Regeringsverklaring van minister-president De Jong Admiraal Sharp rekent op N.-vietnamees offensief AANPASSING VAN HET UITGAVENBELEID van inflatie RUSSISCHE PARTIJLEIDER BREZJNEVSPRAK COMMUNISTISCH C0HGRES IH 00ST-BERLIJH TOE Ie jeugd Medezeggenschap HILARITEITPAARD VAH TROYE OP KASTEEL DRAKEHSTEYH RADIO DE KOOK VLIEGRAMP IN IRAN TWEE MEISJES VAN TIEN JAAR VERMOORD IN ENGELAND „Ingrijpende" beleidsbeslissingen aangekondigd Terugdringen Belastingen Betalingsbalans HET WEER WOENSDAG 19 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6919 De grenzen Ge-isoleerd Prinses Beatrix rijdt rond in geblindeerde auto DE HONGERSNOOD IN INDIA Slagschepen Alle inzittenden - 23 - omgekomen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pu advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géêj handels» advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 .ur. Voor bet geeomb. maandag/dinsd&g-nuramer tot 10 uur voormiddag. In de dinsdagmiddag in de tweede kamer afgelegde rege ringsverklaring heeft minister president P. J. S. de Jong mee gedeeld, dat een aanpassing van het uitgavenbeleid onontkoom baar is. „Alleen door een terug dringen van minder urgente uit gaven kan nog 'n zekere ruimte worden geschapen voor een aan tal zeer wenselijke nieuwe voor zieningen", aldus de premier. Hij kondigde „ingrijpende be leidsbeslissingen" aan, waarbij de volgende algemene richtlij nen zullen worden aangehouden: 0 Bij de selectie van de uitga ven moet het oog gericht blij ven op het schennen en hand haven van een gunstig kli maat voor een gezonde eco nomische ontwikkeling. 0 Bij beslissingen over inves teringsuitgaven moet het ren dement voor de reële groei van het nationale produkt een belangrijk punt van over weging zijn. 0 Mede door het vereenvoudi gen van regelingen zal het kabinet streven naar een zo groot mogelijke doeltreffend heid in het overheidsappa raat. 0 Een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijk heden om, zonder dat de es- tiële belangen worden aange tast, overheidstaken in te per ken of te beëindigen. 0 In een aantal gevallen zullen de betrokkenen in meerdere mate rechtstreeks moeten bij dragen in de kosten van di verse voorzieningen. 0 Bij beslissingen over over heidsuitgaven zal steeds reke ning moeten worden gehou den met het grote belang van een rechtvaardige inkomens verdeling. 0 Veel aandacht zal worden ge wijd aan de ontwikkeling van de overheidsuitgaven op lan gere termijn. De premier schonk grote aan dacht aan het sociaal-economisch beleid. Gestreefd zal worden naar het scheppen van een gun stig investeringsklimaat en hef opvoeren van de nationale be sparingen. Het terugdringen van de inflatie en het bewaken van de concurrentiepositie van ons Jand is een ander beleidspunt, evenals het aanvaarden van bui tenlandse vestigingen, waardoor de structuur van onze economie wordt versterkt. Eerste eis voor de komende jaren is de handhaving van de fundamentele stelregel, dat uit gavenverhogingen en wijzigingen in belastingen tezamen niet mo gen uitgaan boven de ruimte, die daardoor als gevolg van dü trendmatige stijging van het reële nationale inkomen beschik baar komt. Deze ruimte, zo re kende de premier de kamer voor, kan voor elk volgend jaar wor den gesteld op zes percent van de belastingopbrengst. De minister-president noemde het gebruik, dat de komende ja ren van de ruimte zal worden gemaakt, bepalend voor de ont wikkeling van het uitgavento.taal en voor de belastingdruk. Een verdere verhoging van de belastingtarieven zal zoveel mo gelijk worden voorkomen. Ove rigens, aldus de premier, is het kabinet zich er van bewust, dat een neutralisering van de pro gressiewerking, voorzover deze optreedt door de stijging van het reële nationale inkomen, de eer ste jaren niet kan worden ver wezenlijkt. Te zijner tijd zal worden bez-ien of in de tweede helft van de kabinetsperiode de uitgavenkant van de begroting daarvoor mogelijkheden biedt. De progressiewerking die voort vloeit uit de inflatie zal z.i. moe ten worden geneutraliseerd. De premier schonk ook aan- De Russische partijleider Brezjnev heeft dinsdag op het congres van de Oostduitse com munistische partij in Oost-Ber- lijn opnieuw de nadruk gelegd op de noodzaak een internatio nale conferentie van communis tische partijen bijeen te roepen om over de eenheid van de in ternationale communistische be weging van gedachten te wisse len. In dit verband sprak Brez jnev over de komende bijeen komst van Europese communis tische partijen die in Karlovy Vary (Karlsbad) zal worden ge houden. Op deze bijeenkomst, al dus de Russische partijleider, zal worden gesproken over de kwestie van de Europese veilig heid en Oost-Duitsland zal bij dit overleg betrokken worden als een land, dat evenveel belang heeft bij deze veiligheid als de andere Europese landen. Brezjnev kon in de politiek van Bonn tegenover Oost-Euro pa niets anders zien als een tac tische manoeuvre. Iedereen, die poiitiek niet naar de woorden van staatslieden maar naar hun daden beoordeelt, had dit kun nen afleiden uit de „zogenaamde nieuwe koers van Bonn". West-Duitsland had in de ja ren van zijn bestaan steeds maar weer aanspraken op gebieden in 1 normaliseren, maar nooit ten mdere landen doen gelden. Het i wil dat de grenzen in Europa op- koste van de socialistische ge nieuw worden vastgesteld en meenscuar) blijft eisen stellen met betrek- I s n p> king tot West-Berlijn, „een stad die niets te maken heeft met de bondsrepubliek". Brezjnev keerde zich met kracht tegen de „volkomen ab surde aanmatiging" van de bondsrepubliek om zich als ver tegenwoordigster van het hele Duitse volk op te werpen. Hij zag hierin een brok argressiviteit en „een aanslag op de soevereine rechten en het grondgebied van de andere Duitse staat". Deze houding van Bonn was een blij vend gevaar voor de vrede in Europa en de wereld. Brezjnev was van mening dat de crisis in de buitenlandse poli tiek van Bonn zo diep was door gevreten, dat zelfs fN kapitalis tische landen van Europa waren begonnen zich te distantiëren van de Westduitse regering. Bonn zag zich geplaatst voor de mo gelijkheid van een volkomen po litieke isolering op het Europese continent. Aan dit alles lag ten grondslag de „militaristische en de op ex pansie en wraak gerichte „poli tiek van de Westduitse regering. Brezjnev zei voorts dat de Sow jet-Unie haar betrekkingen met andere Europese landen wil dacht aan de kabinetsformatie, daarbij stellende, dat het nieuwe kabinet zich een „parlementair" kabinet acht. „Naar onze mening verwacht het Nederlandse volk dat parlement en regering in on derlinge samenwerking de ko mende vier jaren het belang van het land behartigen", aldus de minister-president. Premier De Jong wees er op, dat de huidige fase in de econo mische ontwikkeling een gelei delijk herstel van de betalings balans vertoont. Indien in het verloop van de werkloosheid geen keer ten goede komt, zul len verdere maatregelen ter be strijding van de conjuncturele werkloosheid worden getroffen, zo kondigde hij aan. Voorts werd meegedeeld, dat het rijk dit jaar een voorzichtig kapitaalmarkt- bëleid zal voeren. Het huidige prijsbeleid zal worden voortge zet. De regering is voornemens zich binnen afzienbare tijd over het vraagstuk van het loonbe- leid met het georganiseerde be drijfsleven in verbinding te stel len. De gevolgen van de snelle ont wikkeling van de maatschappij voor persoon, gezin en samen leving vereisen een doelbewust welzijnsbeleid. Daarbij zal er speciaal op worden gelet de jeugd de kans te geven zich naar haar aard in maatschappe'ijke en culturele zin te ontplooien. De relatieve achterstand van be paalde bevolkingsgroepen in maatschappelijk. cultureel en economisch opzicht zal bij het te voeren beleid bij voortduring onz eaandacht hebben, aldus de minister-president. Voor de bejaarden en minder validen is een gecoördineerd be leid noodzakelijk, waartoe meer vorm en inhoud zal worden ge geven aan het interdepartemen tale overleg hierover. Aan ge bieden met acute moeilijkheden zal de regering bij voortduring aandacht schenken. Over het in brede kringen levende verlangen naar vernieu wing van het constitutionele be stel zegt minister-president De Jong dat de richting, waarin deze veranderingen moeten gaan, nog steeds niet duidelijk is. Het kabinet wacht op de adviezen die aan een aantal instanties, colleges en organen zijn verzocht omtrent de wenselijkheid van een grondwetsherziening. Een staatscommissie zal tot taak krij gen van advies te dienen terza ke van bepaalde grondwettelijke zaken. Een belangrijke stimulans voor de eigen verantwoordelijkheid van het individu ziet het kabi net in een verandering van de structuur en rechtsvorm van de ondernemingen. Het kabinet wil de rechtspositie en de mate van medezeggenschap van werkne mers verbeteren. Een wet op de jaarrekening van ondernemingen is in voorbereiding. Grote waarde wordt gehecht aan een uitbreiding van de kring waaruit commissarissen worden aangetrokken. In elk geval die nen meer dan tot nu toe perso nen wier belangstelling in het bijzonder op de sociale aspecten van het leven is gericht, aan de werkzaamheden van de colleges van commissarissen te ne men. (Zie verder pag. 3.) Om de spiedende cameralenzen te ontwijken rijdt prinses Beatrix sinds dinsdag rond in een geblin deerde auto. Gistermiddag werd de auto (een Mercedes) voor het eerst gesignaleerd. De ramen zijn aan de achterkant en de beide zij kanten dichtgeplakt met zwart plastic. Prinses Beatrix bezocht gistermiddag in deze auto haar moeder op paleis Soestdijk en keerde omstreeks vijf uur op Drakensteyn terug. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 0 0 De regering van de Indische deelstaat Bihar heeft bekendge maakt, dat verscheidene gebieden in de staat tot hongesnoodgebie- den zijn verklaard. De betrok ken streken beslaan een opper vlakte zo groot als Ceylon en tel len bijna 13 miljoen zielen. In deze streken is in twee jaar geen regen meer gevallen. De Amerikaanse opperbevelheb-1 niers in het noorden te versterken ber in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal U. G. Sharn, heeft op een persconferentie in Washing ton de mogelijkheid geopperd van een vietcong-offensief in de noor delijke provincies van Zuid-Viet- nam. Ten noorden van de gedemilita riseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam zijn tenminste drie divisies Noordvietnamese soldaten samengetrokken, aldus de admi raal, die eraan toevoegde persoon lijk op een offensief van de tegen stander te hopen opdat de Ver. Staten dan hun grote vuurkracht en mobiliteit kunnen gebruiken. Zoals gemeld, besloten de Ver. Sta ten vorige week hun 75.000 mari- DE LIBERIAANSE TANKER OP DE NOORDZEE NOORDZEE: Luchtopname van de Liberiaanse tanker „Diana" die zwaar beschadigd ronddrijft op de Noordzee na een aanvaring in dichte mist, maandagochtend, met een Duits schip. met een man. legerbrigade van 4000 De admiraal zei voorts te menen dat China op het ogenblik niet erg verlangend is rechtstreeks bij de oorlog betrokken te raken in ver band met de binnenlandse prob'e- men. De door premier Ky van Zuid- Vietnam voorgestelde versterkte barrière ten zuiden van de gede militariseerde zone zou volgens admiraal Sharp nuttig kunnen zijn, maar zou het probleem niet oplos sen. Weer in dienst stellen van slag schepen voor de beschieting van de Noordvietnamese kust zou een verlichting voor de meer kwets bare kruisers en jagers betekenen, maar het zou zes tot acht maan den duren voor de zware schepen weer operationeel zouden zijn. Over eventueel bombarderen van Haiphong wilde de admiraal zich niet uitlaten. Hij achtte dat een kwestie voor de politici in Washington wegens de eventuele gevolgen op internationaal niveau. De betogingen in de Ver. Staten tegen de oorlog beschouwt hij als een aanmoediging voor de tegen stander. „Davy", een driejarige ruin uit een Hilversumse manége, heeft dinsdagmorgen in Loge Vuursche voor de nodige op schudding en hilariteit ge zorgd door met een ober op zijn rug in volle vaart de hekken van kasteel Dra kensteyn binnen te galop peren. Hij zette koers naar de voordeur van het kasteel tje van prinses Beatrix. De ober vond toen, dat het paard als ongenode gast toch wel wat te ver ging en sprong op de slotbrug van zijn rug. „Davy" verdween in de ka steeltuin en er wcls een wil de jacht van acht marechaus sees voor nodig om hem te pakken te krijgen. Het begon allemaal heel onschuldig. Davy werd in Hilversum gehuurd door de 25-jarige Dinie Meewes, die al sinds haar vijfde jaar paard rijdt. Ze kende Davy nog niet, maar de tocht naar Lage Vuursche leverde geen enkele moeilijkheid op. „Het ging fantastisch; we hebben zelfs nog gesprongen", ver telde de ietwat ademloze Dinie na de „happening". Dinie dronk in een hotel een kopje koffie. In de stal van het hotel wilde ze Davy daarna weer bestijgen voor de terugtocht, maar het ner veuze dier liet dat niet toe. DE OBER HAD ERVARING. André Gorel, een ober met „paardenervaring", schoot te hulp. „Ik rijd hem wel even naar buiten", beloofde hij. En dat gebeurde inderdaad al ging alles niet zoals hij be doelde Op het pleintje voor het hotel schrok Davy van de mensenmenigte en sloeg op hol. De ober deed wat hij kon om hem in zijn macht te houden, maar dat mislukte omdat het hoofdstel brak, vlak voor de poort van Drakensteyn. De daar op wacht staande marechaussee kon weinig meer doen dan Davy verbaasd nastaren, toen deze over de oprenlaan ver dween. Van tegenhouden was geen sprake. De marechaussee waar schuwde telefonisch de pa leisrecherche, maar 't paard galoppeerde op dat moment de slotbrug al op. „Hij ging recht op de deur van het ka steel af en toen moest ik er wel afspringen", vertelde de heer Gorel later. Het paard zag af van een bezoek aan de prinses en verdween via de bloemperken. Nadat het was gevangen en nadat de marechaussee de naam van de ober had genoteerd, mocht de heer Gorel het dier weer meenemen. De ober besloot wijselijk niet nog maals een ritje te proberen en wandelde met het paard aan de teugel terug naar zijn hotel. Een vliegtuig van de Iraanse luchtmacht met 23 inzittenden is maandag door de bliksem getrof fen en ontploft. Alle inzittenden kwamen hierbij om het leven, al dus een mededeling van de Iraanse strijdkrachten. Het toestel, een C 130 transport vliegtuig, voerde een vlucht uit van Teheran naar Sjiraz toen het in slecht weer raakte en na een vergeefse landingspoging van piloot ontplofte. Volgens de mededeling van de strijdkrachten waren er negen offi cieren en vijf onderofficieren aan boord. De rest van de inzittende- waren vrouwen en kinderen. De Britse politie heeft stukken bouwland afgesloten om een ma niak te kunnen opsporen die maan dagavond twee meisjes van tien jaar vermoordde, toen zij aan het spelen waren in een verlaten grint- hoeve bij het dorp Beenham in Berkshire. In oktober van het vorig jaar werd hier in de buurt een 17-jarige kinderverzorgster gewurgd, toen zij 's avonds naar huis ging. Men meent dat de moordenaar van de drie meisjes een en dezelfde per soon is. In het dorp, waar de twee meis jes woonden staan alle kinderen voortdurend onder toezicht, omdat de politie er bang voor is dat de moordenaar nog eens zal toeslaan. Men heeft een flink aantal recher cheurs ingeschakeld om de kinde ren te bewaken en de moordenaar op te sporen. De twee meisjes Genette Wig more, het dochtertje van een land arbeider, en Kathleen Williams, het dochtertje van de plaatselijke ga de 1 ragehouder waren naar de grint- hoeve gefietst waar zij vaak gin gen spelen. Toen zij 's avonds weg bleven, zijn de vaders met enkele vrienden naar hen gaan zoeken. Vader Wigmore struikelde op een gegeven ogenblik over het lijk van zijn dochtertje. Drie uur later vond men het lichaam van het andere meisje. Beide meisjes bleken ge wurgd te zijn. (ADVERTENTIE) ZACHTER. Een depressie, die dinsdag middag nog boven IJsland lag, trekt geleidelijk in oostelijke richting naar de Noordzee. Op de nadering van het bijbehorend frontensysteem zal de bewolking vandaag in de loop van de dag van het westen uit toenemen, terwijl de wind krimpt naar zuidwestelijke richting. Later op de dag is zelfs enige regen mo gelijk. De lucht die aangevoerd wordt, is zachter dan die van dinsdag. Toen liepen de tempe raturen niet hoger op dan 7 tot 9 graden. Met af en toe zelfs harde noordwestelijke wind was dit een koude dag. Ook in onze buurlanden werd het niet veel warmer. Alleen de streken ten zuiden van de lijn Parijs, Mun- chen zijn dinsdag boven de 15 graden eekomen. In de Rivièra werd zelfs 25 graden gemeten bij droog, zonnig weer. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Toenemende bewolking met la ter mogelijk enige regen. Over wegend matige wind tussen zuid west en zuid. In het algemeen iets hogere middagtemperaturen dan dinsdag. WOENSDAG 19 APRIL v.m. n.m. Breskens 8.57 9.35 Terneuzen 9.33 10.11 Hansweert 10.07 10.45 Walsoorden 10.06 10.44 DONDERDAG 20 APRIL v.m. n.m. Breskens 10.27 10.55 Terneuzen 11.03 11.31 Hansweert 11.37 12.05 Walsoorden 11.36 12.04 ZON MAAN April op onder op onder 18 5.39 19.42 11.12 3.41 19 5.36 19.43 12.38 4.08 20 5.34 19.45 14.07 4.39 21 5.32 19.47 15.37 4.45 22 5.30 19.48 17.07 4.50 t

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1