Dinsdag waarschijnlijk geboorte-aangifte van de jonge prins De rust keerde terug rondom het academisch ziekenhuis BREDA BIER PRINSESSEN MARGRIET EN CHRISTINA ZAGEN DE BABY DRUKTE CONCENTREERT ZICH OP DRAKENSTEYN RADIO DE K0CK Gasverwarming BREDA BIER SCHIPHOL de MUL neemt hoge vlucht ook op het nieuwe ZATERDAG 29 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6927 „Voortreffelijk" Prinsessen in het ziekenhuis Gelukwensen uit België en Engeland Provo feliciteert prinses Beatrix Feest in Hitzacker Rotterdam krijgt standbeeld van koningin Wilhelmina Foto-primeur Hoge Raad der Nederlanden bijeen Originele geschenken Schaap voor de baby Enthousiast „Oranjeborrel" bij gouverneur van Suriname e Overstroming in de Sowjet-Unie CANADEES MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT Pipo de Clown Daarom: van De Drie Hoefijzers, participante in de N.V. Horeca Exploitatie Mij. Schiphol. Prank bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs IS ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen AdverfentlenrHc per mm IB ct: minimum «-ji advertentie f2.40 Rubriek „Kleine Advertenties" (pèé hande's- advertenties) 5 regels ƒ1.10 Iedere resel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrea Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n m. 2 ur. Voor het gecomh maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag (ADVERTENTIE) Rekening houdend met de wettelijke termijn van drie werkdagen na de dag van de geboorte, zal de aangifte van de geboorte van de baby van prinses Beatrix waarschijnlijk dinsdag plaats vinden. Waar dit zal gebeuren is nog niet bekend. Dit Heeft prins Claus giste ren via de rijksvoorlichtings dienst meegedeeld in ant woord op een reeks vragen van de pers. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat prins Claus deze vragen persoonlijk zou beantwoorden, maar op het laatste moment bleek dat niet mogelijk. Van de vijftien gestelde vragen bleven er zes onbeantwoord. De prins heeft laten weten, dat hij zich tijdens de beval ling in een kamer in het zie kenhuis bevond. Verder liet hjj weten, dat de jonge prins direkt luid en helder huilde. De baby heeft mooi babyhaar. Prins Claus liet voorts weten, dat zijn vrouw direkt na de bevalling wist, dat ze een zoon ter wereld had gebracht, waaruit volgens die rijksvoor lichtingsdienst kan worden afgeleid, dat de narcose niet sterk was. Prins Claus heeft verder geantwoord, dat hij in het zie kenhuis blijft logeren tot zijn vrouw naar „Drakensteyn" mag terugkeren. „Op een dag als vandaag is de vader eigenlijk een heel onbelangrijke figuur en dat is precies zoals ik mij nu voel. Maar toch verheugt het mij, dat ik langs deze weg u allen het eerste communiqué over mijn vrouw en onze zoon kan geven", aldus prins Claus in een toespraak via radio en t.v. tot het Nederlandse volk. „Beiden zijn voortreffelijk. Mijn vrouw heeft de beval ling uitstekend doorstaan en herstelt zich heel goed. Hier voor ben .ik God diep dank baar. Voor haar flinkheid, die ze deze dagen getoond heeft, heb ik de grootste bewonde ring". Prinses Margriet heeft in gezelschap van een hofdame een kort bezoek aan het aca demisch ziekenhuis in Utrecht gebracht. Zij heeft de jonge boreling van prinses Beatrix bewonderd, aldus deelde een woordvoerder van de r.v.d. me». Ook prinses Christina is omstreeks kwart voor twaalf in het ziekenhuis geweest om het prinsenkind te bekijken. Koning Boudewijn en" ko ningin Fabiola van België hebben de Nederlandse ko ninklijke familie telegrafisch hun gelukwensen aangeboden. Zij zonden telegrammen aan koningin Juliana en prins Bernhard en aan prinses Beatrix en prins Claus, zo deelde vrijdagochtend een woordvoerder van het paleis in Brussel mede. Ook koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal de hertog van Edinburgh heb ben het prinselijk paar en de koninklijke familie telegra fisch gelukgewenst met de geboorte van het prinsje. Een woordvoerder van de Amsterdamse provo's heeft bekendgemaakt dat met als adressering kasteel Draken steyn het volgende telegram aan prinses Beatrix is ver zonden: „Ondanks extreme verschil len delen wij mee in de vreug de rond uw eerstgeborene. Wij wensen u en familieleden proficiat. Wij hopen in de toe komst ook bij uw zoon begrip te voelen voor ons niet te verklaren bewegen. Provo Amsterdam". In Hitzacker, het stadje aan de Elbe waar prins Claus is geboren, werd een uitgebreid feestprogramma afgewerkt. In alle vroegte trok al een jeugdmuziekkorps door de versierde straten om de moe der van de prins, mevrouw Gosta von Amsberg, een aubade te brengen en een boeket bloemen te overhan digen. Later op de ochtend heeft men duizend oranje luchtbal lonnen met de afbeeldingen van het prinselijk paar op gelaten. Het gemeentebestuur trakteerde op beschuiten met muisjes en andere lekker nijen. Er wordt in Hitzacker tot 1 mei gevlagd. Het stadsbestuur heeft een telegram aan het prinselijk paar verzonden, j Op 31 augustus zal in Rotter dam een standbeeld worden ont huld van koningin Wilhelmina. Het is ontworpen door de beeld houwster Charlotte van Pallandt. Het beeld krijgt een plaats dicht bij het havenfront aan de Westerlaan. Het initiatief tot het vervaardigen van het standbeeld is genomen door een Rotterdam se comité onder voorzitterschap van dr, K. F, van da Mandele, Duizenden afdrukken zijn ge maakt van de foto's die prins Claus in het ziekenhuis in Utrecht van de prinselijke baby heeft genomen. Prins Claus had daarmee net als zijn schoon vader in 1938 de primeur waarvoor de gehele wereldpers een intense belangstelling had. Van het moment van de ge boorte werden de fotopersbu reaus in Nederland overstelpt met telefoontjes voor de eerste foto's van de jonggeborene en zijn moeder. De prins maakte zowel opna men in zwart-wit als in kleur. De filmrollen werden door func tionarissen van de R.V.D. naar Amsterdam overgebracht en daar afgewerkt in het fotobedrijf van het A.N.P., dat de gehele dag onder hoogspanning heeft ge werkt. Na het ontwikkelen maak te prins Claus zelf de selectie: zes zwart-wit-opnamen en acht kleurenfoto's. Daarna kreeg het A.N.P. het zwart-wit-materiaal terug en maakte daarvan vele honderden afdrukken die hun weg vinden door de wereld. De foto's zijn niet alleen bestemd voor dag- en weekbladen. Uit de opnamen werd ook een selec tie gemaakt voor andere doel einden, voor de televisie, voor briefkaarten, raamaffiches en als voorbeelden voor munten en stempels. De briefkaarten in op lage van vele tienduizenden zul len reeds vandaag in de winkels worden verkocht. Ter gelegenheid van de ge boorte van het prinsenkind is de Hoge Raad der Nederlan den gisteren in een buitenge wone zitting bijeen geweest. In deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door pre sident mr. G. H. A. Feber, die de „zuiver menselijke bede" uitsprak, dat „op de toekomst van de thansgeborene zegen zal rusten en de vrede hem gegeven zal zijn". De procureur-generaal mr. G. E. Langemeyer sloot zich hierbij aan evenals de deken der advocaten, mr. A. Mout. Toen Pipo in zijn auto wilde stappen, rende de jeugd achter hem aan. De gefilmde scène werd 's avonds op het gebruikelijke uur uitgezonden. De terrasjes tegenover de in gang van kasteel Drakensteyn waren goed bezet. Velen zijn er een dagje op uit getrokken om •^en kijkje hij Soestdijk en Dra kensteyn te nemen in de hoop -<en glimp van de vader van Nederlands jongste Oranjetelg >p te vangen. Een ononderbroken stroom auto's trok stapvoets langs he' -asteel, evenwel zonder de poli- ie veel hoofdbrekens te bezor ten. Inmiddels was het bii de hek ken een komen en gaan var mensen uit alle delen van hel land met geschenken van uit eenlopende aard. Een Baarnse banketbakker kwam het geboortegebak bren gen zoals dat in deze streek vroe ger aan kraamvrouwen werd aangeboden. Een handelsonder neming uit Heerde zond een bloemstuk waaraan enkele we ken is gewerkt en de burge meester van Hardenberg arri veerde aan het hoofd van eer delegatie die een klapmand kwam aanbieden, een groot ge vaarte op een vrachtauto waar in vier meisjes in Saksisch kos- iuum zaten. De klapmand wordt in noordoost-Overijssel meege- lomen op kraamvisites. De banketbakkers bleken bij zonder vindingrijk in het beden ken van allerlei verrassingen. Jen bakker uit Streefkerk arri veerde bij Drakensteyn met een lit cake gebakken baby in wieg ïmringd door fraaie bloemen. Mevrouw Harting uit Zaan dam kwam een wandkleed aan bieden, voorstellende een kinder speeltuin. Voorts hd zij een „Tsaar Peterbrood" bij zich. „Brood is geluk, brood is voed sel en welvaart", zo sprak zij. Een schommelwieg, geheei uit brood vervaardigd, bracht een bakker uit Harmeien. Namens de jeugd uit.Elspeet kwam schaapherder Kors Mouw een tien weken oud schaap naar Drakensteyn brengen. KONINGIN JULIANA VIERT MORGEN HAAR 58ste VERJAARDAG Deze foto van H. M. de Koningin werd door Max Koot ter gelegen heid van de 58e verjaardag van de vorstin genomen. Max Koot) Prins Claus, die enkele ogen blikken thuis is geweest, was zo enthousiast over de cadeaus dat hij enkele taarten en krentebro- den meenam naar het zieken» huis om het personeel mee t» laten delen in de traktaties. Onder de vele gevers en geef sters die de reis naar Lage Vuur- sche hebben ondernomen, was ook een deputaite uit Urk die sen waarheidsgetrouwe kopie van een botter met zich mee- 'orste. Andere goede gevers brachten sokjes, babykleertjes, oakken luiers en tientallen an dere attenties zoals een Zwolse meetlat en een houten ooievaar. De toevoer van geschenken, brie ven en telegrammen is zo over stelpend geweest, dat met geen mogelijkheid een juist aantal kan worden genoemd. Ook de „Prins Claus-school" uit Winschoten, de eerste school van die naam in ons land, heeft een geschenk aangeboden. On der leiding van hoofdonderwij zer B. IJdens droegen de leer lingen een maquette aan van kasteel Drakensteyn en van hun school. Vrijdagmiddag is na het uit reiken van de koninklijke onder scheidingen op het gouverneurs- buis in Paramaribo een „oranje borrel" geschonken. In zijn toast zei gouverneur De Vries, dat men in Suriname er erg blij mee is, lat er een prins is geboren. De directeur van het Suri naamse departement van bin nenlandse zaken heeft op de ont vangst bij gouverneur De Vries voor een originele „versiering" gezorgd. Hij had op de rugzijde van zijn hagelwit overhemd de tekst afgedrukt van het Surinaamse gouvernementsadvertentieblad, waarin de koningin de geboorte van de nieuwe prins bekend maakte. Dit „drukwerk" kreeg een hartelijk applaus. TERNEIJZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Een golf water van wel vier meter hoog heeft zich vrijdag op Andizjan, een stad in de Russi sche republiek Oezbekistan, ge stort en hele wijken onder water gezet. Het Russische persbureau Tass, dat dit meldt, zegt dat een aantal mensen hoeveel is nog niet be kend verdronken is. Diverse gebouwen zijn ingestort en ver scheidene fabrieken zijn zwaar beschadigd. Het water was afkomstig uit de omringende bergen. Door de on gewoon hoge temperatuur was de sneeuw op de bergtoppen gaan smelten. De zware regenval op donderdagavond had de toestand nog moeilijker gemaakt. De in woners van de stad werden vrij dagmorgen vroeg verrast door de waterval. Vele mensen-konden nog naar veiliger oorden worden gebracht. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Een vrachtvliegtuig van de Ca nadese luchtmacht van het type „Hercules" is donderdagavond tijdens een oefenvlucht op 6 km van de luchtbasis Trenton in On tario neergestort. De zes inzitten den zijn, naar men vreest, allen om het leven gekomen. Nu de pers zich weer in Lage Vuursche heeft geconcentreerd, heerst thans rondom het acade misch ziekenhuis een ongekende rust. Bij de poort van het zie kenhuis staan twee, soms drie fotografen om de aankomst en het vertrek van leden van het koninklijk huis op de plaat vast te leggen. Toen prof. Plate vrijdagmor gen in zijn auto het ziekenhuis verliet en afremde om de foto grafen de gelegenheid te geven een plaatje te maken, kwam nie mand tot actie, dit tot grote ver bazing van de professor, die plot seling de houding van de foto grafen begreep en vriendelijk lachend gas gaf. Bij zijn terug keer groette hij de Dersvertegen woordigers met een blik van verstandhouding. In de legertent van de R.V.D. en het perscentrum op het ter rein van het gemeentelijk ener gie- en vervoerbedrijf Utrecht was niemand te bespeuren. De P.T.T. was reeds bezig de appa ratuur voor een gedeelte te ver wijderen. De tent blijft tot dins dag staan. Ook de lijn met de centrale blijft tot dezelfde dag in stand voor eventuele onver wachte gebeurtenissen. De kinderen, die getooid met oranje hoedjes en vlaggetjes achter de afzetting voor de in gang van het ziekenhuis in blij de stemming stonden te kijken in afwachting van de dingen die zouden gebeuren, hebben de dag van hun leven gehad. Onver wachts verschenen Pipo de clown en Mammeloe in levenden lijve. Een luid gejoel steeg op uit de groep jeugdige belang stellenden. Met een grote ouderwetse grammofoonhoorn aan zijn oor liep Pipo over de middenweg naar het ziekenhuis om te pro beren enig koninklijk baby-ge- huil uit de kraamkliniek in zijn hoorn op te vangen. Bij de poort nam de kindervriend enkele be schuiten met muisjes in ont vangst uit de handen van ver pleegsters. Enkele dokters kwa men naar buiten om het gebeu ren te aanschouwen. Met moeite kon de politie de kinderen in bedwang houden. (ADVERTENTIE) Ai ui,ju i .acgnMBBatt j - nm -ccaa—

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1