PROVINCIAAL NIEUWS Woningverdeling woningwetbouw in Zeeland voor het jaar 1967 van de profeet nur WONINGEN IN UITVOERING OP 28 FEBRUARI1967 Negerpredikant Powell herkozen als afgevaardigde van Harlem Donderdag 13 april 1961 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen m Aardenburg Breskens Goes Middelburg Sas van Gent Sluiskil heb ik van sparen willen weten, maar nu... PREMIE SPAARPLAN Sluis Agenda Vlissingen /"i Wanneer u weet hoe goed de NUR DIE vl* v kwaliteitsnylons 'zijn, dan draagt u ze natuurlijk altijd. WEET U HET NOG NIET? Nog één woning over Kerngebieden Vakantie op de Bahama's Prinses Beatrix bleef woensdag thuis Pagina 3 Schooltentoonstelling landbouwhuishoudschool In de landbouwhuishoudschool „De Leeuwtjes" te Terneuzen wordt op woensdag 19 april a.s. een schooltentoonstelling georga niseerd. Blijkens het programma zal er heel wat te zien zijn. Er worden werkstukken van de leerlingen getoond. Verder is er een modeshow; er zijn tal van demonstraties en naast een eigen restaurant zal er een winkel zijn die velerlei voorwerpen te koop aanbiedt. De tentoonstelling is op de be wuste dag geopend van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur. Libelle Lenteshow 1967 Dames uit Terneuzen en de verre omgeving hebben gisteren tot driemaal toe de benedenzaal van hotel „Rotterdam" tot de laatste plaats bezet, om getuige te zijn van de traditionele mode show die Libelle met de lente voor de deur gaf. Appelgroene imprlmé jurk (Raftan) met lange mouwen en rits midden voor Cn een appelgroen jurkje van wollen crêpe met capuchon. Twee van de vele modellen die gisteren tijdens de Libelle Lenteshow 1967 te bewonderen waren. Hoewel deze show sedert ver scheidene jaren omstreeks deze tijd in Terneuzen wordt gehou den, wordt er niet alleen op het gebied van de mode telkens wat nieuws gepresenteerd. Libelle weet haar shows ook steeds op een andere wijze te organiseren. Dit keer zagen de belangstel lende dames een serie waarin een bepaalde kleur de ene keer oranje, dan weer opalive- bruin, lichtblauw, marine-blauw, appelgroen, rose, groen of steen rood naar voren werd ge bracht. De reacties van de toeschouw sters waren onverdeeld enthou siast over deze manier van sho wen. sta jvzügi ^v. ivV' m wwê® Een uitstekend gevonden cli max door niet minder dan drie bruidjes, één in het kort (van matelot)één van katoenen piqué en broderie en één met verhoog de taille, besloot de show. Raadsvergadering Hedenavond komt de gemeen teraad van Aardenburg in spoed eisende zitting bijeen. Het enige punt van de agenda is een voor stel van B. en W. om over te gaan tot het sluiten van een kasgeldle ning van 170.000 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten. Men heeft dit geld nodig voor de afbouw van de gymnastiekzaal en de stichting van het museum. Jaarvergadering visserijvereniging „Ons Belang" De visserij vereniging „Ons Be lang" te Breskens heeft in hotel „Scheldezicht" de jaarlijkse ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. Kos ten, kon in zijn openingswoord o.m. welkom heten de sekretaris van ,Zevibel", de heer A. Hack uit Arnemuiden, en de visserij- vereniging uit Arnemuiden. Verheugd was spreker dat het afgelopen jaar zonder rampen is verlopen en dat de vangsten zijn toegenomen. Ook het jaarverslag van secre taris J. Jacobs was optimistisch gestemd. De vloot ondergaat wederom een verandering en wel door het invoeren van gro tere schepen. De aftredende bestuursleden C. Kosten en J. de Winde werden herkozen. In plaats van de heer J. Lobel, die niet herkiesbaar was, werd gekozen A. Fenijn. Tijdens de rondvraag kwam nog eens naar voren dat er meer ligplaats in de haven dient te komen. Het jachtenbezoek neemt steeds toe en in de zomer is er plaats tekort. Voor de grotere schepen zal het nodig zijn een cursus voor stuurlieden te orga niseren. Deze zomer zal men uit Bres kens experimentele visserij gaan beoefenen. Dit is bedoeld om de nieuwe netten en vismethodes te beproeven. Ook het tekort aan slangen voor het laden van water werd besproken. Opbrengst collecte De in de gemeente Breskens gehouden collecte voor het reu mafonds heeft 379,50 opge bracht. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 2 tot en met 8 april aangevoerd: 2298 kg exportgarnalen; 36 kg bot; 1824 kg schar; 2431 kg schol; 17573 kg tong; 320 kg tarbot; 295 kg griet; 4602 kg kabeljauw; 287 kg wijting; 1017 kg onverkochte bot; 5842 kg onverkochte schol; 97 kg onverkochte kabeljauw en 6 kg onverkochte wijting. Bloei fruitbomen in Zeeland Twee dagen met hogere tem peraturen in het begin van deze week hebben wonderen gedaan in de Zeeuwse fruitboomgaarden. Bij pruimen en vroege peren zijn eensklaps de bloesemknoppen opengesprongen en in een onein dig rijke pracht tonen deze fruit- soorten hun witte bloesemweel- de. Over het algemeen is er dit jaar in Zeeland sprake van een rijke bloei behalve op bedrijven, die het vorig jaar ernstig door hagelschade werden getroffen. Verwacht mag worden dat het komende weekeinde de bloei van pruimen en peren vrij algemeen zal zijn. Deze fruitscorten wor den vooral gevonden op Zuid- Beveland met Kapelle, Wemel- dinge en Kloetinge als belang rijkste centra. Winterbloemkool in Zeeland In Zeeland gaat de oogst van winterbloemkool beginnen. Reeds enkele weken is dit produkt te koop, maar de aanvoeren zullen snel groter worden. Op vele tuin- dersbedrijven in heel de provin cie komt deze teelt voor, maar Walcheren is het belangrijkste teeltgebied. Het totale Zeeuwse areaal winterbloemkool wordt dit jaar geschat op 85 ha. Dit be tekent dat een oogst van I mil joen stuks mogelijk is. De stand van het gewas is goed. Winterbloemkool wordt in het najaar geplant en brengt de winter door op het open veld. De teeltresultaten zijn sterk afhan kelijk van de weersomstandig heden in de winter. In de afge lopen periode waren deze gun stig. Bovendien zijn dit voorjaar de weersomstandigheden even eens gunstig geweest voor de groei-ontwikkeling. Niet alleen wordt daardoor ge rekend op een groot aanbod van bloemkool, maar bovendien zal de kwaliteit goed zijn. Deze week worden overal in Zeeland demon stratiebijeenkomsten gehouden over het oogsten en veilingklaar maken van dit produkt door de telers. Hiervoor bestaat grote belangstelling. Het is de bedoe ling de winterbloemkool zoveel mogelijk centraal bij de veiling „Walcheren" te Middelburg voor de verkoop aan te bieden. Hier door kan worden bereikt dat er steeds een ruim aanbod is wan neer er wordt geveild en dan is het voor de handel uit andere delen van het land ook interes sant om hiervoor naar Zeeland te komen. Tot nu toe was de vraag naar dit typisch Zeeuwse produkt zeer groot. Begin deze week deden de goede kwaliteiten grote maat bij de veiling in Middelburg tot 1,50 per stuk. Er vindt op het ogenblik in ons land reeds regelmatig invoer plaats van winterbloemkool uit het buitenland, met name uit Frankrijk, maar verwacht wordt dat het Zeeuwse produkt weinig concurrentie hiervan zal hebben. Vergadering vereniging van Sasse neringdoenden De middenstandsvereniging van Sasse neringdoenden heeft voor woensdag 19 april a.s. een ver gadering belegd in verband met eventuele festiviteiten van het komende zomerseizoen. Op de agenda van deze vergadering staat onder meer de bespreking voor het organiseren van een zomer-winkelweekaktie van 9 tot en met 18 juni waaraan ver bonden een loterij met 1000, aan prijzen. De opbrengst van dezeaktie stelt men voor aan de harmonie „De Verenigde Vrienden' te schenken in verband met het 70- jarige bestaan van deze vereni ging, die steeds voor de midden standers vooral klaar staat. Als blijk van waardering wil men de Sasse winkeliers in de perio de van het jubliuem de etalages in het teken van de muziek laten opmaken. Een tweede agendapunt is een belangrijk en interessant punt voor de vereniging en ook voor Sas van Gent zelf, daar men zal bespreken de organisatie van een tentoonstelling en daaraan vastgekoppeld amusement voor de avonduren. Men wil voor deze gelegenheid een grote of meer dere kleine tenten huren. Programma voor Koninginnedag Het feestprogramma voor Koninginnedag, georganiseerd door 't Sluiskilse Oranje-comité, ziet er als volgt uit. 8.30 uur: Aubade van alle school kinderen op het plein van de openbare school aan de Spoorstraat. 9.30 uur: Start van de speurtocht spelen) voor de klassen 3 t/m 6 van de lagere scholen, op 't plein van de chr. school. Voor de kleuters en de kin deren van de klassen 1 en 2 wordt een filmvoorstelling ge organiseerd in het patronaat. 14.00 uur: Voetbalwedstrijden op het terreintje aan de Veld- straat: 1. Wedstrijd tussen een ge combineerde ploeg van de chr. en openb. school en de r.k. school. 2. Een gecostumeerde voet balwedstrijd tussen twee ploegen uit de bevolking. 15.30 uur: Prijsuitreiking op het plein van de openb. school. Direct daarna: oplating van 'n zeshonderdtal ballonnen door alle Sluiskilse schoolkinderen. 19.30 uur: Lampionoptocht. De Sluiskilse drumband verleent medewerking. 20.30 uur: Teenerfestival „Dur ven en doen" o.l.v. de heer C. Luycks, op het plein van de openb. school. Verder zal op de dag, dat er een prinsenkind wordt geboren of op de dag daarna een draai molen staan in Sluiskil. Het initiële woningcontingent voor de provincie Zeeland be droeg vorig jaar 1350 woningen, waarvan 750 in de sector woning wetwoningen. Aangezien halverwege 1966 de contingentering van niet-woning- wetwoningen is vervallen en daarmede reeds in de daaraan voorafgaande maanden rekening kon worden gehouden, was en is er in feite alleen in de woning wetbouw sprake van een volu mebeperking. Dank zij de toeslagen voor ar- Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,— en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Poskantoren, Banken, Boerenleenbanken,' Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zuilen u graag inlichten. Basis voor persoonlijk bezit Plattelandsvrouwen op excursie De afdeling Sluis van de Ne- derl. bond van plattelandsvrou wen bracht een bezoek aan het textielbedrijf van de firma Van Turenhout te Aardenburg. Na een deskundige rondleiding werden de dames getrakteerd in de kantine van het bedrijf. Vervolgens werd van de gele genheid gebruik gemaakt om een bezoek te brengen aan de Van Eeghenstichting. DONDERDAG 13 APRIL Terneuzen: Concertgebouw, 8 uur: Bijeenkomst met Johan Maasbach, onderwerp: „Is God dood?" Zaamslag: Chr. Geref. Kerk, 7.30 uur: Tijdrede door Ds. Sa- lomons. Burgemeester van Vlissingen met pensioen De burgemeester van Vlissin gen, mr. B. Kolff, heeft de konin gin verzocht hem met ingang van 1 oktober 1967 eervol ontslag te verlenen. De heer Kolff hoopt op 13 september de 65-jarige leeftijd te bereiken. Ruim 21 jaar, vanaf 1 maart 1946, is de heer Kolff burgemees ter van Vlissingen geweest. Daar voor, van 1 november 1929 tot 28 februari 1946 heeft de heer Kolff, die in Rotterdam werd ge boren, op de juridische afdeling van het Rotterdams havenbedrijf gewerkt. De heer Kolff is zijn loopbaan begonnen op 1 augus tus 1928 in dienst van het pro vinciaal bestuur van Gelderland. Koop ze dan bij uw kruidenier, u zult enthousiast zijn. Op de Libelle Lenteshow van gis teren werd ook weer aandacht besteed aan de nlet-meer-zo-jonge dames. U ziet hier een ensemble van lichtblauwe effen wollen stof met imprlmé biezen. Er was materiaal naar ieders smaak. Modieuze stoffen tonen in modellen die voor iedere leef tijd, maat en beurs draagbaar zijn, is ieder jaar opnieuw één van de sterke kanten van deze show. Ladyspeaker mevr. Rita de Baan praatte #1 die modellen des kundig en boeiend aan elkaar tegen een melodieuse achter grond van hammondorgelmuziek, waarvoor Jan van den Beid zorg- d» 59 Met een kreet van ontzetting stort Caracalla achterover. Aram, ofschoon hij zijn krachten snel voelt afnemen, slaagt er in wan kelend overeind te komen. Met het zwaard gereed voor 'n tweede uitval buigt hij zich over de kei zer heen. Maar hij heert zijn wapen niet meer nodig, de ge vreesde tiran van Rome ligt ster vend tegen zijn troon „Wij hebben elkander versla gen, Aram," stoot hij er hees uit, „mogen de goden je straffen voor deze daad. IkikzalHet hoofd met de keizerlijke lauwer krans valt achterover, Caracalla is dood Jachimo, de oude profeet, is de eerste der toeschouwers, die tot bezinning komt. „Hij heeft de keizer gedood," snerpt zijn schelle stem door de zaal, „Daar dan, moordenaar," en woedend werpt hij zijn glazen bol naar Aram toe. Voordat de bol hem treffen kan schiet Arams hand omhoog en vangt het voor werp op. Duizelig door bloedver lies wankelt de jonge ridder, door het doorschijnende kristal ziet hij het gezicht van de dode keizer, de gesloten ogen, de in pijn vertrokken mond Dan begint het beeld te vervagen, de gelaatstrekken van Caracalla worden wazig en onduidelijk. Het rumoer der opgewonden stemmen sterft wegHij hoort niets meer, ziet nog slechts de magische steen die nu 'n geheim zinnig licht schijnt uit te stra len Dan verschijnen langzaam weer de gelaatstrekken van Caracalla, maar tot zijn ontzet zetting ziet Aram, dat dit gezicht op een vreemde manier veran derd is Het is spierwit en_ in de geopende ogen zijn géén pupillen. Het gelaat dat hij door de bol van de profeet heen aan zijn voeten ziet, is een gelaat van steen. beidsbesparende bouw, de toe passing van geïndustrialiseerd bouwen en verschillende inci denteel verkregen extra-toewij - zingen kon het aantal in 1966 toegewezen woningwetwoningen worden opgevoerd tot 2150 stuks Dit aantal bedraagt bijna het drievoud van deinitiële toewij zing van 750 woningwetwonin gen. In dit aantal van 2150 wo ningen is mede begrepen een extra-contingent van 460 wonin gen dat onder de voorwaarde dat 230 woningen hiervan ten laste van het contingent 1967 moest worden gebracht, aan onze pro vincie werd toegewezen. Deze 230 woningen, waarbij de toeslag wegens arbeidsbesparen de bouw is inbegrepen, zijn reeds in 1966 als volgt toegewezen Westerschouwen 20 woningen Zierikzee 30 Sint Annaland 12 Stavenisse 12 Tholen 24 Groede 10 Hoofdplaat 10 Terneuzen 88 Hulst 24 - Samen 230 woningen Van het ten behoeve van het jaar 1967 aan Zeeland toegewe zen contingent vormen zij de toewijzing aan de genoemde ge meenten. Het ten behoeve van dit jaar toegewezen contingent bedraagt wederom 750 woningwetwonin gen. Na aftrek van vorenge noemd voorschot op dit contin gent resteren dus nog 520 wo ningen. Dit aantal moet nage noeg geheel worden toegewezen aan de in uitvoering zijnde bouwstromen. Destijds werd bij het verlenen van medewerking aan de bouwstromen de verplich ting aangegaan om tijdens de uitvoering jaarlijks toewijzingen te doen teneinde een onafgebro ken uitvoering mogelijk te ma ken. Deze verplichtingen aan de bouwstromen bedragen voor 1967 een aantal van 519 wonin gen, waarna dus slechts één woning resteert. Deze éne reste rende woning zal aan Goes wor den toegewezen. Daar de verdeling nagenoeg geen woningen ter vrije verde ling overliet, werd getracht aan vullende toewijzingen op dit contingent van 750 woningen te verkrijgen. Het was de minister van volkshuisvesting niet moge lijk aan dat verzoek te voldoen. Het aantal van 519 woning wetwoningen, dat voor de in uit voering zijnde bouwstromen werd bestemd, is als volgt verdeeld, met aftrek van de toe slagen wegens arbeidsbesparend bouwen. Bouwstroom Tholen St. Maartensdijk 38 woningen Scherpenisse 19 Oud-Vossemeer 19 Bouwstroom Zuid. en Noord-Beveland 's-Gravenpolder 12 woningen Hoedekenskerke 12 Ovezande 12 Borssele 12 's-Heerenhoek 12 Heinkenszand 12 's-H. Arendskerke 24 Wolphaartsdijk 12 Kortgene 12 Wissenkerke 12 Middelburg 91 Bouwstroom W. Zeeuws-Vlaanderen Breskens 32 woningen Cadzand 16 Bouwstroom Oost Zeeuws-Vlaanderen Axel Hontenisse Vogelwaarde Graauw en Langendam 77 woningen 38 38 19 Samen 519 woningen De minister heeft inmiddels mededeling gedaan van. de jaar lijkse toewijzing van een extra contingent van 104 woningwet woningen ten behoeve van de industriële ontwikkelingskernen in Zeeland. Deze toewijzing zal als volgt over de verschillende industriële kernen worden ver deeld voor de primaire kernen Terneuzen en Sloehavengebied elk 40 woningen. De toewijzing ten behoeve van het Sloehaven gebied zal worden verdeeld over de gemeenten Vlissingen en Mid delburg (beide gemeenten 20 woningen). Verder zullen aan de secundaire kernen Goes en Zie rikzee 16 en 8 woningwetwonin gen worden toegewezen. Namen der gemeenten AXEL BIERVLIET BRESKENS CLINGE GOES HOEK HONTENISSE HOOFDPLAAT HULST MIDDELBURG OOSTBURG PHILIPPINE SAS VAN GENT SLUIS SCHOONDIJKE TERNEUZEN VLISSINGEN VOGELWAARDE WESTDORPE 1JZENDIJKE ZAAMSLAG ZIERIKZEE ZUIDDORPE Totaal 69 t 32 67 18 90 38 21 22 107 273 74 11 160 36 22 601 527 9 5 35 8 85 39 waarvan: woningwet- gesubs. ongesubs. woningen part. won. part. won. 48 20 60 64 20 48 38 60 100 20 516 392 29 60 24 9 3 9 21 38 217 4 6 33 43 84 5 1 5 13 12 9 7 9 5 38 15 2 21 18 10 5 60 3 2 42 51' 4 5 5 3 25 2 De negerpredikant Adam Clay ton Powell is dinsdag met een groter meerderheid dan ooit te voren herkozen als afgevaardig de van Harlem in het huis van afgevaardigden. Powell, die vorige maand door het huis werd afgezet, behaalde 27.900 stemmen tegen 4.091 voor de republikeinse Lucille Pickett Williams en de conservatieve predikant Ervin Yearlin, beiden negers. Het was de dertiende maal dat Powell aan verkiezingen in Har lem deelnam. Ondanks de grote voorsprong op zijn tegenstanders behaalde hij nog nooit zo weinig stemmen, daar ongeveer de helft der kiezers verstek liet gaan. Vo rig jaar kreeg Powell 45.000 stemmen. De 58-jarige predikant van de „Abyssinian Baptist Church" van Harlem moest de verkiezingsuit slag in zijn vakantieverblijf op de Bahama-eilanden vernemen. Wegens een tegen hem uitgevaar digd aanhoudingsbevel heeft hij zich sinds vorig jaar november niet in de staat New York ver toond. Door de herverkiezing van Po well is het de beurt aan het con gres om te handelen. Het kan op nieuw weigeren Powell als lid te aanvaarden of hem zijn zetel la ten en hem een lichtere straf op leggen, of hem zonder verdere straf toelaten of hem schorsen hangende een uitspraak van het opperste gerechtshof over de rechtmatigheid van zijn uitslui ting. Prinses Beatrix heeft gisteren de hele dag op kasteel Drakensteyn doorgebracht, zo heeft de rijksvoor lichtingsdienst bekend gemaakt. Zij maakte een wandelingetje ia de kasteeltuin. Prins Claus woon de een vergadering bij van de ritki- planologische commissie in Assen, om kennis te nemen van 't streek plan Drenthe. Daarna bracht hij een bezoek aan zijn schoonzuster Christina in Groningen. Vervolgens bezocht hij prof. Orie in Groningen met wie hij enkel# weken geleden een afspraak maak te voor een routine-onderzoek dat hij gisteren heeft ondergaan.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3