Jan Janssen en Eddy Merckx toch in Amstel Gold-race Opnieuw Syrisch- Israëlisch grensincident McNamara vraagt geld voor militaire steun De steen van de proleet LIGA BEURSOVERZICHT hier moet een ITH0 komen Woensdag 12 april 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Europese beker voor bekerwinnaars Bayern München— Standard Luik 2—0 De Belgische selectiegroep Loting halve finales Engelse cup Voetbalveldslag in Marokko Duivensport Renners van „Televizier" mogen niet naar de Tour de France Dreigende spoorwegstaking in de Ver. Staten Westduitser van geheime dienst gearresteerd wegens spionage VENTILATOREN President Johnson een uur op Surinaams grondgebied Vier mensen gestikt in gierput Hij tintelt van vitaliteit en ondernemingsgeest.Geen wonder: 't is een Liga-kindje. In de veelzijdige voeding zetelt een rijke schakering voedingselementerCVoor de groeiVoor beendersteisel en gebit! Voor blakende gezondheid! voor baby, kleuter en schoolgaand kind ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Generaal Grivas met ontslag? Agenda De organisatoren van de Am- stel Gold-Race, die zaterdag 15 april van Helmond naar Meers- sen over 205 km wordt gereden, hebbèn ruimschoots hun budget overschreden. Het alsnog con tracteren van Jan Janssen, die men als winnaar van Parijs Roubaix niet meer kon negeren, en van de jonge succesvolle Belg Eddy Merckx hebben handenvol geld gekost. Ruim 120 renners zullen in Helmond voor dit grootste prof evenement binnen onze grenzen aan de start komen. Onder hen zijn zes oud-wereldkampioenen: Jan Janssen, Jean Stablinsky vorig jaar winnaar van deze race Herman van Loo, Tom Simp son, Tiemen Groen en Rik van Looy en tal van andere grote fi guren als Jacques Anquetil, Arie den Hartog, Noël Foré, Bernard van de Kerkchove, André Des- vages, Willy Planckaert, Guido Reybroeck, Harrie Steevens, Jo de Roo, Peter Post en Eddy Beu gels. Voorlopig ontbreken de „Televizieren" op de deelnemers lijst. Pellenaars was n.l. niet ak koord met de voorwaarden die de organisatie aan Nederlandse ploegen stelde. Maar het schijnt dat men in Televizierkringen op het aanvankelijke besluit terug wil komen zodat dan alle goede Nederlandse renners uit Hel mond zullen vertrekken. Het parcours is in vergelijking met het vorige jaar, toen men uitliep tot over de 300 km, sterk ingekrompen. Er wordt nu van Helmond via Meijel, Horn, Maas- bracht en de linker Maasoever naar Meerssen gereden, waarna de karavaan nog een 100-tal kilo meters tegen de Limburgse heu vels moet optornen om weer in Meerssen het eindpunt te vinden. Dank zij een sterke start heeft Bayern München in de eerste wed strijd voor de halve finales van het toernooi om de Europa cup voor bekerwinnaars Standard Luik met 20 verslagen. De stand was al na tien minuten bereikt. Miiller opende in de tweede minuut de score. Acht minuten later zorgde Kupferschmidt voor de tweede Duitse treffer. De tweede ontmoeting tussen beide clubs wordt woensdag 26 april in Luik gespeeld. De Belgische selectiegroep voor de zondag 16 april in Antwerpen te spelen interland tegen Neder land bestaat uit de volgende zes tien spelers: Bettens (Waregem), Bohez en Van Moer (beiden Antwerp), Boone en Thio (beiden FC Brug ge), Cornelis, Hanon, Heylens, Jurion, Puis en Van Himst (allen Anderlecht), Nicolay (Standard), Stockman en Sulon (beiden FC Luik), Verheyen (Beerschot) en Willems (Lierse). Maandag is in Londen de loting verricht voor de halve finales van de F.A.-cup. liet resultaat was als volgt: Leeds UnitedChelsea Nott. ForestBirmingham City [of Tottenham Hotspur De wedstrijden worden ge speeld op zaterdag 29 april. Elf spelers raakten gewond, toen een wedstrijd tussen twee provinciale Marokkaanse clubs in Settat ontaardde in een gooi en smijtpartij. In de tweede helft stak een verhitte toeschouwer de lont in het kruitvat. De voetbalvlegel rende het terrein op en gaf één van de doelverdedigers een af rossing, zodat deze knock-out ging. Dit ernstige incident was echter nog slechts een bagatel vergeleken bij de heksenketel, die na afloop van de wedstrijd losbarstte. De toeschouwers had den een groot aantal stenen ver zameld en lieten deze op de spelers van de bezoekende club neerdalen. Verscheidene voetbal lers bleven getroffen op het veld liggen, terwijl de anderen een goed heenkomen zochten naar de kleedkamers, maar ook zij liepen nog enkele rake klappen op van de heethoofden. Wedvlucht te Sluis „Recht voor allen" - Sluis. Snelheid eerste aankomende duif 1061 m.; laatste prijswinnende duif 884 m. 1 en 4.1. Wage; 2 en 5. J, Lou- weret «n I. A. Sehfamm. Veertien renners van de extra- sportieve groepering „Televizier- Batavus" hebben opdracht ge kregen zich niet beschikbaar te stellen voor de Nederlandse ploeg voor de Tour de France, zolang die door Wout Wagtmans zal worden geleid. Dit heeft het sportfonds in een brief ook mee gedeeld aan de sportcommissie van de K.N.W.U. De betrokken renners zijn: Gerben Karstens, Henk Nijdam, Cees Haast, Jos van der Vleuten, Huub Zilver berg, Huub Harings, Jan Harings, Nol Kloosterman, Bart Zoet, Eef Dolman, André van Middelkoop, Cees van Espen, Leo van Dongen en Cees Snepvangers. Eddy Merckx wint de „Grand Prix Salvariiii" De talrijke supporters van het Belgische wieleridool Eddy Merckx hebben weer reden tot juichen. Na zijn prachtige over winningen in MilaanSan Remo en GentWevelgem won de 21- jarige Belg dinsdag voor eigen publiek de „Grand Prix Salva- rini", een wegwedstrijd over 202 km die uit Brussel door zuid- België naar Asse leidde. Merckx reed de afstand in 5 uur en 12 minuten en had daar mee 30 seconden voorsprong op zijn landgenoot Willy Monty die als tweede eindigde. De Engelse ex-wereldkampioen Tom Simp son plaatste zich als derde. Ger ben Karstens was met zijn acht ste plaats, op 1 min. en 25 sec. van de winnaar, de beste Neder lander. Klasseringen van de overige Nederlanders: 10. Dol man; 18. Zoet; 23. Maliepaard; 30. Harings; 32. Snepvangers. (ADVERTENTIE) President Johnson heeft het Amerikaanse congres gevraagd sfkkoord te gaan met het besluit, dat hem het recht geeft de sta king, die met ingang van don derdag 95 pet van het spoorver keer in de V. S. dreigt stil te leg gen, nog 20 dagen uit te stellen. Johnson heeft er de nadruk op gelegd, dat deze staking ernstige gevolgen voor de Amerikaanse economie zou hebben en boven dien de verscheping van wapens en munitie naar Vietnam in ge vaar zou brengen. Eind januari werd al een eerste uitstel van 60 dagen verkregen door instelling van een presidentiële commissie van onderzoek. Deze termijn loopt vandaag om middernacht af. Sinds oktober wordt er tot nu toe zonder succes onderhandeld tussen de vakbonden van spoor wegpersoneel en de spoorweg maatschappijen. Een voormalig lid van de West- duiitse contra-spionage, Harald Lechner, en zijn echtgenote wor den beschuldigd van spionage voor Oost-Duitsland. Volgens de tenlastelegging had Lechner vorig jaar juni contact gezocht met het Oostduitse ministerie van staatsveiligheid in Oost-Ber- lijn en had hij inlichtingen ver strekt die hij had gekregen door zijn vertrouwelijke positie bij de Westduitse contra-spionage. Zijn vrouw Eveline wordt ervan be schuldigd inlichtingen te hebben verstrekt over haar vroegere werkgevers, het ministerie van defensie in Bonn en Amerikaan se bureaus. Lechner zit nu in de gevange nis, maar het is niet bekend of zijn vrouw ook is aangehouden. -i vanaf; ƒ69. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, heeft dins dag een nieuw program voor mi litaire steun ten bedrage van ruim twee miljard gulden bij het congres ingediend. Hij verzocht het congres driekwart van dit bedrag toe te wijzen aan landen, grenzend aan China of de Sow- j et-Unie. Volgens McNamara moeten Griekenland, Turkije, Perzië, Taiwan (Formosa) en Zuid-Ko- rea het meest profiteren van de Amerikaanse militaire hulp voor het jaar dat op 1 juli begint. De minister merkte op, dat de kosten vah zijn program slechts de helft bedragen van de kos ten, die zes jaar geleden voor militaire steun werden uitge trokken. Hij beklemtoonde voorts, dat de kosten voor militaire steun aan Zuid-Vietnam, Laos en Thai land in de gewone begroting voor defensie zullen worden op genomen. De minister vroeg ruim 1 mil jard gulden voor het verre oos ten. Hiervan is 88 procent be stemd voor Zuid-Korea en Tai wan. Hij wil verder ruim 830 miljoen gulden bestemmen voor het midden-oosten. In dit ver band merkte McNamara op dat de wapenleveranties van Rus land aan enkele landen in het midden-oosten de V. S. hadden gedwongen defensieve wapens te leveren aan landen als Israël, Li banon, Saoedi-Arabië en Jor danië. De Syriërs hebben dinsdag ge schoten op een Israëlische tractor die de gedemilitariseerde zone in het grensgebied tussen de twee landen binnenreed. Dit is door een Syrische militaire woordvoerder meegedeeld. De trekker ging dade lijk naar Israëlisch gebied terug. Een uur later, aldus de Syrische woordvoerder, reed het voertuig de gedemilitariseerde zone opnieuw binnen, waarop de Syriërs het vuur heropenden en de trekker dwongen terug te gaan. De woordvoerder zei verder dat Syrische grenspos ten hebben waargenomen dat Is raëlische bewoners van nederzet tingen dicht bij de grens evacueer den. Dé beschieting met 120 mm mortieren heeft bijna een uur geduurd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het bebouwingsrecht in de ge demilitariseerde zone is al lang een bron van incidenten. Vorige week vrijdag kwam het tot een ge vecht, waarbij van beide kanten vliegtuigen zijn ingezet. De Syriërs zeggen vijf Israëlische vliegtuigen te hebben neergeschoten en meer dan 70 Israëliërs te hebben gedood. De Israëliërs zeggen zes Syri sche migs onschadelijk te hebben gemaakt. De Syriërs geven het ver lies van vier toestellen toe. VERDIENDE RUST Ottawa: Stoomlokomotief nr. 3100 van de Canadian Pacific Rail- rond heeft zijn laatste reis ge maakt en gaat ah pronkjuweel naar het nationaal museum. De reus, die met tender 246 ton weegt, werd in 1938 gebouwd. Van de Amerikaanse cqnsul- generaal in Paramaribo is ver nomen, dat president Johnson op zijn terugreis van de conferentie in Punta del Este in Uruguay hooguit één uur op Surinaams grondgebied zal verblijven. Hij zal op het vliegveld Zanderij wachten tot zijn vliegtuig' brand stof heeft ingenomen. Hoewel het oponthoud slechts van geringe duur is, zijn uitge breide veiligheidsmaatregelen getroffen. Zo zijn er acht leden van de Amerikaanse veiligheids dienst in Suriname aangekomen, die voor de bewaking van het Amerikaanse staatshoofd moe ten zorgdragen. President Johnson zal vrijdag avond bij zijn aankomst in Suri name worden begroet door de gouverneur, mr. H. L. de Vries, en de demissionaire minister president, J. A. Pengel. Er is een programma in voorbereiding voor het verblijf van de president op de Surinaamse luchthaven. Een onderdeel hiervan zal zijn een welkom met muziek en dans door vertegenwoordigers van de verschillende bevolkingsgroepen in hun traditionele kledij. Het publiek zal zoveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld dit schouwspel gade te slaan. Vier mensen zijn dinsdag in de Oostenrijkse gemeente Sattledt bij Wels in een gierput door verstik king om het leven gekomen. Een 44-jarige boer wilde in de bijna lege kuil een buis repareren, maar raakte buiten bewustzijn. Hetzelfde lot ondergingen achtereenvolgens zijn vrouw, een buurman en diens knecht, die te hulp snelden. Pogin gen om hen weer tot leven te wekken bleven zonder resultaat. (ADVERTENTIE) LIGA -vrfi STEMMING IN AMSTERDAM VIEL MEE De stemming voor de interna tionale waarden is gisteren mee gevallen, vooral wanneer hierbij in aanmerking wordt genomen, dat de Nederlandse fondsen in Wallstreet lager sloten. Unilever reageerde op het uitvoerige jaar verslag met een opening op 89,70 tegen een voorgaande slotprijs van 88,60. Even zakte de koers in door winstnemingen tot 89,20 doch daarna trad weer een her stel in Kon. Olie verbeterde der tig cent tot 128. Ook hier was enige vraag aanwezig voor Zwit serse rekening. Philips opende prijshoudend op 85,60, doch AKU moest dertig cent prijsgeven op 52,10. Voor Hoogovens werd on veranderd 333 als advieskoers opgegeven. Later stegen de inter nationale waarden door aanhou dende lokale vraag. Philips liep op tot 86,20, Kon. Olie werd ver handeld op 128,90 en AKU op 52,30. Wallstreet zette maandag de flauwe stemming voort. Het Dow De Griekse generaal George Grivas heeft zijn ontslag geno men als opperbevelhebber van de Cyprische strijdkrachten, zo is dinsdag in doorgaans betrouw bare kringen in de Cyprische hoofdstad gezegd. Grivas, des tijds leider van de „Eoka" de ondergrondse organisatie die de Engelsen bestreed heeft zijn ontslag aangeboden in een bood schap aan de Griekse regering, zo zei men. De Cyprische president, aarts bisschop Makarios, zou door de Griekse generaal Elias Prokos, de bevelhebber van de Grieks- Cyprische nationale garde, op de hoogte zijn gesteld van Grivas' ontslag. Generaal Grivas (69) verliet Cyprus toen het eiland onafhan kelijk werd, maar keerde in mei 1964 terug tijdens de strijd tus sen de Turkse en Griekse Cy prioten. Onlangs is kritiek op zijn optreden tijdens de Cyprische crisis geoefend. 58. Dodelijk gewond wankelt Aram achteruit. De schouder- wond doet hem duizelen. Hij voelt hoe zijn krachten hem be geven. Met de grootste moeite weert hij een uitval van Caracal- la af, maar de kracht van de slag is te veel voor hem. Aram zakt ineen op de stenen vloer en blijft weerloos liggen. Met in spanning van al zijn krachten richt hij zich op de ellebogen op, elk moment verwachtend, dat 't dodende staal van zijn vijand hem voor de laatste maal zal treffen. Maar de slag blijft uit Caracalla heeft zijn zwaard weer in de linkerhand genomen; zijn vingers glijden strelend langs de punt van het wapen. Een sardonische grijns vertrekt zijn harde gelaat: „Nee, vriend Aram, denk niet dat ge zulk een genadige dood zult sterven," klinkt zijn koude stem. „Mijn vonnis luidde: „de dood in de gol ven van de Tiber, en zo zal het ook gebeuren." Met een spottend gebaar naar zijn verslagen vijand wijzend, wendt de keizer zich dan tot de aanwezigen. „Romeinen, ziet hem daar liggen, geslagen en ten dode gedoemd. Honderden, die evenals deze ongelukkige het vermetele plan hadden, mij, Caracalla, te weerstaan, zijn dezelfde weg ge gaan. Door de goden uitverkoren om Rome de heerschappij over de ganse aarde te brengen ben ik oppermachtig en onkwetsbaar." Als door een nevel dringt de brallende stem van de tiran vaag tot Aram door. Het bloed hamert hem door de slapen; door een waas ziet hij de gehate gestalte van Caracalla. „Caracalla, verdedig u," roept hij dan met hese stem. Verbaasd draait de keizer zich om en heft zijn zwaard. Met een uiterste krachtinspan ning schiet Arams.zwaard naar boven en treft de ander op diens enige kwetsbare plek, juist naast het borstpantser, in de schouder! WOENSDAG 12 APRIL Kloosterzande: Hotel „De Lin de", 12.00 uur: Aanbesteding van het herstel, de vernieu wing enz. van de aarde-, rijs- en glooiingswerken van het calamiteuze Waterschap Wal- zoorden. Terneuzen: Concertgebouw, 8 uur: Bijeenkomst met Johan Maasbach, onderwerp: „Is God dood". DONDERDAG 13 APRIL Terneuzen: Concertgebouw, 8 uur: Bijeenkomst met Johan Maasbach, onderwerp: „Is God dood?" Zaamslag: Chr. Geref. Kerk, 7.30 uur: Tijdrede door Ds. Sa- lomons. Jones-gemiddelde voor industrie aandelen daalde er bijna elf pun ten tot 842,43 door ongunstig be drijfsnieuws, alsmede een op handen zijnde spoorwegstaking. De cultures waren gemakke lijker. De scheepvaartsector was merendeels goed prijshoudend. Na een kalme opening op lOOVs steeg Van Nievelt tot 104% (100%), dit op lokale specula tieve vraag in verband met gun stige dividendverwachtingen. De staatsfondsenmarkt was hoger met weinig zaken. Aandelen Walvisvaart werden hoger geadviseerd op een te ver wachten bod op deze aandelen vap 320 procent. Vorig jaar werd op aandelen Walvisvaart 80 pro cent terugbetaald waardoor het aandelenkapitaal werd gebracht op drie miljoen. KLM gaf zqs gulden prijs. Tegen het slot van de markt werd Philips verhandeld op 86,50, Unilever op 89,60 en Kon. Olie op 128,70. In de scheepvaartsector werd nog 105 voor Van Nievelt betaald. In de eerste periode waren vijf punten hoger: drukkerij De Boer en Chemische Fabriek Naarden. Verder gingen omhoog Ned. Kabel en Van Berkel ieder met vier punten. Kon. Zout ver beterde negen en Walvisvaart eveneens negen punten. De Spaarnestad gaf een koersavance te zien van zes punten. Lager waren: Fokker met zeven, Heine- ken 11%, Buhrmann 5, Wessanen 4, Van der Grinten 8, Havenwer ken met 6% punt. De dividend verhoging vanVRG-papier viel blijkbaar niet in de smaak. De koers werd zes punten lager op 340 laten vastgesteld. Beursindices (1953 =3 100) 7/4 10/4 11/4 Int. conc. 377.3 372.7 375.8 Industrie 307.2 307.4 307.7 Seheepv. 114.7 113.4 113.2 Bank en verz. 171.2 170.8 170.2 Handel enz. 150.2 150.2 149.6 Algemeen 297.6 295.7 296.9 Nabeurskoersen A.K.U.: 52.20) Hoogovens (335.00) Kon. Olie: 128.50—129.30 (128.65) Philips: 86.50— 87.00 86.50) Unilever: 90.00— 90.90 89.80) K.L.M.: (376.00) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0610.16 Amerik. dollar 3.59%—3.63% Canadese dollar 3.313.36 Franse frank (100) 72.85—73.55 Belgische frank (100) 7.137.18 Duitse mark (100) 90.60—91.10 Zweedse kroon (100) 69.5070.50 Zwitserse fr. (100) 83.4083.90 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 51.8052.80 Noorse kroon (100) 50.1051.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06 Portugese escudo (100) 12.57%—12.72% Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.956

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5