KAPITAALVLUCHT LIEP IN DE HONDERDEN MILJOENEN Veel geruchten in Lage Vuursche EEN P0RT0RICAAN ALS NIEUWE FIGUUR IN M00RDZAAK-KENNEDY in trance DE SP0RTT0T0 Zaterdag 22 april 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Geschenken voor prinselijke baby stromen binnen BRANDJE IN VOLKENBOND PALEIS Marokkanen wegens aanranding veroordeeld MAATREGELEN TER WERING VAN VLEES MET HORMONEN DADERS BOMAANSLAG VAN HEUTSZ- MONUMENT BLIJVEN IN ARREST Twee gewonden bij gasontploffing ANTI-AMERIKAANSE ADVERTENTIE De eerste kasbonen Gemeente Terneuzen Voetbal Nederlands militair team voor wedstrijd tegen Duitsland Wielrennen Arie den Hartog won in Frankrijk Op de jaarvergadering van de Algemene Bank Nederland N.V, is gisteren de vraag gesteld of het bestuur een schatting kon geven van de kapitaalvlucht uit Neder land in 1966. Het antwoord kwam in eerste instantie niet van het bestuur, maar van een aandeel houder die meende dat het cijfer wel in de honderden miljoenen guldens zou lopen. Dit werd door het bestuur noch tegengesproken noch bevestigd, maar het bedrag was, zo meende het, „zeer hoog". Moeilijk werd het geacht om de precieze reden van de „vlucht" aan te geven, hoewel psychologische factoren volgens het bestuur daarbij een rol speelden. Talloze geschenken uit alle delen van het land stromen de laatste dagen met de regelmaat van een klok op „Drakensteyn" binnen. De cadeautjes voor de prinselijke baby en voor prinses Beatrix en prins Claus komen evenals stapels brieven in zo groten getale op het kasteeltje aan, dat men ze, nadat prinses Beatrix en prins Claus ze hebben bekeken, verzamelt en over brengt naar Den Haag. Daar worden ze in het paleisje aan het Lange Voorhout uitgestald. De elf commissarissen der ko ningin en hun echtgenotes zullen gezamenlijk prinses Beatrix en prins Claus voor hun kind een wip en een schommel aanbieden, die te zijner tijd, als prinsje of prinsesje groot genoeg zal zijn om ermee te kunnen spelen, in de tuin van kasteel „Draken steyn" zullen worden geplaatst. Na de geboorte van de baby zal alvast een tekening van de wip en de schommel worden aange boden, die vergezeld zal gaan van een oorkonde waarop de wa pens van de elf provincies zijn afgebeeld. DEN HAAG. Een gedeelte van de talloze geschenken die prinses Beatrix heeft ontvangen ter ge legenheid van de ophanden zijn de geboorte en die in het konink lijk paleis aan de Lange Voor hout te Den Haag zijn uitgestald. (Foto Zandvoort.) De werkelijke kosten, die uit de naasting van het kantoor der A.B.N. in Tanzania zijn voortge vloeid, zijn gering. Het kantoor in Oost-Pakistan is overgedaan aan een andere bank. De opbrengst van deze transactie heeft de kosten van af wikkeling gecompenseerd. Als de gebouween worden ge waardeerd volgens een vorig jaar door de Nederlandsche Bank op gestelde norm, komt men op een bedrag tussen de 120 min en 150 min. Het risico van vestigingen in „onzekere" gebieden (b.v. Tanza nia waar het kantoor werd ge naast), wordt beperkt door deze niet van kapitaal te voorzien, maar van leningen met vaste ver valdagen. De territoriale onschendbaar heid van het volkenbondpaleis te Genève is donderdagavond tijde lijk opgeheven om de plaatselijke brandweer in de gelegenheid te stellen het begin van brand in het sousterrain van het gebouw te onderdrukken. Het brandje, dat vermoedelijk was ontstaan in een opslagplaats voor oud papier, werd snel be dwongen. De schade zou te ver waarlozen zijn. Directrice G. G. Kempkes en ver pleegster R. Nieuwenhuise van het verpleeghuis „Ora et Labora" in Amersfoort hebben namens patiën ten en verplegend personeel van dit tehuis bij de poort van kasteel Drakensteyn een geschenkenboom aangeboden. Aan de takken van de boom hingen tien vrolijk verpakte cadeautjes, variërend van een rammelaar en een luierbroekje tot zakdoekjes en een bijtring. Als het prinsekind geboren is, mag prinses Beatrix elke dag een cadeautje van de boom halen, tien dagen lang. Er werden trouwens nog meer geschenken aangeboden. Er kwam zelfs iemand met een krentenbrood van één meter lang. Overigens bleef het rondom Dra kensteyn vrij stil. Dat er weer tele foontjes kwamen uit het hele land over geruchten, dat het prinsekind reeds was geboren, verbaasde nie mand meer. De rechtbank in Utrecht heeft twee Marokkaanse gastarbeiders wegens het aanranden, van twee meisjes uit Den Bosch elk ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Het zijn de 26-jarige A. I. en de 27-jarige M. K. Zij woonden in Culemborg. Tegen I. was een gevangenis straf van drie jaar met aftrek ge- eist. K. werd conform de eis ver oordeeld. Het tweetal had in de nacht van 28 op 29 januari twee meisjes van 20 en 21 ,jaar oud meegenomen na een bezoek aan een dancing in Den Bosch. De meisjes kenden de Marokkanen oppervlakkig. Na een paar uur te hebben rondgereden stopten de gast arbeiders op een stil plekje in het plaatsje Tuil en 't Waal en vergrepen zich daar aan de meis jes. Begin volgende week zullen wettelijke regelingen van kracht worden, die beogen te voorko men dat vlees van met hormonen behandelde dieren in de con sumptie komt. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid deelt dit in een in samenwerking met het ministerie van landbouw uitgegeven publikatie mee. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Krusinga, heeft in de voor schriften krachtens de vleeskeu- ringswet enkele aanvullingen aangebracht. Deze voorzien in een onderzoek op eventuele res ten van hormonen bij slachtdie ren, aangevoerd bij de vleeskeu ringsdiensten. Indien bij dit on derzoek de aanwezigheid van hormonenresten blijkt, wordt het vlees van het betrokken dier af gekeurd en vernietigd. Deze keuring op toegediende hormonen is eerst sedert kort mogelijk geworden door het ont wikkelen van een betrouwbare laboratoriumtest, die thans in de praktijk zal worden toegepast. Dit onderzoek wordt uitgevoerd door het rijksinstituut voor de volksgezondheid. Wat de export van vlees be treft wordt eveneens een derge lijk onderzoek naar hormonale resten ingesteld. Dit is mogelijk geworden doordat de minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, de desbetreffende re gelingen heeft aangepast. Op deze wijze kunnen even tueel door het buitenland ge vraagde garanties worden ver leend. De twee jongemannen, die hebben bekend op 10 maart j.l. de bomaanslag op het Van Heutszmonument in Amsterdam te hebben gepleegd, de 20-jarige student Alex J. M. en de 25- jarige Rotterdamse provo Jan J. G. B., blijven in arrest. De raad kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft de termijn van hun gevangenhouding verlengd met dertig dagen. Voorts wees zij het verzoek van de raadsman van M. tot diens invrijheidstelling af. Op verzoek van de officier van justitie, mr. J. E. Vriesema, heeft de rechter-commissaris twee des kundigen benoemd, prof. dr. W. Froentjes, directeur van het ge rechtelijk natuurwetenschappe lijk laboratorium van het minis terie van justitie in Den Haag, en dr. E. W. Lindeijer, directeur van het technologisch laboratorium rijksverdedigingsorganisatie- TNO te Rijswijk. De laatste is een deskundige op het gebied van de ballistiek. Hun onderzoek naar de explosieve kracht, die het door de jongemannen zelf gemaakte projectiel heeft kunnen hebben, is van belang voor de officier van justitie om te kunnen vaststellen in welke mate de algemene vei ligheid van personen en goede ren in gevaar gebracht is ge weest (artikel 157 wetboek van strafrecht). Uit een lekke leiding stromend gas heeft in de nacht van donder dag op vrijdag in de Ericastraat in Nijmegen een arbeidershuis, bewoond door het acht leden tel lende gezin Van Well, in 'n puin hoop veranderd. Bij de ontplof fing, die in de wijde omgeving honderden ruiten deed sneuvelen, liepen de heer en mevrouw Van Well ernstige verwondingen op. Zij verkeren evenwel niet in levensgevaar. Twee kinderen werden naar buiten geslingerd en kwamen op de straat terecht. Hun vader en moeder, alsmede vier broertjes en zusjes, werden door buren uit het puin bevrijd. Uitgezonderd het echtpaar Van Well, dat in een ziekenhuis is op genomen, liep niemand noemens waardig letsel op. EITJE VAN 185 GRAM Een kip in de Oostduitse plaats Sonneberg heeft het gepresteerd een ei van 185 gram te leggen, zo meldt het Oostduitse persbureau A.D.N. Het ei, dat ongeveer viermaal zoveel weegt als een normaal kippelegsel, zou een lengte heb ben van 86 millimeter. Phllippijnse rechercheurs heb ben vrijdag op een persconferen tie in Manilla een 24-jarige Porto- ricaan, Luis Angel Castillo, ten to nele gevoerd die volgens hen iets te maken kan hebben gehad met de moord op president Kennedy. Hij had naar hun zeggen na toe diening van een waarheidsserum meegedeeld dat hij tot een groep van circa vijftien personen behoor de die was aangewezen om de pre sident te vermoorden. Men had hem destijds een geweer in zijn handen gestopt en in een hoog ge bouw neergezet met de opdracht, dat hij moest schieten op een man die samen met een vrouw en een andere man in een open wagen in een stoet langs zou komen rijden. Castillo had verder gezegd dat een ander zijn geweer uiteen had ge nomen, nadat ze hadden gehoord dat iemand die Joe genoemd werd, „de man al te pakken had ge nomen". Daarna was hij naar het vliegveld gereden en naar Chicago gevlogen. Castillo deelde op vragen van de journalisten mee dat hij, waar schijnlijk als gevolg van het feit dat men hem in Amerika verdoven de middelen had toegediend, aan geheugenverlies leed. Hij verklaar de dat hij tijdens de moordaanslag in trance was. Op de vraag of hij al dan niet betrokken was geweest bij een komplot om Kennedy te vermoorden, antwoordde hij: „Ik moet het eerder toegeven dan ont kennen". Hij herinnerde zich dat hij eens in Texas was geweest In het Britse blad „Guardian" van vrijdag is een advertentie van een gehele pagina opgeno- rrien met de namen van ongeveer 2200 personen uit vier landen die een beroep op de Britse re gering doen zich los te maken van de Amerikaanse Vietnam- politiek. Meer dan 1400 onder tekenaars zijn Engelsen; 600 zijn Amerikanen en er ongeveer 150 Australiërs en Nieuwzeelanders bij de ondertekenaars. Ieder van hen zou één pond sterling (onge veer 10 gulden) hebben bijge dragen. De organisatoren zeiden dat het geld dat overblijft, zal worden besteed aan medische hulp voor Vietnam. maar of hij ook naar Dallas, waar de president op 22 november 1963 werd vermoord, was gegaan, kon hij met geen mogelijkheid meer zeggen. Ook herinnerde hij zich niets over zijn ouders en zijn jeugd. Castillo hield zijn ogen tijdens de hele persconferentie neergeslagen. De rechercheurs zeiden nog dat de Portoricaan vorige maand ge arresteerd was. Hij had gezegd dat hij naar de Philippijnen was ge komen om contact op te nemen met enkele plaatselijke communis ten en dat hij hun leider, „com mandant" Soemoelong, ook inder daad had ontmoet. Het onderzoek duurt nog voort. COOP VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 21 april. GROENTEN: Per 100 stuks: Sla I 12—19, II 8—18. Per stuk: Bloemkool 29—113 ct; Gr. komkommers 2025 ct. Per bos: Radijs 2742 ct; Kas- asperges 192 ct. Per kg: Prei 3855 ct; Rabar ber 5057 ct; Spinazie 11—64 ct; Witlof B 186 ct, B II 124—131 ct, afw. 113—144 ct. AARDAPPELEN: Per 100 kg: Meerlanders 13 —ƒ17; Bintjes ƒ20—ƒ24. Op de coöperatieve groenten- veiling te Grubbenvorst bij Ven- lo zijn vrijdag de eerste kasbonen in dit seizoen aangevoerd. Teler van deze primeur was de tuinder J. Huijs uit Velden, die 55 kilo gram stamprinsessen aanvoerde; zij brachten 6,90 per kilo op. OPENBARE VERGADERING GEMEENTERAAD De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis, dat een openbare vergadering van de gemeenteraad van Ter- neuzen gehouden zal worden op donderdag 27 april 1967, te 19.30 uur, ten gemeentehuize. Terneuzen, 21 april 1967. De burgemeester van Terneuzen, J. C. ASCHOFF. 't Nederlandse militaire voet balteam, dat donderdag 27 april op 't Go Ahead-terrein te Deven ter uitkomt tegen West-Duitsland is als volgt samengesteld: Doel: Van der Wekke (Excel sior); achter: Peys (Haarlem), Hulshoff (Ajax), Aty Graau- mans (NAC) en Van Egmond (Telstar); midden: Jansen (Feije- noord) en Veens tra (Go Ahead); voor: Kleinjan (DFC), Mulder (Anderlecht), Van der Kuylen (PSV) en Ad Graaumans (NAC); -reserves: Van Straaten (FC Den Bosch), Pansier (Xerxes), Van der Vall (Feijenoord) en Vriens (Willem II). De Luxemburger Moscardo leidt deze ontmoeting voor de tweede ronde van het militaire voetbalkampioenschap, waarin Nederland, West-Duitsland en Marokko in één groep zijn inge deeld. De poule-winnaar en de nummer twee gaan over naar het eindtoernooi dat volgende maand in Bagdad wordt verwerkt. De cijfers van sporttoto 42 lui den: Aantal deelnemers: 583.683 Totale inleg: 796.194 Prijzenbedrag: 262.744 Eerste prijs: 144.509,20. Hiervoor geen meldingen, zodat deze prijs voor tweederde naar de tweede prijs en voor één derde naar de derde prijs ging. Tweede prijs: ƒ175.162,67, 12 meldingen, bruto 14.596,80. Derde prijs: 87.581,33, 21 mel dingen, bruto f 4.170,60. Arie den Hartog, die vorige week de Amstel Goldrace op zijn naam bracht, heeft vrijdag in Frankrijk de grote prijs van de „Petit-Varois-la Marseillaise" ge wonnen. Den Hartog legde 195 km af in 4 uur 50 minuten. Hij versloeg in de eindsprint zes coureurs, van wie Jacques Guiot die tweede werd. De uitslag was: 1. Den Hartog (Ned.) 4.50.0 (gem. snelheid 40.340 km/u.) 2. Jacques Guiot (Fr.) z.t. 3. Anatole Novak (Fr.) z.t. 4. Delocht (Belg) z.t. 5. Bodin (Fr.) z.t. 6. Lebaube (Fr.) z.t. 7. Schleck (Lux.) z.t. 8. Lucien Aimar (Fr. op 20 sec. 9. Jean Dumont (Fr.) z.t. 10. André Zimmermann (Fr.) z.t. -i Onze reis naar Door JOH. DE VRIES VI RHODOS 2-4. Athene Rhodos be tekent nog altijd 15 uur va ren, waarvan de eerste 9 a 10 uur in slapende toestand worden doorgebracht. Van een sterke wind is bij ons vertrek in Athene geen spra ke meer en ditmaal, voor wat de dames betreft, zijn alle verschiinselen van onwelzijn bij het opstaan verdwenen. De zon is juist opgekomen en we varen over de Egeïsche zee, die hier tot aan Rhodos toe geen eentonige water vlakte is. Tal van eilandjes en eilanden worden rechts en ünks gepasseerd. Stuk voor stuk rotsklompen met meest al hoge toppen en voor zover we met de verrekijker kun nen bekijken vrijwel boom loos. Wel zien we dat hier en daar wijnbouw wordt bedre ven; een enkele maal ontdek ken we een dorp of kleine stad, soms boven op de top pen gebouwd. We kunnen er ons moeilijk in verdiepen hoe het leven daar zal zijn, maai de onvruchtbaarheid alleen a) wijst op een hard bestaan. Om van afgezonderdheid dan maar niet te spreken! Een en kel vissersscheepje in de ver te, een paar passerende sto mers brengen wat afleiding. De zee is zo kalm, dat je niet merkt dat je vaart. Al met al schieten we aardig op, want reeds om 12 uur doemt de stad Rhodos voor ons op, nadat we al geruime tijd rechts van ons een langge rekt eiland hebben zien voor bijglijden, wat dan nu blijkt het eiland Rhodos te zijn. Tijdens de lunch komen de machines tot stilstand en laat het schip zijn anker vallen op de rede van Rhodos, een 300 meter uit de kust. We zullen tot 5 uur blijven liggen en velen, ook wij, ma ken gebruik van deze ge legenheid Rhodos te bezoe ken. 't Is wel even een ge scharrel om allemaal in een brede motorboot, die langszij komt te liggen, over te stap pen, maar na 5 minuten staan we dan toch op de kade van Rhodos in een prachtige zon neschijn, maar toch nog altijd een temperatuur van beneden 20° C. Ik lees n.l. op een gro te buitenthermometer 17° C af. Rhodos is geen bijzonder grote stad met 'gelukkig!) een matig autoverkeer. Er =taan, vooral aan de haven kant, tal van grote gebouwen, waaronder vele hotels, want Rhodos is voor „het Groot- Toerisme" een trekpleister. Een wandeling door de stad, die een bijzonder nette indruk op je maakt, neemt 'n uurtje in beslag, 't Lijkt erg welvarend om zo te zien, maar een bedelend oud vrouwtje bij de kade wijst ook wel in een andere rich ting! Behalve een leuke klei ne moskee en een paar aar dige gebouwen valt er voor de fotograaf niet veel te be leven. Een marktpleintje, aardig genoeg, ziet er nog niet erg „Oosters" uit; dat zou in Israël wel eens anders kunnen worden. Hoe leuk ook dat alles eens gezien te heb ben, vinden we het helemaal niet erg, dat om 4 uur de mo torboot ons weer terugbrengt naar de Apollonia. Adri heeft in elk geval een aardig tafel kleedje te pakken gekregen en, of u 't gelooft of niet,: ze zijn hier maar wat gek op dollars! Stipt 17 uur keert de boot z'n rug naar Rhodos en nu (18 uur) zitten we alweer een heel eind daar vandaan, op weg naar Cyprus. We moeten soms echt goed nadenken in wat voor dag we leven, maar vast staat wel, dat onze voetjes nu over 24 uur Israels bodem zullen betreden! 3-4. Rhodos Cyprus wordt in hoofdzaak een nachtvaart. Vertrek 16 uur en aankomst Cyprus morgenochtend 8 uur, dat betekent dus 16 uur va ren. We beginnen nu toch langzaamaan te bemerken dat de temperatuur hoger wordt en op het laatste gedeelte Cy prus Haifa, waar we tegen 5 uur in de namiddag zullen aankomen, kunnen we in de ligstoelen op het dek heerlijk luieren. De ontscheping van passagiers met enkele auto's vindt vóór Cyprus op de rede plaats d.m.v. grote drijvende pontons, 't Is kalm weer, dus dat gaat alles vlot. Het opont houd duurt maar een paar uur. In Cyprus zijn zeker. 100 mensen van boord gegaan en slechts een 50-tal passagiers met bestemming Israël is overgebleven. Omstreeks 16 uur loopt een kleine golf van emotie over het schip (ik bedoel de pas sagiers natuurlijk!) als de kust van Israël in de verte te voorschijn begint te komen. En al spoedig zien we de stad Haifa, opgebouwd tegen de Carmel, die zich tot in de zee uitstrekt. Duidelijk zien we alles voor ons liggen, maar we zijn nog wat te vroeg en blijven een poosje buitengaats liggen. Dat is dan hier de juis te plaats in het verhaal, even wat meer over deze Griekse boot te vertellen, 't Heb het meen ik al eerder gezegd, 't is een bijzonder zuivere boot; het personeel, dat allicht wel een enkel woord Frans, Duits of Engels verstaat is zeer be leefd en behulpzaam. Bij lunch en diner worden wel eens onbekende kostjes op gediend; daar moeten we dan maar aan wennen! Vet eten is er weinig bij en ook met olijfolie enz worden we wei nig of niet geplaagd. We moeten ons nu gaan voorbereiden op een paar ver velende wachturen, maar daar valt op dit soort reizen niet aan te ontkomen. Op de boot vindt de poli- tie-controle plaats, wat, als het eenmaal op gang is, vlot genoeg gaat, maar waarbij we wel lang moeten wachten voor ze er aan beginnen. En nu maar eens zien, hoe het daar bij de douane aflo pen zal, want op enkele pun ten hebben we de voorschrif ten niet al te nauw genomen! Ik meen wat betreft koffie, thee, chocolade, sigaren en 1 kilo zoutedrop (daar zijn ze in Israël zo gek op heeft Adri ons verteld), en zo meer. Als de douane de voorschriften nu net opneemt als wij, dan is er geen vuiltje aan de lucht. Bij het afgaan van de lan- dingstrap zie ik een bekend gezicht op de wal staan, een zekere meneer Armony, die wij in Nederland op een week end van het H. V. eens heb ben ontmoet. Hij is esperan tist en dus collega van Adri. Ook hij herkent ons dadelijk. Dan komt, wat wel eens gebeuren kan op een grote reis, een pechvogeltje aange vlogen! Adri, die terug is ge gaan om haar auto uit de boot te rijden is nu al een halfuur weg en nergens kan ik haar wagen ontdekken. Tot ze op eens verschijnt en wat ont daan ons meedeelt, dat ze de auto niet van de boot af kan krijgen, omdat bij het inrij den in Marseille de remmen te sterk werden aangedrukt door het bootpersoneel. Gelukkig komt na nog een halfuurtje mijn vrouw jui chend terug: „Ze is er uit hoor!" Nou, dat is een op luchting! En nu: op naar' de douane, waar ze de tevoren ingevulde papieren en je pas sen in ontvangst nemen. Hebreeuws (Ifriet heet dat in 't Duits) behoef je voor lopig niet te kennen, want Engels, Duits zijn voor de vreemdeling gangbare talen; zelfs Nederlands, maar daar spreken we later wel over. En nou de koffers (4) op de bank! Ze ziin er net zo gauw weer af. „Neem ze maar mee, daar is de uitgang", zegt hij in 't Duits. En U moet me geloven, 't zat me eerst niet lekker, want ik had voordien al heel wat koffers zien leeghalen. Ik kreeg zo de indruk, dat de Hollanders hier een schreefje vóór hadden. Bij de uitgang gekomen, waar 3 douanen nog eens on ze passen nazien zegt er een tje, een kleine: „Hoe gaat het met U?" (Wordt vervolgd)

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7