Tweede Kamercommissies vergaderden in Twente Bombardeerden de Amerikanen ook woonwijken in Haiphong Toch meer olie in aantocht naar de Nederlandse Noordzeekust Heer dan 5 miljard! Het echtpaar Wieland-de Nering vierde 75-jarige echtvereniging DE MOEILIJKHEDEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE van miljoen Chinezen in Peking Pagina 3 Koninklijke gelukwensen en koninklijk geschenk Onverkoopbaar Schoonmaak Vrij van olie Meer dan honderd slachtoffers Hanoi verwerpt Amerikaans voorstel Ernstig maar niet gevaarlijk Ernstig ongeluk in India Arrestatie van Indonesische mystica Soldaten in buitenlands textiel Stedenband Anti-Chinese maatregelen in Djakarta - AGENDA - Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Zaterdag 22 april 1967 DK VKIJE ZEEUW (Advertentie) Van Nelle bestellen! „Er zijn maar weinig burge meesters in Nederland die een echtpaar in hun gemeente heb ben dat 75 jaar getrouwd is. Ik ben dan ook trots op u en vind het erg leuk dat er hier mensen onder u zijn die ook mij gefeli citeerd hebben." Deze woorden sprak burge meester J. C. Aschoff vrijdag morgen tijdens de feestelijke bij eenkomst in de gemeenschaps zaal van het verzorgingstehuis „Scheldeoord" aan de Emmalaan ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig huwelijksfeest van het echtpaar Wielandde Nering. Ook uit andere toespraken viel te beluisteren dat het niet al leen hun grote dag en die van hun familie was. Neen ook „Scheldeoord" met zijn bewoners deelden er in, evenals de gehele gemeente Terneuzen in de per soon van het burgemeestersecht paar AschoffStierman en de vele stadgenoten die 's middags ter receptie kwamen. Verblijdend was vooral de aan wezigheid van de echtgenote van de commissaris der konin gin, mevr. C. van AartsenStap, die behalve de gelukwensen van haar echtgenoot een feestelijke bloemengroet meebracht. ,De avond is nabij" De heer en mevr. Wieland de Nering zaten met hun fami lie aan de feestelijk versierde tafel in de met bloemen en slin gers opgesierde zaal en zongen met overgave: „Blijf bij mij Heer, want de avond is nabij", het lied waarmee de herdenking aan ving. Ds. J. Scholten herdacht hoe het bruidspaar wèl met de ge breken van de ouderdom maar helder van geest dit unieke hu welijksfeest mocht vieren. „We hebben niet alleen witte, maar ook zwarte sneeuw gezien, doch alle ding moet zijn zaligheid die nen", aldus ds. Scholten, die dit bijbelwoord vervolgde met: „De toekomst is onzeker, maar wii allen weten: dezelfde God die al deze jaren in uw behoeften heeft voorzien, zal ook in de toekomst naar Zijn rijkdom heerliik voor zien in Christus Jezus. Er blijft een rust over voor het volk van God. Moge u in uw verdere da gen een voorproefje van deze rust zijn toebedeeld". 75 jaar geleden In een hartelijke toespraak huldigde de burgemeester het echtpaar. „75 jaar geleden had u dit allemaal niet gedacht". De burgemeester zei dat er voor de heer en mevr. Wieland onge twijfeld zoals voor iedereen ook nare dingen in hun leven zouden zijn geweest, „maar één van de moeilijkste dingen hebt u nooit ervaren: dat u elkaar hebt moeten missen". De burgemeester besloot zijn toespraak met de wens dat het echtpaar samen nog enige tijd in „Scheldeoord" zal mogen zijn en wenste hun een prettige dag toe. „Wees maar niet zenuwach tig: doe het rustig aan en slaap morgen maar eens lekker uit". Cadeaus Een volgende spreker was de heer D. Waverijn die feliciteerde namens de diaconie van de her vormde gemeente. Als geschenk had hij voor het echtpaar iets dat „letterlijk hun levensavond kon verlichten", n.l. een fraaie lamp. Twee bewoonsters boden een foto aan van het jubileren de echtpaar. Het waren de da mes 't Gilde—Meijer en M. Leen- houtsBoerman, welke laatste haar gelukwensen op rijm uit sprak. De 97-jarige P. Kaïjser las een gedicht voor, uiteraard van toe passing op het jubileum en de heer J. de Vries, voorzitter van oud-Terneuzen, bood eveneens gelukwensen aan. De voorzitter van het bejaar denoord, ir. P. Stoter, sloot de 1 Een kleinzoon van het echt paar, de heer W. Wieland te Terneuzen dankte voor de hulde en overhandigde drie envelop pen met inhoud, n.l. voor de res tauratie van de Grote Kerk, de restauratie van „Scheldeoord" en de restauratie van de gemeen schapszaal. De receptie In de loop van de dag werden overrompelend veel bloemen, geschenken en schriftelijke ge lukwensen bezorgd. Talrijk was het aantal personen dat op de feestelijke receptie het echtpaar de hand kwam drukken om uiting te geven van hun sym pathie bij dit zeldzaam jubileum dat nog lang in veler herinne ring zal voortleven. Taart van de koningin In de koelkast van het rust huis „Scheldeoord" stond een grote taartgeglaceerd met mar sepein en gegarneerd met acht roze rozen; middenin het cijfer 75 en bovenaan een kroon. Het was een geschenk van de koningin, dat 'vrijdagmorgen vroeg met een begeleidende brief van de particuliere secre taris mr. J. v. d. Hoeven aan het tehuis was bezorgd. Het bruids paar was er erg trots op. Mevrouw Van Aartsen biedt het jubilerende echtpaar bloemen aan (Advertentie) Van Nelle bestellen! Onder tractor geraakt Vrijdagmiddag is de 62-jarige R. C. Dam uit Rutten (Noord oostpolder) bij landbouwwerk- zaamheden op het bedrijf van zijn zoon in Oostelijk-Flevoland om het leven gekomen. Hij be stuurde een tractor, die kantel de en boven op hem viel. Britse kleuren-tv draaide proef Britten die de beschikking heb ben over een ongeveer driedui zend gulden kostende kleuren televisieontvanger hebben don derdagavond de eerste uitzending in kleur van de B.B.C. kunnen aanschouwen. Er zijn ongeveer vijfhonderd van dergelijke toe stellen in Engeland. De overigen konden het programma, een show, op hun zwart-witontvan- gers volgen. Het doel van de proefuitzending was de reacties van de kijkers te onderzoeken en tv-monteurs de gelegenheid te ge ven zich met het nieu,we medium vertrouwd te maken. De B.B.C. begint een reeks proefuitzendingen op 1 juli, op 2 december gevolgd door geregelde kleurenprogramma's. UITBARSTING STROMBOLI Vanaf de helling van de vul kaan Stromboli, een van de vul kanische eilanden ten noorden van Sicilië, stroomt een 30 m. brede golf lava, die de zee doet koken waardoor geweldige stoomwolken opstijgen. Het is de tweede dag dat de vulkaan werkt. Men verwacht niet dat de Stromboli gevaar zal opleve ren voor de bewoners die aan de andere kant van de berg wo nen. Storm eist slachtoffers in India Een hevige storm die maandag de Indiase staat Tripoera heeft geteisterd, heeft aan 25 mensen het leven gekost. Meer dan 200 personen werden gewond. Uit be richten die vrijdag de Indiase hoofdstad bereikten, blijkt dat tallozen dakloos zijn geworden. De verbindingen zijn verbroken. Tengevolge van de storm zijn de afgelopen dagen in de staten Oost-Bengalen en Assam vele ge wonden gevallen. Ook hier zijn veel daklozen. „Twente is niet gewend de grote trom te roeren, maar nu de moet lijkheden hier een nationale om vang dreigen aan te nemen, is het onze plicht de aandacht van de centrale overheid te vragen". Dit zei burgemeester mr. A. J. Vleer van Enschede gisteren tijdens de openbare gecombineerde zitting van de commissies van economi sche zaken en van sociale zaken uit de Tweede Kamer in de En- schedese schouwburg, waar ver tegenwoordigers van gemeenten, belangengemeenschappen, instan ties en organisaties uit Twente en de Gelderse Achterhoek gelegen heid kregen hun visie te geven op de moeilijkheden in de textiel industrie. Terecht worden er grote bedra gen voor de agrarische sector be schikbaar gesteld. In Limburg wor den onverkoopbare kolen geprodu ceerd. „Onze textiel is niet onver koopbaar en de industrie zou met een paar procenten meer winst weer kunnen opbloeien", aldus burgemeester Vleer. Het zal vol gens hem niet eenvoudig zijn op korte termijn nieuwe werkgelegen heid voor Twente te scheppen, aangezien de regering voor het noorden en het zuiden des lands alle moeite doet, waardoor deze gebieden voor industriële vestigin gen aantrekkelijker zijn. Burge meester Vleer wees op het uitblij ven van goede verbindingen naar Sinds donderdag zit de Noord- vietnamese havenstad Haiphong zonder elektriciteit, zo heeft een van de Amerikaanse piloten ge zegd die deelnamen aan de bom bardementen op twee kracht centrales, waarvan de ene 1,8 km en de andere 3 km van het stadscentrum ligt. Deze centra les namen veertien procent van de totale elektriciteitsvoorzie ning in Noord-Vietnam voor hun rekening. De Noordvietnamezen zeggen dat er ook woonwijken gebom bardeerd zijn. De kranten in Ha noi melden dat hierbij minstens drie doden zijn gevallen, twee vrouwen en een kind. De Ame rikanen publiceerden vrijdag een foto van de centrale die het dichtst bij de stadskern is ge legen. In het noorcfen wordt ze naar het lijkt begrensd door een woonwijk, in het zuiden door een industriegebied. Op de vraag of de centrale in de eigenlijke stad ligt, antwoordde een Amerikaan se woordvoerder: „Ze ligt in een industriegebied aan de buiten kant van het westelijk stads- (Advertentie) Van Nelle bestellen! Hoewel men vrijdagmorgen in de mening verkeerde dat de olie vlek zich niet verder had uitge breid, blijkt toch dat hier en daar weer olie is aangespoeld. In Hoek van Holland bestaat het vermoeden dat er meer olie op de kust ligt, maar zekerheid hierom trent krijgt men pas later-. Naar het ministerie van verkeer en waterstaat mededeelt, is de be vuiling van de stranden door olie in eerste instantie een zaak, die de betreffende gemeente aangaat. Wel is het in de praktijk zo, dat de ge meenten zich voor inlichtingen tot het ministerie wenden over de vraag hoe de olie het best bestre den kan worden. De eigenlijke be strijding geschiedt echter door de afdeling openbare werken van de betrokken gemeente. Op het strand voor het Westduin in Den Haag is wat olie aange spoeld. Het waren enkele plak katen, die door de dienst van ge meentewerken werden opgeruimd. In Den Haag bestaat een ge regelde controle van het strand. Ze wordt uitgevoerd in samenwerking met het hoogheemraadschap Delf land. Tot de controlemaatregelen be hoort o.m., dat in de haven van Scheveningen op de binnenkomen de schepen wordt geïnformeerd naar wat er aan drijvende viezig heid op de Noordzee voorkomt. Deze informaties wijzen er niet op, dat de toestand alarmerend gaat worden. Nadat gisteren het hoog water voorbij was in Hoek van Holland, is men in allerijl met de opruiming van de olie begonnen. Met twee bulldozers was men bezig het strand, dat van de noorderpier over een lengte van ongeveer 3V2 km bevuild was, schoon te maken. Met vrachtwagens werd het bevuil de zand afgevoerd en in een put gestort. Ongeveer vijftien mensen zijn met de opruiming belast.'Men hoopt in Hoek van Holland, dat de wind, die momenteel noordwest is, niet meer olie op het strand zal aanvoeren. De heer A. F. Dillen, leider van de camping Hoek van Holland, kon gisteravond om half negen melden, dat het strand vrij van olie is. Er was gistermiddag weer olie aan gespoeld, die meteen werd opge ruimd. deel". Op een door de marine gepubliceerde kaart van het ge bied valt de centrale binnen het gearceerde gedeelte dat de stad Haiphond aangeeft. Het Noordvietnamese ministe rie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat bij de don derdag door de Amerikaanse luchtmacht uitgevoerde aanval len op Haiphong meer dan hon derd burgers zijn gedood of ge wond. „Amerikaanse vliegtuigen heb ben in golven verscheidene fa brieken en andere industriële installaties van de stad alsook woonwijken met bommen en projectielen bestookt. Volgens de eerste gegevens zijn meer dan honderd burgers gedood of ge wond en talrijke woningen ver woest", aldus de mededeling. Het Noordvietnamese minis terie van buitenlandse zaken heeft het Amerikaanse voorstel tot verbreding van de gedemili tariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam met 16 kilometer van de hand gewezen. „Het Ame rikaanse voorstel", aldus een Noordvietnamese verklaring, „is een manoeuvre om het geheel van de agressiepolitie van de V. S. te verdoezelen en een grote bufferzone te scheppen teneinde Vietnam voor lange tijd te ver delen". Premier Ky van Zuid-Vietnam heeft vrijdag bij de opening van een boeddhistische school in Rasj Gia op 200 km ten zuidwesten (Advertentie) Van Nelle bestellen! SCHOONMAAK VAN HET STRAND HOEK VAN HOLLAND; Bij het licht van de koplampen is men donderdagavond begonnen met het schoonmaken van het strand, dat door stroken zwarte olie is besmet. Mogelijk is de olie af komstig van de „Torrey Canyon". van Saigon verklaard dat de toe stand in en bij de gedemilitari seerde zone in Vietnam ernstig maar niet gevaarlijk is. Hij zei dit op een vraag van een journalist. Hij liet weten dat hij nog niet heeft besloten of hij zich al dan niet kandidaat zal stellen bij de presidentsverkie zingen die in september in Zuid- Vietnam zullen worden gehou den. Hij hield niet van de poli tiek, zei hij. Maar helaas waren er zijn inziens op het ogenblik geen burgers, die in staat waren „het lot van het land in handen te nemen". In de stad Siwan in de Indische staat Bihar is donderdagavond een vrachtauto met stalen buizen ingereden op een mohammedaan se processie. Veertien mensen werden gedood en 66 gewond. De chauffeur, die de macht over zijn stuur had verloren, nam na het ongeluk de vlucht. Naar schatting een miljoen men sen trokken vrijdag met vlaggen, spandoeken en portretten van Mao door de straten van Peking om de vorming van een revolutionair ge meentelijk bestuurscomité te vie ren. Premier ïsjoe en-Lai en Mao's echtgenote Tsjiang Tsjing hebben intussen gewaarschuwd dat de strijd tegen de „partij- en klasse vijanden" nog lang niet voorbij is. „Erkend moet worden dat het niet eenvoudig is de macht over te ne men, maar het is ook niet gemak kelijk die te behouden. Nog moei lijker zal het zijn de dictatuur van het proletariaat te consolideren", zo zei Tsjoe en-Lai in een toe spraak. Mevrouw Tsjiang Tsjing beschreef de strijd om alle dingen in overeenstemming te brengen met de Chinese revolutie als „een belangrijke taak voor de komende honderd jaar". In midden-Java is een mystica gearresteerd met een aanhang van 50.000. Zij zou ondergrondse com munistische activiteit hebben ont plooid onder het mom van religie, aldus meldt het officiële Indonesi sche persbureau Antara. Twente en vroeg hieraan prioriteit te verlenen. In de komende vijf h zes jaar zal alleen al in Enschede voor onge veer 10.000 mensen werkgelegen heid moeten komen en voor Twen te en de Achterhoek kan men dit aantal vei dut beien. De textiel kan tegen de buitenlandse textiel op en toch moet zii het afleggen, omdat de buitenlandse textielexport wordt gesubsidieerd. „Ons Nederlandse leger gaat goeddeels gekleed in textiel van buitenlandse makelij", aldus bur gemeester Vleer. Op vragen uit de gecombineerde commissie, die afwisselend onder voorzitterschap stond van de ka merleden drs D. Roemers (P. v. d. A.) en J. H. J. Maenen (K. V. P.), antwoordde burgemeester Vleer dat hij mee kan gaan met de sug gestie uit de commissie om een commissaris voor Twenthe en O. Gelderland, een soort coördinator, aan te stellen. Het beleid voor de streek komt de laatste jaren op gang. Getracht wordt te komen tot een gemeenschappelijke steden band, waarvan Almelo, Hengelo, Enschede en Borne deel zullen uit maken. Drs H. Versteeg, directeur van' het Economisch Technologisch In stituut Overijssel, zei dat in de pe riode 19601966 de werkgelegen heid in de textielindustrie met' 8.600 personen is afgenomen. Het aantal werknemers in de overige industrieën nam daarentegen met 8.300 personen toe. De situatie in oost-Twente was bepaald ongun stiger dan die in Almelo en Hen gelo. (Advertentie Van Nelle bestellen! Militairen en politie hebben vrij dag in de Chinese wijk van Dja karta huiszoekingen verricht en verscheidene Chinezen aangehou den. Zij worden ervan verdacht te hebben meegedaan aan de heftige betogingen van donderdag, waar bij Chinezen de politie met stenen en flessen bekogelden en zelfs schoten losten. Er is ook een ge vecht geweest tussen Chinese en Indonesische jongelui. Er wonen 115.000 Chinezen in Djakarta. Er mogen zich geen nieu we meer vestigen. KOREAANSE SPION GEDOOD Naar in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel verluidt, zijn maandag bij Tsjoeng Yang, 120 km ten zuiden van Seoel, bij een vuurgevecht een Noordkoreaanse soion gedood en twee gevangen genomen. De spionnen hadden vuurwapens en zenders bij zich. ZATERDAG 22 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Ik.een vrouw". Othene: 7 uur: Prijskaarten. ZONDAG 23 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 5 en 8 u.: „Ik. een vrouw"; 5 uur: „De Leeuwendoders". MAANDAG 24 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Ik. een vrouw". DINSDAG 25 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Ik. een vrouw (ADVERTENTIE) (ƒ5.000.000.000,-.) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim vijf miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTRAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5