De blunder van minister Brown Griep? Chefarine „4" doet wonderen! PLAATS ONDER DE ZON 49 6 -si9 79 99 Wat zal De Gaulle doen? INTENSIEVE BELASTINGCONTROLE OP RIJDENDE WERKTUIGEN Bedrijven moeten vol jaar naheffing en forse boete betalen OUD-MINISTER CALS OVER HET NIEUWE KABINET .Confessionele partijen hebben hun tijd gehad" VERLEDEN WEEK VRUCAC PRUS5IA6 PRUS61AG PRUZEN P°üïï!ï!ï>uciM1 <km& 99 PR'JS-SLAG PRUS-SLAG Vier middelen bi één tablet helpen snel en.- doen wonderen! MTSCMmcei 7o kunnen wij doorgaan i want op vele artikeien scheelt het dubbeltjes somskwortjesi. CMC bvViANGB Cfk V/men WN-COOMCgtp SAfiDM€S*f9 sPêRzte-FjSA BONEN s£mrmo& DWEIL 09 0fiOpK>M<n/i vz/es-vE&S'VLess m VEI LI© VLEES pond malse 03Q GRONtNGSRS. xoefc OSUOAT BALLEN NO£ MAN N£TAND£PS, Mer zaace p/z{jz£Ni JAC. HERMANS Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Economisch belang Brand in pakhuis Gevoelig MALARIA IN DE VER. STATEN Premier Tsjoe en-Lai verdedigt zijn ministers De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nèg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Gouverneur Romney favoriet voor het Witte Huis 126 schepen opgelegd Ambtenaren beschikbaar Eéndagskaart Arabier doodgeschoten in Aden Geen verdere versnippering kocht een huisvrouw ^.pakken kabeljauw van-djOOgnom in de L Ze betaalde hiervoor f 2X1 SULDEN ZEVERTEIDEONS dotzy voorheen hiervoor ergens anders. 2x U59 (oetoalde HIERNOG EEN PAAR. VOORBEELDEN VAN hele fles JÊ/ïff SLA-OUeqW meifc-puur grote fles /jftf dubbelklik. literblik. too witte 0*0% grote molton^VE kfrojjeri 7 wwr. a oo SLA&6RU KAIFS-LAPPENQ. KAiF$-pouier/nr 0SSENSTAAKTJI2D met veel vlees p.ponol.... feJ i k i n h.^gebraden, blik»HEIN2T 0%0% Vn de prüs-slag...^ kleine en grote gezinnen vooral grete gezinnen zünklanrin de l Bergen op Zoom I Temeuzen -Ylissi ngen ?rt Woensdag 12 april 1967 De Britse minister van buiten landse zaken is een man wiens grote verdiensten bij tijd en wijle overschaduwd worden door zijn blunders, die er vooral uit be staan dat hij op het verkeerde moment zijn mond open doet voor precies de verkeerde op merking. Zo ook nu weer. Hij heeft met in het lagerhuis besprekingen gevoerd over de Britse toetreding tot de E.E.G., een procedure die noodzakelijk is omdat in de ge lederen van die partij sterke groepen nog altijd afwijzend staan tegen deze idee. Trouwens, premier Wilson is ook pas een late bekeerling voor toetreding, waarschijnlijk omdat hij daarin de enige manier ziet om Engeland ekonomisch voor verval te behoeden. Op zijn bijeenkomst heeft Brown gezegd dat De Gaulle de macht niet meer had om opnieuw een veto uit te spreken, dat Londen de weg naar het continent verspert. Dat is een opmerking die zon der meer al niet verstandig is. Men moet tegen De Gaulle niet zeggen dat hij iets niet durft of kan, want hij zal alles op alles zetten om te bewijzen dat men hem weer heeft onderschat. Maar die psychologische misser is niet het ergst in Browns uitlating. Er komt bij dat hij op dit moment juist op een ander front aktief behoort te zijn om te voorkomen dat Engeland weer de deur naar de Euromarkt in het gezicht ge smeten krijgt. Tekenend was dat De Gaulle een betrekkelijk lage ambtenaar naar de vergadering van de Westeuropese Unie in Rome stuurde om daar te verklaren dat de problemen van het Britse lidmaatschap der E.E.G. zó groot waren dat er nog een lange studie nodig zou zijn. Weliswaar doet De Gaulle vriendelijk tegen de Engelsen op allerlei ander ge bied zoals koninklijke bezoe- Door niet-betalende hotelgasten ontvoerd Een Nederlands paar heeft maandag een 25-jarige landge note, die hotelhoudster te Jülich in Noordrijn-Westfalen is, ont voerd toen het zonder te betalen van het hotel wilde wegrijden. Bij Neuss wist de hotelhoudster uit de auto te springen en de po litie te waarschuwen. Het paar had zaterdag met een 4-jarig meisje onder een valse naam in het hotel zijn intrek ge nomen. De volgende dag kreeg de hotelhoudster te horen, dat het paar maandagochtend geld van de bank zou halen om de rekening van 80 mark te betalen, Toen de hotelhoudster zag dat de gasten met medeneming van hun bagage wilden vertrekken, kwam zij toelopen. Zij werd plotseling in de auto getrokken die snel wegreed in de richting Düssel- dorf, waarbij de vrouw haar met een pistool bedreigde. Toen de auto voor een verkeerslicht moest stoppen, zag de hotelhoudster kans te vluchten en hulp te vra gen aan een andere automobilist. Het Nederlandse paar was intus sen gevlucht. Volgens het Duitse persbureau D.P.A. zouden de ontvoerders zijn de 25-jarige Rudi Tomey en de 26-jarige Theresia Mulders, beiden uit Den Haag. De naam van de hotelhoudster wordt op gegeven als Johanna van den Booren. Drie weken voor niet verlenen van voorrang De Amsterdamse rechtbank heeft de 20jarige bijrijder K. M. uit de hoofdstad wegens het veroorzaken van een aanrijding met zwaar lichamelijk letsel als gevolg veroordeeld tot drie we ken hechtenis een week meer dan de eis en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. M. had op 2 juni van het vorig jaar een stopverbod genegeerd en geen voorrang verleend aan een auto op een voorrangskruising in Amsterdam. De aangereden auto werd besturd door de K.R.O.-ver- slaggever Bert de Winter, die zwaar lichamelijk letsel opliep en lange tijd niet in staat was zijn werkzaamheden te verrichten. Door onbekende oorzaak is maandagavond omstreeks zes uur een pakhuis van de G.A.V. aan de Hazenstraat te Valkens waard grotendeels in vlammen opge gaan. Het gebouw, dat een opper vlakte van 600 m2 bpslaat, vorm de een opslagplaats voor stro, turfmolm, hooi, kunstmest en gereedschappen. De totale scha de, door de verzekering gedekt, wordt op een paar ton geschat. De plaatselijke brandweer be streed met drie brandweerwagens de vuurhaard, die nog lang bleef nasmeulen. ken enz. maar daaruit blijkt meer een verlangen naar vriend schap tussen buren dan een wel kom in de economische club. Daar heeft de Franse president ook reden voor. Juist nu begint het een beetje moeizaam te gaan in het bedrijfsleven en bovendien komen de vakbonden gerug- gesteund door de linkse vevkie- zingssuccessen met looneisen. De werkloosheid begint ook al meer te stijgen dan aangenaam is. Dat zijn arles bij elkaar geen omstandigheden waaronder de industrie of de werknemers blij kunnen zijn als de douanebar rière, die nu Britse produkten van de markt houdt, wordt ge slecht. Het heeft er de schijn van dat De Gaulle deze overwegingen ook zijn partners onder de neus wil drukken. En die moeten er gevoelig voor zijn, omdat het bij hen economisch ook niet zo flo rissant gaat. De Gaulle weet wel dat zijn naam er in de E.E.G. niet op vooruit gaat, als hij weer plomp verloren „nee" zegt. En al zal hem dat uiteindelijk niet weer houden, het laat hem wel streven naar een andere oplossing. Als de zes samen zulke voorwaarden stellen aan Londen dat Wilson zelf voor de eer moet bedanken, dan heeft hij zijn doel bereikt zonder dat men hem er verwijten van kan maken. Als Brown er gens tegen vechten moet, dan is het tegen deze ontwikkeling. Op merkingen maken die De Gaulle alleen maar kunnen prikkelen, zijn op dit moment blunders. De Amerikaanse gezondheids autoriteiten zijn ongerust over het toenemen van het aantal ge vallen van malaria. In het eerste trimester van dit jaar zijn er reeds meer gevallen van deze ziekte geconstateerd dan zich in het gehele vorige jaar hebben voorgedaan. De ziekte schijnt nu door uit Vietnam teruggekeerde militai ren te worden overgebracht. Zij openbaart zich pas na een maand tot een jaar. Voor het begin van de oorlog in Vietnam werden in de Ver. Staten gemiddeld 100 tot 150 ge vallen van malaria per jaar ge constateerd, de helft bij militai ren. Vorig jaar telde men 570 gevallen, 3 militairen zijn aan de ziekte overleden. De eerste Premier Tsjoe en-Lai heeft de ministers van zijn regering tegen aanvallen van rode gardisten verdedigd en hun gezegd hun kritiek te concentreren op het staatshoofd Lioe Tsjao-Tsji, zo kan men op muurkranten in Peking lezen. Op de muur van de zetel van het centrale partij- comité waren dinsdag grote ge schilderde karikaturen van Lioe en secretaris-generaal Teng Hsiao-Ping te zien, waardoor grote rode kruisen waren ge kalkt. De pers zette ook gisteren de actie voort tegen „het handjevol ae zieKte overieaen. ye eerste partijmensen aan de macht die dru ^™noden Vun lt J deden de kapitalistische kant zijn op- zich al 700 gevallen voor. F (ADVERTENTIE) Lage Vuursche: Een plaatje van de heer Rinus Bouwmeester (61) die vorige week dinsdag uit Maastricht vertrokken is en ge heel te voet naar kasteel Draken- steyn is gekomen. Het is zijn be doeling om na de geboorte van een prinsenkind een plant aan te bieden. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, zou gouver neur George Romney van Michi gan tot president gekozen worden en niet Lyndon Johnson. Tot deze conclusie, gepubliceerd in de Washington Post, is het bu reau Louis Harris gekomen na 'n onderzoek van de publieke opi nie. Johnsons nederlaag zou niet in de eerste plaats te wijten zijn aan de oorlog in Vietnam, maar aan de manier waarop hij de bin nenlandse economie heeft aange pakt. Johnson zou slechts 47 pet van het aantal stemmen krijgen en Romney 53 pet. Gouverneur Romney is de man die de meeste kans maakt om in 1968 door de republikeinen kan didaat te worden gesteld voor het presidentschap. Begin april waren er blijkens cijfers van de Britse kamer van scheepvaart over de gehele we reld 126 schepen van samen 745.359 brt opgelegd wegens ge brek aan emplooi, vergeleken met 123 schepen van samen 739.187 brt begin maart. In de Verenigde Staten bedroeg het aantal opgelegde schepen 15, in Panama eveneens 15, Noorwe gen, Italië en Griekenland elk 12, in Engeland 10 en in Liberia 9. De EVO wordt de laatste tijd overstroomd met telefoontjes en brieven over naheffingsaanslagen motorrijtuigenbelasting en de daarin begrepen forse boetes. Ze zijn een gevolg van het inciden tele gebruik, dat zogenaamde zelfrijdende werktuigen van de openbare weg maken als ze ver plaatst moeten worden. Dan is voor deze werktuigen zoals draglines, laadschoppen, mobiele kranen, industrietrek kers e.d. motorrijtuigenbelas ting verschuldigd. Dat schijnen niet alle gebruikers van deze zelfrijdende werktuigen zich te realiseren, hetgeen voor een be langrijk deel het gevolg is van de ingewikkelde wetgeving in ver band met het gebruik van deze bijzondere voertuigen. De rijdende werktuigen dragen geen kentekenplaat en worden dus ni"et' door middel van foto graferende ambtenaren gecon troleerd, zoals dat met de motor rijtuigen, die wèl een kenteken plaat voeren, sinds 1 oktober 1966 het geval. is. Door de invoering van de fotografische controle zijn nu belastingambtenaren beschik baar gekomen, die kennelijk speciaal erop letten of de gebrui kers van zelfrijdende werktuigen belasting hebben betaald. Dat blijkt in menig geval niet het ge val te zijn. Daaruit vloeieij dan naheffingen voort, die meestal over ëen heel jaar worden be rekend, verhoogd met een boete van 50 pet tot een maximum van 500,—. De EVO ontving berichten over aanslagen van ƒ4200, 2500, ƒ1700 e.d-. Met tijdige betaling van een eéndagskaart ten be drage van ongeveer ƒ30, ƒ20 of 15 hadden deze aanslagen met boete vermeden kunnen worden, aldus de EVO. Deze mogelijkheid is in de wet opgenomen om te voorkomen dat bij een minimaal gebruik van de openbare weg een onevenredig groot bedrag aan motorrijtuigenbelasting moet worden betaald. gegaan en zich nog niet hebben verzoend met hun mislukking". Waarnemers zijn van mening dat de maoist.en nog niet in een positie zijn om hun campagne als geslaagd te beschouwen. In de Europese wijk „Steamer Point" te Aden is dinsdag een Arabier door een onbekende doodgeschoten; De politie ziet deze aanslag als een nieuw inci dent tussen de twee elkaar be strijdende nationalistische orga nisaties Flosy en N.L.F. Overi gens bleef het in Aden rustig. Vnadaag vertrekt de Britse mi nister zonder portefeuille lord Shackleton uit Londen naar Aden, zo is in de Britse hoofd stad vernomen. Hij zal de Britse hoge commissaris daar, sir Ri chard Turnbull, gaan adviseren over de te volgen politiek na het voortijdige vertrek van de V.N.- missie. Het tijdstip van aankomst van lord Shackleton wordt ge heim gehouden om nieuwe anti- Britse betogingen te voorkomen. Zwitserse stad bedreigd door tyfus De Zwitserse stad Baden (14.000 inwoners), niet ver van Zurich gelegen, wordt bedreigd door tyfus. Sinds enige tijd komt in een industriewijk van de stad grote vogelsterfte voor. In de kadavers zijn tyfusverwekkende salmonella-bacteriën aangetrof fen. De bevolking is gewaar schuwd de dode dieren niet aan te raken. Men vermoedt dat de vogels besmet water hebben ge dronken. Oud-premier Cals heeft in een raido-interview verklaard verheugd te zijn over het feit dat thans een nieuw kabinet is gevormd. Het was hem echter tegengevallen dat de formateur-Biesheuvel was mis lukt. Sprekend over politiek idealisme en het feit dat verscheidene aange zochte kandidaat-ministers hadden geweigerd een portefeuille te aan vaarden, verklaarde mr. Cals zich niet te kunnen voorstellen dat po litiek idealisme thans niet meer genoeg in Nederland aanwezig zou zijn. Bij de formatie van zijn eigen kabinet had hij slechts één weige ring gehad, die niet op toetreding tot hét kabinet, maar op de te be heren portefeuille betrekking had. Weigeringen kwamen thans meer in openbaarheid. In de politieke partijen heerst verdeeldheid en het thans optredende kabinet, onver schillig of dit een kabinet-Zijlstra of een kabinet-De Jong was, zou moeilijke problemen op te lossen krijgen. „Op een gegeven moment raakt men in paniek en gaat men teveel mensen polsen", zo merkte mr. Cals op. Hij meende dat de parle- mentsfracties der politieke par tijen mensen dienden te omvatten die ministeriabel waren en achtte het nuttig dat men als formateur de mensen die men voor een porte feuille aanzocht, kende". De oud-premier verklaarde dat hij overtuigd was van de noodzaak van confessionele partijen in een bepaalde vorm in een bepaalde tijd. „In een vorm zoals zij thans be staat hebben zij hun tijd gehad". Gezien de recente ontwikkelin gen was er misschien nog een kans op samengaan van k.v.p., a.r.p. en c.h.u. Maar indien niets tot stand zou komen, zouden mensen uit deze partijen iets nieuws moeten opzetten, waarbij de grootste voor zichtigheid in acht diende te wor den genomen om verdere versnip pering tegen te gaan. Bindende afspraken tussen poli tieke partijen voorafgaande aan verkiezingen achtte mr. Cals on mogelijk zonder de kiezer te bedu velen. Onder de huidige partijverhou dingen zou het voor de k.v.p. on mogelijk zijn geweest om bijvoor beeld te zeggen dat zij met de p.v.d.a., een keus die de voorkeur had van de oud-premier, samen had moeten gaan. Overigens kon men ook zonder de socialisten een goed sociaal be leid voeren. Dit hing in eerste in stantie af van het programma en van de mensen die in het kabinet zitting hadden. Mr. Cals verklaarde dat de poli tiek in eerste instantie diende in te gaan op het vormen van een visie op de toekomst en het bijbrengen van de noodzaak dat in de huidige periode van welvaart offers voor deze toekomst moeten worden ge bracht. Ontploffing in verenigingsgebouw Om half acht maandagavond heeft zich in het verenigingsge bouw achter de hervormde kerk te Delftstrahuizen een gasont ploffing voorgedaan, waarbij de dertien aanwezige jongens en de koster er wonder boven wonder goed afkwamen. Van het gebouw, waarin een aardgaskachel brand de, werden alle ramen en kozij nen naar buiten geslagen. De muren zijn aan alle kanten ge scheurd en staan op instorten. Ook de vloer werd totaal ver nield. Deskundigen zullen een onderzoek instellen naar de oor zaak. 10) De volgende morgen kleedde hij zich aan en ging naar de stad, waar hij urenlang rondslenterde langs de havens. Hij voelde zich als iemand die iets verloren had, maar niet precies wist wat dat was en ook niet waar ter wereld hij het terug moest vinden. Toen hij 's avonds met de laat ste trein weer naar huis ging, zat dat verpleegstertje daar ook in. Ze was naar de stad geweest om een paar vriendinnen, verpleeg sters in het ziekenhuis, op te zoe ken, vertelde ze. Ze deed net als of ze Rooie Tjeerd al heel lang kende. En misschien was dat wel zo, al hadden ze elkaar de vorige avond pas voor het eerst ont moet. Want ze kwam bij iedereen in het dorp en had waarschijnlijk al heel wat over hem gehoord. Ze mocht dan uit Holland komen, uit een van de grote steden, en van andere komaf zijn dan de mensen in het dorp, een meisje dat misschien verpleegster was geworden omdat ze haar leven niet zinloos, als droog zand tus sen haar vingers door wilde laten glijden, ze mocht dure reuk watertjes gebruiken ook, maar ze was niet vies van de lucht van vis en garnalen. Ze mocht een bontmantel dragen, die waar schijnlijk heel wat meer gekost had dan menigeen in het dorp in een half jaar verdiende, maar ze keek niet neer op de vrouwen, die in een afgedragen jekker van hun man naar hun werk gingen, nadat ze eerst 's morgens, voor dag en dauw, hun huishoudentje, met wie weet hoeveel kinderen aan kant gemaakt hadden. Ze mocht woorden gebruiken, die niemand ooit eerder gehoord had, en met de dokter kunnen praten in een taal, waar verder geen mens wat van verstond, maar ze begreep ook heel goed wat haar verteld werd door de vrouwen die niets anders spraken dan hun eigen dialect, de harde taal van het volk langs de waddenkust. Ze mocht zelf niet veel zeggen, maar wist anderen aan het praten te krijgen. Vooral de vrouwen. En die hadden nogal wat met haar op. Daar in het dorp, met die paar honderd kleine huisjes aan de nauwe, bochtige straten en steeg jes, wilde geen boom groeien om dat de zilte zeewind zelfs elk struikje, dat een beetje te hoog opschoot, deed wegkwijnen. Rond de lage huisjes, die allemaal ge lijk waren, met kleine, smalle ramen, waardoor het zonlicht nauwelijks naar binnen kon schij nen, lagen klinkers of keien, maar er was geen ruimte om ergens een paar bloemen te plan ten. Ook de bloemen in potten, die achter de smalle ramen ston den, konden niet gedijen en zagen er armetierig uit. Het dorp leek nogal grauw. En ook het leven was er grauw. Het leven van stugge, gesloten, in zichzelf gekeerde mensen, die een taal spraken van slechts weinig woor den en dan nog van woorden, die niet veel uitdrukten maar daar om ook nooit konden worden misverstaan; woorden, die een enkele eenvoudige betekenis hadden en dan ook te kort scho ten, wanneer mannen hun mach teloze woede, vrouwen hun druk kende bekommernissen, jonge mensen ep hun liefde, hun harts tochtelijke verlangens mee wil den uiten. Er stond een kerkje, niet midden in het dorp maar aan de rand, achter de dijk. Het lage torentje stak niet ver boven die dijk uit. Er was al sinds jaren geen predikant meer. Als er een dienst was, die gereid werd door een predikant uit een van de naaste dorpen, een eind het land in, ging vrijwel iedereen erheen, behalve dan zo'n Piebe Lap en een paar anderen van zijn soort. Ze lazen ook elke dag met hun schorre, eentonige stemmen traag en luid een hoofdstuk uit hun bijbel. Veel van wat ze in de kerk hoorden en in de bijbel lazen, moet hun echter voorbij zijn gegaan. Veel, misschien zelfs wel het meeste; maar iets ervan zal toch ook op de bodem van hun simpele zielen bezonken en be waard zijn en moet hun van daaruit wel de kracht hebben ge geven om de vaak bittere noden van het leven te dragen zonder erbij te vertwijfelen. Voor zover ze het echter met hun verstand trachtten te bevatten, leek het allemaal iets uit andere werelden waar ze geheel vreemd, 'n beetje schuw, tegenover stonden. Zelfs tegenover elkaar stonden ze wat schuw en vreemd. En hoewel ze 'n zeker ontzag voor elkaar had den, zelfs voor de minste onder hen, bleef ieder van hen eenzaam onder de anderen en waren er weinigen, die elkaar hun volle vertrouwen schonken. Zelfs de mannen en vrouwen, die toch samen door het leven gingen, samen dezelfde zorgen deelden en zich samen over meestal nogal kleine vreugden verblijdden, waren stug tegenover elkaar, een stugheid, een terughoudendheid zonder wantrouwen, die alleen voortkwam uit het menselijk on vermogen om elkaar te bena deren. (Wordt vervolgd.) 1/2. pon cd rc.1 PENcee in de prys-Slag 1/2 pond mager AOQ zwaar gevulde trwit Viruchfctfi op cjsfnlod* IO kakelverse ^^nidde)groot i Mie'- -dlourg tnovspdertion ui i ii i •jMii'i i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2