Celtic in de finale Europese beker voor landskampioenen Kegelen in het vierkant met een houten rugbybal RENNERS VAN TELEVIZIER TOCH NAAR DE TOUR DE FRANCE KONIGSW Pieren in Lamswaarde Negenman is begeerde prooi Woensdag 26 april 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Poulidor start als favoriet in de ronde van Spanje Hoek—T erneuzen (veteranen) 30 miljoen toeschouwers bij Engels voetbal Gemeente Delft wil fusie Xerxes—DHC'66 steunen Tafeltennis KÖ NIC, sw i^IER Duivensport Handboogsport Zandstraat Honderd Indiërs verhongerd Vreemdelingen legioen zonder soldij Scheeps- leverancier gezocht wegens oplichting Auto met haantjes verongelukt Variaties Kampioen NIEUWE REGELING VOOR OMROEPEN VAN S.O.S.-BERICHTEN Celtic Glasgow heeft zich dins dagmiddag geplaatst voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen. De Schotten, die de eerste wedstrijd in de halve fi nales tegen 't Tsjechische Dukla Praag met 31 hadden gewon nen, speelden dinsdagmiddag met 0—0 gelijk. Celtic Glasgow is de eerste Britse ploeg die tot de finale van de Europacup doordrong. Dukla Praag, de Tsjechische legerploeg die Ajax de weg naar de halve finales versperde, is er dus niet in geslaagd de finale te bereiken. De 31 achterstand die de Tsjechen in de eerste wed strijd hadden opgelopen, bleek in het Juliska-stadino in Praag te groot. Celtic trok van het be gin af een verdedigingsgordel rond doelman Simpson op, die voor de nerveuze en heftig aan vallende Tsjechen onpasseerbaar bleek. Toen bovendien het spel van Dukla, naarmate de strijd verstreek, slordiger werd, was Celtic's finaleplaats buiten ge vaar. Celtic heeft de finaleplaats niet cadeau gekregen. De Tsje chen, aangemoedigd door ruim 20.000 toeschouwers, startten overrompelend en de eerste 20 minuten leek het erop dat ze de achterstand zouden wegwerken. De Schotse defensie bleek echter zó hecht, dat noch de 35-jarige aanvoerder Masopust noch Ge- leta een opening konden vinden. Na het wervelende aanvalsspel Het konflikt tussen de K.N.W. TJ. en de extra-sportieve groe pering Televizier-Batavus is ten einde. Zoals bekend wilde Tele- vizier aanvankelijk zijn renners niet voor een nationale ploeg in de Tour de France onder leiding van Wout Wagtmans afstaan. Enkele weken geleden wej-d dit nog eens door de direktie van het Leidense sportfonds Televizier onderstreept. Maar nu is door de bemiddeling van de Amsterdam se sportarts J. C. Tetzner in het belang van de wielersport een verzoening tot stand gekomen. Wout Wagtmans blijft ploeglei der in de Tour, maar de K.N.W.U. zal de ploeg bovendien doen ver gezellen door een door haar aan te wijzen waarnemer, die tijdens de koers niet in de bevoegdheden van Wagtmans zal mogen treden. Maar na de wedstrijd zal deze waarnemer Wagtmans op even tuele gemaakte fouten kunnen wijzen. Nu deze situatie is ontstaan heeft de direktie van Televizier- Batavus zich bereid verklaard haar renners ter beschikking te stellen voor de nationale ploeg. Inmiddels heeft de sportcom- missie uit een groot arsenaal kunnen putten voor de voorlo pige selektie, waaruit uiteinde lijk de ploeg van tien man zal komen. Die selektie bestaat uit de volgende renners: Jan Jans sen (Pelforth), Eddy Beugels (Mercier), Arie den Hartog (Bic), Jan Hugens en Cees Lute (beiden Smith-Romeo), Wim Schepers (Caballero), Huub Ha- rings, Cees Haast, Gerben Kars tens, Henk Nijdam, Jos van der Vleuten, Bart Zoet en Huub Zil verberg (allen Televizier-Bata vus) en Karei Leyten, Harm Ot- tenbros, Jo de Roo en Jan Tum- mers (allen Willem II-Gazelle). Binnenkort zullen nog drie renners aan deze selektie worden toegevoegd. Raymond Poulidor geldt voor lopig als de grote favoriet voor de eindzege in de ronde van Spanje 1967, die donderdag 27 april in Vigo van start gaat. De Fransman, die de „vuelta" in 1964 op zijn naam schreef en zich in 1965 als tweede klasseerde, zal het echter niet cadeau krijgen. Daarvoor is het veld van 110 renners, verdeeld over 11 ploe gen, te sterk. Poulidor, die o.a. Eddy Beugels als ploeggenoot naar Spanje meeneemt, zal voor al onze landgenoot Jan Janssen en de Duitser Rolf Wolfshohl (winnaar in 1965) in de gaten moeten houden, evenals de Ita liaan De Rosso, de Belg Rey- broeck en onze landgenoten Ger ben Karstens en Kees Haast, die in staat kunnen worden geacht voor een verrassing te zorgen in deze ronde van Spanje, die 18 etappes telt en op 14 mei in Bil bao eindigt. Natuurlijk zullen de Spaanse wielrenners hun best doen de overwinning in éigen huis te houden. De jonge Perurena, de Spaanse ontdekking van 1966, Perez-Frances en de koning der bergen Julio Jimenez, kunnen de buitenlandse coalitie het hoofd bieden. Gabica, de winnaar van vorig jaar tenslotte, is van alle Spanjaarden de man, die door de in de eerste 20 minuten kreeg de stryd een harder verloop en de Zwitserse scheidsrechter Dienst moest straf optreden. Verder dan een officiële waarschuwing aan de Schot Steve Chalmers hoefde hij echter niet te gaan. Nog twee kansen kregen de nerveuze Tsjechen hierna, maar Strunc kopte vlak voor rust net over, terwijl hij vijf minuten voor het einde alleen voor doel man Simpson hoog over schoot. Celtic zal in de finale, die 24 mei in Lissabon wordt gespeeld, het Italiaanse Inter Milaan of het Bulgaarse CSKA Sofia ontmoe ten. De tweede wedstrijd tussen deze ploegen wordt vandaag in Sofia gespeeld. Op zaterdag 29 april zullen de Hoek-veteranen versterkt met oud-Hoekenaars als S. Meertens, R. Heinsdijk en S. Knol aantre den tegen de veteranen uit Ter- neuzen. Als het weer meewerkt kan men de oude glorie in het nieuwe Hoekse sportpark om 4 uur aan het werk zien. En er valt te ge nieten van een vriendschappelijk partijtje voetbal. Op de tribunes van Old Traf- ford het terrein van de kop loper in de Engelse eerste divisie Manchester United stonden in het seizoen 1966-'67 tot nu toe niet minder dan een miljoen toe schouwers. Niet alleen de Busby- babes stonden echter in de be langstelling van de Engelse voet balenthousiasten. Ook de andere clubs, die in de Engelse league uitkomen, trokken veel publiek. Voor het eerst sinds het sei zoen 1959-'60 kwamen er meer dan 30 miljoen toeschouwers naar het Engelse league-voetbal kijken en vooral de clubs in de eerste divisie per wedstrijd ging daar het bezoekersaantal tot nu toe gemiddeld met 3.407 om hoog zullen meer dan tevreden zijn. Het aantal toeschouwers bij het Engelse league-voetbal ging tot nu toe ten opzichte van de zelfde periode in het seizoen 1965-'66 met 2.639.707 vooruit. buitenlandse ploegleiders geen ogenblik uit het oog mag worden verloren. De 18 etappes, die een gemid delde lengte van 163 km hebben, (totale lengte bijna 3.000 km), voeren de renners van het noord westen via midden-Spanje en het noordoosten naar Bilbao aan de golf van Biskaje. De langste etappe is de derde van Orense naar Astorga over 320 km. Op donderdag 11 mei en zaterdag 13 mei hebben de organisatoren twee tijdritten geprojekteerd van 44 en 28 km. Het gemeentebestuur van Delft wil de eventuele stichting Xer xesDHC '66, die in de eredivisie zal uitkomen en in Delft zal gaan spelen, financieel een aantal ja ren steunen. Dit heeft de wethou der van sportzaken, de heer N. Hesseler, na overleg met fractie vertegenwoordigers in de Delftse gemeenteraad verklaard. Als voorwaarde stelt de ge meente Delft, dat „van de andere zijde" eenzelfde bedrag beschik baar wordt gesteld. Tot nu toe hebben gemeente en industrie zich in Delft afzijdig gehouden van het betaalde voetbal. BEDRIJFSCOMPETITIE TAFELTENNIS TE TERNEUZEN In de bedrijfscompetitie tafel tennis in Terneuzen werden de volgende en tevens de laatste competitiewedstrijden van dit seizoen gespeeld. Dow Chemical 1U.T.S. 1 73 R.W.S. 1—Dow 1 3—7 U.T.S. 1—Philips 1 4—6 Waterleiding 2De Hoop 2 55 Dow 2—R.W. S. 2 1—9 U.T.S. 2—Philips 2 4—6 R.W.S. 3—Philips 3 3—7 Dow 3—Waterleiding 3 7—3 1e klasse DOW 1 10 10 0 0 20 76—24 R.W.S. 1 10 7 1 2 15 60—40 Philips 1 10 3 2 5 8 46—54 Waterl. 1 10 3 1 6 7 47—53 U.T.S. 1 10 2 1 7 5 38—62 De Hoop 1 10 2 1 7 5 33—67 Na reeds kampioen te zijn ge worden tegen de U.T.S. 1 werd de Dow 1 ongeslagen kampioen door te winnen van R.W.S. Phi lips 1 klom nog verder omhoog door de U.T.S. 1 te verslaan. Een mooi resultaat leverde dit team door uit de laatste drie wedstrij den vijf punten te verzamelen. 2e klasse PHILIPS 2 10 9 0 1 18 73—27 De Hoop 2 10 6 1 3 13 55—45 R.W.S. 2 10 5 1 4 11 63—37 U.T.S. 2 10 5 1 4 11 57—43 Dow 2 10 3 0 7 6 36—64 Waterl. 2 10 0 1 9 1 16—84 R.W.S. 2 klom nog een plaatsje ten koste van de U.T.S. 2, terwijl De Hoop 2 zijn tweede plaats vei lig stelde. Opmerkelijk was het gelijkspel van de Waterleiding 2 tegen De Hoop 2, een mooi resul taat tegen dit sterke team. 3e klasse PHILIPS 2 10 8 2 0 18 63—37 R.W.S. 3 10 6 0 4 12 63—37 Dow 3 10 4 3 3 11 52—48 Meyer en Verbrugge 3 10 5 0 5 10 5446 U.T.S. 3 10 2 1 7 5 30-70 Waterl. 3 10 1 2 7 4 38—62 Philips 3 werd ongeslagen kam pioen door de R.W.S. 3 geen kans te geven in de laatste wedstrijd. Dow 3 veroverde de derde plaats na een duidelijke overwinning op de Waterleiding 3. Tot besluit van dit seizoen wordt op 9 mei a.s. nog een invi- tatietoernooi gehouden met daar aan verbonden de prijsuitreiking van de competitie. PRIJSVLUCHT UIT ALBERT „Nog Sneller" - Breskens Snelheid eerste duif 1008 m; laatste prijswinnende duif 839 m. 1. A. Bondewel; 2. A. de Mees ter; 3. J. Pijcke; 4. H. Schelstrae- te; 5. I. Riteco en Zn; 6. J. Buize; 7. J. v. d. Broecke; 8. K. Quaars; 9. G. v. d. Velde; 10. W. Ver- straete. PRIJSVLUCHT UIT ALBERT „De Eendracht" - Terneuzen Snelheid eerste duif 1010 m; snelheid laatste prijswinnende duif 809,6 meter. 1, 3 en 8. J. v. d. Graaf; 2. C. J. Stoffels; 4. F. Mollet; 5. J. Klaas- sen; 6. F. de Bakker; 7. Meyer- v. d. Berge; 9. C. Oppeneer en Zn.; 10. A. BriL De handboogmaatschappij „De Zeeuwse Schutters" organiseerde zondag j.l. haar eerste schieting van het seizoen. De deelname was, mede door het koude weer, gering. De uitslag was als volgt: Hoogvogel: Ph. van Acker te Westdorpe; zijvogels: J. Brugge- man, Braakman, en R. Beghijn te Terneuzen; kallen: J. Brugge- man en P. Schoof te Sas van Gent. Tweede spel hoogvogels: hoog vogel: J. Fopma, Sluiskil; zij vogels: M. Pluim, Westdorpe. De andere werd niet afgeschoten. Kallen: P. Schoof; andere niet afgeschoten. VOOR DE VEILIGHEID VAN JOHNSON Bonn: De veerpont waarmee president Johnson voor zijn be zoek aan de familie Adenauer overgezet zou worden, werd eerst door kikvorsmannen aan een grondig onderzoek onder worpen. Op de foto wordt één van de kikvorsmannen na het onderzoek uit het water getrok ken. In de Indische staat Oettar Pradesj zijn minstens 100 men sen van honger omgekomen en duizenden zijn niet veel meer dan geraamten, die „wachten op de dood". Dit is maandag mee gedeeld door Goer Marain, alge meen secretaris van de door de staat in verband met de droogte opgericht hulpcommissie. De slachtoffers waren gevallen in het district Mirzapoer, dat vlak bij de door droogte getroffen staat Bihar ligt. Maandag is in het centrum van Marseille een auto van het vreemdelingenlegioen van 400.000 francs soldij beroofd. Van de vijf inzittenden van de militaire wa gen raakten een kapitein en een soldaat gewond door kogels uit een bestelwagen, die dwars over de straat was gaan staan. Vijf mannen maakten zich van het geld meester en namen de vlucht in een auto die in de buurt klaar stond. De Rotterdamse politie is op zoek naar een 28-jarige scheeps- leverancier M. H. N. uit de Maas stad, die wordt verdacht van op lichting tot een bedrag van 20 duizend gulden ten nadele van een Rotterdams bedrijf. De man is spoorloos verdwenen. N. ontving tegen afgifte van een wissel op een Griekse rederij van 31.000,een bedrag van ƒ20.000,als voorschot. De wis sel was tot 15 april betaalbaar bij een bank in Engeland. Toen de wissel werd aangeboden, gleek de rederij haar krediet te hebben opgeheven. De directeur van het benadeelde bedrijf meent dat N. te kwader trouw is en deed aangifte bij de recherche. Een vrachtauto met 17.000 diepvrieshaantjes van de N.V. Gebr. Kamphuis in Barneveld is gisteren op de autoweg bii Darm stadt (Hessen) uit de bocht ge raakt en van een talud van negen meter gestort. Volgens de Duitse politie "is de chauffeur ernstig gewond. De bijrijder werd eveneens gekwetst, maar kon na verbonden te zijn het ziekenhuis weer verlaten. De po litie schat de schade op 150.000 mark. De namen van chauffeur en bijrijder zijn nog niet bekend gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE Het pierspel zo als dat in Lamswaarde en Kruispolder nog wordt beoefend, is een typisch Zeeuwsch-Vlaamse sport. Behalve in deze twee dorpjes wordt er nog op enkele andere plaatsen In de streek gepierd. Maar niet offlcieeI, d.w.z- niet in clubverband. Lamswaarde en Kruis polder hebben een echte club met een even echt bestuur. Lange ttld is er door de twee dorpen gestreden om het pierkampioenschap. „Maar", zegt de heer Claessens, een van de leden, „ze durven niet meer te komen, bang dat ze verliezen". „Het is net als met een trotse haan", valt de 77-jarige mijnheer Bal hem in de rede. „Net zolang schreeuwen tot hij schor is". De kampioensbeker is in het bezit van pierclub „Ons vermaak" in Lams waarde. Die prijkt glanzend boven de tapkast van café Claessens. Voor deze gelegenheid mag het kostbaar souve nir van een felle, maar sportieve strijd tegen pierclub „Scheidezonen" van Kruispolder, even van hand tot hand gaan. Als Je tien Zeeuwsch-Vlaminger vraagt, wat pieren is, dan kan het ge beuren, dat niemand het antwoord weet. ,.Want pieren", zegt de heei Bal. „heeft met wormen niks te ma ken. Het lijkt op kegelen. maar dat is het niet. Het pierspel is misschien wel 500 jaar oud". Hij schuift zijn brilletje op zijn ptaats en bestelt een tweede glas bier Want bier hoort er bij. Zonder bier kun je niet pieren- He; verhoogt de energie Ook de luid- ruc ïtigheid. Zestien '.amswaardenaars Van rond middelbare leeftijd hebben aj hun aandacht gericht op de man, die de plerhal hanteert. Er wordt ge schreeuwd, dat hij op de negenman moet spelen. Natuurlijk doet hij dat, maar de negenman blijft netjes over eind staan. Veel punten komen er dan niet uit de bus. De kolenkachel staat behagelijk te gloeien. Op de planken vloer van het café trappen nerveuze- voeten tientallen peukjes uit. Geen mu ziek. Alleen de stemmen van de pler- mannen. Commentaar in alle toonaar den. Het sappig dialect vormt het prachtigste decor, dat men zich hier denken kan. Iemand, die het pieren nog nooit heeft gezien, begrijpt niets van de regels. ,,Er zijn talloze variaties", legt de vriendelijke mijnheer Bal uit. „ik zal te met allemaal opnoemen- Je hebt een rond en een vierkant spel. Hlei spelen we het vierkant spel". In een hoek van het café is met wit krijt op de vloer een figuur getekend. Een vierkant met twaalf lussen. Aan een van de hoeken is nog een extra tus getekend. „Daar staat de zot", zegt hij. „Ais Je het hout, dat daar staat, raakt, dau neet zoiets een lel. Dan is alles fout". up ieder punt, waar de lussen sa menkomen staat een hout (soort ke gel) van enkele decimeters lang. Deze nouten moeten met een pierbal omver worden geworpen- De bal is niet rond Hij lijkt op een doorgesneden kokos noot met een gleuf langs de rand. Degene, die werpt, houdt daar zijn duim in. De rand doet dienst als greep om te gooien. Middenin het vierkant heet het hout „negenman". Vandaar de veel gehoorde kreet tijdens het pieren „da's gegooid op de negen man" Gooit men de negenman omver dan levert dat twee punten op terwijl de andere houten maar een punt tel len. Worden alle houten in een worp omver gegooid dan noteert de man, die „het schrift bijhoudt" 12 punten. Er mag in dit geval nog eens worden gegooid. De punten, die in de tweede ronde behaald worden, telt men erbij- Ook de worp van twaalf heeft een aparte benaming nl. ,z3e bos gooien". Dit zijn zo enige bijzonderheden van het pierspel. Uiteraard zijn er nog veel meer. tolusscn wordt er weer op de negenman gemikt. De heer Bal gaat het zelf ook eens demonstreren. Voor zijn hoge leeftijd is hij nog bijzonder levenslustig en strijdhaftig in deze zeldzame spert- Voor hij achter de witte „pierlijn" knielt, haalt hij een rode zakdoek uit zijn zak en legt die op de plaats waar zijn knie moet komen. „Andérs doen mijn botten te zeer", zegt hij. Voor zijn rechter oog draagt hij een zwart lapje, want het moet rusten van de dokter. Ik zie het nu niet zo best, maar het zal niet veel slechter gaan". Met de sigaar in zijn linkerhand gooit hij de pierbal met een boog om het vierkant. En daar vallen ze. Twee, drie. vier houten. ,.De negenman!", schreeuwen allen. ,,Pak-em, pak em. toe manneke., de negenman". Maar het is er deze keer niet bij. De negen man blijft netjes staan. Dat zijn acht punten voor de heer Bal, die mompe lend over de handicap van zijn rech teroog naar zijn stoel schuift. ,.Een pilsje graag", roept hij naar de kaste lein. Het is opvallend, dat er alleen pierspelers binnen zijn. Hun spc' neemt zodanig de caféruimte in be slag, dat het lijkt of er een kermis drukte heerst- De lege flesjes worden nog eens verwisseld voor volle- De kamptoen van 1967, Edoarn Strobbe, moet gooien. „Kijk", zegt de voorzitter van de pierclub, de heer Van Dorsselaer de bal rolt rakelings langs de kachel), ,,die man doet bet fantastisch. In 20 worpen haalde hij een gemiddelde van ruim 6. Dat zi|n 69 punten ln totaal. Als je de negen man alleen omver hebt geworpen, dan heb je al 19 punten. De zot telt ook voor twee, als je hem niet als eerste hout omver gooit". Er wordt over anaerg niets gepraat dan pieren Er wordt gespeeld op le ven en dood. „Dan moet je bij het kampioenschap eens komen", zegt de heer Bal. „Reken erop dat het dan rammelt en het café is afgeladen". Bij dergélijke wedstrijden wordt er geen zot en ook geen negenman ge bruikt- Er zijn er maar weinig die ne genmans kunnen pier- n. zoals dat heet. „En" zegt de heer Van Dorsse laer, „we willen ieder gelijk stellen. Er wordt alleen met houten gespeeld, die een punt waard zijn". Het werpen van de pierbal eist vaardigheid, concentratie en nu en dan wat b.' r. Op d« voorgrond rechts Zot", De pierclub „Ons Vermaak" bestaat nu vijftien Jaar. Het ziet er niet naai uit, dat dit prachtig stukje folklore to Lamswaarde gaat verdwijnen. „Zon der pierspel zijn we niks", zeggen de mannen. Ze vinden het de mooiste ontspanning. Mooier dan kaarten. „En waar het om gaat" fluistert de heer Claessens, „is niet meer aan een pot je bier. We spelen in twee clubjes van 7 of acht. Wie verliest geeft een rondje". In overleg tussen de NRU en de ANWB zal vanaf maandag 8 mei a.s. een nieuwe regeling worden ingevoerd voor het door de radio laten omroepen van S.O.S-berichten. Deze regeling betreft be richten voor verwanten (groot ouders, ouders, kinderen of pleegkinderen, broers of zuster) met onbekende verblijfplaats in gevallen van ziekte of ongeval, waarbij sprake is van levensge vaar of overlijden. Aldus deelt de ANWB in een persbericht mee. De nieuwe regeling houdt in dat vanaf 8 mei de alarmcentrale van de ANWB (telefoon 070 814381) als centraal punt dienst gaat doen. Deze alarmcentrale is dag en nacht bereikbaar. Hier kan men zich voortaan melden met oproepen voor Nederlanders zowel als buitenlanders met on bekende verblijfplaats in Neder land, maar ook voor Nederlan ders met onbekende verblijf plaats in het buitenland. Deze berichten zullen door de ANWB voor uitzending worden aange boden aan de Nederlandse om roeporganisaties. Voor berichten, bestemd voor verwanten die zich in het buitenland bevinden, kan door de ANWB-al&rmcentrale de bemiddeling van buitenlandse omroepstations worden ingeroe pen. De mogelijkheid voor het aanbieden van S.O.S.-berichten staat voor iedereen open. Men behoeft dus geen lid te zijn van de ANWB of van een van de om roeporganisaties, aldus het pers bericht.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5