Prinses Beatrix in kliniek opgenomen Amerikanen bestoken doelen op 3,5 km van Hanoi Staatsbezoek van het Nepalese koningspaar RADIO DE K0CK BOMBARDEMENTEN WORDEN INTENSIEVER KRANSLEGGING BIJ HET NATIONAAL MONUMENT HET WEER op 1 mei Perscentrum naar Utrecht Grote opschudding na vertrek van prinses Beatrix Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Italianen vingen laatste woorden van Komarov op Prins Claus logeert in acade misch ziekenhuis Verwarring door vlaggen en saluutschoten in Amsterdam 45.000 Amerikaanse vrachtrijders ontslagen iamp met hangbrug in India Bommen op woonwijken Centrale aangevallen Haiphong twee keer bestookt Brede loper Bezoek aan burgemeester Talrijk publiek Rcndvaart Toespraken Dronk Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38130 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Anvertentienrtis per mm 18 ct: minimum rrei advprtentie ƒ2.40 Rubriek ..Kleine Advertenties" fpéé handels- advertenties) 5 reeels ƒ1,10 Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n m. 2 nr. Voor het gecomb maandag/dmsd&g-nummer tot 10 uur voormiddag. Prinses Beatrix is dinsdagavond vertrokken naar de kliniek van prof. Plate in het academisch zie kenhuis in Utrecht. De adjunct-directeur van de rijksvoorlichtingsdienst, de heer G. van der Wiel, deelde in het pers centrum in Lage Vuursche mee, dat prof. Plate er de voorkeur aan heeft gegeven, de bevalling toch in het academisch ziekenhuis te doen plaatsvinden, omdat hij rekening houdt met de mogelijkheid dat hij het gewenst zou kunnen achten maatregelen te nemen om de be valling niet veel langer op zich te doen wachten. Hij zei ook, dat de prinses in Utrecht de nacht rustig hoopte door te brengen. Prof. Plate heeft herhaald, dat de gezondheidstoe stand van de prinses uitstekend is. De prinses is om half tien met een hof auto uit Lage Vuursche vertrokken. Prins Claus vergezel de haar. Het was niet bekend, of de prins in het ziekenhuis op de bevalling zal blijven wachten, maar de heer Van der Wiel zei, dat dit wel waarschijnlijk is. Over het tijdstip van de geboor te valt nog niets met zekerheid te zeggen. Uit de mededelingen van prof. Plate valt af te leiden, dat men te ieder geval de geboorte vannacht niet verwachtte. De R.V.D. was om negen uur in Utrecht al begonnen met het in richten van de legertenten in de Nicolaas Beetsstraat tot perscen trum. Het grootste deel van de be nodigde apparatuur stond daar al, maar de personeelsbezetting en enkele technische details zoals de overbrenging van telefoonmunt- apparaten uit Lage Vuursche naar Utrecht moesten nog worden geregeld. Het vertrek van prinses Beatrix naar het academisch ziekenhuis in Utrecht, heeft gisteravond zowel fn Lage Vuursche als in de Dom- •tad veel opschudding verwekt. OVERWEGEND ZONNIG Dinsdag stond het weer in ons land onder invloed van een lang gerekt hogedrukgebied, dat zich uitstrekte van Finland tot België. Rond dit druksysteem werd met oostelijke winden droge lucht naar ons land gevoerd, waarin vrijwel geen bewolking voor kwam, zodat de temperaturen tot 10 a 13 graden konden oplopen. Alleen boven Zeeland kwam in de ochtend vrij veel bewolking voor. Deze hield verband met een klei ne depressie, die, vergezeld van een regenzone, van Engeland via West-Frankrijk naar het zuiden trok. Aangezien het hogedrukgebied maar weinig van plaats veran dert, zal ook vandaag het weer in onze omgeving overwegend zonnig zijn. Met noordoostelijke wind kunnen wolkenvelden van uit Duitsland over het oosten en zuiden van ons land trekken, waarachter de zon tijdelijk schuil kan gaan. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Overwegend zonnig Droog en overwegend zonnig weer. Meest matige noordooste lijke wind. Max. temperaturen van 10 tot 13 graden. WOENSDAG 26 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.45 3.08 Terneuzen 3.21 3.44 Hansweert 3.55 4.18 Walsoorden 3.54 4.17 DONDERDAG 27 APRIL v.m. n.m. Breskens 3.25 3.49 Temeuzen 4.01 4.25 Hansweert 4.35 4.59 Walsoorden 4.34 4.58 ZON MAAN April op onder op ondei 26 5.22 19.55 23.20 6.07 27 5.20 19.57 6.38 2« 5.18 18,50 0.42 7.23 Vrijwel niemand rekende meer op een bevalling te de kliniek, temeer daar niets in de communique's die prof. Plate de afgelopen weken heeft verstrekt, in die richting wees. Het nieuws sloeg gisteravond te Lage Vuursche als een bom in. De genen die daar technische voorzie ningen hadden getroffen, zoals de P.T.T., de N.T.S., de N.R.U. en de journalisten die rechtstreekse tele foonverbindingen met hun redak- ties hadden laten aanleggen, be gonnen ogenblikkelijk met het voorbereiden van de „volksverhui zing". Bijzonder teleurgesteld was me vrouw Bleuiand van Oordt, de echtgenote van de beheerder van hotel „De Kastanjehof". Zij heeft bijna een maand lang meegeleefd met haar gasten en nu" het lang verwachte moment eidelijk schijnt aan te breken, worden alle activi teiten naar Utrecht verlegd en keert de rust in Lage Vuursche eigenlijk „voortijdig" weer. „Ik kan wel huilen zei mevrouw Bleuiand, eenzaam aan de lees tafel te het restaurant waar een kwartier eerder geen lege stoel meer te vinden was. Terwijl het in Lage Vuursche steeds maar stiller werd, nam de drukte in Utrecht toe. Mensen die het nieuws via de radio of de tele visie hadden gehoord, kwamen een kijkje nemen in de buurt van het academisch ziekenhuis. Twaalf mannen van de Utrechtse gemeen- tenolitle zijn inmiddels ingescha keld om een oogje in het zeil te houden en om te voorkomen, dat automobilisten zonder doorlaathe- wijs de smalle straten rond het nerscentrum en het ziekenhuis blokkeren. De bewoners van de Hartingstraat tussen de Nico laas Beetsstraat en het ziekenhuis in zijn er een paar dagen gele den door de politie in persoonlijke (ADVERTENTIE) Twee Italiaanse radio-ama teurs beweren in hun privé- volgstation voor ruimtevaart proefnemingen bij Turijn frag menten van de laatste woorden wisseling tussen de verongeluk te kosmonaut Vladimir Komarov en zijn volgstation te hebben opgevangen. Volgens de luisteraars, de ge. broeders Judica-Cordiglia, zou Komarov hebben geprotesteerd tegen de voorgeschreven manoeu vres voor terugkeer naar de aarde. Uit de zwaar gestoorde en daardoor onvolledige conversa tie konden de Italianen de vol gende woorden weergeven: „U leidt mij verkeerd, u leidt mij verkeerd stop. Begrijpt u het niet? correctHerin nert u zich nietversnel len..." gesprekken al toe bewogen, hun auto's elders te parkeren. In de legertent waren om elf uur gisteravond al vier telexapparaten aangesloten, met een vijfde Is men nog bezig. Ook de telefoons kun nen zonodig al worden gebruikt. De P.T.T. brengt ook nog een blok van zeven muntapparaten van Lage Vuursche naar Utrecht over. De Utrechtse Nicolaas Beets straat biedt qua ruimte niet die mogelijkheden als de door restau rants omzoomde Dorpsstraat van Lage Vuursche, maar het gemeen telijk energie- en vervoersbedrijf Utrecht heeft gastvrijheid verleend aan de R.V.D., die nu ijlings een nieuw hoofdkwartier heeft inge richt in het gebouw aan de Beets straat. Prins Claus logeert in het acade misch Ziekenhuis in Utrecht. Ook zijn ex-secretaris mr. C. J. van Schelle, die het contact met de Rijksvoorlichtingsdient zal onder houden brengt de nacht door in het ziekenhuis. Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben in tegenstelling tot allerlei geruchten geen bezoek ge bracht aan het academisch zieken huis. Zij zijn zulks ook niet van plan, zo verklaarde de woordvoer der van de R. V. D. Zij baseren zich daarbij op de verwachting van prof. Plate dat prinses Beatrix rustig de nacht in de kliniek hoopt door te brengen. De gebruikelijke persconferentie van de R. V. D. zal hedenochtend om 10 uur plaats vindt. De R. V. D. heeft voorts bekend gemaakt dat het programma van het staatsiebe- zoek van de koning van Nepal, on voorziene omstandigheden voor behouden, normaal zal worden af gewerkt. In Amsterdam heeft dinsdag morgen bij velen aanvankelijk enige onzekerheid geheerst waar om de vlaggen waren uitgehan gen en om half twaalf saluut schoten over het IJ daverden. Menigeen verkeerde even in de veronderstelling dat de blijde gebeurtenis op Drakensteijn een feit was, temeer daar maandag prof. dr. W. P. Plate had mede gedeeld dat de geboorte van een prinsenkind nog deze week kan worden verwacht. Een telefoon tje maakte meestal direkt een einde aan de twijfel en het bleek de vragensteller dan, dat dit vlagvertoon en de saluutschoten ter ere van het staatsbezoek van het Nepalese koningspaar wer den gegeven. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 9 Het georganiseerd overleg van werkgevers- en werknemers organisaties in het bakkersbe drijf maakt bekend dat in ver band met de nationale feestdag op maandag 1 mei a.s. door de bakkerij geen brood wordt ge bakken. In de winkels wordt geen brood verkocht of aan huis bezorgd. Aan de consu menten wordt verzocht hier mede bij hun aankopen op zaterdag 29 april rekening te willen houden. Duizend expediiie-ondememin- gen binnen een straal van 80 km met Chicago als middelpunt heb ben hun aktviteit gestaakt met het gevolg, dat meer dan 45.000 vrachtrijders zonder werk zitten. Aanleiding tot deze gang van zaken is de weigering van de vrachtrijders de nieuwe c.a.o. te aanvaarden, die anderhalve week geleden in Washington tot stand kwam dank zij de tussenkomst van regeringsbemiddelaars. Maandag is een hangbrug bjj Sindhoe Palansjok, op 90 km af stand van de Indische hoofdstad New Delhi, ingestort. Dit ongeluk heeft volgens een overlevende die 24 uur bewusteloos heeft gelegen aan 90 personen het leven gekost. De overlevende, die gewond is, heeft verder meegedeeld dat op het moment van de ramp 125 per sonen zich op de brug bevonden. Meer dan honderd van hen stort ten in de rivier de Soenkosi. Jachtbommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht hebben dinsdag een herstelwerkplaats van de Noordvletnamese spoor wegen aangevallen op 3600 meter van het centrum van Hanoi, zo heeft een militaire woordvoer der in Saigon meegedeeld. Het was het dichtst hij Hanoi gele gen doel dat ooit door de Ame rikanen is bestookt. In juni van het vorige jaar werd een olieopslagplaats op ruim 5,5 kilometer van de Noord- vietnamese hoofdstad aangeval len terwijl Amerikaanse toestel len half december bij aanvallen tot op 9,5 en 8 kilometer van de stadskern kwamen. De aanval van dinsdag kwam een dag nadat de Amerikanen twee thuisbases van Noordviet- namese „mig"-jagers aanvielen, maar de vliegers meldden na mi terugkeer van de aanval op het spoorwegemplacement op tegenstand van „migs" en lucht doelraketten te zijn gestuit. Na de aanvallen in december ontstond politieke beroering toen in persberichten uit Hanoi mel ding werd gemaakt van het tref fen van bevolkte gebieden. Hoe wel deze berichten aanvankelijk door Amerikaanse functionaris sen werden tegengesproken, gaf het „Pentagon" later toe dat bij de aanvallen op militaire doelen per ongeluk bommen op woon wijken konden zijn terechtgeko men. Men zei dit onvermijdelijk te achten daar de Noordvietna- mezen hun voor de defensie be langrijke objecten als luchtver- dedigingswerken en brandstof opslagplaatsen in bevolkte ge bieden vestigen. Amerikaanse functionarissen zeiden dat er bij de dinsdag aan gevallen doelen woonwijken lig gen, maar dat het spoorwegem placement op de andere oever van de Rode Rivier ligt dan waar het belangrijkste deel van de hoofdstad is gelegen. In ingelichte kringen voorspelt men dat de bombardementen op de meest belangrijke Noordviet- namese industrieën de komende weken geleidelijk zullen toe nemen. Ook een elektrische centrale, elf kilometer ten noorden van Hanoi werd aangevallen. De correspondent in Hanoi van het Russische persbureau „Tass" meldt dat zestien Ameri kaanse jachtbommenwerpers „uit de richting van Thailand ko mend over het centrum van Hanoi vlogen en de buitenwijk Gialam, waar het internationale vliegveld is gelegen, aanvielen." Een rookkolom steeg uit het ge bied op. Eén van de Amerikaan se toestellen werd neergehaald en de vlieger werd gevangen ge nomen. Voorts meldt het persbureau dat de havenstad Haiphong tot tweemaal toe is aangevallen. Volgens radio-Haiphong waren vier Amerikaanse toestellen neergeschoten waarvan één recht boven de haven. De aanval was gericht tegen het oostelijke stads deel waar een grote cement- industrie is, (Zie verder Pag. 3.) ten naar de ambtswoning van de burgemeester aan de Herengracht, waar de wethouders en de overige leden van de gemeenteraad aan de Nepalese koning en koningin wer den voorgesteld. Koning Mahendra Bir Bikram Shah Deva en koningin Tatna Rajya Laxmi Devi Shah van Nepal, vergezeld door twee van hun kin deren, zijn dinsdagmorgen om 11.17 uur voor een vier dagen durend staatsbezoek aan ons land met de koninklijke trein op het centraal station in Amsterdam aangekomen. Anderhalf uur eerder had het koninklijk paar met hun 18-jarige zoon Gyanendra en 16-jarige doch ter Sobha voet op Nederlandse bo dem gezet met'hun gevolg toen zij, per vliegtuig komende uit Parijs, op de vliegbasis Soesterberg arri veerden, waar zij werden ontvan gen door prins Claus, die hen naar de hoofdstad begeleidde. De koninklijke trein met een diesellocomotief er voor reed van Soesterberg via een niet geëlektri ficeerd spoorbaantje voor de be voorrading van de vliegbasis naar Amersfoort. Daar werd op het sta tion de dieselloc vervangen door een elektrische. De treinrit van Soesterberg naar Amersfoort duur de ongeveer vijf kwartier. Het rijtuig met de hoge gasten stopte in Amsterdam precies voor de brede loper die van de rand van het perron naar de ingang van de koninklijke wachtkamer was neer gelegd. Na een hartelijke begroe ting door het koninklijk paar in specteerde de koning tezamen met koningin Juliana de erewacht. Daarna werden burgemeester Van Hall en de militaire gouver neur van de hoofdstad aan de hoge gasten voorgesteld. In de wacht kamer volgde de voorstelling van burgerlijke en militaire autoritei ten, o.m. de voorzitters der beide kamers der Staten-Generaal, de ministers en staatssecretarissen, de commissaris der koningin in Noord-Holland en de president directeur der N.S. Z. M. koning Mahendra Bir Bikram Shah Deva van Nepal. Geëscorteerd door rijkspolitie te H. M. koningin Ratna Rajya Laxhi Devi Shah van Nepal. Buiten het station stond tegen over de oostelijke vleugel een vrij talrijk publiek achter de hekken. De Nederlandse en Nepalese vlag gen wapperden vrolijk en een mil de zon bescheen het kleurrijke tafereel van het vertrek der hoge gasten. Voorafgegaan door een commando bereden rijkspolitie in het ceremonieel tenue vertrok de stoet precies om half twaalf bij de uitgang van de koninklijke wacht kamer. Op het moment dat het eerste rijtuig afreed, klonk het eerste der 21 saluutschoten, die werden afge vuurd door een bij het marine etablissement opgestelde saluut- batterij. paard reed het gezelschap tussen een ere-afzetting van 630 man van de drie krijgsmachtonderdelen over het Damrak naar het paleis op de Dam. iHer inspecteerden koning Mahendra en koningin Juliana na dat de marinierskapel het Nepalese volkslied had gespeeld, de erewacht van de marineluchtvaartdienst. Even later verschenen koningin en prins met hun hoge gasten een ogenblik op het balcon van het paleis, waarbij hier en daar uit het talrijke publiek gejuich en hoera geroep klonk. Om tien over twaalf begaven de koninklijke gasten zich naar het nationaal monument waar koning Mahendra een krans legde. Om drie uur vertrokken de gas- Voor de ambtswoning lag ver volgens de rondvaartboot „Prins Hendrik", waarvan de voorplecht op smaakvolle wijze met bloemen was versierd, gereed. Hiermede maakte het hoge gezelschap een korte rondvaart door een aantal grachten en over het IJ. De bruggen, die tijdens de rond vaart werden gepasseerd, werden bewaakt. Toen de boot langs het binnengasthuis kwam, werd het gezelschap door een schare ver pleegsters toegejuicht. Bij de aan legsteiger van de rederij Kooij aan het Rokin stond veel publiek toen de Prins Hendrik onder de lage brug het water van het Rokin in voer. Om half zes maakten de hoofden der diplomatieke missles in ons land in het paleis hun opwachting bij koning Mahendra en zijn ge malin. 's Avonds aan het galadiner sprak koningin Juliana haar gas ten toe. Nepal betekende vróeger voor ons een prachtig sprookje uit de Himaiaia, Nu zijn de koning en de koningin van die hoge landen naar deze lage landen gekomen, aldus de koningin. Nu vertoont Nepal zich aan ons, zoals aan de rest van de wereld, in de volle glorie van ziin eeuwen oude beschaving. Het stelt ons in staat te beseffen, welk een schatten aan gedachten en kunst het heeft voortgebracht. Maar wii zien te vens een ander nieuw Nepal: een natie .die er met grote krachtsin spanning naar streeft, te beant woorden aan de eisen van de mo derne wereld en aan die van de toekomst. Koning Mahendra zei te ant woord on de toesnraak van de ko ningin, dat Nenal terecht trots kan ziin op zijn oude kunsten, geschie denis en cultuur en zijn ononder broken traditie van honderden laren van eenheid, onafhankeHik- beid, nationalisme en souverelnl- teit. Alle Nepalezen hebben, aldus de koning, eerbied en bewondering voor het nijvere en hardwerkende Nederlandse volk. Hij zei te hopen dat de vriendschappelijke betrek kingen tussen belde landen verder zouden worden versterkt. Koning Mahendra bracht ten slotte een dronk uit op onze koningin en op het geluk en de voorspoed van het Nederlandse volk DE VRUE ZEEU WOENSDAG 26 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6924 Uitgeefster N.V. v/h Firma P.van de Sande te Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1