Droom van een nieuw Amerika Kamerleden bespraken de moeilijkheden in de textielindustrie Drie bruggen opgeblazen door de Vietcong PRESIDENT JOHNSON IN PUNTE DEL ESTE OVER DE VERHOOR VAN DE RUS GL0UKH0V ZAL VERSCHEIDENE DAGEN DUREN ADENAUERS TOESTAND ZORGWEKKEND HET WEER VRIJDAG 14 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6916 Zeven punten Aanval op de Ver. Staten Toestand gespannen Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater De P.T.T. op de dag van de blijde gebeurtenis Stimulerings gebied Mortier bombardement AMERIKAANS TRANSPORT VLIEGTUIG IN ZUID-VIETNAM VERONGELUKT Gearresteerde Rus werd niet mishandeld Maison Désirée VOOR DAMES EN HEREN Duitse fotograaf achter kasteel Drakensteyn aangehouden Franse politie rolt pornografiebende op Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géc.. handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen President Johnson heeft don' derdag op de interamerikaanse topconferentie in de Uruguayese badplaats Punta dei Este een iringend beroep gedaan op alle Latijns-Amerikaanse landen, in samenwerking met de Verenig de Staten „de droom van een nieuw Amerika" te verwezen lijken. Hij bepleitte een „rationeel ontwikkelingsprogramma" en be loofde dat hij het Amerikaans congres om „een belangrijke bij drage" zal vragen wanneer de Latijns-Amerikaanse landen be sluiten samen te gaan in een ge meenschappelijke markt. Deze bijdrage zou de overgang naar economische integratie helpen vergemakkelijken. Johnson ontvouwde een Ame rikaans hulpverleningsplan van zeven punten 1. Amerikaanse financiële steun voor een toekomstige Latijns- Amerikaanse gemeenschappe lijke markt. 2. Vergroting van de steun voor de grote multinationale ont wikkelingsprojecten. 3. Bestudering samen met an dere industrielanden van de mogelijkheid van tijdelijke preferentiële tarieven voor alle ontwikkelingslanden. 4. Hulp op het gebied van de landbouw. 5. Hulp op het wetenschappe lijke en technologische vlak. 6. Steun op het gebied van de volksgezondheid. 7. Kredieten voor de bouw van universiteiten. De Amerikaanse president ver klaarde dat er met de ontwikke ling van Latijns-Amerika haast geboden is. „Ik beloof hierbij plechtig zolang ik aanblijf, alles te zullen doen wat in mijn macht ligt om u hierbij te hel pen", zo zei hij. Een zaak van de eerste orde was de vorming van een ge meenschappelijke markt. Hope lijk zou de economische integra tie tegen 1985 een feit zijn. Johnson verklaarde voorts dat hij de Amerikaanse Import-Ex- portbank zal verzoeken leningen te verstrekken voor de bouw van grondstations in Latijns- Amerika voor kunstmaanverbin dingen. De eerste directe aanval op de Verenigde Staten kwam donder dag van Ecuadors president Aro- semena, die Washington verweet miljarden dollars te besteden aan de verdediging van de democra tie in Vietnam maar de Latijns- Amerikaanse buurlanden te ver waarlozen. „Dit blijft voor ons verbazingwekkend", zo zei hij. De Amerikanen vechten in het verre Vietnam terwijl „aan hun eigen grens en voor hun eigen deur volken protesteren in lan den wier democratische grond vesten trillen van het marche ren van guerillastrijders, waarin de ellende niet alleen het lichaam maar ook de geest aan tast". Johnson, twee plaatsen van Arosemena af, klapte na diens toespraak niet met de an deren mee. zijn donderdag verscheidene bomaanslagen gepleegd, die ove rigens geen schade aanrichtten. De politie verrichtte een aantal arrestaties. Talrijke studenten mogen nog steeds niet het ter rein van de universiteit verla ten, dat twee dagen geleden door de politie is omsingeld na ern stige onlusten waarbij een sol daat ernstig gewond raakte. President Leoni van Venezuela kondigde aan dat hij binnenkort om een interamerikaanse confe rentie zal verzoeken die de Cu baanse „agressie en interventie" in zijn land moet behandelen. Het bewind van Fidel Castro had volgens hem voor een op leving van het terrorisme in Venezuela gezorgd. In de Uruguese hoofdstad Mon tevideo blijft de toestand ge spannen door het optreden van anti-Amerikaanse betogers. Er SCHRALER WEERTYPE De luchtdrukverdeling wordt gekenmerkt door een gordel van hoge luchtdruk die zich van de Azoren in noordoostelijke rich ting via de Britse eilanden tot over zuid-Scandinavië uitstrekt. Gelijktijdig beheerst een de pressie boven de Middellandse Zee het weerbeeld in een groot deel van zuid-Europa. Ons land bevindt zich door deze luchtdrukverdeling in een noordoostelijke luchtstroming. Een hierin aanwezige buiensto ring trok over Zeeland naar de Noordzee en Engeland weg en werd gevolgd door een breed ge bied met weinig bewolking. Dank zij de zon en de aanwezige zachte lucht stegen de middagtempera- turen in ons land tot 15 a 18 gra den Celsius, ook al bleven zij langs de Waddenkust enkele gra den lager. Met een matige en in de mid dag tijdelijk vrij krachtige noord oostelijke wind wordt nu iets drogere en daardoor ook schrale- Apiil 14 15 18 17 MAAN op onder 7.24 ZON op onder 5.47 19.33 5.45 19.36 5.43 19.38 5.41 19.40 7.59 1.07 8.48 2.11 9.53 3.0? re lucht aangevoerd. Weliswaar trekken hierin wolkenvelden mee, maar deze zijn aan oplossing onderhevig. De aangevoerde lucht is ook kouder, zodat het mede als gevolg van de toene ming van de wind en de kans op enkele wolkenvelden minder aangenaam zal zijn dan donder dag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Schraal weer Droog en zonnig weer, maar plaatselijk ook enkele wolken velden. Matige, en voornamelijk aan de kust tijdelijk vrij krach tige wind tussen noord en noord west. Schraal weer met gematig de middagtemperaturen. VRIJDAG 14 APRIL v.m. n.m. Breskens 4.14 4.33 Terneuzen 4.50 5.09 Hansweert 5.24 9.43 Walsoorden 5.23 5.42 ZATERDAG 15 APRIL v.m. n.m. Breskens 4.50 5.09 Terneuzen 5.26 5.45 Hansweert 6.00 6.19 misSQtdm 5-59 0.18 De PTT heeft voor de diensten op de dag van de blijde gebeur tenis de volgende regeling ge troffen. Heeft de bekendmaking van de geboorte tussen middernacht en 12 uur plaats, dan vervalt de tweede bestelling, behalve op vrijdag. Vindt de bekendmakinge na 12 uur plaats, dan wordt de twee de bestelling normaal uitge voerd. De openstellingsuren van de loketten in de postkantoren ondergaan geen wijziging. Wel kan het aantal geopende loket ten worden aangepast aan een eventueel verminderd verkeer. Het postvervoer funktioneert normaal, evenals de telegraaf- en telefoondienst. DE CONFERENTIE VAN AMERIKAANSE STATEN Punta del Este: President John son met oortelefoon en president Montenegro van Guatemala tij dens de staatshoofdenconferentie van Amerikaanse staten. In een gecombineerde zitting van de vaste Kamercommissies van sociale zaken en van econo mische zaken zijn gisteren de moeilijkheden in de textielindus trie besproken. Aanwezig in deze zitting waren de minister van sociale zaken en volksgezond heid, de heer B. Roolvink, en de minister van economische zaken, mr. L. de Block. Minister De Block deelde mee dat hij de commissie een uiteen zetting had gegeven over de gronden van de moeilijk- bij de firi&k V*fn Keek en men tot de nu gekozen op lossing is gekomen. Tevens heeft minister De Block de achter gronden belicht van de moeilijk heden in de gehele textielindus- (ADVERTENTIE) ma trie en besproken hoe zal moe ten worden gemanoeuvreerd, om aan dez moeilijkheden het hoofd te bieden. Volgende week dinsdag zullen de bewindslieden het overleg met de Kamercommissies voortzet ten. De voorzitter van de gecombi neerde bijeenkomst, drs. Roe mers, deelde na afloop mee, dat uitvoerig is besproken of Twente tot stimuleringsgebied zal wor den verklaard, zoals bijvoor beeld het noorden des lands. Hij sprak de verwachting uit dat het gehele vraagstuk binnenkort in openbare discussie in de Kamer zal komen. De commissies hebben intussen van de gemeentebesturen van Enschede, Almelo, Hengelo en Borne een uitnodiging ontvangen om een bezoek aan Twente te brengen. Dit zal waarschijnlijk volgende week vrijdag plaats vinden. <De heer Roemers zei te hopen dat de bij die gelegenheid te hou den „hearing" openbaar zal zijn en dat daarbij vertegenwoordi gers van werkgevers, werk nemers en gewestelijke arbeids bureaus aanwezig zullen zijn. De hoofdvertegenwoordiger van Aeroflot in Nederland, de Rus V. A. Gloukhov, wordt in het huis van bewaring aan de Casuariestraat in Den Haag ver hoord, verdacht van een overi- -I De Vietkong heeft gisteren de belangrijke spoorweg- en ver- keersbrug over een rivier, 10 km ten noordwesten van Danang, opgeblazen. De brug ligt in de belangrijk ste noord-zuid aanvoerweg voor de Amerikaanse en Zuidvietna- mese bases te Hoeé, Dong Ha en Gio Linh. Kort vóór het aanbreken van de dag werd door een ontplof fing een betonnen pijler onder de 250 meter lange brug weg geslagen, waardoor 100 meter van de brug in het water stortte. Volgens een militaire woord voerder is op de oever van de rivier nabij de plaats van de ont ploffing het stoffelijk overschot van drie Vietnamezen gevonden. Een onderzoek wordt ingesteld of zij betrokken waren bij de aanslag. De brug werd bewaakt door een tank met zoeklicht en een peloton mariniers. De beide mariniers op de brug verklaarden geen enkel geluid te hebben gehoord, vóórdat zij door de ontploffing van de brug wer den geblazen. De brug .was in 1959 door de Franse firma Eiffel herbouwd, na in de Indochinese oorlog twee- maai ie zün opgeblazen, De Vietkong heeft donderdag in het noorden van Zuid-Viet- nam nog drie bruggen vernield en de provinciale hoofdstad Kwang Tri met mortieren be schoten. Het mortierbombardement op Kwang Tri heeft drie en een half uur geduurd. Er zijn 130 grana ten afgevuurd, die Amerikaanse en Zuidvietnamese militaire in stallaties en kampementen trof fen. Van Amerikaanse zijde werd in Saigon meegedeeld dat de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam tussen 1 en 8 april met 3.000 man is toegenomen. De totale sterkte is nu 438.000 man. De Ameri kaanse inlichtingendienst schat de sterkte van de Vietkong op 297.000 man. Een Amerikaans straaltrans- portvliegtuig van het type lock- heed C 141 „starlifter" is donder dag kort na opstijging van de basis Cam Aanh in Zuid-Viet- nam in zee gestort. Twee van de negen beman- nigsleden zijn gered door een motorboot. Gevreesd wordt dat de zeven anderen zich niet tijdig uit het vliegtuig hebben kunnen verwij deren en om het leven zijn ge komen. Donderdagmiddag werden nieu we zuurstofflessen in de villa te Rhöndorf binnengebracht. Men vermoedt dat de zieke reeds in een zuurstoftent ligt, In allerijl werden nieuwe geneesmiddelen bezorgd. Verscheidene dokters stun mb bet sMtbttL Onder de talrijke wensen voor beterschap zijn telegrammen van de paus, van generaal De Gaulle en generaal Franco. Even na 17 uur Ned. tijd deel de de particulier secretaris van Adenauer mee dat er geen ver andering in de toestand van de patiënt was ingetreden. gens niet geslaagde poging om uit te lokken, dat hem in het ar rondissement Den Haag staats geheimen zouden worden uitge leverd. Naar de officier van justitie, die het opsporingsonderzoek leidt, mr. W. J. Kolkert, gisteren meedeelde, zal het onderzoek door hem en de rijksrecherche zeker nog een paar dagen duren. Mr. Kolkert kon nog geen vrij heid vinden te zeggen om welke staatsgeheimen het gaat en tot wie de Rus zich had gewend. De arrestatie van Gloukhov geschied de in opdracht van mr. Kolkert, die meent over voldoende aan- wijzigingen te beschikken om Gloukhov aan te houden. Als het opsporingsonderzoek is afgelopen, zal worden nagegaan of er voldoende gronden zijn om de rechter-commissaris te vra gen de verdachte in bewaring te stellen. Ontbreken deze gronden, dan zal de Rus op vrije voeten moeten worden gesteld. Naar mr. Kolkert desgevraagd meedeelde, leek het er donder dag nog niet op, dat deze zaak verband heeft of verbindingen kent met de Italiaanse spion- nageaffaire, die tot aanhoudingen leidde van employees van Aero flot op Cyprus, in Parijs en in Brussel, waar ze luchtvaartge heimen trachtten te verzamelen. Naar aanleiding van klachten van de in Amsterdam aangehou den Rus V. A. Gloukhov, dat hij zou zijn mishandeld, heeft de of ficier van justitie die het onder zoek leidt, mr. W. J. Kolkert, de Rus onverwijld door een arts laten onderzoeken. Uit het medisch rapport blijkt dat de Rus rode strepen over zijn beide polsen had, die het gevolg zijn van zijn arrestatie. Vóórts werd een oppervlakkig wondje geconstateerd aan zijn linker onderbeen ter grootte van een cent. Tevens had Gloukhov ge klaagd over pijn aan beide schou ders, maar volgens de officier van justitie heeft de onderzoe kende arts hier geep enkel let tel aangetroffen. TAPTOE OP SOESTDIIK Soestdijk: Het kadettenkorps der K.M.A. heeft woensdagmiddag op paleis Soestdijk een taptoe gegeven. Op de foto luistert prins Bernhard aandachtig naar de muziek. (ADVERTENTIE) Natuurlijk weer bij Sprankelend nieuwe voor j aars - kollektie Noordstraat 51-53 Terneuzen De rijkspolitie heeft donder dagmiddag omstreeks half zes de free-lance Duitse fotograaf A. Johonnsman uit Bad Grund aan gehouden, omdat hij zich op ver boden grond achter het kasteel Drakensteijn bevond. Hij werd voor het verstrekken van inlich tingen meegenomen naar huize „Klein Drakensteijn". De rijks politie had niet de bedoeling proces-verbaal tegen de man op te maken. „We willen hem alleen duidelijk maken wat de blauwe bordjes verboden toegang be tekenen, want wellicht weet hij dat niet", zo zei een wachtmees ter van de rijkspolitie. De gemeentepolitie van Baarn heeft in de afgelopen week wel enkele processen-verbaal opge maakt wegens overtreding van art. 461 van het wetb. van straf recht, maar dit betrof Nederlan ders. De Duitser, die tijdelijk in Deventer woont en rond Draken steijn foto's tracht te maken voor een Duits persbureau en Duitse week- en dagbladen, verklaarde dat hij op het laantje achter kasteel Drakensteyn is terecht gekomen zonder een bordje, prikkeldraad of een slagboom te hebben gezien. De politie signa leerde hem al eerder op ver boden terrein. Daarom oordeel de zij het nuttig de man te laten weten waaraan hij zich rond Drakensteijn dient te houden. De journalisten kregen bij de rijks politie de gelegenheid de foto graaf te spreken, nog vóór hij zijn inlichtingen aan de rijkspo litie had verstrekt. „U hoeft zich echt niet bang te maken dat we hem houden. We lossen dit tot volle tevredenheid op", ver zekerde een rijkspolitieman. De Franse politie heeft een in ternationale bende opgerold, die handelde in pornografische hoe ken en films. Veertig personen, onder wie boekhandelaren, zaken lieden en filmmakers zijn gear resteerd. De politie schat dat bij de affaire tweehonderd mensen zijn betrokken. De pornografi sche boeken en films werden in Frankrijk en andere landen ver kocht. Prank, bïï abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer; 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1