Ernstig ongeluk op overweg te Velp Voor uw buitenteodsexrakanoe, SMtouriiflP^,1967 6^^35321 Zr*S Misverstand over „beschuiten met muisjes" in Assen Papierfabriek weigert loonsverhoging te betalen BOMEN NIET GESLOTEN: BEURSOVERZICHT ZESTIEN MILJOEN KILO BUIS GAAT DE ZEE IN BIJ SCHEVENINGEN SPI0NAGEK0MPL0T IN NOORWEGEN ONTDEKT DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Kanselier Kiesinger zoekt toenadering tot Oost-Duitsland De Sowjet- russische ruimtevaart Oud-bonds- kanselier Adenauer ziek 12 procent dividend Voetbal Nederlaag voor Dukla Praag in Glasgow Lierenvermogen 600 ton Donderdag IS april 1967 Op de overweg in de Kerk straat in Velp is gisteren om streeks twee uur een ernstig on geluk gebeurd. Eén persoon kwam om het leven, één werd zwaar en twee anderen licht gewond. De overweg is gelegen in de spoorlijn Arnhem-Zutphen. Door dat de bomen niet waren ge sloten, reden een personenauto en een scooter normaal de over weg op juist op het tijdstip dat een losse locomotief naderde. De locomotief kwam zowel met de scooter als de auto in botsing. De overweg wordt van een af stand van ongeveer 200 meter met de hand bediend. Twee treinen hebben door dit tragische ongeluk vertraging opgelopen. De scooterrijder, de 24-jarige kantoorbediende H. J. van Oos terhout, werd gedood. De be stuurder van de auto, de 61-jari- ge heer H. van Manen, werd ernstig gewond naar een zieken huis in Velp overgebracht. Twee meisjes, die op de fiets waren, werden eveneens geraakt door de locomotief. Een van hen, de 16-jarige Hillegonda Visser, moest licht gewond in een zie kenhuis worden opgenomen. Het andere meisje, de 18-jarige Cornelia Hogeweg, kon na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis worden gebracht. Zo wel de scooterrijder die werd gedood, als de gewonden, woon den in Velp. De locomotief waarmee het fatale ongeluk gebeurde, maakte een extra-rit. Juist voor hij de overweg bereikte, was hier een sneltrein uit de andere richting gepasseerd. De overwegwachters de post werd door twee man bediend openden na het pas seren van de sneltrein de bomen met het fatale gevolg. Politie en spoorwegrecherche stellen een onderzoek in. Tegen de overwegwachter S. is proces verbaal opgemaakt. ZOMERZEGELS 1967 Scheveningen: In het Zee-aqua rium vond dinsdagochtend de start plaats van de verkoop van de zomerzegels 1967. Koper van de eerste serie was de direkteur- generaal van de PTT, prof. ir. G. H. Bast. V.l.n.r. de hoofddirek- teur der posterijen, A. G. de Vries, prof. Bast, het Scheve- ningse echtpaar Taal, dat voor de incasso zorgde, en de voorzitter van de stichting comité zomer zegels, mr. H. W. Blgemers. voordelig vakantie-artikel- 'V Bondskanselier Kiesinger van de Westduitse bondsrepubliek heeft gisteren in een verklaring voor de bondsdag een beroep op de Duitse democratische repu bliek (Oost-Duitsland) gedaan om samen te werken bij het nemen van een reeks maatrege len die de voorwaarden moeten scheppen voor een ontspanning tussen beide staten. Kiesinger stelde onder meer gezamenlijke ontwikkeling van wegen eh spoorwegen, vrije uitwisseling van kranten en boeken, samen werking bij de levering van elek trische energie en hereniging van gescheiden gezinnen voor. Ook pleitte de bondskanselier voor overheidsgaranties en kredieten om de handel tussen Oost- en West-Duitsland uit te breiden. De verklaring van Kiesinger kwam kort vóór de opening van het Oostduitse communistische partijcongres, dat maandag a.s. in Oost-Berlijn begint. Waarnemers verwachten een weinig toeschietelijke houding van Oost-Duitsland. Zij wezen erop dat de Oostduitse regering vijandig heeft gereageerd op het Westduitse „vredesoffensief in Oost-Europa". De eerste ruimtevaarder die buiten zijn cabine in de ruimte heeft gezweefd,' de Rus Alexei Leonov, heeft in een vraagge sprek met Tass gezegd dat de Sowjet-Unie bemande ruimte stations zal krijgen. Van deze stations uit kunnen dan vluch ten worden ondernomen naar andere planeten. Ook zullen zij worden voorzien van waar nemingsposten voor weer- en sterrenkunde. De geleerden die daar werken zullen periodiek worden afgelost. Ter gelegenheid van de zesde verjaardag van de eerste beman de ruimtevlucht door Yoeri Ga garin publiceerde de Russische pers verscheidene vraaggesprek ken. De correspondent van ,Trud' gaf een beschrijving van de ver beteringen die op de lanceer- plaats Baikonoer in centraal- Azië zijn aangebracht. Zo wordt het merendeel van het werk voor controle en voorbereiding van de lanceringen niet meer op de lanceerplaats verricht, maar in laboratoria en wetenschappe lijke onderzoekcentra, waarbij gebruik wordt gemaakt van elektronische rekenmachines die fouten uitsluiten. Daardoor is ook veel minder personeel nodig. Voor dit doel zijn ook vele on- dergöBKis» kabel# aangebracht. De direktie van de papierfa briek in Maastricht weigert het 2500 koppen tellende personeel de door de regering-Zijlstra voor dit jaar vastgestelde loonsver hogingen van 4 en 1,5 procent uit te betalen. Zodoende aldus „Industria", het blad van de katholieke bond van werknemers in industriële bedrijven „Sint Willibrordus" kan er geen c.a.o. worden afgesloten. De direktie heeft volgens het blad besloten om te bezuinigen. Dit in verband met de sterk aan getaste winstcapacitei van de onderneming. Zij heeft de vak bonden laten weten dat dank zij de ontspannen arbeidsmarkt van dit ogenblik de mogelijkheden zijn geschapen om het personeel dit jaar de loon- en salarisver hoging te onthouden. De direktie beroept zich erop dat de loonmaatregel de vorm van een vergunning heeft aan genomen en niet van een ver plichting. Zij heeft de vakbonden laten weten dat het loonniveau in de Maastrichtse fabriek, ver geleken met de lonen in de overige regionale industrieën, hoog genoeg is om zich een loon stop te kunnen veroorloven. „Sint Willibrordus" stelt daar tegenover dat de funktie-eisen bij de K.N.P. heel wat hoger zijn dan in de andere bedrijven. De gezondheidstoestand var oud-bondskanselier Konrad Ade nauer is onverwacht slechter ge worden. De christendemocrati sche partij deelde woensdag of ficieel mee, dat hij „griep met bronchitis heeft, die het hele organisme heeft aangetast". De huisdokter van de 91-jarige politicus heeft voor behandeling assistentie ingeroepen van het hoofd van de kliniek van de medische universiteit te Bonn en enige dokters van deze kliniek. Adenauer wordt in zijn woning behandeld. Op 20 april zou hij met vacantie naar Cadenabbia te Rhöndorf aan het meer van Como zijn gegaan. Een regeringswoordvoerder in Bonn zei later dat er geen reden voor directe ongerustheid is, maar dat voor een man van Ade nauers leeftijd elke ziekte de be zorgdheid doet toenemen. De katholieke bond vindt het niet juist dat wordt voorgesteld om aan de aandeelhouders dit jaar een dividend uit te keren van 12 procent, hetzelfde als in 1965. Men wijst er verder op dat het bedrijf bezig is met de op bouw van een nieuwe fabriek in Lanaken in België, waarmee een investering van ongeveer 3,8 miljoen gulden is gemoeid. Het bestuur van „Sint Willi brordus" hoopt dat de direktie tijdig gaat beseffen, dat alleen in uiterste noodzaak en als laatste redmiddel aan de werknemers de loonsverhoging mag worden onthouden, die de regering voor het hele Nederlandse bedrijfs leven toelaatbaar achtte. INTERNATIONALS GEVRAAGD De' internationale waarden hebben gisteren de vaste stem ming van dinsdag kunnen voort zetten. De markt ontving een goede stimulans van Wallstreet, waar Unilever een volle dollar hoger sloot. Ook de overige Nederlandse fondsen lagen in New York gevraagd in de markt. Verder gaf Wallstreet voor de eigen fondsen een koersherstel te zien na de twee voorgaande flauwe dagen. De handel in Unilever was vooral beginbeurs actief. Ge opend werd op 91,30 tegen een voorgaande slotprijs van 89,90. De vraag kwam hoofdzakelijk van lokale zijde. In de overige hoofdfondsen was de handel kalm. Kon. Olie verbeterde met een koers op 129,90 ruim een gul den. Philips was bijna een gul den hoger op 87,50, AKU prijs houdend met een eerste verhan deling op 52,30. Voor Hoogovens werd een drie punten hogere advieskoers op 338 opgegeven. De directie van Hoogovens verwacht, dat het eerse kwartaal 1967 betere cijfers zal laten zien dan het eerste kwartaal 1966. KLM was beduidend hoger om dat dit fonds in New York vast in de markt lag met een koers- avance van 2% dollar. In de scheepvaartsector verliep de handel rustig. Van Nievelt was een punt in reactie op 104 na de vaste stemming van dins dag. De cultures waren licht ver deeld, Amsterdam Rubber iets lager, HVA 'n kleinigheid hoger. De staatsfondsenmarkt was prijs houdend met weinig zaken. Hoogovens was vast met een koersverbetering van tien punten tot 345. KLM verbeterde negen gulden tot 386. Van de interna tionale waarden zakte Philips in tot 87,10 maar door plotselinge vraag van lokale zijde werd de stemming vast met een notering op 88,40. In de eerste periode waren Bijenkorf 6% punt, Kon. Zout 5, Calvé 10, Ned. Kabel 6, Chemi sche Fabriek Naarden 12, Buhr- mann en Smit Transformatoren ieder vier punten hoger. Lager waren Fokker met vier, Spaar- nestad, Heineken en Wernink Beton ieder met zes punten. Hoo- genbosch gaf vijf en Oranjeboom 4% punt prijs. Van der Grinten had een slechte dag met 'n koers daling van 17 punten. Neder landse exportpapier was iets lager op het passeren van het dividend (5 procent). Ook Grasso lag gemakkelijker in de markt op de dividendverlaging. Nabeurskoersen A.K.U.: 52,40) Hoogovens: (355,00) Kon Olie: 129,80—130,30 (129,90) Philips: 89,90— 90,20 88,15) Unilever: 92,3092,80 91,50) K.L.M.: (386,00) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0610.16 Amerik. dollar 3.59%3.63% Canadese dollar 3.31—3.36 Franse frank (100) 72.8573.55 Belgische frank (100) 7.147.19 Duitse mark (100) 90.60—91.10 Zweedse kroon (100) 69.5070.50 Zwitserse fr. (100) 83.4083.90 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 51.8052.80 Noorse kroon (100) 50.1051.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06 Portugese escudo (100) 12.57%—12.72% Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.95—6.10 Door 'n samenloop van om standigheden, gepaard gaan de met een misverstand van de zijde van de Asser hoofden van scholen, zal de school jeugd van Assen niet kunnen profiteren van de voordelige aanbieding van de gezamen lijke Nederlandse beschuit industrie om op de dag van de geboorte van de oranjetelg gratis beschuiten met muisjes te eten. De „Verbisko", fabrikant van beschuiten, heeft van de aanbieding bericht gestuurd naar de federatie van oranje verenigingen. Verbisko stuur de ook bericht naar de over koepelende organisaties van onderwijzend personeel in Nederland, waarbij deze wer den verzocht zich voor het verkrijgen van beschuiten met meisjes tot de plaatselijke oranjeverenigingen te wen den. De Asser oranjevereni ging heeft slechts twee reak- ties gekregen van de hoofden van scholen en deze kwamen bovendien een week te laat om nog voor de aanbieding van beschuiten in aanmerking te kunnen komen. De hoofden van scholen merken thans op'dat zij van de door Verbisko gedane aan bieding en de gang van zaken betreffende de bestelling niets afwisten. Waarschijnlijk zal men uit eigen schoolmidde- len de jeugd nu trakteren op beschuiten met muisjes. REDDING MET GEVAAR VOOR EIGEN LEVEN Corpus Christi (Texas): Politie agent Casheer riskeert zijn leven om een knaap van tien jaar, Al fredo Cervantes te verlossen uit een zeer gevaarlijke positie: het jongetje zit hier vast aan een onderdeel van een elektrische installatie, die onder hoogspan ning staat. Casheer had succes: zwaar gewond maar levend ging Alfredo het ziekenhuis in. Tottenham in halve finales F.A.-eup Tottenham Hotspur heeft zich woensdagavond geplaatst in de halve finales van het toernooi om de F.A.-cup door de „replay" tegen Birmingham City met 60 te winnen. De Spurs komen nu in Shef-* field uit tegen Nottingham Forest. Dukla Praag, de ploeg die Ajax de weg versperde naar de halve finales, is er woensdagavond te Glasgow niet in geslaagd ook Celtic te bedwingen. De Schotse kampioen, die in de huidige competitie slechts één maal verloor, won de eerste ont moeting tegen Dukla voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen met 31. Bij de rust was de stand 11. De tweede ontmoeting tussen beide ploegen wordt woensdag 26 april in Praag gespeeld. - HHi H Meer dan 2 Vt kilometer buis met een inwendige doorsnee van 2,20 meter en een gewicht van meer dan 16 miljoen kilo zal be gin mei, als alles volgens plan verloopt, de Noordzee worden ingetrokken. Daarna volgt in de tweede helft van juni een soort gelijk karwei, waarbij een 40 cm dikke buis tien km in zee zal worden getrokken. Dan komt het einde in zicht van een van de grootste werken, die thans in de randstad Holland wordt uitge voerd: de bouw en aanleg van de nieuwe rioolwaterafvoerlei- ding naar zee. De gemeente Den Haag nam het initiatief tot dit project, dat naar schatting totaal 132 mil joen gulden gaat kosten. Bij de opzet is er rekening mee gehou den, dat nog meer gemeenten van deze rioolafvoervoorziening gebruik zouden willen maken. Daartoe werd een gemeenschap pelijke regeling ontworpen voor 12 gemeenten. Het project voor ziet zodoende in de rioolwater afvoer voor een gebied, waar een miljoen mensen wonen, die in 1970 85 miljoen m3 en in het jaar 2000 een hoeveelheid van 125 miljoen m3 rioolwater „leve ren.' Het gedeelte van de leiding op het land is ingegraven in de zui delijke oever van het verver singskanaal. Dezer dagen wordt het 456ste segment vastgelast. Daarmee zal het zeegedeelte ge reed zijn gekomen. Voor het in zee trekken van dit grote en zware stuk van 2V2 km lengte tfie<sst speciaal een bak worden geconstrueerd, die enkele kilo meters uit de kust voor Scheve ningen zal komen te liggen. De lieren op de bak hebben een ver mogen van meer dan 600 ton. Het in zee trekken kan alleen gebeuren als de weersomstan digheden goed zijn. Hiervoor zijn tenminste drie etmalen nodig. De beeft van Noorse veiligheidsdienst woensdag de ontdekking een spionagekomplot ten behoeve van de Sowjet-Unie be kendgemaakt. Drie deelnemers aan de samenzwering zijn ge arresteerd. Twee van hen hebben een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. De derde werd dinsdag in Zweden gearresteerd en is inmid dels aan Noorwegen uitgeleverd. Het spionagenet was al sinds het einde van de tweede wereld oorlog in bedrijf. Het werkte voornamelijk in het noorden van Noorwegen, een strategisch be langrijk NAVO-gebied. In de bekendmaking wordt gezegd dat een aantal Noorse burgers, tijdens de oorlog in het buitenland opgeleid tot radio telegrafist, bij de bevrijding terugkeerden naar Noorwegen waar zij hun werk voortzetten. Zij waren aangesteld om inlich tingen over militaire zaken, voor namelijk in noord-Noorwegen, door te geven. Het ziet er vol gens de politie nog niet naar uit dat bij het komplot militairen zijn betrokken. Men had nog geen juist beeld van de omvang van de zaak. t

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5