Vliegramp op Cyprus eist 124 slachtoffers Peking onder bestuur van nieuw revolutionair comité De Surveyor-3 maakte zachte landing op de maan Luchtslag boven Noord-Vietnam Ook twee Nederlanders omgekomen Engels passagiers vliegtuig verkeerde in moeilijkheden OLIE OP HET STRAM BIJ HOEK VAN HOLLAND Onderzoek gevraagd naar ongeregeldheden in West-lrian Elektrische centrales bij Haiphong gebombardeerd HET WEER VRIJDAG 21 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6921 GIFT VAN DE PAUS Premier De Jong en minister Lnns naar de uitvaart van dr. Adenauer STROKARTON FABRIEK „ALBION" SLUIT EERDER MIJNRAMP IN JAPAN De reis van president Johnson naar W.-Duitsland iamp te Aberfan had voorkomen kunnen worden FRANSE GENERAAL GEWOND „Rode" stad Lin Piao weer present B/ervan cfe Brouwerij „De Drie Hoefijzers" Sinds 1628 - uit de Bierstad Breda Verliezen Buün'ozer ingezet Duel tüs^ss? Franse parlemeiitarisrs Luchtalarm in Hanoi Het valt wel mee Weerbericht Vijf Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten Hoogwater Frank, by abonnement: TERNEUZEN Direetetrr-Hoofdred acteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE Uitgeefster N.V. v/h Firma P- van de Sande te Temeuzen Advertentienriis per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (gèé.i handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d!nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. i Een Zwitsers passagiersvlieg tuig van het type Bristol-„Brit- tannia" met 128 inzittenden onder wie twee Nederlanders en een in Nederland woonachtige Thaise is donderdagmorgen vroeg boven Cyprus door de bliksem getroffen en neergestort op een heuvel. Slechts vier inzittenden, onder wie een stewardes, overleefden de ramp. Naar van het Zwitserse persbureau S.D.A. meldt, zijn de omgekomen Nederlanders de heer P. de Vos uit Den Haag en de heer Buzaglio van wie de woonplaats niet bekend is. Ook verloor mej. Brouwer von Gon- zenbach, een Thaise die in Breda woonde, bij de ramp het leven. De overige inzittenden hadden de Zwitserse, Duitse, Franse, Oostenrijkse, Italiaanse, Portu gese en Brite nationaliteit. Het toestel was met vakantie gangers op weg van Bangkok via Bombay en Cairo naar Europa, maar werd wegens het slechte weer boven Egypte naar Cyprus gedirigeerd. Toen het boven de Cyprische bergen vloog meldde de gezagvoerder aan de toren van het vliegveld van Nicosia dat de „Brittannia" door de bliksem was getroffen en onbestuurbaar was geworden. Daarop werd het contact verloren. Van het vilegveld van Nicosia steeg toen een hefschroefvlieg- tuig van de Britse luchtmacht op die in een hevige onweersbui het brandende wrak op een heuvel ten zuiden van het vliegveld vond. De wrakstukken en eigen dommen van de inzittenden la gen over de gehele helling ver spreid. Aanvankelijk hadden zeven in zittenden de ramp overleefd, maar drie van hen zijn korte tijd later overleden. Het was op vijf na de ergste ramp in de geschiedenis van de verkeersvliegerij. De zwaarste ramp had plaats in 1960 toen bo ven New York twee Amerikaan se verkeerstoestellen met elkaar in botsing kwamen waarbij in de lucht en op de grond 136 mensen het leven verloren. Paus Paulus heeft donderdag 10.000 dollar geschonken voor het wereldvoedselprogramma in verband met zijn oproep voor in tensieve strijd tegen honger, ar moede en sociale onrechtvaardig heid in de wereld. Hij deed dit op een audiëntie voor leden van de commissie voor het V.N.-we- reldvoedselprogramma. (ADVERTENTIE) De minister-president, de heer P. J. S. de Jong, en de minister van buitenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, zuiien op. dinsdag 25 april namens de Nederlandse re gering in Keulen aanwezig zijn bij de plechtige uitvaart van de Duit se oud-bondskanselier dr. Konrad Ad< nauer. Op een bijeenkomst van 150.000 mensen in een stadion in Peking is donderdag onder daverende toe juichingen officieel de vorming van een revolutionair comité voor het bestuur van de Chinese hoofd stad bekendgemaakt. Aan het hoofd daarvan staat de minister voor de staatsveiligheid, Hsieh Foe- Tsjih. Een Britannla-passagiersvlieg- tulg met 64 passagiers cirkelde donderdagmiddag boven zuid-En- geland met een defect landings gestel. Brandweer en ambulances stonden gereed op het Londense vliegveld Heathrow voor de lan ding die omstreeks 17.00 uur (Ned. tijd) verwacht werd. Autoriteiten van London Airport zeiden, dat het toestel het onder stel trachtte uit te klappen door loodrecht te duiken. Als dit niet lukte zou de Britannia proberen op een schuimbed op het vliegveld Manston aan de zuidoostkust van Engeland te landen. Het landingsgestel raakte be klemd toen het toestel van het vliegveld van Londen was opgeste gen met bestemming Koeweit. De inzittenden waren weten schapsmensen en arbeiders, die in opdracht van het Britse ministerie van defensie en technologie naar 't Australische raketcentrum Ade laide zouden gaan. De Britannia was gestart met volle tanks, die meer dan 30.000 liter benzine be vatten. Na uren boven zuid-Engeland te hebben rondgevlogen is de Britan nia op een bed van schuim geland. De landingswieden begaven het ten dele toen het toestel neerstreek en de Britannia gleed van de landings baan af. Weliswaar ontstond er brand, maar deze was spoedig be dwongen. De Surveyor-3, het onbemande ruimtevaartuig dat de Amerikanen maandagochtend vroeg van Cape Kennedy hadden gelanceerd voor een onderzoek van de maanbodem, heeft gisternacht om 1.04 uur de voorgenomen zachte landing op de maan gemaakt in de z.g. Oceaan der Stormen. De eerste foto's die het apparaat naar de aarde zond, zorgden in het ontvangststation te Pasadena in Californie voor een verrassing. De beelden waren overbelicht en on duidelijk, hoewel men wel de drie poot waarop de Surveyor rust en De strokartonfabriek „Albion" in Oude-Pekela, die aanvanke lijk 1 juli zou sluiten, gaat twee maanden eerder dicht. Op 1 mei zullen 30 arbeiders worden ont slagen, na enkele weken een tweede groep, terwijl de rest op 1 juli de fabriek zal verlaten. In totaal zullen ongeveer 90 man worden ontslagen. Over enkele wekeij zal „Albion" zijn produk- tie reeds staken. De oozaak is niet gelegen in een gebrek aan orders. Die zijn er nog voldoende, maar om de produktie gaande te houden moet men stro hebben, dat praktisch niet meer te krijgen is, zo heeft de directie van „Albion" meege deeld. „Ook andere strokarton fabrieken hebben met dit euvel te kampen en zullen in plaats van stro over moeten gaan op papier". Het kantoorpersoneel van „Al bion" zal de lopende zaken af werken en verdwijnt later. Een gering aantal employés heeft in middels ander werk gevonden. Wat er met de fabriek zal gebeu ren, is nog niet bekend. De ma chines zullen worden gesloopt en waarschijnlijk een andere be stemming krijgen in het buiten land. Bij een instorting in een steen koolmijn op het Japanse eiland Hokkaido is woensdag èèn mijn werker om het leven gekomen. Drie anderen werden ingesloten en zijn nog niet bevrijd. een stuk van het maanoppervlak kon waarnemen. Volgens deskundi gen van het Amerikaanse bureau voor licht- en ruimtevaart (Nasa) zouden de foto's er op wijzen, dat het ruimtevaartuig terecht is ge komen in een ondiepe krater. De horizon op de beelden ligt onge veer vijf graden boven het niveau dat men mocht verwachten, als het apparaat op vlakke grond stond. Op volgende foto's die iets duide lijker waren als gevolg van een an dere zonnestand, is de horizon be trekkelijk vlak, terwijl men in de bodem nabij de Surveyor diepe, on regelmatige voren ziet. De Surveyor kwam op de maan aan na een vlucht van 65 uur, waarin het apparaat ongeveer 347.000 km aflegde. Bij nadering van de maan werd de snelheid door middel van remraketten van 9600 tot omstreeks 15 km/h vermin derd. Het 280 kg wegende apparaat kwam in een goede stand terecht op nog geen vier km van de be oogde plaats, op 110 km van de rand van de krater Lansberg. Op 640 km afstand maakte de Surve- yor-1 op 2 juni '66 de eerste zachte maanlanding. In de eerste berichten na de lan ding werd gesproken van een over matig energieverlies van de batte rijen, maar dit bleek later tot nor male proporties te zijn terugge bracht. In het ergste geval heeft het apparaat genoeg energie voor i8 uur werken, maar als alles in orde is kan de Surveyor onbeperkt actief blijven. Kort na twee uur 's nachts zijn de eerste beelden op aarde ont vangen die de kort tevoren on de maan gelande maanverkenner had uitgezonden. De eerste foto toont een afgewforpen onderdeel, dat op de maan terecht was ge komen voordat de verkenner daar landde. Omstreeks kwart over twee had de maanverkenner zes foto's van de maan overgeseind. Zij to nen de plaats van de landing. De technici van het grondsta tion in Pasadena ondervonden enige moeilijkheden. Zij zijn er niet in geslaagd direct na de lan ding de stroombronnen uit të: schakelen, die de verkenner kort vóór ziin aankomst gebruikte. Hij verloor daardoor veel ener gie. President Johnson zal zich in geen enkele andere Europese hoofd stad ophouden wanneer hij naar Bonn gaat, aldus is door het Witte Huis bekendgemaakt. In officiële Amerikaanse krin gen is verder te verstaan gegeven, dat Johnson besprekingen zal heb ben met Westduitse leiders. Men sluit echter de mogelijkheid uit van een topconferentie of van bilate rale besprekingen met de andere staatshoofden of regeringsleiders die oe begrafenis van dr. Adenauer zullen bijwonen. Het- hoofd van de nationale kolenraad in Engeland, lord Robens, heeft voor het tribunaal dat een onderzoek instelt naar het instor ten van een berg mijnafval te Aber- fan, in Wales in oktober vorig jaar, gezegd dat de ramp hoogstwaar schijnlijk had kunnen worden voorkomen als er gebruik was ge maakt van de nieuwste veiligheids technieken. Er zijn bij de ramp 144 mensen, van wie veel kinderen, omgekomen.' Generaal Ducourneau, comman dant van het zesde militaire dis trict in Metz is donderdagmiddag ernstig gewond door de wiek van een helikopter. Hij nam deel aan manoeuvres in de buurt van Cha lons sur Marne. Premier Tsjoe en-Lai en mevr. Tsjiang Tsjing, de echtgenote van Mao tse-Toeng, waren in het sta dion aanwezig. Na de bijeenkomst trok een reusachtige menigte, gro te portretten van Mao en rode vlag gen meevoerend, onder trommel en bekkenslagen en leuzen schreeuwend door de stad. Het revolutionaire comité komt in de plaats van het bestuur van de gewezen burgemeester en plaat selijke partijsecretaris Peng Tsjen, dn vorig jaar juni als een der eer ste slachtoffers van de culturele revolutie werd weggezuiverd. Hsien Foe-Tsjih zei in een toe spraak in het stadion dat Peng en diens „revisionistische comité" hadden gerebelleerd tegen de ge dachten van Mao tse-Toeng. Het nieuwe bestuursorgaan zou ernaar streven „van Peking een werkelijke rode stad te maken". Het trekt overigens de aandacht dat Pengs plaatsvervanger, Woe Teh, een van de vier vice-voorzit- ters van het 97 leden tellende revo lutionaire comité is. In verscheidene steden en pro vincies in China, o.a. in Sjanghai, zijn al eerder revolutionaire co- mité's gevormd. Peking is de af gelopen maanden bestuurd door een militair comité, eveneens on der leiding van Hsieh Foe-Tsjih. Het nieuwe comité is donderdag door het Pekingse Volksdagblad omschreven als „een voorlopig ge zagsorgaan van het revolutionaire driezijdige verband", waarmee de samenwerking tussen het leger en de maoistische kaders en massa organisaties wordt aangeduid. De kranten in Peking hebben donderdag voor het eerst sinds bijna vijf maanden melding ge maakt van de aanwezigheid van Lin Piao, door velen als Mao's „kroonprins" beschouwd, op een officiële biieenkomst. Samen met premier Tsjoe en-Lai woonde hij de ontvangst bij van de nieuwe Noordvietnamese ambassadeur door Mao tse-Toeng (de vorige am bassadeur overleed in februari in Hanoi). Lin wordt achtereenvol gens aangeduid als „naaste strijd makker" van Mao tse-Toeng en „vice-voorzitter van het centrale comité. De mogelijkheid bestaat dat hij in eerste instantie wordt aangewezen als onvolger van pre sident Lioe Sjao-Tsji, die met de dag heftiger wordt aangevallen. buitenlandse zaken, Malik, heeft de persberichten al eerder tegen gesproken en gezegd dat er mis schien een paar doden zijn ge vallen. Verscheidene parlements leden en enkele kranten hebben de laatste tijd de aandacht van de regering gevestigd op de slechte politieke en economische situatie in het vroegere Neder landse gebed. Hoezeer de econo mische toestand in West-lrian sinds de Indonesische bestuurs- overname in 1963 was achteruit gegaan, werd bekend toen minis ter Malik vorig jaar het gebied bezocht. De Indonesische re gering heeft intussen maatrege len aangekondigd die daarin verandering moeten brengen. Een leider van de linkse Indo nesische nationalistische partij P.N.I., Mohammed Isnaeni, heeft donderdag aangedrongen op een onderzoek naar de recente on geregeldheden in West-lrian. De berichten in de buitenlandse pers volgens welke in het gebied van Manokwari 2.000 West- irianezen door de Indonesische strijdkrachten waren gedood zouden wel overdreven zijn, maar de ware feiten moesten aan het licht worden gebracht, zo zei Isnaeni, die vice-voorzitter van de P.N.I. en evens vice-voorzit ter van het parlement is, tot journalisten in Soerabaja. Da Indonesische minister van hebben Amerikaanse piloten zeker 1 en mogelijk nog vier andere Mig. 17-jagers van de Noordvietnamese luchtmacht neergeschoten. De Amerikaanse woordvoerder zei niets over verliezen aan Ame rikaanse zijde. Volgens de woordvoerder wer den woensdag boven Noord-Vlet- nam 10 luchtgevechten met Noord vietnamese toestellen geleverd, waarmee het de grootste luchtslag was sluis 2 januari van dit jaar, toen 10 Migs werden neergescho ten. In de week. eindigende op 15 -,oril, zijn in Vietnam 147 Ameri kaanse soldaten gesneuveld en 142 gewond. De week daarvoor bedroegen de Amerikaanse verlie zen aan doden en gewonden resp. 177 en 1.345. De Zuidvietnamese verliezen be- Het aantal Amerikaanse vliegtui-droegen in de week eindigend op gen dat boven Noord-Vietnam is 15 april 287 doden en 14 vermis- vernietigd, zou hiermee op 1759 ten. zijn gekomen. In dezelfde week werden 1.511 Bij een gisteren boven Noord- rebellen gedood, 200 minder dan Vietnam geleverd luchtgevecht de voorafgaande week. Het Noordvietnamese oersbureau heeft gemeld dat twee Amerikaan se vliegtuigen boven Noord-Viet nam zijn neergeschoten. Het eerste toestel zou in een luchtgevecht met Noordvietnamese jachtvliegtuigen zijn neergescho ten. Een tweede Amerikaans toe stel, dat het andere te hulp kwam, stortte brandend neer, aldus de Noordvietnamese mededeling. Op het strand van Hoek van Hol land, van de noorderpier tot 's Gm- venzande, is olie aangespoeld. De olie Ii»t in de vorm van korrels en in velden op het strand. Ook de noorderpier ligt vol met olie. Een eerste vermoeden van het ministerie van verkeer en water staat is, dat hier een van de kleine olievelden is aangespoeld die zich van de grote oliekoek van de Tor- rey Canyon hebben losgemaakt. Het ministerie had het al niet uitgesloten geacht, dat zo'n klein olieveld op onze kust zou aanspoe len. Het is volgens een woordvoer der van het ministerie niet te zeg gen, waar die kleine olievelden zullen aanspoelen, daar zij uit de lucht niet zijn waar te nemen. Om kwart voor acht gisteravond reed een bulldozer van een bouw ondernemer met twee vrachtwa gens het strand op. De bulldozer begon met de olie op te schuiven. Aangezien het strand vrij vlak is, lukte het goed om in een behoor lijk tempo een strook van het zee strand schoon te krijgen. De bull dozer is ingezet op aanwijzing van de dienst sport en recreatie van de gemeente Rotterdam. De heer A. F. van Dillen, chef van de camping in Hoek van Holland, is met de lei ding ter plaatse belast. Men wachtte met spanning af wat er vannacht zou gebeuren. Omstreeks middernacht was het hoogwater in Hoek van Holland. Een kwartier later viel misschien vast te stellen of Hoek van Hol land van verdere overlast be spaard zou blijven. Er is ook enige olie doorgedron gen binnen de pieren van Hoek van Holland. Een stuk zandachtig ge bied binnen de pieren is reeds van De Gaullistische afgevaardigde Renë Ribière zal vandaag duelleren op de degen met de oppositie-afge vaardigde en burgemeester van Marseille Gaston Deferre. Tijdens het algemene politieke debat in de nationale vergadering, dat donderdag werd afgesloten, achtte Ribière zich belasterd door Deferre en eiste dat de socialisti sche burgemeester zijn veront schuldiging zou aanbieden. Deferre Terneuzen weigerde echter en Ribière daagde Hansweert Profiterend van een weersver- betering deden Amerikaanse jacht bommenwerpers aanvallen op een doel ten zuidoosten van Hanoi, waar verscheidene militaire op slagplaatsen werden vernield. In de Noordvietnamese hoofdstad, waar sinds 30 maart de sirenes niet meer hadden geloeid, werd luchtalarm gegeven. Luidsprekers waarschuwden voor de aanwezig- V:d van „vijandelijke vliegtuigen" op ongeveer dertig kilometer van de stad. Het alarm werd na twin- tjg minuten opgeheven, zonder dat vliegtuigen boven de stad waren verschenen. De Amerikanen hebben donder- dag twee elektrische centrales In lende inlichtingen donderdag vijf de onmiddellijke omgeving van Amerikaanse vliegtuigen boven Haiphong zijn neergeschoten tij dens luchtaanvallen op woonwijken en industriële installaties van de stad. Verscheidene vliegtuigen wprden beschadigd. Het totaal aantal neergeschoten Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Vietnam volgens het pers bureau is thans 1.767, een klein smerig olielaagje voor zien. De schade valt hier echter nogal mee. Het ministerie van verkeer en waterstaat is van oordeel, dat de verontreiniging van het strand bij Hoek van Holland met olie niet van zodanige aard is, dat er reden is zich zorgen te maken. Het ver moeden bestaat, dat de olie af komstig is van de „Alkyon". Dit schip dat vijf weken op de zuider- pier van Hoek van Holland heeft vastgezeten, is gisteren zoals ge meld losgetrokken en heeft daarbij olie verloren. KOUDER Het koufront van een actieve depressie boven Zweden trok donderdag over ons land in zui delijke richting. Het bracht al leen in Brabant en Limburg eni ge regen. Na het voorbijtrekken ervan kwamen vrijwel overal zonnige perioden voor, zodat de temperatuur in de middag kon oplopen tot waarden tussen 10 en 12 gr. Een trogvormige sto ring die donderdagmiddag nog boven Schotland lag. trekt naar het zuiden, West-Europa in, waarna in de loop. van vandaag de wind in ons land zal ruimen naar richtingen tussen west en noord. Hierbij wordt koudere lucht aangevoerd, waarin zich vooral langs de kust buien kun nen ontwikkelen. De middag- temperaturen zullen hierbij in het algemeen lagere waarden bereiken dan' donderdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. BUIEN Half tot zwaar bewolkt met buien. Matige tot krachtige wind ruimend naar richtingen tussen west en noord. Iets lage re temperaturen dan gisteren. hem toen uit tot een duel Het is het tweede duel van de bnr-emeester van Marseille. In 1947 duelleerde hij op het pistool met Paul Bastid, directeur van het blad „l'Aurore". Haiphong gebombardeerd. Het Noordvietnamese persbureau meldt, dat volgens tot dusver be- VRIJDAG 21 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.24 11.42 12.18 0.34 12.52 Walsoorden 0.33 12.51 ZATERDAG 22 /PRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11 59 0.35 1.09 1.08 n m. 12 35 1.11 1.45 1.44 ZLon- en P^aanstanden ZON MAAN April op onder op onder 21 5.32 19.47 15.37 4.45 22 5.30 19.48 17.07 4.59 23 5.28 19.50 18.39 5.12 24 5.26 19.52 20.13 5.27 25 5.24 19.33 21.48 6.44

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1