Falend Nederlands elftal verloor van België door ongelukstreffer AXEL - RKC 2-2 kaas uit het vuistje *Hm wvvzaaoA^ Commentaar in de Belgische pers Rook'vn óók zwaarder is er niet! Veelbelovend Incidentele akties Het hoofd van Israël Grimmig Dalende lijn Alleen de eer E s Maandag 17/Dinsdag 18 april 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 West Ham United koopt Bobby Ferguson VOEDZAAM 3 Luxemburg gelijk tegen Polen (O—O) 3 S3 cc 3 Engeland verloor van Schotland Van Himst in duel met doelman Doesburg. Nederland kan geen voor sprong vasthouden, heette het na de wedstrijd tegen Oost Duitsland. Maar het Neder lands elftal is er tegen de Bel- gen ook niet in kunnen slagen een achterstand weg te wer ken. Het eerste en enige doel punt, dat Puis in de 18de mi nuut scoorde via het hoofd van Israël, was beslissend. Daarmee hebben de Belgen revanche genomen voor dg nederlaag, die zij het vorige --jaan-ih de jubileumwedstrijd tegen Nederland (de 100ste) in Rotterdam leden. Het was voor de „rode duivels" echter geen overwinning om met sierletters in de annalen bij te schrijven. Daarvoor miste het spel van beide ploegen te veel niveau. Dat van de Nederlan ders het meest en daardoor kon ieder met de uitslag vrede hebben, al kwam deze dan ook door een (on)gelukstref- fer tot stand. Het beloofde allemaal zo veel. Het meespelen van de Anderlechtspeler Jan Mulder in de Nederlandse ploeg en het feit, dat ditmaal niet al leen de Brusselse landskam pioen leverancier was voor de Belgische formatie, hadden een speciaal tintje aan deze derby gegeven. De voorjaars zon gaf het geheel een feeste lijk tintje. Zou Nederland, dat na de desillusie van Leipzig ver scheidene wijzigingen had on dergaan, zich hier van een betere zijde laten zien? Het leek erop, toen de oranje- ploeg op de openingsaanval der Belgen, waaruit een schot van Stockman kwam, dat de debuterende Pim Doesburg geen moeilijkheden bezorgde, goed van repliek diende. Mul ler lanceerde Swart met een afgemeten breedtepass, maar de Ajax-rechtsbuiten kreeg geen gelegenheid tot schieten. Wel hield hij aan zijn aktie een hoekschop over, die ech ter op niets uitliep. Een even eens goed opgezette Neder landse aanval resulteerde in een voorzet van Nuninga en een kopbal van aanvoerder Muller. De bal ging echter voor het Belgische doel langs. Gevaar dreigde er daarop voor het Nederlandse doel. Israël gaf de verlossende kop stoot, al was het voor velen dubieus, of hij hierbij ook niet de hand gebruikte. Voor de matig leidende Duitse scheids rechter Weyland was het echter geen vraag. Hij liet doorspelen. Toen reeds was het duide lijk, dat de Nederlandse de fensie het moeilijk zou krij gen. Flinkevleugel kreeg het benauwd, wanneer Puis zijn vleugels uitspreidde en zowel Stockman als Van Himst bleven de volle aandacht op eisen. Nederland moest het initiatief prijsgeven en zijn kansen zoeken in incidentele- akties, waarin Mulder zich bij harhalinü «mwwI* ondanks de zware bewaking, die hij ge noot van de Luikenaar Sulon. In de minuut, volgend op die, waarin Nederland een vrije schop mocht nemen wegens ongeoorloofd aanval len door Sulon, ontstond het Belgische doelpunt. Uit vrije positie schoot Puis van buiten het starfschopgebied op doel. Doesburg, die bij dezelfde aanval reeds eerder had moe ten ingrijpen, -stond op de juiste plaats in zijn doel, maar vóór hem en in de baan van het schot stond Israël. Via diens hoofd caramboleerde de bal in de hoek, buiten bereik van de verblufte Doesburg (1—0). Nadat een vrije schop van Keizer van de rand van het strafschopgebied geen vruch ten had afgeworpen, kwam België in de 32e minuut dicht bij een tweede doelpunt, toen Puis de bal hoog in de doel- mond bracht. Van Himst mis te echter tot geluk van de ver geefs uit zijn doel gekomen Doesburg. De kansen, die de Nederlandse aanvallers zich nog wisten te scheppen, gin gen verloren door een slechte afwerking en de eveneens debuterende Belgische doel- verdediger Boone kreeg dan ook geen moeilijk werk te doen, in tegenstelling tot Does burg, die nogal eens hande lend moest optreden, hetgeen hem overigens goed afging. Vijf minuten vóór de rust kwamen de Anderlecht-spe- lers Puis en Mulder even grimmig tegenover elkaar te staan, toen Puis zijn clubge noot een unfaire duw gaf. De scheidsrechter zag er voor Nederland een vrije schop in, die door de Belgische defensie werd opgevangen. Met een combinatie Van Himst-Stock- man, die paniek zaaide in de vaderlandse verdediging, maar meer ook net, werd de eerste helft afgesloten. De dalende lijn zette zich in in de tweede helft voort. De Belgische rechtsachter Hey- lens, die tot de weinige uit blinkers behoorde, trok in de vjjfde minuut met Thio de Nederlandse verdediging uit een en sloot de aktie af met een schot, dat Doesburg on schadelijk maake. In de vol gende minuut zag Eykenbroek geen andere uitweg om Stock man te stoppen dan hem bij de arm te grijpen, wat reak- ties ontlokte aan de Belgische toeschouwers en de scheids rechter, die een vrije trap gaf en de Spartaan verma nend toesprak. Het noodsein ging weer in top, toen vlak daarna Stockman op links in vrije positie de bal ontving en op het doel afging. De naar voren gekomen Doesburg werd verslagen, maar tot ge luk van Oranje rolde de bal voor doel langs. Boone moest handelend op treden bij een hoge inzet (kopbal) van Swart, die ver- De eerste aanvallen waren voor RKC, maar spoedig nam Axel het spel in handen en met goede aan vallen stelde de thuisclub de Waalwijkse verdediging voor problemen. (ADVERTENTIE) volgens grandioos mistastte op een voorzet van Nuninga. Een hoge voorzet van Keizer, die zich mooi vrijmaakte van Heylens, werd door gebrek aan mankracht in de doel- mond een gemakkelijke prooi voor de Belgische verdedigers, die het steeds gemakkelijker kregen door de onmacht van de oranjeploeg. Keizer miste een lage voorzet van Mulder en een kopbal van de naar voren gekomen Kemper uit een hoog genomen vrije schop ging over het Belgische doel. De Nederlanders waren wel steeds in het offensief nu, maar echt gevaar school er niet in hun aanvallen. Het vuur was reeds lang gedoofd en als het nog eens opflik kerde, was er niemand die hiervan profijt wist te trek ken. Men geloofde het verder wel. Er stond immers toch niet meer op het spel dan de eer, en die gunden zij de Belgen blijkbaar graag. De Engelse eerste-divisieclub West Ham United heeft de 21- jarige Schotse nationale doelman Bobby Ferguson van Kilmar nock gekocht voor ruim 600.000 gulden, het hoogste bedrag dat ooit in de wereld voor een doel man werd betaald. Ferguson blijft in Kilmarnock elen tot het in het toernooi om e jaarbeursstedenbeker is uit geschakeld. Manchester City maakte zater dag bekend Gordon Banks, de doelman van het Engelse elftal, te willen kopen voor een bedrag tussen de 500.000 en 600.000 gul den. Leicester City, de club van Gordon Banks, had eerder gezegd de 28-jarige Banks alleen te ver kopen als het bod bijzonder hoog is. Jan Mulder (links) dicht bij een doelpunt, maar doelman Boone is hem juist iets te vlug af. Ach ter Mulder diens „schaduw" Hanon. H >4 Luxemburg heeft zondag in een wedstrdij voor groep 7 van het Europese voetbalkampioen schap met 00 gelijkgespeeld tegen Polen. Luxemburg had de eerste in Warschau gespeelde ontmoeting met 40 verloren. De stand in groep 7: 1. België 2 2 0 0 4 7—1 2. Frankrijk 3 2 0 1 4 63 3. Polen 3 1113 5—2 4. Luxemburg 3 0 12 1 012 «a! O H IK. M £8 9t H M SC In de 10e minuut ging een hard schot van Verstraeten over het doel. Twee minuten later schoot Sheilds in, maar op de doellijn wist een van de verdedigers de bal te keren. Daarna schoot Her man in, maar de terug in zijn doel gekomen doelman Van den Anker voorkwam erger. In de 20ste minuut plaatste Verstraeten een scherpe voorzet en via de paal verdween de bal in het doel (10). Axel bleef aanvallen en schoten van Lensen en Verstraeten gingen over of naast. Kort na de hervatting kreeg Herman een corner te nemen. Verbunt kopte in maar precies over de deklat. Een minuut daar na ging Sheilds achter een diep tepass van Herman aan. Zijn hard schot werd door Van den Anker gestopt. In de 7de minuut zette Waal wijk een goede aanval op. Een voorzet van links werd door De Brouwer ingekopt maar Ver- poorte stond op zijn plaats. Na een kwartier maakte Pas sier gelijk, die de bal inkopte via het hoofd van Steel (11). Axel zag weer kans het spel te verplaatsen en verschillende malen moesten de Brabanders aan de noodrem trekken. In de 28ste minuut nam Axel opnieuw de leiding. Sheilds kreeg een goede pass van Herman en schoot over de uitgelopen keeper Van den Anker in (21). RKC ging er nu tamelijk hard tegen aan. In de 31ste minuut loste De Brouwer een scherp schot. Verpoorte sprong op maar De Belgische kranten zijn maandagochtend vrijwel una niem in hun oordeel, dat de zon zondag voor het enige lichtpunt heeft gezorgd. De „Volksgazet" schrijft boven zijn verslag: „Voetbal hoofdschotel van het week end werd koud opgediend België won mini-derby met mini-score". Het blad meent, dat tegen het ontgoochelend zwak Nederlands elftal de Belgische zege beslist te ma ger was. „Het Laatste Nieuws" spreekt van een derby van de verveling, waarin het aan- valsspel van beide kanten met stuiptrekkingen verliep. De manier waarop het ene doelpunt tot stand kwam noemt het blad typisch voor de saaiheid van de wedstrijd. De „Standaard" schrijft: Zonder de fnogelijkheden en vooral de grote inspanningen van onze noorderburen te willen kleineren, is het dui delijk, dat het Belgische elf tal, waarin op het laatste ogenblik nog naar noodoplos singen moest worden ge grepen, over meer talent en betere spelers beschikte. De „Gazet van Antwerpen" klaagt, dat er teveel aan stra tegie werd gedaan. Zoals bei de oefenmeesters hun veld- spelers over het terrein had den verspreid, werd er in de eerste plaats gespeeld om doelpunten te vermijden en kwam het zelden en dan in het bijzonder van oranjezijde tot eefi vlot en doordrin gend aanvalsspel, aldus dit blad. De „Nieuwe Gids" tenslotte soreekt van de rode duivels als „betrouwbaar maar zon der glans". werd door Dugues nog uit zijn balans geduwd en kon de bal niet grijpen. Scheidsrechter Laneel keurde dit doelpunt goed (22). Axel bleef aanvallen en in de 39ste minuut werd Verstraeten binnen de 16-meterlijn gehaakt. Helaas schoot Verbunt uit de strafschop de bal naast. Met 22 kwam het einde waarmee RKC meer dan tevreden kon zijn. De arbiter had niet zo'n beste dag. Wereldkampioen Engeland heeft zaterdag in Londen in een wedstrijd voor het toernooi om het Europese kampioenschap, met 23 van Schotland ver loren. Bij de rust hadden de Schotten een 01 voorsprong. Engeland, sinds de nederlaag tegen Oostenrijk in oktober 1965 ongeslagen, heeft zaterdag in het Londense Wembley zijn meerde re in Schotland moeten erken nen. De Engelsen verloren in een dramatische ontmoeting, waarin de 100.000 toeschouwers bijna alles te zien kregen van wat voetbal kan bieden, van Schot land en zagen hierdoor hun kan sen op een plaats in de eindron den van het toernooi om het Europees kampioenschap dalen. Engeland liep in de 27ste mi nuut een achterstand op, toen Dennis Law een pass van Willie Wallace benutte. Ook hierna stond de Engelse defensie waar in Jack Charlton na 13 minuten door een blessure grotendeels werd uitgeschakeld, vaak rade loos tegenover de Schotse aan vallers, maar dankzij vele won derbaarlijke reddingen werd Gordon Banks niet meer gepas seerd. In de tweede helft vergrootte Lennox in de 78ste minuut de voorsprong tot 02, maar zes minuten voor het einde scoorde de hinkende Jack Charlton tegen. Engeland leek mogelijkheden op een beter resultaat te hebben, maar in de laatste sensationele minuten stelde McCalliog de Schotse zege veilig. De treffer, die Geoff Hurst nauwelijks één minuut later scoorde (23), kon hier niets aan veranderen. De stand in groep 8 luidt: Schotland 3 2 1 0 5 64 Engeland 3 2 0 1 4 94 Wales 3 0 2 1 2 2—6 Noord-Ierland 3 0 12 1 14 BEE2ÖX9

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5