S.E.R. wijst uitbreiding A.W.Z. voorshands al PLAATS ONDER DE ZON OUD-MINISTER BIESHEUVEL OVER DE TOEKOMST VAN EUROPA Zal Duitsland genoegen nemen met met tweederangspositie? DamP0 breekt Dienstencentrum „Bachten Poorte" te Souburg geopend W FINANCIERING VOORLOPIG UIT UE ALGEMENE MIODELEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 14 april 1967 Stuwkracht vermindering Drie jaar voor jongen die zwerver doodde Ifèt lot der medemensn Mr. Struycken benoemd tot lid van de raad van state Aanvoer van kasaardbeien neemt toe Zelfstandig blijven Douglas Houghton voorzitter van labourfractie Helikopter bemanning onderscheiden Schakelen of automatisch? SIMCA Prostituee kreeg zes maanden voor meineed Ander karakter De specialisten Grensincident in Korea eiste doden Moeder doodde pasgeboren baby Moet de N.A.V.O. blijvend het stempel dragen van een militair afweerapparaat? Leggen we ons niet te gemakkelijk neer bij het beeld van een veilig Europees be staan onder een beschermende Amerikaanse paraplu? Moeten we niet in sterkere mate dan voorheen medezeggenschap verlangen in de atlantische poli tiek? Zal Duitsland op den duur ge noegen nemen met een positie van tweede rangsmogendheid, terwijl Frankrijk en Engeland nucleaire wapens bezitten? Dit zijn branden de problemen, die we niet uit de weg mogen gaan, zo zei oud-mlnis- ter B. Biesheuvel gisteren in een toespraak die hij hield op de twee de van drie studiedagen van de christen-democratische fractie van het Europese parlement. Natuurlijk, aldus de heer Bies heuvel, moeten we tot elke prijs voorkomen, dat bij het zoeken naar oplossingen het wantrouwen tus sen Oost- en West-Europa zal toe nemen. Men zal de Sowjet-Unie moeten doen begrijpen, dat een hecht georganiseerd Europa, nauw gelieerd aan de Verenigde Staten, betere mogelijkheden voor stabiele verhoudingen biedt dan een Europa waar nationalistische tendenzen opnieuw tót ontwikkeling kunnen komen. Behalve over de atlantische sa menwerking gaf oud-minister Bies heuvel zijn visie op Europa's inter ne politieke structuur. Onder meer zei hij, dat naarmate de Europese eenwording vordert, we meer en meer geconfronteerd worden met het probleem, dat dit proces niet gebaseerd kan zijn op technocrati sche discussies en oplossingen. Deze laatste lopen vast als het ontbreekt aan politieke wil bij de Europese landen en we mogen onze ogen niet sluiten voor de sympto men, die daarvan de laatste tijd zichtbaar zijn. De fusie van de exe cutieve is nog steeds slepende. Sommige bijeenkomsten van de ministerraad worden gekenmerkt door betreurenswaardig absenteïs me en meer en meer staan er op de agenda punten van secundair be lang. De stuwkracht, die de aan vangsjaren van de gemeenschap kenmerkte, heeft onmiskenbaar aan kracht ingeboet. Als we er niet in slagen dat ge brek aan stuwkracht op te heffen, ziet de toekomst van Europa, maar ook die van de huidige economi sche gemeenschap die we bezig zijn op te bouwen, er somber uit, aldus de heer Biesheuvel. Da rechtbank in Rotterdam heef donderdagmorgen de 17- jarige Pieter S. uit de Maasstad veroordeeld tot drie jaren ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens doodslag op de 52-jarige destijds als zwerver bekend staande Nicolaas van der Harst. De officier van justitie had 14 dagen geleden tegen S. vijf jaren gevangenisstraf met aftrek geëist. Pieter S. doodde in de nacht van 10 op 11 oktober van het vorige jaar Van der Harst in de cabine van een bij het concertgebouw „De Doelen" geparkeerd staande vrachtauto. De jongeman, evenals het slacht offer zonder vaste woonplaats, lag die nacht in de autocabine toen Van der Harst bij hem kwam zitten. Volgens de verklaringen van de jeugdige Rotterdammer zou de zwerver zich daarna jejjens hem hebben misdragen. Pieter S. werd kwaad en stak Van der Harst met zijn mes in het hoofd. Na de hele dag door de stad te hebben gezworven meldde de jongeman zich 's avonds bij de politie als de da der van het inmiddels al lang ontdekte misdrijf. De zaak S. werd 14 dagen ge leden door de Rotterdamse recht bank achter gesloten deuren be handeld. Een echte economische integra tie is onhaalbaar zonder een poli tieke infrastructuur. Ook over de democratisering van de gemeenschap sprak de heer Biesheuvel. Het contact tussen volk en beleid moet hersteld wor den door middel van een volks vertegenwoordiging, die enerzijds wezenlijk invloed op dat gemeen schappelijk beleid kan uitoefenen en anderzijds voor de manier, waarop het die invloed aanwendt, rechtstreeks verantwoordelijkheid draagt tegenover het volk. Een reële inbreng ln de politiek van het westen kan Europa ook slechts leveren, Indien de Integra tie ln de diepte gepaard gaat met een Integratie ln de breedte, dat wil zeggen, dat het aantal landen van de gemeenschap wordt uitge breid. Ook Is een onmisbare voor waarde, dat Europa zich reëel In zet voor de verbetering van het lot van de medemensen ln de ontwik kelingslanden. Bij koninklijk besluit van 12 april 1967 is met ingang van 16 april 1967 benoemd tot lid van de raad van state mr. A. A. M. Struy cken, geboren op 27 december 1906 te Breda. Mr. Struycken was reeds eerder lid van de raad van state, namelijk van 1 november 1959 tot 22 novem ber 1966, toen hij in het kabinet- Zijlstra werd opgenomen als minis ter van justitie. (Advertentie) (ADVERTENTIE! de kracht van een verkoudheid ■Mftbij Vader, Moeder en Kind.man Van Nelle bestellen! Op enkele Nederlandse fruit veilingen gaat de aanvoer van kasaardbeien reeds van betekenis worden. Vooral de veiling in Zaltbommel neemt wat dat be treft een belangrijke plaats in. Daar waren in het begin van deze week reeds dagaanvoeren van 10.000 doosjes aardbeien en op een snelle toename van het aanbod in de komende tijd wordt gerekend. De oogst van kasaardbeien be looft goed te worden. De aard beien die op het ogenblik worden aangevoerd, zijn afkomstig uit kassen waarin is gestookt en de planten bovendien sinds begin januari kunstmatig zijn belicht. De oogst van deze teeltmetho de gaat in de komende weken snel naar een hoogtepunt. Daar na komen de aardbeien uit kas sen waarin enkel is gestookt. De vraag naar kasaardbeien is groot, zowel voor de binnen landse markt als voor export. Vooral van Belgische zijde wordt er belangstelling getoond voor dit Nederlandse tuinbouwpro- dukt. De aanvoer op de veilin gen vindt plaats in doosjes met een netto inhoud van 200 gram aardbeien. Acht doosjes gaan er in een eenmalige krat van papier en plastic met de opdruk „Hol land" en de naam van de veiling. De prfjs van de goede kwali teiten kasaardbeien lag midden deze week tussen 2 en 2,50 per doosje van 200 gram. ORANJE BORDEN Baarn: Op verzoek van de bur gemeester van Baarn zal de A.N. W.B. na de blijde gebeurtenis op kasteel Drakensteyn met behulp van 40 speciale oranje borden op enige doorgaande routes rondom Baarn een extra bewegwijzering aanbrengen. Ze hebben een oranje-kleurige ondergrond met een wit veld, waarop een wieg en een kroon, in oranje, is uit gevoerd. Om te komen tot een redelijk peil van dienstverlening aan zelfstandig wonende bejaarden zijn in de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners over het hele land in totaal ongeveer 250 dienstencentra nodig. Bij een personeelsbezetting per centrum van een leidinggevende functio naris en twee medewerkers zul len in totaal 750 betaalde krach ten dienen te worden ingescha keld, d.w.z. één per 450 bejaar den. Dit werd meegedeeld door dr. G. Hendriks, directeur-generaal voor de maatschappelijke ont wikkeling van het ministerie van C.R.M. Dr. Hendriks sprak bij de ope ning van het dienstencentrum voor bejaarden in Oost- en West- Souburg, hét tweede in Zeeland en het twaalfde in het land. In Zeeland is dit het eerste z.g. in gebouwde dienstencentrum, d.w. z. dat het deel uitmaakt van een complex bejaardenwoningen. Het centrum „Bachten Poorte"-, dat in nauw overleg met het minis terie van C.R.M. is opgezet en dat een rijksbijdrage in de ex ploitatiekosten krijgt van 40 orooent, kan gelden als een voor beeld. De centra worden zodanig ge plaatst, dat zij gemakkelijk be reikbaar zijn voor 2000 of meer zelfstandig wonende bejaarden. De 68-jarige Douglas Hough ton, die deel heeft uitgemaakt van het kabinet-Wilson, is don derdag gekozen tot voorzitter van de labourfraktie in 't lager huis. Hij volgt als zodanig Em manuel Shinwell op. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Uit de tot dusver opgedane er varing blijkt, dat ongeveer de helft van deze bejaarden van een dergelijk centrum gebruik maakt, indien het niet verder dan 1 km van hun woonplaats verwijderd is. Het gaat er om de bejaarden de vormen van dienst verlening te bieden, waardoor zij in staat worden gesteld op behoorlijke wijze zelfstandig te blijven wonen en deel te nemen aan het maatschappelijke leven In zo'n centrum bevinden zich lokaliteiten voor verschillende vormen van recreatie en cultu rele activiteiten, een kamer voor de pedicure, de maatschappelijk werker, de voorlichter, de wijk verpleegster of de arts, voorts een keuken, een badkamer enz. De staf van het centrum zorgt voor activiteinten en diensten, waaraan behoefte bestaat. De verwachting is gerechtvaar digd, dat door een doelmatige spreiding van deze centra be langrijk kan worden bijgedra gen tot het welzijn van een be volkingsgroep, die thans reeds 9,5 procent en straks meer dan 10 procent van de hele bevolking zal uitmaken. De president van de koninklijke Zuidhollandse maatschappij tot redding van schipbreukelingen te te Rotterdam, mr. J. Th. van Mun ster van Heuven, heeft gisteren medailles uitgereikt aan de be manning van de helikopter die in de nacht van 18 op 19 maart j.l. negen opvarenden van de gestrande sleepboot „Vikingbank" redde. De grote zilveren medaille werd uitgereikt aan luitenant ter zee der 1ste klasse N. Van Dam en ad judant-onderofficier vlieger C. K. J. Heinen, de zilveren medaille aan korporaal-vliegtuigmaker R. Nau- mann. De plechtigheid vond plaats ln de kantine nabij het hoofdgebouw van het marinevliegkamp Valken burg. (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1000 sémi-automatisch? Dan kiest u even onderweg! Dan zet u de selectie- handle op „Stadsverkeer/Bergland" of op „Buiten weg" en u rijdt alleen met gas. Of u gebruikt die zelfde handle als een gewone schakelpook! Onge lofelijk vernuftig. Past weer helemaal bij Simca Waarom niet een échte auto, een comfortabele 4-deurs(!) Simca 1000 sémi-automatisch. De nieuw prijs is laag en de inruiiwaarde hoog! Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1000 AUTOMATISCH VANAF f 6095.— V67-10 NEDERLAND N.V.- I ylv De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren bij verstek de 21- jarige prostituee Maria R.-B. uit Amsterdam wegens meineed veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Er was zeven maanden geëist. Toen op 29 december van het vorig jaar haar 23-jarige man, die zij bij de zedenpolitie had aangegeven, voor de rechtbank wegens sou teneurschap terechtstond, had zij als getuige verklaard, dat het geen zij over haar man aan de •politie had meegedeeld onjuist was. Ter zitting werd zij op last van de officier van justitie aan gehouden onder verdenking van het plegen van meineed. Bij haar verhoor door de poli-, tie bekende zij een valse yerkla- ring te hebben afgelegd. 12) Er straalde zelfs een zekere rust van haar uit. Ze had een heel mooi gevormde mond en als ze lachte, wat ze heel vaak deed, kwamen haar schitterend witte tanden sterker uit omdat ze vol le, rode lippen had. Haar kin was rond met iets van een zweem van een kuiltje. Misschien was haar hals wat te kort, maar dat viel niet op. Ze had smalle schouders en leek een beetje teer; een tederheid, die echter niets broos had, maar waar een bepaalde kracht van uitging. Er waren heel wat meisjes en ook wel oudere vrouwen, die 's avonds, als er een troep jonge kerels bij de sluis stond, daar niet graag over de brug gingen omdat ze nooit van tevoren wis ten wat ze er te horen zouden krijgen. Er waren jongens bij, die een vrouw zo onbeschaamd kon den aankijken, dat ze het gevoel kreeg alsof ze met hun blikken haar lichaam aftasten. De eerste keer dat dat verpleegstertje er langs kwam, werd ze ook wel aangekeken, en sommige jongens schenen zelfs wel iets te willen zeggen, maar ze zwegen bedeesd, toen ze opkeek en knikte. Een paar sloegen zelfs de ogen neer alsof ze zich zelf betrapt hadden op iets waarvoor ze zich schaam den. Wie de onbevangen blik in de blauwe ogen van die jonge verpleegster zag, waagde het niet iets onbehoorlijks te zeggen of zelfs maar te denken. Het wa ren de ogen van een jonge vrouw in wie niets verknoeid kon zijn, zo zuiver en zuiverend als het licht van de zon, als de adem van de eindeloze ruimte boven de wijde zee. En zo was ook haar stem, een stem die niet zonder meer welluidend kon worden ge noemd. Een stem die kon troos ten en bemoedigen, maar ook te rechtwijzen, niet door wat ze zei, maar door de toon waarop het gezegd werd. Een stem die zelfs mannen, gewend aan het bulde ren van de storm, het gieren van de wind door tuig en touwwerk, het razen van de branding tegen de kust en het klotsen van de golven telkens weer verraste. Een stem die dwong tot luisteren, rumoer kon dóen verstommen en rust gaf. Toen ze die avond laat sgmen met Rooie Tjeerd in de trein zat, vroeg ze hém of ze eens bij hem aan boord rnocht komen. Ze zou eens met hem willen praten, zei ze. Tegenover elke andere jonge vrouw, tegenover elk ander meis je dat hem zo iets had gevraagd, -ou hij dadelijk op zijn hoede zijn --weest. En tegenover haar was 'j ook niet direct toeschietelijk, aar hij zei toch: „Als je het nodig vindt, kom maar". Hij betrapte zich er de volgen- 3 dagen zelfs op, dat hij af en a naar haar uitkeek. Er ver- epen echter nog een paar we ken, eer ze kwam en hij meende al, dat ze het vergeten was. Pas op een van de laatste mooie da gen in het najaar zag hij haar met een roeiboot de rivier over steken. Een zoele wind, een len tewind} e leek het bijna, ruiste door hét hoge riet. Het water blikkerde in het licht van de stralende zon. De lucht was blauw. Een paar meeuwen scheerden rond de oude tjalk, langszij van zijn woonark, waar op Tjeerd aan het timmeren was. Hij lag daar efg mooi, een beet je verscholen in een diepe bocht van de schier eindeloze rietvel den aan de monding van de ri vier, die bij het dorp achter de dijk een halve kilometer breed was. „Maar niet zo mooi als het lijkt", zei hij, toen het verpleeg stertje even op het voorschip was gaan staan en rondkeek. „Het is hier te open naar het noord westen en daar komt juist de wind vandaan als het stormt". En hij vroeg haar of ze een kop koffie bij hem kwam drinken. „Ja, als je het klaar hebt. Ze ging op een stapel nieuw hout zitten. Rooiè Tjeerd had altijd de kof fie klaar als hij aan boord was. Hij dronk nooit iets anders. „Hoever ben je met je nieuwe ark?" Het schoot al op, zei hij. Hij hoopte het dak erop te hebben voor het slecht weer begon te worden. „Maar ik weet niet of me dat zal gelukken Met een zaag in de hand ging hij even bij haar zitten, nadat hij twee kommen koffie, een pot suiker en een kannetje melk van- beneden had gehaald. „Ik schiet niet zo erg hard op". Ze vond, dat hij het toch heel goed deed. „En je bent nooit timmerman geweest?" Dan moest ze hem wel bewonderen. En dan was het hem ook niet kwalijk te nemen, dat hij niet zo erg hard opschoot. „Nee", zei hij, kortaf. Hij had bedoeld, dat het hem meer moei te kostte dan iemand met twee goede handen. En dat had hij eigenlijk van haar willen horen Maar ze scheen het niets bijzon ders te vinden. Daarom begon hij er nog eens over. „Hij is net een grote jongen, die geprezen wil worden", dacht ze bij zich zelf, toen hij haar uit legde hoe hij de balken op maat moest zagen en dan aan het ene eind een pen en aan het andere een gat maakte. Natuurlijk be greep ze niet wat een pen-en-gat verbinding was, maar ze begreep best wat hij bedoelde. „Waar heb je dat geleerd?" „Ik heb het van scheepstim merlui afgekeken, maar Maar hij had zich zelf moeten leren hoe hij het met één hand kon doen. En daar scheen zij helemaal niet aan te denken, zo dat hij er op het laatst niet lan ger over kon zwijgen en terwijl hij zijn verminkte pols liet zien, zei hij dat 't voor hem natuurlijk veel moeilijker was dan voor an deren. Ze haalde echter alleen even de schouders op. „Nou ja (Wordt vervolgd.) De sociaal-economische raad geeft de minister van sociale zaken ln overweging te bevorderen, dat het pakket van het gewijzigde wetsontwerp algemene wet zware geneeskundige risico's (a.w.z.) voorshands niet wordt uitgebreid met andere verstrekkingen dan die welke in het aanvankelijke wets ontwerp waren opgenomen. Het heeft verder bij de S.ER bezwaar ontmoet, dat in het ge wijzigde wetsontwerp wordt voor gesteld een verandering te brengen in de formulering van de mogelijk heid tot het opnemen in het ver strekkingenpakket van verzorging in dagverblijven en in gezinsver- zorgende verblijven voor gehandi capten. De in het gewijzigde wets ontwerp veranderde formulering kan de indruk wekken dat een soepeler beleid wordt beoogd bij het aanwijzen van deze verzorging dan aanvankelijk het plan was. De S.È.R. zou het betreuren als dat het geval mocht zijn. De sociaal-economische raad stemt er mee in dat de A.W.Z. voorlopig uit de algemene middelen wordt gefinancierd, maar hij acht het een bezwaar, dat in de betref fende kamerstukken de financiële gevolgen der voorgestelde uitbrei ding slechts summier en weinig in zichtelijk zijn weergegeven. De raad vestigt er de aandacht op, dat de voorgestelde uitbreiding met de klinisch sDecialistische hulp en met de ziekenhuisverpleging ge durende het eerste jaar een geheel ander karakter geeft aan de wet dan aanvankelijk voor ogen heeft gestaan. De raad herinnert er aan dat de S.E.R. en de ziekenfondsraad in hun vroegere adviezen hebben ge streefd naar een dekking van risi co's die niet door een verzekering zijn gedekt en die zulke grote financiële lasten met zich kunnen brengen, dat ze door nagenoeg nie mand kunnen worden gedragen. Door die bewust gekozen opzet werd de mogelijkheid geschapen de financiële lasten van deze risico's op een aanvaardbare manier door de gehele bevolking te laten dra gen, zonder dat de structuur der bestaande verzekeringen tegen kos ten van geneeskundige verzorging verandering zou behoeven te on dergaan. Vooral dit laatste heeft zwaar gewogen, omdat daarmee werd voorkomen dat de gehele structuur van deze verzekeringen aan de orde zou moeten worden gesteld, dat onvermijdelijk zou hebben ge leid tot vertraging in het uitbren gen der adviezen en derhalve in het tot stand komen van de A.W.Z. De S.E.R. merkt voorts o.m. op dat in de derde nota van wijziging geen inzicht wordt gegeven in de berekeningen of schattingen die leiden tot het daarin genoemde premiepercentage van 2,8 tot 3. De raad acht het vooral een omissie, dat niet blijkt welke honoraria vopr de specialisten in aanmerking zijn genomen bij die schatting. Ook blijkt niet of er hierover met deze eroepering is overlegd. Vooral vopr deze groep betekent het voorstel een ingrijpende wijziging... De mo gelijke gevolgen daarvan,: ook op financieel terrein, moeten voor de beslissing van belang worden ge acht. De raad deelt tenslotte mede dat hij graag zijn oordeel wil geven, als de minister het gewenst acht dat het vraagstuk van de structuur der verzekeringen tegen kosten van geneeskundige verzorging wordt bezien. In zulk een advies kan dan ook de financiering van die verzekeringen worden bekeken. (Advertentie) (Advertentie) Van Nelle bestellen! Radio-Pjongjang, opgevangen in Tokio, heeft donderdag ge meld, dat Amerikaanse eenheden woensdagavond laat met kanon nen en automatische wapens de Noordkoreaanse stellingen in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea hebben beschoten. De aanval was echter afgeslagen. Eerder is door een militaire woordvoerder in Seoel meegedeeld, dat er woensdag avond bij een gevecht tussen Zuidkoreaanse militairen en on geveer 60 Noordkoreaanse infil tranten in de gedemilitariseerde zone zeker drie Noordkoreanen zijn gesneuveld. Generaal Park Tsjoeng Koek, vertegenwoordiger van Noord- Korea in de bestandscommissie, heeft bij de V. N. geprotesteerd tegen „het optreden van de Amerikanen" en verklaard dat de Amerikanen de gevolgen zul len moeten dragen, als zij „met vuur blijven spelen". Van Nelle bestellen! Na een minitieus onderzoek waarbij flarden krantepapier een belangrijke rol hebben gespeeld, is de Tilburgse politie overge gaan tot de aanhouding en in sluiting van de 31-jarige onge huwde serveerster L. den O., ge boortig uit de omgeving van Hel mond, verdacht van moord op haar pasgeboren zoontje. De vrouw heeft een volledige bekentenis afgelegd. Op 28 maart werd door een gemeentewerker in het riviertje de Oude Ley in Tilburg het lijkje van een pasge boren baby gevonden, gewikkeld in kranten en verpakt in een plastic zak. In de zak bevond zich bovendien een damesbroekje, waarop de initialen L. O. voor kwamen. Sectie wees uit dat de baby kort na de geboorte door wurging om het leven werd ge bracht en dat het slechts korte tijd in het water had gelegen. Een onderzoek leidde naar de ser veerster, die reeds enkele jaren in een kosthuis in Tilburg ver blijft. Tijdens haar bekentenis vertelde zij een tijdlang omgang te hebben gehad met een Til- burger die na het verbreken van de relatie gehuwd bleek te zijn. Voor de gevolgen die zich aan dienden, wenste hij geen verant woording te dragen. De serveer ster wilde uit schaamte voor haar omgeving de zwangerschap en de bevalling verborgen hou den. Toen het kindje de eerste kreten slaakte, heeft de vrouw haar zoontje gewurgd. Bij de be valling die in de nacht van 27 op 28 maart plaats vond, is niemand aanwezig geweest. Zelf heeft de vrouw het kind in de kranten en in de zak gestopt, waarna ze en kele uren na de geboorte per bromfiets naar de Oude Ley is gereden, waar het lijkje in het water werd geworpen. De vrouw is daarop gewoon haar werk zaamheden in een kantine gaan verrichten. (Advertentie) Van Nelle bestellen!

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2