnen zien. Het wordt ze door dames van de U.V.V. thuis gebracht I ip® Machtig, zo'n jack. Sportief, modieus. Muurkranten in Peking maken melding van een zuivering in Binnen-Mongolië, Oe Lanfoe die reeds 20 jaar eerste partijsecre taris, gouverneur en militaire commandant was, is vervangen door de militaire bevelhebber van de provincie Tsjinghai, Lioe Sjiang-Tsjoean. Deze heeft ook de leiding gekregen over een commissie die de vorming van een maoïstisch revolutionair comité moet voorbereiden, dat het bewind in Binnen-Mongolië moet overnemen. Reeds maanden was Oe Lan foe in muurkranten ervan be schuldigd een „separatist" te zijn en aanhanger van het staats hoofd, Pres Lioe Sjao-Tsji. Hij zou zich al enige weken met zijn gezin in Peking bevinden, waar hij huisarrest heeft. Behalve zijn functies in Binnen-Mongolie was Oe Lanfoe ook vice-premier in Peking en voorzitter van de staatscommissie voor kwesties betreffende de nationale minder heden. Een Russische spoorwegwer ker, Tavakkoel Agajev, heeft een medaille gekregen, omdat hij in een grensstreek in het zuiden van de Sowj et-Unie een „bin nendringer" had gevangen ge nomen, toen deze trachtte het land te verlaten. Nadere bijzon derheden omtrent de plaats van het incident en de nationaliteit van de „ipdnnger" werden niet genoemd. Naar verluidt zou het een incident aan de Russisch- Clunese grens zijn geweest. Op de oostelijke werf van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij in Amsterdam is donderdag even na het middag uur een ernstig ongeluk gebeurd dat weliswaar door een toevallige samenloop van omstandigheden geen slachtoffers heeft geëist, maar wel een voorlopig niet te overziene materiële schade heeft veroorzaakt. Op het werfterrein was men bezig met een zeer grote portaal- kraan te monteren die nodig is voor de bouw van mammoettan kers die de N.D.S.M. voor de Shell zal construeren. Deze kraan wordt door Hensen N.V. in Rot terdam en de NJD.S.M. samen ge bouwd. Zij bestaat uit drie hoofd delen: twee verticale rijdende po ten, waarop de middenbalk rust. Donderdag was men bezig de tweede, rond 65 meter hoge, poot op te richten. In de loop van de komende week zou met een spe ciale bok de dwarsbalk op de po ten worden geplaatst, waardoor juist vóór de feestelijke opening van het nieuwe hoofdkantoor van de werf de gigantische kraan ge reed zou zijn voor de afbouw. WIND DE OORZAAK? Vermoedelijk door de wind is de tweede poot uit zijn tuien ge raakt en omgevallen. Hij kwam terecht op een batterij gasflessen, waarvan enkele zijn ontploft. Er ontstond brand en ernstig gevaar voor de omliggende gebouwen en mepsen. De brandweer uit Am sterdam slaagde er echter in dit gevaar te bezweren. Bij zijn val raakte de verticale poot ook een der kabels van de reeds overeind gezette poot, de kabel brak, maar gelukkig bleef het gevaarte staan, zij het zeer wankel. Men is thans druk doen de deze poot te verzekeren. De schade aan de omgevallen constructie is zeer groot, wat be tekent dat er ook grote vertra ging ontstaat in de afbouw van de oortaalkraan en mogelijk daar door ook in de bouw van de eer ste mammoettanker. Wat de financiële consequenties van deze schade en vertraging zullen zijn is op het ogenblik bepaald nog niet te overzien. GEEN VERTRAGING Een woordvoerder van de direc tie van de N.D.S.M. heeft enkele uren na het ongeluk verteld, dat het naar alle waarschijnlijkheid lukken zal de portaalkraan bin nen de vastgestelde termijn toch gereed te krijgen, zodat de tan- kerbouw waarvoor de kraan no- HEDEN Terneuzen: Goede Herderkerk, 8 uur: Inwijding en bespeling nieuwe orgel. Garage Van Putten en Zn, van 10 tot 21.00 uur: Ford show. ZATERDAG 6 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De vier geweldenaars" Garage Van Putten en Zn, van 10 tot 21.00 uur: Ford show. ZONDAG 7 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 5 uur: „Tarzan en de meermin nen"; 2.30 en 8 uur: „De vier geweldenaars". MAANDAG 8 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De vier geweldenaars" DINSDAG 9 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De vier geweldenaars" Kantoor der vennootschap, Stationsweg 4, Terneuzen, om 10.30 u. v.m.: Vergadering van aandeelhouders der N.V. Han- led- ën Scheepvaart Mij. „De Schelde". Hotel „Rotterdam", 8 uur: Al gemene ledenvergadering van de Vereniging Ziekenhuisver- pleging in Zeeuws-Vlaanderen. NIEUW vooralle PLUS ZONWERING INEEN Schep zélf het ideale klimaat in uw huis. Met Verosoi: gor- j dijnen volgens een isolatie-principe uit de ruimtevaart. Geen zonwering meer nodig: de zilverkleurige reflectiekant van uw Verosol-gordijnen houdt 's zomers hinderlijke hitte bui- ten. 's Winters houdt Verosoi uw kachelwarmte vast. Dus: besparing op stookkosten! Zend vandaag nog de coupon in. U krijgt dan een uitvoerige brochure met alle inlichtingen. Plus een staaltje van deze revolutionaire gordijnen. Inzenden aan Verolme internationaal N.V., Carel van Bylandtlaan 2, Den Haag NAAM: ADRES:-.- PLAATS: wenst vrijblijvend alle inlichtingen over VEROSOL V. Z. dig is geen of nauwelijks vertra ging zal ondervinden. De portaalkraan waarmee het ongeluk gebeurde behoort tot de allergrootste van Europa. De hoogte zal ruim 60 meter zijn, de lengte van de middenbalk 118 meter en het hefvermogen 150 ton. De kraan is bedoeld om sec ties van de tankers die in de con structiehallen zijn gemaakt, op hun plaats op de helling te bren gen, zodat zij geassembleerd kun nen worden. De kraan is boven dien uitgerust met lichter, zeer wendbaar hijsmateriaal, zodat ook voor eenvoudiger werk de kraan zijn nut kan hebben. Ondanks de ernstige .tegenslag hoopt men de portaalkraan in de loop van juni of begin juli hele maal gereed voor zijn werk te hebben. De Savannah, het enige vracht schip ter wereld dat door middel van kernenergie wordt aangedre ven, zal waarschijnlijk moeten v/orden opgelegd als er niet spoe dig een koper voor wordt gevon den. Het schip, dat 82 miljoen dol lar heeft gekost, vaart op het ogenblik voor de American export lines. De Amerikaanse regering past het exploitatietekort bij, jaar lijks zo'n drie miljoen dollar. En kele maanden geleden is de Savan nah aa nde Amerikaanse marine aangeboden, maar zij heeft er geen emplooi voor. In verscheidene gebieden var Frankrijk, zoals Auver.<*«e. he+ mondingsgebied van de Seine, 't Alpengebied in het zuiden en in de Pyreneeën, is woensdag veel sneeuw gevallen, hetgeen ongebruikelijk is voor de tijd van het jaar. Ook in Zwitserland viel sneeuw, zelfs in het zuidelijke kanton I Ticino. Tot grote verrassing van de buitenlandse waarnemers in de Chinese hoofdstad stonden maan dagavond tijdens de manifestatie van 1 mei politieke figuren op de publieke tribune naast Mao tse-Toeng, van wie men had aan genomen dat ze definitief uit het openbare leven waren verdwe nen. Onder hen bevonden zich Tsjoe Teh en Tsjen Joen. Ondanks de heftige kritiek, die pas op hen is uitgeoefend, namen zij dezelfde of zelfs nog een hogere plaats in de hiërarchie in als vóór de cul turele revolutie. Het „geval- Tsjou Teh" trekt in dit verband De Groninger politie heeft de 43-jarige timmerman A. de K. uit Groningen aangehouden wegens het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeluk onder invloed van alcohol, waarna hij met zijn auto zou zijn doorge reden. De man is woensdag voor verhoor overgegeven aan de rijkspolitie te Hoogkerk. Het ongeluk gebeurde maan dagavond op de provinciale weg langs het Hoendiep te Hoogkerk. Vier jongens, die met een brom fiets aan de hand langs de rech ter kant van de weg stonden, werden aangereden door een auto. De 17-jarige G. Averes uit Hoogkerk werd in het Hoendiep geslingerd en kwam om 't leven. De 16-jarige W. Visser, even eens uit Hoogkerk, liep ernstige verwondingen op. De K. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Zes mensen hebben woensdag ernstige brandwonden opgelopen, toen een passagiersvliegtuig van het type Viscount van de „Chan nel Airways" bij het opstijgen voor een oefenvlucht van het vliegveld Southend, Oost-Enge- land, van de rolbaan raakte en in brand vloog. Het toestel kwam terecht op een kantoortje bij benzineopslagplaatsen. De gewonden waren de drie beman ningsleden van de Viscount en drie employé's van het vliegveld die zich in het kantoortje be vonden. bijzonder de aandacht. Op de lijst van leden van de perma nente commissie van het polit bureau neemt hij weer de zesde plaats in. Hij staat zelfs voor vice- premier Li Foe-Tsjoen, in augus tus opgenomen in de permanente commissie. Tsjou Teh, een 81- jarige partij veteraan, heeft in de pers van de rode garde en de muurkranten blootgestaan aan systematische aanvallen. Vaak werd hij 'n „oude gek" genoemd. Zijn verdiensten bij de stichting van het rode leger, tijdens de grote mars en de burgeroorlog werden ontkend. Ook Tsjen Joen schijnt zijn plaats weer te hebben ingenomen in de permanente commissie. Deze econoom is heftig bekriti seerd wegens zijn verdediging van het „economisme". De aan hangers van deze stroming geven aan de economie voorrang boven de politiek. Tot veler verrassing verscheen op de tribune ook Hsoeeh Feng, de man die in juni Peng Tsjen opvolgde als voorzitter van het gemeentelijke comité van Peking. Op zijn bestuur is openlijk kri tiek uitgeoefend. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, de Nasa, heeft woensdag een rapport ge publiceerd dat door General I Electric was ongesteld over de I fouten in Apollo-ruimteschepen en de daarin behorende instru menten. Het rapport houdt zich afzijdig van de brand in het Apollo-schip op 27 januari, waar bij drie ruimtevaarders de dood vonden. Vele fouten zijn al ver holpen, maar er blijven nog dui zenden over. De lijst van fouten vermeldt gevallen van slecht verpakken en verzenden waar door beschadigingen aan instru menten zijn opgetreden, onjuiste fabricage en assemblage van on derdelen, vervuiling en onvol doende kenmerken, alle geweten aan slecht vakmanschap. In elek trische bedrading is kortsluiting gevonden, isolatie van kabels bleek gebroken, er werden be schadigde verbindingsonderdelen aangetroffen. In verscheidene schakelaars bleken valse signa len op te treden, de meter die de druk in het ruimtepak aangeeft bleek defekt. Alleen al in het ruimteschip 017, dat dit jaar een onbemande vlucht moet uitvoe ren, werden 229 fouten in de elektrische bediening gevonden.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3