Spanning rond het academisch ziekenhuis Andreas Papandreoe van hoogverraad beschuldigd in Utrecht PRINSES BEATRIX HAD EEN RUSTIGE NACHT Aartsvijand van koning Konstantijn HET WEER KONING MAHENDRA VAN NEPAL TE EINDHOVEN BEZOCHT BE PHILIPSFABRIEKEH DONDERDAG 27 APRIL 1967 23e Jaargang I No. 6925 Mobiel Röntgentoestel cadeau Vliegtuigongeluk in Columbia Zon- en Maanstanden Vogelvrij Surveyor" maakte weer foto's WEINIG WIND Weerbericht Hoogwater Uitgaansverbod opgeheven De koning sprak Raad van Europa vraagt herstel Griekse democratie Staatsbezoek aan Den Haag Succesvolle lancering Italiaanse kunstmaan Prof. Plate weer bij prinses Regeringsdiner Bewaking Appeltaart voor R.V.D. en politie Dranghekken Frank, MtJ abonnement: TERNEUZEN Dïrecteur-Hoofdredaetenr! L van de Sande Redactie* en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. A dvprtpnt?pnrH<! per mm 16 et: minimum ner ad"prtpritip f2 40 Rubriek ..Kleine Advertenties" (géé handel» advertenties) 5 regels f 1.10 Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot n m. 2 ur Voor het gecomb maandag/dmsd&g-nummer tot 10 uur voormiddag Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen (ADVERTENTIE) DONDERDAG 27 APRIL v.m. n.m. Breskens 3.25 3.49 Terneuzen 4.01 4.25 Hansweert 4.35 4.59 Walsoorden 4.34 4.58 VRIJDAG 28 APRIL v.m. n.m. Breskens 4.06 4.33 Terneuzen 4.42 5.09 Hansweert 5.16 5.43 Walsoorden 5.15 5.42 ZON MAAN onder 6.38 7.23 8.22 9.34 April op onder op 27 5.20 19.57 28 5.18 19.59 0.42 29 5.16 20.00 1.47 30 5.14 20.02 2.34 De auto's waren inmiddels naar het hoofdkantoor van Philips ver trokken. Enige autobussen brach ten het gezelschap daar heen, waar bij een route werd gevolgd over het fabriekscomplex zodat de gas ten zich een idee konden vormen van de omvang en betekenis van het wereldconcern. De liften brach ten de hoge gasten naar de twaalf de etage. In de commlssarissenkamer, van waar men 'n boelend gezicht heeft over Eindhoven en verre omge ving, gaf Ir. Philips een uiteenzet- Een 2-motorig vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij „Avian- ca" is woensdag in het Colum- biaanse departement Boyaca tegen een berg gevlogen en ver ongelukt. Vijftien inzittenden dertien passagiers en twee be manningsleden kwamen om het leven. Er zou maar één over levende zijn. Het toestel was op weg naar de stad San Luis de Palenque die ook in het departe ment Boyaca ligt. Vóór het toe stel op 8 km van de stad Soga- moso neerstortte, zou er brand zijn uitgebroken in een van de motoren. De Griekse linkse voorman An dreas Papandreoe, die kort na de militaire staatsgreep van afgelopen vrijdag is gearresteerd, is woens dag in staat van beschuldiging ge steld wegens hoogverraad. De 48- Jarige Andreas, die in Amerika economie heeft gestudeerd 'en vele jaren aan Amerikaanse universi teiten doceerde, is de zoon van oud-premier George Papandreoe, de leider van de grote centrum uniepartij. Evenals zijn vader is hij een aartsvijand van koning Konstantijn dn" de conservatieven. Vorig jaar november werden hij en vijf ande re politici er door de justitie van beschuldigd, een rol te hebben ge speeld in de geheime legerorgani- satie Aspida (schild), die erop uit zou zijn geweest de regering om ver te werpen en te vervangen door een Nasser-achtig bewind dat Griekenland o.a. uit de N.A.V.O. zou hebben teruggetrokken om er een neutrale mogendheid van te maken. De vorige maand veroordeelde sen krijgsraad vijftien officieren in verband met deze affaire tot ge vangenisstraffen tot achttien jaar. Andreas Papandreoe kon niet voor het gerecht worden gebracht wa gens zijn parlementaire onschend baarheid. Toen het parlement twee weken geleden werd ontbonden, werd hij min of meer „vogelvrij". Andreas moet binnen 48 uur voor de rechter van Instructie Socratides Verschijnen om op de beschuldi- De „Surveyor-3" heeft woens dag nog meer foto's genomen en •en brok maangrond opgegraven, lat niet rotsachtig maar zacht bleek te zijn. In de komende da gen zullen gegevens worden in gewonnen, waaruit men meer jver de temperatuur op de maan se weten hoopt te komen. Woensdag stond het weer in ons land onder invloed van een gordel van hogedrukgebieden, die zich uitstrekte van de Azoren via Zuid-Engeland naar Noord- Rusland. Aan de zuidflank hier van werd met oostelijke winden droge lucht naar ons land ge voerd, waarin vrijwel geen be wolking voorkwam. Ook vandaag zullen we ons in deze lucht be vinden, zodat opnieuw op droog en vrij zonnig weer gerekend mag worden. Intussen verplaatst de as van het druksysteem zich langzaam naar het zuidoosten in onze rich ting. Er zal vandaag dan ook wei nig wind zijn, terwijl de middag- temperaturen ongeveer dezelfde waarden zullen bereiken als woensdag of iets hogere. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Meer bewolking Aanvankelijk zonnig. Later toenemende bewolking, maar geen regen van betekenis. Zwak ke wind, aanvankelijk verander lijk, later uit westelijke richtin gen. Weinig verandering in tem peratuur. ging te antwoorden. Hij zal naar verwachting uitstel vragen, waar door de zaak misschien pas na het orthodoxe Paasfeest, komend week einde, behandeld kan worden. Intussen ging woensdag in Athe ne het gerucht dat koningin Fre- derika, de moeder van de 26-jarige koning Konstantijn, het land uit was gevlucht. Ze was volgens som mige berichten in het geheim van het vliegveld van de hoofdstad vertrokken, maar een regerings woordvoerder en vliegveldfunctio narissen spraken het gerucht tegen. Koning Konstantijn heeft woens dag laat in de middag in zijn pa leis in Athene een bijeenkomst van het nieuwe kabinet voorgezeten. Direct na afloop vertrok hij weer, vermoedelijk naar zijn zomerpaleis buiten de hoofdstad waar hij sinds de militaire coup heeft gezeten. Tijdens de vergadering zag men fotografen het paleis betreden, kennelijk om officiële foto's te ma ken van de koning temidden van de nieuwe regering. Het kabinet kwam een uur later onder voorzit terschap van premier Kolias op nieuw bijeen, ditmaal in het rege ringsgebouw. De chef van de Griekse generale staf, generaal Odysseus Anghelis, heeft in een communiqué bekend gemaakt dat het uitgaansverbod met ingang van vandaag volledig wordt opgeheven. Het afsteken van vuurwerk, gebruikelijk aan de vooravond van het orthodoxe Paas feest, blijft echter verboden. Ook voetbalwedstrijden zijn nog niet toegestaan. Koning Konstantijn heeft woens dag in een toespraak tot het nieu we na de militaire staatsgreep ge vormde kabinet verklaard, dat het zijn „vurige wens" is dat het land zo spoedig mogelijk terugkeert naar een parlementair bestuur. De vorst, die naar verluidt het mili taire bewind van het begin af heeft tegengewerkt, was tijdelijk van zijn buitenverblijf in Athene terugge keerd om een kabinetsbijeenkoms; in zijn paleis voor te zitten. De koning zei tot de ministers: „Griekenland heeft de laatste tijd zware beproevingen ondergaan. De democratische instellingen zijn on dermijnd. De natie, de monarchie, de strijdkrachten en het recht zijn voortdurend aangetast en dit is vooral ten koste gegaan van de be langen van het volk". Hij was er echter zeker van dat met de hulp van de ministers en van het volk spoedig een duurzame rechtsorde en een ware en gezonde democra tie zouden worden gevestigd. De koning beloofde zijn plicht te zullen vervullen jegens zijn land en volk. Hij beklemtoonde dat de staat de belangen van het hele volk moet dienen. Een brief van de Griekse ambas sadeur in Frankrijk aan de voor zitter van de raadgevende vergade ring van de raad van Europa heeft deze assemblée er woensdag niet van weerhouden met vrijwel alge mene stemmen een verklaring te aanvaarden, waarin de opschorting van de grondwet in Griekenland wordt betreurd en de Griekse autoriteiten wordt gevraagd de parlementaire democratie te her stellen. In de verklaring wordt ge protesteerd tegen alle maatregelen die in strijd zijn met de Europese conventie voor de rechten van de mens. Het presidium van de assem blée heeft opdracht gekregen in lichtingen in te winnen over het lot van de door het Griekse parle ment aangewezen afgevaardigden in de raadgevende vergadering van de raad van Europa. De verklaring, die was voorbe reid door de politieke commissie, was in de plaats gekomen van een eerder door de Oostenrijkse socia list Czernetz ingediende motie. Algemeen was men in Straats burg van gevoelen dat de Griekse autoriteiten de uitspraak van de raadgevende vergadering graag hadden willen voorkomen. In zijn brief aan de voorzitter deelde de Griekse ambassadeur mee, dat de normale parlementaire activiteiten in Griekenland zouden worden hervat, zodra de omstandigheden dit mogelijk zouden maken. De Eindhovense bevolking is niet in de gelegenheid geweest veel notitie te nemen van het bezoek, dat koning Mahendra, vergezeld door kroonprins Gyanendra en be geleid door prins Bemhard, giste ren aan de Philips-gloellampenfa- brieken heeft gebracht Van de lichtstad zelf kreeg de koning slechts een klein stukje strijp te zien. In een lange stoet auto's reed het gezelschap van het vliegveld naar het „evoluon". In de auto van koning Mahendra hadden ook prins Bemhard, prins Gyanendra en ir. Philips plaats genomen. Op zij van de geopende bronzen toegangsdeuren stond op een tele visiescherm een welkomstgroet aan de koning van Nepal in Nepals schrift. De koning wendde het hoofd schuin naar beneden om het schrift te kunnen lezen, want de technici, onbekend met de vreemde leestekens, hadden het op de kop geplaatst Aan het eind van het bezoek, dat een half uur duurde, tekende ko ning Mahendra het gastenboek. ting over ontstaan, ontwikkeling en productieve betekenis van het bedrijf, tot besluit waarvan hij ko ning Mahendra een mobiel rönt- genapparaat aanbood, waarmee in Nepal van de ene plaats naar de andere kan worden gereden ten behoeve van de gezondheidszorg voor de bevolking. Terwijl koning Mahendra een be zoek bracht aan de Philipsfabrie- Prof. dr. W. Plate is woensdag avond om even vóór half tien weer in het academisch ziekenhuis in Utrecht gearriveerd. Hij wilde over de toestand van prinses Beatrix geen mededelingen doen. Prof Plate heeft om tien uur het ziekenhuis weer verlaten. Utrecht: Exterieur van het aca demisch ziekenhuis te Utrecht. Woensdag is een Italiaanse kunstmaan in baan om de equator gebracht. De lancering geschiedde van een platform in de Indische Oceaan op 400 km ten oosten van Nairobi met be hulp van een Amerikaanse vier- traos scout-raket. De kunstmaan San Marco B weegt 110 kilo en moet een half jaar lang gegevens verza melen over de dichtheid van de atmosfeer op grote hoogten en over zonnestraling. Een woordvoerder van de R.V.D. heeft woensdagochtend in het perscentrum in Utrecht medege deeld dat prinses Beatrix een rus tige nacht had gehad. Zij had uit stekend geslapen. Koningin Juliana en prins Bem hard hadden de nacht doorge bracht in het paleis op de Dam waar ook hun gasten uit Nepal hebben geslapen. Een woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst verklaarde des gevraagd dat hij de indruk heeft, dat de geboorte binnen korte tijd is te verwachten. De woordvoerder kon niet bevestigen of helicopters gereed worden gehoude" om ko- ken, hebben in Den Haag koningin Ratna en koningin Juliana een be zoek gebracht aan de stichting „Haags mytylvormingscentrum", gevolgd door een bezoek aan het onlangs gerestaureerde „huis van Johann de Witt" aan de Kneuter dijk. Het mytylvormingscentrum, dat op 1 januari 1959 zijn werkzaam heden begon, is een revalidatiecen trum voor het z.g. dubbelgehandi- capte kind, dat op de mytylschool niet terecht kan. Het vormingscen trum omvat een erkende b.l.o.- schoól en een vormingsgedeelte, Er zijn thans in totaal 63 kinderen van 320 jaar geplaatst, allen uit Den Haag en omgeving. De ministerraad heeft gister avond het Nepalese koningspaar met hun kinderen en koningin Juliana en prins Bemhard een diner aangeboden in de eregalerij van het rijksmuseum in Amsterdam. Na afloop van het diner maakten de gasten totaal zaten 88 personen aan een rondgang door het mu seum. Het was voor de vierde keer in de 80-jarige geschiedenis van het museum, dat in de indrukwek kende eregalerij een diner van een staatsbezoek werd gegeven. De eerste keer was in 1950 bij het be zoek van president Coty aan ons land. ningin Juliana en prins Bernhard op te halen. Er zijn wel voorzorgsmaatrege len genomen zodat het koninklijk oaar van de ontwikkeling op de hoogte kan worden gehouden. Prins Claus bleef gisteren in het ziekenhuis. Het is te verwachten dat hij tot de geboorte in het aca demisch ziekenhuis zal verblijven. Vijftien politiemannen bewaak ten de hele nacht de straten ron dom het ziekenhuis. Alleen pers vertegenwoordigers mochten er hun auto neerzetten. De politie mensen zijn overigens blij dat alles nu spoedig achter de rug zal zijn. Al bijna drie weken lang houden een dag- en een nachtploeg de wacht. De nachtploeg (drie man) die om de nacht dienst deed, heeft er al meer dan negentig uur wach ten opzitten. kenhuis gaf gisteren een ander beeld te zien. De zijstraten die naar het ziekenhuis leiden, waren met dranghekken afgezet en alleen toe gankelijk voor voetgangers. Overal stonden reportagewagens van radio en televisie en groepjes belangstellenden hielden zich bij de verschillende ingangen tot het zie kenhuis op. De persfotografen hadden het moeilijk. Zij moesten trachten ko ninklijke bezoekers op de plaat vast te leggen, maar het bleef een gokje door welke ingang de bezoe kers zouden komen. Bij de ingang van de kliniek hebben zich politiemannen en por tiers opgesteld, die elke bezoeker aanhouden. De anders zo rustige omgeving van het Utrechts academisch zie- STATIEFOTO Amsterdam: De statiefoto ge maakt ter gelegenheid van het bezoek van 't Nepalese konings paar aan Nederland. Op de foto v.l.n.r. zittend: koningin Juliana, koning Mahend, koningin Tatna en prins Bernhard, en staande v.l.n.r.: prinses Margriet, prinses Sobha, prins Gyanendra, prinses Christine en mr. Van Vollenho ven. In witte jass'chorten gestoken leerlingen van de eerste Utrechtse industrie- en huishoudschool stap ten woensdagmiddag met grote gebaksdozen het perscentrum in Utrecht binnen. In de dozen- zaten fraaie en lekkere zelfgebakken ap peltaarten. Er waren briefjes op geplakt met de namen van degenen voor wie de taarten waren be stemd: de R.V.D., de dienstdoende politie, de buitenlandse pers, de Hollandse pers en de P.T.T. De meisjes hadden al deze „wachters" op de geboorte van de prinselijke baby anderhalve week geleden al ontmoet tijdens een vor mingsweekend in Lage Vuursche en ze hernieuwden op deze manier de kennismaking.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1