OK) C Amerikanen bestoken doelen op 3,5 km van Hanoi PRESIDENT NEDERL BANK DIER LOONSTIJGING EN MnsmDIIKTIVITEIT fekti»er!s!«ie!! WETSONTWERP POLITIEKE PENSIOENEN TERUGGENOMEN „Buitensporig hoge" aanspraken SCHELLEDEREN VERVOERDEN RECORD-AARTAL PASSAGIERS HET BRITSE LIDMAATSCHAP VAN CE E.E.G. da'sgeede lichaamsbeweging Woensdag 26 april 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Internationaal De grootste voorzichtigheid Het einde nog niet in zicht Pro en contra Opgetogen. Douceurtjes Onverantwoord Treffende voorbeelden fNfe r verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... PREMIE SPAARPLAN IN MAART BLEVEN MEER DAN 30.000 AUTO'S STAAN „Schoonheids- fouten" O*» Nadat de conjuncturele over manning. die ook de twee vooraf gaande jaren reeds had geken merkt, zi<*h aanvankeliik voortge zet en zeifs verscherpt had, bracht de tweede helft van 1966 een ken tering in de conjuncturele ontwik keling, die het duidelijkst aan de dag trad In de gewiizlgde verhou dingen op de arbeidsmarkt. Voor de eerste maal sinds de winter van 1960 overtrof in no vember 1966 de geregistreerde mannelijke arbeidsreserve de open staande aanvragen naar arbeids krachten van werkgeverszijde. Se dertdien bleef het aantal werkzoe kenden stijgen, en eind maart 1967 was het landelijke werkloosheids percentage opgelopen tot 2,5. Ernstige moeilijkheden Dit schrijft de president van de Nederlandsche Bank N.V., dr. M. W. Holtrop, in zijn verslag over 1966. Aan zijn overzicht van de economische ontwikkeling in ons land wordt het volgende ontleend: De ongelijke spreiding van de werkloosheid over de delen van het land, met nog altijd een laag percentage in het westen, doch met boven een aanvaardbare norm •uitgaande percentages in verschei dene andere gebieden, geeft aan leiding tot bijzondere zorg. Intus sen nam de verflauwing van de conjunctuur tot dusver niet het karakter van een algemene reces sie aan. De industriële produktie gaf tot dusver geen achteruitgang, maar slechts een verlangzaming van de groei te zien. Aanwijzingen, dat voor 1967 een diepere inzin king onvermijdelijk zou zijn, ont- VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden gisteren in totaal aange voerd 4430 dieren, zijnde 320 slachtrunderen; 1003 gebruiksvee; 102 vette kalveren; 225 graskalve ren; 2608 nuchtere kalveren; 11 paarden; 1 veulen; 80 schapen of lammeren; 58 weidelammeren; 22 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt- Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4.65 4,95, le kwal. 4,204,55, 2e kwal. 3,804, 3e kwal. 3,40 3,65; Vette kalveren: extra kwal. 2,703, le kwal. 2,60—2,70, 2e kwal. ƒ2,50ƒ2,60, 3e kwal. 2,20—2,50; Stieren 3,95— 4,50; Worstkoeien 3,355—3,55. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1100 1550; Vare koeien 9001325; Vaarzen 750975; Pinken 575675; Graskalveren 400 550; Nuchtere kalveren 130 150; Mestkalveren f 90150; Schapen 85100; Lammeren 95110. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen; iets meer aanvoer, handel stroef met prijzen als maandag; Kalf- en melk koeien: aanvoer gewoon, handel redelijk en wat stijver In prijs; Vare koeien: aanvoer ruimer, tamelijke handel en ruim prijshoudend; Vaar zen en pinken; aanvoer matig, kal me handel en Iets stijver in prijs; Graskalveren: ruimer aanvoer, han del redelijk en iets hoger in prijs; Vette kalveren: aanvoer korter, kalme handel en wat hoger in prijs; Nuchtere kalveren: iets minder aanvoer, handel redelijk en ruim prijshoudend; Schapen en lamme ren; aanvoer als vorige week, stille handel en onveranderde prijzen. ANTI-CHINESE RELLETJES Djakarta: Indonesische studen ten, gewapend met stokken, ijzeren staven enz., trekken door de Chinese wijk tijdens hevige anti-Chinese relletjes. Ten min ste acht Chinezen hebben ernsti ge verwondingen opgelopen. breken. Dit neemt niet weg, dat structurele veranderingen bepaalde bedrijfstakken en bepaalde delen van het land nog voor ernstige moeilijkheden kunnen plaatsen. Tegenover de stijging van het nationale inkomen met nog geen vier procent stond een toeneming van de nationale bestedingen met 5i/2 procent. De stijging van de loonkosten wordt geschat op 1014 procent bij een stijging van de ar- beidsproduktiviteit in bedrijven van 4 procent. Het geeft weinig reden tot voldoening te moeten constateren, dat de looninflatie een internationaal verbreid verschijn sel was. Stellig was nog sprake van voortgaande bestedingsinflatie, terwijl de begeleidende monetaire inflatie vooral in de overheidssec tor plaatsvond, en wel tot een be drag van 1360 min tegen 500 min in 1965. De monetaire ontwikkeling in 1966 heeft geleid tot een binnen landse liquiditeitscreatie, die als overmatig moet worden bestem peld op grond van op prijsstabili teit gerichte normen, maar die als krap moet worden aangemerkt in relatie tot de op bestedings- en prijsinflatie gebaseerde behoeften. Voor het bereiken van het herstel vormt het beloop der overheids financiën een uiterst belangrijke factor. Enkele spectaculaire stilleggin gen van ondernemingen, die in 1966 en in de eerste maanden van 1967 zijn voorgekomen, geven te recht aanleiding tot ongerustheid. Zij manen tot de grootste voorzich tigheid inzake de verdere verho ging van het kostenneil. De winst- vooruitzichten worden twijfelach tig, indien jaar op jaar de stiieing van de lonen die van de arbelds- produktiviteit blijft overtreffen. (ADVERTENTIE) KLAVERTJE VIER Bonn:V.l.n.r. Dean Rusk, Lyndon Johnson, Kurt-Georg Kiesinger en Willy Brandt bijeen. De Amerikaanse president en de minister van buitenlandse zaken zijn naar de bondsrepubliek overgekomen voor de begrafenis van dr. Konrad Adenauer. (ADVERTENTIE) De minister van binnenlandse zaken mr. H. K. J. Beernink, heeft gisteren In de eerste kamer een wetsontwerp betreffende het toe kennen van uitkeringen en pen sioenen aan politieke ambtsdra gers teruggenomen, nadat felle kri tiek op dit ontwerp was geleverd. De minister verklaarde het wets ontwerp bij zijn optreden te heb ben aangetroffen. Na de redevoe ringen der kamerleden was het hem echter duidelijk dat het, zo het in stemming zou komen, zou worden verworpen. „Omdat ik prijs (Vervolg van pag. 1.) Uit bovenstaande berichten blijkt dat de Verenigde Staten de luchtoorlog hebben opgevoerd met de aanvallen op vliegvelden waar „mig"-straaljagers zijn ge stationeerd en hernieuwde aan vallen in de onmiddellijke om geving van de bevolkte gebieden van de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi en de belangrijkste havenstad Haiphong. Voorts wer den de stations van Viet Tri, ge legen aan de belangriike spoor weg naar China, en Hon Gai ten noordoosten van Haiphong aan gevallen. Hoewel de Amerikaanse mi nister van defensie, Robert Mc- Namara, drie weken geleden nog had meegedeeld zich te zullen verzetten tegen uitbreiding van de luchtoorlog tot aanvallen op Noordvietnamese vliegvelden, werden maandag de vliegvelden Hao Lac en Kep aangevallen waar „migs" zijn gestationeerd, die zorgen voor de beveiliging van HanoL De totale Noordviet namese sterkte aan migs wordt op 120 tot 150 geschat. Volgens het persbureau „Tass" zou een Amerikaanse raket in de Ngoejen Thai Hok-straat twee woonhuizen hebben vernield, waarbij verscheidene ernstig ge wonden zou den zijn gevallen. Het einde van de oorlog in Vietnam is volgens generaal Westmoreland niet in zicht. De opperbevelhebber van de Ame rikaanse troepen in Vietnam heeft in een rede in New York gezegd, dat hij in de komende maanden de hevigste gevechten van de oorlog verwacht. De generaal leverde kritiek op de betogingen in de Ver. Sta ten tegen de oorlog. Deze moe digen naar zijn mening de vijand aan. „De Noordvietnamezen en de vietcong hopen op het poli tieke vlak te kunnen winnen wat zij militair niet kunnen be reiken", aldus Westmoreland in het Waldorf Astoria-hotel. Op het ogenblik dat hij sprak werd er voor het hotel een be toging gehouden, waarbij een afbeelding van de generaal werd verbrand en vlugschriften wer den uitgedeeld. Hierin wordt o.m. gezegd, dat Westmoreland naar de Ver. Staten is gegaan om van zijn regering goedkeuring te krij gen voor een invasie van Noord- Vietnam. Vóór generaal Westmoreland hadden twee senatoren het woord gevoerd. De jonge republikeinse senator Charles Percy verklaar de, dat elke uitbreiding van de oorlog zou bijdragen tot verster king van de wil der Noordviet namezen en van de vietcong de strijd voort te zetten. Hij stelde voor, dat de landen v4n zuid- oost-Azië het initiatief nemen tot vredesonderhandelingen. Senator Percy vindt, dat de vietcong moet deelnemen aan het poli tieke leven van Zuid-Vietnam en dat de Zuidvietnamezen over hun eigen toekomst moeten beslis sen. De democratische senator Har ry Bird daarentegen is voor ver heviging van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam. De bondge noten van de Ver. Staten, vooral de Aziatische, zouden meer hulp aan Zuid-Vietnam moeten geven. De senator is tegen elk nieuw bestand. Ook generaal Westmo reland is er een tegenstander van omdat de vijand hiervan zou profiteren. Generaal Westmoreland ver klaarde „opgetogen" te zijn over het bombarderen van twee lucht- bases in Noord-Vietnam van waar mig's opereren. Hij zei dit in een rede tot ruim duizend hoofdredacteuren van dagbladen. Volgens hem konden de Noord vietnamese straaljagers nu naar China uitwijken, maar van daar zouden zij minder gemakkelijk de Amerikaanse vliegtuigen kun nen bestrijden. stel op vruchtbaar overleg over deze materie, zal ik ingaan op het verzoek dit wetsontwerp in nadere overweging te nemen. Alle opmer kingen zullen daarbij in beschou wing worden genomen", aldus de minister. De aanval op het ontwerp, dat beoogt de pensioenen van minis ters, staatssecretarissen, tweede kamerleden, leden van gedeputeer de staten en wethouders aan te passen aan de nieuwe pensioenwet voor rijksambtenaren, was ingezet door de socialistische afgevaardig de dr. M. Troostwijk, die verklaar de dat niemand bezwaar had tegen aanpassing, maar dat door het ont breken van cumulatiebepalingen pensioenaanspraken ontstaan die z.i. „buitensporig hoog" zijn. Een minister of staatssecretaris die weggaat, ontvangt gedurende het eerste jaar 80 procent van zijn salaris en gedurende het tweede ;aar 65 procent. Bijgevolg ontvangt een minister, die 88.047* gulden verdient, het eerste jaar 70.438 gulden en het tweede jaar 57 231 gulden. Ds. Troostwijk achtte dit hoge bedragen en wees er op dat ministers die zitting nemen in een interimkabinet en die weten dat zij slechts drie maanden minister zullen zijn een functie kunnen openhouden en toch een „aardig douceurtje" uit de schatkist ont vangen: minister Witte was op nieuw burgemeester van Eindho ven geworden; minister Struycken was teruggekeerd naar de raad van state. Dr. Troostwijk verklaarde dat als gevolg van het ontbreken van bepalingen om cumulatie tegen te gaan, pensioenen tot „onverant woorde" hoogte kunnen stijgen. Indien iemand acht jaar minister is geweest ontvangt hij het maximaal pensioen van veertig procent ofwel 35.220 gulden. Indien hij tevens 35 jaar burgemeester van een grote stad is geweest, ontvangt hij 35 maal ééndriekwart procent ofwel 53.680 gulden. Een waardevast pensioen van 88.900 gulden na 43 jaar is „exorbitant", aldus de so cialistische afgevaardigde. Minister Beernink bijvoorbeeld is 35 jaar ambtenaar geweest en zal uit dien hoofde 21.350 gulden pensioen ontvangen. Hij is boven dien 20 jaar lid van de tweede ka mer geweest, hetgeen met een pensioen van 14.000 gulden zal worden gehonoreerd. Indien hij acht jaar minister blijft, zal hij bo vendien 35.220 gulden pensioen ontvangen, hetgeen neerkomt op een totaal pensioen van 70.570 gulden, afgezien van een extra toelage die hij als voorzitter van de christelijk-historische fractie in de tweede kamer heeft ontvangen en die mede wordt betrokken in de pensioen berekening. Minister Polak heeft een pen sioen van 29.000 en komt, gesteld dat hij acht jaar aan het bewind blijft, op een pensioen van in totaal 64.220 gulden. Premier De Jong, die minister en staatssecretaris is geweest en bovendien een militaire carrière heeft gemaakt zal, indien hij nog een paar jaar ambtenaar blijft, al snel boven de 70.000 gul den komen. De kansen van de mi nisters Witteveen, Klompé en Ve- ringa behoeft men niet lager aan te slaan, aldus dr. Troostwijk. De wet die politieke ambtsdra gers dergelijke pensioenen in het vooruitzicht stelt, is in strijd met de goede politieke zeden en de logica, aldus dr. Troostwijk. Er moet een plafond zijn voor totale overheidspensioenen dat gelijk moei zijn aan het maximale ambte- - r*V 7* 't En dat kan ook tiw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premia betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. ■'Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. Basis voor persoonlijk bezit In het eerste kwartaal van 1967 vervoerden de Westerschelde- veren voor de eerste maal meer dan een miljoen passagiers. Het aantal vervoerde auto's steeg boven de 350.000. Gedurende de maand maart zagen niet minder dan 30.700 auto bestuurders zich weer danig gehandicapt. Zij moesten één of twee boten op hun beurt wachten om naar de andere kant van de Schel de te worden gebracht. Hiervan kwamen er in totaal 27.000 voor rekening van Kruiningen en Perkpolder. Het volgende overzicht geeft een beeld van de stijgende ver- voercijfers. 1. Eerste kwartaal; aantal passagiers TerneuzenHoedekenskerke VlissingenBreskens KruiningenPerkpolder 1965 62.382 358.508 298.755 1966 61.032 437.990 341.255 1967 64.777 546.462 397.292 Aantal auto's 719.645 840.277 1.008.531 VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder 115.486 7.390 136.482 136.670 8.608 150.029 172.999 9.542 174.021 259.358 295.307 356.502 2. De maand maart; aantal passagiers VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder 133.516 22.783 110.435 165.792 21.907 130.437 233.779 24.454 156.239 266.734 318.136 414.472 Aantal auto's VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder 43.768 2.706 50.934 52.925 3.047 56.444 68.770 3.544 65.828 97.408 112.416 138.142 In een bijzondere bijeenkomst van de Britse ministerraad ge durende het komende weekeinde zal er bjj het Britse kabinet op worden aangedrongen volgende maand formeel het Britse lid maatschap van de Europese eco nomische gemeenschap aan te vragen, zo is dinsdag in inge lichte kringen in Londen ver nomen. De Britse ministers die voorstander zijn van de toetre ding tot de E.E.G., in de eerste narenpensioen voor veertig dienst jaren. De pacifistisch-socialistische af gevaardigde M. van Pelt zei onder de indruk te zijn van het betoog van dr. Troostwijk. Het argument dat minister moeilijk een nieuwe betrekking vinden, gaat niet op: fcun functies worden opengehouden en ondernemingen „staan te trap pelen" om hun een commissariaat aan te bieden. In een land waar a.o.w.-trekken- den met enkele tientallen guldens naar huls worden gestuurd, Is een dergelijke regeling onverantwoord, aldus spr.. Ook de katholieke afgevaardigde J. L. P. M. Teijssen verklaarde dat een plafond onmisbaar is. Dusda nig hoge uitkeringen van staats wege zijn onverantwoord. De ge hele k.v.p.-fractie had ernstige be denkingen tegen het wetsontwerp. „En de minister is politiek ervaren genoeg om te weten wat dit bete kent", aldus deze afgevaardigde. Dr. p, G, van Vliet (v.v.d.) be- plaats minister van buitenland se zaken George Brown, zijn voor een snelle beslissing, nog vóór de bijeenkomst van de E.E.G.- ministerraad in Rome eind mei. De bijeenkomst van het Britse kabinet wordt gehouden nadat Engeland vrijdag met zijn deel genoten in de Europese vrijhan delsassociatie over deze kwestie zal hebben gesproken. In dit sta dium ziet het er volgens de zegs lieden in Londen naar uit dat de meeste stemmen zullen worden uitgebracht voor een verklaring dat Engeland om onmiddellijke toelating tot de gemeenschap zal vragen. In politieke kringen schijnt er geen twijfel over te bestaan, of Engeland zal door gaan met zijn pinnen om lid van de E.E.G. te worden. Het is nu ruim vier jaar geleden dat de eerste onderhandelingen hier over schipbreuk leden op eén veto van president De Gaulle. De zegslieden in Londen wezen er echter op dat premier Wilson nog alle kanten op kan en dat een beslissing niet eerder zal worden genomen dan op een volgende kabinetszitting, moge lijk dinsdag of woensdag van de komende week. toogde namens zijn fractie dat aan het ontwent „schoonheldsfouten" kleefden. Het cumulatiebeginsel was in principe juist, maar er die nen bepaalde grenzen aan te wor den gesteld. Ook de afgevaardig den A. A. van Eeten (a.r.p.) en mr. J. C. Buhrmann (c.h.u.) verklaar den dat een maximum aan de pen sioenen moest worden gesteld. Na een schorsing van een half uur antwoordde minister Beernink het ontwerp in nadere overweging te zullen nemen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3