De Rus Gloukhov op vrije voeten gesteld en het land uitgewezen Honderdduizenden betoogden in de V.S. voor vrede in Vietnam VERWARRENDE PERSCONFERENTIE IN LAGE VUURSCHE „Laat prinses Beatrix met rust" ISRAËLISCH PLAN VOOR EEN TWEEDE SUEZKANAAL weekend-systeem HET WEER Geen bewijzen? Nog dit jaar kans op bemande „ApoBlo" vlucht Ik zeg niets" Verbazing Hoogwater Zon- en Maanstanden Technische moeilijkheden Geen spanningen Belgische gepensioneerden eisen Hogere uitkeringen Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I Petitie overhandigd Weinip incidenten Blote voeten Weerbericht Maandag 17/Dinsdag 18 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6918 De Rus Gloukhov die verdacht van spionage-activiteit woensdag J.l. werd aangehouden, is uitge wezen. Op aanwijzing van de mi nister van justitie heeft de politie te Amsterdam zijn vergunning tot verblijf in Nederland ingetrokken en tot zijn uitzetting besloten, aldus een mededeling van het ministerie van justitie. Hij moest het land per eerste gelegenheid verlaten. De reden voor de uitwijzing is, dat is gebleken mede uit het verhoor door de officier van justi tie te 's-Gravenhage en de rijks recherche dat betrokkene ge vaar oplevert voor de nationale veiligheid. De heer Gloukhov is zondagmid dag na afloop van de termijn van inverzekeringstelling op vrije voe ten gesteld. De 43-jarige vertegenwoordiger van Aeroflot in Nederland, V. A. Gloukhov, is zondag bij het huis van bewaring aan de Casuarie- straat in Den Haag afgehaald door de tweede secretaris van de Rus sische ambassade in ons land, de heer I. W. Nikonorov. Gloukhov is vanmiddag met een „Tupolev" om 13.05 uur van Schip hol naar Moskou vertrokken. Een en ander werd op een pers conferentie op het hoofdbureau van politie in Den Haag, waarvoor grote belangstelling bestond, mee gedeeld door de officier van justi tie, mr. W. J. Kolkert, die meende dat er voldoende gronden waren Het is mogelijk dat nog dit jaar een bemande ruimtevlucht in het kader van het „Apollo" project zal worden genomen, zo heeft de secretaris-generaal van de Ameri kaanse raad voor de ruimtevaart, dr. Edward Welch, voor de radio verklaard. Volgens Welch zou deze vlucht misschien zelfs reeds in oktober kunnen plaatsvinden. De autoriteiten van het Ameri kaanse bureau voor de ruimte vaart, Nasa, hebben tot nu toe be weerd dat door de ramp met de Apollo-kabine op Kaap Kennedy de volgende bemande ruimtevlucht zeker niet voor begin 1968 zou plaatsvinden. om te overwegen de Rus in ons land strafrechtelijk te vervolgen, maar hij meende, dat het bewijs niet dan zeer moeizaam zou zijn te leveren. Volgens mr. Kolkert heeft Glouk hov zich onhebbelijk gedragen om niet te spreken van misdragen. Dat Gloukhov een belangrijke spion moet zijn, leidde mr. Kolkert af uit de inhoud van de aangifte, uit de tactiek, die de Rus toepaste, uit de vastbeslotenheid van Gloukhov, waarmee hij een bepaalde weg be wandelde en uit de training, die hij moet hebben gehad als spion, ter wijl hij bovendien behoorlijk in training is gebleven. Bij de verhoren heeft Gloukhov tenminste twintig keer geen ant woord op vragen willen geven. Hij hanteerde in dergelijke omstandig heden steeds dezelfde uitroep: „Ik zeg niets meer of er moet een ver tegenwoordiger van de Russische ambassadeur of van de consul- generaal bij zijn, anders zal ik zwij gen". Ook kwam het wel voor, dat Gloukhov vingers in zijn oren stop te, waarna hij zich terzijde boog en als een zoutzak op zijn stoel hing. De oficier van justitie meende, dat de Rus niet alleen Russisch en Engels sprak, maar tevens Neder lands verstond. De commissaris van de konin gin in de nrovincie Utrecht, graaf Van Lynden van Sandenburg, en de burgemeester van Baarn, mr. F. J. van Beeck Calkoen, heb ben vrijdagavond laat in de Kas tanjehof in Lage Vuursche een beroen gedaan op de vertegen woordigers van alle publiciteits media om het hoofd koel te hou den en de rust rondom Draken- steyn, met name de privacy van prinses Beatrix. De burgemeester gaf na her haaldelijk aandringen toe, dat hem een dergelijk verzoek was bereikt van de zijde van secre tariaten van prinses Beatrix en Claris, te eerbiedigen. De door de rijksvoorlichtings dienst aangekondigde persbijeen komst gaf aanleiding tot grote verwarring onder de publiciteits- vertegenwoordigers. Aanvanke lijk werd omzichtig alleen een beroep gedaan om de privacy te eerbiedigen en begrip op te brengen voor de spanningen die ook op Drakensteyn bestaan. Het bleek dat de burgemeester van Baarn een onmogelijke situatie met conflicten vreesde en een beroep op de commissaris van de koningin had gedaan. De commis saris kwam snel naar Lage Vuur sche, maar hij kreeg van de pers vertegenwoordigers te horen dat er geen sprake is van cpannin- gen. Het incident op de „300- Roedenlaan" behoort voor de persvertegenwoordigers tot het verleden, vooral nu de federatie van Nederlandse journalisten op een onpartijdig onderzoek heeft aangedrongen. De samenwerking met de poli tie is verbeterd en over de Een Israëlisch ingenieur heeft een plan ontworpen voor een ka naal tussen de Rode Zee en de Middellandse Zee over Israëlisch grondgebied, dat een rechtstreekse concurrent van het Suezkanaal en de verenigde Arabische republiek zou kunnen worden. Ir. M. Batz, hoofd van de tech nische dienst van het Jewish Agen cy for Israël in de Negev, die het plan heeft ontworpen, meent dat voor de bouw 12 jaar en een be drag van drie miljard dollar nodig DINSDAG 18 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden WOENSDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.33 8.10 8.09 8.46 8.43 9.20 8.42 9.19 19 APRIL v.m. n.m. 8.57 9.35 9.33 10.11 10.07 10.45 10.06 10.44 April 18 19 20 21 22 ZON .op onder 19.42 19.43 19.45 19.47 19.48 5.39 5.36 5.34 5.32 5.30 MAAN op onder 11.12 3.41 12.38 14.07 15.37 17.07 4.08 4.39 4.45 4.59 zouden zijn. Het kanaal zou 297 km lang worden. 100 km langer dan het Suezkanaal, en lopen van Ash- dod, 25 km ten zuiden van Tel Aviv door de z.g. Aravavallei die de grens vormt tussen Israël en Jordanië) naar Eilath aan de Rode Zee. Het graven van een dergelijk kanaal zou op talrijke technische moeilijkheden stuiten, omdat de grond in de Arava-vallei van vul kanische oorsprong is, hetgeen een cementen kanaalbodem noodzake lijk zou maken. Onder het hoge steenplateau van de Negev zou een tunnel van 40 km lengte moeten worden gegraven. Anderzijds zou, gezien het hoog teverschil tussen het kanaal en de nabijgelegen 300 meter lagere Dode Zee, een zeer grote waterkracht centrale kunnen worden gebouwd en het afgevloeide water zou kun nen dienen ter aanvulling van de Dode Zee. Deze zee is langzaam aan het verdrogen door het ont trekken van water aan de rivier de Jordaan. Ir. Batz zal op donderdagmiddag 20 april onder auspiciën van de kamer van koophandel Nederland- Tsraël een lezing over het Negev- kanaal houden voor het koninklijk instituut van ingenieurs in Den Haag. nieuwsvoorziening hebben de persvertegenwoordigers evenmin te klagen. Het verbaasde dan ook velen dat de burgemeester van Baarn speculeerde op de kans van spanningen, zonder dat er naar zijn zeggen enige aan leiding was voor een noodtoe stand. ..Als burgemeester moet ik het geheel overzien en daarom vond ik een persoonlijk gesprek nood zakelijk", zei de heer Van Beeck Calkoen, maar na herhaald aan dringen zei hij dat de-persbijeen komst het resultaat was van een regelmatig kontakt met de secre tariaten van prinses Beatrix en prins Claus. Na het incident op de „300-Roedenlaan" zag de bur gemeester geen aanleiding tot een dergelijk gesprek, maar „nu iedereen met zijn ziel onder de armen loopt en op nieuws zit te wachten", meende hij er goed aan te doen een beroep te doen op het gezonde verstand. Ook de commissaris van de koningin moest het antwoord schuldig blijven op de vraag wel ke aanleiding er was voor deze alarmerende bijeenkomst, waar voor zelfs de televisiecamera's ingeschakeld bleven en fotogra fen inderhaast waren gealar meerd. Mr. Van Beeck Calkoen ver klaarde niet te weten of de pu blicatie van een foto van prinses Beatrix in een van de ochtend bladen verband hield met het verzoek dat hem van de zijde van de koninklijke secreta riaten had bereikt. Zowel de commissaris van de koningin als de burgemeester van Baarn wis ten niet dat de spanningen in Lage Vuursche na het incident op de „300-Roedenlaan" zijn ge luwd en dat er thans sprake is van een aanzienlijk betere ver standhouding tussen de voorlich ters van de R.V.D. en de pers. De burgemeester zegde toe een contactman in Lage Vuursche te zullen stationeren om hem op de Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum T>"er advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgeéu handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. „KOM NAAR HUIS". NEW YORK: „Yankee kom naar huisf, een van de spandoeken, die door de tienduizenden Ame rikanen werden meegedragen tijdem de grote vredesbetoging tegen de oorlog in Vietnam. Op vele plat; sen. in België hebben zaterdag gepensioneer den betogingen gehouden om de aandacht te vestigen op eisen voor aanpassing van hun uit keringen. Zij verlangen een mi nimumpensioen per jaar van 52.000 frapcs (d.i. 3750) en kop peling van dit bedrag aan de in dex van kosten van levensonder houd. (ADVERTENTIE) hoogte te houden van de gang van zaken. De persbijeenkomst eindigde na een verwarrend uur in een reeks gespreksgroepen, waarbij iedereen zich lachend afvroeg wat de bedoeling ervan was geweest. In New York is zaterdag de grootste vredesbetoging gehou den die ooit in de V. S. heeft plaats gevonden. De schattingen van het aantal deelnemers die pleitten voor vrede in Vietnam, liepen uiteen van 125.000 tot 200.000, aanzienlijk minder dan de aanvankelijke verwachtingen waarin was gesproken van 400.000 tot een half miljoen deelnemers. Tezelfdertijd namen aan de an dere kant van de V. S. ruim 30.000 mensen deel aan een soort gelijke demonstratie in San Francisco. De massabetoging in New York stond onder leiding van dr. Mar tin Luther King, de negerpredi kant die voor zijn ijveren voor rassengelijkheid de nobelprijs voor de vrede heeft gekregen. In de mars van vijf kilometer van het Central Park naar het gebouw van de verenigde naties liepen mensen uit alle bevol kingsgroepen en lagen van de maatschappij mee. Duizenden mensen waren de dag tevoren naar de stad gekomen, waar velen van hen onder zware re genval overnachtten in het Cen tral Park. Toen deze betogers zaterdagmiddag naar het gebouw van de V. N. optrokken, voegden zich groepen uit de negerwijk Harlem en uit de Portoricaanse buurt bij hen. Ds. King over handigde een petitie aan dr. Ralph Bunche, de ondersecreta ris voor politieke aangelegen heden van de volkerenorganisa tie. In deze petitie stond dat de betogers demonstreerden voor de beginselen van de vrede, zoals die zijn neergelegd in het hand vest van de V. N. Voor de wachtende menigte zongen o.a. Harry Belafonte en Peter, Paul en Mary. Na ziin onderhoud met dr. Bunche zei ds. King, dat de betoging pas het begin was van „het massaal uiten van ongerustheid over de onge rechtvaardigde oorlog". De negerpredikant herinnerde er aan, dat de Amerikanse rege ring op 19 december aan secre taris-generaal Oe Thant had ge vraagd, alles te doen om tot een bestand te komen. Deze had toen gezegd, dat eerst de bombarde menten op Noord-Vietnam moes ten worden gestaakt. „Waarom hebben wij dat nog niet ge daan? Laten wij er bij de rege ring op aan blijven drjngen, dat zij haar woord houdt. Als Was hington niet heeft gehoord wat de heer Thant heeft gezegd, laten wij dan hard en net zolang tot de doven het kunnen horen zeg gen: Staakt de bombardemen ten", aldus ds. King. Er deden zich slechts weinig incidenten voor, zodat de 3000 politiemannen niet veel moeite hadden met de handhaving van de orde. Tegen een groep die vlaggen van de vietcong mee droeg, werd opgetreden. Negers droegen borden mee met op schriften als „Geen Vietnamees heeft mii ooit een nikker ge- RAKE KLAPPEN IN AMSTERDAM AMSTERDAM: Politiemannen keren zich tegen Vietnam-de monstranten, die onvriendelijke leuzen jegens het Amerikaanse staatshoofd hebben geroepen. Hierbij zijn enige rake klappen gevallen. noemd". Portoricanen riepen: „Geen Portoricanen naar Viet nam". Voorstanders van het Amerikaanse optreden in Viet nam ageerden nauwelijks. Al leen bij het gebouw van de V. N. jouwden een 200-tal tegende- monstranten ds. King uit. Vóór de mars begon hadden ongeveer honderd jongelui hun oproepingskaarten voor militaire dienst verbrand, hetgeen hun op gevangenisstraf kan komen te staan. Volgens latere gegevens werd aan de betoging in San Francis co door 60.000 mensen deelgeno men. In de stoet liepen zowel „hippies" en „beatniks" als keu rig geklede huismoeders en hoog leraren mee. De „hippies" en „beatniks" liepen op blote voe- De organisatoren van de mars in New York meenden dat er veel meer mensen aan de beto ging hebben deelgenomen dat de politie had opgegeven. Volgens hen hadden aan de demonstra tie in New York wel 250.000 mensen deelgenomen. Bij dit aantal waren ook 35 Sioux-In- dianen uit een reservaat in Zuid- Dakota. Zij droegen een bord mee waarop stond: „Bleekge- zicht-president sprgekt met ge spleten tong". KOUDER EN MEER WIND In het weekeinde trok een depressie van het zeegebied ten zuiden van Groenland over IJs land naar de kust van midden- Noorwegen en vervolgt zijn koers m zuidoostelijke richting. Achter deze depressie ontwikkelde zich boven Groenland een gebied van hoge barometerstanden, dat ver binding kreeg met 't hogedrukge- bied tussen de Azoren en Ierland. Tussen deze beide druksystemen stroomt thans met krachtige tot stormachtige winden koude lucht uit de Poolstreken over Jan May en en IJsland naar het zui den. Zo vroor het nog op IJsland vannacht 10 graden, terwijl in Schotland de temperatuur plus 8 graden was. Een temperatuur verschil dus van 18 graden. Tengevolge van. deze ontwik keling zal de wind in ons land naar noordwest ruimen en in kracht toenemen, aan de kust tot hard of mogelijk stormachtig. Aangezien de lucht, die in 't ko mende etmaal aangevoerd wordt onstabiel van opbouw is, zullen er ook plaatselijk enkele regen- of hagelbuien vallen. Het wordt koud en guur weer voor de tijd van het jaar. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Vrij koud Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige en aan de kust krachtige tot harde wind tussen west en noordwest. Vrij koud. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1