Russische hoofdvertegenwoordiger van „Aeroflof'gearresteerd VLEES Vietcong zet mortieraanvallen voort Strijd om de macht In Indonesië? VERDACHT VAN UITLOKKING TOT UITLEVERING STAATSGEHEIMEN HOOFD SCHOTEL HET MEDISCHE TEAM VAN PROF. DR. PLATE WACHT OP DE GROTE GEBEURTENIS DRIEDAAGSE SLAG IN PROVINCIE LONG AN Maliks reis naar Tokio volledig succes HET WEER DONDERDAG 13 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6915 Sensatie Protest Hoogwater Weerbericht Actiecomité tegen ontslagen in textielindustrie Onderzoek klacht van N.T.S.-journalist Veroordelingen in Ghana De gemeenteraadsverkiezingen in Groot-Brittannië Teruggang voor labour Zon- en Maanstanden Ontploffing op tankschip Zuidvietnamese presidents kandidaat Proces- Franjo Goreta begonnen Lening van 60 miljoen dollar De „prestige- wolkenkrabber" van Soekarno Onderduiker Kraamdocente Prank, ba abonnement: TERNEUZEN Direetear-ïTooMredaefeürï J. ras <ie Sand# Redactie» en Administratie-adres: Smidswal x Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum Per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêé.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De hoofdvertegenwoordiger van „Aeroflot" in Nederland, V. A. Gloukhov, is gisteren in Amster dam gearresteerd, verdacht van „mislukte uitlokking tot het uit leveren van staatsgeheimen". Gloukhov werd reeds verhoord door mr. W. J. Kolkert, officier van justitie in Den Haag. Na af loop daarvan werd hij in verzeker de bewaring gesteld. De feiten waarvan de Rus wordt verdacht, zouden zich over een periode van enkele maanden heb ben afgespeeld. Mr. Kolkert verklaarde niets te kunnen mededelen over de resul taten van het verhoor. Art. 134 bis van het wetboek van strafrecht stelt op het daarin genoemde misdrijf een gevangenis straf van ten hoogste vijf jaren, en art. 98 van ten hoogste zes jaren. Aan de arrestatie was de nodige sensatie voorafgegaan. De Rus HUWELIJKSGESCHENK VAN DE ANTILLEN Apeldoorn: Dinsdagavond heb ben prinses Margriet en mr. Pie- ter van Vollenhoven de plaats vervangend gevolmachtigde mi nister van de Nederlandse An tillen, de heer P. L. de Haseth, en mej. Karin Jonkheer, dochter van de minister-president van de Nederl. Antillen, in „Het Loo" te Apeldoorn ontvangen. Tijdens deze ontvangst werd het paar het huwelijksgeschenk van de Antil len overhandigd. werd woensdagmorgen om 10 uur in de Moreelsestraat te Amsterdam gearresteerd. Aanvankelijk sloeg de Amsterdamse politie groot alarm met telex- en radioberichten, daar zij meende dat de man was ontvoerd. Korte tijd later werd dit alarmbericht ingetrokken, omdat bleek dat de man was gearresteerd door rechercheurs uit Den Haag. De eigenaar van een melkwinkel in de Moreelsestraat, de heer J. K. Molenaar, die getuige van de arres tatie was geweest, vertelde dat de Rus een klant van hem is. De man had boodschappen gedaan en werd toen hij de winkel uit kwam, ge volgd door drie mannen, die hem op de hoek van de Moreelsestraat vastgrepen. Het drietal sleurde hem naar een gereedstaande auto en probeerde hem naar binnen te wer ken. De Rus bood hevige tegen stand waardoor de hele operatie aanvankelijk mislukte. Inmiddels waren enkele omstanders, die dach ten met een ontvoering te maken te hebben, de Rus te hulp gescho ten maar Heten de mannen verder begaan, toen deze verklaarden van de recherche te zijn. De heer Mo lenaar belde daarop de politie, die na enige tijd ook op het terrein verscheen. De rechercheurs hadden toen nog steeds geen kans gezien om hun arrestant in de auto, een zwar te Ford, te krijgen. Dit lukte uit eindelijk met hulp van enkele politiemannen. Volgens een getui ge, die vlak bij de auto had gestaan, gingen twee rechercheurs na de Rus op de achterbank te hebben gelegd, boven op hem zitten. De melkhandelaar zei, dat de Rus ruim een jaar geleden uit En geland naar Amsterdam was ge komen. Hij woont met zijn vrouw en het gezin van zijn assistent in de Moreelsestraat 17. Naar aanleiding van de arrestatie heeft de tijdelijk zaakgelastigde van de Russische ambassade in Den Haag, Gorochow, een protest inge diend bij het Nederlandse ministe- terie van buitenlandse zaken. Het protest is door de Neder landse regering niet aanvaard. Er was sprake, aldus de motivering, van een normaal justitieel optreden tegen iemand, die van een mis drijf wordt verdacht. (ADVERTENTIE) Is die vleesjus van u vaak zo licht van kleur? Dan hebben we een goede tip voor u: bak voortaan een In partjes gesne den tomaat mee of een ge snipperde ui. Ook kunt u een meépuntja gebrande suiker toevoegen. Gegarandeerd dat uw Jus dan prachtig bruin wordt. En net zo kostelijk smaakt als hij er uitziet ZACHT Tussen een gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt van Skandinavië over Engeland tot de Azoren en een gebied van lage luchtdruk boven Tunesië wordt over het vaste land van West- Europa een oostelijke stroming in stand gehouden. In deze oostelijke stroming, waarbij zachte en onstabiele lucht DONDERDAG 13 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskeps Terneuzen ilansweert Walaessrden v.m. n.m. 3.40 4.01 4.16 4.37 4.50 5.11 4.49 5.10 14 APRIL v.m. r,.m. 4.14 4.33 4.50 5.09 5.24 5.43 5.23 5,42 over Duitsland en België naar ons land wordt gevoerd, komen buien voor, vele zelfs met on weer. In verschillende delen van Overijssel en Drente kwam het kwik woensdagmiddag tot 18 pra- den. Ook vandaag moet op het zelf de weertype gerekend worden. Geleidelijk neemt wel de onstabi liteit iets af, zodat er meer op klaringen zullen zijn, terwijl de intensiteit van de buien afneemt. De temperaturen kunnen hierbij in de middag waarden bereiken tussen 14 en 20 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Oostelijke Wind Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, waarvan sommige met onweer. Meest ma tige wind uit oostelijke richtin gen en dezelfde of iets hogere temperaturen dan woensdag. In Twente is opgericht een actie comité tegen de ontslagen in de textielindustrie. Ruim 70 inwoners van Twente zullen in een manifest de bevolking oproepen om deel te nemen aan een demonstratie in Enschede op zaterdag 22 april. De demonstratie zal worden ge houden onder de leuze „geen ont slagen maar werk". Het comité onder voorzitterschap van de heer J. Alink verlangt van de regering doeltreffende maatregelen, opdat de werkgelegenheid voor allen wordt gegarandeerd, zowel in de textielindustrie als in de andere bedrijfstakken. De klacht die de N.T.S.-journa list Wiebo van der Linden bij de officier van justitie in Amsterdam had ingediend over het optreden van leden der marechaussee tegen hepi op zaterdagavond j.l., zal in opdracht van de procureur-gene raal in Amsterdam, mr. M. H. Ge- linck, worden onderzocht door de rijksrecherche in samenwerking met de koninklijke marechaussee. De laatste is bij het onderzoek be trokken omdat het hier militairen betreft. Twee van de belangrijkste economische raadgevers van ex- president Kwame Nkroemah van Ghana zijn wegens verduistering van 1.169.000 gulden tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld. Het zijn Ayeh Koemi, Nkroe- mah's naaste economische mede werker, en Q. M. Halm, destijds gouverneur van de bank van Ghana. Zij moeten het verduis terde bedrag terugbetalen. HET MEDISCH TEAM Dew Haag: Dit is het medisch team dat prinses Beatrix bij de bevalling zal bijstaan. Op de foto van links naar rechts: dr. J. Drukker, arts-specialist voor kindergeneeskunde te Amers foort; zuster C. L. van Beuzekom, hoofdverpleegster-hraamdocen-' te te Utrecht; dr. G. M. M. Nij- huis, arts te Bilthoven, en prof. dr. W. P. Plate, hoogleraar in de verloskunde en leer der vrou wenziekten te Utrecht. Prof. dr. W. P. Plate uit Utrecht zal zich bij de bevalling van prin ses Beatrix laten assisteren door kinderarts dr. J. Drukker uit Amersfoort; de narcotiseur G. M. M. Nijhuis uit Bilthoven en zuster C. L. van Beuzekom uit Jaarsveld. -< De einduitslagen van de tot dusver gehouden gemeenteraads verkiezingen in 11 graafschappen in Engeland en Wales geven een teruggang voor de regerende la- bourpartij te zien. In totaal ver loren de socialisten 60 zetels en wonnen de conservatieven er 66. In drie graafschappen kregen de conservatieven de meerderheid in de gemeenteraden, n.l. in Nor folk, West-Sussex en Nottingham. De verkiezingen die maandag begonnen zijn, duren nog tot het einde van de week. Vandaag wordt gestemd voor de algemene raad van Groot-Londen. Ook hier verwacht men vooruitgang van de conservatieven. De verhouding in de oude raad was 64 socialisten tegenover 36 conservatieven. April 13 114 ZON op onder 5.49 19.33 5.47 19.33 MAAN op onder 6.59 23.55 7.24 De vietcong heeft woensdag een mortieraanval ondernomen op de Amerikaanse militaire ba sis te Tsjoe Lai, 560 km ten noordoosten van Saigon. Bij de aanval werd één mili tair gedood, 37 anderen werden gewond en een aantal vliegtui gen werd beschadigd, aldus een Amerikaanse militaire woord voerder. In de provincie Quang Ngai, 500 kilometer ten noordoosten van Saigon, werden tijdens een gevecht tussen een vietcongeen- heid en twee compagnieën van de Amerikaanse luchtkavalerie zes Amerikanen gedood en ver scheidene gewond. In de provincie Long An ten zuidwesten van Saigon eindigde dinsdag een driedaagse slag tus sen een rebelleneenheid ter sterkte van een bataljon en eni ge compagnieën van de Ameri kaanse negende infanteriedivisie, met aan vietcongzijde 207 ge sneuvelden en aan Amerikaanse zijde één dode en 25 gewonden, aldus de woordvoerder. Volgens het Noordvietnamese persbureau zijn op 9 en 10 april boven de Noordvietnamese pro vincies Quang Binh en Ha Tinh vier Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten en enige piloten gevangengenomen. Door deze verliezen is het aantal verloren gegane Ameri- kaarise vliegtuigen boven Noord- Vietnam op 1752 gekomen, aldüs het persbureau. Het Britse tankschip „Amastra" is woensdagochtend in de Zuid- vietnamese haven Nha Trang ge troffen door een ontploffing tij dens het lossen van olie. De ontploffing vond plaats drie meter beneden de waterlijn ter hoogte van de achtersteven en sloeg een gat van 1,21 bij 1,82 meter in de romp. Nha Trang ligt 320 kilometer ten noordoosten van Saigon. Op 9 januari van dit jaar werd de Britse tanker „Haustrum" op de rivier de Saigon door de viet cong aangevallen. De ontploffing op het Britse tankschip „Amastra" blijkt het werk te zijn van saboteurs. Deze hadden een bom bevestigd aan de romp van het schip, ongeveer twee meter beneden de water lijn. Onder de bijna geheel uit Engelsen bestaande bemanning zijn geen gewonden of doden, al dus een woordvoerder van de Shell. Ha Thoec Ky, secretaris-gene raal van de nationalistische par tij „Dai Viet", heeft zich kandi daat gesteld voor de Zuidviet namese presidentsverkiezingen, die in september zullen worden gehouden. Hij verklaarde dit in het dagblad „Saigon Daily News" Ha Thoec Ky, 48 jaar oud, was in 1965 minister van binnen landse zaken in de regering van generaal Ngoeyen Khanh, maar verliet spoedig deze post. Hij is de vierde Zuidvietna mese burger die zich kandidaat heeft gesteld voor de presidents verkiezingen. Onder uitgebreide veiligheids maatregelen is woensdag in Stuttgart het proces begonnen tegen de 26-jarige Zuidslaaf Franjo Goreta, die op 30 augus tus 1966 in deze stad een land genoot, de 41-jarige consulaire ambtenaar Sava Milonanovic, met pistoolschoten doodde. Bij het verhoor heeft Goreta ver klaard, dat het hoofd van de Zuidslavisehe geheime politie hem in 1962 had voorgesteld naar Stuttgart te gaan, waarvoor hij vervalste papieren had gekregen. Men verwacht dat het proces vier Generaal Soeharto heeft woens dag met het presidium de huidige politieke toestand in Indonesië be sproken. De minister van buiten landse zaken, Malik, bracht verslag uit over zijn bezoek van een week aan Tokio. Het persbureau Antara berichtte woensdag dat in midden-Java „ille gale bulletins" zijn verspreid, waar in minister Malik en generaal Ab- do.el Haris Nasoetion, de voorzit ter van het raadgevende volkscon gres, ervan worden beschuldigd generaal Soeharto te willen afzet ten. Dit is volgens het persbureau het werk van communisten die verdeeldheid in de regering willen zaaien en wanorde willen schep pen. Minister Malik zei dinsdagavond tegen verslaggevers dat zijn bezoek aan Tokio volledig succes heeft gehad. Japan is bereid aan Indone sië een nieuwe lening te verstrek ken van 60 miljoen dollar tegen een rente van nog geen vier pro cent. Aanvankelijk had Japan 5,75 procent geëist. Indonesië had om een lening van 70 miljoen dollar verzocht. De Japanse lening is verstrekt in het kader van de aanbevelingen die op de bijeenkomst van Amster dam in februari waren gedaan. Op deze bijeenkomst tussen Indonesië en zijn krediteuren was vastgesteld dat Indonesië 200 miljoen dollar dit jaar aan nieuwe leningen nodig heeft. De V.S. verklaarden zich meteen bereid een derde van dit bedrag te verlenen. Minister Malik is naar Tokio ge weest als leider van de Indonesi sche delegatie naar de „Ecafe", de economische commissie voor Azie en het verre oosten, die daar een conferentie hield. Zijn tijd werd echter voor het merendeel in be slag genomen door de besprekingen met de Japanse regering over de nieuwe lening. Een Indonesisch-Amerikaanse onderneming zal de wolkenkrabber, Wanneer prof. Plate zijn intrek zal nemen op kasteel Drakensteyn, is nog niet bekend, maar de r.v.d. heeft laten weten dat daarvan ter stond mededeling zal worden ge daan. Zodra prof. Plate het nood zakelijk acht, zal hij ook de overige leden van het medisch team naar Drakensteyn laten komen. Zoals bekend is prof. Plate (op 17 maart werd hij 65 jaar) hoog leraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de rijks universiteit in Utrecht. Hij vierde vorig jaar december zijn 40-jarig artsjubileum en werd toen benoemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Dr. Jan Drukker, artsspecialist voor kindergeneeskunde in Amers foort, is geboren in 1912 in Am sterdam. Dr. Drukker studeerde aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Van april 1938 tot september 1939 was hij assis tent in de pathologische anatomie. Hij was daarna drie jaar verbonden aan de kinderkliniek van het Bin nengasthuis in Amsterdam. Op 13 oktober 1939 promoveerde dr. Drukker bij prof. Deelman op het proefschrift „Osteoclerosen". Ia 1943 moest dr. Drukker onderdui ken. Tijdens deze jaren trad hij op als huisarts en arts voor evacuees, In 1945 verbond dr. Drukker 2icbi als kinderarts aan het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort, Dit ziekenhuis telt 500 bedden, waarvan 90 kinderbedden. Hij is daar nog steeds werkzaam. Gedu rende acht jaar was hij voorzitter van de afdeling Amersfoort van da maatschappij tot bevordering der geneeskunde. De arts G. M. M. Nijhuis uit Bilthoven is in 1932 in Lerheler- veld geboren. Hij studeerde medi cijnen aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Hij specialiseerde zich in de anaestesiologie in het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen. Sedert 1965 is hij werkzaam in het univer siteitsziekenhuis in Utrecht. Zuster C. L. van Beuzekom, die in Jaarsveld werd geboren, is hoofdverpleegster-kraamdocente bij het academisch ziekenhuis in Utrecht. Zij zal prof. Plate assiste ren bij de geboorte van het prin senkind. Zij volgde de opleidingen voor diploma-B en A. In 1951 behaalde zij haar aantekening kraamverple- ging. In de jaren 1955 tot 1957 volgde zij de opleiding voor lei ding voor leidinggevende functies voor het ziekenhuis, van 1957 tot 1959 de docentenopleiding. ''ie president Soekarno in Djakarta wilde laten bouwen, voltooien. De bouw van de wolkenkrabber, be doeld als huisvesting voor toeris ten en als winkelcentrum, kwam geruime tijd geleden tot stilstand omdat er geen geld meer voor was. Het Amerikaanse deel van het consortium neemt 51 procent van de kosten voor zijn rekening. Het restant wordt door de Indonesiër* bekostigd. Men denkt het gebouw in 1968 klaar te hebben. Indonesia heeft een optie voor aankoop na twaalf jaar.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1