Stichting van de Arbeid brengt advies uit De Rotterdamse olie-industrie en de Nederlandse dynamiek PREMIE W.A.O. ZAL NA 1968 STIJGEN TOT 5 Naar tankers van 209.900 ton BEURSOVERZICHT A.N.W.B. is tegen een examen voor caravan-rijders Zaterdag 22 april 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina Korte openbare vergadering van de S. E. R. WERKTIJD VERKORTING BIJ HOLLANDIA VEENENDAAL WERKTIJD VERKORTING BIJ GRONINGS CONFECTIEBEDRIJF Bezwaren Aanvangspremie Rijproef ONDERZOEK NAAR INRIJDEN OP VIETNAM- DEMONSTRANTEN Wat was er aan de hand MINISTERIEEL ONDERZOEK NAAR AANLEIDING V.P.R.O.-UITZENDIN G 10.000 STE SCHIP OP NIEUWE WATERWEG Veroudering Research Paritair verdeeld De strijd tegen verontreiniging van hei water Het bestuur van de stichting van de arbeid heeft zich verenigd met een door zijn commissie so ciale verzekering voorbereide nota over de premielasten sociale verzekeringen per 1 juli 1967. Bij de bespreking van deze nota zijn slechts enige redactionele wijzi gingen voorgesteld. De nota zal worden gezonden aan de minister van sociale za ken en volksgezondheid. Het be stuur der stichting merkt in de nota o.m. op dat in het loonpoli tieke overleg voor 1967 rekening werd gehouden met een aantal wijzigingen in de sector van de De sociaal-economische raad heeft vrijdagmorgen in een korte openbare vergadering een advies vastgesteld, waarin wordt aan bevolen de instellingswet pro- duktschappen en hoofdprodukt- schap aardappelen zo te wijzigen dat de mogelijkheid wordt ge opend in het bestuur van het pro- duktschap aardappelen een plaats in te ruimen voor een vertegen woordiging der verwerkende in dustrie van consumptieaardappe len. Deze verwerkende industrie omvat fabrikanten van voorge bakken patates-frites, chips en andere „snacks", vervaardigd uit aardappelen, aardappelpuree, -poeder, gedroogde, geschilde en geconserveerde aardappelen. De voorzitter van de raad, drs. J. W. de Pous, deelde bij het in behandeling nemen van de agendapunten „wachtgelden per soneel 1967" en „vaststelling richtlijnen wachtgeldregelingen personeel bedrijfslichamen" mede dat een aantal amendemen ten was binnengekomen. Hij vermeldde niet de inhoud van die amendementen maar merkte op dat het hem gewenst voorkwam de zaak eerst in het dagelijks bestuur aan de orde te stellen. De raad ging vervolgens m besloten vergadering om zich te wijden aan het vaststellen van n interim-advies over de werk gelegenheid. Met ingang van maandag 24 april zal er bij de Veenendaalse wol- en kousenfabrieken „Hol- landia" een werktijdverkorting van vijftig procent van kracht worden, die zal gelden voor twee honderd personeelsleden. Bij dit bedrijf werken bijna driehonderd mHet gehele aandelenkapitaal van „Hollandia" kwam in 1959 in het bezit van de Leidse wohndus- trie P. Clos en Leembruggen. In de Veenendaalse wolindus trie viel al eerder een massale werktijdverkorting. De Scheep- j es-wolf abrieken ontsloegen enige maanden geleden 73 man en voerden voor vierhonderd personeelsleden een werktijdver- korting in. De moeilijkheden bij Scheepjeswol" zowel als die bij "Hollandia" zijn van structurele aard. Voor de industriegarens kan onvoldoende afzet worden gevonden, waardoor de bedrijven met grote voorraden blijven zit ten. „Hollandia" heeft met de vakbonden een afvloeiingsrege ling getroffen. Werknemers boven de 23 jaar zullen een aan vulling tot honderd procent van hun netto loon ontvangen. De vakbonden hebben deze regeling niet ongunstig genoemd. Voor zover bekend zullen er bij de Leidse vestiging van het Clos en Leembruggen-concern geen ontslagen vallen. In Vee- nendaal nam dit concern in 1955 de „Frisia"-wolspinnerij over. De directie van Clos en Leembrug gen streeft er naar de „Frisia" en „Hollandia" fabrieken samen te smelten tot één groot bedrijf. In Veenendaal wordt hiertoe een grote fabriekshal gebouwd. De herenkledingfabriek C. E. Grol en zoon in Groningen heeft voor de periode tussen 8 mei en 30 juni werktijdverkorting aan gevraagd. Het ligt in de bedoeling van de directie om in die tijd ge middeld 16 uur per week korter te werken:. In totaal betekent dit dat veertien dagen korter zal worden gewerkt. Grol heeft het naast het hoofdbedrijf in Gronin gen vestigingen in Nieuwe Schans en Hoogeveen. In totaal werken er 900 men sen. Als oorzaak voor het indie nen van deze aanvraag geeft men op, dat er een gat is gevallen tus sen de voorjaarsbestellingen en d* najaarsorders. sociale verzekering die op het moment van dat loonpolitieke overleg waren voorzien voor 1967. De wijzigingsvoorstellen van 14 maart j.l. van de toenmalige minister van sociale zaken, als mede de per 1 juli a.s. optreden de grotere stijging van de sociale lasten dan was voorzien, maak ten naar het oordeel van het be stuur van de stichting een nadere beschouwing van de toestand per 1 juli a.s. gewenst. In de per 1 juli 1967 in te voe ren wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering is er van uit gegaan dat de premie gelijkelijk van werkgevers en van werkne mers zal worden geheven. Dit uitgangspunt leidt echter voor de werknemers tot een verhoging met 2,1 procent van het premie plichtig loon, terwijl de werk gevers een lastenverlichting zul len krijgen door het vervallen van de invaliditeitswet- en de ongevallenwetpremie. In het loonpolitieke overleg voor 1967 is rekening gehouden met een stijging van de premie last sociale verzekeringen per 1 juli voor de werknemers van slechts 0,75 procent. Om de werknemerspremie meer in over eenstemming te brengen met dat uitgangspunt van het loonpoli tieke overleg en daarmee tevens een meer gelijke verdeling der stijging van de premielast voor werknemers en voor werkgevers te verkrijgen, had minister Veld kamp voorgesteld de premie zie kenfondswet die tot nu toe steeds gelijkelijk door werkne mers en werkgevers werd gedra gen voor de werknemers met 1,2 procent te verlagen en tege lijkertijd voor de werkgevers met eenzelfde percentage te ver hogen. In dit plan-Veldkamp werd het percentage van de pre mie ziekenfondswet totaal 6,8 procent voor de werknemers zodoende 2,2 procent van het ver- zekeringsplichtige loon (3,4 ver minderd met 1,2 procent) en voor de werkgevers 4,6 procent van het verzekeringsplichtig loon (3,4 vermeerderd met 1,2 pro cent). De verschuiving van een deel van de premie ziekenfondswet ten laste van de werkgever biedt naar het inzicht van het bestuur der stichting van de arbeid, ech ter slechts een compensatie voor degenen die verplicht verzekerd zijn volgens de ziekenfondswet en bovendien een inkomen genie ten beneden de premiegrens van circa tienduizend gulden. Het bestuur stelt daarom voor de verschuiving in de premie verdeling niet aan te brengen bij de ziekenfondsverzekering, maar bij de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering die 1 juli a.s. wordt ingevoerd. Onder de nieuwe verzekering vallen n.l. alle werknemers en er wordt een premie geheven tot een maximum inkomen van ƒ20.000 per jaar. Het bestuur van de stichting is van oordeel dat hier verschuiving van de premie van de werknemer naar de werkgever de lastenstijging voor de middengroepen zou be perken. Als de aanvangspremie van de nieuwe verzekering 4,2 procent zou moeten worden, zou de werknemerspremie kunnen worden gesteld op 0,75 procent en de werkgeverespremie op 3,45 procent. In tegenstelling tot het verbond voor veilig verkeer is de A. N. W. B. geen voorstander van een speciaal examen voor automobi listen die met een caravan rijden. De A. N. W. B. meent dat in ons land niet voldóeiffle terreinen zijn die overeenkomst vertonen met de omstandigheden zoals cara vanrijders in het buitenland aan treffen. Bovendien zijn er geen deskundige examinatoren ge noeg om de 80.000 caravan- rijders die ons land telt, aan de tand te voelen. Dit bleek uit de woorden van ir. J. van Rosevelt, technisch adiunct- directeur van de A. N. W. B., op een in Amersfoort door deze or ganisatie gehouden perscaravan- dag, die de journalisten tevens gelegenheid bood te ondervin den hoe het rijden met een cara van achter de auto in de prak tijk gaat. Het leger had daarvoor het militaire oefenterrein „De Vlasakkers" beschikbaar ge steld. Ir. Van Rosevelt merkte op dat de A. N. W. B. wel zo goed moge lijke caravanrijders wil kweken. Daarom kunnen deze automobi listen zich niet alleen door de A. N. W. B. laten voorlichten, maar wordt de mogelijkheid ge opend in diverse delen van ons land waar heuvelachtig terrein voorhanden is, hun rijkennis met de caravan te toetsen naar analogie van de „rijproef voor gevorderden". Eind mei kunnen de eerste auto mobilisten bij de A.N.W.B. te recht, maar in juni zullen deze De Amsterdamse politie onder zoekt in opdracht van de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, 'n klacht van mevr. C. P. Boetes- Ridder uit Heiloo over 't inrijden van een rode sportauto op Viet- nam-demonstranten zaterdag middag j.l. op de Dam. Mevrouw Boetes was een der twee demon stranten op wie de wagen inreed. Zij werd aan haar linkerbeen ge wond en een andere demonstrant werd eveneens aangereden. Voorts zou een derde persoon door de wagen, die volgens me vrouw Boetes bestuurd werd door een 23-jarige jongeman uit de hoofdstad, wiens identiteit bekend is, geschept zijn. Me vrouw Boetes heeft van particu liere zijde informaties gekregen dat de bewuste jongeman kort geleden ook in de binnenstad op demonstranten zou zijn inge reden. De echtgenoot van me vrouw Boetes is een der leiding gevende organisatoren der Viet- nam-demonstratie en eerste kamerlid voor dé PSP proeven pas goed op gang ko men. „Het gaat niet om instruc tie, maar om het afleggen van een oef, waaraan een nabe spreking is verbonden", aldus ir. Van Rosevelt. Het hoofd sectie voorlichting cara vantechniek A. N. W. B., de heer R. J. Brandsma, wees op de kranteberichten van vorig Jaar, als zouden de Nederlanders in het buitenlandse berggebied het verkeer in gevaar hebben ge bracht. De A. N. W. B. heeft uit gezocht wat er aan de hand is geweest. Toen men zich een juist beeld had gevormd, aldus de heer Brandsma, is gebleken dat de moeilijkheden zich heb ben voorgedaan als gevolg van filevorming en overmatig ge bruik van de koppeling. Boven dien durfden tal van Nederlandse automobilisten op een helling niet terug te schakelen naar de eerste versnelling. Op de berg wegen hebben zich in 1966 niet meer ongevallen voorgedaan dan in de jaren daarvóór. Ook wa ren de op de weg zijnde combi naties niet te zwaar. NIXON IN DJAKARTA DJAKARTA: De Amerikaanse vice-president Richard Nixon was enkele dagen geleden voor een 24-uurs bezoek in de Indo nesische hoofdstad. Tijdens zijn kort verblijf heeft hij zijn op wachting gemaakt bij o.a. waar nemend president generaal Soe- harto, waarbij hij werd verge zeld door de Amerikaanse am bassadeur in Indonesië. De uitzending van de V.P.R.O.- t.v. omtrent het optreden van de B.V.D. is aanleiding geweest tot het stellen van schriftelijke vra gen voor de tweede kamerleden mevrouw SingerDekker en de heer Franssen (beiden P.v.d.A.) aan de minister van binnenland se zaken. Minister Beernink ver klaart in zijn antwoord dat hem is gebleken, dat onder de in de t.v.-uitzending geschetste geval len zich enige bevinden, waar omtrent aan de vaste commissie voor de inlichtingen- en veilig heidsdiensten reeds de nodige inlichtingen zijn verstrekt. Hij is bereid tèn aanzien van alle ge vallen een nader onderzoek in te stellen en heeft daartoe aan de presentator van de uitzending verzocht alle gegevens beschik baar te stellen, dié een onderzoek mogelijk kunnen' maken. Om trent het eventuele resultaat zal de minister op de gebruikelijke wijze in overleg treden met de kamer. Volgens een opgave van de koninklijke scheepsagentuur Dirkzwager N.V. in Maassluis is donderdagmorgen 20 april om 9 uur het 10.000ste schip van dit jaar de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland opgevaren. Het was het Noorse m.s. „Viks- fjord" van 5.163 brt dat op weg was naar Dordrecht. Vorig jaar kwam het 10.000ste schip op 24 april bij Hoek van Holland bin nen. Door het recente regeringsbe sluit de Rotterdamse Europoort- havens toegankelijk te maken voor tankers van 200.000 ton is volgens mr. A. de Vas Nuttes, di recteur van Shell-Nederland N.V., voorkomen dat het effect van industriële centralisatie, waarvan Rotterdam steeds in toenemende mate heeft kunnen profiteren, zou worden afge remd. Volgens de heer Vas Nu- nes, die vrijdag in Rotterdam sprak voor de maatschappij voor nijverheid en handel, zou het eenvoudig ondenkbaar zijn ge weest, dat Nederland door het niet tijdig tot stand brengen van de vaargeul in de Noordzee bij Hoek van Holland een halt zou hebben toegeroepen aan de ver dere groei van de olie- en petro chemische industrie. „Het is juist", aldus de heer Vas Nunes, „dat èn Rotterdam èn Den Haag op dit stuk geen ri sico's hebben willen lopen en snel een beslissing hebben geno men over het baggeren van de geul. Het is waarschijnlijk ook géén toeval dat binnen enkele weken na het afkomen van die beslissing het bedrijfsleven heeft gereageerd met de aankondiging van verdere investeringen in het Rotterdamse gebied tot een be drag van ongeveer ƒ500 miljoen gulden in de eerste vijf jaren". De Shelldirecteur stelde in zijn rede over „de Rotterdamse olie industrie en de Nederlandse, dy namiek" vast dat het enorme en steeds groeiende industrie-arse naal, dat in Rotterdam welvaart produceert modern moet blij ven. Over elke industrie hangt volgens hem de wat hij noemde „schaduw der veroudering" met als opvallende eigenschap dat deze schaduw steeds sneller de achterblijvers onder de indus trieën opslokt. „De technische ontwikkeilng gaat tegenwoordig snel en vyij moeten er op toezien dat we zélf voortdurend mee mo derniseren", aldus de heer Van Nunes, die in dit verband sprak tussen een wat hij noemde „ver- nieuwingskloof' die volgens hem tussen Amerika en Europa be staat. INTERNATIONALS LICHT VERDEELD De koersen van de internatio nale waarden hebben vrijdag bij de opening weinig verschillen te zien gegeven met het voorgaande slotniveau. De steming kon licht verdeeld worden genoemd. Al leen Philips was 20 cent hoger op 91,10. De overige hoofdfond sen openden nauwelijks prijs houdend met Unilever op 92,60 en Kon. Olie op 130,50. AKU was 40 cent lager met 'n eerste verhandeling op 52,30. Hoogovens werd 2 punten hoger geadviseerd op 365. Hoogovens daalde echter in de twee voor gaande beursdagen 12 punten. De omzetten in al deze fondsen was minimaal. Het buitenland liet verstek gaan, terwijl de orders van het publiek gemakke lijk op de vingers van één hand waren te tellen. De Nederlandse fondsen sloten donderdag in Wallstreet fractioneel lager ter wijl de Newyorkse beurs voor de eigen markt wederom koersver- hogingen te zien gaf. Later her stelde AKU zich tot 52,50 terwijl Philips iets verder uitliep tot 91,30. De stemming in de ,scheep- vaarthoek was gemakkelijker, eveneens met weinig zaken. In de cultures was de stemming licht verdeeld met HVA iets lager, Amsterdam Rubber een kleinigheid hoger. In de staats- fondsenmarkt viel weinig te be leven. Hier was de stemming prijshoudend tot iets gemakke lijker. Voor de inschrijving op de 9 min. 714-pet. obligaties Stich ting St. Joseph-ziekenhuis te Eindhoven tegen 99% pet. be stond grote belangstelling. Van dit bedrag is reeds 3 min. op in- schrijvings voorwaarden ge plaatst. In aandelen Centrale Suiker ging nog wel wat om, dit door aanhoudende lokale speculatieve vraag. De stemming was vast op circa 380. De aandelen Brocades en die van Ned. Gist lagen gevraagd in de markt, Brocades op circa 710 (695), Ned. Gist op circa 600 (572). De vaste stemming werd veroorzaakt door de aangekon digde fusie van deze maatschap pijen door middel van omwisse ling van de aandelen van deze concerns in aandelen van een nieuwe moedermaatschappij Hoogovens verbetei'de 6% punt tot 369%. Philips daalde tot 90,80, AKU tot 52,10" en Unilever tot 92,50. Vergeleken met de slotprijs van de vorige week moest AKU deze beurs week iets terrein prijs geven. Hoogovens was zeer vast. Philips bleef goed prijshoudend doch Unilever zwak. Kon. Olie praktisch onveranderd. Later wérden Ned. Gist ver handeld op 625 (572). Brocades deed 737 (695). Claims Landré en Glinderman werden voor de eerste verhan- deldag genoteerd op 1,25 per aandeel van 100. Ned. Melkunie was 19 punten lager op het passeren van het dividend. Ph. Buttinger stelt een onveranderd van zestien pet. voor. Beursindices Int. conc. Industrie Scheepv. 19/4 391.9 314.5 113.8 (1953 100) 20/4 21/4 388.8 315.7 113.4 170.3 152.9 305.5 388.6 315.2 113.2 170.5 152.9 305.3 Bank en verz. 169.0 Handel enz. 153.5 Algemeen 306.4 Nabeurs AKU: 51.30 gb (52.10) Hoogovens: (367) Kon. Olie: 129.00—129.50 (130.50) Philips: 90.50 (90.65) Unilever: (92.35) K.L.M.: (389) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.06—10.16 Amerik. dollar 3.59%3.63% Canadese dollar 3.31%3.36% Franse frank (100) 72.90—73.40 Belgische frank (100) 7.157.20 Duitse mark (100) 90.7091.20 Zweedse kroon (100) 83.4083.90 Italiaanse lire (10.000) 57.00-r-59.00 Deense kroon (100) 51.8052.80 Noorse kroon (100) 50.1051.10 Oostenrijkse schilling (1001 13.96—14.06 Portugese escudo (100) 12.57%—12.72% Spaanse peseta (100 gr. coup) «95^6.10 De knappe koppen van Europa zijn niet minder goed dan de Amerikaanse, zo vervolgde de Shell-directeur, maar waarin wij in Europa wel falen, is de ont wikkeling van de fundamentele ideeën tot wat men noemt „mar ketable technology". Volgens de heer Vas Nunes komt het vaak voor dat Europeanen de uitvin dingen deden, maar dat de prak tische uitwerking die uiteindelijk leidt tot een verkoopbaar pro- dukt, uit Amerika komt en dan nog dikwijls met behulp-van aan getrokken Europese krachten. Als een oorzaak voor het steeds breder wórden' Van de „vernieu- wingskloof" tussen de Verenigde Staten en Europa noemde mr. Vas Nunes o.m. het feit dat men in Eurppa nog onvoldoende aan dacht besteedt aan speurwerk, speciaal op het gebied van de ontwikkelingsresearch. Hij wees er in dit verband op dat de V.S. ongeveer viermaal zoveel aan re search en ontwikkelingswerk uitgeven als Engeland/Duitsland en de Benelux samen. Hij pleitte er voor een groter deel van de winsten die Nederlandse bedrij ven maken, te besteden aan speur- en ontwikkelingswerk. Het is niet waarschijnlijk, op grond van tot nu toe gemaakte becijferingen, dat de premie voor de W.A.O. in 1968 verder zal stijgen, maar daarna wel en tot een verwacht evenwichtsper- centage van vijf. Dat evenwichts- percentage van vijf zal echter naar alle waarschijnlijkheid door te verwachten invloeden van buitenaf nog meer stijgen. Als de totale premie voor de W.A.O. verder zal stijgen gaat het bestuur van de stichting er van uit dat een wijziging in de premie dat in principe paritair wordt verdeeld, dus gelijkelijk over werknemers en werkgevers. Het bestuur der stichting be veelt verder aan dat de werk gevers géén ziektewetpremie in houden van degenen van wie tot nu toe geen ziektewetpremie werd ingehouden en bovendien óók géén ziektewetpremie gaan inhouden van de nieuwe catego rieën werknemers die na 1 juli a.s. onder de ziektewet worden gebracht. De werkgevers, kunnen daarbij gebruik maken van de bevoegdheid in de ziektewet om facultatief premie van de werk nemers in te houden. Met deze aanbeveling wil 't bestuur van de stichting voor komen dat pér 1 juli a.s. een nieuwe discriminatie tussen het besteedbare inkomen van oude en van nieuwe categorieën premieplichtigen ontstaat. De strijd tegen de verontreini ging van het water is in zoverre een E.E.G.-aangelegenheid, dat de kosten ervan voor de indus trie factoren zijn die de concur rentie kunnen beïnvloeden, zo heeft de E.E.G.-commissie ver klaard in antwoord op een parle mentaire vraag van de Neder landse afgevaardigde ir. Vrede- ling. De commissie meent, dat de verplichtingen voor de behande ling van afvalwater door de in dustrie niet te sterk van land tot land mogen uiteenlopen. Zij heeft een onafhankelijk universitair instituut opgedra gen een vergelijkende studie te maken van de wettelijke en be stuursrechtelijke bepalingen in de gemeenschap op dit gebied en de economische gevolgen er van. De resultaten van de studie zijn nog niet beschikbaar, aldus de verklaring van de E.E.G.com- missia De minister van defensie heeft be sloten het aantal plaatsen waar in Nederland parades ter ge legenheid van de verjaardag van de koningin zullen worden ge houden, terug te brengen van de aanvankelijk geplande twaalf tot de volgende zeven: Den Hel der, Hilversum, Utrecht, Arn hem, Ede, Zuidlaren en Breda. De minister heeft tot deze beper king besloten, aangezien hij het niet juist acht dat militair per soneel reeds op zondag naar hun garnizoen mo'et terugkeren ten einde een parade op maandag 1 mei (de dag waarop koninginne dag wordt gevierd) mogelijk te maken. Dit personeel zal anders belangrijk minder vrij hebben dan 't personeel dat niet aan de parade zal deelnemen. De terugkeer naar de onderdelen op maandag 1 mei heeft echter tot gevolg dat in een aantal gar nizoenen de sterkte van de troe pen te gering zal zijn om een pa rade van voldoende omvang te houden. In verband hiermede heeft de minister bepaald dat al leen in de bovengenoemde plaat sen een parade zal worden ge houden. Het personeel dat aan de parades zal deelnemen, zal voor het me rendeel bestaan uit personeel dat deel uitmaakt van de wacht- devisies, dan wel behoort tot de gedurende dat weekeinde parate eenheden. De parade in Middelburg die mede in verband met het 750-jarig be staan van deze stad zou worden gehouden, gaat om dezelfde re den op 1 mei niet door. Met de burgemeester van Middelburg zal overleg wordeirgepleegd over het vaststellen van een nieuwe datum. IN 1967: DUEL OP DE DEGEN IN FRANKRIJK De burgemeester van Marseille en socialistisch kamerlid Gaston Defferre heeft gisteren het duel op de degep gewonnen waartoe de gaullistische volksvertegen woordiger René Ribière hem had uitgedaagd. Volgens Ribière had Defferre hem beledigd door hem in een debat „idioot" te noemen en had deze geweigerd hem zijn veront schuldigingen aan te bieden. Het duel, dat plaatsvond op 'n privé-terrein te Neuilly aan de Seine, duurde slechts vier minu ten. Volgens journalisten die het duel van achter het struikgewas hadden gevolgd, was Defferre sneller dan zijn tegenstander en trof hij hem tweemaal in de rechterarm. Het duel werd daar na gestaakt en de tegenstanders werden door hun secondanten omhelsd,,

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 9