Johnson verwacht nog aanzienlijke uitbreiding van troepen in Vietnam HOOFD SCHOTEL VLEES Moord op Amsterdamse Prinsengracht Karei de Grote-prjjs voor minister Luns HET WEER Nieuwe grondwet voor Griekenland f 1.95 DE NATIONALE HERDENKING IN AMSTERDAM Griekse regering VRIJDAG 5 MEI 1967 23e Jaargang No. 6930 De twaaSfde keer Om een heuvel Hefschroef- vliegtuSg in zee gestori: DEMONSTRATIE TEGEN MINISTER LUNS Verkeersongelukken in de bondsrepubliek BANKROOF IN NICE Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden naak. W abonnement: TERNEUZEN Olreeteur-HootdredaeteuK I. ran de Sanda Redactie* en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand f 2.70: per week 62 et. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEU Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Adwrtentienrils per mm 16 ct: minimum per advertentie ƒ2.40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géi handels- advertenties) 5 regels f 1.10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor' het gecomb maandagAhnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag President Johnson heeft woens dag op een persconferentie ge zegd er niet aan te twijfelen dat zijn militaire adviseurs zullen aanbevelen meer Amerikaanse militairen naar Vietnam te zen den. Er zijn op het ogenblik geen aanbevelingen in behandeling, maar hij zei dat zowel generaal Westmoreland (de opperbevel hebber in Vietnam) als admiraal Sharp, de opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, „opmerkingen" dienaangaande hadden gemaakt toen zij onlangs met het comité van chefs van staven het niveau van de troepen hadden besproken. De Amerikaanse president had niet onmiddellijk commentaar op berichten uit Saigon volgens welke generaal Westmoreland zou hebben gevraagd de Ameri kaanse gevechtskracht in Viet nam tot tenminste 600.000 man te vergroten. Er bevinden zich thans 440.000 Amerikaanse militairen in Viet nam en verwacht wordt dat dit aantal eind dit jaar tot 470.000 man zal zijn opgevoerd. Johnson zei nogmaals dat de Verenigde Staten tot onderhan delingen bereid zijn, maar dat de kansen op het ogenblik niet erg hoopvol waren. De president hield de perscon ferentie vlak voor hij een bijeen komst van de nationale veilig heidsraad zou voorzitten. De raad sou „verschillende alternatieven" bestuderen waarvoor de Ver enigde Staten zich gesteld zien. Johnson zei niet wat hij met „verschillende alternatieven" bedoelde. Ook zei hij nog met be langstelling de berichten te vol gen volgens welke dé Sowjet- Unie zou overwegen offensieve raketten naar Noord-Vietnam te zenden. Noord-Vietnam heeft tot nog toe slechts de beschik- AD VERTENTIE king over Russische luchtdoel raketten van het type „Sam". Voor de derde maal sinds 24 april hebben Amerikaanse vlieg tuigen militaire vliegvelden in de buurt van Hanoi gebombar deerd. Ditmaal waren het Hao Lao en Kep', 30 km ten westen en 60 km ten noordoosten van de Noordvietnamese hoofdstad. Bij de aanval op Keo zijn drie jachtvliegtuigen van het type mig-17 op de grond vernield en twee in de lucht. Een zesde werd beschadigd. Bij hun terugkeer hebben de Amerikaanse vliegtui gen nog twee migs in de lucht geraakt. Zij zijn vermoedelijk neergestort. Uit foto's blijkt dat de rolbanen van Kep op ver scheidene plaatsen zijn bescha digd door het bombardement. Boven Hoa Lao is een mig-17 tijdens een luchtgevecht neer geschoten. Ook op het vliegveld zélf is schade aangericht. Er zijn ontploffingen waargenomen op plaatsen waar migs geparkeerd stonden. Voor de twaalfde keer hebben Amerikaanse vliegtuigen de staalfabriek van Thai Ngoenyer gebombardeerd, 50 km ten noor den van Hanoi. Door de hevige luchtafweer was het niet moge lijk vast te stellen hoeveel scha de er is veroorzaakt. Voorts zijn maandag bruggen en spoorweginstallaties in Noord- Vietnam bestookt. Bij zware strijd om een heu vel bij de gedemilitariseerde zo ne, waarbij 1500 Amerikaanse mariniers zijn ingezet, zijn 49 mariniers gedood en 156 gewond, zei een Amerikaanse woordvoer der. Er zijn 186 Noordvietname- zen, die zich in holen en bunkers hadden verschanst, gesneuveld. Maandagavond was de heuvel (Advertentie) Probeer nu NUR DIE nylons. Uw kruidenier beeft de nieuwe kwaliteit in voorraad! Een wer kelijk goede kous voor nog in handen van de Noord- vietnamezen. 17 Amerikaanse militairen zijn om het leven gekomen door dat een militair hefschroefvlieg- tuig in de Zuidchinese zee is ge stort, terwijl het met patiënten op weg naar een hospitaalschip. Het schip is een van de twee Amerikaanse hostipaalschepen, die in de Zuidviethamese wate ren liggen. Naar verluidt zou het toestel vier bemanningsleden en dertien brancardpatiënten hebben ver voerd. Bloemkool, witte kool, savooi kool, koolraap serveert tl natuurlijk met saucijzen. Bak de saucijzen 20 a 30 minuten, op een laag pitje. Vooral lang zaam bakken om barsten te voorkomen. Voeg wat water en bloem aan de jus toe. Saucijzen kostelijkI Woensdagmiddag heeft de poli tie in Amsterdam, gewaarschuwd door een verontruste werkgever, in haar woning aan de Prinsen gracht in Amsterdam, het lijk ont dekt van de op beestachtige wijze vermoorde, 37-jarige Jacoba The- resia van der Voort, secretaresse van een handelsfirma en sinds 1962 gescheiden van haar echtgenoot. De moord kan gepleegd zijn in het tijdvak tussen zaterdagmiddag vijf uur en vermoedelijk dinsdag ochtend acht uur, toen zij weer op haar kantoor moest komen, maar niet is verschenen. Dinsdagavond heeft haar werk gever een van de leden van zijn personeel naar haar huis gestuurd, maar deze kreeg geen antwoord. Toen ook woensdag de als een stipte werkneemster bekend staan de vrouw nog niet verscheen, meld de de werkgever, na eerst bij het ziekenfonds en de huisarts te heb ben geïnformeerd, zijn bevindingen bij de politie. Omstreeks kwart over twee woensdagmiddag for ceerde de politie van het bureau Leidseolein een van de twee deuren van de etagewoning en ontdekte men het geheel ontklede lijk in bed. De vrouw was toegedekt met twee dekens. Toen men deze terug sloeg bleek zij voorover te liggen. Er -tak een groot broodmes in haar mg tussen de schouderbladen. Bo vendien bleken haar polsen door kneden, drie messteken in de rug te hebben en was zij ernstig ge wond aan het achterhoofd. Gezien het feit dat er tussen het ogenblik van de ontdekking en het tijdstip van de moord geruime tijd verionen moet zijn, was het lijk geheel leeg gebloed, wat de situatie bijzonder luguber maakte. Op de Dam in Amsterdam is woensdagmiddag in aanwezigheid van koningin Juliana en prins Bernhard de jaarlijkse nationale herdenking van de na 10 mei 1940 gevallen militairen en burgers ge houden. De plechtigheid werd voorts bijgewoond door de minis ter-president, de ministers van binnenlandse zaken en defensie, de commissaris van de koningin in Noord-Holland en burgemeester Van Hall. Nadat de acteur Rob de Vries het „In Memoriam" van Henk Scheepmaker had gedeclameerd legde het koninklijk paar als eer sten een krans bij het nationaal monument. Vervolgens werden kransen gelegd namens de nabe staanden van alle gevallenen, de ministerraad, het comité verenigde chefs van staven en verscheidene burgerlijke en militaire organisa ties. Na de taptoe werd een minuut stilte gehouden gevolgd door het spelen van het eerste couplet van het Wilhelmus door de mariniers- kapel. De herdenking werd beslo ten met een défilé dat werd ge opend door koningin en prins. Aan de plechtigheid, die veel be langstelling van de zijde van het publiek trok, waren herdenkings diensten in de doopsgezinde kerk, de Nieuwerzijdskapel, de Oude kerk en de Waalse kerk voorafge gaan. Na afloop trokken de nabe staanden en de autoriteiten die de bijeenkomsten hadden bijgewoond in vier stille stoeten naar de Dam, waar bij het monument ere-wach- ten van de drie krijgsmachtonder delen en van de voormalige bin nenlandse strijdkrachten en het veteranenlegioen Nederland ston den aangetreden. Koningin Juliana en prins Bern hard hebben woensdagavond na afloop van de stille tocht door Baam om acht uur een krans van witte anjers gelegd bij het monu ment voor de gevallenen op het Stationsplein in Baarn. Prins Claus en prinses Christina woonden de plechtigheid bij. Be halve de deelnemers aan de stille tocht werd niemand bij de plech tigheid toegelaten. Onmiddellijk na de ontdekking van het misdrijf werd in de woning een etage, bestaande uit voor- kanjer. alcoof en achterkamer plus keuken en WC een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij de officieren van justitie mr. Van Renesse en mr. Abspoei, de rech tercommissaris air. Molenburg, het hoofd van de recherchedienst van de Amsterdamse politiecommissaris Binnendijk, prof. Froentjes van het Gerechtelijk laboratorium en zijn medewerker dr. Witte, de patho loog anatoom dr. Zeldenrust en zijn medewerker dr. Voortman en de politiedeskundige uit Amster dam drs. Eskes, aanwezig waren. Het onderzoek wordt geleid door de hoofdinspecteur van politie Schreur, met assistentie van in specteur Nicaise. De politie is onmiddellijk begon nen met een uitgebreid verhoor van dë leden van de kennissenkring van de vermoorde vrouw. Ook haar vroegere echtgenoot, van wie zij in 1962 is gescheiden is voor verhoor ontboden. De vrouw was een on bekende voor de politie en stond, zo meent men uit de eerste indruk ken te kunnen concluderen, als een toegewijd werkneemster bekend. Zij had geen kinderen en ontving in haar woning op de eerste etage van het pand 324 aan de Prinsen gracht niet opvallend veel bezoek. Sporen heeft men in de woning niet of nauwelijks gevonden. De toegang tot het huis was niet ge forceerd, in de slaapkamer waar de vrouw gevonden is, zijn geen sporen van een worsteling ontdekt en evenmin stille getuigen. De in lichtingen die de politie tot nu toe kon geven houden o.m. in dat er geen feiten zijn die wijzen op roof of een geweldadig zedenmisdrijf. In het handtasje van de vrouw be vond zich nog enig geld, haar kle ren hingen netjes opgevouwen over een stoel. Ook vond men geen aanwijzingen die deden vermoeden dat zij iemand op bezoek had ge had. Vuile glazen of kopjes waren er niet. Voor zover de politie thans be kend had de vrouw geen contact meer met haar twee jaar Jongere echtgenoot. Deze wordt dan ook voor het ogenblik beslist niet als verdachte beschouwd. Over het motief van de moord tast de politie tot nu toe geheel in het duister. De bovenburen hebben niets van het gebeurde in het huis gemerkt. Het tijdstip van de moord is dan oo'- moeilijk te achterhalen en zal b:' de sectie slechts bij benaderin- kunnen worden vastgesteld. De toe gang tot het huis was mogelijk via twee deuren, een naar de voorka mer, die als zitkamer werd ge bruikt en een naar de achter- of slaapkamer. Beide deuren waren gesloten, die naar de achterkamer zelfs gegrendeld, terwij! er een tafeltje voorstond. Deze deur is door de politie geforceerd. Mevrouw Van der Voort beschik te niet over telefoon. De gordijnen van de voorkamer waren open, die van de achterkamer half gesloten. De politie zal vermoedelijk pas nadere mededelingen kunnen doen wanneer via de justitie het sectie rapport zal zijn ingeleverd. Gezien de vele verwondingen is te ver wachten dat de sectie geruime tijd in beslag zal nemen. KONING KONSTANTIJN BEZOCHT RAMPGEBIED Jannina (Griekenland): Koning Konstantyn luistert geduldig, als een oude vrouw, wier huis in het dorp Gotista door de aardbeving is vernield, zich aan hem vast klampt. Brigade-generaal Pata- kos (links), de minister van bin nenlandse zaken, volgt glim lachend de conversatie. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr J. M. A. H. Luns heeft donderdag uit han den van burgemeester Hermann Heusch van Aken de Karei de Grote .prijs ontvangen voor zijn verdiensten voor de Europese eenheid. De prijs bestaat uit een medaille en 5.000 mark (4.500 gulden). Rond duizend gasten woonden de plechtigheid bij. Minister Luns is de 15e persoon die de onderscheiding heeft ont vangen en na prof. Hendrik Brugmans, rector van het Euro pese college te Brugge, de tweede Nederlander. Andere staatslieden die de prijs heben ontvangen zijn Alcide de Gasperi, Konrad Adenauer, Win ston Churchill, Robert Schumann, George C. Marshall, Jens Otto Krag en Edward Heath. In zijn dankwoord riep de mi nister de Europeanen op het werk van de eenwording voort te zet* ten, hoewel „de weg daartoe lan ger schijnt, dan wij in het begin vermoedden of hoopten". Als einddoel zag hij de politie ke eenwording, die dan zou moe ten leiden tot de vorming van een verenigde staten van Europa. „Nederland is bereid niet pas overmorgen, maar reeds morgen, en, als het mogelijk was, reeds vandaag lid te worden van een Europese federatie", zo verzeker de hij zijn gehoor. Hij waarschuwde voor zelfge noegzaamheid en isolationisme, terwijl volgens hem een agressief, zelfzuchtig nationalisme op de vuilnisbelt van de geschiedenis hoort. Voorts duldt de kwestie van toetreding van Engeland en andere landen zoals Noorwegen en Denemarken tot de E.E.G. geen verder uitstel. Minister Luns bekritiseerde het uitblijven van uitbreiding der parlementaire medezeggenschap in de Europese gemeenschap en het gemis van een rechtstreeks gekozen Europees parlement, ter wijl volgens hem ook de Europese instellingen, zoals de Europese gemeenschap voor kolen en staal, achter blijven bij de eisen der ontwikkeling. Tot slot noemde hij de overle den voormalige Westduitse kan selier dr Konrad Adenauer „een Europeaan van het eerste uur" en een der grootste voorvechters van de gedachte van een verenigd Europa. De Westduitse president Hein- rich Lübke heeft minister Luns telegrafisch gelukgewenst met de Karei de Grote prijs. Nauwelijks 40 mensen hebben woensdagavond in Aken deelge nomen aan een protestvergade ring tegen het verlenen van de Karei de Grote-prijs aan minis ter Luns. Tot de demonstratie was opgeroepen door het rechts georiënteerde actie-comité tegen het afstand doen van de Duitse gebieden in het oosten (Akon). Een woordvoerder zei dat het comité ondanks de kleine op komst „niet zal nalaten tot uit drukking te brengen hoe het Duitse volk over deze zaken denkt". Een spreker verweet het bestuur van de Karei de Grote- prijs in minister Luns een man te onderscheiden die zich voor erkenning van de Oder-Neisse- grens heeft uitgesproken. „Wij huldigen de opvatting: Eerst komt Duitsland, dan de wereld". In het lange weekeinde met in begrip van 1 mei zijn in de West duitse bondsrepubliek meer dan honderd mensen bij verkeers ongelukken omgekomen. Drie duizend personen liepen verwon dingen op. Volgens de politie ia meer dan de helft van de onge lukken te wijten aan het rijden onder invloed van sterke drank, TIJDELIJK BEWOLKT De afgèlopen dagen trok een depressie, die ontstond boven het zeegebied tussen IJsland en zuid- Groenland, in zuidoostelijke rich ting over de oceaan. Ten zuiden van Ierland aangekomen werd zij vrijwel stationair. Vandaar be heerste zij Hemelvaartsdag het weer in West-Europa. Een bijbe horend frontensysteem veroor zaakte langdurig regen in west- Frankrijk, Engeland en Schotland met op verscheidene plaatsen 10 tot 15 mm neerslag. Wolkenscher- men in de hogere nrveaux, af komstig van dit frontensysteem, drongen geleidelijk verder tot over onze omgeving door, waar door het in de middag minder zonnig werd. De nogal straffe zuidoostelijke wind voerde droge lucht aan, waarin de temperatuur steeg tot 14 a 16 graden. Vandaag zal er nog tijdelijk vrij De Griekse minister van binnen- indse zaken, generaal Stilianos .^atakos, heeft woensdag verklaard dat het nieuwe bewind een grond wet zal opstellen, die aan een volksstemming zal worden ge toetst. De minister, die dit verklaarde tegenover journalisten, ontweek de vraag of de grondwet aan het parlement zal worden voorgelegd met het antwoord: „het parlement is het hele Griekse volk". Patakos zei niet te weten wanneer de nieu we grondwet gereed zal zijn. Hij zei, dat de naar zijn zeggen 5.000 tijdens de staatsgreep gear resteerde personen door speciale commissies beoordeeld zullen wor den op hun mate va nschuld, waar na hijzelf zal bepalen of zij zullen worden vrijgelaten of voor een tri bunaal moeten verschijnen. De politieke gevangenen zullen binnen korte tijd worden vrijge laten, aldus zij tenminste geen ge vaar voor de openbare orde vor men. De rector van de universiteit van Athene, Ioannis Hrysikos, deelde op de bijeenkomst mee, dat de col- leger hervat zullen worden. gevaar is of in gevaar is geweest". Dit is woensdag meegedeeld in een communiqué van de V. N. Griekenland heeft voorts de verzekering gegeven dat voor de politieke gevangenen „de rechts- orocedures van de democratische landen" zullen worden toege past. Vorige week had het Zuid- slavische persbureau „Tanjoeg" gemeld dat Manolis terecht zou worden gesteld. Dit werd later van Griekse zijde officieel tegen gesproken. Griekenland heeft secretaris- "eneraal Oe Thant verzekerd dat het leven van Manclis Glezos noch dat van andere politieke gevangenen in Griekenland „in breekt. Dinsdagmiddag hebben drie met pistolen gewapende manner een bank in Nice van 31.000 francs beroofd. Elk spoor ont- veel bewolking zijn, samenhan gend met het passeren van het in betekenis afgenomen fronten systeem. Regen wordt hieruit evenwel niet meer verwacht. Na de frontpassage worden er weer zonnige perioden verwacht waar bij de temperaturen tot dezelfde waarden oplopen als donderdag of iets hogere. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidelijke wind Op de meeste plaatsen droog weer met afnemende bewolking en in de middag zonnige perio den. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Maximum temperaturen van 15 tot 18 graden. VRIJDAG 5 MEI v.m. n.m. Breskens 11.48 11.24 Terneuzen 12.24 Hansweert 12.58 12J34 Walsoorden 12.57 12.33 ZATERDAG 6 MEI Breskens 0.02 12.30 Terneuzen 0.38 1.06 Hansweert 1.12 1.40 Walsoorden 1.11 1.39 ZON MAAN 5 5.04 20.10 4.06 15.44 6 5.02 20.12 4.15 16.53 7 5.01 20.14 4.25 18.03 8 4.59 '0.15 4.36 19.15 9 4.57 20.17 4.49 20.29 10 4.55 20.18 5.05 21.44 11 4.54 20.20 5.28 22.58

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1