PROVINCIAAL NIEUWS INTERKERKELIJKE STICHTING VOOR JEUGD- EN VOLWASSENENWERK Creatief deelnemen aan de samenleving DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Axel Jaarvergadering gepensioneerden Biervliet Katholieke raadleden Zaamslag Oostburg Excursie vogelbescherming IJzendijke lie Zeehengelwedstrijd Prinses Beatrix zoekt nieuwe huismeester Het uienseizoen vrijwel afgelopen Oplossing Paaspuzzel Oplossing Kinderpuzzel Dodelijk ongeluk Kernbommen bij duizenden. Geschoolde kracht Clubwerk blijft bestaan Lunchpauzesoos Geen concurrentie Ben jaar vaor dodelijk ongeluk na drankmisbruik Woensdag 12 april 1967 Jaarvergadering „Oranjekwartier" In zijn openingswoord voor de algemene ledenvergadering van de buurtvereniging „Oranje kwartier", constateerde de voor zitter, de heer H. Veraart, dat de leden enerzijds veel belangstel ling hebben voor en steun geven aan de activiteiten die het be stuur tracht uit te voeren, maar dat de belangstelling voor de jaarvergadering telkens mini maal is. In verband met een belangrijke bestuurswijziging die het vorige jaar aan de orde is geweest, gaf de voorzitter zelf 'n kort overzicht van de festiviteiten die in het voorbije jaar hebben plaats ge had. De heer Nieuwdorp, die ook eerst sedert vorig jaar de func tie van penningmeester bekleedt, kon in ieder geval mededelen dat de vereniging er financieel goed voor staat. Mevr. Kouwijzer en de heer G. van Damme, werden ais leden van de kascommissie benoemd. De dames Van Hecke en Poppe en de heer Van Bragt, werden in het bestuur herkozen. De heer Muilwijk stelde zich niet meer herkiesbaar. Zijn plaats wordt in genomen door mevr. Van Grool. De voorzitter memoreerde de geslaagde Paasei-actie voor de kinderen en kondigde tegen eind mei/begin juni de jaarlijkse kin- derreis aan. Men wisselde van gedachten over de deelname aan een quiz die tijdens de middenstandsten- toonsteliing door het bestuur van „E.N.T.E. '67" wordt georgani seerd. Getracht zal worden ge noeg gegadigden te vinden om hieraan te kunnen meedoen. De jaarvergadering van de af deling Oost Zeeuws-Vlaanderen van de Nederlandse bond van ge pensioneerden wordt gehouden op dinsdag 18 april a.s. om 14.30 uur in „Het Centrum" te Axel. Na afhandeling van het huis- houdelijk gedeelte zal de heer Van der Hoek, de rayonleider uit Den Haag, het woord voeren over de toekomstige actie van de bond. De vereniging van katholieke raadsleden in West Zeeuws Vlaanderen houdt op vrijdag 14 «pril a a in hotel „De Vriend schap" in Biervliet een vergade ring. De agenda vermeldt o.a. een gesprek over een benoemde of gekozen burgemeester, bevol kingsontwikkeling 1966 en ver kiezingen 1967. Voorts zal een bespreking worden gehouden Over een tweetal artikelen uit de gemeenteraad van januari en februari 1967 welke handelen woningbouw en grondkos- ghe 448 pt, 19. G. Thomaes, Hoofdplaat 444 pt, 20. B. Blan ken, Vlaardingen 435 pt. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Zaam slag komt in openbare vergade ring bijeen op donderdag 1"3 april om 14.30 urn-. De agenda bevat o.m. de volgende punten: Voorstel salarismaatregelen ge- meentepersoneel; voorstel tot wijziging van de wachtgeldverordening; voorstel tot vaststelling van de gemeentelijke vergoeding inge volge de kleuteronderwijswet voor het jaar 1966 en tot vast stelling van het voorschot op deze vergoeding voor 1967; voorstel tot vaststelling van de gemeentelijke vergoeding inge volge art. 101 der Lager-Onder- wijswet 1920 over 1966 en tot vaststelling van het voorschot op deze vergoeding voor 1967; voorstel tot verpachting van 't gedeelte zeedijk aan de Kleine Huissenspolder; voorstel tot garantieverlening aan de N.V. Zeeuwsche Gas maatschappij; voorstel met betrekking tot de oprichting van een regionaal woonwagenkamp Zeeuws-Vlaan deren; voorstel tot deelneming aan de gemeenschappelijke regeling „Afvalwaterleiding Oost Zeeuws- Vlaanderen Oost"; voorstellen tot wijziging van de begrotingen 1966 en 1967. (ADVERTENTIE) De vogelbesehermingswacht in West Zeeuws-Vlaanderen biedt pjjn leden zaterdagmiddag een Uitstapje aan naar het Grote Gat, het weidegebied Tonneburg en de Zwarte Sluis, allemaal vogel eldorado's bij uitstek. Zondag had langs de oevers van do Schelde tussen Hoofd plaat en Nummer Eén voor de elfde maal de internationale zee hengelwedstrijd plaats, welke werd georganiseerd door het zee- hengelcomité van IJzendijke. De &®langstelling was weer groot Want 704 vissers (ters) hebben elkaar in een sportieve strijd bekampt. Er werd veel vis ge- Vangen (ongeveer 60 kg), waar door het wegen heel wat tijd in beslag nam. Nadat om S uur door het ge meentebestuur aan de afgevaar digden der verenigingen de ere- wijn was aangeboden, werd na een woord van burgemeester ïïcq, die de vele Belgen en hen die helemaal uit het noorden Van Nederland waren gekomen, had verwelkomd, werd het woord gevoerd namens de Bel gische vissers door dokter J. Macquet, voorzitter van da Bel gische federatie, die vooral wees op de vriendschap, welke men in IJzendijke ieder jaar weer on dervindt en de vele Hollandse vrienden die zij door de hengel sport hebben gekregen. Nadat de heer W. Gruben uit Biervliet namens de Schelde- federatie het woord had gevoerd, werden in het jeugdgebouw de 100 prijzen uitgereikt met een totale waarde van ƒ2300, Hier laten wij de eerste twin tig volgen: L J. van de Velde, Sluiskil 759 pt, 2. K. Kelle, Vlissingen 683 pt, 3. E. Poissonnier, Blanken berghe 682 pt, 4,0. Maes, Oosten de 654 pt, 5. E. Hollevoet, Oost ende 649 pt, 6. M. Liscot, Ixelles 647 pt, 7. L. Verhulst, Oostende 636 pt, 8. G. Deknook, Brugge 611 pt, 9. Th. Haers, Hoofdplaat 593 pt, 10. M. van Hecken, Kloe- tinge 547 pt, 11. M. van de Bus- sehe, Blankenberghe, 12. W. D'hooge, Blankenberghe 473 pt, 13. P. Landsheer, Hoek 471 pt, 14. J. van Vugt, Vlaardingen, 15. W. Cleypool, Rotterdam 464 pt, 16. G, Fontaine, Oostende 459 pt, 17. F. Kramp, Vlissingen 453 pt, i& H..MoeEteds&..Blaakato Mededeling B. en W. Garantieverlening aan de N.V. Zeeuwse Gasmaatschappij Na de verzending van onze brief aan inwoners van de dorps kom, die zich nog niet als toe komstige gasafnemer hadden aangemeld, is het aantal verzoe ken om aansluiting op het aard- gasnet niet verder gestegen dan 125, aldus schrijven B. en W. aan de gemeenteraad. Volgens mededeling van de Zegam zijn circa 350 aansluitin gen noodzakelijk om het aard- gasnet in Zaamslag rendabel te doen zijn. Indien de Zegam desondanks tot aansluiting mocht besluiten, zou dit niet alleen een aanzien lijk financieel nadeel voor de Zegam betekenen, doch tevens consequenties meebrengen voor andere gemeenten. Het Zegam- bestuur is daarom alleen dan be reid tot aanleg van een distribu tienet in de dorpskom over te gaan, indien van gemeentewege een zekere garantie wordt ver leend. Het tekort op de 225 ont brekende aansluitingen is door de Zegam becijferd op 117 per aansluiting per jaar. Omdat aan de gemeente Zaam- SPEGIALE AANBIEDING: LEUK WOLLEN BRETEL BROEKJE EN FLEURIG GESTREEPTE TINO. VOOR LEEFTIJD 1'/2-4 JAAR. DEZE VOORDELIGE COMBINATIE REEDS v.a. 9,75. slag in het verleden zekere toe zeggingen zijn gedaan, is de Zegam bereid van het vragen van de volle garantie af te zien. Men wil het aantal aansluitin gen, waarnaar het tekort zal worden berekend, stellen op 300 in plaats van 350, terwijl de toe zegging is gedaan, dat genoegen zal worden genomen met een be drag van 60,per ontbreken de aansluiting, d.i. ongeveer de helft van het werkelijke tekort. Bovendien is de Zegam b.ereid de gunstige aansluitvoorwaarden (dienstleiding 11 m binnenlei ding en gasmeter gratis) uit te breiden tot 3 maanden nadat de eerste aansluiting mogelijk is. Ter bepaling van het aantal ontbrekende aansluitingen over enig jaar zal worden uitgegaan van het gemiddelde op b.v. 4 tel data. Bij een aantal aansluitingen van 125 zal de gemeentelijke ga rantie dus bedragen 175 x 60 10.500,per jaar. Het ligt in de verwachting dat het aantal aansluitingen in de toekomst zal toenemen, waardoor het bedrag van 10.500,van jaar tot jaar minder wordt. De voorzitter van de N.V. Zegam, de heer Kaland, zal in de raadsvergadering aanwezig zijn teneinde een en ander toe te lich ten en eventuele vragen te beant woorden. Aangezien de aanwezigheid van aardgas in een gemeente het wooncomfort aanzienlijk kan verhogen en enkele bedrijven dringend behoefte aan aardgas hebben, stellen B. en W. voor de gevraagde garantie te verlenen, Prinses Beatrix en prins Claus zoeken een nieuwe huismeester, want de heer Mastenbroek, die sinds prinses Beatrix kasteel Drakensteyn bewoont deze funk- tie vervulde, heeft een maand geleden ontslag genomen. Zijn vrouw die kokkin was, werkte ook niet meer voor het prinse lijk paar. Prinses Beatrix heeft voorlopig een lakei geleend van paleis Soestdijk. Het echtpaar Mastenbroek woont nog in een dienstwoning op het landgoed Drakensteyn. Het Nederlandse uienseizoen 19661967 loopt nu duidelijk naar het eind. In verschillende teeltgebieden is alles opgeruimd en slechts hier en daar zijn nog kleine voorraden. Hiernaar be staat overigens een grote vraag, want eind vorige week werden voor de export geschikte uien prijzen betaald van 70 tot 75 ct per kg. Naar vele landen kon dit produkt toen nog worden verla den. In de laatste week van maart bedroeg de Nederlandse uienexport 3068 ton. Deze grote vraag op het eind van het seizoen kwam mede door de goede kwali teit van het Nederlandse produkt. Vooral dank zij het selectiewerk van de laatste jaren is de kwali teit van de bewaaruien veel ver beterd en dat is de afzetkansen ten goede gekomen. „U krijgt met de Paas wel een ei van de haas". De prijzen werden gewonneh door: le prijs F. Kiel, N. J. Harte- straat 14, Temeuzen; 2e pr. Rina de Bruijne, Altenastr. F 6, Hoek; 3e pr. Anneke de Kraker, Nieu- wediepstraat 79, Terneuzen, De plaatsnaam is Barneveld. De prijzen gingen naar: le pr. Piet van de Wege, Van Steenber genlaan 30, Terneuzen; 2e pr. Boudi de Groote, Schoollaan 13, Biervliet; 3e pr. Frits Simons, Bernhardstr. 11, Terneuzen. AUTO OM PAAL GEKRULD Amsterdam: Maandagochtend is op de Haarlemmerweg, ter hoog te van de Abraham Kuyperlaan, een Volkswagen geslipt en. om een paal heen gekruld. De be stuurder moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Het maatschappelijke leven in de Franse havenstad St. Nazaire is dinsdag vrijwel tot stilstand gekomen als gevolg van de alge mene staking van 24 uur, door de vakbonden uitgeroepen uit soli dariteit met de metaalbewerkers en werf arbeiders, die 41 dagen staken. De metaalarbeiders zijn op 1 maart gaan staken omdat zij net zoveel loon willen hebben als hun collega's in het gebied van Parijs. Om de stakers, die het al moei lijk beginnen te krijgen te kun nen helpen, hebben de vakbon den besloten hun geldinzame- lingsakties in heel Frankrijk te intensiveren. Ook in de ijzermijnen van Lo tharingen ligt het werk al elf dagen vrijwel geheel stil. De mijnwerkers staken hier niet voor hogere lonen, maar voor waarborgen dat zij kunnen blij ven werken. De kans, dat de ijzermijnen op korte of lange termijn gesloten zullen worden als gevolg van de gestegen in voer van ijzererts uit het buiten land, heeft grote onrust veroor zaakt in mijnwerkerskringen. den C.G.T. en S.F.D.T. een aktie ontketend onder de arbeiders in de ijzerindustrie uit protest tegen het uitstel van het overleg over de nieuwe arbeidsovereen komst, die uiterlijk op 4 april had moeten worden getekend. De aktie zal leiden tot werkstakin gen. De 17-jarige scholier J. G. Spit hoven uit Vleuten is dinsdagmid dag op de rotonde aan het eind van de Vleutenseweg in Utrecht bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij stond voorin een autobus van de V.A.V.O., be stuurd door de 52-jarige chauf feur J. B. uit Utrecht, die op een voorgesorteerde stilstaande vrachtauto botste. De jongen sloeg door de schok door de voor ruit. en werd toen door dezelfde bus overreden. Hij werd naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst aan zijn zware verwondingen bleek te fiiö om&den, Zelfs de kleinere landen zullen binnen afzienbare tijd kernbommen bij duizenden kunnen produceren, zo heeft de directeur-generaal van het internationale bureau voor atoomenergie, de Zweed Sigvard Eklund, verklaard in een interview in het blad „U S News and World Report". Er moet volgens hem nu iets aan dit probleem worden ge daan, voordat het onafzienbare vormen heeft aangenomen. Er komt hoe langer hoe meer plutonium vrij voor mogelijk ge bruik in kernbommen wegens het in zwang raken van kernreactors voor de opwekking van elektrici teit. Deze vreedzame reactors pro duceren plutonium als bijprodukt. Uit een door dr. Eklund gemaakte analyse blijkt nu dat er in 1970 ge noeg plutonium van vreedzame reactors zal zijn om tweeduizend kernbommen per jaar te vervaar digen. Omstreeks 1980 zal er zelfs genoeg zijn voor twintigduizend bommen per jaar. Een derde van deze hoeveelheid plutonium zou worden geproduceerd in landen die op het ogenblik niet over kem- .wapeps beschikken, De gereformeerde kerk en de| hervormde gemeente te Terneuzen en Sluiskil hebben elkaar gevonden in de „Interkerkelijke Stichting voor Jeugd- en Volvassenenwerk". In „De Molen" in de De Jonge- straat werd de pers dinsdagmid dag door het betsuur ingelicht bij monde van de tweede voorzitter de heer W. B. van Leeuwen, die op deze ietwat historische bijeen komst" mededeling deed van het passeren van de notariële akte op 7 april J.I. Later kwam ds. W. H. Gispen, de eerste voorzitter, aan het woord die de'positieve conclusie van de heer Van Leeuwen over deze vorm van praktische samenwerking van de kerken onderstreepte: „We merken niet, wie hervormd of gerefor meerd is; de samenwerking bevalt ons bijzonder goed". En de heer Van Leeuwen voegde eraan toe dat er bij de voorbereidingen geen moeilijkheden bestonden. Verheugd was het bestuur dat de banning en de uitbouw van het '•■srk in handen is van een vakman. De heer J. Oosterveld, jeugdleider en cultureel werker, zal met een twaalftal vrijwillige medewerkers het jeugdwerk begeleiden. Bij het praktische werk zal hij dus niet be trokken zijn, maar de supervisie en de coördinatie zijn in zijn handen. Het jeugdwerk is een ingewik kelde materie en vooral wat be treft subsidiëring en wetgeving echt vakwerk. Dat het bestuur kan beschikken over een geschoolde kracht, mag dan ook worden ge zien als een stevige basis voor dit werk. De heer Oosterveld woont in Nieuwvliet en is voor de ene helft van zijn tijd werkzaam in Temeu zen en begeleidt voor de andere helft het jeugdwerk in West Zeeuws-Vlaanderen. Hij ontving zijn opleiding aan het instituut Middeloo te Amersfoort en aan de sociale academie te Den Haag. De stichting streeft ernaar op zo kort mogelijke termijn tot aan stelling van een volledige beroeps kracht te kunnen overgaan. De praktische leiding van het werk in „De Molen" berust bij de heer B. v. d. Wouwe. „Zodoende kan het bestuur zich geheel aan zijn eigenlijke taak wij den", aldus ds. Gispen. De nieuwe stichting is verzekerd van de rug gesteun (ook in het financiële vlak) van de gereformeerde kerk en de hervormde gemeente. Dit houdt niet in, dat het bestaande clubwerk van beide kerken wordt opgehe ven. Dit blijft ressorteren onder het kerkewerk. Algemeen bekend mag worden geacht, dat het gereformeerde jeugdwerk tot nu toe plaats vond in „De Molen" en dat van de her vormde gemeente in „De Schakel". De doelstelling van de stichting wordt als volgt geformuleerd: „Uit gaande van het evangelie om ten dienste van de bevolking en in het bijzonder ten aanzien van de jeugd in de gemeente Temeuzen beste dingsmogelijkheden in de sfeer van de vrije tijd te bieden, die bijdragen tot karakteropbouw en persoonlijk heidsvorming en tot het creatief deelnemen aan de samenleving". Momenteel wordt deze doelstel ling gerealiseerd door (in „De Mo len") de vrijdagsavondssociëteit voor 1418 jaar, de zaterdags avondsociëteit voor 16 jaar e.o. en de zondagavond schippersjeugd- sociëteit. In „De Schakel" vindt eenmaal per maand een grote avond plaats, teach-in, film, beat e.d. Te Sluiskil in „De Ark": zaterdagavond in stuif 1418 jaar en woensdag avond een gesprekgroep. De verdere aktiviteiten bestaan uit: oppascentrale, volksdansclubs, ruilbeurs voor verzamelaars en een cabaretgroep. De stichting zal op korte termijn de volgende projecten trachten te realiseren: in het gebouw „Tuin pad" een jong volwassenensocië teit op zondagavond, 18 jaar e.o., en een kamerbewonerssoos; een lunchpauzesoos van maandag tot vrijdag van 12 tot 2 uur in de „Molen". Hoe staat de nieuwe stichting tegenover de algemene stichting? Ds. Gispen zegt ervan: „Er is geen sprake van een concurrentieposi tie; er is een verfrissende en ver helderende samenspraak aan de gang". Via het door beide stichtingen in het leven geroepen overlegorgaan vindt regelmatig contact plaats. Zodoende tracht men doublures in de programma's te voorkomen. Op het uitvoerend vlak dient dit over leg zo mogelijk bepaalde dingen samen te doen. Het bestuur is als volgt samen gesteld: mej. M. van Wïjck, ds. H. J. Ruis, ds. W. H. Gispen, ds. J. A. Poelman, en de heren L. C. Rib- bens, P. Sol, M. Moens, A. den Ouden, A. van Ham, C. A. van Overdulve en W. B. van Leeuwen. Het secretariaat is gevestigd: Mosseldijk 3 te Nieuwvliet, tel. 01171—695. De rechtbank te Maastricht heeft de 30-jarige betonwerker Johannes N. uit Maastricht veroordeeld tot een gevangenissttraf van één jaar en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van vijf jaar we gens het veroorzaken van een do delijk ongeluk na drankmisbruik. De betonwerker had op de rijks weg te Nyswiller met zijn auto op de linkerweghelft gereden en was frontaal in botsing gekomen met een tegenligger. De 62-jarige be stuurder van deze wagen verloor' het leven. De officier van justitie had veer tien dagen geleden één jaar ea drie maanden gevangenisstraf es vijf jaar intrekking van het Rijbe wijs gevorderd.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3