MILITAIRE STAATSGREEP IN GRIEKENLAND Ministers en politieke leiders gearresteerd Griekenland na de oorlog geteisterd door politieke conflicten Verongelukte „Britannia" vloog vermoedelijk tegen een heuvel Nieuwe Griekse regering HET WEER De koning Betoging tegen Griekse monarchie Protest Explosieve toestand Vliegverkeer Vadler en zoon Papandreoe Gasverwarming Nederlandse mijnenvegers begeleiden Adenauer op laatste tocht Troepen op Cyprus gesonsigneerd Presidessten en regeringsleiders bij begrafenis van Adenauer Duitse ssieS boten voor Adenauers begrafenis Crisis nog niet opgelost Weerbericht Hoogwater Zoü*en ZATERDAG 22 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6922 De Griekse strijdkrachten heb ben vrijdag een staatsgreep uit gevoerd en premier Panayotis Kanellopoulos en andere minis ters en politieke leiders in arrest gested. Eenheden van het leger, uitge rust met tanks en pantserwa gens, hebben de hoofdstad Athe ne afgesloten, het koninklijk pa leis en de ministeries omsingeld en andere strategische posities bezet. De correspondent van Reuter meldde in de eerste berichten uit Athene na de hervatting van de verbindingen dat premier Kanel lopoulos door een groep militai ren onder bevel van een kapi tein was gearresteerd. Toen hij hiertegen protesteerde, zou hem zijn meegedeeld dat de arresta tie ten behoeve van zijn eigen veiligheid plaatsvond. Volgens de echtgenote van de premier was Kanellopoulos in een auto gesleurd en wegge voerd. Verder zouden politici van zo wel linkse als rechtse politieke gezindheid zijn gearresteerd. De wegen in Athene waren afgezet en het verkeer werd om geleid. Het leger heeft onder an dere het vliegveld van Athene, het postkantoor en de radio- en telecommunicatiegebouwen be zet, aldus de correspondent van Reuter. Vrijdagmiddag waren er nog geen mededelingen over het lot van de 26-jarige koning Kon- stantijn, die volgens een eerder door het militair radiostation ge dane verklaring in een ook door premier Kanellopoulos onder tekend koninklijk dekreet een deel van de grondwet opschortte en dit door de strijdkrachten liet uitvoeren in het belang van de binnenlandse veiligheid. De radiozender noemde niet de naam van de leider van de staatsgreep, die donderdagnacht Een 500 leden van Deense jon gerenorganisaties hebben vrijdag voor de Griekse ambassade in Kopenhagen betoogt. Zij droegen borden waarop de Griekse mo narchie en koning Konstantjjn werden gegispt. De internationale federatie voor de rechten van de mens heeft bij Oe Thant geprotesteerd tegen „de staatsgreep van de Griekse koning met het doel democrati sche verkiezingen te voorko men". Someritis, de secretaris van de Griekse bond voor de rechten van de mens die op het ogenblik in Parijs is, heeft verklaard dat jet Griekse volk zich ongetwij feld tegen" de gang van zaken zal verzetten. om tien minuten over twaalf plaatselijke tijd (donderdag avond 23.10 Ned. tijd) werd uit gevoerd. In Athene zouden de militai ren de macht in handen hebben genomen. Hier en daar werden nog schoten gehoord. Troepen patrouilleerden in de straten van de stad. Uit Belgrado wordt gemeld, dat het Griekse parlement bin nen tien dagen zal worden bij eengeroepen om de maatregelen goed te keuren of in te trekken die de koning heeft genomen op grond van artikel 91 van de Griekse grondwet. Dit nieuws is afkomstig van de Griekse ambassade in Belgrado, die vrijdagmorgen telefonisch contact heeft gehad met Athene. Daar had men er met nadruk op gewezen, dat de militairen slechts belast zijn met handha ving van de openbare orde. De radiozender van de strijd krachten maakte voorts bekend dat er op iedereen, die zich na zonsondergang in de straten van DE TOESTAND IN GRIEKENLAND AMSTERDAM: Eert kaartje van Griekenland waar gistermorgen de militairen de macht hebbi overgenomen. ben Athene bevindt, zonder waar schuwing zal worden geschoten. Tot deze maatregel had men besloten in verband met de ex plosieve toestand in het land. Het Zuidslavische persbureau Tanjoeg had vernomen dat in de straten van Athene met pant serwagens werd gepatrouilleerd en dat er bijna geen verkeer was. De scholen en postkanto ren zijn gesloten, er zijn geen kranten verschenen en voor de kranlenredacties is de wacht be trokken, aldus de mededeling. Het vliegverkeer tussen Athe ne en de buitenwereld is lamge legd. Volgens te Londen en Parijs binnengekomen inlichtingen mo gen vliegtuigen wel landen te Athene maar niet opstijgen. Hiervan is onder andere een Boeing 707 van de Amerikaanse maatschappij T.W.A. het slacht offer geworden. Het toestel was uit Tel Aviv vertrokken en kreeg vrijdagmorgen om 09.00 uur toestemming te Athene te landen. De autoriteiten gaven daarna echter geen toestemming tot vertrek naar Rome. Ook zou den zich twee toestellen van de Britse maatschappij B.E.A. op het vliegveld van Athene bevin den. Het K.L.M.-toestel dat gisteren om 08,25 uur uit Athene via Wenen naar Amsterdam had moeten vliegen, bevond zich nog in de Griekse hoofdstad. Het toe stel had om 12.05 op Schiphol moeten aankomen. De DC 8, die om 11.25 uur van Schiphol naar Teheran was ver trokken en om 16.25 uur een tussenlanding in Athene zou ma ken, is daar niet geland. (ADVERTENTIE) CONSTANTIJN WOONT CONCERT BIJ ATHENE: Koning Constantijn van Griekenland heeft donder dagavond tesamen met zijn echt genote koningin Anne-Marie in de Griekse hoofdstad een con cert van Yehudi, Menuhin bijge woond.. Op de foto v.l.n.r.: prin ses Margrethe van Denemarken, haar verloofde Henri de Munpe- zat, het koninklijk paar en ko ningin-moeder ffrederikaDit is een van de laatste foto's uit Grie kenland, nadat de militairen de macht hebben overgenomen. Alle telefoon- en telegraafverbindin gen zijn verbroken. In Parijs zijn berichten uit Athene ontvangen, waarin wordt gezegd dat de volgende politici gearresteerd zijn: George Papandreoe de leider van de unie van het centrum, en zijn zoon Andreas, die lid van het parlement is, premier Ka nellopoulos en minister van de fensie Papaligounros. Minister van binnenlandse zaken Rallis zou gevlucht zijn. In Ankara heeft men van de Turkse ambassade in Athene ver nomen, dat de arrestatie van premier Kanellopoulos en ver schillende andere ministers een onderdeel vormt van een alge mene maatregel tegen alle par tijleiders. Die maatregel zou niet gericht zijn tegen Kanellopoulos en zijn ministers. Verwacht wordt dan ook dat Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN In de afgelopen nacht hebben H. M.'s ondiepwatermijnenvegers „Van Hamel" en „Alblas" de haven van Ostende verlaten en koersge- zet, via Rotterdam en Nijmegen, naar Keulen waar zij in de loop van maandagmiddag worden ver wacht. Doel van de tocht is deel uit te maken van een escorte dat 't schip met het stoffelijk overschot van de oud-kanselier dr. Adenauer van West-Duitsland van Keulen naar Rhündorf zal brengen. Ook Engelse, Franse en West- duitse schepen zullen deel uit maken van het escorte. zij op korte termijn zullen wor den vrijgelaten. De Griekse troepen op Cyprus die onder bevel staan van gene raal Grivas, zijn geconsigneerd, zo is van welingelichte zijde in Nicosia vernomen. Het Cyprische kabinet is onder voorzitterschap van president-aartsbisschop Ma- karios bijeen geweest om de toe stand in Griekenland te bespre ken. Radio-Athene heeft bekendge maakt dat een nieuwe Griekse regering met aan het hoofd Ko- lias Konstantijn, procureur-ge neraal van het hof van cassatie, door koning Konstantijn beëdigd zou worden. Minister van defensie en vice- premier in de nieuwe regering is generaal Spantidakis, die staf chef van het leger is. De Griekse radio heeft de na men van nog enkele ministers bekendgemaakt. Minister van binnenlandse zaken wordt gene raal Patakos en van coördinatie kolonel Makazeros. Hoofd van het kabinet van de premier is kolonel Papadopoulos. Op de premier na zijn alle tot nu toe genoemde ministers mi litairen. De ramp van de „Britannia" op Cyprus, die aan 124 mensen het leven heeft gekost, is ver moedelijk veroorzaakt doordat de vliegmachine na een eerste landingspoging op het vliegveld van Nicosia weer optrok, te laag vloog en in een zware hagel storm tegen een heuvel vloog, al dus zegslieden op de plaats van d? ramp. Slechts vier mensen hebben het ongeluk een der ernstig ste in de geschiedenis van de luchtvaart overleefd en twee van hen verkeren in levensge vaar. Het bergingswerk wordt be moeilijkt door zeer slecht weer en door het feit dat de wrak stukken kilometers verspreid liggen. De lijken van de slacht offers zijn zo zwaar verminkt, dat vrijdagmorgen nog geen identificering had kunnen plaats- Voor zover tot nu toe bekend zullen de volgende politici dins dag de begrafenis bijwonen van ex-bondskanselier Adenauer: President Johnson van de V.S.; president De Gaulle van Frank rijk: premier Wilson van Enge land; premier Aldo Moro van Italië; kanselier Klaus van Oos tenrijk; premier Van den Boey- nants van België; premier De Jong van Nederland; premier Werner van Luxemburg; premier Tage Erlander van Zweden; pre mier Krag van Denemarken; pre mier Borten van Noorwegen; premier Sulayman Demirel van Turkije en premier Tsjoi Door- soend van Zuid-Korea. Voorts zullen de volgende ministers van buitenlandse zaken aanwezig zijn: Rusk (V.S.), Couve de Murville (Frankrijk), Fanfani (Italië), Harmei (Bel gië), Luns (Nederland), Gregoire (Luxemburg), Habib Bourguiba jr. (Tunesië), Tsjagla (India), Aiken (Ierland) en Abba Eban (Israël). Ook twee ex-premiers zullen de begrafenis bijwonen, namelijk Kisji van Japan en Bech van Luxemburg. De paus zal vertegenwoordigd zijn door Gustavo kardinaal Testa. Drie snelboten van de West- duitse marine, die dinsdag zullen worden gebruikt voor het over brengen van het stoffelijk over schot van Adenauer, zijn vrijdag uit Wilhelmshaven uitgevaren. Zij zetten koers naar Rotterdam van waar zij hedenmorgen Rijnaf waarts gaan. De vaartuigen wor den zondagochtend in Keulen verwacht. Zij hebben gezamen lijk een bemanning van 106 kop pen. Na de Uitvaartdienst in de Keulse Dom zal Adenauers stof felijk overschot over de Rijn naar Rhöndorf worden vervoerd. Griekenland wordt sinds de tweede wereldoorlog als weinig andere Europese landen gekweld door politieae strubbelingen, die al in de oorlog hun hoogtepunt be reikten. In de burgeroorlog tussen de communistische guerillastrijders en andere groeperingen werden ook de geallieerden betrokken. De Britten zonden een bevrijdings leger, omdat Griekenland krach tens een uit de oorlog stammende overeenkomst tussen Stalin en Churchill zich in de Britse in vloedssfeer bevond. De burgeroorlog duurde tot 1949 en leidde naast uitgebreide Ame rikaanse hulpverlening tot een po litieke splitsing onder de bevol king en een aantal van 30.000 po litieke gevangenen. De betrekkingen met Engeland en de Verenigde Staten raakten in de knel tijdens de crisis rond Cy prus, maar in 1959 werd overeen stemming bereikt over vorming van de republiek Cyprus tussen de Turkse en Griekse gemeenschap op het eiland. De huidige koning Konstantijn kwam op 6 maart 1964 op de troon door het overlijden van zijn vader koning Paul. Het jaar daarop kwam hij in con flict met premier George Papan dreoe, leider van de unie van het centrum, een gematigd iinkse poli tieke beweging en de grootste par tij van het land. De kern van het conflict was Papandreoe's streven naar zuivering van de strijdkrach ten van rechtse elementen. Toen de premier op 15 juni 1965 vrijwil lig aftrad, ontstond een politieke crisis die tot op heden nog niet is opgelost. Door een geschil tussen de unie van het centrum en de rechtsge- richte radikale unie van Kanello poulos over de onschendbaarheid van parlementsleden een kwes tie die voortsproot uit de verhou ding met het leger werd vorige vinden. Onder de slachtoffers voornamelijk Duitsers en Zwit sers zijn ook twee Nederlan ders, een in Nederland woon achtige Thaise en Oostenrijkers, Italianen, Fransen, Portugezen en Engelsen. De bagage en de bezittingen van de passagiers zijn inmiddels geborgen. Het toestel, van de Zwitserse luchtvaartmaatschap- maatschappij Globe Air, voerde een chartervlucht van Bangkok naar Zürich uit voor het West- duitse reisbureau „Nur" en de Zwitserse maatschappij Hotel plan. Een der vier overlevenden, de Zwitserse reisleider Nikoiaus Pulver, liep slechts enige schram op. Hij vertelde over de ramp: „Plotseling zagen wij een licht flits. Ik kreeg een klap en sloeg met het hoofd tegen het plafond van het vliegtuig. Ik had het ge voel dat de machine enige ma len over de kop sloeg. Toen werd alles donker. Toen ik bijkwam, lag ik 50 meter van het vlieg tuig vandaan", aldus de over levende. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 0 maand de interimregering van premier Paraskevopoulos, die als taak had nieuwe verkiezingen voor te bereiden, ten val gebracht. Een poging van koning Konstantijn om opnieuw een coalitieregering te vormen mislukte door een weige ring van Papandreoe, wiens partij 122 van de 300 zetels in het hui dige parlement bezet. Verkiezingen Het besluit van koning Konstan tijn om de leider van de radikale unie, Janayotis Kanellopoulos, tot premier te benoemen van een nieu we interimregering, werd door Pa pandreoe als schending van de koninklijke bevoegdheden betiteld. Het nieuwe kabinet werd op 3 april beëdigd en toen het enige da gen later het parlement ontbond, ontstonden studentenrelletjes. Het protest gold het feit dat de premier de volksvertegenwoordiging had gepasseerd door niet de vertrou wenskwestie te stellen. De koning bevestigde de ontbin ding van het parlement echter bij dekreet. De verkiezingen werden vastgesteld vóór 28 mei en op 5 ju'* zou de nieuwe volksvertegen woordiging bijeen moeten komen. MEER OPKLARINGEN Om een depressie boven Skan- dinavië stroomde vrijdag met krachtige en af en toe harde noordwestelijke wind koude en onstabiele lucht over de Noord zee naar ons land. Er kwamen veel buien in voor, sommige zelfs met hagel, onweer en natte sneeuw. Hierdoor liepen de tem peraturen ondanks de opklarin gen die tussen de buien voorkwa men niet hoger op dan 7 tot 9 graden. Niet veel warmer werd het in de ons omringende landen. Alleen ten zuiden van de Pyre neeën en de Alpen, waar het kou front nog niet was gekomen, lie pen de temperaturen op tot waar den tussen 16 en 20 graden. Bo ven de Alpen, waar het koufront vrijdag lag, heeft het langdurig geregend en gesneeuwd. Voor vandaag is een rug van ho ge luchtdruk van belang, die van de Britse eilanden naar ons land trekt, en geleidelijk de buiigheid en de wind doet afnemen. Hier door zullen er vooral in de mid dag meer zonnige perioden voor komen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Afnemende buiigheid Aanvankelijk nog enkele buien. Later op de dag meer zonnige pe rioden. Matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vrijdag of iets hogere. ZATERDAG 22 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.59 12.35 Terneuzen 0.35 1.11 Hansweert 1.09 1.45 Walsoorden 1.08 1.44 ZONDAG 23 APRIL v.m. n.m. Breskens 0.48 1.16 Terneuzen 1-24 1.52 Hansweert 11.58 2.26 Walsoorden 1.57 2.25 MAANDAG 24 APRIL v.m. n.m. v.m. n.m. Breskens 1.29 1.53 Hansweert 2.39 1.63 Terinepzen 2.05 2.29 Walsoorden 2.38 1.62 maanstanden ZON MAAN April op onder op onder 22 5.30 19.48 17.07 4.59 23 5.28 19.50 18.39 5.12 24 5.26 19.52 20.13 5.27 25 5.24 19.33 21.48 5.44 Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: 1. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentfenriis per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géé_. handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1