Terneuzen vierde drievoudig (eest Marktberichten MINISTER BEERNINK KEURT ACTIE VAN DE MARINEMENSEN AF Afwisselend programma Grote auto? Kléinere auto? Terneuzen Axel Hulst Lastig en provocerend Minderjarigen Arrestaties onder Amerikaans muntpersoneel Aardbeving in Griekenland Nedelja: Komarov was al dood Twee Nederlandse tankers in brand Non-stopvlucht rond de wereld Tijger ontsnapte uit kooi SIMCA SIMCA André Dees Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag/dinsdag 1/2 me! 1967. meuwó Drukbezochte jaarvergadering O.N.T. De jaarvergadering van de Terneuzense hengelaarsvereni ging „Ontspanning na Inspan ning" die zaterdagavond onder voorzitterschap van de heer C. J. van den Broek in café „La Belle Vue" werd gehouden, had een ongekend grote belangstel ling, waarover de voorzitter zijn tevredenheid uitsprak. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Th. de Bak ker, bleek dat O.N.I. een goed jaar had. Het aantal leden steeg tot ruim 400, waaronder- veel jeugdleden. Men had enige moeite met de verontreiniging van sommige viswaters en het gemeentebestuur zag zich ver plicht de huur van de schaats- vijver als viswater te annuleren, hetgeen na enige besprekingen voor één jaar werd uitgesteld. In plaats daarvan kon O.N.I. de Otheense kreek pachten, waar mee het bestuur zeer tevreden js. Men hoopt deze kreek tot het beste viswater in Zeeuws- Vlaanderen te maken. Er werd weer voldoende vis uitgezet en de belangstelling voor de inter nationale zeehengelwedstrijd was bevredigend. Uit het verslag van de pen ningmeester, de heer W. de Cuy- per, bleek dat de vereniging er financieel goed voorstaat. De heer Geene bracht als lid van de kascommissie een gunstig verslag uit. Aan de beurt van aftreden waren de heren C. J. van de Broek (voorzitter), P. de Waal, J. v. d. Made en S. Kiel, die werden herkozen. De heer E. IJsebaert stelde zich niet herkiesbaar en ook in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer W. Rie- mens, moest worden voorzien. Als nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heren P. v. d. Berghe en C. v. d. Muren. In de pauze werden tien toe gangsbewijzen voor de E.N.T.E. '67 gratis verloot. Zij zyn geldig op de avond van 23 mei, waarop een team van O.N.I. zal uitko men tegen een groep van de Sluiskilse zeehengelaars. Bij de bespreking van de vis waters werd voorgesteld om ,,'t Gat van Pinte" op te geven. Het bestuur houdt dit in beraad omdat dit viswater gunstig schijnt te zijn om vis te kweken. De clubconcoursen werden be paald op 0 juni en 1 juli op de Otheense kreek (uitwatering) en beginnen telkens om 18.30 uur. De zeehengel wedstrijden Eullen worden gehouden op 12 augustus (17.30 uur) en op 7 oktober (15.00 uur) in de Wes- terschelde nabij de Essenbrug. Hierbij zal voor de eerste maal een nieuwe puntenregeling wor den toegepast, n.l. 1 punt per cm voor bovenmaatse vis en 1 punt voor elke ondermaatse vis, met dien verstande dat de win naar van één concours niet meer dan 100 punten kan behalen. Ouderavond hervormde school werd twee dagen achtereen druk bezocht Het hoofd van de hervormde school, de heer J. C. Groenen- berg, heeft donderdag- en vrij dagavond op de ouderavonden een inleiding gehouden over „de nieuwe school die zich zal moe ten aanpassen aan de verande rende maatschappij". De heer Groenenberg schetste de veranderingen die de „mam moetwet" die in augustus 1968 in werking treedt, bij het voort gezet onderwijs teweeg zullen brengen. Enkele scholen hebben van de minister toestemming ge kregen bij wijze van experiment voorzichtig op deze nieuwe op leiding over te schakelen. Zo zul len de toelatingsprocedures voor de middelbare school reeds dit jaar sterk afwijken van de toe latingsexamens, zoals die voor heen werden gehouden. „OPLEIDING" De beruchte „toetsnaald" voor de h.b.s.-opleiding is dit jaar niet meer verschenen, al zullen tal van scholen de vorige uitga ven nog wel blijven gebruiken. De heer Groenenberg besprak vervolgens de toelatingsvormen van het „Petrus Hondiuslyceum" en het chr. lyceum. Bij de eer ste instelling wordt het toela tingsonderzoek meer gericht op intelligentie en algemene ge schiktheid voor het volgen van middelbaar onderwijs dan op parate kennis. De chr. h.b.s. werkt met selectieklassen. Aan de hand van adviezen van het schoolhoofd wordt onderzocht of de leerlingen geschikt zijn mid delbaar onderwijs te kunnen volgen. De ouders ontvangen advies en zij zullen er goed aan doen zich aan dat advies te houden. Het is maar al te vaak gebeurd en het is wel al duizendmaal ge zegd en geschreven dat er vaa' kinderen op een school terecht kwamen waar ze qua intelligen tie en geschiktheid helemaal niet thuishoorden. Mislukkingen en teleurstellin gen waren aan de orde van de dag. Het aantal zittenblijvers zal in de toekomst worden be perkt. En die zittenblijvers heb ben het land al honderden mil joenen gekost. M.A.V.O. en H.A.V.O. Tot de ulo-scholen, die straks M.A.V.O.-scholen worden, kan de leerling worden toegelaten als hij met goed gevolg zes klas sen van de lagere school heeft doorlopen. Tot de ambachtsscho len en landbouwhuishoudscholen worden toegelaten de leerlingen die zes klassen lager onderwijs hebben gehad, met of zonder goed gevolg. Verder heeft men voor zwak- begaafden op de ambachtsscho len naar een aangepaste onder wijsvorm gezocht, hetgeen spre ker een prachtoplossing noemde. Sommige kinderen met enige handvaardigheid of een zekere technische inslag, maar met wei nig aanleg voor de gewone leer vakken, krijgen op die manier ook een kans. Het is duidelijk, aldus de heer Groenenberg dat de lagere school zich zal moeten aanpas sen, nu het voortgezet onderwijs zoveel mogelijkheden gaat bie den waarbij meer rekening wordt gehouden met aanleg, in telligentie, enz. BASISONDERWIJS Was het vroeger en tegenwoor dig nog vaak zo, dat de lagere school grote groepen van de be volking een lading parate ken nis meegaf, waarbij van gelijke ontwikkelingskansen geen of weinig sprake was, thans wil men het kind hulp verlenen bij zijn verder ingroeien in de cultuur gemeenschap en hem de elemen taire vaardigheid bijbrengen die daartoe nodig zijn, rekening hou dend met de individuele ver schillen. Hoe dat kan worden ge daan voor kinderen van 6 tot 12 jaar, heet basisonderwijs. Hoe de basisschool precies zal wor den, is nog niet bekend. Vast staat, dat het programma niet voor alle leerlingen gelijk kan zijn, hetgeen een verder gaande verlaging van de leerlingen- schaal inhoudt. VOOR HET LEVEN De laatste 25 jaar zijn er al heel wat veranderingen ge weest. In „de school voor het leven" wordt naast de schoolse vakken ook aandacht besteed aan allerlei andere activiteiten door en voor de leerlingen. De heer Groenenberg besloot zijn met aandacht beluisterde rede aldus „De hele opvoeding is een kwestie van liefde, geduld en wijsheid en de laatste twee groeien, waar de eerste heerst." Na de pauze voerden enkele leerlingen een toneelstukje op en volgde het optreden van een zang- en blokfluitgroep, ge vormd door leerlingen uit de hoogste klassen. Voor beide ouderavonden be stond grote belangstelling. Nationale herdenking Ter gelegenheid van de natio nale dodenherdenking op woens dag 3 mei des avonds om 7.59 uur zal de burgemeester een krans leggen bij 't Poolse monu ment aan de Zeestraat. De stille tocht naar het monu ment begint om 19.50 u. De bevrijdingsherdenking zal plaatsvinden op vrijdag 5 mei. Het programma is als volgt: 8.15-8.30: luiden van de kerk klokken; 8.28 uur: vertrek van de genodig den van het gemeentehuis; 8.30 uur': de schoolkinderen staan opgesteld bij 't Poolse monu ment aan de Zeestraat; 8.30 uur: de burgemeester ont steekt het bevrijdingsvuur; 8.31 uur: de wethouders hijsen de Nederlandse en de Poolse vlaggen; 8.32 uur: gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. E.H.B.O. afd. Hulst bestaat 30 jaar Ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan werd het bestuur der afd. Hulst van de E.H.B.O. op het gemeentehuis ontvangen door burgemeester Molthoff en de beide wethouders. In zijn huldigingswoord zei de burgemeester dat hij er trots op was een dergelijke vereniging te kunnen ontvangen, een vereni ging die belangeloos werkt voor het welzijn van de medemens. Speciaal prees de burgemees ter de werkers van het eerste uur die alles hebben opgebouwd. Hierbij richtte hij zich tot dok ter Casparie die hij prees als de onvermoeide en nooit versa gende docent. Ook mevr. Van der Walle-Blommaert en de heer Van Dorst, beiden mede-oprich ters en nog steeds actieve leden, werden in de huldiging betrok ken. Dokter Hermans uit Klooster- zande sprak namens het hoofd bestuur. Hij prees ook de drie aanwezige werkers van het eer ste uur, maar vooral de huidige voorzitter de heer Jos Valks, de onvermoeide instructeur, tevens kaderinstructeur. Namens het hoofdbestuur speldde hij de heer Valks het gouden bondsinsigne op. Dokter Casparie sprak een woord van dank. Tot slot bracht de heer Valks dank aan het gemeentebestuur voor de ontvangst. Later volgde een druk bezoch te receptie in café „Centrum" en was er 's avonds een samen komst voor de leden. Minister Beernink acht het schadelijk voor de gezagshand- baving, als groepen burgers of militairen eigen rechter spelen. De bewindsman zegt dit in ant woord op vragen van de tweede kamerleden de heren Geertse- ma en Vonhoff (beiden V.V.D.) over het optreden van personeel van de marine in het centraal station in Amsterdam op 4 april j.l. De minister is echter van me ning, dat gezien de onverwachte en korte actie het incident op zichzelf niet kon worden voor komen. De minister is van oor deel, dat het bevoegd gezag ter plaatse aan de overlast van de kant van een aantal jongelui een eind behoort te maken. De be windsman zegt het te betreuren, dat een dergelijke situatie is ontstaan.- Minister Beernink deelt mede, dat bij de Amsterdamse politie de avond van de 4e april 'n uur vóór het incident een melding was binnengekomen, dat perso neel van de marine uit Den Hel der op weg zou zijn naar Am sterdam om een actie te onder nemen tegen de zich in de hal van het station bevindende jon gelieden. Over het optreden van groe pen jongelui in de hal van het centraal station deelt minister Beernink in zijn antwoord nog het volgende mee: „De hal van het centraal sta tion is als pleisterplaats voor jongelieden ongunstig bekend geworden omstreeks april/mei 1966. Aanvankelijk ging het om groepjes van vijf a zes man, die zich ook op het plein voor het station plachten op te houden. In de zomer breidde de groep zichuit tot 30 a 50 personen. Hun aantal wisselde sterk, af hankelijk van de weersomstan- 'igheden- Zij kwamen hoofdza- elijk bijeen in de middag- en vonduren. Deze groep was las- ig en- provocerend, vooral ge- :ien- hun gedragingen tegenover neisjes. Zij werden vaak door le .spoorwegrecherche of het stationspersoneel verwijderd, waartoe soms bij vechtpartijen de assistentie van de politie werd ingeroepen. Sinds het optreden van dezegroep zijn circa 170 processen-verbaal opgemaakt. Voorts werden naar het nabije politieposthuis geleid: 199 min derjarigen en 77 anderen. Het verwijderen van zeer jonge meis jes bracht soms moeilijkheden mee, indien de ouders hun doch tertje toestemming hadden ge geven zich aldaar op te houden. Behalve bovengenoemde proces sen-verbaal werden nog 21 pro cessen-verbaal wegens misdrijf opgemaakt. Het betrof hier mis handeling van of openlijke ge weldpleging tegen een burger, waaronder het lastig vallen van een meisje, en overigens beledi ging of bedreiging van en ver zet tegen ambtenaren van de spoorwegen. Bovendien werden sedert 1 mei 1966 17 diefstallen aangege ven, die in de hal van het cen traal station waren gepleegd. Het betrof hier voornamelijk koffers, die in de telefooncellen in de hal waren achtergelaten en daarna onmiddellijk bleken te zijn verdwenen. De daders zijn onbekend gebleven". s Vijf personeelsleden van de Amerikaanse munt zijn aange houden in verband met de ver dwijning van ongemunt mate riaal ter waarde van bijna 10.000 dollar (ongeveer 36.000 gulden) en geldstukken tot een bedrag van 8.000 dollar (circa 28.500 gulden) uit het muntgebouw te San Francisco. De Amerikaanse geheime dienst is bij het onder zoek betrokken. In het bergachtige gebied Tzoe- merka in Epirus in noordwest- Griekenland heeft zich vanmorgen een hevige aardbeving voorgedaan. Volgens de eerste berichten zijn vier mensen om het leven gekomen en vijftien gewond. Nader wordt gemeld, dat rtieer dan 800 huizen in het gebied van Arta volkomen zijn verwoest en 880 onbewoonbaar zijn geworden. Er is onmiddellijk hulp gezonden naar de twee zwaarst getroffen dorpen VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag in totaal 1132 slachtrunderen aangevoerd. De no teringen waren als volgt: Slacht runderen: extra kwal. 4,655; le kwal. 4,25-^f 4,60, 2e kwal. ƒ3,85—ƒ4,05, 3e kwal. ƒ3,50— 3,75; Stieren 3,95—4,50; Worstkoeien 3,403,60. De aanvoer was even korter, de han del aanvankelijk willig, afloop kalm, met iets hogere prijzen. Het jongste nummer van het Russische blad Nedelja schrijft dat ruimtevaarder Komarov niet is omgekomen door de schok bij het neerkomen van de Soyoez-1, maar al bij het ontbranden van de rem- -aketten. Het blad wijst er op dat Komarov geen ruimtepak aan had maar een soort sportpak. Zaterdag is brand uitgebroken op twee uit Rotterdam afkomstige tankschepen, de Valesia en de langszij gelegen tanksleper Bohe mia, die op de Rijn bij Godorf in de nabijheid van Keulen liggen. Van de Valesia zijn de machinekamer en de kajuit verbrand, van de Bo hemia ging een laadruimte in vlam men op. De brandweer had het vuur na anderhalf uur geblust. Een matroos werd licht gewond. Vol gens de politie brak de brand uit tijdens het ontgassen van de sche pen. James Bede, een 34-jarige in genieur uit Cleveland, is van plan met een éénmotorig vliegtuig een vlucht om de wereld te maken zonder onderweg te landen of brandstof in te nemen. Bede meent dat dit nog nooit eerder is geprobeerd. De ontwikkeling van de luchtvaarttechniek, de moderne verbindingen en de kennis, verkregen door de expe rimenten van de ruimtevaarders, maken een dergelijke vlucht vol gens hem nu mogelijk. Bede hoopt eind mei te starten. Hij neemt niemand mee. Op een andere dan de dagelijk se manier werden de bewoners van Terneuzen maandagochtend gewekt. Hoornblazers van het tamboer- en pijperkorps „Irene" bliezen de reveille en kort daarna zag men op vele plaatsen het rood-wit en blauw in de straten. Kinderen met vlaggetjes en oran jemutsen trokken, al dan niet vergezeld van vader en moeder, naar de Markt. Om half 10 verzorgden de leer lingen van de 5e en 6e klassen der lagere scholen een aubade die werd uitgevoerd onder lei ding van de heer W. B. van Leeu wen, met de heer Visser aan de piano en die werd beluisterd door de gemeentelijke autoritei ten met hun dames. Een inleiding vormde de dreu nende trommelslag van 't junio renteam van „Irene", daarna een korte toespraak door burgemees ter Aschoff, die de jeugd en alle verdere medewerkenden be- De rolschaatsshow door „Mar- kiezaat" uit Bergen op Zoom. dankte en herinnerde aan het drievoudig feest, n.l. de verjaar dag van koningin Juliana, van de heer Pieter van Vollenhoven en de geboorte van een prinsje. Ver volgens klonk een statig Wilhel mus door de „Harmonie Terneu zen". Tot aan het optreden van het „Markiezaat" uit Bergen op Zoom, die een rolschaatsshow ten beste gaf, werd door de beide groepen van „Irene" een muzi kale show verzorgd. SHOWS Ondanks de dreigende regen en de vrij lange wachttijd bleef het talrijke publiek trouw op zijn plaats om de rolschaatsshow en de muzikale show door het Ma- joretten-peloton „The gold Stars" met drumband bij te wonen. De rolschaatsshow begon, toen de diverse autoriteiten hun plaats ip de kiosk hadden ingenomen. De 36 medewerkenden vertoon den een aantal nummers in steeds wisselende kleurige kleding, die door afwezigheid van de zon. niet helemaal tot zijn recht kwam. Tegen het middaguur versche nen de al even kleurige „Gold Stars" met drumband om de mu zikale show te verzorgen. De „Harmonie" en „Irene" luis terden de aubade op de markt op. OP DE MARKT EN IN HET SPORTPARK Om half twee was het een drukte van belang in het Zuider sportpark. De atletiekvereniging „Scheldesport" organiseerde wedstrijden voor de schooljeugd. Op de markt begon om twee uur het „rad van avontuur" in Oostenrijkse stijl waarvoor de prijzen werden geschonken door het H.C.T.. De verkochte loten dienden te worden bewaard voor de extra-trekking die vanavond rond 8 uur wordt verricht door burgemeester Aschoff en waar van de hoofdprijs bestaat uit een tiendaagse reis naar Tyrol voor twee personen. De muzikale opening van dit „rad van avontuur" werd ver- orgd door de drumband „Taxan- dria" uit Oisterwijk. De „Harmonie Terneuzen' en „The Gold Stars" brachten een bezoek aan de drie bejaardente huizen en op de markt traden op het „Lowland-trio" en de Tyro- ler-kapel „Die Lustige Bursehen" en het trio „Coranto" de muzi kale clowns, bekend van radio en t.v. (Voor het vervolg van dit ver slag zie het nummer van a.s. woensdag.) mÈÊÊBÊÊM MISLUKTE ROOFOVERVAL VAN ROTTERDAMS STUDENT Een in financiële moeilijkhe den geraakte Rotterdamse stu dent heeft vrijdagavond laat in de Maasstad geprobeerd de 17- jarige winkelbediende Alfred van den Akker te beroven van 6000,een deel van de dag opbrengst van de schoenenwin kel waar de jongeman werkte. De student overviel de winkel bediende, die op dat moment vergezeld was van een 18-jarige cassière van het schoenenmaga zijn, toen deze bezig was het geld in de nachtkluis van de Al gemene Bank Nederland aan de Blaak te deponeren. Met een op een vuurwapen gelijkend voor werp dwong de jongeman het tweetal naar een naast de bank gelegen straat te lopen. Daar eiste hij onder bedreiging van het wapen de papieren zak op, waarin het geld in twee casset tes was opgeborgen. Toen de winkelbediende zich verzette, scheurde de zak open. De stu dent griste de cassettes weg, sprong op een fiets en verdween. Op het hulpgerpep van de over vallenen reageerde een 44-jarige schipper. Op zijn bromfiets ach tervolgde deze de overvaller. Een paar straten verder kon de schipper een patrouillerende agent waarschuwen. De agent sprong achter op de bromfiets en samen met de schipper zette hij de achtervolging in. Even over de Maasbruggen in de Rozen straat slaagde het tweetal erin de student te pakken. Op het bureau Nassaukade ont kende deze aanvankelijk de overval op zijn geweten te heb ben. Na een kort verhoor echter gaf hij toe en vertelde de poli tie dat hij tijdens zijn vlucht de cassettes met het geld had weggegooid. Inderdaad werden ze even later teruggevonden. Op het bureau bleek dat de student, de in Rotterdam op kamers wo nende C. B., de overval had ge pleegd met behulp van een plas tic speelgoed-pistooltje. Op het Deens vrachtschip „Borreby" heeft vrijdag een tij ger zijn kooi verlaten en de be manning enige tijd geterroriseerd voordat hij in een dekhut werd opgesloten. Het dier, dat door een Deense dierentuin in Leipzig was ge kocht en op transport was ge steld naar Edinburgh, werd wilei door de hoge zee die de „Borre by" bij het verlaten van de ha ven van Aalborg ontmoette. De tijger slaagde erin uit de houten kooi te ontsnappen, waarna de bemanning benedendeks een heenkomen moest zoeken. Nadat het schip in Hals had aangelegd, slaagde men erin het dier in een hut te drijven. De „Borreby" kon daarna de reis naar Leith voortzetten, waar funktionarissen van de dieren tuin de tijiger een kalmerend mid del zouden toedienen alvorens hem van het schip te halen. (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waaróm niet een Simca 1000? Rijprestatie, zitcom fort en vering van de ,dure' wagen, maar de wend baarheid en prijs en ruimtewinst bij het parkeren van het kleine type autol Let op de felle acceleratie, op 't makkelijke sturen, op 't schakelgemak, op de verbluffende lage nieuwprijs, op de hoge inruil- waarde. Waarom niet een échte auto, een ruime 4-deurs(!) Simca 1000 voor een kleine prijst Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1000 VANAF f 5395.— var-6 NEDERLAND N.V. Voor Terneuzen en omgeving Mr. F. J. HAARMANWEG Z1 TERNEUZEN - TELEFOON 01150-2035

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2