I I Hel nieuwe Schiphol officieel geopend I I I I Geestige toesraak van minister Bakker DE OOSTERSCHELDE GAAT DICHT Het moet zelfs zo spoedig mogelijk gebeuren Prof. Oud: Wordt de zoon van Beatrix erfprins van Oranje? l I J Saterdag 29 april 1967 OE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Altijd duurder Attractie Beneden A.P. Ingebruikneming op 8 mei Herinnerings penning voor alle genodigden i-i t Roerige tegenstanders Bezwaren Nieuwe gedachten AGENDA - Velen sterven hongerdood in India CONSERVATIEF SUCCES BIJ BRITSE TUSSENTIJDSE VERKIEZING De nieuwe Toepolev vervoert 164 passagiers Glezos niet ter dood veroordeeld I I ■■I Bij de opening van het nieuwe Schiphol heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, de lachers op zijn hand gekregen. „Kijk nu eens aan, daar zit hot kabinet-De Jong nog geen vier weken op de bok en Schiphol gaat al open", luidde de eerste grap. De minister wilde graag prat gaan op andermans werk. Dat doet trou wens de hele burgerij graag, 70 meende hij. Al met al keek hij als minister van verkeer en waterstaat „op deze piekfijne luchthaven met genoegen om zich heen". Refererend aan het verbod dat hij deze week een reisbureau heeft opgelegd om tegen een prijs die minder dan 75 bedroeg van het officiële Iata-tarief een Ite-reis te organiseren naar Mexico, zei hij: „Ik weet dat het vliegen bij voorbeeld naar Mexico volgens Insiders goedkoper is dan u denkt, maar ik weet ook dat vliegvelden met toebehoren altijd duurder uit komen dan is begroot". Bij dat laatste doelde hij op de nieuwe loevoerwegen. Vervolgens roemde hij Schiphol als centrum van verkeer, maar eveneens als toeristische trekpleis ter. Lang vóór het „kastje kijken" ons aan onze stoelen gekleefd hield, was het „kistje kijken" al een ge liefde attractie. Hoeveel miljoenen mensen hebben niet op de terras sen van Schiphol gezeten, ging hij voort. „Men behoeft geen profeet te zijn om nu al te zeggen dat de kijkklanten ook straks weer hun weg naar dit technisch Avifauna Zullen vinden. Nu Drakensteyn een beetje „uit" raakt, zal het nieuwe Schiphol ongetwijfeld, zoals mijn dochter zou zeggen, heel „hip" worden". Minister Bakker memoreerde dat de Nederlanders vooraan hebben gezeten bij de vrachtvaarders van Europa, doch ook steeds in de bur gerluchtvaart. Wij zijn allen nog trots op een man als Plesman, een van onze grote luchtvaartpioniers. In de luchtvaartwereld gaat die trots evenzeer uit naar de eerste directeur van de luchthaven Schip hol, Jan Dellaert ,die zulk een groot aandeel heeft gehad in de voorbereiding van deze nieuwe luchthaven. Hij wees erop dat het nieuwe Schiphol, juist als het oude, enkele meters beneden Amsterdam peil ligt, doch voegde er snel aan toe dat de nieuwe nederzetting deson danks een internationaal niveau heeft. Even wat serieuzer wordend hield hij zijn gehoor voor, dat het transatlantische passagiersverkeer 10 jaar geleden nog gelijkelijk ver deeld was over schip en vliegtuig, maar dat tegenwoordig de lucht brug over de Atlantische Oceaan 80 van al het reizigersverkeer tot zich heeft getrokken. De minister had dezer dagen een krantekop gelezen: „Nieuwe Schiphol spoedig te klein". Hij achtte dat best mogelijk. Daarom Is ruimschoots uitbreidingsmoge- lijkheid gereserveerd. Kort na half vier vrijdagmiddag heeft koningin Juliana in de grote vertrekhal op de eerste verdieping van het stationsgebouw het nieu we Schiphol officieel geopend. Tussen de twee directeuren, nr. J. C. H. A. van Stapele en de heer S. de Mul, staande, trok zij een handle over waardoor hoog midden in de hal voor een groot gekleurd panorama van de nieuwe lucht haven de gordijnen op zij werden geschoven. Wel is Schiphol thans geopend, maar op de volledige ingebruik neming met een verhuizing van het luchtverkeer van het oude naar het nieuwe Schiphol zal men nog 10 dagen moeten wachten. Die ge schiedt in de nacht van zondag 7 op maandag 8 mei. Aan alle 1200 genodigden, onder wie tientallen ambassadeurs en consuls, alsmede minister Luns en de gevolmachtigde minister van Suriname en de Antillen, werd bij de opening van het nieuwe Schip hol een bronzen herinneringspen ning uitgereikt. De koningin ont ving dezelfde penning in goud. De ontwerper is de Amsterdam se beeldhouwer Dick Stins. Aan de voorkant treft men het vliegende paard-embleem aan dat bij het af scheid van de vroegere directeur Jan Dellaert op het oude Schiphol werd onthuld. De rondom dit paard gestelde tekst van mevrouw Stins luidt: „Het is de stuwkracht die de vaart bepaalt". Aan de achterzijde is het nieuwe Schiphol-areaal af gebeeld. s 'Hj)®Él - I i iSeMMiiigM m--.. Er is geen sprake van dat de af sluiting van de Oosterschelde door een acht kilometer lange dam een zaak is waarvan de verwezen lijking nog niet vaststaat Degenen die vinden dat de Oosterschelde- dam onderdeel van het giganti sche deltaproject een ongeluk kige en een door de voortschrijden de wetenschap van de laatste tien, vijftien jaren achterhaalde zaak is, hebben deze verklaring vrijdag on omwonden voorgeschoteld gekre gen tijdens het in Zierikzee gehou den congres over de „Oosterschel de in de delta". Ir. P. Santema, hoofdingenieur van rijkswaterstaat, zei er op het druk bezochte congres dit van: „De afsluiting van de Oosterschelde moet zo gauw mogelijk gebeuren. Van uitstel kan geen sprake zijn. Het is een zaak die in verband met de bescherming van stukken Ne derland tegen de zee gerealiseerd moet worden". De ingenieur van rijkswaterstaat nauw betrokken bij de uitvoering van het deltaplan, liet de honder den congresgangers van wie, af gaande op de reacties in de Zierik- zeese congreszaal, een belangrijk deel niet gelukkig is met de afslui ting van de Oosterschelde, verder weten dat bet deltaproject een plan is waaruit niet zo maar een onderdeel kan worden weggesne den. Ir. Santema wilde zijn Zeeuwse opponenten wel toegeven dat de dam in de Oosterschelde geen ur gente zaak is in verband met de zeehavenontwikkeling in Neder land. Lang liet ir. Santema zijn soms nogal roerige tegenstanders echter niet in de waan van een vermeende glorie. „U moet daarbij echter wel bedenken dat de Neder landse zeehavenontwikkeling los staat van het afsluiten van de Oos terschelde. Anders gezegd, de af sluiting is niet strijdig met die zee havenontwikkeling". Prof. dr. P. Korringa, als directeur van het rijksinstituut voor visserijonder- zoek nauw betrokken bij de pro blemen die een aantal Zeeuwse vissers voorgeschoteld krijgen bij de afsluiting van de Oosterschelde, verzuchtte na de woorden van ir. Santema: „Je kunt praten wat je wilt, dicht gaat de Oosterschelde toch". Ook de tegenstanders van de af sluiting zijn aan het woord ge weest. Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen had de bijeen komst vooral georganiseerd om de tegenstanders in het openbaar aan het Woord te laten. Mensen die de afsluiting van de Oosterschelde een van de onzaligste plannen vin den die ooit in ons land zijn be dacht en dat zijn er in Zeeland nogal wat worden vooral ge vonden onder de vissers, de plano logen, de biologen en onder de Zeeuwen die in de afsluiting van de Oosterschelde een destructie zien van het Zeeuwse landschap. Zo vrezen de vissers hun oester kweekplaatsen te verliezen en hun garnalen- en platvisvangsten te zien dalen als de dam er eenmaal zal zijn. De biologen denken aan het afsterven van de flora en fau na in het Oosterscheldebekken, dat volgens hen een van de interes santste natuurstreken van Europa is. Anderen menen weer dat het Zeeuwse meer geen zoetwaterbek ken zal worden. In Ir. J. Loeff, oud-hoofdredac teur van de Waterkampioen, von den degenen die dit steeds hebben aangevoerd, een medestander. Hij zei dat het nageslacht allerminst dankbaar zal zijn, als de Ooster- scheldeafsluiting zal worden door gevoerd. Wij zouden daarmee de visserij uitschakelen. Verder zou den wij niet alleen de Zeeuwen, maar de hele Nederlandse bevol king beroven van het unieke ka rakter van dit recreatiegebied. De planoloog ir. H. Wiggerts van de rijksplanologische dienst greep de hem verzochte spreek- SALUUTSCHOTEN TE PARAMARIBO ParimariboAan de Suriname- rivier te Parimaribo werden on middellijk na het bekend wor den van het heuglijke -feit dat prinses Beatrix het leven heeft geschonken aan een zoon de^ saluutschoten gelost. HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Operatie Topsecret". Porgy en BessJack van Poll Jr. ZONDAG 30 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Operatie Top secret"; 5 u.: „The War Lord". Porgy en Bess The Origi nal Dixieland Heebie Jeebie Jazzband. MAANDAG 1 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „The War Lord". Patronaatsgebouw, 8 uur: Beatgroup en R B group Flarth. DINSDAG 2 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „The War Lord". De Indische pers maakt mel ding van meer dan 500 gevallen waarin mensen in het door hon ger geteisterde gebied Gaya van de staat Bihar van honger zijn omgekomen. Een lid van het parlement van Bibar had dit be kendgemaakt. Hij protesteerde tegen wat hij noemde het achter houden van inlichtingen door de overheid. De minister van staat, prof. mr. P. J. Oud, verklaarde in een kort commentaar op de geboor te van de zoon van prinses Bea trix zeer verheugd te zqn met de blijde gebeurtenis. Zuiver men selijk gezien, zo zei hij, is de ge boorte van een eerste kleinkind in ieder gezin een vreugdevol ge beuren. Diezelfde vreugde heerst uiteraard nu bü het koninklijk gezin, maar bovendien bij het Nederlandse volk, dat In die vreugde deelt en meeleeft met de leden van het koningshuis. Verheugd was prof. Oud over het feit, dat zich thans een nieu we generatie in het oranjehuis heeft aangekondigd. Ik heb, zo beurt aan om, zoals hij zei, een pleidooi voor een open Oosterschel de te houden. „Ik ben niet gleukkig met de afsluiting. Het oorspronke lijke karakter van het Zeeuwse land wordt erdoor bedreigd. We moeten oppassen voor een botte nivellering". De rijksplanoloog was van me ning dat nieuwe gedachten en visies in het deltaplan moeten wor den ingepast. De Britse conservatieven heb ben donderdag bij een tussen tijdse verkiezing om de lager huiszetel van het district Brier- ley Heill in de Midlands een suc ces behaald. Zij behielden de zetel, maar wisten hun meerder heid aanzienlijk te vergroten, niettegenstaande het feit dat er, in tegenstelling tot de algemene verkiezingen van vorig jaar, dit maal naast de labourkandidaat nog twee kandidaten waren, die bijna 6.000 stemmen op zich ver enigden. De stemming was nodig geworden door het overlijden van de conservatieve afgevaar digde John Talbot. In 1966 hadden de conserva tieven een meerderheid slechts 1.567 tsemmen gehad. Nu had hun kandidaat 31.371 stem men, tegen de labourman 21.151 stemmen, een liberaal 4.536 en een onafhankelijke kandidaat 1.305 stemmen. Eerder had de regerende labourpartij bij vorige tussen tijdse verkiezingen en bij verkie zingen voor de graafschapsraden al gevoelige verliezen geleden. Zij beschikt nu over een meer derheid van 90 zetels in het la gerhuis, terwijl er in het district Walthamstow door de dood van de labourafgevaardigde een tus sentijdse verkiezing moet wor den gehouden. ze] hjj, de tijd nog meegemaakt dat de stamboom van het oranje huis heel magertjes was en er met spanning werd gewacht op de geboorte van prinses Juliana. Toen koningin Emma en prins Hendrik waren gestorven, waren alleen koningin Wilhelmina en haar dochter prinses Juliana nog over. De vier prinsessen, die werden geboren uit het huwelijk van koningin Juliana, maakten de stamboom van het huis van Oranje weer aanzienlijk dikker. Nu er echter na 116 jaar weer een zoon is geboren, is het dreigend gevaar voor uitsterven van de boom bezworen. Hoewel ver heugd over de thans geboren oranjetelg, zei prof. Oud, dat nooit uit het oog mag worden verloren, dat Nederland met zijn koninginnen erg gelukkig is ge weest. De vreugde over de geboorte, zo zei hij tenslotte, zou misschien het best worden weergegeven, wanneer men een oude traditie zou laten herleven en de pasge boren zoon van prinses Beatrice de titel „erfprins van Oranje" zou geven. Volgens prof. Oud draagt de oudste zoon van de koning de titel „prins van Oran je", terwijl diens zoon „erfprins van Oranje" wordt genoemd. Hoewel de grondwet hierover niets zegt en prinses Beatrix geen regerend vorstin is, dacht prof. Oud toch dat men de jonggebo rene wellicht de titel „erfprins van Oranje" zou k/unnen geven. Het nieuwe Russische verkeers- van vliegtuig Toepolev-154, bezit de snelheid van de Toepolev-104, de actieradius van de Iljoesjin-18 en de eigenschappen van landen en opstijgen van de An-10, zo schrijft het Russische luchtvaart tijdschrift „Aviatzia Kosmonav- tika". De Toepolev-154, die veel lijkt op de Britse Trident, wordt voortgestuwd door drie turbo straalmotoren, die elk 9500 kg stuwkracht ontwikkelen. Met honderd passagiers en lading heeft het een actieradius van 7000 km. Als standaardtype kan de Toepolev-154 honderd-vier-en- zestig passagiers en 19 ton vracht vervoeren. Een woordvoerder van het Griekse militaire bewind heeft vrijdag berichten tegengespro ken, volgens welke Manolis Gle zos, een bekend verzetsstrijder uit de wereldoorlog en winnaar van de Lenin-vredesprijs, ter dood is veroordeeld. „Dit is ge heel onjuist", aldus de woord voerder ,die eraan toevoegde dat alle berechtingen in het openbaar zullen plaatshebben. Het Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" had de veroordeling van Glezos gemeld en gezegd dat hij vrijdagmorgen om acht uur zou worden terechtgesteld. Moskou-radio riep daarna op tot actie om de 45-jarige Glezos te redden. Glezos, die sedert 1942 zesmaal gevangen is gezet, behoorde tot de eersten die bij de staatsgreep van vorige week werden gear resteerd. De radio van de Griekse strijd krachten heeft gemeld dat jour nalisten intussen de gelegenheid hebben gehad Glezos, die in een hotel bij Athene gevangen zit, te bezoeken. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 28 april 1967. GROENTEN Per 100 stuks: Sla I 2429, II f 12—f 21. Per stuk: Bloemkool 20127 ct; Groene komkommers 1825 ct. Per bos: Selderij 12 ct; Radijs 24 35 ct Per kg: Prei 1860 ct; Rabarber 4662 ct; Spinazie 2161 ct; Uien 72—73 ct; Witlof B II 186 ct, afw. 142 ct; Asperges 109247 ct; To maten A II 175 ct, C II 159 ct, CC II 118—121 ct, B II 159 ct. AARDAPPELEN Per 100 kg: Meerlanders 17 ƒ18. HARD FRUIT Per kg: Appelen. Golden Deli cious II m. 85 6771 ct, m. 80 75 ct, m. 75 8183 ct, m. 70 8485 ct, m. 65 7980 ct, m. 60 68 ct, III grof 5072 ct, fijn 3954 ct, kroet 2233 ct; Winston II m. 75 86 ct, Goud reinet III grof 7475 ct, fijn 65—67 ct, stek 20—21 ct. Onze reis naar Israël Door JOH. DE VRIES VII Hij ontpopt zich al gauw als deelnemer aan de 4-daag- se in Nijmegen, waar hij vo rig jaar deel uitmaakte van de Joodse brigade. Hij waar schuwt me nog even dat ik de kerel, die onze koffers on gevraagd opneemt, niet meer dan 1 pond Isr. (ƒ1,20) moet betalen. Adri, die na ons komt heeft al evenmin last en nu moeten we alleen nog twee moeilijkheden oplossen, die beide voor Adri's reke ning komen, dat is weer zien dat de koffers in de wagen komen en proberen in 't don ker ('t is 19.30 uur en volko men nacht, al is het dan ook volle maan!) vanuit Haifa naar Yokneam te geraken. 't Is voor haar ook alweer enkele jaren geleden dat ze hier was en dan bij avond! Maar ze lapt het hem toch maar. - Bij de familie Sela (haar kennissen in Yokneam) staat alles op z'n kop; deze mar sen hebbep het met hun kip- penbedrijf erg druk en daar komt mms bü dat het morgen „Seider-avond" is, de avond vóór Pesach (Joodse Pasen) en deze viering heel wat drukte meebrengt naar ik later hoorde. Over deze „Sei der-avond" hoop ik u straks nog het een en ander te ver tellen. Adri brengt ons nu bij ken nissen van de familie Sela, die vlakbij wonen en waar wij gedurende ons verblijf van vier weken pension hebben gevonden. En zo zit ik dan hier, temidden van zoetgeu- rende oranjebloesem, tussen de sinaasappel-, citroen- en grapefruitbomen mijn Hol lands sigaartje te roken en druk bezig aan mijn reisver haal, want we willen voor de eerste dag het eens lekker rustig van nemen. Alleen dat moet ik toch vertellen ben ik deze mor gen aangenaam verrast op het hulppostkantoortje, waar ik wat postzegels heb ingesla gen. Met de „Pesach" behoef je ef niet op te rekenen dat je daar dan terecht komt. De kantoorhoudster (zo zal ik ze Woning fam. Epstein Yokneam. De Bahai-tempel in hoog-Haifa. maar noemen) is verdorie een rasechte Amsterdamse en al sedert 1954 in Israël. Ze is ge trouwd met iemand uit de Karpaten. Nou, ze vindt het wat leuk met mij over het een en ander en vooral over Amsterdam te kunnen praten. En natuurlijk met de vrien delijke uitnodiging haar eens te komen opzoeken De mensen die je in het dorp tegenkomt laten aller vriendelijkst hun „Shalom" (vrede) horen, wat je dan maar gauw overneemt. Dan moeten we nog een bezoek afleggen bij een dok ter Boasson, een Middelbur ger van afkomst. U ziet het, oppassen of we komen avond jes tekort Vanmiddag maken we gen korte rit naar een mooi dorp in de buurt, Tivon, waar ben zine wordt getankt wie het graag wil weten, die is hier vrij duur, ongeveer 80 cent per liter). Ook dat moet je met „Pesach" niet proberen. U weet al dat we bü een Joodse familie, Epstein, loge-- ren. Deze mensen zijn niet bü- zonder religieus ingesteld, maar daaruit mag niet wor den afgeleid dat ze de Joodse gebruiken niet zouden volgen. Zoals hier büna in elk huis gezin komt op deze avond vóór Pasen (Pesach), op „Sei der-avond" de familie bijeen. Geheel voor ons genoegen hebben ze een kort gedeelte van deze avond aan de plech tigheid gewyd. 't Is erg moei lijk daarvan een beschriiving te geven, maar ik wil er toch iets over verteilen. Een keu rig gedekte tafel, waarop 2 kandelaren met ieder een brandende kaars. Wijn, spe ciaal voor deze avond bereid, n.l. met toevoeging van een bittere smaak, matzes (on gezuurd brood) en een schaal tje met plakjes radijs in zout water, wat ook symbolisch later een zekere betekenis krijgt. En nu maar wachten tot de broer van de huis vrouw (uit Tel-Aviv afkom stig) terug is uit de Synagoge. Dan begint de plechtigheid. Ware het niet, dat ik een boekje voor me had gekre gen, waar naast 't Hebreeuws een Engelse vertaling was op genomen, dan zou het me niet mogelijk zijn geweest met enig begrip dat alles te vol gen. Het is dan zo, dat de jongste uit het gezin 4 vragen gaat stellen waarvan de eer ste luidt„Waarom is deze avond anders dan andere avonden?" Waarop de oudste, dat was in dit geval de broe der van onze hospita het ver haal vertelt van de uittocht uit Egypte. Na elk der vier vragen (de andere laat ik maar onvermeld) wordt van de bittere wijn gedronken; de schaal met matzes, tot nog toe bedekt, wordt ontbloot en mert eet een stuk matzes, be legd met een smeertje, bereid uit bitter mierikwortel en ieder krijgt een schijfje radijs er bij. Dat alles symboliseert dan het lijden en de ontbe ringen rijdens de uittocht, waarbü uiteindelijk Jeruza lem zal worden bereikt. De woorden„Morgen zult ge in Jeruzalem zün" werden ge acht te zijn gesproken op de avond vóór Pesach. Deze viering kan uren du ren, maar na een uurtje. waarbij op zangerige toon uit het boekje (haggana) wordt gelezen, komt het feestdiner aan de beurt (althans zö wordt dat bij de familie Ep stein opgenomen). Niet al te laat, want een naar familieleden (getrouwde kinderen van Epstein, die in Hoog-Yokneam wonen, heb ben nog een fikse wandeling voor de boeg. Matzes symboliseren het ongezuurde brood, dat moest worden gebakken uit meel en water, omdat er bü de uittocht geen tijd was om deeg te laten ver zuren, bovendien was geen zout aan dit baksel toege- geveegd. I (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7