Russische ruimtevaarder Komarov gedood bij de landing In Athene heerst weer rust HET WEER Weer onrustige nacht in Amsterdam Rusland doet beroep op China Frank. bQ abonnement: TERNEUZEN Ontmoeting? Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Concurrentie Tweede vlucht Geruchten Nog meer kosmonauten? Neergestort Aanvaring bij Hoek van Holland Na de tornado's in het Amerikaanse midden-westen Aandeel van de honing in de staatsgreep tegengesproken Rol van koningin-moeder Moedig Twee doden Papandreoe gevangen Admiraal Anti-Griekse betogingen Bloedvergieten Koning Konstantijn zou huisarrest hebben Gevangene Directeur-HoofdredaefettW van fle Sand* Redactie- en Administratie-adres: Smidiwal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Maandag 247Dinsdag 25 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6923 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprfls per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêê.i handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In de Sowjet-Unie is zondag ochtend om 1.35 uur Ned. tijd (3.35 uur Moskouse tijd) een ruim tevaartuig gelanceerd dat wordt bestuurd door Wladimir Komarov Volgens het persbureau Tass is het ruimtevaartuig Soyoez (eenheid) genaamd, in een baan om de aarde gekomen. Hiermee is een einde ge' komen aan een periode van twee jaar waarin de Russen geen be mande ruimtevluchten uitvoerden. Komarov heeft in oktober 1964 Woschod-i bestuurd. Hij maakt nu zijn tweede vlucht. Aangenomen wordt dat de lan cering is gebeurd van het ruimte station Baikonoer in Kazakhstan, waar de gehele week voorbereidin gen zijn getroffen. De Soyoez-1 kwam in een baan die vrijwel overeenkomt met de vooraf berekende. Het nieuwe experiment beoogt volgens Tass het volgende: het beproeven van een nieuw bemand ruimtevaartuig; controle van de verschillende systemen en elementen van het vaartuig tijdens de vlucht; wetenschappelijke en physisch- technische experimenten; voortzetting van medische en biologische onderzoekingen en bestudering van de invloed van allerlei factoren op het mense lijk organisme tijdens een ruim- tevlucht. De Soyoez draait in 88,6 minu ten om de aarde op een maximale afstand van 224 km en een kleinste aftsand van 201 km. De inclinatie is 51 gradten en 40 minuten. Verwacht wordt dat de vlucht van de Soyoez-1 de inleiding vormt tot een serie experimenten met meer ruimteschepen. Waarschijnlijk zullen binnen 48 uur verscheidene kosmonauten de ruimte ingaan. De OPNIEUW NACHTVORST Na het wegtrekken van een storing, die ons land zondag voornamelijk in het zuiden wat regen bracht, kwam het weer onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die zich van de Britse eilanden in de richting van ons land verplaatste. Er kwamen flinke opklaringen in voor, waarbij het op vele plaat sen in het binnenland op de grond 2 tot 7 graden vroor. Bij IJsland is intussen een r.ieuwe oceaandepressie aange komen. Het ziet er naar uit dat een afsplitsing ervan over de Britse eilanden in zuidoostelijke richting naar West-Europa zal trekken. Deze storing kan voor al in het westen van het land bewolking brengen. Of het bij behorend regengebied ons land zal bereiken is nog niet Wei zal de komende nacht t'jdens opklaringen vooral in het r osten van het land op vele plaatsen opnieuw nachtvorst op treden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Opnieuw nachtvorst Aanvankelijk weinig, later meer bewolking, maar waar schijnlijk op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. Vannacht plaatselijk nachtvorst, vooral in de oostelijke helft van het land. Morgen overdag onge veer dezélfde temperaturen als vandaag. DINSDAG 25 APRIL Breskens Terneuzen Kansweert Walsoorden WOENSDAG Breskens Terneuzen Kansweert Walsoorden 2.09 2.45 3.19 3.18 26 APRIL 2.29 3.05 3.39 3.38 v.m. 2.45 3.21 3.55 3.54 n.m. 3.08 3.44 4.18 4.17 ZON MAAN April op onder op on< 24 5.26 19.52 20.13 5.2. 25 5.24 19.33 21.48 5.4*5 26 5.22 19-55 23.20 6.07 27 5.20 -WH». S-38 te lanceren Soyoez-2 zou een ont moeting in de ruimte met de So yoez-1 tot stand moeten brengen. Er gingen al enige tijd geruch ten dat de Sowjet-Unie tot een nieuwe ruimte-experiment zou overgaan vóór de eerste mei. Tit dusver hebben elf Russen in totaal 507 uren in de ruimte door gebracht. De Amerikanen hebben 2.000 ruimte-uren op hun naam staan. Zij zijn sedert de vorige Rus sische ruimtevlucht, op 19 maart 1965, zeer actief geweest: Ameri kaanse kosmonauten kwamen tien maal in een baan om de aarde, brachten tien ruimte-ontmoetingen met onbemande raketten en negen koppelingen tot stand en verbleven in totaal twaalf uur in de ruimte, tegen twintig minuten van de Rus Alexis Leonov, die echter de eer ste was. De Russen hebben nog geen koppeling volbracht. Zij lanceerden echter de eerste aardsatelliet de Spoetnik-1 op 4 oktober 1957 en in april 1961 werd majoor Yoeri Gagarin de eerste mens in de ruimte. Later volgde de eerste vrouw, Valentina Teresjkova. De Sowjet-Unie heeft ondanks de onderbreking van de bemande vluchten veel werk verricht, waar onder de lancering van verscheide ne onbemande ruimtevaartuigen, zoals de Loena-9, die op 31 januari van het vorig jaar werd afgescho ten en de eerste zachte landing op de maan maakte. De 40-jarige kolonel Wladimir Komarov, die de Soyoez-1 bestuurt, is een der oudste Russische kos monauten. Hij is de eerste Rus die een tweede ruimtevlucht uitvoert. Op 12 oktober 1964 was hij com mandant van de Woschod-1 (dage raad) waarin zich ook een arts en een natuurkundige bevonden. Dit ruimteschip draaide zestien maal om de aarde. Hij moest later zes maanden op de grond blijven nadat een onregelmatige hartslag was geconstateerd. Komarov lang, donker en breedgeschouderd is kolonel bij op de luchtmacht. Na zijn opleiding op de luchtmachtschool werd hij straaljagerpiloot. Hij maakte veel parachutesprongen en is parachu te-instructeur. Hij behaalde In 1959 een ingenieursdiploma. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen, een jongen en een meisje. De weinig spraakzame Komarov onderscheidt zich door zijn erudi tie en grote wilskracht welke hem ondanks een zware operatie in staat stelde zijn plaats onder zijn mede-kosmonauten weer in te ne men. De Russische kosmonaut Vladi mir Komarov is vandaag aan de tweede dag van zijn verblijf in de ruimte begonnen terwijl er nog geen enkele aanwijzing bestond dat hij gezelschap zal krijgen van an dere ruimtevaarders, zoals wester se waarnemers verwachten. De 40-jarlge ruimtevaartvete raan heeft de grondstations mee gedeeld dat de vlucht van de So yoez-1 goed verloopt en dat hij een aantal voorgeschreven experi menten heeft uitgevoerd. In geen enkele officiële mededeling wordt gerept over een tweede lancering of een spectaculaire ontmoeting in de ruimte. Volgens onofficiële berichten zal vandaag nog minstens één andere kosmonaut in een baan om de aar de worden gebracht. Sommige ge ruchten willen echter dat zes of meer kosmonauten in de komende dagen in actie zullen komen en mogelijk hun ruimteschip aan de Soyoez-1 zullen koppelen. Komarov werd zondagmorgen vroeg vanaf de basis Baikonoer in Kazakstan de ruimte in gestuurd en volgens mededelingen van radio Moskou had hij vanmorgen om 4.00 uur 18 omwentelingen om de aar de gemaakt. De officiële inlichtingen over de duimtevlucht zijn nog schaarser dan gewoonlijk het geval is. In de afgelopen nacht had Kobarov acht uur lang geen contact met de grondstations. Er waren weinig speciale radiouitzendingen en de Russische televisiekijkers hebben ditmaal geen rechtstreekse beelden uit de ruimte gezien. Over de Soyoez-capsule zijn geen foto's of details verstrekt, maar zij moet ter grootte zijn van een flinke vrachtauto, en ruimte genoeg bieden voor meer passa giers. Waarnemers zien een bevesti ging van hun vermoeden dat nog me?r kosmonauten bij de proefne ming zuilen worden betrokken in het feit dat tot op heden geen feli citatie door het Kremlin aan Koma rov is gezonden, wat normaal een verplicht onderdeel van het proto- kol is. Zij menen dat de Russische leiders hiermee wachten totdat zij collectieve gelukwensen aan een "roep ruimtevaarders kunnen zen den. De Russische ruimtevaarder Ko- manov is tijdens zijn ruimtevlucht gedood. Sinds zondagavond was het waarnemers in Moskou ongevallen dat er een „muur van stilte" was gerezen omtrent het verloop van de vlucht met de Soyoez-1. Pers, radio en televisie deelden niet veel mee over de vlucht van Vladimir Koma rov, terwijl anders steeds allerlei bijzonderheden werden meeee'- deeld. Ook waren er geen recht streekse televisie-beelden van Ko marov gegeven. Bij voorgaande gaande ruimtevluchten werden de ruimtevaarders steeds in hun cabi ne getoond. Dat was alleen bij de twee eerste niet het geval. Het Sowjetrussische persbureau Tass meldde dat tijdens de landing de touwen van de parachute op 7 kilometer hoogte in elkaar ver ward geraakt waren. Het ruimte schip is hierna te pletter geslagen, terwijl de ruimtevaarder zich daar in bevond. In de Amsterdamse binnen stad is het zaterdagnacht tot cir ca half drie in de morgen, onrus tig geweest. De incidenten be gonnen zaterdagavond bij het Griekse consulaat op het Rokin waar enkele ruiten werden inge gooid. Manschappen van de mo biele eenheid traden later op di verse plaatsen in de stad op tegen groepen jongelui die de orde trachtten te verstoren. Hierbij werd gebruik gemaakt van de wapenstok en politiehonden. Drie personen werden door honden gebeten. Zowel op het Leidseplein als bij het huis van bewaring op de Amstelveenseweg, waar de pro vo Hans Metz is gedetineerd, werden rookbommen gegooid. Ook op de Dam en het Spui de den zich ongeregeldheden voor. De politie verrichtte drie arres taties wegens belediging en schreeuwen op de openbare weg. De 24.245 ton metende Zweed de Nederlandse kustvaarder zondagochtend omstreeks half vijf in aanvaring gekomen met de Nederalndse kustvaarder „Nelly", die is gekapseisd. Het ongeluk deed zich voor op onge veer zeventien mijl van Hoek van Holland en tien mijl ten westen van het lichtschip Goeree. De acht bemanningsleden van de „Nelly" zijn aan boord geno men van de Mertainen, die van Narvik in Noorwegen op weg was naar Antwerpen. Reddingboten die waren uitgevaren, konden terugkeren zonder in actie te zijn geweest. De opvarenden van de Nelly zijn in Vlissingen aan wal gezet. De Mertainen, die geen hulp no dig had, voer door naar Antwer pen. De Russische leider Andrei Kiri- ienko, lid van het politbureau, heeft een beroep op China gedaan, zich bij de rest van de communis tische wereld te voegen voor een groot hulpprogramma voor Noord- Vietnam. Hij leverde echter kritiek op de groep van Mao tse-Toeng in Peking, die „een felle aanval doet op de algemene lijn van de com munistische beweging". Kirilenko sprak op een bijeenkomst ter ge legenheid van de geboortedag van Lenin. De tornado's die vrijdag het midden-westen van de V.S. heb ben getroffen, hebben tot dusver aan 53 mensen het leven gekost, terwijl er ongeveer 1.500 zijn gewond. De schade wordt ge schat op meer dan 50 miljoen dollar. Het zal echter nog enige dagen duren, voordat men een volledig beeld van de vernielin gen in de staten Illinois, Michi gan, Kansas, Iowa, Wisconsin en Missouri zal hebben. President Johnson heeft op dracht gegeven de getroffen sta ten met alle mogelijke middelen te helpen. Er is ook veel schade aangericht aan kerken en andere gebouwen. Amerikaanse soldaten, die te hulp zijn geschoten in Oak hawn, een van de zwaarst getroffen plaatsen. Een jonge brigadegeneraal en twee jonge kolonels hebben de goed voorbereide coup geleid, die de militairen vrijdag aan de macht bracht in Griekenland, waar de toestand zaterdag weer normaal was. De sterke man van de nieuwe regering is brigade generaal Patakos, commandant van de tankdivisie, thans minis ter van binnenlandse zaken. Zijn metgezellen in het mili taire driemanschap, dat nu de leiding heeft, zijn kolonel Nico las Makarezos, minister van eco nomische coödinatie, en kolonel Georgios Papadopoulos, die de leiding heeft van het kabinet van de premier. Volgens welingelich te kringen hebben deze drie de niet-politieke figuur Kolias aan gewezen als de man, die in naam premier is. Wnd-premier is de staf-chef van het leger, luite nant-generaal Gregoros Spandi- dakis. Volgens genoemde krin gen heeft hij deze functie op ver zoek van koning Konstantijn aan vaard om de koninklijke belan gen te waarborgen. De verdreven premier, Kanel- lopoulos werd zaterdag in vrij heid gesteld. De 20-jarige koningin Anne- Marie, die over enkele weken haar tweede kind verwacht, en hun dochtertje Aleixia zouden zich bevinden in het zomerpa leis te Tatoi, 25 km ten noorden van Athene. De koning reed zaterdag naar het huis van zijn moeder, konin gin Frederika, in Psychico, aan de rand van de hoofdstad. Waar nemers in Athene verwierpen speculaties in het buitenland, dat zij betrokken was bij de militai re machtsgreep. Er werden in Athene veel schoten gehoord, maar de mees te waren waarschuwingsschoten in de lucht door de politie, die de mensen van de straat wilde houden. Volgens betrouwbare berich ten die in Londen zijn ontvan gen, was koning Konstantijn niet betrokken bij de actie van de militaire leiders, die de macht in handen namen. Volgens deze berichten heeft de koning niet, zoals de radiozender van het leger meedeelde, het decreet ge tekend tot machtiging van de militaire coup. Ofschoon de koning de beëdi ging van het kabinet bijwoonde, hoefde dit niet te betekenen, dat hij alle acties van de leiders van de coup goedkeurde, aldus deze berichten, waarin voorts werd gezegd, dat de koning in de hui dige crisis moedig optrad en de vrijlating van sommige gearres teerden had verkregen. De nieuwe Griekse premier, Constantin Kolias, heeft zaterdag verklaard, dat de machtsoverna me door het leger zonder bloed vergieten is verlopen. Nadien waren er twee mensen om het leven gekomen, één die geen ge hoor had gegeven aan een. ge geven bevel en de ander als ge volg van een ketsende kogel. „In het land heersen rust en or de", aldus de eerste minister. De woordvoerder van de rege ring, Farmakis, sprak met klem berichten tegen als zouden er ongeveer 8000 arrestaties zijn verricht. Hij zei niet over het juiste aantal te beschikken, maar dit was in ieder geval veel lager dan het genoemde getal, Intussen heeft koning Kon stantijn nog twaalf leden van het nieuwe kabinet beëdigd. Onder de nieuwe ministers bevinden zich vijf rechters. De vrijdag na de machtsovername door het leger gevormde regering bestond in eerste aanleg uit vier hoge militairen onder leiding van pre mier Kolias. Naar verluidt zou de vorst er eerst niet voor ge voeld hebben, de vorming van dit kabinet en de hierdoor ge troffen maatregelen met zijn handtekening te bekrachtigen. Hij zou hier zaterdag toe zijn overgegaan na de uitbreiding van het kabinet met enige burgers en na de vrijlating van de leider van het laatste bewind, premier Kanellopoelos, en kolonel Ar- naoetis, de particuliere secreta ris en "vriend van de 26-jarige koning. Vele andere politici zou den nog worden vastgehouden, onder wie de 81-jarige George Papandreoe, de leider van de „unie van het centrum" wiens onverzoenlijke oppositie tegen de vorst één van de belangrijk ste aanleidingen was tot de mi litaire staatsgreep. Zaterdag werden alle verbin dingen binnen Griekenland en met het buitenland hersteld. Onder de twaalf nieuwe mi nisters bevindt zich slechts één militair, nl. admiraal Athanas- siqe, die minister voor de koop vaardij is geworden. De vijf mi nisters die rechter waren, had den zitting in het hof van Cas satie. Minister van buitenlandse zaken is Ekonomoe-Goeras, die dezelfde portefeuille had in het zakenkabinet van Paraskelopoe- los, de regering die aan het laat ste bewind van Kanellopoelos voorafging. Het nieuwe bewind heeft be kendgemaakt, dat alle wapens die in het bezit van burgers zijn, binnen vijf dagen moeten wor den ingeleverd. Voorts is mee gedeeld dat een ieder die de openbare orde in gevaar brengt, het leger of de regering in dis krediet brengt of tweedracht zaait, zal worden gestraft. Kran ten die hieraan schuldig worden bevonden, zullen worden verbo den. In verscheidene plaatsen in West-Europa zijn zaterdag beto gingen gehouden tegen de mili taire machtovername in 'Grie kenland, o.a. in Stuttgart en West-Berlijn namen Griekse gastarbeiders aan de demonstra ties deel. In Kopenhagen kwam het tot schermutselingen met de politie die de betogers geen toestem ming gaf, een resolutie af te geven op de Griekse ambassade. Er werden enkele arrestaties verricht. In Rome verliep een dergelijke demonstratie zonder ■"cidenten. Koning Konstantijn is huisarrest Griekse ministerie van voorlich ting, N. Farmakis, heeft met be trekking tot de positie van ko- In de Griekse hoofdstad Athene begint de rust langzamerhand i terug te keren. Op de vrijdag j.l. genomen foto was dit nog lang niet het geval en patrouilleerden er nog tanks door de straten van Athene. ning Konstantijn tegenover de militaire staatsgreep in Grieken land gezegd, dat de nieuwe re gering de eed heeft afgelegd in handen van de koning en dat hij het desbetreffende decreet heeft getekend, „hetgeen betekent, dat de koning ermee instemt". Toen journalisten erop aan drongen, het decreet te tonen, zei Famakis, dat het woord van de regering voldoende behoorde te zijn. Op de vraag waarom, de koning zich nog niet in een ra diorede tot het volk had gewend, antwoordde de Griekse woord voerder, dat dit een kwestie was die de koning zelf moest uitma ken. De gezondheidstoestand van George en Andreas Papandreoe, die eveneens gearresteerd zijn, is volgens Famakis „uitstekend". In elk geval was geen der gearres teerden dood of gewond. De Griekse woordvoerder zei verder, dat de staatsgreep is uit gevoerd ter vermijding van bloedvergieten. De autoriteiten beschikten over inlichtingen waaruit bleek, dat ex-premier George Papandreoe zondag 23 april te Saloniki een rede zou houden en dat aanhangers van zijn partij en communisten naar Saloniki waren gezonden om Pa pandreoe bij het verwezenlijken van een revolutieplan te helpen. Papandreoe, aldus de woord voerder, had tot opstand willen aanzetten. Daarom waren „pre ventieve maatregelen" genomen! die ernstig bloedvergieten had den voorkomen. Koning Konstatijn is huisarrest opgelegd omdat hij geweigerd heeft dekreten betreffende de militaire staatsgreep te tekenen, aldus de Amerikaanse omroep organisatie N.B.C. De N.B.C. meldde dit zondagavond en zou het nieuws uit „bronnen in Athene" hebben vernomen. Ook enige Engelse dagbladen weten te melden dat koning Kon stantijn zich verzet tegen de uit voerders van de staatsgreep. Volgens „The Sun" was de koning erin geslaagd buitenlan ders te laten weten dat hij be reid is „zijn persoonlijke veilig heid op het spel te zetten door te weigeren een dekreet te onder tekenen ter goedkeuring van de militaire coup van vrijdag". De „Daily Mail" verklaarde dat hij de leiders van de staats greep gedreigd had troonsafstand te zullen doen en volgens de „Daily Express" is de koning praktisch een gevangene. De „Daily Mirror" meldde uit „kringen met het grootste gezag" dat Konstantijn mogelijk bin nenkort voor troonsafstand en ballingschap staat. De „Guardian" deed het kal mer aan maar ook volgens het liberale blad bestond er weinig twijfel dat de koning niet de aan stichter van de staatsgreep was en dat hij zijn uiterste best ge daan had om zich tegen de ge volgen ervan te weer te itellen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1