Oud-bondskanselier dr. Adenauer op 91-jarige leeftijd overleden Ook in Laos strijden Amerikaanse troepen tegen de communisten GULDENS BELONING! Brandstichting en plundering door Indonesische jongeren in Oost-Java Rode gardisten in Peking contra Russische partijleiders in Pakistan Spectaculaire HET WEER DONDERDAG 20 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6920 Doodsklokken luidden Diepste wens niet vervuld Vlaggen halfstok Vriend van Frankrijk BeBgisch commentaar Architect' Politiek vernuft De paus bad De begrafenis van Adenauer Johnson, Wilson en De (®au!!le naar de begrafenis De frontlijn 8000 Noordvietnamezen KIJK AAN DE BINNENKANT VAN IEDERE WIKKEL VAN CALIFORNIA SOEP-1N-BLIK. Aangifte prinselijke baby dag na de geboorte Kerkdiensten en de geboorte in het prinselijk gezin Ondergrondse beweging Hooswater Zon- en Maanstanden Weerbericht SVIalik uit moerba-partij getreden Frunk. bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 1» et; minimum per advertentie ƒ2.40 Rubriek „Kleine Advertenties" (gee., bandels. advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb, maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Oud-bondskanselier dr. Kon- rad Adenauer is woensdag op 91-jarige leeftijd overleden. In zijn woning in Rhöndorf bij Bonn kwam hij de gevolgen van een griepaanval, gepaard gaande met bronchitis, niet meer te bo ven. De woordvoerder van de bondsdagfractie van de christen democratische partij, dr. Eduard Ackermann, maakte de dood van de staatsman, die van 1949 tot 1963 de bondsrepubliek leidde, bekend. De dood trad om 13.21 uur in. Volgens dr. Ackermann is Ade nauer rustig ontslapen. Op 11 april kwamen de eerste berichten over de alarmerende ontwikkeling van Adenauers ge zondheidstoestand. Sedert 13 april streed de oude staatsman in een zuurstoftent hardnekkig tegen de dood. Terwijl het nieuws van de dood van Adenauer zich verspreidde, luidden van de torens der ker ken in Rhöndorf Adenauers woonplaats de doodsklokken. Verder is het politiekordon om Adenauers woning versterkt om de familie van de overledene tegen nieuwsgierigen te bescher men. Een van de eersten, die van Adenauers dood op de hoogte werd gesteld, was president Lübke. Dit geschiedde telefo nisch. Een op het program staande vergadering van de Westduitse bondsdag werd verdaagd. De af gevaardigden zijn wel vroeg in de middag bijeengeweest en ver namen van voorzitter Gersten- maier het nieuws waarna een minuut stilte in acht werd ge nomen. De fractie van de CPU/ CSU kwam later in de middag voor een rouwvergadering bij een. De Westduitse televisie heeft woensdagavond Adenauer herdacht. Bondskanselier Kiesinger, die tijdens een kabinetsvergadering door het doodsbericht werd ver rast, heeft o.m. gezegd, dat het Adenauer was gegeven zijn va derland uit de diepste vernede ring op te heffen en in de ge meenschap der vrije volkeren terug te leiden. Hoewel Adenauer diepste wens het Duitse volk in vrede en vrijheid weer verenigd te zien niet in vervulling ging, was zijn leven gezegend, aldus Kiesinger. Latere generaties zouden eerste ten volle Adenauers betekenis kunnen vaststellen, zo voegde hij eraan toe. Alle radio- en televisiestations in West-Duitsland onderbraken gisteren hun uitzendingen om het nieuws van het overlijden te geven. De Westduitse radio-omroep zond ernstige muziek uit en her haalde na korte tussenpozen tweemaal het bericht: '„Konrad Adenauer is dood'. In steden en dorpen van West- Duitsland werd de vlag halfstok gehesen. Voor de krantengebou wen verdrongen zich vele men sen. Adenauer kreeg kort na Pa sen bronchitis, zoals hij dat ook in voorafgaande jaren in het voorjaar placht op te lopen, maar ditmaal kwam er 'n zware griep bij. In het eerste stadium van zijn ziekte had Adenauer de wens te kennen gegeven, niets van zijn ziekte naar huiten te laten doordringen, maar op 11 april kon zijn familie het stilzwijgen niet langer bewaren. Een in het afgelopen week einde gewekte hoop on verbete ring van de toestand van de voormalige bondskanselier ging niet in vervulling. Slechts korte tijd is Adenauer bij bewustzijn geweest. De eerste buitenlandse staats man die zijn deelneming betuig de, was president De Gaulle van Frankrijk. Een uur na Adenau ers verscheiden liet hij door de Franse ambassadeur in Bonn, Seydoux, de familie Adenauer condoleren. In Frankrijk is in grote krin gen der bevolking en in officiële kringen in Parijs de overledene „een grote vriend van Frank rijk" genoemd. De Oostenrijkse bondskanse lier, Klaus, heeft verklaard, dat n« Churchill, Robert Scbuman en Gasperi thans de laatste van vier grote Europeanen is heengegaan. De dood van Ade nauer is voor een ieder, die de toekomst van Europa als groot ste politieke taak ziet, 'n zwaar verlies, aldus Klaus. Een heel ander geluid laat het Oostduitse persbureau A. D. N. horen. Volgens A.D.N, is in de 14 jaar van „autoritaire kanse liersheerschappij" de Duitse deling bestendigd en heeft Ade nauer een plan voor de inlijving van West-Duitsland in de N. A. V. O. aan de hand gedaan. Tot het einde toe heeft, aldus A.D.N. Adenauer nog invloed uitge oefend op de „regering-Kiesin- gerStrauss" en haar „expansie politiek". De voormalige Westduitse bondskanselier dr. Konrad Ade nauer zal de geschiedenis ingaan als „een der vaders van Euro pa", zo heeft de Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Pier re Harmei, verklaard naar aan leiding van het overlijden van de oud-regeringsleider in Bonn. Hij herinnerde er aan, hoe dr. Adenauer, die indertijd samen met Schuman een eredoctoraat in Leuven heeft gekregen, na de tweede wereldoorlog er voor heeft geijverd zijn land te lei den naar de democratie en te doen opnemen in de gemeen schap der Europese volkeren. De Belgische minister voor Europese zaken, Van Elslande, zei dat dr. Adenauer na de oor log „de belichaming was van het nieuwe Duitsland, dat dank zij hem onafscheidelijk met het westen is verbonden". Minister Luns reageerde als volgt op het overlijden van de oud-kanselier: „Met bewogenheid heb ik ken nis genomen van het overlijden van dr. Adenauer. Door de kracht van zijn persoonlijkheid en door zijn taaie volharding heeft hij niet alleen geijverd voor het mo rele en materiële herstel van zijn land, doch dit ook een waar dige plaats doen innemen in de gemeenschap der Europese vol keren en in de atlantische we- feld. Nederland gedenkt zijn waardevolle bijdrage aan de westelijke solidariteit en aan de vrede met eerbied. De Neder landse regering deelt ten volle in de rouw van de Duitse bonds republiek, die in dr. Adenauer haar grote architect verliest". De heer J. M. den Uyl, fractie voorzitter van de partij van de arbeid, reageerde als volgt op het overlijden van dr. Ade nauer: „Met Adenauer is een man weggevallen, die onmiskenbaar een beslissende rol heeft ge speeld in het herstel van een democratische Duitse staat na de oorlog en de opbouw van de Europese samenwerking. Men behoeft het met veel van zijn opvattingen, die hij met na me in latere jaren naar vorev bracht, niet eens te zijn om toch gefascineerd te zijn door zijn onvoorstelbare geestkracht en zijn politieke, vernuft". Paus Paulus was, naar uit zijn' omgeving verluidt, diep ont roerd over Adenauers dood. In zijn kapel bad hij voor de ziele- rust van de gestorvene. De Deense premier en minis ter van buitenlandse zaken, Jens Otto Krag, heeft Adenauer ge typeerd ais „de staatsman, die met een vaste wil en in demo cratische geest bezig was Duits land uit zijn puinhopen weer op te bouwen". Volgens de Japanse minister van buitenlandse zaken, Eakao Niki, heeft West-Duitsland on der Adenauers uitstekende lei ding een wonder van heropbouw volbracht. Het bericht van Adenauers dood bereikte de Amerikanen in een vroeg morgenuur. In de eerste nieuwsuitzendingen werd Adenauer als een der grootste politieke verschijningen der in ternationale na-oorlogse geschie denis gekenschetst. Dinsdag a.s. zal in de West duitse bondsdag een rouwplech- tigheid worden gehouden en wel des morgens, 's Middags zal in de dom van Keulen een rouw- mis worden opgedragen. Na de mis wordt Adenauer in het fa miliegraf op het kerkhof in Rhöndorf bijgezet. Daar rusten reeds de twee echtgenoten van Adenauer. De Amerikaanse president, Lyndon B. Johnson, zal naar West-Duitsland gaan om de be grafenis bij te wonen van de voormalige Westduitse bondskan selier Konrad Adenauer, Ook premier Wilson van En geland en generaal De Gaulle zullen de begrafenis bijwonen evenals de voorzitter van het Joodse wereldcongres, Nahum Goldman. i-ftreö milituivn TrviwrrnM vt A A A A (ADVERTENTIE) Poolse correspondenten die een bezoek aan Laos hebben ge bracht, meldden woensdag dat de Amerikanen daar zware bom menwerpers van het type B-52 in de strijd hebben geworpen en napalmbombardementen uitvoe ren op dorpen. De journalisten hebben het communistische radiostation en verscheidene andere belangrijke posten, verscholen in ontoegan kelijke ravijnen, grotten en de jungle, bezichtigd en waren ook in door de communisten gebouw de hospitalen en scholen. De luchtdoelbatterijen van de pathet lao, de militaire afdeling van de door prins Soephanoevong gelei de communistische neo-lao haxat, hebben volgens hen tot dusver achtenzeventig vijandelijke vlieg tuigen neergehaald. Tweederde van het Laotiaanse grondgebied en eenderde van de bevolking vallen naar hun zeggen onder het communistische gezag. Deze laatste gegevens wijken niet veel af van die welke wes terse militaire kringen in de hoofdstad Vientiane dezer dagen verstrekten: ongeveer drievijfde van het land met ongeveer 25 procent van de bevolking onder communistische controle. Maar de Laotiaanse door de Amerikanen gesteunde regering heeft meer dan vijftig procent van de rijst- gebieden in handen, zo werd ge zegd. Vorig jaar veroverden de royalistische troepen de vrucht bare Nam Bac-vallei, 60 km ten noorden van Loeng Prabang, ter wijl ze weinig of geen gebied aan de communisten moesten prijs geven. De voornaamste frontlijn in het tussen Vietnam en Thailand inge klemde Laos loopt van Hoei Sai in het noorden van de Cambod jaanse grens in het zuiden en volgt ongeveer de rivier de Me- I kong. Dit front is 960 km lang. Het door de regering beheerste gebied ten oosten van deze rivier varieert van bijna niets tussen Hoei Sai en Loeang Prabang tot 160 km bij Vientiane. In enkele gebieden is het front zeer statisch en werd er slechts af en toe uit de loopgraven aan weerskanten geschoten, maar elders wisselt het beeld sterk. Volgens betrouwbare militaire kringen in Vientiane bestaan de regeringstroepen uit ongeveer 75.000 man en beschikken ze over enkele batterijen 105 mm-hou- witsers, een klein aantal tanks, pantserwagens en patrouillewa gens. De sterkte van de lucht macht wordt geraamd op 30 tot 40 B-28 duikbommenwerpers, 12 C-47 transportvliegtuigen en di verse verkenningstoestellen. Over de Amerikaanse steun zijn geen cijfers bekend. Daaren- tegenover staan naar schatting 18.000 militairen van de pathet lao, die gesteund worden door zo'n 8.000 tot 10.000 plaatselijke guerrillastrijders. Aan commu nistische zijde vechten verder nog een 600 overgelopen neutra listen. De hulp van buitenaf komt voor hen uit Noord-Vietnam, dat volgens westerse militaire krin gen minstens 8.000 militairen naar Laos heeft gestuurd. Som migen zeggen zelfs dat dit er wel 20.000 zijn. Deze Noordvietname zen leiden alle grote communis tische aanvallen. Voor het eerst sinds het „beleg van februari" hebben rode gardis ten in de nacht van dinsdag op woensdag weer schotschriften aan geplakt bij de Russische ambas sade in Peking. Daarin wordt het vertrek van de „Russische revi sionistische verraders" geëist en gezegd dat Kosygin en Brezjnew moeten worden opgehangen. Er werden geen betogingen tegen de Sowjet-Unie gehouden. Intussen hebben muurkranten de vorming van een „Pekings revolu tionair comité" aangekondigd, dat in de plaats komt van het al negen maanden geleden ontbonden ge meentelijke partijbestuur. Aan het hoofd van het comité komt waar- -chijnlijk te staan de vice-premier °n minister van veiligheid. Hsieh voe-sjih. Het zal het zesde „revo- 'ötionaire comité" ziin dat sinds 't begin van de culturele revolutie in China is gevormd in het kader van „een nieuwe proletarische orde". Andere muurkranten zeggen dat de vrouw van Mao tse-Toeng, Tsjiang Tsjing, de steden Woehan en 'Tsjengtoe als „strategische zwaartepunten" in de strijd van de maoïsten om machtsovername heeft aangewezen, waaruit poli tieke waarnemers afleiden dat de tegenstanders van Mao daar nog actief zijn. Sinds woensdage draait in de bioscopen in Peking een film van vijftig minuten over de zeventien de verjaardag van de Chinese volksrepubliek. President Lioe Sjao-Tsji en de secretaris-generaal van de partij, Teng Hsiao Ping, komen er niet in voor. In Lahore hebben woensdag avond demonstranten hun schoe nen uitgetrokken om daarmee op de auto te beuken waarin de Amerikaanse oud-vice-president Richard Nixon naar het vlieg veld reed. Nixon had even La hore (West-Pakistan) aange daan tijdens zijn reis naar Ra walpindi. Leden van de nation- nale alamwani-partij en van de Pakistaanse organisatie voor Afrikaans-Aziatische solidariteit jouwden hem uit en schreeuw den onder meer: „Het volk in Kasjmier en Vietnam zal win nen", „Naar de hel met de Ame rikaanse hulp' en „Nixon, ga naar huis". Nixon maakt een particuliere reis door zuidoost- Azië. In Sitoebondo en de nabijgelegen havenstad Panaroekan op O.-Java hebben dezer dagen duizenden In donesische jongeren, hoofdzakelijk leden van anti-communistische actiegroepen, huizen en winkels van Chinezen en Indonesiërs van Chinese afkomst wier loyaliteit in twijfel wordt getrokken, geplun derd en in brand gestoken. Ook scooters, motoren en fiet sen verdwenen in het vuur. De eigenaars zelf was volgens Antara geen haar gekrenkt, met uitzonde ring van een Chinese jongeman die werd afgeranseld nadat hij een actiefront-lid met een knuppel had aangevallen. Aanleiding tot de onlusten vorm den betogingen van de Chinezen tegen de regering. De voorzitter van het Indonesische parlement, Achmad Sjaichoe, heeft inmiddels verklaard ervan overtuigd te zijn dat Peking de hand heeft in de Chi nese demonstraties op Oost-Java Volgens hem waren in Sitoebondo de Chinezen in beweging gekomen, nadat een Chinese consul het ge bied had bezocht. De aangifte van de baby van prinses Beatrix zal een dag na de geboorte plaats vinden op kasteel Drakensteyn of in de kliniek van professor Plate te Utrecht. Volgens de wet dient de aangif te binnen drie dagen na de geboor te te geschieden. Behalve de burgemeester van Baarn of Utrecht zullen hierbij aan wezig zijn de minister-president, de heer De Jong, en de vice-voorzit:er van de raad van state, de heer Beel. Het breed-ministerie van her vormde predikanten in de ring Lochem heeft in een schrijven aan. het moderamen van de generale synode van de hervormde kerk zijn verwondering uitgesproken over het advies om buitengewone kerk diensten te beleggen na de ge boorte van de te verwachten Oranje-telg, en de synode gevraagd waarom zij niet heeft geadviseerd tot voorbede in de gewone dienst op een zondagmorgen. De predikanten waren van ge voelen, dat de synode met haar advies een politieke keuze heeft gedaan inzake het alternatief mo narchie of republiek, die niet hele maal onaanvechtbaar is. Bovendien werd bezorgdheid uit gesproken, dat de verkondiging van het woord Gods, als de ge boorte van een prins daartoe de aanleiding is, bij predikers of hoor ders op een zijspoor zou kunnen raken In Tjeribon (West-Java) zijn communistische cellen opgerold, die waren gesticht door de onlangs gearresteerde ondergronde com munistenleider Sjam. Deze was er volgens de commandant van het bewuste district, kolonel Tarmat Widjaia, in geslaagd een goed ge organiseerde ondergrondse bewe ging op te bouwen. In Djakarta en omgeving zijn verscheidene Chinese zakenlieden gearresteerd wegens subversieve activiteit en onwettige handels- oraktijken. Een van hen, een zekere Lie Sjen Yoe, is in een ziekenhuis overleden na herhaalde zelfmoord pogingen in de gevangenis. Vol gens Antara trad hij op als geheim agent. DONDERDAG 20 APRIL v.m. n.m. Breskens 10.27 10.55 Terneuzen 11.03 11.31 Hansweert 11.37 12.05 Walsoorden 11.36 12.04 VRIJDAG 21 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.24 11.42 Terneuzen 12.18 Hansweert 0.34 12.52 Walsoorden 0.33 12.51 ZON MAAN April op onder op onder 20 5.34 19.45 14.07 4.39 21 5.32 19.47 15.37 4.45 22 5.30 19.48 17.07 4.59 medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond Onbestendig. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde wind, ruimend van zuidwest naar west tot noord west. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen ais gisteren. Intussen is het Indonesische ka binet woensdag voor de eerste maal dinds generaal Soeharto op 12 maart waarnemend president werd, bijeengekomen. Soeharto heeft verslag uitgebracht over het beleid van het kabinetspresidium na de jongste zitting van het volks congres en over de tot dusver be reikte resultaten. De Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik heeft dinsdag officieel zijn uittre den uit de socialistisch moerba- partij aangekondigd. Volgens Malik is de partij, die hij 22 jaar geleden zelf oprichtte, het niet eens met zijn buitenlandse economisch beleid. In de Sowjet-Unie deden woens dag geruchten de ronde over een op handen zijnde spectaculaire lancering, mogelijk binnen de ko mende dagen. Volgens sommige van de geruchten zouden verschei dene ruimtevaarders met een ruim tevaartuig in een baan worden ge bracht, terwijl anderen willen dat het om een onbemande ruimte- vlucht gaat. Men is het er wel over eens dat het om een spectaculaire wetenschappelijk belangrijke proef gaat. Van welingelichte zijde werd ge zegd dat Russische functionaris sen zijn gewaarschuwd dat er „iets groots" op het gebied van de ruimte valt te verwachten tegen het einde van deze week of de eer ste dagen van de komende week. Dit zou kunnen betekenen dat het hoogtepunt tegen 1 mei, de dag van de arbeid, zou kunnen vallen. BUIEN Een diepe depressie van het zeegebied ten zuiden van IJs land, kwam woensdagavond bij de Faroër aan en in obsteliike richting naar zuid-Noorwegen. Het koudefront ervan zal in de loop van de ochtend ons land voorbijtrekken, waarna de wind ruimt naar westelijke tot noord westelijke richting. Tijdelijk kan ze hierbij hard tot stormachtig zijn vooral langs de kust. De lucht die dan wordt aangevoerd is onstabiel van opbouw, zodat er in de middag op stapelwol ken en enkele buien gerekend moet worden. De temperaturen zullen in de middag niet veel verschillen met die van woens dag, toen langs de kust 8 gra den en in het binnenland 10 tot 11 graden werd bereikt. Zonnig was het woensdag in grote delen van Europa. Dit kwam, doordat een rug van hoge luchtdruk af komstig van Engeland en de Noordzee zich naar centraal- Europa verplaatste. De tempe raturen kwamen echter ondanks de zon niet veel hoger dan 15 tot 20 graden.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1