Donderdag raads- en graafschapsverkiezingen in Engeland MARKTBERICHTEN Man verdacht van aanranding aangehouden Protest tegen Paasadvertentie van Hervormde Kerk lekkere ko££ie GUATEMALA VACUUM VERPAKTE KOEEIE in buk EIJNE DESSERT PAARS MERK standaardpotje 100-gramspot grote voorraadpot MOCCONA Pagina 4 DE VRIJE ZEEUVf Woensdag 12 april 1967 Bekoeld NIEUWE ONLUSTEN IN NASHVILLE Cambodja kreeg Russisch oorlogsmateriaal Pacifisme niet in strijd met Amerikaanse grondwet Opium in beslag genomen Westduitse U-9 in bedrijf gesteld PRIJSVERLAGING! D.E. ROOD MERK 1.86 jmmcH AtoivM>WAih-m<'>iv. Donderdag moeten vijf en een half miljoen inwoners van het kiesdistrict groot-Londen de samenstelling bepalen van de nieuwe gemeenteraad, waarin 100 afgevaardigden 32 Londense dis tricten vertegenwoordigen. Om elke zetel wordt door kandida ten van de drie voornaamste partijen, labour, conservatieven en liberalen, verbitterd gestre den. De communisten, die de vorige maal het verrassende aan tal van 100.000 stemmen behaal den, hebben 38 kandidaten ge steld, terwijl de ultra-marxisti sche socialistische Britse partij in veertien districten meedoet. Labour hoopt haar 34-jarige ononderbroken heerschappij in de raad voort te kunnen zetten. Hoewel de verkiezingsstrijd voor namelijk over plaatselijke zaken zoals huisvesting en verkeer gaat, wordt de uitslag ook be schouwd als een goede graadme- te om te zien, hoe de partijen er in het algemeen bij de Britse kie zer voorstaan. Bij recente tussentijdse verkie zingen bleek dat diens houding tegenover de labourregering is bekoeld. Men verwacht dat de economische bezuinigingsmaat regelen van de regering hun in vloed zullen laten gelden. Om in Londen te winnen moeten de conservatieven een zwaai naar rechts van ruim vier procent maken vergeleken met de ge meenteraadsverkiezingen van 3 jaar geleden, toen labour de meerderheid behield met 64 zetels. In de loop van de week vin den in Engeland en Wales ook verkiezingen plaats voor de raden van een kleine zestig graafschappen, waar de conser vatieven drie jaar geleden ruim honderd zetels kwijtraakten. De interesse bij de kiezers voor de verkiezingen in de graafschap pen is doorgaans gering. Meestal neemt meer dan de helft niet de moeite de niet-verplichte gang naar het stemlokaal te maken. Ditmaal hebben zich veel meer onafhankelijken en nationalisten kandidaat gesteld dan bij vorige verkiezingen. De recherche van de Rotter damse zedenpolitie heeft de 39- jarige G. T., zonder beroep en zonder vaste woonplaats, gear resteerd, die er van wordt ver dacht vorige week donderdag een 17-jarig Rotterdams meisje van het centraal station te heb ben meegelokt naar een kelder van een flatgebouw, waar hij haar aanrandde en ernstig mis handelde. De man ontkent iets met de zaak te maken te heb ben. Hij staat bij de politie be kend als en van de zwervers die zich bij het centraal station ple gen op te houden. Volgens de politie was het meisje bij het centraal station om daar haar vroegere verloofde, die buiten de stad woont, weer te ontmoeten. Toen zij stond te wachten, werd het meisje aan- VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden dinsdag in totaal aange voerd 4542 dieren, zijnde 275 slachtrunderen; 933 gebruiksvee; 200 vette kalveren; 198 graskalve ren; 2805 nuchtere kalveren; 13 paarden; 4 veulens; 63 schapen en lammeren; 8 weidelammeren; 43 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 4,65 4,95, le kwal. 4,204,55, 2e kwal. 3,80—4, 3e kwal. 3,40— 3,65; Vette kalveren: extra kwal. ƒ2,40—ƒ2,60, le kwal. ƒ2,30— ƒ2,40, 2e kwal. 2,10—2,20, 3e kwal. 2—2,10; Stieren 4,10— 4,60; Worstkoeien 3,303,55. Alle sper kg. Kalf- en melkkoeien 1075 1525; Vare koeien 8501300; Vaarzen f 675—925; Pinken 525 650; Graskalveren 400500; Nuchtere kalveren 120140; Mestkalveren 65100; Schapen 85ƒ115; Lammeren ƒ100 120. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aan voer iets meer, handel traag en prijzen vooral niet hoger dan maandag; Kalf- en melkkoeien: ta melijke aanvoer, redelijke handel en ruim prijshoudend; Vare koeien: aanvoer gewoon, handel kalm en iets stijver in prijs; Vaarzen en pinken: aanvoer als vorige week, rustige handel en onveranderd in prijs; Graskalveren: aanvoer iets ruimer, handel tamelijk met stabie le prijzen; Vette kalveren: aanvoer groter, handel lui en lager in prijs; Nuchtere kalveren: aanvoer even ruimer, kalme handel en prijshou dend; Schapen en lammeren: klei ner aanvoer, handel traag en terug lopend in prijs. gesproken door T., die haar eni ge bijzonderheden over haar ex- verloofde vertelde. De man voeg de daaraan toe, dat hij haar weer met haar vriend in contact zou kunnen brengen als zij met hem meeging naar een flat in het centrum van de stad, waar de jongeman op de vierde etage zou verblijven. Het meisje ging met de man mee, maar in de lift van de flat werden de minder goede bedoelingen duidelijk. In plaats van het meisje naar de vierde etage te brengen, drukte de zwerver op het knopje voor de kelder. Daar greep hij haar beet; er ontstond een vechtpar tij, toen het meisje niet op de voorstellen van de man wilde in gaan. T. bracht haar daarbij ern stige verwondingen aan het ge zicht toe. Tenslotte wist de Rot terdamse zich los te rukken en te vluchten naar een café in het centrum van de stad waar een zuster van haar werkt. De café houder lichtte de politie in. Hoewel de man ontkent op de bewuste avond in het centraal station te zijn geweest, heeft een surveillerende politieman later verklaard dat hij T. daar op dat tijdstip met het meisje heeft ge zien. In de Amerikaanse stad Nash ville is het maandag voor de derde dag achtereen tot onge regeldheden gekomen tussen po litie en negerstudenten. De politie maakte gebruik van traangas en waarschuwingsscho ten om een menigte van naar schatting 300 studenten te ver spreiden, nadat in de omgeving van de voornamelijk door negers bezochte Fisk-universiteit scho ten waren gelost door onbeken den. Er is geen melding gemaakt van gewonden. Zondag zijn in Cambodja vijf Russische Migs, twee transport vliegtuigen, acht batterijen lucht doelgeschut, een radarinstallatie en elf vrachtwagens aangeko men. Bij het in ontvangst nemen van deze Russische goederen zei het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek o.m., dat het zeer geruststellend was, dat drie grote landen, de Sow- jet-Unie, China en Frankrijk, Cambodja spontaan te hulp ge komen waren opdat het zich te weer zou kunnen stellen tegen „de misdadige ondernemingen van de neokolonlalistische Ame rikanen". Door „Amerikaanse agressie" waren sinds 1 januari 1966 137 Cambodjanen gedood, 88 huizen verwoest en ook verder nog ma- riële schade aan Cambodja toe gebracht. Prins Sihanoek legde ook de nadruk op het belang van de politieke en diplomatieke hulp der Sowjet-Unie aan Cambodja. Een hof van beroep in Boston is tot de conclusie gekomen dat de jongste wet op de militaire dienst, welke de vernietiging of opzettelijke' beschadiging van de oproepkaart verbiedt, in strijd is met de grondwet. De 20-jarige pacifist David O'Brien, die in maart 1966 zijn oproep in het openbaar ver brandde, had beroep aangetekend tegen de uitspraak van een fede rale rechtbank die hem tot zes jaar gevangenisstraf veroordeel de. Het hof van beroep bevond wel dat O'Brien schuldig is aan het feit dat hij niet meer over een oproepkaart beschikt. De verbranding van het stuk be schouwde het hof als een sym bolische handeling, die als uiting van protest niet in strijd is met de grondwet. Deze garandeert de vrijheid van meningsuiting. De zaak is terugverwezen naar de federale rechtbank, die zich opnieuw zal moeten uitspreken. Onlangs zijn zestien pacifisten tot uiteenlopende straffen ver oordeeld, eveneens wegens open bare verbranding van hun op roepkaart. Het is warschijnlijk dat ook hun gevallen voor revi sie in aanmerking komen. GEWAPEND OP HET WERK Noord-Vietnam: De ■meisjes-mi litie draagt het geweer op de rug om elk moment in gevechtsaktie te kunnen komen. Ondertussen gaat het werk in de rijstvelden normaal door. De Rotterdamse recherche heeft het afgelopen weekeinde in de Maasstad vier kilogram opium in beslag genomen. De opium ver tegenwoordigt op de zwarte markt een waarde van in totaal ongeveer 15.000. Eerst vond de politie in een wo ning in de Atjehstraat op Katen- drecht twee kilogram van dit ver dovingsmiddel. Behalve de opium werden ook enige opiumpijpen en opiumlampen in beslag genomen. De 61-jarige Chinese bewoner van het pand werd in bewaring gesteld. Naar aanleiding van de verhoren die men de Chinees afnam stelde de recherche daarna een onderzoek in aan boord van het in de Rotter damse haven liggende s.s. Kwong Lee. Men vond in de hut van een 46-jarige matroos nog eens twee kilogram opium. De matroos werd gearresteerd. Het moderamen van de gene rale synode der hervormde kerk heeft in zijn vergadering van dinsdag de protesten besproken, die door enkele Amsterdamse rabbijnen schriftelijk zijn geuit tegen een passage in de paasad- vertentie, die door de hervormde kerk kort vóór Pasen 1967 in een groot aantal dag- en weekbladen is gepubliceerd. De bezwaren van de rabbijnen richtten zich met name tegen de volgende passage: „Bent u een vreemdeling? Weet u niet wat er is gebeurd? Jezus van Nazareth is gedood door de bezetters op aanstichten van de intellectuelen van zijn volk". Het moderamen van de gene rale synode der hervormde kerk stelt voorop dat het algemeen bekend kan zijn dat de her vormde kerk iedere vorm van anti-semitisme als on-christelijk veroordeelt. Het is dan ook al lerminst de bedoeling van deze publikatie geweest, het Joodse volk te kwetsen of te treffen. De publikatie beoogde de opstanding van Jezus Christus centraal te stellen. Alleen daartoe diende als inleiding de aangehaalde om schrijving uit het Lueas-evange- lie. Nu uit het schrijven van de rabbijnen blijkt dat Joodse medeburgers zich door de be ginregels van deze paaspublika- tie gekwetst hebben gevoeld, wil het moderamen van de hervorm de synode hierover zijn spijt uit drukken, omdat het zich bewust is, dat door een verkeerd lezen van het nieuwe testament de eeuwen door aan het Joodse volk zo onnoemelijk veel leed is be rokkend. Met bijzonder militair ceremo nieel heeft de Westduitse marine dinsdag in Kiel een duikboot met de traditionele naam U-9 in dienst gesteld. Deze geldt als de „opvolger" van de Uit de eerste wereldoorlog bekend geworden U-9, die op 22 september 1914 kort na elkaar drie Britse krui sers in het Kanaal tot zinken bracht. De nieuwe U-9 heeft een wa terverplaatsing van 420 ton, is 44 m lang en 4,5 m breed. De conventionele machinerie heeft een vermogen van 1200 pk.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4