Meer dan 2500 Grieken worden overgebracht naar het eiland Yaros Noordvietnamese haven Haiphong krijgt hoge onderscheiding VER. STATEN GAAN SBPERS00N PASSAGIERSVLIEGTUIG BOUWEN GEEN GETTO'S VOOR CHINEZEN IN DJAKARTA K1.M.-VERTEGENW00RDIGER HER IN MOSKOU VRIJGELATEN weekend-systeem HET WEER Maandag I/Dinsdag 2 MEI 1967 23e Jaargang No. 6928 Naar normale omstandigheden Amerikaanse verklaring Betogers bezetten Griekse ambassade in Londen „Griekse militaire dictatuur onduldbaar" Journalisten bij de Papandreoe's Tsjechische mijnwerkers bevrijd Ontploffing in Italië Belgen krijgen tabaks maatschappij terug Oud-gouverneur van Sao Paulo in staat van beschuldiging Dinsdag geboorteaangifte fe Utrecht Een okshoofd port voor de koninklijke familie 1 mei in Indonesië Correct behandeld Grondverf droog na 50 minutea Plamuur hard na 15 minuten I Evacuatie De bevoorrading Boven China neergeschoten China wijst Russisch verzoek af Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden vranjc. bfi abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 □onnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm IB ct: minimum per advertentie f 2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (gêé- bandels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d'nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Griekse regering heeft de E.D.A.-partij zaterdag officieel ver boden. De E.D.A., de verenigde linkse democraten, was een com munistisch georiënteerde - partij, die 2 jaar na de communistische opstand van 1947'49, in 1951, werd opgericht. De communisti sche partij was en is in Grieken land verboden. De meeste communisten schaar den zich achter het vaandel van deze partij. Sinds de oprichting werd de partij geleid door Jean Passalidis. Bij de verkiezingen van 1951 behaalde de E.D.A. tien zetels, in 1952 geen enkele, in 1956 echter achttien en in 1958 zelfs 79, waar door zij met 24,42 procent van de stemmen de tweede partij in het parlement werd. Dat was het hoog tepunt; in 1961 was de partij tot 24 zetels teruggevallen. De nu 83-jarige Passalidis staat onder bewaking. De leider van de parlementsfractie, Ilias Iliou, is in arrest. Het Griekse ministerie van bin nenlandse zaken maakte zaterdag bekend dat alle beperkingen voor reizen naar het buitenland door Grieken zijn opgeheven. Hiervoor gelden weer de bepalingen van vóór 21 april. Premier Kollias heeft in een radiotoespraak verklaard dat zo snel mogelijk naar normale om standigheden van bestuursuitoefe- ning zal worden teruggekeerd. Koning Konstantijn heeft de plechtigheden ter gelegenheid van Hemelvaart in de nacht van zater dag op zondag in de orthodoxe kathedraal van Athene bijgewoond. Zondag inspecteerde hij troepen. Uit Berlijn wordt gemeld dat on geveer 600 Grieken daar tegen de gebeurtenissen in hun geboorte land hebben geprotesteerd, waarbij zij riepen „weg met Konstantijn" en „wij eisen vrijlating van de democratische leiders" en „weg met de fascistische dictatuur in Grikenland'. Ook in Essen en Darmstadt werd door Grieken ge demonstreerd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de Verenigde Staten van de nieuwe regering in Griekenland verwachten, dat zij niets achter' wege zal laten om de democrati sche instellingen, die voor het po litieke leven van dit land steeds karakteristiek zijn geweest, te her stellen. Sinds 21 april zijn 6509 personen gearresteerd, zo maakte de Griek se minister van binnenlandse zaken vrijdagavond bekend. Van dit aan tal zijn er inmiddels 1328 op vrije voeten gesteld. Van de aangehoudenen zijn er al ruim 700 overgebracht naar het eiland Yaros en er zullen er nog 1810 volgen. Een vijftigtal tegenstanders van het nieuwe bewind in Griekenland heeft vrijdagavond de Griekse am bassade in Londen bezet. De mees ten werden door de politie verwij derd en gearresteerd. Verscheidene betogers verschansten zich in het gebouw. Zij kapten alle verbindin gen van de ambassade met de bui tenwereld af. Een van hen zei, dat alle betogers Britten waren en deel uitmaakten van de „Redt Grie kenland-beweging". Een uur lang zijn de bestormers heer en meester in het gebouw geweest. Zij drongen binnen in het vertrek van de ambassadeur en zijn personeel die een kerkdienst bijwoonden en stelden een luidspre ker op het balkon op, waaruit zij tegen de huidige regering in Grie kenland gerichte leuzen verkondig den. Toen de politie hen eruit had gehaald, zag het ambassadegebouw er onttakeld uit. Ruiten waren ge broken, deuren vernield en de ad ministratie lag overal verspreid. Aan de trap stonden twee ont dane dochtertjes van de ambassa deur te huilen. Zij waren alleen met de huisknecht toen de betogers binnenstormden. Vijftig betogers zijn in hechtenis genomen. De voorzitter van de raadgeven de vergadering van de raad van Europa, de Brit sir Geoffrey de Freitas, heeft op een persconferen tie in Straatsburg verklaard dat Europa het bestaan van een mili taire dictatuur in Griekenland niet kan dulden. „De onmiddellijke reacties van de vergadering is een luide waarschuwing dat Europa geen genoegen kan of zal nemen met iets anders dan een ware par- tementaire democratie", zo zei hij Sir Geoffrey sprak de hoop uit op de volgende bijeenkomst in vrijheid gekozen parlementariërs uit Grie kenland in de vergadering te kun nen begroeten. Vrijdag heeft een groep journa listen een bezoek gebracht aan de Griekse oud-premier Georges Pa- pandreoe in een hospitaal voor oud-gedienden in Athene. Een an dere groep journalisten mocht pa pandreoe's zoon Andreas bezoeken, die gedwongen verblijf houdt in een hotel op 20 km van Athene. Andreas gaf evenals zijn vader slechts antwoord op de twee vra gen die mochten worden gesteld. Hij antwoordde: „Ja, ik maak het goed. Als ik iets nodig heb, bren gen de militairen het mij uit mijn huis". Andreas Papandreoe deelt met de centrum-afgevaardigde Aevras kamer 104 van het hotel. De journalisten hebben ook de communistische leider Manolis Glezos mogen bezoeken, de man die tijdens de Duitse bezetting het hakenkruis van de Acropolis ver wijderde en door de Griekse vlag verving. President Johnson heeft zater dag officieel toestemming gege ven tot de bouw van twee pro totypes van een supersoon bur gervliegtuig „S.S.T.", dat 2800 km per uur moet kunnen vlie gen. Hij noemde dit in een ver klaring een grote stap voor waarts op 't gebied van het bur- gerluchtverkeer. Verwacht wordt dat het vliegtuig omstreeks 1974 in gebruik kan worden geno men. Het wordt een mededinger van de Frans-Britse „Concorde" en de Russische „Tupolev-144", die beide in 1971 gebruiksklaar moeten zijn. De Amerikaanse S.S.T. zal door Boeing worden gebouwd. Het vliegtuig krijgt verplaats bare vleugels. De vier straalmo toren worden door General Elec tric geleverd. De Amerikaanse minister voor transport, Alan S. Boyd, zei op een persconferentie op het Witte De zes Tjsechische mijnwerkers, die verleden week door een ont ploffing in een mijn te Orlova in gesloten raakten, zijn zaterdag be vrijd. De mannen zijn na hun bevrij ding overgebracht naar een zieken huis, maar schenen in goede ge zondheid. De Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik heeft een voorstel van de anti communistische organisatie Kasi voor de oprichting van getto's voor de Chinese bevolking van Djakarta van de hand gewezen. Malik sprak zich eveneens uit tegen de onmiddellijke verbreking In de Italiaanse plaats Andria bij Bari is zaterdag een huis door een ontploffing vernield. In de puinhopen zijn drie doden en vier gewonden gevonden. Vermoed wordt dat de ontplof fing veroorzaakt is door een gas lek. van de diplomatieke betrekkingen met communistisch China. De Indonesische regering en de Belgische onderneming Tobacofina S.A hebben een overeenkomst on dertekend, waarin is bepaald dat de Faroka-tabaksmaatschappij in Indonesië aan de Belgische eige naars wordt teruggegeven. De Bel- gishce maatschappij was tijdens de confrontatiepolitiek van Indonesië tegenover Maleisië onder rege ringscontrole geplaatst Huis dat de wereld naar schat ting 1200 supersone transport vliegtuigen van alle soorten kan kopen. Als meest optimistische raming kunnen de Ver. Staten er daarvan 900 leveren ter waar de van ongeveer 40 miljoen dol lar (ongeveer 142 miljoen). Tof dusver hebben 25 Amerikaanse en buitenlandse luchtvaartmaat schappijen in totaal 113 Ameri kaanse supersone transportvlieg tuigen besteld. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen die vliegtuigen hebben besteld, zul len per order tien procent va- de kosten bijdragen. Er is 30C miljoen dollar aan onderzoek er ontwikkeling besteed. Naar schatting zuilen nog eens 1144 miljoen dollar de volgende vier iaar moeten worden uitgegeven. Het contract zal deze week in Washington worden ondertekend. Boyd zei dat het nieuwe Ame rikaanse vliegtuig sneller zal zijn dan de „Concorde", die voor 2320 km per uur is ontworpen. Het zal van staal met titanium worden vervaardigd, dat de wrij- vingshitte bij een snelheid van 3200 km per uur kon doorstaan. De „Concorde" wordt van alu minium gemaakt. Dit vliegtuig kan maximaal 141 passagiers vervoeren, de Amerikaanse S.S. T. kan er 300 of mogelijk zelfs 350 bergen. De gewezen gouverneur van de Braziliaanse staat Sao Paulo, Ade- mar de Barros, is met 15 andere personen officieel beschuldigd van verduistering van openbare gelden onder zijn bewind in 1958. Onder de beschuldigden bevindt zich ook de voormalige minister van gezond heid Mario Pinotti. Het onderzoek naar de malver saties van De Barros werd reeds onder het bewind van ex-president Janio Quadros geopend. Door de voormalige bewindvoerder maar schalk Castello Branco werd hij voor tien jaar van zijn politieke rechten vervallen verklaard. Op 7 juni vorig jaar begaf De Barros zich in ballingschap. Krachtens de Braziliaanse wet kunnen de beklaagden tot gevan genisstraffen van 3 tot 12 jaar worden veroordeeld. Geen van de beklaagden bevindt zich in preventieve hechtenis, maar zij mogen het land niet ver laten en ook geen politieke activi teiten uitoefenen. De rijksvoorli .jringsdienstdeelt mede: Prins Claus zal op dinsdag 2 mei des morgens om 10 uur in het stadhuis te Utrecht aangifte dc .-arvan de geboorte van zijn zg >h, Als ambtenaar van de bui erlijke stand zal de bur gemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, optreden. Als getuigen bij de aangifte zijn aangezocht de vice-president van de raad van state, dr. L. J. M. Beel, en de minister-presi dent, de heer P. J. S. de Jong. Ook bij de geboorte van prin ses Beatrix in 1938 traden de toenmalige vice-president van de raad van state en de mi nister-president als getuigen op. Deze traditie dhw.i,je koningin Wilhelmina werd gevormd, is ook bij de geboorte van de prinsessen Irene en Christina gevolgd. Eveneens volgens de traditie zal de prins zijn zoon tonen, aan de ambtenaar van de burgerlijke stand in aanwezigheid van de beide getuigen. Dit zal plaats vinden in het academisch zie kenhuis, voorafgaande aan de geboorteaangifte op het stad huis". Een groep wijnproducenten uit Porto in Portugal zal een oks hoofd portwijn als geschenk aan bieden aan de koninklijke fami lie ter gelegenheid van de ge boorte van de zoon van prinses Beatrix en prins Claus. De vertegenwoordiger van de K.L.M. in Moskou, de heer L. T. C. Donker die donderdag was gearresteerd, is zaterdagmorgen op vrije voeten gesteld. Later werd uit Moskou bericht, dat de heer Donker tot persona non grata is verklaard en is uit gewezen. Dit werd de Neder landse ambassadeur in Moskou door het Russische ministerie van buitenlandse zaken meege deeld. Er zijn tegen de heer Donker geen bepaalde beschuldigingen uitgebracht. Van de zijde van het ministerie van buitenlandse za ken in Moskou heeft men de Nederlandse ambassadeur alleen laten.weten, dat de heer Donker zich had schuldig gemaakt aan onpassende activiteiten". De heer Donker heeft Rusland zondag verlaten. Zijn vrouw en kinderen volgen over een paar dagen. Zij hebben nog enige dagen tijd om hun bezittingen in te pakken. De heer Donker zelf wenste geen commentaar op de gebeur tenissen te geven. Hij verklaar- In Indonesië is de viering van de eertse mei als dag van de arbeid afgeschaft, omdat de autoriteiten deze viering communistisch be smet achten. Toch zou 1 mei een vrije dag zijn, maar dan om het feit te herdenken dat Indonesië in 1963 het bestuur over West-Irian kreeg. de, dat hij tijdens zijn gevan genschap goed was behandeld en in goede welstand verkeerde. In het vliegtuig had de heer Donker een verklaring opge schreven, die hij na zijn aan komst in de perskamer van Schiphol voorlas. Er stond o.a. in dat hij tijdens zijn arrest van bijna twee dagen uiterst correct is behandeld en dat hij 3% jaar met plezier in Rusland gesta tioneerd is geweest. In het vragenvuur, waaraan hij werd onderworpen, ver klaarde de heer Donker dat tij dens de drie verhoren van en kele uren die men hem had af genomen, het woord spionage niet is gebruikt. Voor zover de heer Donker daarop had kunnen letten, had zijn aanhouding op straat niet veel opzien gebaard. Het ge schiedde vlak buiten een theater waar hij kaartjes had gekocht. Twee rechercheurs vroegen of hij Donker was en op zijn beves tigend antwoord (de heer Don ker spreekt goed Russisch) ver zocht men hem mee te gaan, het geen hij zonder tegenstribbelen deed. Toen hij zaterdag werd vrijge laten, deed de directeur van het huis van bewaring hem tot de deur uitgeleide. - „U bent weer vrij om aan het werk te gaan", zei deze. Het K.L.M.-autootje, waarin Donker de kaartjes had gehaald, stond keurig voor hem klaar. KONING KONSTANTIJN WEER IN HET OPENBAAR Athene: De Griekse koning Kon stantijn, omringd door leden van de nieuwe door het leger ge steunde regering, tijdens het bij wonen van een mis in de Metro- poleos-kathedraal ter gelegen heid van het Griekse orthodoxe Paasfeest. Het was voor het eerst sinds de militaire staatsgreep dat de koning in het openbaar ver scheen. (ADVERTENTIE) Het Noordvietnamese persbu reau meldde zondag dat president Ho Tsji Mnih van Noord-Vietnam de stad Haiphong een hoge onder scheiding heeft toegekend voor haar gedrag bij Amerikaanse aan vallen, o.a. voor het neerschieten van 32 Amerikaanse toestellen in één week en de gevangenneming van vele Amerikaanse vliegers Ondanks de hevige luchtaanval len, aldus het persbureau, dat een officieel Noordvietnamees blad aanhaalt, gaat de produktie normaal verder en wordt het werk na af loop van elke aanval onmiddellijk hervat. Het stadsbestuur van de haven Haiphong heeft de bevolking aan geraden de stad snel te verlaten wegens de veelvuldige Amerikaan se bombardementen, zo heeft de correspondent van het Tsjechoslo- waakse persbureau Ceteka gemeld. De haven zal volledig worden ge- evacueerd. Alleen het noodzakelij ke personeel zal blijven met de nodige stadsbewakers. Verscheide ne fabrieken zijn stilgelegd en zul len naar elders worden vervoerd* Door het optreden van Ameri kaanse vliegtuigen en oorlogssche pen voor de kust van Noord-Viet nam is de bevoorrading van de vijand oevrzee met 70 procent ver minderd, zo hebben Amerikaanse marine-deskundigen verklaard in een rapport, dat ze bij het „Penta gon" hebben ingediend. Het persbureau „Nieuw China" heeft gemeld dat zaterdag boven de zuidelijke Chinese provincie Kwangsi een onbemand Ameri kaans verkenningsvliegtuig is neer geschoten. Ook zouden Ameri kaanse vliegtuigen het Chinese luchtruim boven de eilandengroep Hsisha in de provincie Kwantoeng hebben geschonden. Een Ameri kaans oorlogsschip zou zaterdag driemaal zijn doorgedrongen in Chinese territoriale wateren bij de kust van Foekien. Amerikaanse vliegtuigen hebben zaterdag opnieuw voorsteden van Hanoi gebombardeerd. Twee vlieg tuigen werden daarbij neergescho ten, een derde vliegtuig werd boven de provincie Hatay neergehaald. De piloten zijn gevangen genomen, aldus het persbureau. De Amerikanen begonnen uit zee een nieuwe aanval op het noor delijke deel van Zuid-Vietnam. Met amfibievoertuigen en helikopters werden op 40 km ten zuiden van de luchtmachtbasis Danag 1500 mili tairen aan land gezet, die echter weinig contact kregen met de viet- cong. China heeft zondag het verzoek afgeslagen van de Sowjet-Unie om samen met de andere communisti sche landen te pogen een einde te maken aan de Amerikaanse agres sie in Vietnam. Het Pekingse Volksdagblad zegt dat de Russische leiders en hun handlangers geen deel kunnen uit maken van een gemeenschappelijk front tegen het Amerikaanse im perialisme. Het Russische verzoek werd ge daan op de conferentie van de Oostduitse communistische partij, kortgeleden in Oost-Berlijn gehou den. ENKELE BUIEN In de afgelopen nacht trok een depressie over zuid-Noorwegen naar het oosten. Het bijbehorend koufront passeerde ons land in de vroege ochtend, vergezeld van enige regen. Achter het front ruimde de wind van zuidwest naar west tot noordwest en stroomde koudere en enigszins onstabiele lucht onze omgeving binnen. Hierin komt een wisse lende bewolking voor met plaat selijk enkele buien. Een randstQ- ring van de depressie lag vanoch tend boven Schotland en ver plaatst zich langzaam naar het zuidoosten. Op de nadering van deze storing krimpt de wind bij ons naar zuidwest en kan de bui igheid tijdelijk worden geacti veerd. In de komende nacht zullen de temperaturen lager zijn dan in de voorafgaande met kans op nacht vorst. De middagtemperaturen zullen morgen ongeveer dezelfde zijn als vandaag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Kou dere nacht in het binnenland met kans op nachtvorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. DINSDAG 2 MEI v.m. n.m. Breskens 8.23 8.52 Terneuzen 8.59 9.28 Hansweert 9.33 10.02 Walsoorden 9.32 10.01 WOENSDAG 3 MEI v.m. n.m. Breskens 9.41 10.10 Terneuzen 10.17 10.46 Hansweert 10.51 11.20 Walsoorden 10.50 11.19 ZON MAAN Mei 1 5.12 20.04 3.05 10.51 2 5.10 20.05 3.27 12.08 3 5.08 20.07 3.43 13.22 4 5.06 20.09 3.55 14.34 5 5.04 20.10 4.06 15.44

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1