Sneltrein in botsing met tractor Gevonden voorwerpen VOLLEDIG VRIJ VERKEER VOOR E.E.G.-ARBEIDERS KRITIEK OP PARAATHEID AMERIXAAHSE ATLANTISCHE VLOOT BEURSOVERZICHT Financiële bijdragen aan ontslagen personeel van Van Heek EIND 1966 TELDE NEDERLAND 12.534.795 ZIELEN Vrijdag 14 april 1967 DE VRIJE ZEEUVI Pagina 5 Identiteitskaart Vlaardingse hulp voor vogelramp in Bretagne Boksen Clay—Patterson definitief van de baan „Kirchentag" in Hannover verwacht 20.000 deelnemers Vliegtuig op huis Europese vakbonden blijven protesteren tegen Spanje ft* SM BnM Chinese boeren niet actief genoeg in de politiek - AGENDA - Engeland en Rhodesie Gevonden voorwerpen Radicale" oplossing voor bedelaars- vraagstuk GECOMBINEERDE STRAF VOOR VERDUISTERING VAN 16 MILLE Tussen Geffen en Rosmalen in de lijn Den BoschNijmegen is gisteren om twintig minuten vóór twee op een met automatische knipperlichten beveiligde over weg een landbouwtrekker met aanhanger in botsing gekomen met de sneltrein Eindhoven Zwolle. Bij de botsing werd niemand gewond, maar de trein werd zo danig beschadigd dat hij niet ver der kon rijden. De koppeling raakte onder meer defect. De passagiers zijn met een trein die uit de tegenrichting kwam, naar Den Bosch gebracht, vanwaar zij de volgende trein naar Nijmegen konden nemen. De defecte trein moest worden weggesleept door een hulploco motief. Dit leverde echter zulke moeilijkheden op, dat hij om ongeveer kwart over vier nog steeds op de plaats van de botsing stond. Dot had weer tot gevolg dat het treinverkeer gedeeltelijk over het andere spoor moest wor den geleid, hetgeen vertragingen van ongeveer 20 minuten ople verde. Om half vjjf was de trein weg gesleept. Op de plaats van het on geluk moest een stuk van de kop peling worden afgebrand om het mogelijk te maken dat de trein kon worden gesleept. De E.E.G.-commissie heeft bij de ministerraad van de gemeenschap voorstellen ingediend om de nog bestaande belemmeringen voor het vrije verkeer van arbeiders volledig op te heffen met ingang van juli volgend jaar, de datum waarop de „zes" hun douane-unie zullen heb ben bereikt. De nieuwe voorstellen voorzien In opheffing van de nog bestaande mogelijkheden van discriminatie tussen nationale arbeiders en arbei ders uit andere E.E.G.-landen in geval van moeilijkheden op de ar beidsmarkt. Tevens zal de hereni ging van gemigreerde arbeiders en hun gezinnen vergemakkelijkt moe ten worden. De arbeidsvergunningen zullen worden afgeschaft voor arbeiders uit de E.E.G. en vervangen door een E.E.G.-identiteitskaart, die in het gehele land van afgifte geldig is. De huidige voorwaarde, dat een gemigreerde arbeider uit een part- nerland drie jaar in een bedrijf werkzaam moet zijn voor hij ver kiesbaar is in ondernemingsorgani saties, komt te vervallen, evenals de voorwaarde dat zo'n arbeider eerst over een „normale woning" moet beschikken, alvorens hij zijn gezin kan laten overkomen. De E.E.G.-commissie voorziet verbetering van de informatie over en weer tussen de arbeidsbureaus in de zes landen en het Europese coördinatiecentrum. In geval van ernstige moeilijkheden in een be paalde streek of een bepaald be roep zullen deze organen de nodige voorlichtingsmaatregelen moeten treffen om de arbeiders ervan te weerhouden zich op die streek of dat beroep te oriënteren. Op telegrafisch verzoek van de Nederlandse consul te Brest en de Franse liga voor vogelbe scherming om deskundigen en materiaal te zenden, heeft de in Vlaardingen gevestigde stich ting „Vogel-olieslachtoffers" vier deskundigen naar het centrum van het door olie verontreinigde gebied aan de Bretonse kust, het plaatsje Perros Guirec ten noord westen van Brest, gezonden. De specialisten zijn de heren S. Ph. Jungerius, secretaris van de afd. Vlaardingen van de ver eniging tot bescherming van die ren; M. van den Bosch, beheer der van het dierenasyl in Vlaar dingen; A. Langbroek, lid van de vereniging voor dierenbescher ming, en P. Zeegers, lid van de Nederlandse jeugdbond voor na tuurstudie. Zij hebben een voorraad van tien liter cleanosol meegenomen waarmede de stichting reeds gunstige resultaten heeft opge daan. Het aantal slachtoffers dat de olie daar onder de vogels heeft gemaakt wordt op 30.000 ge raamd. De groep hoopt vandaag in Bretagne aan te komen en in het vogelhospitaal te Perros Gui rec aan de slag te gaan. De subcommissie voor militaire paraatheid van de Amerikaanse vloot heeft kritiek geleverd op de huidige paraatheid van de Ameri kaanse atlantische vloot. Volgens de subcommissie, die wordt geleid door de democraat John Stennis uit Mississippi, is er tengevolge van de Vietnamese oor log een tekort aan geoefend perso neel, reparatiefaciliteiten, munitie, vliegtuigen en schepen ontstaan, terwijl een aanzienlijk deel van de INTERNATIONALS WEDEROM HOGER Voor de derde achtereenvol gende beursdag hebben Philips en Unilever hogere koersen ge registreerd, dit door aankopen van Zwitserland en Duitsland plus^ wat lokale vraag. Vooral Philips was vast met 'n openings- prijs op 90,60. Unilever steeg op 92,90 circa 1,30. Kon. Olie moest wat winstnemingen verwerken waardoor op 129,70 een paar dubbeltjes verlies kwam. AKU ging 30 cent omhoog tot 52,70. Hoogovens werd onveran derd op 355 geadviseerd. Het Hoogovenconcern heeft de beurs prettig verrast met de cijfers over het le kwartaal 1967. Hier uit blijkt dat de winst in die periode 20 min. bedraagt tegen 17 min. over het le kwartaal van 1966. Hoogovens gaat nog steeds door met grote uitbreidin gen waarvoor vele werknemers moeten worden aangetrokken. Woensdag steeg Hoogovens niet minder dan 20 punten. KLM werd lager geadviseerd door de koersval voor dit fonds in Wall- street met 1% dir. Philips steeg er echter bijna een dollar terwijl ook Unilever en Kon. Olie in New York hoger sloten. Na aan vankelijk hoger te zijn geweest trad in Wallstreet tegen het slot een koersreactie in waardoor de markt er uiteindelijk iets lager sloot. Toen aan de vraag voor Phi lips en Unilever was voldaan, zakten de koersen iets in door lokale winstnemingen om zich direkt daarna weer te herstellen. De scheepvaartsector was merendeels gemakkelijker en hetzelfde moet worden gezegd van de cultures. Hoogovens voegde daarna aan de forse koerswinst van woens dag twee punten toe en kwam op 357. Aanhoudende vraag van het buitenland en het publiek bracht de prijs van Unilever op 93,90. Daarentegen daalde Philips tot •90,10. In de le periode boekten vier punten winst Wyers, Ned. Gist, Key en Kramer en Heineken. Verder gingen Van der Grinten vijf, Ruhaak zes, Internatio acht en Nutricia negen punten om hoog. Thomassen en Drijver lag vast in de markt met een koers winst van drie gulden. Lager waren Ned. Melk-Unie en Ned. Dagblad-Unie ieder met vier punten, terwijl Boeke en Huide koper zes punten moest prijs geven. De staatsfondsenmarkt trok aan op de discontoverlaging in Duitsland met een half punt tot 3%. Beursindices (1953 100) 11/4 12/4 13/4 Int. conc. 375.8 383.6 387.6 Industrie 307.7 309.4 310.0 Scheepv. 113.2 113.4 113.6 Bank en verz. 170.2 169.9 169.5 Handel enz. 149.6 150.4 151.7 Algemeen 296.9 300.8 302.8 Nabeurskoersen A.K.U.: 52,80) Hoogovens: (357,00) Kon. Olies 129,50-130,30 (129,65). Philips: 89,90— 91,10 90,20) Unilever: 93,30— 94,00 93,80) K.L.M.: (377,50) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0710.17 Amerik. dollar 3.59%3.63% Canadese dollar 3.313.36 Franse frank (100) 72.8573.55 Belgische frank (100) 7.147.19 Duitse mark (100) 90.6091.10 Zweedse kroon 100) 69.6070.60 Zwitserse fr. (100) 83.4083.90 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 51.8052.80 Noorse kroon (100) 50.1051.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06 Portugese escudo (100) 12.57%12.72% Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.95—6.10 atlantische vloot niet gevechtsge- reed is. Om veiligheidsredenen kon de commissie in haar rapport geen cijfers verstrekken. Hoewel de atlantische vloot nog steeds een formidabele en efficiën te strijdkacht vormt, wordt zij ver zwakt ten gunste van de vloot in de Grote Oceaan, en dat op een moment dat de Russische vloot snel aan kracht wint. Dit laatste wordt door de com missie één der opvallendste ver- het machtseven- laatste jaren ge- schuivingen in wicht van de noemd. De regering heeft toegegeven dat sinds het begin van het Ameri kaanse optreden in Vietnam „kleine elementen" van de atlantische vloot naar de Grote Oceaan zijn overgebracht, maar volgens de mi nister van marine Paul Nitze is de atlantische vloot in staat alle op drachten uit te voeren. Het gevecht om de wereldtitel boksen in het zwaargewicht tus sen Cassius Clay en Foyd Pat terson is definitief van de baan. De strijd, die uit de staten Neva da en Pennsylvanië werd ver bannen, kan in het korte tijds bestek dat nog rest voordat Clay de wapenrok aantrekt (28 april), niet meer op een andere plaats worden gehouden. Van 21 tot 26 juni wordt in Hannover voor de 13e maal de Kirchentag gehouden. Tijdens deze tweejaarlijkse manifestatie zal in het bijzonder aandacht worden be steed aan het vredesvraagstuk, hetgeen ook tot uitdrukking komt in het thema van deze Kirchentag: „de vrede is onder ons". Op een in Utrecht gehouden persconferentie gaven ds. Gerhard Schnath uit Fulda, één van de lei dende figuren uit het Kirchentag- team en ds. G. P. Klijn, vertegen woordiger voor Nederland in de oecumenische commissie voor de Kirchentag, een uiteenzetting van het programma in Hannover, Behalve vele lezingen en dien sten zullen er tijdens het program ma plenaire discussies en podium- gesprekken worden gehouden, die volgens de organisatoren een posi tieve bijdrage zullen kunnen leve ren aan de publieke meningsvor ming over het vraagstuk van de vrede. Vele vooraanstaande spre kers uit de internationale kerke lijke wereld zijn uitgenodigd voor drachten te houden. Men verwacht, dat ongeveer 20.000 deelnemers deze Kirchentag zullen bijwonen, waarvan circa 1500 buitenlandse gasten. Ongeveer 300 Nederlanders zul len waarschijnlijk naar Hannover gaan. Ten behoeve van de Nederlandse deelnemers wordt op 6 mei in Drie bergen een voorbereidingsdag ge organiseerd. Hier zullen verschil lende werkgroepen worden ge vormd. Een oefenvliegtuig van de Franse luchtmacht is donderdag op een huis bij Clermont-Fer rand gestort. De piloot kwam om het leven, twee vrouwen en een kind in het huis werden ge wond. De Europese secretariaten van het I.V.V.V. (het internationaal verbond van vrije vakverenigin gen) en het I.C.V. (het interna tionaal christelijk vakverbond) hebben gezamenlijk opnieuw bij de E.E.G.-commissie hun be zorgdheid uitgesproken over een mogelijke aansluiting van Span je bij de E.E.G. De E.E.G.-ministerraad heeft deze week nieuwe richtlijnen vastgesteld voor de bestudering van een preferentiële regeling met Spanje. Er wordt een aan loopfase in twee etappes voor zien, waarvan de eerste zes jaar zou moeten duren, doch het eind doel van die overgangsperiode is nog niet officieel aangegeven. De Europese vakbondssecre tariaten hebben donderdag in een brief aan prof. Hallstein ver klaard, dat een preferentieel ak koord met Spanje onverenigbaar is met de grondbeginselen van de E.E.G. Zij doen een beroep op de E.E.G.-commissie om als „hoedster van het verdrag" al haar politieke invloed aan te wenden teneinde een akkoord te verhinderen. In verband met het ontslag van een groot aantal personeels leden bij Van Heek en Co heeft de directie toegezegd, aan een daartoe op te richten stichting een bedrag van een miljoen gul den ter beschikking te stéllen. Deze stichting zal worden be heerd door een bestuur, bestaan de uit zeven personen. Drie leden van het bestuur zullen worden aangewezen door da directie van Van Heek en Co, drie door de vakorganisaties in de textielin dustrie, en een voorzitter, niet behorende tot een der in het be stuur vertegenwoordigde groe peringen. Van het ter beschikking ge stelde kapitaal mag niet meer dan de helft worden gebruikt voor uitkeringen aan het in ver band met de reorganisatie ont- flagen personeel. De rest van het KUNSTSKIBAAN Dieppe (Nrd-FrankrijkDichtbij zee wordt een kunstskibaan aan gelegd van 300 meter lengte en een oppervlakte van 8.000 m2. De helling bedraagt 30-35 graden. Als materiaal wordt plastic kunststof gebruikt 1 SJ, I - I. Eind 1966 telde de bevol king van ons land 12.534.795 zielen, of 157.601 meer dan op 1 januari 1966, zo blijkt uit cijfers van het C. B. S. De totale bevolkingsaanwas in 1966 (158.000) is achterge bleven bij die in 1965 (165.000) en ook bij die in '64 (170.000). De verhoudingscijfers per 1.000 inwoners laten zien, dat de loop van de bevolking in de laatste jaren voornamelijk is bepaald door de teruggang van 't geboortecijfer (in 1964, 1965 en 1966 resp. 20,7, 19,9 en 19,2 per 1.000 inwoners). De in vergelijking met de schommelingen van het aantal latergeborenen per 1.000 in woners in de jaren 1960 t/m 1964 opmerkelijk grote terug gang in 1965 t.o.v. 1964 (13 promille tegen 13,8) en het opnieuw aanmerkelijk lagere cijfer voor 1966 (12,1 procent) wijst volgens het c.b.s. op een toenemende planning bij de verdere gezinsuitbreiding. Bij het stijgende aantal eerstgeborenen dient verband gezocht met het eveneens nog steeds toenemend aantal nieu we huwelijken (in 1964, 1965 en 1966 resp. 103.000, 109.000 en 112.000). Terwijl in het be- De landbouwende bevolking in de omgeving van Peking heeft volgens radio-Peking haar poli tieke aktiviteiten verwaarloosd. Om verandering te brengen in deze houding hebben de autori teiten die verantwoordelijk zijn voor uitvoering van de culturele revolutie en voor de produktie, onlangs een studiebijeenkomst belegd. Deze eindigde in een uit nodiging aan de boeren deel te nemen aan de klassenstrijd. „Hoewel men het druk heeft met de voorjaarsgewassen, moet vóór alles politieke aktiviteit worden bedreven", zo werd ver klaard. Volgens het radiostation zijn in vele delen van China militai ren bezig met het verspreiden van Mao's denkbeelden onder de arbeiders en de boeren, waarbij ook hulp wordt verleend op het land. kapitaal zal worden aangewend om aan dit personeel financiële bijstand te verlenen, als zij in moeilijkheden zijn geraakt of dreigen te geraken tengevolge van het verkregen ontslag, een en ander ter beoordeling van het bestuur der stichting. De stichting zal zo spoedig mogelijk worden opgericht en haar werkzaamheden zijn in feite reeds begonnen. HEDEN Terneuzen: Concertgebouw, 8 uur: Bijeenkomst met Johan Maasbach, onderwerp: „Is God dood?" ZATERDAG 15 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Kiss the girls and make them die". Concertgebouw, 8 uur: Bij eenkomst met Johan Maas bach, onderwerp: „Is God dood". Hoek: Gem. Gehoorzaal, 7.30 uur: Ontspanningsavond van :1e P.J.G., afd. Hoek. ZONDAG 16 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Kiss the girls and make them die". MAANDAG 17 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Kiss the girls and make them die". DINSDAG 18 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur „Kiss the girls and make them die". gin van de zestiger jaren de toeneming van het aantal eerstgeborenen vrijwel paral lel is verlopen, is na 1963 van een geleidelijk groter wor dende marge tussen beide aantallen sprake geweest. In de laatste jaren is de ver meerdering van het aantal eerstgeborenen wat achterge bleven bij die van het aantal huwelijkssluitingen. Hierbij valt te denken aan een wat groter wordende tijdsduur tussen huwelijkssluiting en eerste kind, hetgeen een aan wijzing zou kunnen vormen voor een toenemende plan ning ook t.a.v. de geboorte van het eerste kind, aldus het c.b.s. - STRIJD TEGEN DE OLIE IN BRETAGNE Bretagne: Franse burgers en mi litairen gebruikten enorme hoe veelheden zaagsel in de strijd tegen de olie van de tanker „Torrey Canyon". Premier Wilson van Engeland heeft donderdag in het lagerhuis een nieuw beroep op Rhodesië gedaan om zijn rebellie te beëin digen. De weg terug is nog altijd open, aldus Wilson, en de leiders in Salisbury kunnen binnen een etmaal aan hun verzet een einde maken als zij dit willen. Engeland verwachtte nu nog geen ernstige onlusten in Rho desië die inmenging zouden kun nen rechtvaardigen. De econo mische sankties tegen Rhodesië waren niet gericht op het uit lokken van onlusten, maar alleen op het uitschakelen van een on wettig bewind. De inspecteur-korpschef van gemeentepolitie te Terneuzen maakt bekend, dat de volgende gevonden voorwerpen bij de daarachter staande adressen zijn te bekomen: geldbedrag in rood etuitje, Segers, van der Leijen- laan 4, Hulst (Is dagelijks te be reiken bij het in aanbouw zijnde Schippersinternaat)bruin-witte leesbril, van Heemskerk, v. d. Waalstr. 3; witte damesportemon nee, mevr. Smallegange, J. v. Stolbergstr. 35; bril in etui en geldbedrag, A. Hoekman, Hobbe- mastr. 2; zwarte regenjas, Wijf fels, Zuidlandstr. 10: sleutel aan ring met plaatje „Westenstr. 4", Hoogenhout, Begoniastr. 13; 3 bankbiljetten, W. boerbooms, Kersstr.; groene damesportemon nee. Pattist, Korenbloemstr. 2; 3 bankbiljetten, Gijssels, Plataan- str. 7; tropische vogel, v. d. Wege, Da Costastr. 2; paar stalen tafel pootjes bevestigingsschroeven, v. Kerkvoort, Tholensstr. 113; bos sleutels waar onder 1 Yale, Bouman, Jozinastr. 4; paar heren gymschoenen, Loof, Singelweg 23, Axel; licht blauwe damespor temonnee met inh., Vermeulen, Axelsestr. 180; bruine herenpor temonnee met inh., Scheele, Brugstr. 11, Othene; rood step.ie, Strijbos, Wilgenplantsoen 55; zwarte jongensbril, Dieleman, Steenkamplaan 79; bankbiljet, van Iwaarden, Nieuwediepstr. 11; loodsenpet, A. Harms, Doelderstr. 12; beige regenjas, A. Hamelink, Azaleastr. 100; bietenspa, Ma- chielsen, Klaassenstr. 6; zwarte damesportemonnee met inh., L. Guiljam, Wijkhuispolder 91B, Hoek (tel. 244); Belgische franks in plastic zakje, mevr. Elve, Steenkamplaan 112; ijzeren bui zen, gemeenteremise; wieldop V.W., Bliek, Zuidlandstr. 32; bruine boodschappentas, fa. Wol- fert, Korte Kerkstr.; welpenpetje, Kindt, Tramstr. 12; kinderporte monnee met inh., De Bruijne, Magnoliaplein 2; bankbiljet, mevr. Barbarson, Koninginne- laan 7; bankbiljet, van Strien, Scheldekade; gedeelte van lede ren tuig, mevr. Valke, Bellamy- str. 87, Terneuzen; bootkaart, v. d. Wege, Van Steenbergenlaan 30; buisje tabletten, Iepenlaan 70; sigarettenaansteker E. Oppeneer, Grenulaan 38; gouden munt- broche, K. [Tollenaar, Goessepol- der E 9, Hoek (tel. 2074); munt biljet, Jiskoot, Markt 25; bank biljet, mevr. Dieleman, Tramstr. 9; 2 autosleutels in groen etui, Geensen, Eikenstr. 17; 4 sleutels aan ring, de Wilde, N. Beetsstr. 3; zilveren ring met 7 steentjes, Klok, Acaciastr. 11; paar snelbin ders, W. v. Troost, Kanaalzicht 1, Sluiskil. Aan het bureau van politie, Schoolplein 2, bevinden zich de volgende voorwerpen: behang- borstel, portemonnee met inh., gymschoen, bruine dameswant, witte kinderlaarzen, bruine por temonnee zonder inh., bruine meisjesportemonnee, bruine mohairdas, witte dameshand schoenen, huissleutel, etiu met 2 sleutels, bruine portemonnee met inh., ring, bos sleutels, bal, hoofd doek, sleuteltje, kinderwantje, bruine muts, zwarte portemon nee zonder inh., paardemedaille, rode handschoen, zwarte dames handschoenen, sleutel, contact sleutels, bruine herenhandschoen, hoofddoek, blauwe herenglacé, opgezette bunzing, sleuteltje, jongenshandschoen, putjesschep, step, zilverkleurige broche, zwarte handschoen, slot van rij wiel, kinderportemonnee H. Snippe, step, zwarte regenbroek, herenhandschoenen, geel kinder wantje, bromfietstas met inh., zwart lakschoentje. Aan het bureau van politie te Sluiskil, Bosjesweg 1, bevinden zich de volgende voorwerpen: 2 portemonneetjes met inh., paar handschoenen, plastic regenjas,, enige wanten en een sjaal. In Rio de Janeiro- is een pro ces begonnen tegen een politie man die met zes collega's een radicale oplossing had bedacht voor het bedelaarsvraagstuk in de Braziliaanse hoofdstadeen klap op het hoofd en weggooien in de rivier. Zo kwamen in 1962 en 1963 veertien bedelaars aan hun einde. Zij behoorden tot een groep die na herhaaldelijke uit wijzing in de stad bleef terug keren. De verdachte kan tot 500 jaar gevangenisstraf worden veroor deeld indien hij schuldig wordt bevonden. Zijn medebeklaagden zullen later terechtstaan. De zaak kwam aan het licht doordat een van de bedelaars, die met vijf anderen in het water werd gegooid, erin slaagde naar de oever te zwemmen en zijn verhaal vertelde aan de mili taire politie. De openbare aan klager zei dat de beklaagden het ten laste gelegde hadden toege geven. De Amsterdamse rechtbank heeft de 38-jarige vertegenwoor diger J. P. uit de hoofdstad we gens verduistering in dienstbe trekking en het doen van een valse aangifte van diefstal con form de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en aftrek van de preventieve hech tenis. P. die rayonleider was van een Utrechtse groothandel in dranken, had het afgelopen jaar van afnemers ontvangen gelden, totaal 16.000 gld, niet aan zijn werkgever afgedragen, maar uit gegeven aan drank. Om uit de moeilijkheden te geraken had hij in oktober bij de politie een valse aangifte gedaan van dief stal van ziin aktetas met 10.000 gulden. 4

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7