WEL HORMONEN VOOR MOEDERS Vrouwen kunnen het óók zelf doen ,IK MAG NOOIT WAT!' Vah 4e veel Fabricage van medicament met LH.-werking Inzamelingsdienst thans in 40 plaatsen si De moestuin Na 15 mei <^rys-tydólzleclincf ió volop werk in de tuin y> "Zaterdag 29 april 1907 Menselijke hypofose Wachten op synthese Eerste vier maanden Met uiterste discretie Voor andere vrouw SS Aparte kleurstellingen Ruime keus Niet met mijn dochter Gemakkelijk maar onrechtvaardig Dan juist brokken i! F, 5 'A Ut V fii Ei éfcfi U Vf Pagina. 9 Het heeft heel wat jaren intensief wetenschappelijk speurwerk gevergd cm achter het bestaan en de werking van het Follikel Stimulerend Hormono (F. S. H.) en het Luteinlserend Hormoon (L. H.) te komen. Daarna heeft het in de moderne farmaceutische industrie weer vrij veel moeite gekost om stoffen met een zodanige werking als geneesmiddel te vervaardigen, maar ook dat is gelukt. Zo beschikt men tegenwoordig over medicamenten, die, bij bepaalde stoor» nissen van het hormonale evenwicht, waardoor hot normale verloop van d« voorplantingsprocessen uitblijft, goede diensten kunnen bewijzen. De belangrijkste van die stoornissen wordt misschien wel gevormd door sommige vormen van onvruchtbaarheid bij de vrouw: door medische behan deling met deze preparaten bleek kinderloosheid opgeheven te kunnen wor den. Bij het zoeken naar vervangings middelen voor F, S. H. en L. H. zijn verschillende wegen bewandeld. Deze zogenaamde gonadotrofinen worden normalerwijze door de hypofyse hersenaanhangselklier) gevormd, één van die wegen is daarop geba seerd. Die bestaat namelijk uit het extra heren van menselijke hypofyses. De beroemde dr. Gemzel in Zweden heeft zijn behandelingen van vrouwe lijke steriliteit met aldus verkregen gonadotrofinen uitgevoerd. In Chicago en in Hamburg bestaan sedert enkele jaren hypofyse-banken, maar voor het vervaardigen van me dicamenten op grote schaal staan er toch niet voldoende menselijke hypo fyses ter beschikking. Een andere mogelijkheid zou zijn om deze hormonen synthetisch te be reiden. De hypofysaire hormonen be horen evenwel tot de eiwitachtige stoffen, dat wil zeggen tot zeer com plexe en ingewikkelde verbindingen. Het is de wetenschappelijke wer kers in de farmaceutische industrie al wél gelukt andere hormonen kunstmatig samen te stellen; bij de gonadotrofinen stuit men echter vooreerst nog op te veel theoretische en technische moeilijkheden. Een derde mogelijkheid wordt ge vormd door preparaten van dierlijke oorsprong. Inderdaad is het al jaren geleden gelukt om op deze wijze werkzame medicamenten te ontwik kelen, maar deze middelen bleken niet zonder bezwaren te zijn. Bij toepassing daarvan wordt er aan de mens namelijk „soort-vreemd ei wit" toegediend; hierdoor kan zich een zekere immuniteit ontwikkelen en een onvatbaarheid tegen de be handeling, terwijl er ook allergische reacties zijn waargenomen. Een vierde mogelijkheid en daar gaat hetïtoier om werd gevonden door de ontdekking dat de mens ge durende "ïiet hele leven hoeveelhe den gonadotrofinen maakte en deze met de urine uitscheidt. Men heeft toen getracht een periode in het menselijk leven te vinden waarin stoffen met F. S. H.- en/of L. H.-werking in zodanig grote hoe veelheden in de urine aanwezig zijn dat een fabriekmatige produktie van medicamenten daaruit mogelijk zou worden. Gebleken is toen dat de urine van aanstaande moeders in de eerste vier maanden van de zwangerschap zeer rijk is aan een gonadotrofine dat in hoofdzaak de werking van L. H. ver toont. Deze ontdekking heeft ertoe geleid dat er een urine-inzamelingsdienst ontstaan is, een actie die thans in een veertigtal plaatsen van ons land ge voerd wordt onder het motto „Moe ders voor Moeders". De grondstof voor dit preparaat met L. H.-werking kan op geen andere wijze in voldoende hoeveelheid wor den verkregen dan dat een dringend beroep op de a.s. moeders wordt ge daan. „Er zijn echtparen, die hunkeren naar kinderen. In sommige gevallen kan daar door medische behandeling iets aan gedaan worden. De weten schap vordert.En het mooie maar ook het moeilijke is, dat zon der uw hulp de wetenschap machte loos staat". Zo begint de folder waarin de a.s. moeder wordt aangespoord haar medewerking aan deze actie te ver lenen. Ter verdere informatie nemen wij uit dit geschriftje nog enkele andere passages over. Wanneer u zich aanmeldt als deel neemster aan de actie, krijgt u aller eerst een proefflesje te vullen. iDt wordt getest op de aanwezige hoe veelheid hormonen. Binnen een week hoort u de uitslag van deze test. Intussen bent u al begonnen te le veren. Om de dag wordt de urine per auto bij u opgehaald. Bij het ophalen kunt u rekenen op onze uiterste dis cretie. Zo hebben wij er bijvoorbeeld voor gezorgd, dat zowel auto als chauffeur uiterlijke kentekenen dra gen. Wij hopen dat u bij wijze van com pensatie van ons een attentie als uiting van onze waardering zult willen ac cepteren. Tot zover de bedoelde fol der. De opoffering, die de actie van a.s. moeders vraagt, is in feite betrekke lijk klein in vergelijking met het be lang dat er mee gediend is. Immers naast het op zich reeds in drukwekkend medisch belang, be staat hier een humaan belang name lijk voor een andere vrouw, aan wie het moederschap ontzegd bleef, de mogelijkheid te scheppen om ook moeder te kunnen worden. dr. ALFREDA BRIEDÉ. Onlangs werd op de sportmodebeurs in de Expohal te Hilversum de sport- en vrlje-tijdskledlng voor het komende seizoen getoond. Het ging hier niet om bepaalde modieuze ten- denzen In de kleding, maar om het geven van een Indruk van wat ons te wachten staat In de confectle- industrie. De meester kledingstukken waren van Nederlands fabrikaat. Zowel de heren- als de dameskleding was in ruime mate aanwezig. Broekpakken met opvallende bandverwerkingen voor de zellsport en voor frisse da gen volgden daar op aparte wind jacks met opvouwbare capuchons die onoovallend In de halslijn waren verborgen. Als een nieuwe ontwikkeling werden de metallieke kleuren genoemd voor anoraks en ook rokken. De military- look sprong erg naar voren. Zo werd onder andere een hemelsblauwe battle-dress getoond met een solda teske voor- en mouwsluiting. aajaasactgisgcssogs Nu de meimaand nadert Is er volop werk In de tuin. De amateur krijgt het druk en kan daardoor zonder twijfel wel eens Iets vergeten. Het Is In verband hiermede, dat wij uw aandacht willen vragen voor de volgende werkzaamheedn. In de eerste helft van mei moet men denken om: het voortzetten met 't zaaien van eenjarige zomerbloe men. Waterplanten kan men nu het beste planten. Mest (A.S.F.-korrels) moet gestrooid worden. Denk vooral om uw haag, deze moet bij geknipt worden, men kijkt er de gehele zomer tegenaan. Lathyrus moet aangebonden worden en vooral w»t gêmest worden. Denk er verder om, dat men bij dahlia's 3 a 4 scheuten moet laten staan, de rest kan men verwijderen. Ook de vaste planten moet men opbinden, het fatsoen wordt er door bewaard. Dikwijls komen er slakken te voor schijn, verwijder ze, dus contro leer uw tuintje. Het is nu de tijd voor het zaaien van sierkalebas- sen, terwijl de vroeg-bloeiende heesters gesnoeid moeten worden. De balkonbakken moeten in orde worden gemaakt, wil men er het meeste genot van hebben. In de groentetuin moeten de pronk- bonen gelegd worden, brusselslof moet gezaaid worden. Zomerandij- vie, tomaten, augurken, komkom mers kunnen nu geplant worden. Op een luw plekje komt de poste lein te staan. De aardappelen moe ten vrij van onkruid gemaakt wor den, dus „schoffelen" De doperw tjes, peultjes en capucijners moe ten aangebonden worden. De tuin bonen moeten gestopt worden na dat de eerste peul gezet is. In de fruittuin mag niet meer ge spoten worden als de bomen in volle bloei staan. De druif en de lei-perzik moet men aanbinden, terwijl de druivenkas afgeschermd moet worden. In de tweede helft van mei komen in uw siertuintje in aanmerking om gebonden te worden de klim planten, men kan nog dahlia's uit- planten. De knolbegonia's moeten eveneens uitgeolant worden. De éénjarige bloemen kunnen nu nog gezaaid worden, maar vooral niet later. Schoffelen en wieden wordt met onverminderde kracht voort gezet. Denkt u ook om het on kruid in uw gazon, het is gemak kelijker dit bij te houden, want on kruid staat niet alleen slordig, maar het neemt veel voedsel weg aan het gras. In de moestuin kan men dan nog bonen leggen, kardoen moet uitge- plant worden evenals knolselderij. De zaaibedden moeten uitgedund worden. Let vooral goed op de luis in de tuinbonen, besDuit ze met het in de handel verkrijgbare mid del. In de fruittuin moet men spuiten tegen spint, thrips en luis en de aardaooelzaagwesp. Zwavelen van druiven is ten zeerste aanbevolen. Spuiten mag men nu uitsluitend doen n£ de bloei. ■".r.'.'V Het modieuze van het geshowde lag wel vooral in de kleurstellingen, een bijzondere snit en aparte stof. Zo Het een jongeman bijvoorbeeld een rood vest met fantasiemouwen zien. Hij droeg daarbij een zwarte broek met van onderen een toreromodel en een zwarte cape die rood ge voerd was. Hier waren het vooral de kleuren dus die de aandacht trok ken. Alle huidige modekleuren waren aanwezig op de beurs. Oranje, bll- jartgroen en de kleur beige werd vooral voor herenkleding veel ge bruikt. Pull-overs, slipovers en pan talons waren meestal In verschillen de tinten bruin gekleurd. De fameu ze spijkerbroeken zullen ook dit jaar nog vaak ln gebruik worden genomen. Enkele badpakken en zwembroekjes waren te bezichtigen waarbij alweer de kleurcombinatie de boventoon voerden. Zo hebben we al een klein beetje een overzicht van de kleding die we zullen kunnen dragen, wanneer we fijn een dagje naar de zee gaan, of zeilen op de Schelde of in de Braak man en misschien ook wel in een snelle motorboot over de golven scheren. Aan alle vormen van vrije-tijdsbeste- dlRg ls de kleding aangepast. U hebt een ruime keus ln kleuren en model len. Dit geldt evengoed voor de heren als de dames. We kunnen er de voorkeur aan geven aan verschillen de sporten deel te nemen in een spij kerbroek en een leuke overhemd blouse, maar ons staat ook een grote keus aan tennispakjes, turnpakjcs en prettig zittende vrije-tijdskleding ter beschikking. AI met al een prettig vooruitzicht dus en het zal ons zeker niet teveel moeite kosten ook iets van onze ga ding te vinden. Donkere vlekken uit eikenhout kunnen met verdunde zwavelzuur verwijderd worden en, indien no dig, nawassen met chloorwater. Houten keukengerei nooit met soda afwassen. Met soda wordt blank hout grauw. Roggebrood besmeert met visiever en bestrooid met een beetje zout, smaakt uitstekend. Deze week is in de Amsterdamse Van Baerlestraat het modehuls Frans Molenaar geopend. Hier legt de couturier de laatste hand aan twee van zijn creaties. Barbara (midden) draagt een ribfluwelen boutique model en Conny een rood/wit gestreepte robe manteau. Ongeveer een week geleden wipte ik even bij kennissen aan. Zij waren niet thuis en ik trof alleen hun dochter van zeventien jaar aan. Ze zat letterlijk in haar eentje te kniezen. We dronken samen een kopje koffie en de stilte was werkelijk pijnlijk. Er zat haar blijkbaar iets dwars en bemoedigend vroeg ik: „Is er wat, meid?" Nauwelijks had ik dit gezegd of Linda barstte in luid snik ken uit. Rustig Het ik haar uithuilen. „En waar is nu al dat verdriet om?" vroeg ik tenslotte „Ik mag niks, ik mag nooit wat en ze verdenken me van allerlei Idote din genmokte ze „Maar wat mag je nu^ eigenlijk niet?" drong ik aan. Linda somde op: „Ik mag niet in de zangvereniging, ik mag niet leren dansen! Ik mag niet in een gym nastiekvereniging en als ik gevraagd word voor een uitvoering, dan mag ik niet mee. Ik mag geen enkele sport be oefenen als er jongens bij zijn, 'k mag 's zomers niet naar het strand.... en als ik er wat van zeg, dan is het huis te klein!" Ik knikte. Haar vader en moeder ken de ik goed. Vader was kort aangebon den en moeder overbezorgd, geschokt en verontrust door de hedendaagse zedenverwildering. „En geven je vader en moeder geen reden op, waarom je dat alles niet mag?" informeerde ik. Verdrietig haal de Linda haar schouders op „Moeder Het U natuurlijk een sprookje, dat de vrouw niet in staat zou zijn kleine reparaties in huls zelf te verrichten en per se op de heer des huizes of een reparateur zou moeten wachten om een ongemak in het huishouden te herstellen. Er zijn natuurlijk vrouwen met twee linkerhanden maar ook mannen I Hoe dat zij, het „hulpeloze vrouwtje" dat voor elk wissewasje mannelijke hulp nodig had Is langzamerhand uitgestorven. Voor vrouwen, die er niet tegen op zien, zelf de handen uit de mouwen te steken en zelf te handelen op een gebied, dat een halve eeuw geleden nog aan de man was voorbehouden, zijn er tegenwoordig ook gereedschappen, die rekening houden met haar specifieke eigenschappen. Ze zijn kleiner en gemakke- Ujker hanteerbaar dan die voor mannelijk gebruik, maar daarom niet minder effectief. De vervaardiging van dergelijke gereedschappen werd het eerste in Groot-Brittannië ondernomen en wel door Stanley en deze gereedschappen-fabrikant had er aanstonds zo*n succes mee, dat ook ln de Verenigde Statèn spoedig voor vrouwen geschikt ge reedschap op de markt kwam. In Nederland wordt thans eveneens een proef genomen met de aanbieding van voor vrouwen bestemde gereedschappen. Een „dames"-schaafje van Stanley ls thans overal ln Nederland verkrijgbaar. Het paart een fraaie vormgeving aan gemakkelijke han teerbaarheid. De klemmende kastdeur kan thins door de huisvrouw zelf worden bij geschaafd. Ze behoeft piet op manlief w die trouwens na een dag hard werken niet veel zin heeft in het karwei te wachten om het ongemak te verhelpen. I mei vieren we Koninginnedag en dit betekent voor velen een vrije dag. Overal worden vanzelfsprekend schoolwedstrijden en optochten ge houden en moeder moet ook van deze feestdag kunnen genieten. Daarom moet de maaltijd deze dag niet te veel tijd vergen, maar toch wel een beetje extra gezellig zijn. Een oranjetoetje zal dan zeker bijval vinden. ZONDAG: tomatensoep; kalfsbief stuk, pepersaus, doperwtjes, aardappelen; pêche melba. MAANDAG: spaghetti; gevulde si naasappelen. DINSDAG; gebakken niertjes, sla, komkommer, rijst; Bulgaarse yoghurt met vruchtensaus. WOENSDAG: stamppot rauwe andij vie met blokjes kaas; rabarber met vanillevla. DONDERDAG: gehakt, rode kool, aardappelpuree; flensjes. VRIJDAG: gebakken vissticks of ge bakken boterhamworst; wortel tjes, aardappelen, peterseliesaus; rijstpudding met abrikozen. ZATERDAG: dikke groentesoep met geraspte kaas en stokbrood; Kaiserschmarrn. Gevulde sinaasappelen Snijd vier sinaasappelen doormid den en haal het vruchtvlees eruit. Snijd dit klein en meng het met een busje sour cream en 2 lepels basterd suiker. Vul de sinaasappelen weer met dit mengsel en garneer ze met een paar biggarreaux. Spaghetti maszotti Kook een groot pqk spaghetti in ruim kokend water met een bouillon tablet in 10 minuten gaar. Spoel ze af met koud water en laat ze op het vergiet staan. Maak de saus als volgt: Fruit een gesnipperde ui in 2 lepels boter goudgeel en doe hier een ge wassen en in kleine stukjes gesneden paprika bij. Voeg 250 g mager runder gehakt toe en kruimel dit met een vork uiteen. Doe een klein blikje to matenpuree erbij en zoveel water tot een mooie dikke saus is verkregen. Maak deze op smaak af met worces- tersauce, aromat, peper, zout, oregano en wat vleeskruiden. Kook tot slot 100 gr. gewassen en klein gesneden champignons ongeveer 5 minuten mee. Warm de spaghetti weer op door het vergiet enige minuten onder de hete kraan te houden. Geef de saus er apart bij en geraspte, oude kaas om er over te strooien. heeft een stopwoord", vertelde ze. „Als zij van verkeerde dingen hoort of leest, zegt zij altijd: zoiets zal mijn dochter niet gebeuren, daar zal ik wel voor op passen! Weet u", sprak Linda peinzend, „ik heb soms het gevoel alsof ik straf krijg voor wat anderen hebben misdre ven! Ik ben nog nooit laat thuisgekomen en ik stel me nooit aan met jongens, ik doe niet raar of opvallend, wat wil len ze nog meer? Waarom moet er al tijd herrie zijn over dingen, die nog niet eens zijn gebeurd, maar die misschien wel eens zouden kunnen gebeuren als diten als datIk mag tegen woordig niet eens 's avonds naar mijn vriendin, die drie straten verder woont! Niks mag ik, niksEn weer kwa men de tranen. Ik trooste Linda zo goed en zo kwaad als het ging en beloofde eens een har tig woordje met haar ouders te zullen spreken. Het is zo gemakkelijk om, uit vrees voor eventuele onheilen, alles maar domweg te verbieden, maar het is bij zonder onrechtvaardig tegenover het kind, voor welks welzijn men het nota bene doet! De moeder van Linda wil niet voort durend in angst zitten en uit vrees voor verkeerde relaties en ongewenste toe standen onthoudt zij haar kind het on ontbeerlijke, karaktervormend contact met de andere sekse. „Kortweg alles verbieden is de enige manier om paal en perk te stellen aan de bandeloosheid van de hedendaagse jeugd", ziedaar de mening waartoe sommige ouders van al te vrijgevoch ten jongeren vaak komen. De reactie is begrijpelijk. Soms is het inderdaad no dig straf in te grijpen, maar als het eenmaal zover is, dan zijn er al ern stige fouten begaan. Eerlijkheid, fatsoen en rechtschapen heid die ontstaan onder dwang en uit angst voor de gevolgen, hebben geen waarde. Alleen wanneer dit resultaat uit eigen vrije wil en innerlijke over tuiging tot stand komt, is de mens er innerlijk door gegroeid en in waarde ge stegen. De moeder van Linda moet niet den ken, dat zij on die manier haar dochter het goede bijbrengt. Ze maakt haar dwars, ontevreden en ongelukkig. Het meisje doet geen ervaring op, kropt al les oo en wanneer ze dan eenmaal de leeftijd heeft waarop moeder geen ge zag meer over haar kan uitoefenen, dan vliegt ze los op het leven, dan wil ze drinken met grote teugen en dan komen de brokken. Dergelijke ouders leiden hun kinderen weliswaar onbewust naa de afgrond. Op Jonge leeftijd moeten kinderen al leren met de andere sekse om te gaan, zoveel gemakkeliiker en minder emotio neel is het later. Juist on die jonge leef tijd hebben we als ouders invloed en kunnen we aan de hand van de praktijk onze kinderen riehten. Hen wijzen op het verschil tussen goed en kwaad, ze de normen van fatsoen biibrengen. Iso leren we onze kinderen, dan wordt dit punt van de opvoeding biizonder moei lijk, we kunnen het de kinderen niet goed biibrengen etl de kinderen weten niet waar het om gaat. In de puberteit doen zich normaal legio kleine gevallen voor, aan de hand waarvan men zijn kinderen op de juiste manier kan op voeden. Slechts op die manier kunnen we onze kinderen zo opvoeden, dat ze ook later, wanneer ze op eigen benen staan, de juiste weg weten te bewandelen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5