T&denka Marathon Loop der Bevolkin» Zeldzaam huwelijksfeest in het verzorgingstehuis „Scheldeoord" BEURSOVERZICHT BURGERLIJKE STAND Zo maakt u in een wip een vurrukkulluk toetje menko Pagina 3 Vaccin tegen lepra en tuberculose Echtpaar Wieland-De Nering 75 jaar getrouwd Militaire junta neemt de macht over in Ghana Staatsgreep Mislukt Antwerpse burgemeester mist nummerplaat Drie dodesi bij brand in St. Wiliebrerd Maandag 17/Dinsdag 18 april 1967 DE VRIJE ZEEUW Nagekomen advertentie IIBII—II' |"IM' Algemene kennisgeving. Hiermede vervullen wij de droevige plicht ken nis te geven, dat na een langdurige ziekte zacht en kalm is ontslapen, onze innig'geliefde man en vader, broer, be- huwdbroer en oom ELIAS OPPENEER, in de leeftijd van 71 jaar. A. P. OPPENEER— DIELEMAN P. F. OPPENEER Familie OPPENEER Familie DIELEMAN Terneuzen, 16 april '67. Dekkerstraat 22. De teraardebestelling zal plaats hebben op donderdag 20 april a.s., des namiddags te 2 uur, na voorafgaande rouw dienst in gebouw „De Schakel", Kerkhoflaan, aanvangende te 1.30 u. TERNEUZEN Geboren. 5 april: Jan Adriaan, z. van Jan de Kraker en Corne lia J. Bolleman, Hogendijk 40. 6 april: Ronald Ferdinand Chris- tiaan, z. van Cornelis Elenbaas en Jacoba N. Boogaard, Debussy- hof 185; Jean-Michel Georgette Thérèse, z. van Michel R. G. Cousin en Maria L. O. Stockman, Spoorstraat 36. 7 april: Willem Adriaan, z. van Johan J. Braai en Anna C. Oosterling, won. te Kruiningen, Rijksweg la; Valery Antoinette Marie Therèse, d. van Frank W. J. Puylaert en Maria J. H. J. Poels, won. te Sas van Gent, Oostkade 26; Hermanus Jan, z. van Jan B. Rosenbrand en Leuntje Herrebout, Jan Steen straat 16. 8 april: Jozias, z. van Jan Hamelink en Janna M. Wie- land, won. te Axel, Bylocque- straat 51. 9 april: Anja Johanna Catharina, d. van Petrus C. E. Snoeijs en Maria A. van Hoeve, Bovenweg 79; Claudia Elisabeth Joseph, d. van Wilfried V. L. Dierick en Theodora P. de Bak ker, won. te Axel, Handelstraat 3; Geleijn, z. van Jacob A. Wie- les en Adriana Kolijn, won. te Axel, Spui, Pootersdijk 26; Ed win Rinaldo, z. van Klaas de Groot en Margje M. Meijer, Burg. Geillstraat 30 a/b; 10 april: Jo hannes Abraham, z. van Johan nes A. de Meijer en Paulina Wis se, Donze Visserstraat 35 a/b; Jacob Minicus, z. van Johannes A. de Meijer en Paulina Wisse, Donze Visserstraat 35 a/b; Al- bert, z. van Gesinus H. Heringa en Janna Sterken, won. te Bei- len, Eursing 14; Angelique Ma ria, d. van Eduard J. M. de Smit en Maria A. Broodman, Bosjes- weg 62; Christine Johanna, d. van Oswald K. Zosel en Maaike K. Eek, Wagnerhof 7. 11 april: Gerard, z. van Johannes F. Neels en Elisabeth de Rijke, Rozen straat 79. 12 april: Margaretha Cornelia, d. van Frans Bareman en Anthonina B. van Cadsand, won. te Zaamslag, Koepoortstraat 31. In de periode van 7 tot en met 13 april zijn de volgende perso nen in deze gemeente ingekomen. C. M. de Rijkevan Pienbroek, Korenbloemstraat 18 van Kapel- Ie. In dezelfde periode zijn de vol gende personen vertrokken. J. L. J. SegersWouters, Veld- stra'at 9 naar Philippine; G. A. M. GeensenBilderbeek, G. Ge- zellestraat 3 naar Eindhoven; W. A. P. van der Pol, Middenstraat 114 naty^lem. Huwelijksaangiften. 6 april: Marinus Meijer 25 jr jm., (won. te Kruiningen) en Cornelia J. van den Akker 20 jr jd.; Jan J. Dubbeldam 27 jr jm., en Pieter- nella J. Ryckaert 23 jr jd.; Car mine Lauri 26 jr jm., en Antoi nette C. Cornelissens 17 jr jd. 10 april: Wouter J. van Wijnen 25 jr jm., (won. te Middelburg) en Maria C. T. van Hooijdonk 23 jr jd. 11 april: Antoon de Nek- ker 22 jr jm., (won. te St. Jan steen) en Elodie de Bakker 18 jr jd. Huwelijksvoltrekkingen. 1 april: Daniël Hamelink 20 jr jm., (won. te Zaamslag) en Louisa Krijger 17 jr jd.; Günter Dürse- len 24 jr jm., (won. te Theijdt Did.) en Maria S. A. Stoffels 19 jr jd. Overleden. 6 april: Jozias C. Verbrugge 71 jr, e.v. L. van Driel, won. te Zaamslag. 7 april: Alber- tus A. Dees 72 jr, e.v. F. M. Ha melink, Tamarindestraat 27; Adriana L. de Feijter 85 jr, e.v. S. van Hoeve, won. te Axel. 8 april: Jan A. Platteeuw 69 jr, on gehuwd, won. te Hoek. 10 april: Sara P. Hubregtse 56 jr e.v. L. Slabber, Nieuwediepstraat 33. De „Karei Doorman" weer naar zee Het vliegtuigmoederschip „Ka- rel Doorman" heeft vandaag na een revisie van ruim 1 jaar weer het zeegat gekozen voor een proefvaart op de Noordzee. Op de Verolme-werf te Rozenburg heeft de „Karei Doorman" zijn ver moedelijk laatste vierjaarlijkse onderhoudbeurt gehad. Verder is er een omvangrijke reparatie aan de ketel verricht en zijn de be- manningsverblijven gemoderni seerd. Het is de bedoeling dat de „Ka- rel Doorman" op de Noordzee ge durende enkele dagen zal worden beproefd. Het schip zal daarbij in Den Helder binnenlopen. Waarschijnlijk zal Nederlands enige vliegtuigmoederschip na de proefvaart nog naar de Verolme- werf terugkeren, zo deelde de marinevoorlichtingsdienst zater dagmorgen mee. De Mexicaanse medicus dr. Al berto de Leon heeft een synthe tisch vaccin tegen lepra ontdekt, dat ook tegen tuberculose kan worden gebruikt. Dr. de Leon, verbonden aan het instituut voor tropische ziek ten van het Mexicaanse ministe rie van gezondheid, zocht naar een vaccin ter bestrijding van de Koch-bacil dat ,naar later bleek, even doeltreffend was tegen de Hansen-basil, de overbrenger (ADVERTENTIE) Machtig, zo'n jack. Sportief, modieus. De sterke stof is en creëerde het model. (ADVERTENTIE) yoghurt „Warmest congratulations and alt good wishes too in honor of the occasion, in honor of you". Deze gelukwens was de eerste die het echtpaar WielandDe Nering reeds vorige week ont ving. Het was een felicitatie van een familielid uit Australië. Vrijdag 21 april zijn Willem P. Wieland (97) en zijn vrouw Maria P. Wielandde Nering (95) driekwart eeuw getrouwd. Zij verblijven in het verzorgings tehuis „Scheldeoord" aan de Emmalaan, evenals hun enige nog in leven zijnde zoon P. W. Wieland met zijn vrouw S. J. WielandWieland (69). De heer en mevrouw Wieland de Nering kwamen vier jaar geleden naar „Scheldeoord". In het huisje aan de Blokken liet de gezondheid van mevr. Wieland het zelfstandig wonen niet meer toe. Hun verblijf in „Schelde oord" ligt aan de voorzijde; het is een ruime gezellige kamer met daarachter de slaapkamer. De heer Wieland is een rasech te Terneuzenaar. Hij werd gebo ren in de Nieuwediepstraat. Zijn vrouw Marie is geboortig uit Philippine en zij kwam op zes jarige leeftijd met haar moe der een jonge weduwe met ze ven kinderen naar Terneuzen waar het gezin domicilie koos aan de Dijkstraat. HERINNERINGEN Uiteraard beschikt het benij denswaardige echtpaar over een arsenaal van herinneringen. Op gedenkdagen als deze wordt daar kwistig uit geput. Hoewel in de jeugdjaren van het echtpaar de leerplicht niet bestond, doorliepen zij beiden de lagere school. Daarna was het werken ge blazen, hard, lang en zonder so ciale beschermingswetten. Als bijzonderheid zij vermeld dat de gezondheid van de geestelijk vi tale en belangstellende bruid zij leest dagelijks verschillende dagbladen altijd broos is ge weest. Meerdere malen heeft zij zware operaties ondergaan. Op elfjarige leeftijd diende zij 's morgens twee dames op leef tijd en 's middags was zij kinder meisje. De totale honorering be droeg per week tachtig cent, met dien verstande, dat de jeugdige dienster zoals te doen gebruike lijk vóór de maaltijden naar huis werd gestuurd. Later hield zij enige kantoren schoon tot het tijdstip dat zij in het huwelijk trad. Maar ook daarna was zij in Terneuzense „burgergezinnen" vaak een graag geziene hulp. TIMMERMAN EN ZEEMAN Wieland koos na de schoolop leiding het timmervak en was tot zijn zestiende jaar krullejon- gen bij een baas. Timmeren heeft hij zijn gehele leven verder als zijn hobby gedaan. Er is nog geen stuk van zijn gereedschap in andere handen overgegaan en ook in het tehuis deed hij nog aan huisvlijt. Hij maakte er mi- niatuurremstoelen. Na de timmerperiode kwam de heer Wieland bij de binnen vaart en nog later koos hij het ruimere sop met de „Londen- boten". Hij is ook in Amerika geweest. De reizen op de wilde vaart duurden vaak heel lang. Wieland bleef daarom aan de wal en werkte nog een tijdlang aan het „spoor" om tenslotte ziin eindbestemming te vinden bij het loodswezen als „roeier' zoals dat toen heette. WEGGEBOMBARDEERD In de 75 jaar dat het echtpaar gehuwd is, zijn zij slechts een maal verhuisd, n.l. van de 2e Kortestraat naar de Blokken. In de 2e Kortestraat hebben ze 52 jaar gewoond. Ze moesten daar hun huis verlaten omdat het in 1944 gebombardeerd werd door de Engelsen. „Gelukkig zaten wij toen bij buren in de kelder". Aan de Blokken hebben zij 17 jaar ge woond. Hoe brengt een echtpaar dat bijna een eeuw heeft geleefd, zijn dagen door? De heer Wie land staat om 6 uur op, zijn vrouw een uur later waarna zij beiden wat licht huishoudelijk werk doen. Voor mevrouw is er dan altijd nog wel iets te breien, te verstellen of te poetsen en beiden vullen dan de dag verder met lezen en een praatje maken. Het echtpaar Wieland had vier kinderen, waarvan er nog twee in leven, verder twee kleinkin deren en één achterkleinkind. Vrijdagmorgen a.s. om 10 uur is er een feestelijke herdenking met de bewoners van het tehuis in de gemeenschapszaal. Van 4 tot half zes volgt dan in dezelfde zaal de receptie. Wij wensen de bejaarde fees telingen een blijde week en op de grote dag zelf een rustig ver loop, want het is terecht zoals mevr. Wieland het zei: „We kun nen er niet meer zo goed tegen". Wat een wonder als 'e 97 en 95 jaar oud geworden bent. We be schouwen dat dan ook als een uiting van blijde humor waar over de bruid altijd in rijke ma te heeft beschikt. In Ghana heeft een nieuwe mi litaire junta de macht overgeno men, zo is hedenmorgen in het buurland Ivoorkust via de Gha- nese radio vernomen. Hoge leger officieren onder leiding van luite nant-kolonel Assase van het Gha- nese parachutistenbataljon heb ben volgens de radio het militai re bewind ten val gebracht dat het land sinds de afzetting van president Nkroemah, op 24 febru ari vorig jaar, bestuurde. Nkroe mah leeft in ballingschap in Gui nee. De tot dusver regerende na tionale bevrijdingsraad is met in gang van heden ontbonden. De leider van de Ghanese nationale bevrijdingsraad, gene raal Ankrah, zou de vanmorgen door militairen gepleegde staats greep hebben onderdrukt, zo is in Aflao aan de grens tussen Ghana en Togo vernomen. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt van heden te Rotterdam werden in totaal aan gevoerd 1025 slachtrunderen. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4,70—ƒ5; le kw. ƒ4,25—ƒ4,60: 2e kw. 3,854,05; 3e kw. ƒ3,45ƒ3,70; stieren (alle kw. lev. gew.) 4,05—4,55; worst koeien 3,353,55. Alles per kg. Overzicht: Slachtrunderen: kor ter aanvoer, handel aanvankelijk vlot, afloop kalm met iets stijve re prijzen. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd franco Rotter dam: Groene erwten tot ƒ42 (ƒ42); Schokkers tot ƒ41,50 (ƒ41,50); Bruine bonen (boerenschoon) tot ƒ70 (ƒ70). AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opw. ƒ25ƒ28; Bintjes 3550 mm opw. ƒ22ƒ23; Bintjes 40 mm opw. ƒ23ƒ25; Furore 40 mm opw. 2223,50. Klei-aardappelen voor de ex port: Bintjes 35 mm opw. in twee maten 2324; Bintjes 45 mm opw., geen notering. Zandaardapelen voor het bin nenland: geen notering. Zand-aardappelen voor de ex port Bintjes (blank) 35 mm op waarts, geen notering. Voeraardappelen 25,50. Stemming: Binnenland kalm; export zeer kalm. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. VASTE MARKT IN AMSTERDAM Het belangrijkste nieuws ter beurze was de aankondiging van een nieuwe staatslening groot 300 min. tegen 6 pet. Het is, zo als de beurs reeds had voorspeld, een tenderlening. Dit wil o.m. zeggen, dat de koers eerst na de inschrijvingen wordt vastgesteld. Dit systeem wordt gevolgd om buitensporig majoreren tegen te gaan. In de staatsfondsenhoek werd deze lening druk be sproken. Men taxeert dat de koers op 100 zal worden vastge steld, na de inschrijvingen dus. Vooral het publiek alsmede het buitenland zal voor deze lening, aldus de beurs, grote belangstel ling aan de dag leggen. Het bui tenland, omdat het rentepeil al daar nog steeds een dalende rich ting aanwijst. De inschrijving zal plaats hebben op 27 april. De stemming in de staatsfond senhoek was vast. Er ging in deze hoek meer om dan in de laatste tijd het geval is geweest. De internationale waarden hebben de nieuwe beursweek in gezet met een vaste stemming over vrijwel de gehele linie. De markt werd gesteund door een vast Wallstreet, ook voor de Nederlandse fondsen, behalve Kon. Olie, welk fonds er lager sloot. Dit had echter geen invloed in Amsterdam voor het olie-aan- -leel. De openingsprijs in deze hoek op 131,20 lag circa 60 cent boven de slotprijs van vrijdag. Philips opende op 91,90 (90,30), Unilever op 96,60 (95,50). Het buitenland toonde voor deze iöndsen belangstelling, terwijl ook het publiek de aandelen uit de markt nam. Later volgden van locale zijde winstnemingen, waardoor de koers van Philips inzakte tot 91,40 en die van Uni lever tot 95,70. AKU liet verstek gaan en was 70 cent lager on 52,20. Hoogovens 'zit goed in de lift. Dit fonds werd 8 punten hoger op 365 geadvi seerd. Het publiek meent in dit groeifonds te kunnen geloven, vooral op het gunstige eerste kwartaal 1967 alsmede de goede vooruitzichten. Souvenirjagers hebben zich in de nacht van zaterdag op zon dag meester gemaakt van de nummerplaat van de auto van Antwerps burgemeester Craey- beckx. De plaat, nr. P 376, werd van zijn wagen geschroefd toen deze 's nachts op straat gepar keerd stond NAAR DE BOLLENVELDEN HILLEGOM: Vele automobilis ten kozen zondag de richting van de bollenvelden, hoewel van een geweldige drukte nog niet kon worden gesproken. De scheepvaartsector was prijs houdend zonder meer, terwijl de cultures licht verdeeld waren. In aandelen 't Hart werd geen notering opgemaakt. Op deze aandelen zal een bod worden uit gebracht door de Overzeese Gas- en Electriciteitsmaatschappij. De beurs spreekt zelfs over een bod van 150 procent. De vorige week steeg het aandeel 't Hart reeds van 91 tot 100. Hoogovens steeg 7 punten tot 364. KLM was ruim 10 gulden hoger op 392 doordat dit fonds vrijdag in Wallstreet zeer vast sloot. Van de cultures verbeterde HVA tot 127%. De scheepvaart sector gaf weinig veranderingen meer te zien. Philips liep op tot 92,10 en Unilever tot 96. In de le periode steeg het aan deel EMS ruim 5 gulden tot 61 bieden. Volgens de beurs zou de EMS financiëel belangrijk meer armslag hebben gekregen. De staatsfondsenmarkt brokkelde iets af door winstnemingen na 't verhoogde openingsniveau. Bij een brand in St. Willebrord, gemeente Rucphen, zijn zaterdag nacht drie mensen om het leven gekomen. Het vuur werd omstreeks drie uur ontdekt in de aan de Bremstraat gelegen woning van de familie J. Schouw. Het uit vier nersonen bestaande gezin werd in de slaap verrast. Om het leven kwamen de 38-jarige mevrouw Schouw, de 18-jarige zoon en de 15-jarige dochter. De heer Schouw lien geen letsel op. De brand brak uit in het pand Bremstraat 55, een kleine woning met slaapkamertjes op een vliering waar vier mensen sb'enen. Het wa ren de 40-iari™e J. Schouw, de 38- jarige mevr. P. SchouwVersteii- len en hun twee kinderen, de 15- jarige dochter Ccmelia en de 18- jarige zoon Antonius. De brand werd ontdekt door buren die de man waarschuwden. S. was als elke zaterdag gaan kaarten en om één uur 's nachts thuis gekomen. Om zijn vrouw niet wakker te maken was hij apart gaan slapen op een kamer aan de andere zijde van de vliering. Toen hii de vlammen zag, rende hij luid gillend het huis uit, wilde toen terugkeren maar kon door de vuur zee zijn vrouw en kinderen niet meer bereiken. De slachtoffers wa ren vermoedelijk al door de rook gestikt. De brandweerkorpsen uit St. Willebrord en Rucphen stonden machteloos omdat de woning zeer snel geheel in brand stond. De stoffelijke resten van de slachtoffers ziin overgebracht naar bet Charitus-ziekenhuis in Roosen daal. De heer Schouw heeft een ern stige shock en kon niet door de rijkspolitie worden gehoord. De technische recherche van de rijks politie uit 's-Hertogenbosch heeft de oorzaak van de brand niet kun nen vaststellen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3