Prins Willem-Alexander Claus George Ferdinand Engeland wil lid worden van de E.E.G. Toespraken van Mr. Van Thiel en premier De Jong Rammelaar Roepnaam „Alexander" zonder afkorting Vergeeld TEKST VAN DE GEBOORTEAKTE RADIO DE K0CK Nieuwe foto's Officiële naam: prins Willem- Alexander Tweede Kamer Tweede in de lijn Niet over rozen Minister-president namens het kabinet Niet voltallig Gelukwensen van de Kamer HET WEER Geboorte-aangifte te Gtrecht tegen autobuikjes WOENSDAG S MEI 1967 23e Jaargang No. 6929 Nog even tijd instemming Mansholt over Britse aanvraag Weerbericht Hoogwater Zon- en SVS aanstonden De aardbeving in Griekenland Prank, bfl abonnement: TERNEUZEN Directenr-HooMredaeteur: I. ran <3e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Adverfentlenrffs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2.40 Rubriek „Kleine Advertenties" feéé., handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/d:nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag De namen van de jonge prins, wiens geboorte dins dagmorgen door prins Claus is aangegeven op het ge meentehuis van Utrecht, zijn: Willem-Alexander Claus George Ferdinand. Prins Claus deelde mede, dat het prinsje Alexander zal worden genoemd. Burgemeester De Ranitz van Utrecht, die voor deze gelegenheid als ambtenaar van de burgerlijke stand op trad, had vóór de aangifte de baby te zien gekregen. Volgens voorschrift werd de baby hem getoond in tegen woordigheid van de twee getuigen bij de geboorte-aan gifte, prof. dr. L J. M. Beel en minister-president De Jong, en voorts van prof. Plate en diens staf. „Ik heb mij ervan kunnen overtuigen, zo zei de burgemeester in een toespraak bij de geboorte-aangifte, dat het een prachtige jongen is, een flinke kerngezond uitziende baby, die een duidelijke gelijkenis heeft met de eerste foto, die prins Bernhard van prinses Beatrix heeft gemaakt na haar geboorte". Nadat de formaliteiten waren vervuld en de geboorte akte wettelijk tot stand was gekomen, bood burgemees ter De Ranitz prins Claus zijn beste wensen aan voor het herstel van prinses Beatrix en voor een „blakend welzijn" van de jonge prins. Hij vond de eerste voor namen van het prinsje, Willem-Alexander, prachtig. Namens het gemeentebestuur overhandigde de burge meester een zilveren rammelaar met gouden belletjes, welk geschenk de afgelopen dagen speciaal is ontwor pen en vervaardigd door de Utrechtse edelsmid Jan Noyons. Bij het in ontvangst nemen van het geschenk merkte prins Claus op: „Wel een beetje zwaar voor een baby". Vervolgens werd de geboorte-akte voorgelezen en werd in hetzelfde vertrek, naar de burgemeester zei, volgens oud-vaderlandse gewoonte een kopje kandeel genut tigd. In een onderhoud na afloop van de aangifteplechtig- heid met representanten van de pers heeft prins Claus verklaard dat hij en zijn vrouw zich la,ngdurig hebben beraden over de namen van hun zoon. De naam Willem werd gekozen om historische redenen, Claus is de naam van de vader; George omdat de vader van prins Claus George heet en Ferdinand omdat één van de getuigen bij het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus Fer dinand von Bismarck was. De keuze op Alexander als roepnaam is gevallen, om dat het prinselijk paar deze naam het leukste vindt. Prins Claus liet weten dat hij en zijn vrouw erop zullen toe zien dat er geen afkorting zal ontstaan, zoals Lex of Alex, want hun zoon zal eraan moeten wennen dat hij Alexander heet. Ook thuis zullen prinses Beatrix en prins Claus hun zoon eraan wennen dat zijn roepnaam Alexander is. Niet bekend werd waarom bij de namen die van prins Bernhard ontbreekt. UTRECHT: Prins Claus met zijn zoon prins Willem-Alexander, Claus, George, Ferdinand. Prins Alexander was bij het tonen gekleed in dezelfde jurk waarin prinses Beatrix bij haar aangifte was ge kleed. Volgens prins Claus is het een kledingstuk uit de vorige eeuw, dat vergeeld uit de kast tevoorschijn is gehaald. Met chemische middelen heeft men het weer wit kunnen maken. Prins Claus vond het maar een angstige bedoening om zijn kind vast te houden. Tot maandag dacht hij dat hij bij het tonen van zijn kind zelf niet ingeschakeld behoefde te worden, maar men maakte hem duidelijk dat dit een traditie is. Gebleken is overigens dat prins Claus op de avond van de geboorte zijn kind reeds in de armen heeft gehad. Hij zei na afloop van de aangifte plechtigheid dat hij dat met veel angst had gedaan. De tekst van de geboorteakte van het jonge prinsje luidt: „Heden, twee mei, negentienhonderd zevenenzestig, verscheen voor mij, jonkheer Constant Johan Adriaan de Ranitz. ambtenaar van de burgerlijke stand en burgemeester van Utrecht: Zijne koninklijke hoogheid prins Claus George Willem Otto Fre- derik Geert der Nederlanden, jonkheer von Amsberg, oud veer tig jaar, wonende te Baarn, die verklaarde, dat in de gemeente Utrecht in het academisch ziekenhuis, Catharijnesingel nummer honderd één, op zevenentwintig april negentienhonderd zevenen zestig, te negentien uur zevenenvijftig minuten, uit zijn echtgenote hare koninklijke hoogheid prinses Beatrix Wilhelmina Armgard der Nederlanden, prinses van Oranje-Nassau, prinses van Lippe-Bies- terfeld, wonende te Baarn, is geboren een kind van het mannelijk geslacht, genaamd: WILLEM-ALEXANDER CLAUS GEORGE FERDINAND, prins der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau, jonkheer von Amsberg. Zijn koninklijke hoogheid heeft zijn zoon aan mij vertoond. De aangifte is gedaan in tegenwoordigheid van de volgende getuigen: Louis Joseph Maria Beel, oud vijfenzestig jaar, vice-president van de raad van state, minister van staat, wonende te Wassenaar, en Petrus Josef Sietse de Jong, oud tweeënvijftig jaar, minister president en minister van algemene zaken, wonende te 's-Graven, hage, waarvan akte, welke overeenkomstig de wet is voorgelezen". MEDEDELING In verband met Hemel- vaartsdag zal ons eerstvol- gend nummer verschijnen vrijdagochtend 5 mei a.s. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O Wanneer prinses Beatrix en haar baby naar Drakensteyn zul len terugkeren, is nog niet be kend. Zodra zij daar zijn gearri veerd zullen spoedig foto's wor den gemaakt van moeder en kind Nadat prins Claus te horen had gekregen dat zijn met een Japan se camera gemaakte foto's in de hele wereld zo'n succes hebben gehad, zei hij dat hij de nieuwe foto's misschien ook zelf zal ma ken. Hij zei nog niet te weten wan neer de doop zal plaatsvinden en evenmin bestaat zekerheid om trent de peter en de meter bij deze plechtigheid. Over het kandeel drinken ver klaarde prins Claus dat hij het „lekker had gevonden". Premier De Jong vond het „lekkerder dan hij dacht" en voor prof. Beel was het de tweede keer dat hij kan deel dronk, want hij was ook be trokken bij de aangifteplechtig heid in 1947 van prinses Chris tina. De rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: De meer officiële naam van de kleine prins is Willem-Alexan der. Indien men schepen, straten of gebouwen naar de prins wil noe men, dient dus de naam Willem- Alexander te worden gebruikt. Hetzelfde geldt voor herinne ringstegels en dergelijke voor werpen. De verkorte naam in het dagelijks gebruik en de roepnaam in de huiselijke kring blijft prins Alexander. (ADVERTENTIE) Groot-Brittannië solliciteert op nieuw naar het lidmaatschap van de Europese gemeenschappelijke markt Dit heeft eerste minister Harold Wilson dinsdag in het lagerhuis meegedeeld. Enige uren tevoren had het Britse kabi net het besluit genomen. Het verenigd koninkrijk zal ook aanvragen indienen voor het lidmaatschap van de Europese gemeenschap voor kolen en staal en voor Euratom. Wilson zei dat Engeland be reid is het verdrag van Rome te accepteren. De onderhandelin gen moeten niet onnodig gecom pliceerd worden gemaakt door het spreken over minder belang rijke zaken. Daar kan het best na de Britse toetreding over worden gesproken, aldus de Brit se premier. Wilson zei dat Het Britse be sluit «en historisch besluit is dat de toekomst van Groot- Brittannië, Europa en de we reld voor tientallen jaren kan bepalen. Minister Luns, die dinsdagmid dag in Brussel vertoefde voor 'n vergadering van de E.E.G.-minis- terraad, heeft als eerste reactie op de verklaring van premier Wilson gezegd, dat het wel een jaar of drie zal kunnen duren, voor de Britse toetreding gerea liseerd zal kunnen worden. Minister Luns gaf desgevraagd toe dat men er rekening mee zal moeten houden dat van Franse zijde opnieuw bezwaren tegen de Britse toetreding zouden kunnen rijzen. De Nederlandse regering be groet de verklaring van de eerste minister van het verenigd konink rijk als een belangrijke stap op weg naar de eenheid van Europa, aldus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken. Zij constateert met voldoening dat de ontwikkeling van de Brit se politiek in de richting van een deelname aan de Europese inte gratie sedert de verklaring van minister Wilson op 10 november in het lagerhuis niets aan kracht en tempo heeft ingeboet. Zonder de betekenis te onderschatten van de vraagstukken, die in ver band met de Engelse toetreding moeten worden opgelost, staat voor de Nederlandse regering het politieke belang van deze toe treding voorop. Nederland zal aan het vinden van oplossingen voor de nog openstaande proble men volle medewerking verle nen. De toetreding van het ver enigd koninkrijk zal een verster king "an de gemeenschappen be tekenen en zal Europa beter in staat stellen een bijdrage te le veren tot het behoud van de vrede in de wereld en de ont wikkeling van de welvaart. Dr. S. L, Mansholt, de Neder landse vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, verklaarde verheugd te zijn over de verkla ring van Wilson inzake de E.E.G. Hij meende dat de E.E.G.-landen de Britten zakelijk tegemoet moeten treden. Dr. Mansholt zei dat hij geen aanhanger was van de opvatting dat Britse toetreding de Euro pese gemeenschap zal verzwak ken. Integendeel, we mogen geen neen zeggen als de Britten be reid zijn op redelijke wijze toe te treden, zo zei hij. Mansholt was het voorts eens met de Britse premier, dat Engelands toetreding tot de E.E.G. nodig is om Europa zijn rol in de wereld te laten spe len. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele buien Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele regen- of hagelbuien. Zwakke wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Aanhou dend koud. WOENSDAG 3 MEI v.m. n.m. Breskens 9.41 10.10 Terneuzen 10.17 10.46 Hansweert 10.51 11.20 Walsoorden 10.50 11.19 DONDERDAG 4 MEI v.m. n.m. Breskens 10.51 11.14 Terneuzen 11.27 11.50 Hansweert 12.01 12.24 Walsoorden 12.00 12.23 VRIJDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5 MEI v.m. 11.48 12.24 12.58 12.57 n.m. 11.24 12^34 12.33 ZON 5.10 5.08 5.06 5.04 20.05 20.07 20.09 20.10 MAAN 3.27 12.08 3.43 13.22 3.55 14.34 4.06 15.44 „Moge prins Willem-Alexander bij de vervulling van de beste tradities van zijn geslacht onder Gods zegen zijn bijdrage leveren aan het geluk en het welzijn van ons volk". Aldus mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, in een dinsdagmiddag gehouden toespraak ter gelegenheid van de geboorte van het prinsenkind. In deze toespraak gaf hij uiting aan blijdschap en hij verbond daaraan een gelukwens voor de ouders, de grootouders en de verdere familieleden van de jonggeborene. „Moge de jonge prins een bron van geluk blijven voor zijn ouders", zo vervolgde de heer Van Thiel. Hij sprak de wens uit dat prinses Beatrix spoedig weer stralend te midden van ons volk zal kunnen worden gezien, volop meelevend met het wel en wee van ons land. Kamervoorzitter Van Thiel wees er op dat de geboorte van prins Willem-Alexander, die krachtens de grondwet tweede in de lijn van troonopvolging is, te zijner tijd belangrijke staatsrechtelijke gevolgen kan hebben. „Het is dan ook duidelijk dat, alleen al om die reden, in de constitutionele en de erfelijke monarchie zoals wij die kennen en zoals die in de grondwet verankerd ligt, deze nieuwe loot aan de oude stam ons, als zo vaak in het verleden, opnieuw in herinnering brengt de band van ons volk met het huis van Oranje. Nu een nieuwe generatie van de Oranjes zich heeft aangediend, leeft het Nederlandse volk van harte met de koninklijke familie mee. Mr. Van Thiel sprak de hoop uit, dat voor prins Willem-Alexander een toekomst moge zijn weggelegd waarin hij op eigen en eigentijdse wijze ons volk zal weten te dienen. „Ik realiseer mij daarbij zeer wel dat de levensweg van een prinsenkind tegenwoordig minder dan ooit over rozen gaat. De eisen die aan ziin persoon worden gesteld, ziin uiterst zwaar. Nochtans za! de jonge prins zich kunnen spiegelen aan het voor beeld van vele Oranjes die ook in moeilijke omstandigheden ten volle met het wei en wee van ons volk wisten mee te leven. Ik denk daarbij in het bijzonder aan koningin Wilhelmina en koningin Juliana", zo be sloot de heer Van Thiel, zijn toespraak beëindigend met een „lang leve prins Willem-Alexander". Namens de leden van het kabinet en de staatssecretarissen sluit ik mij gaarne aan bij de gelukwens die u zoiuist in deze kamer heeft uit gesproken, aldus minister-president P. J. S. de Jong. „Eerder heb ik via radio en televisie medegedeeld, dat ik uit naam van geheel ons volk mijn gelukwensen aan de prinselijke ouders en de koninkliike grootouders heb aangeboden. Ik ervaar nu hoezeer ik daar mede ook de gevoelens van de volksvertegenwoordiging heb vertolkt. Tussen dat vele dat hier aan de orde komt, ziin er weinig gebeurte nissen die even vreugdevol zijn en van zoveel betekenis. Immers, de band met het huis van Oranje die in de loop van de eeuwen is gegroeid en verstevigd, heeft weer aan duurzaamheid ge wonnen. De leden van het huis van Oranje hebben steeds hun tijd verstaan, waardoor wii een stelsel konden behouden, waarbij onze rechten en vrijheden veilig zijn. Zo is de geboorte van een kind uit dit geslacht met zijn eerbied voor onze historische vrijheden een reden tot blijdschap en dankbaarheid voor het gehele volk. U als volksvertegenwoordigers en wij als regering dragen een grote verantwoordelijkheid tegenover dit kind, dat eenmaal geroepen kaa worden ons land te regeren. Daarom, mijnheer de voorzitter, wil Ik in deze hoge vergadering uiting geven aan onze gevoelens van liefde voor en trouw aan dit jongste lid van het huis van Oranje, op wiens leven Gods zegen moge rusten". De toespraken werden beantwoord met een driewerf „Hoera". De Tweede Kamer was niet geheel voltallig aanwezig. De fracties van de C. P. N. en P. S. P. waren niet vertegenwoordigd. Achter de regerings tafel hadden een aantal bewindslieden olaats genomen, onder wie de beide vice-ministers-presidenten prof. dr. H. J. Witteveen (financiën) en drs J. A. Bakker (verkeer en waterstaat). Daarna heeft de Tweede Kamer mr. F. J. F. M. van Thiel gemachtigd tot^ het verzenden van twee brieven van gelukwensen aan koningin Juliana en prins Bernhard en aan het nrinselijk paar ter gelegenheid van de geboorte van prins Willem-Alexander. De P. S. P.-afaevaardigde Van der Snek, die eerst na de schorsing met de overige P. S. P.'ers ziin plaats in de grote vergaderzaal innam kreeg de aantekening tegen de aan kamervoorzitter Van Thiel verleende machtiging te zijn. AANHOUDEND KOUD Boven West-Europa bevindt zich een vlak lagedrukgebied, waarvan het centrum boven de Noordzee ligt. Het lagedrukge bied is geheel met koude lucht gevuld. Deze koude Poollucht stagneert boven onze omgeving. In de nacht loste de bewolking voor een groot deel op en kwam het op de meeste plaatsen in het binnenland tot enkele graden vorst. Overdag vormen zich bij een geringe verwarming buienwolking in de onstabiele lucht. Ook vandaag zal dit het geval zijn. Vooral in de ochtend zul len er echter ook zonnige perio den voorkomen, maar het blijft koud weer. De maximum tempe raturen zullen waarschijnlijk niet hoger komen dan omstreeks 10 graden. Een krachtige aardbeving heeft maandag grote ontreddering ver oorzaakt in het noordwesten van Griekenland. Acht mensen kwa men om en ongeveer 40 werden gewond. Op de hellingen van de Tzoemerka-bergen werden 28 dorpen getroffen en ook in Thes- salië stortten veel huizen in. Op het moment dat de aardbeving zich voordeed, waren de meeste dorpsbewoners in de kerken om het Grieks orthodoxe pasen te vieren. In het dor-> Gotista stort te de kerk in, waardoor acht per sonen werden gewond. Volèens de politie zijn 3500 huizen in het gebied onbewoonbaar geworden. De zwaarste schok had een kracht van 6,25 op de schaal van Richter. I

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1