^Provinciaal PLAATS ONDER DE ZON MAARPRUZEN PRUS-SIAG Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 26 aprfl 1967 KANAAL GENT—TERNEUZEN Premiekeuringen voor stieren en vrouwelijk fokvee 1967 Terneuzen Vergadering Ned. Mij. voor plantkunde en tuinbouw Examens dansschool Cor Bilderbeek Bronsde heren J. Neve, H. Claessens, M. Pieters, P. Crince, P. van Es, P. Hamelink, E. Schoof, Th. Scheffer, P. d'Hont, P. Bareman, W. van Straaten, J. v. d. Straten, L. Eggebeen, T. van Haperen en A. van 't Hoff, allen uit Terneuzen; C. v. d. Ha en F. v. d. Ha uit Nieuw-Namen; F. Wijnacker, J. Huisman, L. Schelfhout en Th. Schelfhout uit Hengstdijk; J. Maenacker, W. de Wilde, J. Helmich en W. Wil- lemstein uit Hulst; J. Hamelink uit Axel; F. de Winter en E. Braem uit St. Jansteen; B. Wul- lems uit Walsoorden; T. Spon- selee uit Vogelwaarde; B. LJse- baert uit Axel; V. Colsen te Clinge; C. Ferket te Koewacht; T. de Guchteneire te Westdo: en de dames; I. Dieleman, ■eI Aardenburg Mevr. v. d. Broecke-de Man in radio-uiztendin^ „Dit is uw leven.' Axel Vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond Breskens Vismijn Bruinisse De jacht op het mosselzaad Hulst 30 jaar E.H.B.O. „St. Christoffel" te Hulst SPECIALE AANBIEDING; Sbefwia Middelburg Ruim acht weken dood in leunstoel Meting luchtverontreiniging Vlissingen-Oost Oost burg Jaarvergadering gepensioneerden Philippine Contactavond Retrenchement Examen Sas van Gent Winkelweek Uitslag schieting Schoondijke De maneblussersrit Vlissingen Koninklijke onderscheiding STAATSGEHEIMEN GESCHONDEN IN CANADA eeeNmrm oee/vze&is ZO LAAS- BU JAC.HERMANS PLOTS KlAPS DUIZENDEN DUIZENDEN nieuwe, klanten mogen begroeten "■"""ÏÏfervolgen eer» paar pryzen» pondsbaol BOTERHAM .r. KORRELS m POTATO CH/PS*2" Tbure MOL PINDA'S (i/t MELK* Hcr£/\ WWC06NAC /^■Joa/c-ohol EXTRA VLEES RECCAM VERSE WÖRST(roiroi j&AUSUSJES //z/bot!C^ biefstuk: mi TARTAAR® i/2pond(vooh3peK) l|j» /bovettcUe*^ by oqhk.doia.vcin een 'POND Jfih (3EHAKX öfiyi/ holf-omhalf-ifcr' ter keh n is ma ki n g FAKJÉ WEESPER (CLU IT ooocLeaoc! /ds-poeoep. zo klaar» tost by ons geen. uteTQQ/frnaon.SS- PINDA'S m grote malse. ONTBUT- noetc ^PPELréSè MOES SPE/22/S' SOA/EU pakPAKET IVAPECS HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN etvöfamicfe&g in de PRUS-StAe* Bslukttibakzeefc 99 bus schuurpoedett....29 rnjzetubetondpastaS© punt kam..........29 grote bus haarlak Ml .2g> 3f esjes haarversfwiger39 koffie f liters nSiooi 49 koffie filtersns 1002 59 heren sokken {j.poar99 grote stofdoek..49 afwgsborstel39 2. luchtverversers..29 grote autospons.„79 alle lampen p-stuk 49 citroen-pers29 zo voordelig- is hbt des dag in - dag utt* ALTUD DEZEL-FC>e Opgave van het aantal geloste of geladen zeeschepen op het Neder landse kanaalgedeelte. Totaal geschut 604 - 563.268 brt Gelost of geladen te: Temeuzen 57 - 41.936 brt Terneuzen rede 13 - 124.962 brt Sluiskil 6 - 16.417 brt Sas van Gent 9 - 9.690 brt Geloste of geladen binnensche pen: Totaal geschut: 5.791 - 2.961.996 t Gelost of geladen te: Terneuzen 361 - 200.164 ton Terneuzen rede 75 - 86.209 ton Sluiskil 435 - 246.575 ton Sas van Gent 110 - 79.327 ton Axelse Sassing 23 - 8.279 ton Oost Zeeuws-Vlaanderen: dins dag 30 mei: Axel 9.30 uur; Zaam- slag 10.30 uur; Koewacht 14 uur. Vrijdag 2 juni: Absdale 10 uur; St. Jansteen 14 uur. Zaterdag 24 juni: Kloosterzande 9 uur. Streekontwikkeling. West Zeeuws-Vlaanderen: Don derdag 8 juni: Biervliet 14 uur. Maandag 26 juni: Eede 13.45 uur. Maandag 3 juli: Heille 13.45 uur. De jury bepaalt de indeling In rubrieken volgens welke de dieren worden gekeurd. Dit gebeurt in overleg met de plaatselijke rege lingscommissies. Maandagavond werd in hotel „Centraal" de laatste vergade ring in het seizoen 1966/1967 ge houden van de Nederlandse ver eniging voor tuinbouw en plant kunde .Terneuzen en omstreken'. De vergadering stond onder voor zitterschap van de heer L. Evers- dijk, die in zijn voorwoord ge waagde van de vele aktiviteiten in het eerste verenigingsjaar. Ook de secretaris, de heer J. Hoek, gaf in zijn jaaroverzicht een opsomming van hetgeen de afdeling Terneuzen de leden heeft kunnen bieden: een aantal boeiende voordrachten en in teressante excursies, die uiter mate instructief waren. De pen ningmeester, de heer Van Water schoot, gaf een financieel over zicht. De afdeling Terneuzen staat er financieel tamelijk gun stig voor, maar toch bleek grote voorzichtigheid met de financiën geboden. Voor de aanstaande zo mer werden plannen besproken om excursies te maken, waarvoor de voorzitter graag suggesties in ontvangst zal nemen. Bij de bestuursverkiezing was de voorzitter, de heer L. Evers- dijk, aan de beurt van aftreden, omdat in feite het thans zittend bestuur niet definitief werd ge kozen. De heer Eversdijk werd bij akklamatie opnieuw gekozen. Drie leden, die tijdelijk zitting hadden genomen om de eerste moeilijkheden te helpen opvan gen, de heren H. Blok, L. Abra- hamse en J. Hamelink, traden af wegens inkrimping van het aan tal bestuursleden. Eén nieuw lid, de heer F. Brandsma, werd aan het bestuur toegevoegd. Na de pauze volgde een voor dracht met kleurendia's van de heer C. Riemslag, jachtopziener in het Braakmangebied. Op on derhoudende wijze en met ver melding van vele interessante bijzonderheden vertelde en toon de hij wat er in de loop van het jaar zoal te zien is in 't recreatie gebied. Speciale opnamen had de heer Riemslag van jonge vogels en dieren in hun nest. In Terneuzen en Hulst heeft een groot aantal leerlingen van de Temeuzense dansschool Cor Bilderbeek examen afgelegd in ballroom en Latijns-Amerikaans dansen. De jury werd gevormd door mevrouw Tiggelman uit Breda en de heer Jordans uit Rotterdam. De juryleden toon den hun waardering voor de wijze en de stijl waarop de leer lingen hun examen aflegden. In het bijzonder gold dit voor de Latijns-Amerikaanse dansen. Dat deze dansschool een zo groot aantal leerlingen voor het dans- examen zou opleiden en zelfs voor het gouden insigne Latijns- Amerikaanse dansen, was vol gens de jury een fraaie pres tatie. Hieronder volgen de namen van de geslaagden: ïht; I van Tilborg, M. Dees, A. Dees, T. Maes, J. Willemsen, G. Kem- pe, M. Ivens, C. Geene, J. Kem per, M. v. d. Meer, E. Cornelis, J. van Straten, M. Buijs, I. Pie ters, J. Vermeulen, C. Moens M. Wijffels, A. Moens en L. Back, allen te Terneuzen; J. v. d. Vij ver en A. de Kraker te Hoek; A. van Waterschoot te Philip pine; M. Verbrugge te Hengst dijk; P. Smallegange te Othene; C. Vogelaar, M. de Jonge, R. van Huffel, Th. van Huffel, M. Bogaert, alien te Hontenisse; J. de Winne en L. Lensen te Zaam- slag; K. Wolfert te Ossenisse; P. Schout, L. de Cock en M. Herre- wegh te St. Jansteen; E. Sey, A. Jansen, R. van Aart, B. van Haelst en D. Koene, allen te Hulst; M. d'Hont en M. Bracke te Clinge. Zilver: de heren F. Kaan en J. Millenaar te Terneuzen en J. Eggermont te Sluiskil en de dames G. van Tiel en I. van Langevelde te Terneuzen en E. Eggermont te Sluiskil. Goud met ster de heer J. de Ruijter en mej. I. Zeegers, bei den te Terneuzen. Goud Latijns-Amerikaans dan sen: de heer H. Bilderbeek en mej. C. de Regt, beiden te Ter neuzen. In hotel „De Roode Leeuw" werd de opname gemaakt voor de VARA-uitzending van de ru briek „Dit is uw leven". Hierbij stond mevr. E. J. van den Broec- kede Man in het middelpunt van de belangstelling. Mevr. Van den Broecke heeft in nationaal en internationaal verband veel aktiviteiten ont plooid voor de emancipatie van de vrouw en dit kwam in de op name goed tot zijn recht. In een gezellig gesprek liet Letty Kos terman de verschillende oude kennissen een gesprek voeren met haar waarbij het verrassend element uit de aard der zaak prevaleerde. Als eerste kwam op het toneel mevr. Hanna de Vries- Pieters uit de dagen van een zangkoor in de eerste wereld oorlog. Mevr. Van den Broecke schreef voor dit koor de zang spelen. Achtereenvolgens kwa men voor het voetlicht mevr. Barnouw, een oud-predikants vrouw uit de eerste jaren na de oorlog, waarbij herinneringen aan de Aardenourgse gemeente raad werden opgehaald, waar van zij lid werd op een tijdstip dat zij zelf nog niet het aktieve kiesrecht bezat. Verder oud burgemeester Van Dongen met wie allerlei herinneringen opge haald werden uit de bange oor logsjaren en met wie zij samen meewerkte aan de wederopbouw, een samenwerking die uiteinde lijk resulteerde in een prachtig sportpark. Oud-fraktieleider uit de staten L. P. van Oorschot uit Vlissingen voerde met mevr. Van den Broecke een bewogen gesprek over de vrouweneman cipatie en mevr. L. van den Boo- gert, voorzitster van de natio nale vrouwenraad, legde het ac cent op de internationale ont moetingen. Ontroerend was het verschijnen van dochter en schoonzoon uit Tsjecho-Slowa- kije. De uitzending vindt via Hilver sum I plaats op maandag 1 mei in het programma van 8.20 uur. De N.C.V.B. vergaderde dezer dagen onder leiding van de vice- presidente, mevr. Van Asperen- Boeye. Zij opende de avond mét gebed, waarna werd gezongen psalm 139 vers 1 en 14. De medi tatie was getiteld: „Het kruis van Christus". Na de begroeting kreeg ds. v. d. Hauw, legerpredikant te Roo sendaal, het woord. Hij sprak over de „problemen van deze tijd". Hij was een boeiend ver teller en sprak uit een schat van ervaring. Er hebben in deze tijd zeer veel veranderingen plaats gehad, ook in het geloofsleven en de moraal, maar, aldus de spreker, het geloof blijft on danks alles. Na de pauze werden er vra gen beantwoord, waarna de spre ker moest vertrekken. De huishoudelijke zaken werden afgehandeld; o.a. werd medege deeld dat voor de actie van Bar- thimeus een busje bij de presen tielijst komt te staan, zodat ieder er wat in kan doen. Na het zingen van Gezang 89 sloot de vice-presidênte met dankgebed. Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 16 t/m 22 april aangevoerd: 1304 kg exportgarnalen, 623 kg schar, 2028 kg schol, 11.789 kg tong, 258 kg tarbot, 192 kg griet, 2060 kg gul, 234 kg wijting, 12 kg rog, 515 kg onverkochte bot en 212 kg onverkochte gul. Dinsdagmorgen 2 april om 7.00 uur begon weer de grote jaar lijkse race om het mosselzaad. Toen werd door de visserijinspec tie de vergunning uitgereikt voor het vissen op de Waddenzee. Meer dan 150 schepen lagen te wachten in de havens van Den Oever, Harlingen of op Terschei- ling om op het uitgestrekte Friese wad op te trekken op zoek naar het mosselzaad, dat op de uitgebakende percelen zal wor den uitgezaaid. Deze eerste cam pagne duurt ongeveer veertien dagen. Daarna mag nog op het Groninger wad worden gevist. Er zijn enkele plaatsen bekend waar mosselzaad aanwezig is, maar het staat tevens vast, dat de winter- en voorjaarsstormen veel schade hebben aangericht op deze vrije zaadbanken. Het was onder voorzitterschap van wijlen de heer G. van Heu- kelom dat de E.H.B.O. van Hulst in 1937 werd opgericht. Om tot deze oprichting te komen waren in Hulst duizenden folders ver spreid. De propaganda werd ver zorgd door een commissie voor E.H.B.O. die er voor zorgde dat een demonstratie werd gegeven door een ploeg uit Schiedam. Die eerste avond bracht 98 leden op. De afd. Hulst kon zich geluk kig prijzen dat zij over 'n prima docent kon beschikken in de per soon van dokter Casparie, die tot op heden nog enkele avonden per week belangeloos beschik baar is ten dienste van het werk der E.H.B.O. De eerste cursus waarmee ge start werd, leverde 63 geslaagden op. In februari 1940 werden in Hulst drie verbandposten ge plaatst t.w. bij mevr. v. d. Walle- Blommaert, Janssens-Stevens en J. Hoogwijk, terwijl op de Markt bij mej. Jansen een brancard werd geplaatst. Onder' leiding van de heer H. Jansen werd in oktober 1940 de eerste E.H.B.O.-wedstrijd in Zee land gehouden. De oorlogsjaren zorgden voor 'n onderbreking der activiteiten zodat eerst in 1945 weer volledig aan cursussen e.d. kon worden gedacht. Het was in dat jaar dat de heer H. Jansen wijlen de heer Van Heukelom opvolgde als voorzitter. Onder het wakend oog van de heer Jansen werd bij de waters nood van 1953 hulp verleend te Duivelshoek. Een jaar later moest de heer Jansen door zijn vertrek naar Breda zijn functie als voor zitter neerleggen en werd opge volgd d»or de heer Kleyn. In dat jaar (1954) kon door de medewerking van de E.H.B.O. de afdeling van het Nederlandse. Roode Kruis worden opgericht. Op de jaarvergadering van 7 maart 1956 werd de heer Valckx als vierde en huidige voorzitter van de E.H.B.O. gekozen. In 1957 werd de heer Valckx benoemd als instructeur van de afdelingen Clingeen Nieuw-Namen en in 1959 richtte hij te Hulst de jeugd- E.H.B.O, op. In juli 1962 werd het zilveren jubileum herdacht en tevens het zilveren E.H.B.O.-jubileum van de docent dokter Casparie, die voor het vele werk door de toen malige bondsvoorzitter de heer A. Bergers de gouden bonds- medaille opgespeld kreeg. In 1966 ontving dokter Caspa rie de zilveren docentenmedaille en 28 november werd te Hulst de wedstrijd om de „Dokter Van Gel der-beker" gehouden. Dit is een tweejaarlijkse wedstrijd die in Zeeland gehouden wordt om de E.H.B.O,-pionier dokter Van Gel der te eren. 29 APRIL 30-JARIG BESTAAN VAN DE E.H.B.O. Twee leden zijn vanaf de op- (ADVERTENTÏE) LEUK WOLLEN BRETEL BROEKJE EN FLEURIG GESTREEPTE TINO. VOOR LEEFTIJD VI,-4 JAAR. DEZE VOORDELIGE COMBINATIE REEDS v.a. ƒ9,75. richting lid, t.w. de heer G. van Dorst die 29 jaar penningmeester is geweest en mevr. C. M. v. d. Walle-Blommaert die vijftien jaar een bestuursfunctie heeft vervuld, en natuurlijk dokter Casparie, die een bezielende steun is voor de E.H.B.O. In september 1966 werd gestart met een E.H.B.O.-cursus met als doel bij het 30-jarig jubileum 30 nieuwe E.H.B.O.'ers af te leveren. Het zijn er 42 geworden, zodat wanneer deze 42 hun diploma ontvangen hebben, Hulst 108 ge diplomeerde E.H.B.O.'ers heeft. Bij 'n jubileum komt er meestal een bepaald persoon naar voren. Dit keer is dit de voorzitter de heer J. Valckx, E.H.B.O.'er in hart en nieren; hij is instructeur van Hulst, Clinge, Nieuw-Namen, Terhole en Lamswaarde. De afdeling Terhole is door hem opgericht. Tevens is hij mede-oprichter van de afdelin gen Sluis, Aardenburg, 's Hee- renhoek en Vlissingen. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld: J. Valckx, voorzit ter en instructeur; B. v. d. Lavoir, secr.-penningmeester; H. Jansen, commissaris van materiaal en lid van het dagelijks bestuur: M. Geense-Strobbe, bestuurslid; V. de Smet, bestuurslid. Zaterdag, 29 april a.s. des mid dags om drie uur worden bestuur en: genodigden ontvangen in de burgerzaal van het stadhuis. Van half vijf tot half zes is er recep tie in café „Het Centrum" achter de kerk), waar voor iedereen ge legenheid is tot feliciteren. Maandagmiddag heeft de Mid delburgse politie het lijk van de 81-jarige heer I. de Klerk in zijn woning aangetroffen. De man moet al ongeveer acht weken ge leden gestorven zijn. De heer De Klerk, die ongehuwd was, leefde nogal teruggetrokken en ontving zelden of nooit bezoek. Familie leden die hem zo nu en dan be zochten trofféh hem wel niet thuis aan. Wanneer dan de po litie werd ingeschakeld, bleek de oude man bij familie in Kam perland te zitten met wie hij nog wel contact had. Toen echter maandagmiddag gemeentewerk heden in verband met de om bouw op aardgas tevergeefs aan- 19) „Dat kunnen we niet. Nie mand heeft mij kunnen helpen en niemand kan haar helpen ook." Hij ging er niet op in, maar vroeg „Wat denk je, dat Piebe uit voert?" En toen viel ze uit: „Wat kan mij dat schelen Hij verdient geld met de nieuwe bot ter van Jakob Thompsen en ver der hoef je mü niets te vragen. Ik denk, dat Jakob zelf er geen idee van heeft, hoeveel Piebe wel verdient en hij zal er ook nooit achter komen. Als er iets scheef gaat, is hü stom genoeg om daarvoor op te draaien. Had jij iets anders verwacht?" „Nee," zei Tjeerd. De oude vrouw mompelde nog eens „Over wie hebben jullie het?" Frouwk gaf haar geen ant woord, Tjeerd zei: „Over Piebe, moeke. Over Piebe." „O," zei ze, alsof het haar dan verder niet kon schelen. „Waarom koopt Piebe zelf niet weer een botter?" vroeg Tjeerd. „Misschien doet hij dat als hij genoeg overgehouden heeft. Mis schien ook niet", zei Frouwk. Ze staarde voor zich uit in het half duister, net alsof ze eigens aan dacht, dat met dit alles niets te maken had. Misschien aan haar jeugd, toen ze er nog geen ver moeden van had hoe wreed het leven kon zijn, misschien ook alleen maar aan de manden vol garnalen, die ze die dag ver werkt had en die ze de volgende dag nog zou moeten verwerken. „Als hij met de botter van een ander vaart, loopt hij zelf min der risico, hè?" vroeg Tjeerd. „Ja, misschien wel." En op eens zei ze: „Weet je, waarom ik zijn moeder bij me in huis ge nomen heb?" „Jawel." Ze deed alsof ze het niet hoor de. „Niet omdat ik bang voor hem ben. Maar ik weet, waartoe hij in staat is. Ik weet, dat hij me kan vermoorden en het de een of andere keer misschien ook zal doen. Ik hoop, dat zijn moeder dan nog leeft en dat ze erbij is; dat ze ziet wat hij doet." .„Nee, dat is nigt waar, Frouwk," zei Tjeerd op een toon, zoals hij zo iets zou hebben gezegd tegen een oudere zuster op wie hij erg gesteld was. „Dat wil 'je niet." Hij had geen spier van zijn on bewogen gezicht vertrokken, maar even was het geweest als of hij in> een 'huiveringwekkende afgrond staarde. Haar woorden belden, en de gewaarschuwde politie van de familie in Kamper land hoorde dat de heer De Klerk ook daar niet was, besloot de politie een ruit van de woning in te slaan. Hier trof men de be jaarde man dood in zijn leun stoel aan. Op grond van post stukken in de brievenbus die vanaf 13 februari dateerden, neemt de politie aan, dat de overleden man hier acht a tien weken moet hebben gezeten. Volgens d® gemeentearts W. W. Stevens is de heer De Klerk een natuurlijke dood gestorven. Voor 1 mei a.s. zal het pro vinciaal bestuur van Zeeland aan het instituut voor plantenziekte- kundig onderzoek (I.P.O.) te Wage,ningen en aan het instituut voor gezondheidstechniek (T.N. O.) te Delft opdracht verstrek ken tot het meten van de even tueel aanwezige luchtverontrei niging in het haven- en indus triegebied Vlissingen-Oost. Door deze metingen kan de nul- of beginfase worden vastgesteld. Ter bespreking van noodzaak en de aard van deze metingen kwamen dinsdagmiddag in de statenzaal te Middelburg onder leiding van de Commissaris der Koningin en in aanwezigheid van leden van gedeputeerde staten vele burgemeester en wethou ders van gemeenten op Walche ren en Zuid-Beveland bijeen. De Commissaris der Koningin deelde mede dat het provinciaal bestuur bereid is in de kosten verbonden aan de metingen bij te dragen. In onderling overleg zal het voor rekening van elk der betrokken gemeente komen de bedrag worden bepaald. Het is de bedoeling dat het P.I.O. rondom het voormalige sloegebied op een aantal plaat sen op fluor gaan meten. Ook zullen proef veldjes met gladio len en gras worden aangelegd. Eveneens zullen gewasmonsters van appelen, peren, pruimen, bessen en gras worden genomen. De metingen van zwaveldioxyde zullen eveneens op een nader te bepalen aantal plaatsen worden verricht door T.N.O. De invloed van fosfaat zal afzonderlijk wor den nagegaan. Enkele veldjes met lucerne zullen worden aan gelegd. T.N.O. gaat tenslotte ook het stof meten met behulp van neerslagmeters en/of Luikse bol len. Overigens wordt al sinds ok tober 1966 de luchtvervuiling in Vlissingen-Oost door 'n particu lier opgemeten. Het betreft hier de opmetingen van het chemi sche concern Hèchst Vlissingen N.V., dat maandelijks de resul taten naar het moederbedrijf in West-Duitsiand verzendt. De door Höechst opgemeten lucht vervuiling was tot nu toe prak tisch nihil. Desondanks blijft dit bedrijf met zijn maandelijkse controle van de luchtvervuiling doorgaan. De algemene Nederlandse bond van gepensioneerden afd. West Zeeuws-Vlaanderen heeft in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg de 15e jaarvergadering gehou den. Voorzitter M. Maas uil Biervliet kon een groot aantal leden en het hoofdbestuurslid de heer Van der Hoek welkom heten. De heer Van der Hoek sprak over de pensionering. Voor de algemene vergadering in Utrecht werden aangewezen de heren De Waal uit Schoon dijke en Kausemaeker uit Aar denburg. De heer De Waal werd als nieuw bestuurslid tevens be noemd tot penningmeester van de afdeling. De heer J. Koole schenen in de bedompte kamer te blijven hangen tot ze zei „Goed, misschien niet. Maar ik bemoei me niet met wat hij uitvoert." „Als ze gesnapt worden begon Tjeerd. „Wat dan nog? Als ze gesnapt worden, zal Marthe van de mees ter het een paar maandèn of een paar jaar zonder haai- man moe ten doen. Wat gaat mij dat aan?" vroeg ze. „Ik heb het al zo lang zonder mijn man gedaan." Tjeerd zei weer „Nee, Frouwk. Dat meen je nietMaar hij zou willen dat hij er maar niet over begonnen was. Hij voelde zich wat ont moedigd. „Ik moest maar eens naar boord gaan „Naar boordIs die nieuwe ark van je haast klaar?" vroeg Frpuwk. „Och nee.nog lang niet," zei hij. HOOFDSTUK V Hij ging niet naar boord. Hij ging naar het station, waar hij een kaartje kocht. Het was al laat toen hij die avond in de stad kwam. Hij was de enige reiziger. Het stationnetje in de stad had iets verlatens, iets wat een mens kon doen verlangen naar licht en warmte en vrien delijkheid. Het was begonnen te motregenen. Een 'miezerige mot regen. die de hobbelige keien van de straat glad en glibberig maakte. Hier en daar straalde nog het licht van een etalage door de beregende en beslagen ramen. De wind, die opgestoken was, ruiste door de kruinen van de bomen in het park en schud de de laatste verdorde bladeren van de takken, maar toch zaten uit Breskens had zijn functie als penningmeester neergelegd. De heer Koole die 15 jaar penning meester is geweest, kreeg voor het vele werk dat hij had ver richt, een fruitmand aangebo den. Bij acclamatie werd de heer Van Male als bestuurslid herko- Zaterdag 29 april a.s. houdt de toneelvereniging „Esmoreit" de jaarlijkse contactdag in Philip pine. Over toneel zal zeker ge sproken worden daar Toine van Bergen aanwezig is. Met een bal wordt de contoctavond besloten. De heer A. J. de Witte, ambte naar ter secretarie slaagde te Breda voor het schriftelijk ge deelte van het diploma gemeente administratie I. Donderdag komt in café „Den Rooien Oedt" de commissie van Sasse middenstanders bijeen, be staande uit acht man onder voor zitterschap van de heer A. de Smit, om de plannen en organi satie van de reeds eerder ver melde winkelweek verder klaar te maken. Voor de tentoonstel ling in september zal men op nieuw een commissie samenstel len. De uitslag van de schieting van de „De Kring" is als volgt: Hoogvogel: Renique jr.; twee zijvogels en een kleine vogel: H. v. d. Bossche; één kalle en drie kleine vogels: Krieckaert; twee keline vogels: P. Goossens. M. Goethals, Ch. de Maayer en E. Martens schoten elk een klei ne vogel. Voor de derde achtereenvolgen de keer werd te Schoondijke de Maneblussersrit verreden, waar voor een overweldigende belang stelling bestond. De netto-op brengst is bestemd voor de stich ting „Sport steunt Zonneveld". De uitslagen luiden: (bromfiet sen); 1. A. de Vos, Schoondijke; 2. H. Riemens, Schoondijke; 3. J. Ploeghaert, Schoondijke; 4. C. Aars, IJzendijke. (Automobilis ten): 1. J. Huigh, Terneuzen; 2. A. v. d. Linden, Zuidzande; 3. J. Bron, Waterlandkerkje; 4. P. Peersen, Axel; 5. A. van Bun schoten, Schoondijke. Bij koninklijk besluit is be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer W. van Leeuwen, loods der 1ste klasse (zeedienst) bij de dienst van het loodswezen, de betonning, beba- kening en verlichting, wonende te Vlis-hngen. In Ottawa is maandag een ambtenaar van het ministerie van energie, Bower Edward Fea- therstone, tot V-h jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens schending van staatsgeheimen. Hij had twee exemplaren van een ais vertrouwelijk bestem pelde kaart van de marine mee genomen „met een bedoeling die in strijd was met de veiligheid van de staat". Hij was in novem ber j.l. aangehouden. er op de bankjes in de luwte van de struiken nog hier en daar een jongen en een meisje. Toen hij, dwars door het park, naar een van de kleine straatjes aan de haven was gelopen en daar de deur van een kroegje opentrok, sloeg de stank van verschaald bier, van sterke drank en tabaks rook hém tegemoet. Rooie Tjeerd had er een hekel aan naar kroegen te gaan. Zelfs in het dorp kwam hij er zelden, maar wanneer hij er eenmaal was, scheen hij zich er wel thuis te voelen. Hij werd dadelijk be groet door een vent, die met op gestroopte mouwen in een over hemd achter de tapkast stond. Een paar vrouwen aan een tafel tje iri de hoek keerden zich naar hem om. „Ha, die Rooie „Hallo, Bob „Zien we jou ook weer eens." „Je zult niet zo erg naar me verlangd hebben." Alleen die twee vrouwen zaten er en een paar mannen. Op de bruin geverfde houten tafeltjes lagen de smoezelige kaarten, waarmee ze gespeeld hadden. Het waren nog betrekkelijk jon ge mannen, niet uit de stad maar uit het een of andere dorp in de omgeving; de oudste kon mis schien dertig zijn, de anderen goed twintig. Rooie Tjeerd ken de ze allemaal, al had hij zelden met 'ze gesproken. Hij zei tegen de kastelein „Is Jopie vanavond nog geweest, Bob." De kastelein wees met zijn duim over zijn schouder. „Hij zit daar in de a chter- kamër. Moet je hem hebben?" „AIS het even kan?" „Ga er maar heener is geen méns bij hem." (Wordt vervolgd.) waardoor» wij grote familiebaai pondsboal /étKT, li+erfles grote fles echte doorregen zonder .zwoerd W»* heerlijk by jonge grcerite bondverse in dop literblik..

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2