De Engelsen willen van Aden af I y1 PLAATS ONDER DE ZON MAAR ER ZITTEN GEVAARLIJKE PROBLEMEN AAN VAST BELGISCHE AMBASSADEUR BEPLEIT HARMONISATIE HAVENBELEID Verder gaande Benelux-integratie DE MINISTERS VAN DE „ZES" OVER DE EUROPESE POLITIEKE INTEGRATIE FRANKRIJK VOERT STRIJD TEGEN DE OLIE DE VRIJE ZEEUW Donderdag IS apiil 1967 Afkeer Terug naar ouderwetse loonronden Drievoudige blikseminslag Een tweede Cyprus INDUSTRIËLE VERWERKING VAN LANDBOUW- PRODUKTEN IN DE E.E.G. Grootste goederenwagen te wereld Uitwissen douanegrens Nehroe-prijs voor Oe Thant Zij wilde zo graag grootmoeder worden Fatale inhaalmanoeuvre Negatief Bevestigend Verhoging E.G.K.S.-heffing op de kolen- en staalindustrie Defensie De vreemdst denkbare onaf hankelijkheidsstrijd speelt zich in Aden af. De Britten hebben hun aftocht al voor volgend jaar aangekondigd en tonen alle be reidheid om nog eerder te ver dwijnen, Een standpunt dat niet hoeft te verbazen, want het amu seert Londen maar matig zijn soldaten als mikpunt te maken van twee onderling vechtende groepen „vrijheidsstrijders". Een missie der Verenigde Na ties die er een kijkje kwam nemen, droop snel af, al moet er bij gezegd worden dat dit niet alleen door de vreemde toestand in Aden kwam maar nog meer door het merkwaardige gedrag van de commissie zelf. Die wei gerde te spreken met de federale regering, die zij om de een of an dere reden niet mag en had ver der klachten over de behande ling door de Britten, waarbij een der hoofdpunten was dat de com missie zich niet via de radio tot de bevolking kon wenden over een zender die nu eenmaal onder gezag van de federale regering staat en waar de Britten dus niet over konden beschikken. Ondanks een bevel van Oe Thant nam de commissie de benen. Ze is nu voornamelijk in gelicht door twee organisaties die zich vooral in Cairo en in Jemen ophouden en hun indruk ken kunnen dus niet erg objek- tief zijn. Het lijkt er trouwens niet op dat de commissie anders had verlangd. De twee organisaties die in Aden aktief zijn ook tegen elkaar zijn de Flosy, de fede ratie voor de bevrijding van Zuid-Jemen, en de F.L.N., het nationaal bevrijdingsfront. Wat ze gemeen hebben is voorname lijk een afkeer van de ruim twin tig sjeiks die de toon aangeven in de federatie van Zuid-Arabië, een struktuur die de Britten heb ben bedacht, vóór ze vertrekken. De sjeiks wantrouwen de pro gressiviteit van de Adense bevol king en deze wantrouwt de ach terlijkheid van de sjeiks. Het lijkt het zoveelste voorbeeld van een door Britse inspiratie gefun deerde federatie die geen levens vatbaarheid heeft, zoals al eer der in Maleisië en Nigeria bleek. Achter de Flosy staan dan bo vendien Nasser en Jemen. Dat laatste land beschouwt Aden en omgeving inderdaad als zuid- Jemen, overigens zonder veel grond. En als Nasser inderdaad de hele zuidpunt van Arabië kon beheersen, zou dat zijn macht Prof. dr. G. M. Verrijn Stuarf, oud-voorzitter van de sociaal-eco nomische raad, heeft dinsdagavond tijdens een lezing in Zeist over de salaris- en loonbeheersing gewezen op het belang van het zoeken naar een evenwichtige combinatie tus sen loonpolitiek en werkgelegen heid. „Wij hebben uit het verleden een les kunnen leren. Voor het vinden van een juiste oplossing ter verbetering van de situatie in de huidige loonpolitiek zullen we indien mogelijk moeten teruggrij pen op de ouderwetse loonronden, zoals deze in de periode van 1945 tot 1959 werden toegepast", aldus de oud-voorzitter van de sociaal- economische raad. Prof. Verrijn Stuart baseerde zijn inleiding voor de leden van het de partement voor nijverheid en han del in Zeist op de uitspraak dat, willen de werknemers van de rege ring zekerheid ten aanzien van de werkgelegenheid, zij ook akkoord dienen te gaan met beheersing van salarissen en lonen, daar alleen op die manier een sociaal-economisch evenwicht kan worden bereikt. De hoogleraar zag daarnaast als mo gelijkheid tot differentiatie in de lonen een zo voordelig mogelijke winstdeling. Om ongeveer kwart vóór vijf woensdagmiddag is in Neder- weerd de bliksem op drie plaat sen nagenoeg tegelijk ingeslagen. Een vrij nieuwe bungalow werd voor de helft verwoest. Het huis zag er uit alsof er een explosie had plaats gehad. In een daar naast gelegen boerderij werd een koe gedood. Aan de overzijde van de weg werd een kippenhok getroffen dat zware brandschade opliep en waarin 1400 kippen verbrandden. De totale schade bedraagt ongeveer 50.000 gulden. aanzienlijk versterken. Daarbij zet koning Feisal van Saoedi- Arabië hem in Jemen kundig de voet dwars en het is de vraag, of Nasser de extra-portie Aden wel op zijn schouders kan torsen. Hierbij komt ook de Sowj et- Unie in het geding, die Nasser naar vermogen steunt, zoals de V. S. van hun kant pal staan achter Feisal. De Britten gaan weg. Maar ze zullen waarschijn lijk een soort Cyprus achter zich laten een land dat onderling vecht. Met dit verschil dat nu achter de vechters de twee groot ste machten ter wereld staan: de V. S. en de U.S.S.R. De V. N. die in Cyprus na het Brits vertrek nog iets konden doen, blijken nu al machteloos en zullen moeilijk een vredesmacht kunnen uitsturen, nu de Bussen er meer en meer de nadruk op leggen, dat ze het niet aanvaar den dat de Algemene Vergade ring ondernemingen op touw zet die de veiligheidsraad behoort te ondernemen. En in de veilig heidsraad heeft Moskou het veto recht. De Britten ervaren dat het in dertijd veel en veel gemakke lijker was aan een kolonie te komen dan die nu kwijt te raken. TRAPPELZAK Sassenheim: Bij een firma in Sassenheim wordt op het ogen blik hard gewerkt om alle moe ders wier kind in de komende weken geboren wordtde moge lijkheid te geven om hun kind in dezelfde trappelzak te kleden als de eersteling van prinses Beatrix. Op de foto: Marian Deutekom, de ontwerpster van de trappel zak, die gemaakt is van courtelle, geborduurd met een kroontje in oranje en goud en de letters B en C in lichtblauw. (Advertentie) In de dezer dagen gehouden vergadering van het verbond van Nederlandse werkgevers is aan dacht geschonken aan scherpe kritiek die van de kant van de Nederlandse landbouw- en voe dingsmiddelenindustrie wordt geleverd op de ontwerp-verorde- ning der Europese commissie die ten doel heeft het oprichten van z.g. producentengroeperingen van landbouwers in de landen van de E.E.G. te bevorderen. De voornaamste bezwaren tegen deze ontwerp-verordening, die door het bestuur van het ver bond van Nederlandse werk gevers worden onderschreven, richten zich tegen de omvang der subsidies. Vooral de mogelijkheid van concurrentieverstorende steunverlening die gevolgen kan hebben voor activiteiten op het gebied van de industriële verwer king van landbouwprodukten, roept bezwaren op. OVERPLAATSING VLIEGEROPLEIDING Woensdreclit: De vliegeroplei ding van de koninklijke lucht macht heeft in verband met de overplaatsing naar de basis Gïlze-Rijen, dinsdag afscheid ge nomen van de vertrouwde basis Woensdreclit. Nadat de comman dant van de basis Woensdrecht de dank had aanvaard van de scheidende officieren en man schappen, vertrokken de les- vliegtuigen naar het nieuwe honk. (Advertentie) Van Nelle bestellen! De Société de Transports Spé- ciaux Industriels (S.T.S.I.) heeft een goederenwagen in gebruik genomen, die met zijn 500 ton laadvermogen als de grootste ter wereld kan worden be schouwd. Het gigantische voer tuig bestaat in feite uit twee dezelfde kortgekoppelde wagens, elk uitgerust met 16 assen die aan de grotere spoorbreedte in Spanje en Rusland kunnen wor den aangepast. De wagen heeft een lengte van ongeveer 53 m. De Belgische ambassadeur in ons land, dr. W. van Cauwen- berg, heeft sterk aangedrongen op harmonisatie van het haven- beleid van België en Nederland. Hij deed dat in een toespraak die hij hield voor de Haagse af deling van het comité Benelux. Antwerpen en Botterdam zul len, gezien de stijgende haven behoefte in Europa, één groot havencomplex worden. De vraag is, aldus de ambassadeur, of we de unieke gelegenheid die onze landen in Europa op havengebied wordt geboden in de hand wer ken, met andere woorden of het havenbeleid van België en Ne derland geharmoniseerd wordt, of dat we „voortboeren' zoals we altijd hebben gedaan en aldus ons eigen belang de nek om draaien. De Belgische ambassadeur be pleitte een verder gaande Bene- lux-integrtie dan tot nu toe be reikt is. Er zijn allerlei proble men in de Benelux, zo zei hij, die los staan van een ruimere in tegratie in Europees verband. Daarvoor moet in Benelux-ver- band een oplossing worden ge vonden. Daar komt bij dat, in dien we werkelijk een vinger in de Europese pap willen houden, we onze Benelux-doeleinden niet uit het oog moeten verliezen. Afzonderlijk zijn onze landen klein; samen zijn we bepaald middelgroot, evenals de andere staten in Europa. De drie Benelux-Ianden moe ten communicerende vaten wor den, aldus dr. Van Cauwenberg. Dat' houdt onder meer in het uit wissen van de douanegrens, of of dat nu met zoveel woorden in het verdrag staat of niet. Hiervoor is nodig dat men for maliteiten harmoniseert en hef fingen unificeert. Zo'n harmani- sering en unificering zou wel licht bespoedigd kunnen worden en daarom kwam de Belgische ambassadeur met het denkbeeld van het instellen een redelijke „deadline". India heeft de secretaris-gene raal der verenigde naties, Oe Thant, onderscheiden met de Nehroe-prijs als erkenning voor zijn voortdurend streven naar vrede. Aan de onderscheiding, die is ingesteld ter nagedachte nis van de overleden Indiase staatsman, is een bedrag van 100.000 ropij verbonden. De prijs werd Oe Thant, die een reis door Azië maakt, woensdag aangebo den door de president van India, Radhakrisjnan. 11. Er zijn weinig predikanten geweest, die het lang in het dorp uithielden. Er was nooit een school meester, die het als een taak, een vervulling van zijn roeping heeft gezien om zijn leven onder het volk in dat dorp door te brengen. Al leen de dokter, die er was gekomen omdat hij de praktijk van zijn voor ganger geschikt kon overnemen en die van plan was geweest zich na een paar jaar te gaan specialiseren, bleef er. Maar dat was dan ook een eigenaardig man, een man die tot in de grond van zijn wezen teleur gesteld moet zijn geweest, toen hij op het punt stond om te trouwen en tot de ontdekking kwam, dat het meisje met wie hij vijf jaar verloofd was geweest, hem al die jaren bedrogen had. Hij kwam nooit over die teleurstelling heen. Hij probeerde zelfs niet er overheen te komen. Hij was dan ook geen groot man, geen man met een sterk karakter, een onstuimige wil om te leven en diep gewortelde be geerten om zich te ontplooien, te woekeren met de talenten die hem waren gegeven. Als dokter was hij niet slecht. Hij kon met bijna on feilbare zekerheid een diagnose stellen en een therapie toepassen, hield zich tamelijk goed op de hoogte van alle vprderingen van de medische wetenschap, van nieuwe opvattingen en methoden en gaf zich voor zijn patiënten alle moge lijke moeite, maar ze waren slechts gevallen voor hem, waar hij altijd heel koel, beredeneerd tegenover stond. Hij was ook niet iemand, die er zich diep over bekommerde, wanneer zijn krachten en be kwaamheden te kort schoten, maar scheen dat dan op te vatten als een gril van het noodlot, dat nu eenmaal machtiger is dan de mens. Als zijn werk het toeliet en dat was bijna altijd wel het geval ging hij soms een paar dagen met een van de loggers van Jan Boetjes of met een botter van een van de vissers naar zee. Hij ging veel op jacht ook. Dat scheen alles te zijn wat hij nodig had. Hij zag er wel gedaan en vergenoegd uit. In elk geval had de grote teleurstelling van zijn leven hem niet uit zijn evenwicht gebracht, zijn zelfge noegzaamheid, die met de jaren groter werd, niet ondermijnd. Wan neer hij met een groen pak aan, een dubbelloops geweer over de schouder en een paar langharige spaniels bij zich het wad opging om eenden te jagen, had hij het uiter lijk en het voorkomen van een al enigszins bejaarde landheer, die misschien aan de een of andere kwaal leed waarmee hij zich al lang verzoend had en zich daar om nergens druk over mocht ma ken. Door dat uiterlijk en voor komen maakte hij wel de nodige in druk op de mensen in het dorp. Over het algemeen meenden ze, dat ze een goede dokter hadden en moeilijk een betere konden krijgen. Met die nieuwe verpleegster kon hij niet zo erg goed opschieten. Maar dat zou wel aan haar liggen, werd er gezegd of tenminste ge dacht door degenen die het ver standiger vonden niet alles te zeg gen wat hun voor de mond kwam. Ze was echter niet zo heel lang in het dorp, dat verpleegstertje, toen er al vrouwen waren, die open lijk voor haar opkwamen en durf den te zeggen, dat ze haar liever bij zich hadden dan de dokter als hun iets mankeerde. Niet omdat ze knapper zou zijn wanneer iemand dat mocht denken, sprak ze het zelf wel tegen maar om dat ze anders was, zeiden die vrou wen. En daarmee bedoelden ze: menselijker. Op de een of andere manier had ze hun vertrouwen ge wonnen. Omdat ze zelf vertrou wen schonk. En dat viel haar ge makkelijk genoeg. Ze hoefde er niet de minste moeite voor te doen Het lag nu eenmaal in haar aard vertrouwen te stellen in haar mede mensen, in God, in het leven en ook in zich zelf. Ze was knap. Ze had iets ver fijnds. Ook iets tengers, maar dat kwam door haar ranke figuurtje. Het viel overigens niet dadelijk op hoe knap ze was. De eerste indruk die ze maakte, was die van een niet onaardig, opgewekt jong meisje, dat zich met een zekere aangeboren vrijmoedigheid en toch ook met een gepaste bescheidenheid be woog. Wie haar vaker ontmoette en nader met haar in aanraking kwam, merkte echter telkens klei nigheden op in haar manier van spreken, van bewegen en vooral in de manier waarop ze met haar grote, blauwe ogen wijd open naar iemand kon luisteren of in een simpel maar veelzeggend gebaar, dat ze soms maakte. Kleinigheden, die op zich zelf nauwelijks de moeite waard leken, maar die men toch niet weer vergat. Ze was erg blond. Wat dat betrof kon ze wel een van de meisjes uit het dorp zijn geweest, die ook allemaal hel blond waren, maar meer sluik haar hadden, terwijl het hare golfde, le vend was en sprankelde als de zon erop scheen. Haar huid had enigs zins de kleur van oud goud. De trekken van haar gezicht waren niet bepaald sprekend, maar leven dig, vaak wisselend en toch rustig. (Wordt vervolgd.) (Advertentie) Van Nelle bestellen! Van Nelle bestellen! Mevrouw Alma D. uit Bischofs- heim bij Frankfort wilde zo graag grootmoeder worden dat zij de contrasceptische pillen van haar dochter Annelise verwisselde voor onschuldige pillen die er eender uitzagen. Annelise die aanvanke lijk een proces tegen de farmaceu tische firma die de pillen had ge leverd, wilde aangaan, heeft haar moeder vergeven. Het „resultaat" wordt in september verwacht. Bij een verkeersongeluk op de Arnhemseweg in Leusden is dinsdagavond de 27-jarige C. Schoonderbeek uit Amersfoort om het leven gekomen. Hij was de enige inzittende van een personenauto, die komende uit de richting Amersfoort bij het inhalen van een vrachtauto in moeilijkheden kwam. De beide auto's raakten elkaar met het gevolg dat de bestuur der van de personenwagen de macht over het stuur kwijt raakte. Zijn auto kwam tegen een boom tot stilstand. Het slachtoffer overleed kort nadat hij naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" in Amersfoort was overgebracht. De Franse televisie heeft ter gelegenheid van de tiende ver- iaardag van het verdrag van Rome vraaggesprekken gevoerd met de ministers van buitenland se zaken van de zes E.E.G.-lan- den. Maandagavond werd de eerste aflevering uitgezonden, die de economische integratie behan delde. Dinsdagavond was de po litieke samenwerking aan de orde. De ministers kregen o.a. de volgende vraag voorgelegd „Is de economische gemeenschap een doel op zichzelf? Vinden de ministers niet dat zij moet wor den afgerond door instellingen van politiek karakter?" Minister Luns, die als de fer- ventste aanhanger van een ver enigd Europa bekend staat, gaf het meest negatieve antwoord „Anders dan u misschien had verwacht is mijn antwoord nega tief. De economische gemeen schap behoeft niet te worden uitgerust met politieke instellin gen. De bestaande instellingen, de ministerraad, de commissie, zijn volledig in staat hun taak te vervullen zoals 'het verdrag voorschrijft. Er schuilt zelfs een gevaar in wanneer er politieke instellingen aan zouden worden toegevoegd, n.l. verzwakking van de organen van de gemeen schap." De Franse minister Coirve de Murville liet eenzelfde mening horen: „De gemeenschappelijke markt bevat eigenlijk al poli tieke instellingen. De minister raad en de commissie kunnen als zodanig worden beschouwd. De vraag die zich veel meer opdringt is, of wat tussen de zes E.E.G.- landen op economisch terrein is (Advertentie) Van Nelle bestellen! Een gemeenschappelijke ver gadering van een aantal commis sies van het Europese parlement heeft woensdag in Luxemburg in meerderheid haar goedkeuring gehecht aan plannen van de hoge autoriteit om de gemeenschaps heffing op de kolen- en staal industrie te verhogen van 0,25 procent tot 0,30 procent. De h oge autoriteit wenst de heffing te verhogen wegens de stijging van haar uitgaven en zou eventueel zelfs tot 0,35 procent willen gaan. De Europese parlementscom missies (die voor begrotingsza ken, economie, financiën en so ciale zaken) wensten overigens wel dat vooraf een uitgebreide studie zal worden gemaakt van de voorgenomen financiële ver plichtingen van de hoge autori teit voor het begrotingsjaar dat op 1 juli a.s. begint. In kringen van de kolen- en staalindustrie zijn de plannen van de hoge autoriteit minder goed ontvangen. Europese orga nisaties van de industrieën in de kolen- en staalsektor zouden in brieven aan de hoge autoriteit bezwaar hebben gemaakt tegen een verzwaring van hun lasten op een ogenblik, dat de industrie een moeilijke periode, om niet te zeggen een strukturele krisis, doormaakt. Het Europese informatiekan toor voor kolenvraagstukken te Brussel sprak woensdag van een ..betreurenswaardig initiatief". ondernomen op het politieke vlak kan en moet worden voort gezet. Het antwoord hierop moet zonder twijfel bevestigend dui den." Brandt (West-Duitsland) voel de wel iets voor instelling van een secretariaat of commissie om de politiek van de „zes" te helpen coördineren. West-Duits land was steeds van oordeel ge weest dat de economische samen werking moest worden afgerond door politieke integratie, „maar ik heb afgeleerd om te denken in vormen van plannen, projec tenaldus Brandt. Fanfani (Italië) vond dat er geen twijfel kon bestaan over het uiteindelijke doel, politieke eenwording van de „zes", maar dat was nog ver weg. Daarom had zijn regering de E.E.G.-part- ners uitgenodigd voor 'n topcon ferentie in Rome. Harmei (Bel gië) was van mening dat de Europese gemeenschap al een politieke instelling vormt. Haar activiteit strekte zich uit tot vele terreinen. Met een gemeenschap pelijke defensie en een gemeen schappelijke buitenlandse poli tiek zou de eenheid van Europa volledig zijn. Gregoire (Luxemburg) ten slotte sprak zich uit voor poli tieke eenwording van Europa, maar zonder technocratische in stellingen. De Franse regering heeft voor lopig 15 miljoen francs beschik baar gesteld voor de strijd tegen de olie van de „Torrey Canyon" dil de Franse kust bevuilt. Dit heeft minister van voorlichting Georges Gorse woensdag na een kabinetsvergadering verklaard. Het is een eerste krediet dat zeker niet voldoende zal zijn, al dus de minister. In haven- en badplaatsen langs de Bretonse kust arriveerden in middels militairen om te helpen bij de bestrijding van de olie. Met luidsprekerwagens werd de bevolking opgeroepen haar steentje bij te dragen aan het op- ruimingswerk. In de monding van de Leguer is een ruim 100 meter brede dam van balen stro aangebracht om te verhinderen dat de olie land inwaarts drijft. Het slib is reeds de Jaudy opgedreven waar de haven van een klein vissers plaatsje, 6 km stroomopwaarts, door het „zwarte getij" wordt ge plaagd. Hoteliers in Bretagne klagen •dat veel mensen hun zomer vakanties hebben afgezegd. Op het eilandje Ouzic voor de Bre tonse kust zijn duizenden vogels omgekomen. Het eilandje was dinsdag omsingeld, maar woens dag dreef de olie weg. De Franse pers vraagt de regering om uit leg waarom deskundigen de mo gelijkheid dat Bretagne zou wor den getroffen, niet hebben aan gekondigd en waarom nagelaten werd afdoende voorzorgsmaat regelen te nemen. Meer dan 3.000 militairen zijn ingezet in de strijd. (Advertentie) Van Nelle bestellen! V

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2