i Verdere produktie-inkrimping bij de Staatsmijnen MUL Dranghekken voor kasteel Drakesteyn Latijns-Amerikaanse gemeenschappelijke markt Afvloeiing; van drieduizend personeelsleden de Gasverwarming Tweepersoons starfighter verongelukt: één slachtoffer RADIO SE K0CK HET WEER Doorstroming Zware klappen voor labour bij verkiezingen in Engeland Aanpassings mogelijkheden Toestand van Adenauer zeer ernstig Voorlopig geen terechtstellingen Advies voor N.H. kerkdiensten bij geboorte oranjetelg De olie voor de Franse kust Geen oliegevaar voor Belgische kust Verbetering levensstandaard «lohnson voldaan Tijdelijk ïpeer bewolking Zon- en Weerbericht Hoogwater ZATERDAG 15 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6917 De staatsmijnen hebben besloten de mijn Wiihelmlna eerder te slui ten dan aanvankelijk het plan was, voorts de antracletproduktle in de mijn „Emma" te verminderen en de cokesfabriek „Emma" te slui ten. Door deze maatregelen komen 8000 arbeidsplaatsen te vervallen, evenveel als het geval was in het kader van de sluiting van de mijn „Maurits". Naar verwachting zullen 5000 personeelsleden moeten doorstro men naar nieuwe arbeidsplaatsen, terwijl de overige 3000 personeels leden afvloeien door het normale verloop bij pensionering en door overbrugging tot pensioen e.d. De president-directeur van de staatsmijnen, drs. Rottier, heeft de functionarissen van het bedrijf op de hoogte gesteld van de genomen besluiten. De staatsmijnen hebben dit gis teren medegedeeld in een commu niqué. Hierin wordt het volgende gezegd: „De hoofddirectie van de Neder landse Staatsmijnen heeft besloten de verdere inkrimping van de sec tor vaste brandstoffen zodanig te versnellen, dat een meer gelijkma tige doorstroming kan worden ver kregen van vriikomend miinperso- neel naar nieuwe indutsrieën, die tot ontwikkeling worden gebracht om vervangende werkgelegenheid te scheppen. Ter uitvoering van dit beleid, dat erop gericht is de ontwikkelingen ook in hun sociale consequenties goed in de hand te houden, is het besluit genomen de mijn „Wilhelmina" reeds in 1969 uit produktie te nemen. Daartoe zal men al vanaf heden de produk tie geleidelijk gaan verminderen. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling eerst in 1970 met de sluiting te beginnen. De fabriek voor eierbriketten en syntraciet, gelegen op het terrein van de mijn „Wilhelmina", zal haar produktie normaal voortzetten. De op deze mijn aanwezige be zetting van circa 3300 personen zal geleidelijk afvloeien, waarbij de zelfde mogelijkheden ter beschik king staan als welke bij de sluiting van de mijn „Maurits" werden toe gepast, namelijk interne c.q. ex terne verplaatsing, voor zover no dig na omscholing, pensionering en overbrugging tot pensioen. Met de sluiting van de mijn „Wilhelmina" wordt verder uit voering gegeven aan de noodzake lijke voortzetting van de Inkrim ping van de sector vaste brand stoffen, zoals die onder de dwang van de ingrijpend veranderde marktomstandigheden voor steen kolen reeds is ingezet met het stopzetten van de ontsluiting van de mijn „Beatrix", het staken van de steenkoolproduktie in het zoge naamde „zadel van Puth" (stilleg gen van schacht 4 van de mijn „Emma"), de samenvoeging van de mijnen „Emma" en „Hendrik", het beëindigen van de produktie van de mijn „Maurits" en het stilleggen van de cokesfabriek „Maurits". De Britse labour-party heeft bij de verkiezingen voor de gemeen teraad van groot-Londen een ver pletterende nederlaag geleden. De conservatieven behaalden hierin voor het eerst sinds 33 jaar een meerderheid, en wel één die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Er vielen 82 zetels aan hen toe tegen 18 aan de socialis ten. De oude raad telde 64 la- bour-leden en 36 conservatieven. Bij de verkiezingen voor de graafschapsraden, die over de ge hele week zijn uitgesmeerd, is het al niet anders. In tien van de 37 graafschappen waarvan de uit slagen bekend zijn hebben de conservatieven de macht ver overd. Zij wonnen 199 zetels en verloren er 2, terwijl de socialis ten er 188 verloren en slechts 3 wennen. Ook de liberalen en on af hankelijken moesten terrein prijs geven. De verdere inkrimping, waarbij als gevolg van de sluiting van de mijn „Wilhelmina" de produktie van antraciet wordt geconcentreerd op de mijn „Emma", is mede moge lijk door de snelle wijze, waarop het sluitingsproces van de mijn „Maurits" zich heeft kunnen vol trekken. Daarnaast bleken ook van be lang de goede omschakelingsmoge lijkheden, het betoonde eigen ini tiatief van de betrokken werkne mers om elders een werkkring te vinden c.q. de verleende bemidde ling om in andere industrieën aan de slag te kunnen gaan. Hoewel het sluitingsproces van de mijn „Maurits" voor de daarbij betrok ken personeelsleden niet zonder individuele aanpassingsmoeilijk heden is kunnen verlopen, is de gehele, thans voor het grootste deel gerealiseerde afwikkeling, mede dank zij het vruchtbaar en intensief overleg met de vertegen woordigers van het personeel zon der noemenswaardige repercussies tot stand, gekomen. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN CHINESE COMPONIST MET GEZIN GEVLUCHT New York: Ma Si-Tson, een van China's grootste componisten en violisten is met zijn vrouw en twee kinderen uit zijn land ge vlucht en heeft asiel in de V. S. gevraagd. Op de voorgrond Ma Si-Tson, verder v.l.n.r.: Cecelia, Ma Si-Hon, een broer bij wie de familie onderdak heeft gevon den, Julon en Mary Wong. FRANCO'S DOCHTER AKTIEF VOOR DE KANKERBESTRIJDING Madrid: Markiezin Van Villa ver de, dochter van generaal Franco, is één van de honderden dames van de society, parle mentsleden of hoge regerings ambtenaren, die zich hebben in gezet voor de kankerbestrijding. Op vele plaatsen in de stad zijn stalletjes ingericht, waar de be volking zijn giften kwijt kan. De jongste zoon van de voor malige Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft vrijdag avond gezegd dat de toestand van zijn vader zeer ernstig is. Wel was dr. Adenauer geruime tijd bij be wustzijn geweest en had hij met zijn kinderen gesproken. De familie van de 91-jarige oud kanselier heeft gisteren allen be dankt die door middel van bloe men, telegrammen en brieven van hun medeleven hebben blijk ge geven. De federale rechter William McRae heeft donderdag bepaald dat de terechtstelling van alle vijftig ter doodveroordeelden in Florida voorlopig niet mag door gaan. Een organisatie ter bescher ming van de burgerrechten had eerder gesteld dat de dood door de elektrische stoel een wrede en ongewone straf is en daardoor in strijd met de Amerikaanse grond wet. De zaak zal op 31 mei in be handeling worden genomen. In 1964 is in Florida voor het laatst iemand terechtgesteld. Marechaussee, rijks- en ge meentepolitiemannen hebben donderdagavond laat met ver eende krachten dranghekken ge plaatst voor de ingang van kasteel Drakensteijn in Lage Vuursche waardoor de Slotlaan volledig werd afgesloten. De op dracht werd omstreeks elf uur telefonisch verstrekt door de gemeentepolitie in Baarn, die enige dagen geleden reeds een stapel dranghekken op het par keerterrein tegenover hotel „De Kastanjehof" had laten depo neren. Als motief voor deze afsluiting werd genoemd de in het week einde te verwachten grote druk te van auto's en mensen. „Het is louter voorzorg, want morgen gaan de hekken voor de Slotlaan weer open", verzekerden mare chaussees. De hekken werden om kwart vóór twaalf hermetisch gesloten, nadat de auto met de uit Nijmegen terugkerende prins Claus en zijn secretaris, gevolgd door een auto van de veilig heidsdienst, de toegangshekken van Drakensteijn waren gepas seerd. Prins Claus zat diep weg gedoken op de achterbank van de hofauto, hoewel er op dit late uur geen fotograaf of filmer meer was te bekennen. De aan wezige politiemannen konden geen antwoord geven op de vraag waarom de dranghekken reeds thans werden geplaatst. De dranghekken, die donder dagavond laat waren geplaatst, werden vrijdagochtend weer ver wijderd. Het moderamen van de generale synode der Ned. herv. kerk heeft de hervormde kerkeraden in het land geadviseerd ter gelegenheid van de aanstaande blijde gebeurte nis in het gezin van prins Claus en prinses Beatrix, zo mogelijk in samenwerking met andere kerken ter plaatse, een bijzondere kerk dienst te houden onder leiding van één of meer voorgangers van deze kerken. Het moderamen van de hervormde synode adviseert de kerkeraden deze samenkomst 's avonds te ,8 uur te houden op de dag van de geboorte indien de be kendmaking vóór 2 uur in de na middag geschiedt, of op de dag erna, indien de geboorte na 2 uur in de namiddag bekend wordt ge maakt. Indien de bekendmaking 's zaterdags na 2 uur in de namid dag of 's zondags geschiedt, dan adviseert het moderamen de bij zondere kerkdienst op de daarop volgende maandag, eveneens te 8 uur s'avonds, plaats te laten vin den. Een grote olievlek van 250 km2 bedreigt nu de zuidkust van Bretagne, opgestuwd door de noordenwind. Een vissersvloot tracht met een net van 15 km lengte de plaag te bestrijden. De oesterbanken zijn tot dusver ge spaard gebleven; de kopers aar zelen echter de oesters af te nemen. Donderdag bleef vijftig procent van de vis in de Parijse hallen onverkocht, hoewel deze vis verder op zee gevangen was en niet door olie was aangetast. De olievlek van de Torrey Ca nyon levert geen gevaar op voor de Belgische kust of de Belgische visserij, zo is volgens het visserij blad van Oostende officieel meege deeld in antwoord op vragen uit rederskringen. De olie heeft de visgronden van de Belgische vissers in het Kanaal en de Noordzee niet aangetast, aldus deze verklaring. De staatshoofden van Latijns- Amerika, verenigd op de topconfe rentie van Punta del Este, hebben donderdagavond verklaard een ge meenschappelijke Latijns-Ameri kaanse markt te zullen stichten. Het besluit hiertoe is vastge legd in een gemeenschappelijke verklaring van de Amerikaanse presidenten. Donderdagavond werd ook een gezamenlijke beslissing op militair terrein genomen. De staatshoofden verklaarden na afloop van het overleg dat besloten was de niet onmisbare militaire uitgaven te schrappen, met verzekering van de nationale veiligheid. Ook zal gezamenlijk worden ge tracht de buitenlandse handel op te voeren. Volgens Amerikaanse zegslieden moet de gemeenschappelijke markt tegen 1985 in werking treden. Pre sident Johnson zal volgens hen in een begeleidende nota zijn volledi ge steun verklaren aan dit veelbe- Omstreeks elf uur vrijdagmor gen is ter hoogte van Lelystad in de polder Oostelijk-FIevoland een tweepersoons .starfighter" van de vliegbasis Twenthe ver ongelukt. Beide inzittenden, een instructeur en een leerling, heb ben het toestel met de schiet stoel verlaten. Bij het ongeluk is één der twee vliegers om het leven gekomen. De instructeur, de 34-jarige kapi tein J. Weyland uit Enschede, heeft het leven verloren. Hij was gehuwd en heeft twee kinderen. De eerste luitenant J .P. J. Jutten, die gedetacheerd was op de basis Twenthe, is gered. Luitenant Jutten was op de basis Twenthe gedetacheerd om daar het vliegen met „starfigh- ters" te leren. Hij, was oorspron kelijk gestationeerd op de vlieg basis Soesterberg. Het vliegtuig was op een oefenvlucht toen zich moeilijk heden voordeden. Terstond nadat die waren geconstateerd nam de instructeur contact op met het 'luchtinlichtingencentrum van de 'uchtmacht. In gezamenlijk over- 'eg is welbewust een plek uit gekozen waar de bemannings eden het beste het vliegtuig met de schietstoel zouden kunnen verlaten om het daarna verlaten vliegtuig met een zo gering mo- '"lijke kans op aanrichten van ehade aan de grond te doen komen. lovende Latijns-Amerikaanse ini tiatief. De verklaring bestaat naast de beslissing over de oprichting van een gemeenschappelijke markt uit de volgende belangrijke punten: Grondvesting van de Latijns- Amerikaanse economische in tegratie door multinationale projecten. Gezamenlijk streven naar ver groting van de inkomsten uit de buitenlandse handel. Verbetering van de levensstan daard van de plattelandsbevol king en verhoging van de land bouw- en voedselproduktie, ten bate van Latijns-Amerika en de rest van de wereld. Volgens gewoonlijk betrouwbare diplomatieke zegslieden zijn de staatshoofden ook informeel over eengekomen een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken te beleggen ter behandeling van de Venezolaanse klacht over Cu baanse agressie en Interventie. Uit de omgeving van de Ameri kaanse president is vernomen dat hij voldaan is over de gevoerde gesprekingen en het resultaat. In deze kringen wordt er ook op gewezen dat de eventuele oprich ting van een inter-Amerikaanse vredesmacht niet ter sprake is ge komen en dat wat betreft de be perking van de conventionele be wapening Latijns-Amerika heeft reeds gestemd voor wering van kernwapens van het continent geen enkele specifieke afspraak is gemaakt. Alleen president Arosemena van Ecuador weigerde vrijdag 't docu ment te ondertekenen. President Arosemena zei in een korte toespraak dat Ecuador meer praktische procedures wenste om tot snelle integratie en ontwikke ling te komen. Zodra de president van Ecuador zijn toespraak had beëindigd, stond president Johnson op en schudde de hand van president Frei van Chili, die naast Arosemena gezeten was, daarmee de Ecuadoriaanse president negerend. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De luchtdrukverdeling aan het aardoppervlak wordt geken merkt door een gordel van hoge luchtdruk die zich van de Azo- reri via de Britse eilanden tot over zuid-Scandinavië uitstrekt. Hierdoor werd in ons land een vrij krachtige noordoostelijke wind in stand gehouden. Dit leid de tot een schraal weertype. Dank zij de zon liep het kwik aan zee tot ongeveer 10, en in de zuide lijke provincies tot 14 a 15 gra den op. In de hogere luchtlagen trok een depressie over ons land naar het zuiden. Hiermee samenhan gende bewolking kan zich tijde lijk vanuit Duitsland tot over het oosten en zuiden van ons land uitbreiden. Tegelijkertijd dron gen laaghangende wolkenvelden van de Noordzee eveneens Ne derland binnen. Bovendien kun nen aan de kust, voornamelijk in het noorden, ook af en toe mist banken voorkomen, waarin tem peraturen van maar ongeveer 6 graden voorkomen. In het bin nenland worden overdag weer Maanstanden ZON MAAN April op onder op onder 15 5.45 19.36 7.59 1.07 16 5.43 19.38 8.48 2.11 17 5.41 19.40 9.53 3.02 18 5.39 19.42 11.12 3.41 19 5.36 19.43 12.38 4.08 weer opklaringen verwacht. Daarbij kan de temperatuur tot 14 graden stijgen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind Wolkenvelden, maar voorna melijk in 't binnenland ook zon nige perioden. Aan de kust kans op mistbanken van zee met tem peraturen van ongeveer 7 gra den. Overigens maximum tempe raturen van 10 graden aan zee tot omstreeks 14 graden landin waarts. Matige tot krachtige wind tussen noordoost en noord. ZATERDAG 15 APRIL v.m. n m. Breskens 4.50 5.09 Terneuzen 5.26 5.45 Hansweert 6.00 6.19 Walsoorden 5.59 6.18 ZONDAG 16'APRIL v.m. n.ni. 5.30 5.55 6.06 6.31 6.40 7.05 6.39 7.04 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 17 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.24 6.54 7.00 7.30 7.34 8.04 7.33 8.03 Frank, bi] abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 12,70; per week 82 et. Losse nrs 13 ct. AdvertentlenrHq per mm 18 et; minimum per advertentie 2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géé-, handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, qf „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Jt

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1